Venray stapt Middelgrote uit Platform Gemeenten 'Sporten en gezond eten gaan hand in hand' Forse subsidie voor Venray Duizend euro voor blindenschool Tibet "Niet betrokken bij besluit schouwburg St. Anna" Twijfels over nut varkensvrije zones Veulenaar krijgt strook grond toch goedkoper KASTSYSTEMEN OP MAAT Oostrum gaat op herhaling Niets! mode centrum PEEL EN MAAS uonaeraag s jun zuui - Fagina b De gemeente Venray levert vanaf januari 2004 geen bij drage meer aan het Platform Middelgrote Gemeenten. Dat laat het college van B en W het platform in een brief weten. Burgemeester en wethouders vinden dat 'het platform voor de gemeente Venray op dit moment te weinig meerwaar de oplevert in relatie tot de financiële middelen die ervoor moeten worden inge zet'. Dit jaar zal de gemeente Venray nog wel haar bijdrage leveren aan een externe conferentie in het najaar van 2003, maar in januari 2004 stapt de gemeente uit het platform. In de brief wordt door het college eveneens aangegeven dat dit besluit ook samenhangt met de financiële situatie van de gemeente Venray, waarbij keuzes moeten worden gemaakt. Volgens de gemeente Venray kan het plat form, dat zich als doel stelt om met name bij de landelijke poli tiek ingang te vinden voor de bestuurlijk-stedelijke problema tiek waarmee middelgrote gemeenten worden geconfron teerd, wel degelijk een meer waarde hebben. Maar dan moeten alle deelnemende gemeenten de nodige inspanningen verrichten. En dat blijkt, ondanks herhaalde lijke pogingen van de coördine rende gemeente Zeist, niet het geval te zijn. Dit wordt met name veroorzaakt door het feit dat de problemen van de afzonderlijke gemeenten te veel van elkaar ver schillen. Eerder al besloot de gemeente Venray zich wat terug houdender op te stellen als trek ker van één van de drie werkgroe pen, vanwege het gebrek aan belangstelling, inspanning of motivering bij diverse gemeenten. Vooral de gemeente Zeist ver richtte de laatste maanden nog veel werkzaamheden voor het platform. NETWERKEN 'De toegevoegde waarde op dit moment ligt met name op het gebied van het netwerken en samenwerken met andere over heidsinstanties, maar daar kan onze gemeente ook op een ande re manier invulling aan geven', aldus de gemeente Venray in een notitie. Enkele andere gemeenten zijn dezelfde mening als de gemeente Venray toegedaan, zo bleek tijdens een interne confe rentie op 4 juni. Volgens de gemeente Venray is het totale 'sta tement' van het Platform Middel grote Gemeenten rondom de the ma's samenleving, ruimte en verkeer/ infrastructuur in concept klaar en blijkt hieruit ook duide lijk dat middelgrote gemeenten in Nederland een belangrijke schak elfunctie hebben, maar is de animo onder veel gemeenten te gering om van het platform een succes te maken. Het besluit om te stoppen als deelnemer aan het platform levert de gemeente Ven ray in 2004 een besparing op van 7500 euro. - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermkes KFUKEN- FN INTFRIFURBOUVV Op de ledenvergadering van afgelopen vrijdag waarin besluit vorming over de fusie tussen de voetbal- en korfbalvereniging zou plaats vinden, waren te weinig stemgerechtigde leden aanwezig om te mogen stemmen. De korfbalvereniging kwam een en de voetbalvereniging meerdere leden tekort. De nieuwe vergade ring staat gepland voor donderdag 10 juli om 20.00 uur in de Oester ham in Oostrum. Ongeacht het aantal aanwezigen mogen dan beide verenigingen hun besluit nemen over de fusie. PEEL EN MAAS een abonnement waard Funactie Vet? Duvel op! in sportcentrum De Sprank Sportcentrum De Sprank in Venray sloot vorige week don derdag de nieuwe funactie Vet? Duvel op! af met het uit reiken van prijzen aan drie winnaars. Zestig leden van De Sprank namen de afgelopen maand deel aan dit program ma waarin bewegen en gezond eten centraal staan. Vet? Duvel op! is een landelijke actie van Life Fitness. Uitgangs punt is om vier weken onder des kundige begeleiding te trainen in een sportcentrum en de verbran de calorieën te tellen. De deelne mers stellen zich, in overleg met de sportinstructeur, aan het begin van het programma een doelstel ling