Urgentiegevallen krijgen de beste woningen" Ruim 700 euro voor Stichting Kalipha "Snel inspelen op kansrijke bouwlocaties" Venray-Centraal on-line HALVE PRIJS Zachte lenzen Extra krediet voor sportpark Bestemmingsplan Buitengebied goedgekeurd Samenwerking Daelzicht en NLW Vakémtie Volrdeel NTACTLENZEM Schuldhulp verlening aan TBS'ers Onze hele dames zomercollectie nu voor de VAN OORSCHOT KiODF PEEL EN MAAS uonaeraag iu jun 2uuj - pagina b Sinds september 2002 heeft Wonen Venray een nieuw sys teem van woningtoewijzing. Voortaan is ook openbaar welke woningen naar de 'urgentiegevallen' zijn gegaan. In Venray zijn dat ongeveer drie van de tien woningen. "En dat zijn niet de huizen in Brukske of de flats in Veltum", zegt Stella de Lange die op een flat in Veltumse Kleffen woont. Zij is al een paar jaar op zoek naar een woning met een tuintje. Maar de zoektocht bleef tot nu toe zon der resultaat omdat meestal de 'urgenties' de beste woningen wegkapen. "Op een eengezinswo ning reageren al snel 120 tot 180 mensen. Ik sta wel hoog op de lijst maar er is altijd wel weer een urgentiegeval die voorgaat." Zij heeft daarom een brief naar Wonen Venray geschreven. Daar in vraagt ze om meer openheid te geven over de urgentiegevallen. "Om onrust, ontevredenheid en boosheid weg te nemen", schrijft Stella de Lange. Ze heeft er begrip voor dat sommige gevallen met spoed voorrang krijgen. Maar dat enkele urgentiegevallen een half jaar wachten totdat de woning van hun gading voorbij komt, dat vindt zij niet juist. Martin Delhij van Wonen "Venray zegt dat de woningstichting vanwege de pri vacy niet meer informatie mag geven over de individuele geval len. Delhij kan zich de reactie van Stella de Lange wel voorstellen. Want voor september 2002 kwa men de woningen die bestemd waren voor urgentie helemaal niet in de huiskrant. "Urgentiege vallen gaan voor alles en geen haan die er toen naar kraaide omdat het onzichtbaar was. Sinds het nieuwe systeem is het trans paranter geworden en is het wel zichtbaar", verklaart Delhij. Vol gens hem neemt het aantal woningen licht af dat naar huur ders met een urgentie gaat. "Het aanbod blijft gelijk maar we gaan steeds strikter met de regels om. In de meeste gevallen gaat het om senioren die geen trappen meer kunnen oplopen. Ze kunnen dan bijvoorbeeld niet meer bij hun slaapkamer op de bovenverdie ping komen. Zij krijgen dan bij voorrang een ander huis." Om voor urgentie in aanmer king te komen moet zestig euro betaald worden. Een speciale commissie van Wonen Venray bekijkt aan de hand van de crite ria, die voor iedereen opvraagbaar zijn, of een huurder op de urgen- tielijst geplaatst wordt. Het gaat om medische of sociale redenen. Volgens de woordvoerder van Wonen Venray is het in de prak tijk niet zo dat de urgentiegeval len zes maanden wachten. "In theorie zou dat kunnen maar over het algemeen nemen ze heel snel een woning aan. Want anders kan de urgentie ingetrokken worden." HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN KU RSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 De samenvoeging van de voetbal- en korfbaltak van SVOC'Ol op sportpark Heesak- Eindstraat 12, tel. 581553 Cliënten van TBS-kliniek De Rooyse Wissel kunnen voor de sanering van hun schulden voortaan gebruik maken van de afdeling Schuldhulpverle ning van de gemeente Venray. De gemeente en De Rooyse Wissel hebben daarvoor een over eenkomst voor één jaar afgeslo ten. De gemeente vraagt voor deze dienstverlening een vergoe ding van tachtig euro per uur exclusief BTW. De Rooyse Wissel meldt de cliënten aan en zorgt voor de persoonsgegevens, schuldbewijzen en andere beno- digde informatie. Medewerkers van Schuldhulpverlening inventa- riseren de schuldenpositie en gaan in overleg met de schuldei sers over een regeling en stellen een saneringsovereenkomst op. Contact met een TBS-cliënt gebeurt altijd onder toezicht van een begeleider van De Rooyse Wissel. