Het beproefd succes kindervakantiewerk Meerlo-Wanssum Lintje voor Traus Knoops-Kersten Ouderensociëteit Sint Goa bloeit als nooit tevoren Militaire oefening in Meerlo-Wanssum Service rubriek Juffrouw Annie Geslaagd PEEL EN MAAS Donderdag 3 juli 2003 - Pagina 9 Ook dit jaar weer volop activiteiten voor schooljeugd van Wanssum en Geysteren Tienrayse staat altijd klaar voor haar medemens Verloskundigcnpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon. Marlon Theunissen U kimt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726. fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem® worldonlinenl Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 515866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595, Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219. 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings- zorg. tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Tot aan het einde van hun leven zijn de familie Kuijpers en de familie Wijnhoven vrienden gebleven. Telkens als ze elkaar bezochten, en dat gebeurde regelmatig, kwam bij de Wijnho- vens het gevoel van dankbaar heid naar boven en dat lieten ze dan duidelijk blijken. Ergens in hun achterhoofd kwam dan steeds de bijbeltekst naar voren: "Er was voor hen toch nog plaats in het zwaar beschadigde huis in Castenrav". Mensen die in oor logstijd uit hun huizen verdreven zijn geweest, begrijpen de bete kenis van deze tekst wel heel erg goed. Dat kleine, kleumende meisje was Annie Jacobs, juffrouw van de Peddepoel in Wanssum, die nu haar school vaarwel heeft gezegd. Toon Kuijpers Horst. Burgemeester Hahn heeft vrijdagmiddag Tmus Knoops- Kersten benoemd tot lid in de Orde van Oranje-Nassau voor haar werk als assistente op het consultatiebureau jeugdge zondheidszorg in Tienray en Horst. De gymnastiekgroep van Ouderensociëteit Goa in Meer lo sloot afgelopen maandag het seizoen af. Met een hapje, drankje en enkele sportieve activiteiten als slotakkoord gaan de deelnemers voorlopig even de zomerstop in. De gymnastiekgroep is een van de vele groepen ouderen die bij Sint Goa actief zijn. De ouderensociëteit in Meerlo bloeit dan ook als nooit tevo ren. Ouderensociëteit Goa bestaat al ruim veertig jaar en vervult een belangrijke rol in de Meerlose gemeenschap. De sociëteit heeft op dit moment 156 leden, oude ren vanaf 55 jaar. Dit is ongeveer driekwart van het totale aantal 55- plusscrs in de gemeente Meerlo Voorzitter Bart Derksen is dan ook een tevreden man: "De oude ren in het dorp willen ergens bij betrokken zijn. Van alle leden doet meer dan de helft mee aan de activiteiten dip we wekelijks in onze eigen lokalen hebben." Derksen somt het rijtje activitei ten op: gymnastiek, volksdansen, biljarten, kaarten, jeu de boules, zingen, koersballen en yoga. Daar naast zijn er op vrijdag geregeld themamiddagen. "Op die midda gen springen we in op actuele thema's. Zo zijn hier al eens de sociale dienst, de brandweer en de Rabobank geweest. Zo heeft de bank onder andere uitleg gege ven waarom zij in Meerlo dicht is gegaan. Bovendien heeft ze een knoppencursus verzorgd om ouderen vertrouwd te maken met chippen, pinnen en telebankie ren," De ouderen gaan daarnaast twee keer per jaar met de bus op stap. Traditioneel op de woens dag na de kermis een dagtocht, later in het jaar, 'in oktober, een middagtocht voor ouderen die niet de hele dag van huis uit wil len of kunnen zijn. De activiteiten voor ouderen in Meerlo zijn laagdrempelig. Voor de kosten hoeven de 55-plussers niet thuis achter de geraniums te blijven zitten. Het lidmaatschap kost twaalf euro per jaar en voor iedere activiteit waaraan wordt deelgenomen, betalen de leden nog eens elf euro. "De grote kracht van de vereniging is echter de regelmaat", legt Bart Derksen uit. Derksen zit vanaf 1992 in het zeven koppen tellende bestuur van Goa. Eerst als secretaris en vanaf 1998 als voorzitter. Zijn eer ste missie als preses was om de continuïteit van de activiteiten te waarborgen. "In het verleden gebeurde het nog wel eens dat activiteiten om wat voor reden dan ook niet doorgingen. Dat is nu niet meer aan de orde." De ouderensociëteit drijft op vrijwilli gers die zich belangeloos inzetten voor de ouderen. Derksen: Zon der die mensen, zoals Annie