Mongozo-oprichter Kabia verongelukt in Zwitserland Maaien Maar! VVD en Samenwerking kraken Voorjaarsnota Kinderfeest bij Plus G. van Dijck PEEST- AANBIEDING I zacht belegen €5?5 30 Jaar Holland Kaascentrum Kroon op het Werk 2002 Wijkfeest in Veltum KASTSYSTEMEN OP MAAT Waarschuwing politie groot assortim gazonmaaiers PEEL EN MAAS Donderdag 26 juni 2003 - Pagina 7 De eerste Voorjaarsnota van de nieuwe coalitie CDA-PvdA- Lokaal Aktief is bijzonder slecht gevallen bij de opposi tie. WD en Samenwerking Venray uitten dinsdag stevige kritiek. Niet alleen op de Voor jaarsnota maar ook het college moest het ontgelden. "Het moet anders", zei Ike Busser (Samenwerking). "Een brevet van bestuurlijk onvermogen", vond John Oosterbeek (WD). Tot woensdagavond in de late uren werd gedebatteerd. Volgen de week volgt in Peel en Maas een uitgebreid verslag van dat debat. Dinsdag hielden de vijf fractie voorzitters hun beschouwingen. Alle partijen hadden er grote moeite mee dat de meerjarenbe groting niet sluitend is. Het tekort loopt op van 434.000 euro in 2004 naar bijna 3,2 miljoen euro in 2007. Het wachten is op verde re bezuinigingsvoorstellen waar voor allerlei verdiepingsonderzoe- ken zijn ingezet. CDA Ton Teeuwen-Peeters (CDA) vroeg zich af deze onderzoeken wel besparingen gaan opleveren. In de Voorjaarsnota zijn al een aantal bezuinigingen verwerkt. "We worden geconfronteerd met de harde waarheid dat we niet veel keuzes hebben. Alle voorstel len moeten worden uitgevoerd om tot een sluitende begroting te komen." Het CDA is het eens met een extra verhoging van de OZB met 4,4% vanwege de korting op de algemene uitkering van het rijk. Voor 2003 werd deze OZB-stij- ging nog geschrapt. Veel bezuinigingen worden behaald door te snoeien in de uit voeringskosten. Zoals bij de WVG, inkomensvoorziening en ondersteuning minima. Het CDA vindt het positief dat dit niet ten koste van de burgers gaat omdat de regelingen intact blijven. "De verstikkende regelgeving is het CDA een doorn in het oog", zei Ton Teeuwen. Zij noemde als voorbeeld de herbouw van bur gerwoningen in het buitengebied. "Doorgeschoten regelzucht maakt dat burgers steeds minder ver trouwen hebben in de overheid. Het CDA vindt deregulering een speerpunt van beleid. We dragen het college op om de regels een voudiger, transparanter en effi ciënter te maken." Teeuwen vindt dat de gemeen te geen extra geld meer kan bin nenhalen door de belastingen te verhogen. De inkomsten moeten daarom verhoogd worden door meer woningen te bouwen zowel, in de dorpen als in het centrum. PARTIJ VAN DE ARBEID In het verkiezingsprogramma heeft de PvdA aangegeven haar sociale gezicht vorm, kleur en inhoud te geven. "Armoede wordt niet alleen bestreden door meer bijzondere bijstand", zei Bert Lins- kens. "Drempels voor maatschap pelijke deelname aan sport, muziek en ontmoeting moeten laag zijn." De PvdA meent dat er in begroting 2003 al veel gesnoeid is bij de sector Maatschappelijke Diensten. Linskens kondigde daar om een uiterst kritische houding aan bij verdere bezuinigingen. De PvdA vindt dat besparing op de uitvoeringskosten bij Werk Inkomen niet ten koste mogen gaan van de kwaliteit van de dienstverlening. De besparingen bij de BCO, de onderwijsbegelei dingsdienst, worden afgekeurd. Er moet niet bezuinigd worden volgens de kaasschaafmethode. Bij ieder project dient een onder scheid gemaakt te worden tussen noodzaak en wens. Fietsenstallin gen, toegankelijkheid voor oude ren en gehandicapten en terug dringing