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Het Afrika-project op basis school De Keg in Venray is een gigantisch succes geworden. Vori ge week vrijdag werd het project afgesloten met een swingende show met muziek, zang, dans. Tijdens de afsluiting kreeg Marjo de Maat al een symbolische cheque van de kinderen van De Keg Afrikaanse verhalen en zelfs een heuse quiz. De opbrengst, maar liefst 720,36 euro, gaat naar de Stichting Kalipha die zich inzet voor een ontwikkelingsproject in het Afrikaanse land Gambia. Marjo de Maat van de Stichting Kalipha was bijzonder ingenomen met het uiteindelijke resultaat van de actie. "Fantastisch toch. Een heel groot compliment voor alle kinde ren, leerkrachten en ouders. Voor iedereen die het project heeft doen slagen en een heel mooie bijdrage heeft gerealiseerd voor het goede doel. Petje af voor De Keg." Op 13 juli loopt de inspraak termijn voor de bestemmings plannen van de tien dorpsker nen af. In veel dorpen heerst teleurstelling want de nieuwe bestemmingsplannen brach ten niet wat veel dorpsbewo ners hadden gehoopt, name lijk nieuwe bouwmogelijkheden. De afde ling Ruimtelijke Ontwikkeling heeft in de afgelopen maan den de indringende roep om hoognodige woningbouw ter harte genomen. Projectleider René Bladder start daarom binnenkort met het opstellen van ruimtelijke visies voor ieder kerkdorp. De gemeente hoopt zo snel te kunnen inspelen op kansrijke bouwlo caties. Woningbouw staat in de ruim telijke visies centraal. "Want dat heeft de allerhoogste prioriteit op de dorpen", zei Bladder vorige week tijdens een inspraakavond in Ysselsteyn. "Het is belangrijk om straks snel en adequaat te kun nen reageren op de Reconstruc tiewet en de veranderde stankre gelgeving. In de ruimtelijke visies worden kansrijke locaties alvast veilig gesteld voor woningbouw." De dorpen hadden gehoopt dat de toekomstige ontwikkelingen meegenomen zouden worden in de nieuwe bestemmingsplannen. Maar dit zijn slechts beheersplan nen geworden die alleen de bestaande situatie in iedere dorps kern vastlegt. De huidige bestem mingsplannen zijn hopeloos ver ouderd. De meesten dateren van eind jaren zeventig. In de loop der jaren zijn er allerlei deelplannen bijgekomen waardoor er voor sommige dorpen wel zeven of acht verschillende plannen in omloop zijn. Het grote voordeel van de huidige actualisatie is dat er straks voor ieder dorp één bestemmingsplan geldt. "Er is dan uniformiteit en dit vergroot de herkenbaarheid. Voor de burgers betekent dit meer rechtsgelijk heid en rechtszekerheid. We hoe ven dan ook niet meer allerlei lange procedures te volgen voor bouwaanvragen die niet meer pas sen in het oude bestemmings plan", verklaarde projectleider Bladder. In de tweede helft van dit jaar worden alle inspraakreacties ver werkt. Begin 2004 Ls het ontwerp plan klaar. Tijdens de druk bezochte inloopavonden in febru ari en maart en bij de minder druk bezochte inspraakavonden op 1 en 2 juli in Oostrum en Ysselsteyn - negentig belangstellenden ver spreid over twee avonden - was de roep vanuit de dorpen duide lijk. De komende tijd gaat er veel veranderen als het Reconstructie plan, de herinrichting van het platteland, wordt aangenomen. Dit overstijgt het POL (Provinciaal Omgevingsplan Limburg) en de bestemmingsplannen. Daarnaast staat de cumulatie van stankcir kels op het punt afgeschaft te worden. Na een jarenlange gedwongen bouwstop, met alle nadelige gevolgen voor de leef baarheid, gloort er weer hoop voor veel dorpen. De gemeente Vanaf vandaag is Venray Centraal ook op internet aan wezig. Onder www.venray- centraal.nl kunt u alles te weten komen over deze ver eniging die de belangen van de Venrayse centrumonderne mers behartigt. De site geeft de bezoeker een grote hoeveelheid informatie. Zaken zoals bereikbaarheid van het centrum, parkeren, opening stijden, bedrijfsinformatie en der gelijke zijn vrij overzichtelijk terug te vinden in de site. Nuttige informatie zoals evenementen, culturele voorstellingen is even eens voorhanden. Bijzonder fraai is het 360 graden panorama van de verschillende winkelgebieden. In- en uitzoomen is zelfs mogelijk. Over Venray Centraal wordt natuurlijk ook een en ander ver meld zoals de doelstelling van de leden, hoe men lid kan worden etc. Ook is er ruimte op de site vrijgemaakt om de toekomstplan nen van de vereniging en van het Venrayse centrum, voor de sitebe zoeker toegankelijk te maken. Aan de site is samengewerkt door het Venrayse bedrijf Webs design, Venray Centraal en Peel en Maas. Websdesign heeft de site m Help Q