Wonen Noord-Limburg had financieel goed jaar Bart Clephas MBO uitblinker 2003 Ingezonden Gedevalueerde door raad snel Voorjaarsnota afgedaan LENSSEN Picknickmand gaat naar de Rips ss op 71 Woninginbraak Controles Afgestudeerd Oud papier Collecte Harstichting Schouwburg Dorpsraden- overleg Vrijwilligers- centrale Bijenwacht Venray PEEL EN MAAS Donderdag 3 juli 2003 - Pagina 10 Huurders tonen weinig belangstelling voor kopen woning Wonen Noord-Limburg heeft het boekjaar 2002 afge sloten met een winst van ruim 3,2 miljoen euro. Het wonin genbestand veranderde nau welijks en nam licht toe tot 10.067 woningen in de gemeenten Venray, Horst aan de Maas, Sevenum en Maas- bree. Iets meer dan de helft van de huurwoningen (5083) staat in de gemeente Venray. In 2002 werden door nieuw bouw of aankoop 58 nieuwe hui zen aan het woningenbestand toe gevoegd- Op de verkooplijst stonden 750 woningen. Hiervan werden er slechts 23 verkocht aan de zittende huurders. De cor poratie wil met de verkoop geld verdienen om nieuwe betaalbare woningen te bouwen en te inves teren in de woonomgeving van de wijken. De verkoopprijs bedraagt minstens 90% van de economi sche waarde maar de belangstel ling is gering. Vandaar dat Wonen Noord-Limburg de verkoopproce dure gaat veranderen. De woningcorporatie verwacht dat het jaarresultaat in 2003 ruim boven 10 miljoen euro uitkomt Het jaar 2001 werd nog afgesloten met een verlies van 10 miljoen euro. Dit werd toen veroorzaakt door afwaarderingen van onren dabele investeringen en meer grootschalige renovatieprojecten. Het eigen vermogen nam in 2002 toe tot 78,6 miljoen euro. Voor de komende jaren ziet de ontwikke ling van de financiële positie er gunstig uit. Het thema van het jaarverslag is 'maatschapelijke meerwaarde' waarmee Wonen Noord-Limburg wil aangeven dat van corporaties tegenwoordig veel meer wordt verwacht dan alléén het aanbie den van goede en betaalbare woningen. Leefbaarheid in buur ten en wijken en wonen in combi natie met zorg en andere diensten worden steeds belangrijker. Een paar jaar geleden is het fonds Leefbaarheid ingesteld. Dit is bedoeld voor projecten die het wonen in de buurt verbeteren. In 2002 werd 233-000 euro uit het fonds besteed. Zoals in de wijk Burggraaf w aar voor 43-000 euro erfafscheidingen zijn geplaatst en het gras gerooid is. Er zit weinig beweging in de woningmarkt. Slechts 822 wonin gen (8,2%) kwam vorig vrij voor verhuur. Dit percentage ligt al jaren laag omdat er weinig nieuw bouw plaatsvindt en door de hoge prijzen van koopwoningen stokt de doorstroming. De huurachterstand bedroeg per 31 december 267.000 euro, dit is 0,6% van de bruto jaarhuur. Het betrof 621 huurders. Lande lijk gezien ligt het percentage huurachterstand veel hoger. Des ondanks vonden vorig jaar twin tig ontruimingen plaats vanwege een te grote huurachterstand. Dat waren er in 2001 nog elf. De huren stegen in 2002 gemiddeld met 2,9% dit is het gemiddelde inflatiepercentage van de laatste vijf jaar. De kwaliteit van de dienstverle ning is belangrijk. Wonen Noord- Limnburg is een van de weinige corporaties die aan de vernieuw de ISO-norm voldoet. Aan de eisen van het kwaliteitslabel KWH werd niet voldaan. Hierbij wordt gekeken naar de bereikbaarheid, vriendelijkheid van het personeel of het verstrekken van de juiste informatie. De drie vestigingen (Venray, Horst en Helden) van Wonen Noord-Limburg bleven tot twee keer toe onder de normen voor telefonische bereikbaarheid. Er zijn maatregelen getroffen waardoor bij de komende vervolg- meting de