hoeveel calorieën zij in vier weken tijd willen verbranden. Per trainingssessie wordt het aantal verbrande calorieën bijgehouden. De wekelijkse en uiteindelijk tota le caloriedoelstelling worden bereikt door individuele trainin gen op bijvoorbeeld de stairdim- ber, crosstrainer, loopband, fiets of ligfiets. Daarnaast kunnen de deelnemers meedoen aan groeps lessen zoals tae-bo om calorieën te verbranden. Van dag tot dag, van week tot week, worden de verbrande calorieën op een deel nameformulier bijgehouden. "Het Deelnemers en begeleiders van de actie Vet? Duvel op! tijdens de prijsuitreiking in De Sprank grote voordeel van dit programma is dat de deelnemers een stok ach ter de deur hebben", zegt Hans Litjens, instructeur van sportcen trum De Sprank. "Door vooraf een haalbare doelstelling neer te zet ten worden de deelnemers ook geprikkeld om die te halen. De sporters worden ook verplicht om een keer per week te wegen. Dat kan een stimulans zijn om beter of meer te gaan sporten en beter op de voeding te gaan let ten. We geven ze met. dit pro gramma een doel, een houvast." JOJO EFFECT Iedereen die van die overtollige kilootjes afwil, kent het bekende jojo effect wel. In een maand tijd drie kilo's eraf, een maand later zitten ze er weer aan. Of erger nog, ben je vier kilo aangekomen. Door te sporten en een gezond eetpatroon kan het jojo effect worden tegengegaan. "Want spor ten en gezond eten gaan hand in hand", zo stelt Marly Philipsen, ook instructeur bij sportcentrum De Sprank. Zij begeleidde de afge lopen vier weken intensief de deelnemers aan Vet? Duvel op! "Een voedingsadvies bij dit pro gramma is dan ook enorm belang rijk. Opeens helemaal niet, of heel weinig eten, is heus niet de ideale manier om af te vallen. De stof wisseling moet je niet zodanig verlagen dat je, als je weer nor maal gaat eten, de kilo's er weer aanvliegen. De weg van de gelei delijkheid is de beste. Dat kan door een combinatie van sporten en genoeg en gezond eten. Bin nen dit actieprogramma besteden we dan ook heel veel aandacht aan dit aspect." Agnes Sijmons, Trudie Gorree en Hanny Albers vielen vorige week in de prijzen. "En dat had niks te maken met hoeveel kilo's ze zijn afgevallen", aldus Hans Litjens. "Want ieder een heeft vooraf een andere doel stelling. Die ook is afgestemd op zijn of haar gewicht. De motivatie om mee te doen, de stimulans richting andere deelnemers, is voor ons net zo belangrijk geweest om de prijswinaars te bepalen dan het aantal verbrande calorieën en de kilo's die men kwijt is." Winnares Agnes Sijmons is bijzonder te spreken over de funactie Vet? Duvel op! Zij dingt, net als alle andere deelnemers van sportcentrum De Sprank, mee naar de prijzen die verbonden zijn aan de landelijke actie. "Het fijne van dit programma is inderdaad dat je een stok achter de deur hebt. En dat je naast het sporten deskundig advies krijgt over goed en gezond eten. Het is nu een kwestie van volhouden." De gemeente Venray krijgt 140.000 euro Europese subsi die voor de aanleg van de zui delijke ontsluiting van het bedrijventerrein Smakterhei- de 2. De ontsluiting is de door trekking en gedeeltelijke reconstructie van de huidige Nieuwhuisweg. Deze aan te leggen weg vormt het ontbrekende gedeelte van de infrastructuur rond het bedrijven terrein en zal in grote mate bijdra gen aan een goede bereikbaar heid. De aanleg van de weg wordt eind 2003 - begin 2004 ter hand genomen. De hoogte van de subsidie bedraagt 30% van de totale aanleg- kosten. Het geld komt uit het Europees Fonds voor de Regiona le Ontwikkeling (EFRO) dat is bedoeld voor de ontwikkeling van gebieden die te maken hebben met specifieke economische pro blemen. Venray kan samen met een aantal andere gemeenten in Noord-Limburg en Oost-Brabant een beroep op dit fonds doen van wege de problematiek op het platteland. De overige 70% moet Venray zelf betalen. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Actie basisschool St. Oda Ysselsteyn Sinds vorig jaar steunt basisschool St. Oda uit Ysselsteyn de blindenschool in Tibet met financiële midde len. De uit Venray afkomstige Paul Kronenberg is aan deze school, die door de Duitse Sabriye Tenbercken is opgericht, verbonden. Sinds de start van het project is 2150 naar de blindenschool overgemaakt. Het geld wordt voornamelijk besteed aan leermiddelen. Eind april, tijdens de Koninginnedagspelen. werden twee spellen gespeeld, waarvoor de basisschoolleerlingen van te voren sponsors in eigen kring hadden gezocht. Bij de spellen werden de kinderen visueel gehinderd. De groepen 1 t/m 5 probeerden in een afgesproken tijd zoveel mogelijk ballen door een donkere tunnel naar voren te brengen. De leerlingen van de groepen 6 t/m 8 gooiden ballen over een scherm en medeleerlingen, aan de andere kant van het scherm (ze zagen elkaar dus niet) moesten zoveel mogelijk ballen vangen en verzamelen. De sponsors hadden ingezet per aan tal ballen. Vorige week is het geld geteld en het prachtige bedrag van 1000,52 is door de kinderen bij elkaar gebracht. Per kwartaal zal het komende schooljaar een donatie aan de blindenschool van Paul en Sabriye gedaan worden. Gemeente betreurt onjuiste informatie VvGI De gemeente Venray ont kent alle betrokkenheid bij het intrekken van de verkoop van de schouwburg St. Anna aan de stichting Parktheater. Het Vincent van Gogh Insti tuut maakte in een persbericht bekend dat het besluit in over leg met de gemeente was genomen. In een brief aan VvGI-directeur Van der Sanden zegt de gemeente het te betreuren dat het VvGI onjuiste informatie heeft vers trekt. 'U heeft ons slechts geïnfor meerd over uw voornemen. Wij betreuren deze gang van zaken omdat naar derden toe het beeld wordt gegeven dat ons college betrokken is geweest bij uw besluitvorming en dat is onjuist', aldus de door burgemeester Waals ondertekende brief. Waarin het VvGI tevens gesommeerd wordt zich voortaan te houden aan de afspraken die over de geza menlijke communicatie zijn gemaakt. VvGI-persvoorlichter Paul Simons zegt dat alles op een mis verstand berust. "Want na overleg met de gemeente is besloten de gehele locatie St. Anna te verko pen aan een projectontwikkelaar. Het intrekken van het bod op de schouwburg is alleen ons besluit geweest. Daaraan willen we de gemeente ook niet medeplichtig maken. We hebben een brief teruggestuurd waarin we onze excuses maken." Tot 1 april had de stichting Parktheater de tijd om de schouw burg voor 160.000 euro te kopen. Deze termijn is later opgeschoven omdat het benodigde geld nog niet bij elkaar was. De schouw burg wras vooral bedoeld als oefenruimte voor muziek- en cul turele verenigingen. Omdat het VvGI de opbrengt van het St. Annaterrein te laag vond is het aanbod weer ingetrokken. De schouwburg met restaurant zul len moeten wijken voor woning bouw. In de stuurgroepvergadering van 26 mei is dit besproken en is Mooi de Mooiste Mode Roggel 0475-494220 Boxtel 0411-676322 Penningen 077-3074931 Horst 077-3986464 Geleen 046-4757545 het besluit genomen het gehele St. Annaterrein - inclusief schouw burg - te verkopen. Op 3 juni kreeg burgemeester Waals een telefoontje van het VvGI dat het intrekken van het aanbod aan Parktheater officieel bekend zou worden gemaakt. Vorige week tijdens de raads vergadering stelde Tineke Lamers (Samenwerking) vragen aan wet houder Emonts (PvdA). De com missie Maatschappelijke Diensten had zich uitgesproken voor-het behoud van de schouwburg en er waren verwachtingen gewekt zowel bij de stichting Parktheater als bij de Venrayse burgers, aldus Lamers. "De commissie is bij de neus genomen door een wethou der die al reeds lang op de hoogte was." Daarmee doelde zij op de laatste commissievergadering op 5 juni waarin de schouwburg nog uitgebreid ter sprake kwam. Vol gens Emonts was hij op 4 juni door Waals op de hoogte gebracht. "Het voornemen van het VvGI was mij dus inderdaad op 5 juni bekend. Maar hun brief hebben we pas op 10 juni ontvan gen. En het is niet aan de gemeen te om mededelingen te doen over voornemens van andere partijen. Ik heb dan ook niemand bij de neus genomen", vindt Emonts. In het reconstructieplan voor Venray en Meerlo-Wans- sum moet rekening worden gehouden met de wettelijk verplichte varkensvrije zones. Deze stroken van één kilome ter