Zoek op deïe site Sitemap Venray ligt In het hart van de stedelijke driehoek Venlo-Eindhoven- Nljmegen. Het Is een gemeente met verrassend veel gezichten. Er heerst een verstilde rust in het landelijk yabied in en rond de tien kerkdorpen en tegelijkertijd is Venray een gezellig dorp met stadse trekken. Het bruisende maar ook Intieme centrum Is er daar één van. Op een relatief klein oppervlak vinden consumenten alles wat zij van een aal Totaal ook een groot roost ontwikkeld aan de hand van de selijke nieuws op de site te zet- redactie stelt ook regelmatig een wensen van Venray Centraal. Een ten. Hieraan wordt medewerking poll samen om uw mening over van die wensen was ook het plaat- verleend door Peel en Maas. De actualiteiten te toetsen. was al van plan om voor ieder dorp een DOP (dorpsontwikke lingsplan) op te stellen. Naast woningbouw worden in deze 'totaalvisie' ook items als leefbaar heid, sociale kwaliteit en voorzie ningenniveau meegenomen. Zo'n plan kost per dorp 20.000 euro en is een verdere uitwerking van het structuurplan 'Ruimte voor de toekomst' uit 1998. Het is de bedoeling om in 2004 alvast te starten met twee dorpen waar de nood het hoogste is. In 2005 en 2006 zouden in ieder jaar nog vier dorpen aan de beurt komen. Omdat dit te lang gaat duren is nu eerst gekozen voor de ruimte lijke visies waarin woningbouw het centrale thema is. Deze visies worden later in het dorpsontwik kelingsplan geschoven. Heide is het dorp wat wel het zwaarst getroffen is. In de afgelopen vijf tien jaar is er nauwelijks nog een huis gebouwd. De leefbaarheid staat er zwaar onder druk. Er is al sprake van dat de basisschool gesloten moet worden. Het inwo neraantal zakte de laatste jaren ruim onder de vijfhonderd naar 476. Dorpsraadslid Martien Derikx vroeg om Heide met voor rang te behandelen. "Er moet hier snel iets gebeuren. Want als de school dicht gaat dan is er hele maal geen behoefte meer aan woningbouw." Na de pauzes van beide avon den konden er mondelinge inspraakreacties op het bestem mingsplan gegeven worden. In Oostrum maakte drie mensen daar gebruik van en een dag later in Ysselsteyn acht. Maria Spee. lid van dorpsraad Heide, wil dat alle aan- en bijgebouwen, zoals schu ren en fietsenhokken, toch op de plankaarten komen. Volgens juris te Carin Cellissen is dit onbegon nen werk. "Het is ondoenlijk om al die gebouwtjes na te trekken. Het zou veel te veel tijd en geld kosten om ze allemaal op te spo ren. Bovendien moeten we dan ook nakijken of er wel of niet een bouwvergunning is verleend. En juridisch gezien heeft het voor de burgers geen gevolgen." Frans Franken uit Ysselsteyn merkte op dat van alle dorpen luchtfoto's zijn gemaakt die hiervoor gebruikt kunnen worden. Naast het ontbreken van aan- en bijgebouwen is er ook slordig omgesprongen met de rooilijnen aan de achterzijde van de huizen. De bestemmingsplannen wekken de indruk een haastklus te zijn. Want bij woningen in een blok is er één achterlijn getrokken onge acht of sommige huizen versprin gen of verder naar achter liggen. Het komt dan ook voor dat de achterrooilijn dwars door bebou wing loopt. Jan Loonen vond het trekken van de plangrenzen arbit rair. Hij vond het bijvoorbeeld onjuist dat gemeenschapshuis de Gelderkoel niet op het bestem mingsplan Heide voorkomt. Dit verenigingsgebouw valt onder het bestemmingsplan voor het buiten gebied. Volgens Loonen kan dit nadelige gevolgen hebben voor de Gelderkoel. René Bladder erkende het probleem. Hij zei dat in Heide voor deze oplossing was gekozen omdat er tussen de kerk en de Gelderkoel diverse agrari sche bedrijven gelegen zijn die in het bestemmingsplan voor het buitengebied thuishoren. Louis Vroemen, voorzitter van de dorpsraad Castenray, had veel zaken ontdekt die niet klopten in zijn dorp. Dit had hij in een brief aan wethouder Ruvten geschre ven. Het meeste bezwaar had Vroemen tegen het verdwijnen van de uitbreidingslocatie rond de Rietweg. Vlak voor de bouwstop vanwege de cumulatie van stank cirkels zijn hier nog enkele woningen afgebouwd. "Het heeft nu als bestemming groengebied. Maar dit moet een woongebied zijn. De grond is al bouwrijp gemaakt en ligt klaar voor uitgifte indien de cumulatie wordt afge schaft." Volgens hoofd ruimtelijke