eisen van het KWH- label wel gehaald worden. Van de 10.067 woningen ligt 23% in de goedkope huurklasse, dit is een huurprijs die lager is dan 307,49 euro per maand. Drie kwart van de woningen valt onder de categorie betaalbaar'. Dit is een huurprijs die ligt tussen 307,49 en 471,67 euro. De gemid delde huurprijs van de woningen bedraagt 357 euro Bij een inbraak in een woning aan de Wilhelminastraat hebben onbekenden diverse sieraden en geld buitgemaakt. De daders zijn de woning vermoedelijk tussen 17.30 uur en 19-45 uur binnenge komen door een slaapkamerraam dat op een kier stond verder open te maken. Vervolgens heeft mei> de woning doorzocht. De waarde van de buit is nog onbekend. Naar aanleiding van de inbraak heeft de politie een buurtonderzoek inge steld. De politie adviseert om woningen te voorzien van het Politie Keurmerk Veilig Wonen. Leden van het verkeershandha- vingsteam en politiemensen van de basiseenheden hebben in het politiedistrict Venray in de afgelo pen week in totaal 10.631 auto mobilisten gecontroleerd op hun snelheid. Hiervan hebben 964 weggebruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Bergen, Grubbenvorst, Horst, Leunen, Oostrum, Seven um, Venray, Wanssum en Yssel- steyn. De hoogste snelheid die met de laserauto werd gemeten, was op woensdag 25 juni op de Siebengewaldseweg in Siebenge- wald: 133 km/u waar 80 km/u de limiet is. Bij controles met staande houding werden 10 bestuurders geverbaliseerd voor het niet dra gen van de verplichte autogordel, twee bromfietsers voor het niet dragen van de helm en vijf auto mobilisten voor het niet handsf- ree bellen. Aan het Conservatorium Den Haag studeerde Ard Janssen af voor Sonologie. Scholengemeen schap Stevensbeek Geslaagden 2e tijdvak VMBO: Sander Assen,Tg,Metl, Venray; Wesley Beijersbergen van Henegouwen,Tg,Hand, Venray. Aan de dansacademie van de Fontys Hogeschool Tilburg slaag de Willemijn van Daal voor de richting Musical-Theater. Wijk Zuid Tafeltennisvereniging Red Stars haalt iedere eerste vrijdag van de maand oud papier op tussen 18.00 en 20.00 uur. De eerstvol gende datum is vrijdag 4 juli. Zij verzoeken u vriendelijk uw oud papier voor 18.00 uur buiten te zetten in dozen, zakken of gebun deld. Openingstijd: dinsdags van 18.00-20.00 uur, zaterdags 09.00- 12.00 uur. Meer informatie: Jac Linders (tel. 588411) of Peter Bouwmans (tel. 589134). PEEL EN MAAS een abonnement waard Bart Clephas uit Oostrum (20) ontvangt op 29 augustus tijdens een grote manifestatie in theater De Flint in Amers foort samen met 44 andere middelbare scholieren de Bve- prijs Mbo-uitblinker 2003. Alle ROC's in Nederland hebben hiervoor kandidaten aan kun nen melden. De Bve-prijs is een prijs van de landelijke brancheorganisatie van alle onderwijsinstellingen voor middelbaar beroepsonderwijs en volwasseneneducatie (bve). De bve-sector telt ruim 60.000 deel nemers en 46.000 medewerkers. Ongeveer veertig procent van de Nederlandse beroepsbevolking is opgeleid in het middelbaar beroepsonderwijs. Daarmee is het beroepsonderwijs het meest voor komende opleidingsniveau op de arbeidsmarkt. Bart Clephas sluit aan het ROC Ter AA in Helmond in juli zijn middenkaderopleiding Kantoor automatisering af. Hij heeft zijn laatste stageperiode met verve doorgebracht op de afdeling Information Services van Te Stra- ke BV in Deurne. Hij heeft zich daar onderscheiden door allerlei werkzaamheden te verrichten die eigenlijk alleen aan specialisten voorbehouden zijn. Maar niet alleen dat was voor de school aan leiding om de Oostrummer aan