van reclame-uitingen vindt de PvdA noodzakelijk in het winkelcentrum. Terwijl straat- meubilair, bestrating en verlich ting slechts wenselijk zijn. De PvdA is er tegen dat alle sub sidies voor vijf jaar bevroren wor den. De partij wenst een beter inzicht en een vernieuwing van het subsidiebeleid. Bert Linskens pleitte bij de belastingen voor een 'ruimhartig ontheffings- en kwijtscheldingsbe- leid' voor de laagste inkomens. De PvdA blijft, zoals bij de begro tingsbehandeling, voorstander van extra OZB-verhoging als com pensatie voor de verlaagde rijks uitkering. WD "Komt u maar terug als u klaar bent met uw huiswerk", zo open de John Oosterbeek zijn betoog. Hij doelde op de onvolledige Voorjaarsnota waarin keuzemoge lijkheden en daadkracht ontbre ken. "Het is een dictaat van het college. Van bestuurskracht is het afgelopen jaar niet veel gebleken en te kiezen valt er al helemaal niets." De WD spelt het college een brevet van onvermogen op door zo drastisch te bezuinigen op wegen en andere openbare werken. "Dit beleid voert ons rechtstreeks terug naar een arti- kel-12 status." De WD denkt dat er veel voordelen zijn te halen bij een integraal inkoopbeleid. Oosterbeek hekelde het com municatiebeleidsplan waarvoor het college niet eens de moeite nam het te bespreken in commis sie of raad. "Het afgelopen jaar heeft het college niet uitgeblon- De verslagenheid bij Mong- ozo BV, het aan de Kempweg in Venray gevestigde bedrijf voor Afrikaans Mongozo bier, is groot na het bekend worden van de plotseling dood van hun mede-partner Henrique Kabia (41). Op weg met zijn bestelbusje en een splinter nieuwe Afrikaanse mobiele bar naar een derdewereldfesti val in Zwitserland is Kabia onlangs langs de autoweg in Zwitserland gegrepen door een vrachtwagen. Hij was op slag dood. "We zijn enorm aangeslagen door deze tragische gebeurtenis", reageert Venraynaar en compag- i non Jan Fleurkens. "We hebben samen onder zijn bezielende j inspiratie een bedrijfje opgezet om eerlijk Afrikaans bier op de markt te brengen. We zijn nu in een stadium gekomen dat we de vruchten gaan plukken van vooral ook het werk van Henrique. En nu dit!" De grote werkkracht en zakelijk inzicht die Kabia vanaf de oprich ting van de vennootschap Mong ozo BV ten goede heeft doen komen, zullen zijn compagnons missen. "Hij laat een grote leegte achter. Zijn aangename innemen de persoonlijkheid zal steeds in onze herinnering blijven voortle ven. In de geest van Henrique zal het bedrijf worden voortgezet en zullen we het kindje van Henri- que volwassen laten worden." Henrique Kabia was geen onbe- kende in de regio. Onlangs pre senteerde hij nog op het Derde Wereldfestival van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum met veel verve en succes zijn Afrikaans bier. Velen maakten toen voor het eerst kennis met zijn bier. Henri- Jan Fleurkens (links) zal zijn verongelukte vriend en compagnon Henrique Kabia (rechts) gaan missen que en zijn Venrayse compagnons hadden grootse plannen. Wat des tijds begon met een paar flessen voor de aardigheid werd zo n suc ces dat het nu al wordt geëxpor teerd naar zeventien landen. Dit dankzij het initiatief van de uit Angola afkomstige Kabia, woon achtig in onder andere Wellerlooi. Het gaat om heel bijzonder bier, Mongozo genaamd, dat gebrou wen wordt volgens traditioneel Afrikaanse recept waarin onder andere bananen zijn verwerkt met Max Havelaar keurmerk en het biologisch geteelde graansoort Quinua uit Bolivia. En dat bete kent dat als je een Afrikaans