ontwikkeling Theo van Tilburg is dit onmogelijk. "Want dit zou nooit door de provincie goedge keurd worden. Een gebied dat in een stankcirkel ligt kan géén woonbestemming krijgen maar alleen als groengebied worden aangemerkt." Ook de wens om de leegstaande kantoren van de Rabobank, veelal middenin de dorpskernen, een woonbestem ming te geven kon om dezelfde reden niet ingewilligd worden. ker kost veel meer. In 1999 had de gemeente 111.177 euro uitgetrokken voor de verplaat sing van de korfbalaccommo datie van Castenray naar Oirlo. Naast de aanleg van het korfbal- veld zouden voor dit bedrag ook twee kleedlokalen op Heesakker gebouwd worden. Vier jaar later blijkt deze investering 123-212 euro te kosten. Het tekort van 12.035 moet de gemeente bijpas sen. Daarnaast zijn de grondtransac- ties duurder uitgevallen. Bij de aankoop van de grond in Oirlo voor uitbreiding van sportpark Heesakker in juli 2001 bleek de prijs 26.456 euro hoger te zijn dan geraamd. Met de sportstich ting is toen overeengekomen dat het 12.944 euro zou bijdragen in het verlies. Het resterende tekort van 13512 euro komt voor reke ning van de gemeente. Het totale verlies van 25.547 euro komt ten laste van de post Onvoorzien. Vorige maand kon pas begon nen worden met de bouw van de kleedaccommodatie. De grond verwerving, de mogelijke aanwe zigheid van een stankcirkel en de artikel 19-procedure hebben voor veel vertraging gezorgd. Burgemeester en wethou ders van Venray hebben deze week het ontwerp bestem mingsplan Buitengebied en het bijbehorende overleg- en inspraakrapport goedgekeurd. Hierbij is besloten de terinza- gelegging over de vakantiepe riode te tillen om optimale respons te krijgen. Het ontwerp bestemmingsplan Buitengebied ligt vier weken ter inzage van medio augustus tot en met medio september. Tijdens de terinzagelegging wordt er begin september door de afdeling Ruim telijke Ontwikkeling een informa tieavond voor belangstellenden gehouden. De exacte data en tij den worden begin augustus bekendgemaakt. Tijdens de voor bereidingsfase heeft de gemeente het voorontwerp bestemmings plan Buitengebied van 26 novem ber 2001 tot en met 18 januari 2002 ter inzage gelegd. Ook is er overleg gepleegd met besturen van de bij het plan betrokken waterschappen, de belangheb bende gemeenten en de betrok ken diensten van Rijk en provin cie. Alle reacties zijn verwerkt tot een omvangrijk overleg- en inspraakrapport. Een groot deel van de reacties, waaronder het beleid dat verwoord is in het Pro vinciaal Omgevingsplan en de Reconstructiewet, heeft een aan passing van het voorontwerp bestemmingsplan Buitengebied tot gevolg gehad. Het overleg- en inspraakrapport zal tegelijkertijd met het ontwerp bestemmings plan Buitengebied ter inzage wor den gelegd. Voorafgaande aan de terinzagelegging krijgen alle insprekers het overleg- en inspraakrapport toegestuurd en krijgen alle agrarische en niet- agrarische bedrijven in het buiten gebied een kaartje toegestuurd waarin het bouwblok is opgeno men van het betreffende bedrijf. De heren Van Houtem, direc teur Stichting Daelzicht Noord Limburg en Van der Pas alge meen directeur van de NLW Groep, het samenwerkingsconve- nant Sluitende Aanpak. De NLW Groep is een bedrijf dat werk biedt aan mensen met een arbeidsbeperking. De Stichting Daelzicht is een zorginstelling voor mensen met een verstande lijke beperkingen. Het doel van deze samenwerking is een sluiten de aanpak te bieden aan cliënten van Daelzicht Noord en medewer kers van de NLW Groep, om hun mogelijkheden tot het verkrijgen en behouden van passend werk te vergroten. Een sluitende aanpak wil zeg gen dat binnen het individuele traject dat een cliënt of medewer ker doorloopt, een naadloos aan sluitende overgang mogelijk wordt van de ene naar de andere fase of organisatie. Hierdoor wordt voorkomen dat activiteiten dubbel worden gedaan, vergeten worden of niet passend zijn wan neer cliënten of medewerkers in hun individuele traject met beide organisaties te maken hebben. Beide organisaties zijn van mening dat hun gezamenlijke inspanningen grotere arbeidsmo gelijkheden voor hun cliënten en medewerkers tot gevolg zal heb ben. PEEL EN MAAS een abonnement waard Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5