Contrast geeft zomerconcert Kunst Cultuur Nieuwe exposanten in beeldentuin De Lochting Veel voorstellingen schouwburg al uitverkocht Win een rol in film Kruistocht in spijkerbroek Koffieconcert Caselse Bierfeesten Gratis zomerconcert mannenkoor Doe mee met het Literair Café Openluchtconcert in Odapark De nachtwandelaar Klojo Radio PEEL EN MAAS Donderdag 26 juni 2003 - Pagina 11 liefhebber geen onbekende in Venray. In 2002 heeft het koor een heel mooi repertoire rondom Maria ten gehore gebracht in de Mariakapel in Holthees. In okto ber heeft het koor ook meege daan aan het Limburgs Korenfesti val in Weert en won daar tot grote verbazing van de eigen leden de eerste prijs. Tijdens het concert Summerti me zal kamerkoor Contrast u op een muzikale reis door de eeuwen heen mee nemen, waarbij de zomer en de liefde centraal staan. Benieuwd hoe de allereerste canon, ooit geschreven rond 1240, klinkt? Wilt u het verhaal horen van de geheime liefde van Johannes Brahms of ervaren hoe lieflijk maar ook hoe verraderlijk de zee kan zijn? Kamerkoor Contrast staat onder leiding van Ad Voesten. U zult merken dat niet alleen de muziek tot u spreekt, maar ook de dirigent weet altijd iets interes sants te vertellen over de te zin gen stukken, waardoor de muziek tot leven komt. Tijdens het concert staat Con trast er niet alleen voor. Kamer koor Cabaletta uit Venlo, onder leiding van Wim Reijnders, neemt ook een deel van het programma voor zijn rekening. U bent van harte uitgenodigd om op zondag 29 juni in basis school De Keg te komen luisteren en te genieten van dit zomercon cert. Het concert begint om 16.00 uur. U kunt de basisschool vinden aan de Tinnegietersstraat 6 in Venray. De deur staat voor u open vanaf 15.30 uur. Dentree is gratis. Summertime! is een zomers concert dat gegeven wordt door kamerkoor Contrast uit Venray met medewerking van kamerkoor Cabaletta uit Venlo. Dit concert vindt plaats op zondag 29 juni om 16.00 uur in basisschool De Keg in Venray. Het concert wordt georgani seerd door kamerkoor Contrast. Een klein koor met veertien leden, passend in een huiskamer. Als klein koor word je nog wel eens over het hoofd gezien, toch is kamerkoor Contrast voor de Thea Beekman wordt tachtig jaar Thea Beekman -The Grand Old Lady van het historische jeugdboek- viert op zaterdag 28 juni haar tachtigste verjaar dag in het Spoorwegmuseum in Utrecht. De presentatie van deze dag is in handen van Sipke Jan Bousema. Hij zal de schrijfster op originele wijze het eerste exemplaar overhan digen van haar nieuwe histori sche jeugdroman 'Gekaapt!'. Tijdens deze dag kunnen kinde ren meedoen aan een speurtocht, waarmee zij -voor het eerst- een rol kunnen winnen in 'Crusade in Jeans', de verfilming van 'Kruis tocht in spijkerbroek'. Kinderen kunnen zich aanmelden voor dit fantastische verjaardagsfeest op www.lemniscaat.nl. 28 juni belooft een dag te worden die geen Thea Beekman-fan mag mis sen. PIRATEN Het nieuwe boek van Thea Beekman speelt in Kampen in een tijd dat piraten de wateren rond Nederland onveilig maakten. Over deze haar zo geliefde oude Hanzestad schreef Beekman eer der 'Hasse Simonsdochter'. Op de haar bekende wijze voert Thea Beekman de lezer mee terug in de tijd en laat hem de gebeurtenissen meebeleven met Gerlof en Gese Eekhout, twee vrijgevochten kin deren die ieder op hun eigen manier heel wat te stellen hebben met hun strenge vader. Onder de noemer 'Reizen door de boeken van Thea Beekman' worden de verhalen van de schrijfster op 28 juni in het Spoor wegmuseum tot leven gebracht. Dresscode: een spijkerbroek. Tijdens de bijeenkomst