pilsje drinkt en daarvan geniet tegelijk ontwikkelingsprojecten in de - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fax 077-3980890 WielHermk.es KEUKEN- F. N INTERIEUR (JOUW Derde wereld steunt. Twee vlie gen in een klap. TRADITIE Het recept van het Mongozo bier is afkomstig van de groot moeder van Henrique Kabia. In Afrika is het traditie dat alleen vrouwen bier brouwen. Elk land in Afrika kent traditionele bieren die het levensonderhoud van de dorpen moeten waarborgen. Zo ook Mongozo, sinds vele jaren het handelsmerk van het dorp Saluse- ke, het rijk van Lunda, gelegen in Angola. De kennis van het brou wen werd generaties lang van moeder op dochter doorgegeven. Het bier werd in kalebassen gedaan en verder vervoerd naar buurdorpen of familieleden die verder weg woonden. In 1962 werd Henrique geboren in het zuidelijk deel van Angola. Zijn moeder was een directe afstam melinge van de familie die tradi tiegetrouw het Mongozo-bier brouwde en hij is de enige zoon. Zijn moeder leerde hem de tech niek van het brouwen. Voor het eerst werd een man toegestaan Mongozo te brouwen. "Daarmee brak mijn moeder met de traditie dat alleen vrou wen bier brouwen", vertelde Hen rique Kabia onlangs. Dan raakt zijn moederland ver zeild in een zware en mensenle vens kostende politieke strijd en moet Henrique vluchten om zijn leven te redden. Hij komt terecht in een asielzoekerscentrum in Friesland. Hij integreert snel, leert de Nederlandse taal en de gewoonten van het gastland. "Ik heb me aangepast aan Nederland, maar ik blijf een Afrikaan", zei hij enkele weken geleden tegen Peel en Maas. Hij bracht, na het verkrij gen van het Nederlands burger schap, als thuisbrouwer zijn Afri kaans bier op de markt. "Van asielzoeker tot zakenman", lachte hij toen "Dit avontuur is een geweldige uitdaging waar ik erg veel plezier van heb". Henrique had nog grootse plan nen. Het fatale ongeluk in Zwit serland heeft die plannen teniet gemaakt. Het is nog niet bekend waar Henrique zijn laatste rust plaats krijgt. Hij ligt nog opge baard in Zwitserland omdat de vereiste toestemmingen om het ontzielde lichaam te vervoeren nog niet zijn verleend. ken in het optimaal informeren van de raad", zei Oosterbeek die vooral doelde op wethouder Emonts (Dingus en Parktheater). "Wij zijn blijkbaar alleen uw part ner als het u uitkomt: of te wel partner op afroep!". De WD verwijt college en amb tenaren een demotiverende in plaats van een stimulerende hou ding. "Er heerst een njet-cultuur in plaats van dat burgers op een constructieve, enthousiasmeren de, meedenkende en ondersteu nende manier worden tegemoet getreden." SAMENWERKING Ike Busser vindt dat de burgers en de verenigingen de dupe zijn van het beleid van de gemeente: 'minder doen voor meer geld'. Samenwerking oordeelt dat het college slechts weinig resultaten heeft geboekt in haar eerste rege ringsjaar. Busser sprak van 'plaats vervangende schaamte' en noem de de Voorjaarsnota 'een afgestofte puinhoop". "Het moet anders, hebben wij geroepen. Deze coalitie leert het nooit. Zij gaat zoals voorspeld op de oude voet verder. De voordelen uit de reorganisa tie op het gemeentehuis worden pas in 2006 zichtbaar. Samenwer king vindt dat de bezuiniging van één miljoen euro al in 2004 gere aliseerd moet worden en dat dit bedrag moet oplopen tot 1,75 mil joen euro in 2006. De lokale partij wil dat de infla tiecorrectie gewoon wordt door gegeven aan instellingen en ver enigingen. De partij is absoluut tegen het bevriezen van de