Jacobs die hier vandaag bij de gymnastiekgroep contactpersoon is, kunnen we helemaal niet draai en. Die mensen verzetten bergen werk en moeten we dan ook in ere houden." SOCIALE CONTACT De afsluiting van de gymnas tiekgroep op maandagmorgen kenmerkt de sfeer bij Ouderenso ciëteit Goa. De sfeer is ontspan nen en de ouderen, waaronder krasse tachtigers, beleven plezier aan de activiteit onder leiding van gediplomeerd gymnastiekleidster Talli Fokke. De lessen in het kader van Meer Bewegen voor Ouderen (MbvO) hebben naast ontspan ning ook wel degelijk een functie. "Het stimuleert de ouderen om actief en fit te blijven, zowel licha melijk als geestelijk", legt Fokke uit. "De lessen ondersteunen de ouderen om zelfstandig te kunnen blijven. I11 de oefeningen beste den we dan ook aandacht aan coördinatie, kracht, behendigheid en oriëntatie. Bovendien is het sociale contact heel belangrijk. Het voorkomt dat de ouderen in een sociaal isolement geraken, eenzaam worden." Fokke werkt op freelance basis voor welzijns- instelling Synthese. Op verschil lende plaatsen in Noord-Limburg verzorgt zij gymnastieklessen voor ouderen. Ais bewegingsdo cente legt zij echter net iets meer in haar lessen. Haar beleving is intens. Ze geniet van haar werk. "Mijn visitekaartje is om net iets meer te doen met de ouderen. Zo zijn er uitwisselingen met kleuter scholen of peuterspeelzalen of komt er een voedingsdocente, zoals vandaag, om de ouderen iets te vertellen over gezonde voe ding. Als afsluiting van een sei zoen is er ook altijd een speciale activiteit." Op deze afsluitende maandagmorgen is dat ook zo. Plaatsgenote Christa Grob is uitge nodigd om iets te vertellen over gezonde voeding. De ouderen krijgen zelfgemaakte soep en een heerlijke lunch, maar ook een stukje v oorlichting. Grob vertelt: "Veel mensen slaan regelmatig het ontbijt over. Geen goed idee, want volgens gezondheidsdeskun digen is het ontbijt de belangrijk ste maaltijd van de dag. Boven dien vermindert het overslaan van het ontbijt het reactievermogen en de werking van het geheugen. De dag goed beginnen met een koolhydraatrijk ontbijt doet won deren voor het geheugen." Vol gens Grob zijn ook eieren gezond en goed voor het geheugen en blijf vooral koffie drinken. "Drie koppen koffie per dag verbeteren je geheugenfunctie omdat de cafeïne in de koffie de werking van het centrale zenuwstelsel sti muleert." Dat laatste is niet tegen dovemansoren gezegd. In afwach ting van de lunch gaat al driftig de koffiekan rond. De ouderen amu seren zich goed in Ouderensocië teit Goa. En die geraniums? Die moeten het maar een morgen zonder water doen Ingezonden Toen ik het weekblad Peel en Maas van 19 juni open sloeg viel mijn oog op het stuk: 'Juffrouw Annie zegt de Peddepoel vaar wel'. Al lezende, kwam de vol gende gebeurtenis terug in mijn herinnering. Het was een koude winterdag en het liep tegen de avond. Er werd bij ons thuis op de voordeur geklopt. Mijn moeder maakte open en daar stonden een man, een vrouw en een kind op de stoep. Nederig en bedeesd vroeg de man: 'Is hier nog plaats voor drie mensen? We hebben aan een eenvoudige, kleine ruimte vol doende. We zijn gauw tevreden en zullen jullie niet tot last zijn.' Het was 1944, 24 december, daags voor Kerstmis. We waren sinds kort bevrijd van de Duitse bezetting. Ze waren door de oor logsomstandigheden uit hun huis verdreven en waren via diverse plaatsen, waar ze slechts voor een nacht onderdak konden krij gen wegens overbezetting, op zoek naar een gastvrije familie. Mijn moeder zag het drietal staan. Kleumend van de kou. Ze dacht meteen aan het kerstver haal: "Er was voor hen geen plaats in de herberg". Het was een zielig drietal. De man had een pungeltje, waar schijnbaar wat spulletjes in zaten, op de rug, de vrouw een tas aan de hand, terwijl het klei ne meisje, ik dacht van een jaar of vier, een simpel 'flieske' aan de arm droeg. Behalve de kleding die ze aanhadden was dat hun hele hebben en houden. Ik stond als kwajongen achter moeders rok en hoorde haar zeggen: "Kom mar gauw nor binne. ge zut wel honger hebbe en ge kiekt zo kaalt." Overgelukkig en zeer geëmotioneerd, betraden de drie ons huis en kregen van mijn moe der warme melk te drinken bij de boterham die ze inderhaast