kunnen de kinderen ook deelnemen aan een speurtocht waarmee ze een rol kunnen winnen in 'Cnisade in Jeans'. Ook zal Thea Beckam haar nieuwste boek signeren en lezen verhalenvertellers voor uit de boeken van Thea Beekman. Uit de goede antwoorden die uit de speurtcoht komen, worden twin tig kinderen getrokken die in het voorjaar van 2004 twee dagen lang als figurant mogen meelopen op de middeleeuwse set (Neder land, België of Luxemburg) van 'Crusade in Jeans'. Zaterdag 28 juni viert Thea Beekman haar tachtigste verjaardag in het Spoor wegmuseum in Utrecht, waarbij al haar lezers welkom zijn (11.30- 17.00 uur). Kinderen en volwasse nen kunnen zich aanmelden voor deze dag op www.lemniscaat.nl. Drescode: spijkerbroek. Gekaapt is ook in boekhandel Van den Munckhof te verkrijgen. Prijs: 10 euro. Op zondag 29 juni om 11.00 uur geeft het Harmonie Orkest Noord-Limburg een koffieconcert in de foyer van de schouwburg in Venray. Het orkest staat onder lei ding van Sjef Klinkers. Aan dit concert wordt medewerking ver leend door Theo van Kollenburg (tenor) en Ankic Titulaer (sopraan en studente aan het concervatori- um in Maastricht). De entree is gratis. Het orkest bestaat dit jaar 12,5 jaar en heeft in deze korte tijd al 'n redelijke staat van dienst. Jaarlijks verzor gen zij in Horst een carnavalscon cert in samenwerking met CV D'n Dreumel en regionale artiesten. Daarnaast geven zij op uitnodi ging het traditionele concert op Schloss Moylad, net over de grens bij Gennep, en het muzikale hoogtepunt vormt het jaarlijkse adventsconcert in de Norbertus- kerk in Horst. Daarnaast worden jaarlijks 'n aantal concerten inge- planned in de regio. De muzikanten zijn namelijk afkomstig uit de hele regio Noord- Limburg. Een greep uit het pro gramma toont werken als Evita, Een Morgen, Middag en Avond in Weenen, Lippen schweigen, I will follow him, etc. Kortom, een rijke schakering aan genres en muzikale tijdsbeel den die u ongetwijfeld zal boeien. Het Venrayse kerkdorp Cas- tenray staat zondag 29 juni geheel in het teken van de Caselse Bierfeesten, een feest van en voor de inwoners, voor jong en oud. Het dorpsfeest op het terrein aan de Matthias- straat bij de kerk in Castenray barst om 11.00 uur los. Het unieke van de Caselse Bier feesten is dat de plaatselijke ver enigingen dit evenement in het hartje van Castenray volledig dra gen. Dat begint al tijdens de ope ner van de bierfeesten, de dorps zeskamp. Vanaf 11.00 uur strijden zes teams om de wisselbeker. De vraag is of AC Provinciale, East Side, Street Dogs, Casele Vuruut en Aid Casele de felbegeerde wis selbeker kunnen ontfutselen aan FC KO, dat de afgelopen drie edi ties van de Caselse Bierfeesten de sterkste was. Voor de minder sportief aangelegde bezoekers start tegelijkertijd een creativi- teitsmarkt/hobbybraderie Ambachtelijke en creatieve hobbyisten presenteren een geva rieerd aanbod aan artikelen. Zo laten onder anderen de klompen maker, houtsnijwerken pannen koekenbakker en de touwdraaier hun ambachtelijk kunnen zien. Daarnaast zijn er standjes met bij voorbeeld 3D Anton Piek, pren ten, Baby born, voederplaten, droogbloemen, doosjes maken van kaarten, lood verwerken, kruiwagentjes voor tuin, bosfigu- ren, decoreren met stofjes, sie raden, bierviltjes, vogelkooitjes en wafels bakken. Ook in de middag uren zijn er tal van activiteiten. Vanaf 13.00 uur is er een demon stratie van de handboogsport met moderne hulpmiddelen. Ook wordt de mogelijkheid geboden om zelf te schieten. Voor de jeugd is er de mogelijkheid zich te laten schminken of zich op het lucht kussen te vermaken. Tevens zal er