te melden voor de prijs. Een MBO- uitblinker is namelijk niet per se de deelnemer met het hoogste cij fer. Het gaat om veel meer. "Er wordt niet alleen naar de stagepe riode gekeken, maar bijvoorbeeld ook naar gedrag op school, schoolresultaten en contact met leerlingen en leraren. Er wordt gekeken naar een heel pakket aan criteria", zegt een trotse moeder Clephas. In Amersfoort worden de prijzen uitgereikt door Annette Nijs, staatssecretaris van Onder wijs, en Margo Vliegenthart, voor zitter van de Bve Raad. De presen tatie van deze feestelijke middag, tevens de landelijke opening van het schooljaar 2003-2004 voor het middelbaar beroepsonderwijs en de volwasseneducatic, is in han den van ex- Dolly Dot Angela Groothuizen, die ook bekend is van verschillende televisiepro gramma's. Bart Clephas gaat na. zijn oplei ding bij ROC Ter AA Hogere Infor matica studeren aan de Hoge school van Arnhem en Nijmegen. De Nederlandse Hartstichting is de organisatie die zich actief inzet voor het terugdringen van hart en vaatziekten. Bijvoorbeeld door wetenschappelijk onderzoek te stimuleren, de kwaliteit van patiëntenzorg te verbeteren of door b.v. voorlichting te geven over een gezonde manier van leven. Preventief werken is belangrijk. De Nederlandse Hart stichting is hiervoor volledig afhankelijk van donaties en o.a. de jaarlijkse collecte-opbrengst. Een team van vrijwilligers - de col lectanten - gaan in het voorjaar de huizen langs om een bijdrage te vragen voor dit belangrijke werk. De opbrengst in de gemeente Venray is in 2003 14.927,36 euro en daarmee bijna 1000 euro hoger dan in 2002. De opbrengsten waren als volgt verdeeld: Yssel- steyn 710,18 euro; Leunen 769,48 euro; Oostrum 667,95 euro; Oirlo 492,80 euro; Merselo 470,33 euro; Castenray 202,96 euro; Heide 264,85 euro; Veulen 270,75 euro; Smakt 133,10 euro (de dor pen tezamen 3982,40 euro). Ven ray centrum 9770.43 euro en aan schenkingen 1174,53 euro. Voor informatie kunt u terecht bij Piërre Wientjes, Pettenmaker- straat 16, tel. 583125 en Henriëtte Poels-Peters, Dr. Poelsstraat 16 in Venray. In de maand van het reisboek mei) organiseerde boek- en kan toorboekhandel van den Munck- hof BV in Venray een etalageprijs vraag waarmee de klant een picknickmand kon winnen door het juiste aantal reisgidsen te raden die in de etalage stonden en het vakantieland dat volop in de belangstelling stond in deze reis- etalage. N. Heesmans uit de Rips is de gelukkige winnares gewor den. Zij had als enige het correcte antwoord, namelijk 28 reisgidsen en het land Frankrijk. Vorige N. Heesmaus was de gelukkige winnares van de picknickmand week mocht zij deze picknick mand in ontvangst nemen. De summer - boeken- sale -50%) gaat nog steeds door in boek - en kan toorboekhandel van den Munck- hof BV; boekenkoopjes voor jong en oud als een leuke aanvulling voor uw vakantiekoffer of uw boekenkast, romans, kinderboe ken, kunstboeken, hobbyhoeken naslagwerken enz. Deze actie loopt nog tot en met augustus; ben er snel bijop op. In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. In een brief aan de Raad van Bestuur van het VvGI van 24 juni 2003, laat het gemeentebestuur van Venray weten, dat men niet betrokken is bij het besluit van het Instituut, om de schouwburg van Sint Anna niet aan een Ven- rayse initiatiefgroep te verkopen. De gemeente wast haar handen in onschuld. Toch is diezelfde gemeente, in de persoon van wet houder Heidens, voorzitter van de stuurgroep die de planontwikke lingen op Anna stuurt en coördi neert. In de vergadering van