op het aanrecht ging klaarmaken. Een lekkere boterham met kaoje en kruut. De man was Jan Wijnhoven, met zijn vrouw Anna uit Wans sum en het zielige kleumende kleine meisje was, zoals later bleek, haar pleegkind Annie. Anneke, zoals wij haar noemden, was door haar tante Anna in huis genomen en zou daar haar hele leven blijven. In ons huis woonden mijn ouders met acht kinderen, pas terug van hun evacuatie, terwijl er in de twee voorkamers reeds een andere ontheemde familie tij delijk verbleef. Het huis dat behoorlijk door de geallieerde granaten was bescha digd. bood desalniettemin onder dak aan de drie gezinnen. Vele weken hebben de eva cuees bij ons ingewoond. Het was behelpen met zoveel men sen in een kleine woning, maar in tijd van nood, zoals we die toen meemaakten, was iedereen al met weinig tevreden. Behalve diverse andere werk zaamheden, heeft Jan. mijn vader Handrie Kuijpers, nog meegehol pen, de grootste granaatgaten in dak en gevel te dichten, met hout van de in de nabijheid gele gen, totaal stukgeschoten lagere school. Ons huis was toen geluk kig weer waterdicht. troostend zijn voor collega's en mensen binnen de gemeenschap. Zij is in alle opzichten een kar- trekker. Truus Knoops-Kersten krijgt voor haar functie als consultatie bureau-assistente voor twee dagen per maand salaris (klein contract). De rest (ongeveer 75%) van haar werkzaamheden doet ze vrijwillig en puur uit medemense lijkheid. Verder is ze actief voor het gehandicaptenplatform en collectant voor de Algemene Nederlandse Gehandicapten Organisatie en de Zonnebloem. Ook is ze lid van de gemeenteraad in Meerlo-Wanssum. Van 7 juli tot en met 15 juli vindt de militaire oefening Tigerfeet 2003 plaats in de gemeente Meerlo-Wanssum. De oefening wordt gehouden voor de C-compagnie van het infanteriebataljon luchtmo biel Garde Gardeniers en Jagers uit Schaarsbergen. Het bataljon maakt deel uit van de elfde Air Manoeuvre Brigade, eveneens uit Schaarsbergen. De oefening Tigerfeet speelt zich op diverse locaties in Neder land af. Van 8 juli tot en met 10 juli wordt de oefening gehouden in de gemeente Meerlo-Wanssum. Op 8 juli landen er CH-47 Chin ook en AS-532 Cougar helikop ters in de omgeving van de Lings- traat, ten zuiden van Blitterswijck. Daarna voeren de infanteristen te voet een aantal opdrachten uit in de gemeente. Binnen de bebouw de kom wordt niet geoefend. Tij dens de oefening wordt ook geen munitie of oefenmunitie gebruikt. Tijdens de oefenperiode rijdt ook een aantal militaire voertuigen door de gemeente Meerlo-Wans sum. Deze voertuigen kunnen incidenteel binnen de bebouwde kom belanden. Op 10 juli vertrek ken de militairen van de C-com- pagnie weer om hun oefening elders in Nederland voort te zet ten. Aan de formule wordt al 22 jaar niet getornd. Kinderva kantiewerk in Wanssum en Geysteren werkt volgens een blauwdruk die vanaf het begin succesvol was. Ook dit jaar worden weer ruim 150 kinde ren uit Wanssum en Geysteren verwacht voor een week lol, ontspanning, creativiteit en sport. "Gezinnen plannen hun vakantie zo dat de kinderen op tijd terug zijn voor kinder vakantiewerk." De maatschappij verandert, de tijdgeest verandert, maar kinder vakantiewerk blijft hetzelfde. En dat is best opmerkelijk. Want de oorspronkelijke doelstellingen van kindervakantiewerk matchen eigenlijk niet meer met de heden daagse samenleving. "Kinderva kantiewerk is ontstaan om kinde ren van ouders die niet op vakantie konden, toch een soort van vakantie aan te bieden", weet Peter Zegers, secretaris van Kin dervakantiewerk Wanssum-Geys- teren. "In de doqjen in onze regio woonden veel fabrieksarbeiders en boeren. Gezinnen die of niet de financiële mogelijkheden had den om op vakantie te gaan, of daar in verband met seizoenswerk niet de tijd voor hadden. Voor de kinderen uit die gezinnen is kin dervakantiewerk ontstaan. Tegen woordig gaat nagenoeg iedereen op vakantie: in de regio, in eigen land of in het buitenland. En toch is de behoefte aan kindervakantie werk gèbleven. Sterker nog: gezinnen plannen hun vakantie zo dat de kinderen op tijd terug zijn voor kindervakantiewerk." VEELZIJDIG PROGRAMMA kindervakantiewerk in Wans sum en Geysteren wordt traditie getrouw in de laatste week van de schoolvakantie