ook weer een straattheater zijn. Vanaf 15.00 uur weer bierpul- schuiven, dit jaar echter in een nieuwe opzet. Naast het gebruike lijke vrije schuiven wordt er dit jaar een echte competitie opgezet met voorrondes en het knock-out systeem. Opgave hienoor kan bij Jac en Truus van café de Koster Het is de vraag of iemand dit jaar op de 40 meter lange baan het wereldrecord of het Casels record bierpulschuiven gaat verbreken. Nieuw op de Caselse Bierfeesten is het bierkrat stapelen. Met twee personen moet worden gepro beerd een zo hoog mogelijke sta pel te maken van lege bierkratten (zonder hulpattributen). Wie wor den de eerste bierkratstapcl win naars van de Caselse Bierfeesten 2003? Twee joekskapellen en de Kelderband uit Oeldere zullen op het podium op het feestterrein zorgen voor gezelligheid tussen 15.00 en 18.00 uur. Ook dit jaar worden er weet verscheidene speciale bieren gedemonstreerd. Natuurlijk is er ook de mogelijkheid om ze zelf te proberen. Natuurlijk zal er ook voor de inwendige mens goed gezorgd worden. Na een dende rend succes tijdens hun eerste optreden zijn ze met de Caselse Bierfeesten ook weer present: Kabouter Plop. Een echte leuke bezigheid voor de kleine jeugd De laatste opdracht van de zes kamp zal rond 18.00 uur plaats vinden om en nabij de feesttent. Zal hier de echte ontknoping plaats gaan vinden. Hoe en wat blijft nog even een mysterie. Vanaf 19 00 uur is er live muziek door de rock rollband Fishnet Stockings. Op zondag 29 juni verzorgt het Venray's Mannenkoor een zomer concert in de zaal van de schouw burg. Sinds februari van dit jaar staat het koor onder leiding van een nieuwe dirigent, namelijk Anton Kropivsek. Via deze weg wil het koor zijn nieuwe dirigent presenteren. Op diezelfde middag wordt dan afscheid genomen van Hans Nooyens, die elf jaar lang het koor heeft gedirigeerd. Voor het koor breekt een spannende tijd aan. Vorig jaar werd namelijk een halve finaleplaats afgedwongen tij dens het landelijk concours in de hoogste afdeling.In september van dit jaar wordt gestreden om twee finaleplaatsen. Dit concert biedt een goede gelegenheid om de con- courswerkcn uit te proberen. Tij dens het gratis concert treedt ook het Stedelijk Helmonds Slavisch koor op. Dit gemende koor, onder leiding van dirigent Antoine van Wanrooy, bestaat sinds 1992 en zingt een repertoire van Slavische en Byzantijnse muziek. Na het concert houdt het koor een informele receptie waarbij iedereen in de gelegenheid wordt gesteld om afscheid te nemen van Hans Nooyens. Om het geheel nog een feestelijker karakter te geven, ondersteunt de Basement Band de receptie muzikaal. Deze zeer veel zijdige band treedt ruim anderhalf uur op in de foyer van de schouw burg. Er zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar voor het concert. Het concert begint om 15.30 uur en duurt tot 16.30 uur. De gratis kaarten zijn uitsluitend te bestellen bij T. v/d. Boom, tele foon 0478-587668 Galerie De Lochting in Ven ray presenteert in de beelden tuin weer een aantal nieuwe kunstenaars. Mieke Beijer - beeldhouwer in hardsteen. Beeldhouwen is voor haar een gevecht aangaan met de steen die jouw zijn wetten en grenzen oplegt. Na een aftasten weet ze hoeveel ruimte de steen haar technisch gezien biedt en daarbinnen moet ze haar ideeen zien te realiseren. Het is fijn te werken in een materiaal, ontstaan uit indrukwek kende. geologische processen, die honderden miljoenen jaren geleden plaatsvonden. Respect voor het materiaal waar ze vorm aangeeft is van wezenlijk belang. Beeldhouwen is vorm geven door materiaal te verwijderen of uit te sparen, beide