subsi dies. Ook de bezuiniging van 10% op wegen, straten en pleinen moet van tafel. Een verdere verho ging van de parkeertarieven, ten gunste van de algemene dienst, wil Samenwerking niet. "Uitslui tend kostendekkende parkeerta rieven", zei Busser die meende dat de tarieven in de toekomst zelfs verlaagd kunnen worden. Samenwerking wil dat het colle ge meer werk maakt van kosten reductie, zoals bij diftar en riole ring, en dat er een totale vacaturestop wordt ingesteld. LOKAAL AKTIEF Fractieleider Gerrit Lemmens kreeg van burgemeester Waals het verwijt dat hij te lang gespro ken had. Lemmens had voor zijn betoog twintig minuten nodig ter wijl tien minuten waren toege staan. Lokaal Aktief wil stijging van de lastendruk tegengaan door extra woningen te bouwen, voor al voor de sociale sector, en de plaatselijke economie te stimule ren. "We moeten voorkomen dat burgers het slachtoffer worden van bezuinigingen en dat Venray het sociale gezicht verliest. Een tweedeling in de samenleving met een kloof tussen rijk en arm moet voorkomen worden", aldus Lem mens die zei dat een derde deel van de bevolking leeft van een laag inkomen en dat weer een derde hiervan onder de armoede grens zit. Lemmens wil dat 'grote en dikke auto's' een hoger parkeerta rief gaan betalen. De politie moet meer aandacht schenken aan de toename van woninginbraken en fiets- en autodiefstallen. Lokaal Aktief heeft moeite met de bezuinigingen op wegen, ver keer en pleinen. "Dit mag niet tot gevaarlijke of onveilige situaties leiden." Gerrit Lemmens wees erop dat de uitstroombevordering bij uit keringstrekkers niet voor ieder een is weggelegd. Cliënten met een handicap komen niet in een uitstroomtraject en blijven aange wezen op langdurige gemeentelij ke ondersteuning. Er zijn burgers die van 730 euro al hun maande lijkse kosten moeten betalen en zien zorg-op-zorg gestapeld." Lokaal Aktief is tegen de extra OZB-verhoging. "Daar moeten we een half jaar later niet meer op terugkomen." Woensdag 2 juli is het groot feest in Venray. Plus G. van Dijck organiseert die dag namelijk een kinderfeest voor kinderen tot 12 jaar. Alle kinderen uit Venray zijn van harte welkom op de parkeer plaats van het winkelcentrum Landweert. Er is voor elk wat wils (zoals schminken), maar je kunt ook mee met de huifkar. Er is ook een cola-test en natuurlijk is er iets lekkers te eten. Een ballonar tiest komt de mooiste figuren voor je maken van kleurrijke bal lonnen Je kunt je uitleven op het springkussen en er staat een draai molen. Bij Plus hebben ze ook Bob de Bouwer uitgenodigd. In levende lijve kun je deze populai re televisie-bouwvakker ontmoe ten. Hij is aanwezig van 12.30 uur tot 13-15 uur. Bovendien heb je van Plus een kleurplaat in de brie venbus gekregen. Als je deze inle vert, kun je een minuut gratis 'snoepwinkelen' winnen. Ben je de kleurplaat kwijt? Ga dan bij Plus G. van Dijck een nieuwe halen en maak kans op de hoofd prijs. De toegang is gratis en het feest is van 12.00 tot 18.00 uur. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS fns en lekker ook bij u op de markt P HORST: di. 8.J0-U.J0 uur ^^ENRAY: ma.: 1I.00-16.00 u. markt voor Schouwburg, vrij.: 09.JO-18.00 u. op het HenseniuspIU^ De politie waarschuwt bedrij ven binnen de regio om alert te zijn op rekeningen voor niet gevraagde diensten. Inmiddels is melding gemaakt van een bedrijf dat twee rekeningen heeft gestuurd van in totaal meer dan duizend euro in verband met de plaatsing van advertenties. Hier is echter nooit opdracht voor gege ven. Omdat het niet is uitgesloten dat er meer bedrijven op deze manier worden benaderd, waar schuwt de politie om hier alert op te zijn. Deze waarschuwing is inmiddels tevens doorgegeven aan de Limburgse Werkgevers Vereniging. Deze maand bestaat het Hol land Kaascentrum 30 jaar. Een van de eerste ondernemers die lid werden van deze organisatie zijn Rob en Toos Wagenaar uit Meer- lo. Wagenaar zit zelf al 35 jaar in het kaasvak. Holland Kaascentrum is een organisatie waaraan thans 38 kaas verkopers deel van uitmaken. Zij staan wekelijks op honderden markten door heel Nederland. Rob en Toos Wagenaar staan al sinds mensenheugnis op de Ven rayse markt maar ook op vrijdag op de minimarkt op het Henseni- usplein. Daar kunnen de consu menten terecht om een keuze te maken uit een groot assortiment aan MarktMerk- maar ook andere merken kazen. Rob en Toos Wagenaar staan bovendien op de markt in Horst, Roermond en Her ten. Daarnaast levert het Meerlose ondernemerspaar ook kaas aan grootverbruikers in de horeca. Het 30-jarig jubileum wordt gevierd met diverse mooie en ludieke acties tijdens de periode van 26 juni tot en met 2 juli. De klanten zullen feestelijk worden Rob Wagenaar, al jaren een vertrouwd gezicht op de Venrayse markt. ontvangen met een 'rondje van de zaak'. Verder kunt u een bijzonde re jubileumpen ontvangen, wan neer u Rob en Toos Wagenaar feli citeert met een zelfgemaakte verjaardagskaart. Ook is er aan de jeugd gedacht. Zij kunnen terecht in een speciale grabbelton met allerlei leuke cadeautjes. En de consument kan natuurlijk genie ten van zeer scherpe acties. Dus u weet het, u bent welkom tijdens de minimarkt op vrijdag van 9 30 tot 18.00 uur en op de week markt, maandag van 11.00 tot 16.00 uur. De Wendel ontvangt op maandag 30 juni de branche- prijs in het kader van de Kroon op het Werk prijs 2002. De Kroon op het werk prijs wordt jaarlijks toegekend aan een organisatie die zich heeft onderscheiden op het gebied van het AJRBO beleid, verzuim en reïntegratie en is een initia tief van de commissie Arbeids gehandicapten en Werk. Voor de Kroon op het Werk landelijke prijs 2002, die in april werd uitgereikt, hadden zich in totaal 83 organisaties aangemeld. Hiervan waren 25 organisaties uit de zorgsector. Voor de Kroon op het Werk prijs behoorde De Wen- del tot de laatste vijf genomineer den. Opvallend hierbij was dat De Wendel in de laatste ronde de enige zorginstelling was. De jury heeft De Wendel geno mineerd om de wijze waarop zij zorgvisie en alle beleidsonderde len binnen de instelling, inclusief het personeels- en AVR-beleid (Arbo, Verzuim, Reïntegratie beleid), met elkaar in evenwicht heeft gebracht en verbonden heeft tot één samenhangende beleidsstructuur. Hierbij zijn de verantwoordelijkheden zo laag mogelijk in de organisatie gelegd: bij de unitmanager. Onder de slo gan: 'Investeren in mensen die investeren in mensen' is hiervoor een meerjaren beleidspan opge steld. De Wendel beschouwt de medewerker als het belangrijkste hulpmiddel om de organisatiedoe len te bereiken en streeft naar een zo hoog mogelijke medewerkerte- vredenheid. Dit uit zich ook in het reïntegra- tiebeleid. Bij reïntegratie wordt breed gekeken naar de belasting en belastbaarheid van de betrok ken medewerker in relatie tot de mogelijkheden van De Wendel. De unitmanager voert hierin de regie en wordt in dit proces ondersteund door een reïntegra- tiefunctionaris. Op maandag 30 juni 2003 wordt de brancheprijs uitgereikt tijdens een feestelijke