deze stuurgroep van 26 mei 2003 is de toekomst van de schouwburg onderwerp van bespreking geweest. Op 3 juni 2003 werd bovendien de voorzitter van het College door het VvGI telefonisch op de hoogte gebracht dat het Instituut zijn aanbod, om de schouwburg aan de initiatief groep te verkopen, had ingetrok ken. Maar op vragen van gemeen teraadsleden deelt wethouder Heidens mee, dat de gemeente pas op 10 juni hiervan op de hoogte is gesteld en in een inter view voor de Lokale Omroep Ven ray vertelt diezelfde wethouder Heidens, dat reeds op 26 mei besloten was om het aanbod in te trekken. Wie en wat moeten we nu geloven? Men zal het nu wel over de boeg gaan gooien van miscommunicatie en misverstan den. In haar brief aan het VvGI herinnert de gemeente aan de gemaakte afspraken inzake de gezamenlijke communicatie. Daarbij ziet de stuurgroep, dus Het debat over de Voorjaars nota zou het hoogtepunt moe ten zijn in het politieke jaar. Hierin wordt de richting bepaald voor de komende jaren. De begrotingsbehande ling in oktober, waar voor heen het zwaartepunt lag, is daardoor meer op de achter grond gekomen. De belangrij ke keuzes worden immers al in de Voorjaarsnota gemaakt waarvan de begroting slechts een uitvloeisel is. In politiek Venray is de klok weer terug gezet. Want voor het derde jaar op rij worden de belang rijke besluiten opgeschoven naar het najaar. Vorige week dinsdag hielden de vijf partijen hun politieke Ptyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - info@flyers.nl beschouwingen. Daarna werd de vergadering geschorst tot woens dagavond half acht. Toen was het de beurt aan de vier wethouders die bijna twee uur nodig hadden om te reageren op de vragen en wensen van de raad. Om half tien wilde burgemeester Waals de ver gadering een uur schorsen om de raadsfracties voldoende tijd te geven voor beraad. Maar Ike Bus- ser (Samenwerking) gaf met instemming van de anderen aan dat een half uur lang genoeg was. Klokslag tien uur werd de zitting hervat. En een uur later was de raadzaal alweer leeg en verlaten. Er viel ook nauwelijks nog wat te bespreken. Want alle beleidskeu zes zijn opgeschoven naar het najaar. Tal van onderwerpen en verdiepingsonderzoeken worden door het college bewaard tot na de vakantie. De vergadering van woensdag leek wel een kopie van twee jaar geleden. In 2001 zat de raad ook opgescheept met een 'halve' Voorjaarsnota met niet-sluitende meerjarenbegrotingen. Ook toen ging het debat als een nachtkaars uit en werd de politieke discussie uitgesteld tot oktober. "Dit is eens maar nooit weer", zei voormalige WD-leider Frans van Hooft toen. Omdat het nieuwe college vorig jaar pas in mei aantrad ver scheen er in juni 2002 geen Voor jaarsnota. De meerjarenbegroting en de MUIP (Meerjarig uitgaven en investeringsplan) kwamen pas te voorschijn bij de begroting 2003. En dit jaar werd voor de derde keer op rij alles uitgesteld. Wethouder Heidens (CDA) kon digde op 15 juni in het radiopro gramma Praatcafé nog aan dat hij bij het debat over de Voorjaarsno ta alle besparingen rond zou heb ben. "Alle producten zijn dan onderzocht en de bezuinigingen liggen op tafel. Het plaatje is dan rond", zei Heidens toen. Vorige week bleek daar echter niets van. De wethouder van financiën durf de niet eens te beloven dat alle verdiepingsonderzoeken nog dit jaar'zijn afgerond. En daar zit de gemeenteraad nu juist op te wachten. Duidelijk is dat de poli tiek de wel erg simpele bezuini gingsmaatregel om tien procent van de budgetten af te halen niet pikt. De gemeenteraad