zijn gelijkwaardig, het een sluit het ander uit. Edwin Partoll - beelden van brons en steen. De beelden van Partoll herinne ren door het vakmanschap, de uitgewogen vorm en compositie aan de klassieke esthetiek. Zoals Partoll zelf zegt ligt juist in de esthetiek van deze beelden drei ging, gevaar en macht verborgen. Zo hebben sommige speerpunten in plaats van hoofden, horens en stekels in plaats van armen. Max Muller- objecten van eiken hout en glas. Het minste preten ties hebben de objecten van eikenhout en glas van de Duitse kunstenaar Max Muller. Door hun afmeting en kleurigheid zijn ze echter zeer duidelijk aanwezig. De bijna kinderlijk getekende mens- en dierfiguren, in primaire kleuren in het glas gefuseerd, zweven bijna door de lucht. Een verdere beschrijving zou deze beelden tekort doen. Net als de andere beelden vragen zij erom van alle kanten bekeken en bewonderd te worden. Grote kans dat u op een van hen verliefd wordt. U bent van harte welkom in beeldentuin en galerie De Loch ting, Laagheidseweg 16 Venray. Open zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Voor de maand juni is het volgende kwatrijn de opgave. "De dingen hebben soms eenzelfde naam: een lichte kus, elkaar verwilderd bijten, zacht mokken, blindelings met huisraad smijten, vreemd, het valt alles onder liefde saam." Wie is de auteur van bovenstaand fragment en uit welk gedicht zijn de regels afkomstig? Antwoorden op deze twee vragen kunt u insturen naar hét secretariaat van het Literair Café Venray-regio, Roehusstraat 1, 5801 RR Venray, tot vrijdag 25 juli a s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht, ledereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaar wedstrijd, wordt er onder mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Ook nu weer werd er gescoord. De stand van de wedstrijd na de mei ronde is als volgt: mevrouw R. van Daal en mevrouw L. Colsen. ieder met 40 punten, voerende stand aan. De heer J. Craghs heeft 30 punten, mevrouw H. van Beek 20 en de heer Krolt 10 punten. Repelsteeltje, de grote onbekende in deze wedstrijd heeft 20 punten. Jacques Bloem was de dichter van de "De Gelatene", het gezochte gedicht van vorige maand. Hét is een gedicht van reflexie en berusting. Het najaar is ran alle tijden, evenals de geur die in die tijd van het jaar door het geopende raam binnenkomt. Daar houdt de ik-figuur van. Terugkijkend constateert hij dat er niet veel in het leven te winnen was. Hij staat daar inmiddels boven en accepteert het leven zoals het is. De jeugd met zijn onrust en verdwazing is voorbij, evenals de gevoelens van gemis en eenzaamheid. Nu zijn er juist in die eenzaamheid de rust te vinden en de troost, dat het leven erger had kunnen zijn! J. C. Bloem: "De gelatene" Ik open 't raam en laat het najaar binnen, Het onuitsprekelijke, het van weleer En van altijd. Als ik één ding begeer Is het: dit tot het laatste te beminnen. Er was in 't leven niet heel veel te winnen. Het deert mij niet meer. Heen is elk verweer, Als men zich op het wereldoude zeer Van de miljarden voor ons gaat bezinnen. Jeugd is onrustig zijn en een verdwaasd Hunkren naar onverganklijke beminden, En eenzaamheid is dan gemis en pijn. Dat is voorbij, zoals het leven haast. Maar in alleen zijn is nu rust te vinden, En dan: 't had zoveel erger kunnen zijn. Het programma van het Literair Café Venray-regio voor het seizoen 2003 - 2004 verschijnt voor 1 september. De volgende data liggen al vast. U kunt op de onderstaande dagen de komst verwachten van de genoemde auteurs. Noteert u vast wat van uw gading is! Donderdag 11 september. Kees