bijeen komst in De Vereniging in Nijme gen. De heer M. Rutte, staatsse cretaris van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, tevens voorzit ter van de jury, zal de prijs (een speciaal ontworpen kunstwerk) overhandigen aan mevrouw T. Geurtsen, hoofd Organisatie, Per soneel Sc Opleidingen van De Wendel. Komend weekend houdt wijk- vereniging Veltum voor het acht ste jaar op rij het wijkfeest onder de noemer Veltumse Dagen. Plaats van handeling is wederom het speelterrein met daarop de feesttent aan de Pettenmaker straat in Veltum. Het programma start op zaterdagmiddag 28 juni met allerlei activiteiten voor de jeugd. Allereerst is het de beurt aan de sportieve jongeren van 7 tot 12 jaar die elkaar met maar liefst veertien teams gaan bestrij den op de jeugdzeskamp (van 13-00 tot 17.00 uur). Ruim 100 kinderen nemen het daarbij tegen elkaar op in een tweetal leeftijds categorieën. Vrijwel direct na de jeugdzes kamp staat de jeugd playback- show geprogrammeerd en wel van 17.15 tot 19.45 uur in de feesttent. Ruim 40 artiesten ver zorgen tijdens dit festijn circa zeventien optredens. Presentator Huub Janssen kruipt daarbij in de huid van Henny Huisman, hij neemt deze taak dit jaar over van Jack van Els. Uiteraard wordt de presentator geassisteerd door een vakjury met daarin enkele Venray- naren, te weten Simone Trustful, Geert Pelzer en Mariene van Zwol. Na de playbackshow volgt tussen 20.00 en 21.30 uur een sportief voetvolleybaltoemooi op het feestterrein (voor de jeugd van 13 tot 15 jaar). Hiervoor kun nen zich nog enkele teams aan melden, minimaal vier deelne mers, waarvan de helft afkomstig uit Veltum. Als afsluiter van deze jeugddag staat vanaf 21.30 uur een Trance party op het programma, waarbij in de feesttent ook een live-optre den verzorgd zal worden door Bram en Bram, ofwel B-kwadraat. De entree voor deze Trance-party bedraagt 2,5 euro (waarvoor bovendien elke bezoeker een gra tis consumptie krijgt). Op zondag 29 juni start om 10.30 uur de rom melmarkt (door kinderen). Kinde ren die hun tweedehandjes kwijt willen kunnen hier vanaf 10.00 uur hun verkoopstekje inrichten. Zowel voor verkopers als kopers geldt gratis entree. Als het weer het toelaat kan de jeugd boven dien tussen 10.30 en 11.15 uur een poging wagen op de topat tractie van de dag, het welbeken de Tobbedansen. Rond de middag gaat dan ook de grote zeskamp van start, waar voor een tiental teams van vrien den, collegae of buurtgenoten zich ingeschreven heeft. Daarom heen is weer van alles te doen voor de jeugd, zoals een schminck-clown, beauty-shops (haarstukjes, nagelstudio), en een individueel circuit met behendig heidsspelletjes (onder leiding van Jong Nederland). Verder wordt er natuurlijk goed gezorgd voor de inwendige mens. Na afloop van het sportieve gedeelte volgt van 16.00-19 30 uur een aprés-zes- kamp-partv in de feesttent, met de afsluitende quizronde. Dj Eric van feestcafé de Koets verzorgt daar bij voor de nodige stemmingsmu ziek. Rond 18.30 uur worden de prijswinnaars bekendgemaakt van de diverse wedstrijdonderdelen (zeskamp en spelcircuit), alsmede van de tombola met een hoofd prijs t.w.v. 100 euro (bestaande uit waardebonnen van diverse winkeliers uit de wijk). PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur SaWeCo grasmaaiercentrum Overtuig uzelf en kom naar Swolgen Mgr Aertsstraat 33 Swolgen, tel. 0478-697111 mail: boerenbond@saweco.nl www.saweco.nl eigen service centrum r

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7