wil exact weten wat de consequenties zijn. Wat zijn de gevolgen voor de wegen als onderhoud wordt uit gesteld? Gaan besparingen op uit voeringskosten ten koste van de dienstverlening aan de burgers? Kunnen de subsidies aan vereni gingen en instellingen wel bevro ren worden? Kan de ambtelijke reorganisatie niet eerder geld opleveren? Zo bleven tal van vragen over waarop de raad ha het zomerre ces antwoord hoopt te krijgen. Er beloven dan drukke tijden aan te breken. Want de wethouders deden veel toezeggingen over nota's en plannen die de politiek dit najaar tegemoet kan zien. Bovendien is het zomerreces ver lengd naar ruim twee maanden. De commissievergaderingen van juli en de raadsvergadering van eind augustus zijn dit jaar geschrapt. Als afsluiting gingen woensdag avond de partijen met elkaar in debat. Ton Teeuwen (CDA) zei zich te storen aan de negatieve houding van Samenwerking Ven ray. De opmerking van Busser dat college en ambtenaren lui achter over zouden leunen, viel ver keerd. "Dit gaat het CDA te ver. Ike Busser, fractievoorzitter van Samenwerking, had het in zijn beschouwing over 'de grote schoonmaak' die volgens hard hem nodig was op het gemeente huis. "U heeft nog nooit een schoonmaak uitgevoerd", kapit telde Ton Teeuwen die het niet realistisch vond om al voor 2006 voordelen te verwachten uit de ambtelijke reorganisatie. "We moeten niet onnodig veel druk leggen op dat proces. En als er al eerder bezuinigingen zijn te halen dan moeten die worden ingezet voor frictiegelden." Ook de PvdA meende dat Samenwerking zich erg gemakke lijk rijk rekende door volgend jaar al één miljoen euro te besparen uit de reorganisatie. "Dit spoort niet met de werkelijkheid. IJ moet dit wel kunnen onderbouwen", zei Bert Linskens. John Oosterbeek (WD) vond dat de reorganisatie op het gemeentehuis duidelijk en daad krachtig moet worden aangepakt. "En niet alleen maar met mooie wollige verhalen." Ike Busser op zijn beurt zei zich te storen aan de weinig kritische houding van het CDA. Ook Lokaal Aktief kreeg er van langs. "Het is vlees noch vis", zei Busser. "Het lijkt wel de oude fractie Van de Vorlc van twee raadsperiodes terug." Samenwerking vindt het verloop van de reorganisatie niet transparant voor de raad. Busser meende dat op deze ondoorzichti ge manier geheime reserves wor den gekweekt. "Het aantal ambte naren hier in huis is flink uit de hand gelopen. Jaarlijks kan er 350.000 euro extra bespaard wor den door zeven formatieplaatsen te laten vervallen." Samenwerking nam de Voor jaarsnota voor kennisgeving aan'. "Er moet door het college nog van alles worden uitgezocht. Als bij de begroting het totale overzicht er is dan zullen we onze afwegin gen maken", verklaarde Busser. Het Dorpsradenoverleg verga dert op maandag 7 juli in gemeen schapshuis De Gelderkoel in Heide. Op de agenda staan onder andere De Peel leeft, beleidsplan wonen, milieubeleidsplan Venray, gebiedsgericht werken, bestem mingsplannen dorpen, nieuws vanuit de dorpen en de verslagen van de diverse commissies en werkgroepen. De avond begint om 20.00 uur. ook de gemeente, de communica tie via de pers "als het meest effi ciënte medium om alle betrokke nen te informeren", (citaat uit een brief van de gemeente aan Stich ting Stadspark d.d. 22 mei 2003)- Mijn advies aan gemeenteraad en andere betrokkenen luidt dan ook: Lees de krant, dan komt u er misschien achter wat er allemaal verzwegen wordt. Twan van Els, Venray. De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt voor wijkcentrum De Kiosk in het Brukske