breed zijn zodanig neerge legd dat in Noord-en Midden- Limburg slechts vier varkensbedrijven, waarvan drie in Ysselsteyn, in de bedreigde zone liggen. Veel veehouders zetten vraagte kens bij het nut van diervrije zones. Afgelopen donderdag tijdens een bijeenkomst over de recon structie kwamen de varkensvrije zones ter sprake. De zones lopen over de provinciegrens met Bra bant en langs de Maas. De drie bedrijven die binnen de zone lig gen moeten binnen vier jaar gedwongen verplaatst worden. Hiervoor wordt nog een maatwer koplossing gezocht. Raadslid Van Rijswick uit Tien- ray vroeg zich af waarom er geen pluimveevrije zones worden inge steld gezien alle problemen met de vogelpest. Volgens CDA-com- missielid én kippenhouder Frans Claessens uit Ysselsteyn heeft dat geen enkele zin. "Want het virus sprong vanuit de Gelderse Vallei over naar Limburg. Ik zie daarom de noodzaak van een pluimvee- vrije zone helemaal niet in. Ook een varkensvrije zone is eigenlijk onzin", vindt Claessens. Projectleider Ruud Verheijen zei dat het nut van de varkensvrije zone vaak wordt betwijfeld. "Maar dit vloeit voort uit de wet waar we niet omheen kunnen. We hebben de zone zo neerge legd dat zowel in Brabant als Lim burg zoveel mogelijk bedrijven erbuiten liggen." Frans Claessens merkte op dat een varkenshouder in de varkens vrije zone zijn bedrijf nog aan het uitbreiden is. "Dit is toch kapitaal vernietiging", aldus Claessens die vroeg wat de juridische status is van bedrijven binnen de zone. Verheijen vertelde dat de wet pas van kracht wordt zodra het recon structieplan in werking is getre den. De reconstructiecommissie heeft met de bedrijven in de var kensvrije zone gesproken. "Helaas kunnen we er weinig aan doen als deze bedrijven nog gaan uitbrei den. Ze doen dit wellicht in hun bedrijfsbelang of ze willen een hoger bedrag incasseren indien ze onteigend of uitgeplaatst wor den." De varkensvrije zones zijn voor al ingesteld om verspreiding van het varkenspestvirus of mond- en klauwzeer tegen te gaan. Volgens Theo Mulders (Samenwerking) wordt juist het tegenovergestelde bereikt. Want de zones liggen vaak in aaneengeschakelde natuurgebieden, de Ecologische Hoofdstructuur (EHS). "En daar leven wilde zwijnen die de besmetting bevorderen in plaats van dat het wordt tegengegaan." Veulenaar Bexkens kan de strook grond naast de basisschool in Veulen toch kopen voor vijftig gulden (22,69 euro) per vierkante meter. Deze prijs was destijds afgesproken vandaar dat de Veule naar niet akkoord gaat met een verkoopprijs van 43 euro per m2. De smalle strook grond van 58 vierkante meter ligt tussen de woning aan de Veulenseweg en de St. Antoniusschool. Bexkens heeft deze grond al vanaf 1974 in gebruik. De termijn voor verjaring is twintig jaar. Indien de gemeen te en de Veulenaar niet tot over eenstemming komen dan kan Bexkens zich beroepen op verja ring zodat de gemeente helemaal geen vergoeding meer krijgt. Het perceel- is inmiddels ont trokken aan de onderwijsbestem- ming. Door het schoolbestuur is destijds het aanbod gedaan voor de prijs van 22,69 euro per m2. Tevens is hem toegezegd dat fle helft van de notariskosten ver goed zouden worden. De Veule naar heeft daarom het laatste aan bod van 43 euro per m2 niet geaccepteerd. De gemeente wil van de strook af omdat Bexkens langs het schoolplein een schutting geplaatst heeft die nu in slechte staat van onderhoud verkeert. Omdat de gemeente nog de juridi sche eigenaar van de grond is, is de gemeente volgens het Burger lijk Wetboek (artikel 55 boek 5) ook verantwoordelijk voor de onderhoudstoestand van de schutting. Bexkens heeft aangege ven dat zodra de zaken tot zijn genoegen afgehandeld zijn hij de schutting zal vervangen. Om niet in een juridische pro cedure over bezit en eigendom betrokken te worden stemt het college toch in met de verkoop van 58 vierkante meter a 22,69 euro. Dit is in totaal 1316 euro. Na aftrek van 79 euro over drachtsbelasting en de helft van de notariskosten (290 euro) ont vangt de gemeente nog 947 euro voor de grond. Eindstraat 12, tel. 581553

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5