gehouden. Vol gens een beproefd programma: op dinsdag een creatieve invul ling, woensdag is de bosdag, don derdag de sportdag, en op vrijdag creativiteit, zang, de optocht met de fanfare, en de afsluiting. Op vrijdagochtend schuiven ook de allerjongsten aan. "Kindervakan tiewerk is bedoeld voor kinderen van groep 3 tot en met 8 van het basisonderwijs. Om de allerjong sten tot 5 jaar alvast te laten proe ven van de activiteiten, is er voor hen op vrijdagochtend een veel zijdig programma. Videofilms bekijken, poppenkast, knutse len." Jongeren die de basisschool verlaten en doorstromen naar het middelbaar onderwijs, mogen niet meer deelnemen aan kinder vakantiewerk. Tenminste, niet als deelnemer. "Het blijkt vaak moei lijk voor de jeugd om na zoveel jaren kindervakantiewerk los te laten. Vandaar dat wij ze betrek ken bij uitvoerende taken gedu rende de week. Dat kan variëren van werkzaamheden in de keuken tot opruimen en sjouwen. Werk zaamheden achter de schermen dus. En als ze 15 jaar zijn, mogen ze loetreden tot de groepsleiding. Verschillende groepsleiders en ook bestuursleden zijn op deze manier al vele jaren bij kinderva kantiewerk betrokken: eerst als deelnemer, toen als hulpkracht en vervolgens als groepsleider of bestuurder." BETAALBAAR Het succes van kinderv akantie werk is ook nauw verbonden met de kosten. Een week activiteiten kost de ouders dit jaar 10 euro per kind. "Kindervakantiewerk moet voor iedereen betaalbaar zijn. Bij de invulling van het programma houden we daar rekening mee. Natuurlijk kunnen we ook een grote bus huren en naar een pret park gaan. Maar dan kost kinder vakantiewerk een veelvoud van wat het nu kost. En dat willen we niet. Met eigen activiteiten, eigen werkzaamheden en sponsoring kunnen we een leuk en betaalbaar programma aanbieden." Om de kas te spekken, houdt Kindervakantiewerk Wanssum- Geysteren jaarlijks een vlooien markt in Wanssum. "Mensen rui men hun zolder op, bieden ons de spullen aan voor de vlooienmarkt en zo verdienen wij een centje bij voor kindervakantiewerk. Ook de afsluiting van de week is goed voor ons budget. De afsluiting vindt namelijk plaats met de ouders erbij. Kinderen treden op, ouders kijken toe en nuttigen daar het een en ander bij. Dat is gezel lig, bevordert het contact en brengt ons extra inkomsten." Relatief nieuw in kindervakan tiewerk is het themagericht wer ken. Het thema dit jaar is 'op de vuilnisbelt'. "We proberen met de activiteiten en spellen zoveel mogelijk aan te sluiten op het thema." Inschrijven voor kindervakan tiewerk in Wanssum en Geysteren kan tot en met vrijdag 18 juli door middel van het deelnameformu lier dat alle kinderen in het basis onderwijs deze week hebben ont vangen. Voor meer informatie: Peter Zegers, 0478-532056. De Tienrayse is sinds eind jaren vijftig werkzaam op het bureau in Tienray. Aanvankelijk als vrijwil ligster en sinds 1998 als (gedeelte lijk) betaalde kracht. Per 1 juli gaat ze met pensioen. De konink lijke onderscheiding werd vrijdag middag uitgereikt in het hoofdge bouw van het Groene Kruis in Horst. Truus Knoops is als consultatie- bureau-assistente het eerste aan spreekpunt voor ouders met jonge kinderen. Veel ouders bespreken hun zorgen, hun emo ties, hun problemen aan haar bureau. Zij voelt feilloos aan wan neer bijvoorbeeld een moeder met een huilbaby even 'haar han den vrij wil hebben' en ze krijgt het voor elkaar de baby te troos ten. Truus Knoops is altijd ruim een uur voor aanvang van het spreek uur (in eigen tijd) aanwezig om alle administratieve voorbereidin gen te treffen, zodat ze tijdens de openstelling van het consultatie bureau de meeste aandacht aan de cliënten kan geven. Gaat het spreekuur onverhoopt niet door, dan neemt de Tienrayse 's avonds in haar eigen tijd con tact met haar cliënten op (telefo nisch of ze gaat op huisbezoek). In het team van collega's is Truus Knoops de persoon die het con tact heel hecht maakt. Zij zorgt voor gezellige, functionele activi teiten om het team bij elkaar te krijgen. Zij schrijft bijvoorbeeld brieven en gedichten, die erg Ruud van Heesch uit Blitterswij ck is aan de Hogeschool in 's-Her- togenbosch geslaagd voor de opleiding Technische Bedrijfskun de. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9