in Venray gastvrouwén/-heren die het leuk vinden om activiteiten in het wijk centrum, zoals b.v. vergaderingen van de buurtvereniging, voorlich tingsavonden van de gemeente, cursussen, kinderdisco etc. te begeleiden. Dit doe je in samen werking met de beheerder en andere vrijwilligers. Men moet sociaal vaardig en coöperatief zijn; representatief en klantgericht zijn; (financieel) betrouwbaar zijn. De werktijden zijn in overleg. De Vrijwilligerscentrale Venray vraagt voor het Dagactiviteiten centrum Venray een vrijwilliger voor de verkoop van producten die gemaakt zijn door o.a. bezoe kers van het DAC, het Vincent van Gogh Instituut en De Wendel. Een andere taak van de vrijwilli ger is het toe geleiden en aanstu ren van maximaal twee bezoekers van het DAC, die ook in de winkel werkzaam zullen zijn. Men moet zelfstandig en accu raat kunnen werken; representa tief en klantgericht zijn; affiniteit met de doelgroep hebben en goed Nederlands kunnen spre- ken.De werktijden zijn voorlopig nog op maandagmiddag van 13 -00 tot 16.00 uur. Meer informatie: Vrijwilligers centrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995, e-mail: vwcvenray@synthese.nl. Ope ningstijden: maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 11.00 tot 12.30 uur en van 13.15 tot 17.00 uur. PEEL EN MAAS een abonnement waard Zoals ieder jaar zal ook in 2003 de Bijenwacht paraat zijn om bij overlast van een bijenzwerm en/of hommelnestje in b.v. een nestkastje, zich hierover te ontfer men. Het gaat alléén om vrijhan- gende bijenzwermen; dus NIET'in de spouwmuur e.d.! Bij overlast van wespen (én bijen op andere plaatsen) dient men zich te wenden tot een erkend bestrijdingsbedrijf. Dit is het gevolg van de nieuwe wet op toepassing van bestrijdingsmidde len; hierdoor mag de imkerver eniging deze middelen niet meer toepassen. Beschikbaar zijn: voor Venray: Jan Weys, gebied Leunen en Ven ray, tel. 585806 (tussen 12.00 en 13.00 uur en na 18.00 uur); Piet Michels, gebied Ysselsteyn, tel. 0493-529511; Wim Jacobs, gebied Oostrum, tel. 585652 (na 18.00 uur). Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Doe Dagen Noord- en Midden-Limburg bruist opnieuw van de activitei ten. De Regio VW's Noord- en Midden-Limburg, Kempen Peel en Meierij Noordoost-Brabant organiseren wegens succes voor het vijfde jaar op rij de Doe Dagen. Tot en met zondag 31 augustus is er van alles te onder nemen. Veel toeristische, ambachtelijke en agrarische bedrijven zetten tijdens de Doe Dagen hun deuren letterlijk en figuurlijk wagenwijd open. U I wordt gastvrij ontvangen en krijgt de gelegenheid een kijkje achter de schermen te nemen. Wat kunt u zoal ondernemen? Een bezoek brengen aan een pottenbakker, kaarsenmakerij, diverse musea, op onderzoek gaan in de natuur, vissen op forel, alles te weten komen over aardbeien of histori sche groenten, knapkoek bakken, kanovaren of zeilen en allerlei interessante excursies en speur tochten. Zoals uit de voorbeelden blijkt, zijn de Doe Dagen een ideale manier om de streek te ont dekken zonder je daarbij ook maar enig moment te vervelen! Dit is natuurlijk maar een kleine greep uit alle mogelijkheden. De gratis folder Doe Dagen 2003 met alle activiteiten is nu verkrijgbaar bij de VW's in Noord- en Midden- Limburg, Noord-Oost Brabant en Kempen Peel en bij diverse toe- ristisch-recreatieve bedrijven in de regio. Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING (0478)539020 advies aan huis, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum

Peel en Maas | 2003 | | pagina 10