van Beynum, 20.00 uur. Zondag 9 november. Arthur Japin, 11.30 uur. Zondag 8 februari, Jan Marlet vertelt over eigen werk, 11.30 uur. Zondag 28 maart. Herman Brusselmans, 11.30 uur Donderdag 27 mei. Margriet de Moor, 20.00 uur. Al deze bijeenkomsten zijn in het Theehuis. Verder vermeldt het programma de uitvoering van de Klucht van de Molenaar van Bredero in de Schouwburg en wellicht een optreden van Rutger Kopland in samenwerking met de Universiteit van Amsterdam. Daarnaast zijn er ook de jaarlijks terugkerende activiteiten. Wie donateur wil worden van het Literair Café Venray-regio - tegen bet aling van een minimale bijdrage van 16,00 euro per jaar - dient contact op te nemen met het secretariaat. Daarmee steunt u de activiteiten van het Venrayse Literair Café en krijgt u bovendien reductie op de entree- kosten van de bijeenkomsten. En dat is beslist de moeite waard! Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat. Roehusstraat 1, 5801 RR Venray, Telefoon: 0478-582948 maar ook op onze vernieuwde website: www.literair-cafe-venray.nl Het nieuwe seizoenspro gramma 2003/2004 valt bij het publiek zéér goed in de smaak. Op dit moment zijn er al verschillende voorstellin gen in de Schouwburg Venray volledig uitverkocht. Bestelformulieren kunnen nog tot 21 augustus worden ingele verd en worden op volgorde van binnenkomst behandeld. Momen teel is de kassa tot 11 juli van maandag tot en met vrijdag tussen 10.00-11.00 uur geopend. De zomersluiting is van 14 juli tot 10 augustus. Vanaf 8 september start de vrije verkoop, voor de dan nog niet uitverkochte voorstellingen kunnen vanaf die datum kaartjes gekocht worden. Met de start van de vrije verkoop kunnen de toe gangsbewijzen ook online besteld worden via kassa@schouwburg- venray.nl. Kijk voor het nieuwe seizoenprogramma op internetsi te www.schouwburgvenray.nl Het nieuwe programma van de Schouwburg Venray is een zorg vuldige mix van alle theatervor men die passen in de Venrayse Schouwburg. Naast de vaste waarden (Herman van Veen, prachtige opera's, etc.) vindt u ook verrassende nieuwe voorstel lingen die we van ver haalden of van dichtbij hebben laten komen en die complete nieuwe dimen sies openen op het gebied van theater. Zo hebben we een woor deloos toneelstuk uit Iran. een prachtige dansgroep uit Nieuw Zeeland maar ook een kwalitatief hoogstaand orkest van jonge musici uit Limburg. Bij het samen stellen van het programma heb ben we ons zorgvuldig georiën teerd binnen de brede theaterwereld maar zeker ook oog gehad voor nieuwe program mering van bestaande artiesten. Aldus ontstond een programma dat zeker, verrassend en aantrek kelijk genoemd mag worden. Extra aandacht is er voor de jeugd en de amateurkunst. De Schouw burg van Venray heeft een brede functie en in onze programme ring komt dat duidelijk tot uiting. Een avondje cultuur snuiven in Venray moet een feest zijn! We hebben de ingrediënten voor zo'n feest met zorg voor u uitgezocht, wat niet wegneemt dat u zelf ook suggesties of ideeën kimt hebben. Een avondje uit naar keuze? Dat kan met de theater- en concert bon. Toneel, cabaret, dans, een klassiek concert, jeugdtheater, jazz, popmuziek, een show of musical, de bon is voor alle podi umkunsten inwisselbaar bij de theaters en concertgebouwen in Nederland. De theater- en con certbon is leuk om te krijgen en leuk om te geven. Op zaterdag 12 juli verzorgt het Sambeekse Muziekgezelschap Semper Unitas een openlucht concert in het Oda Park in Ven ray. Semper Unitas staat onder de zeer deskundige leiding van diri gent Geert Mooren uit Meerlo. Het concert omvat uitvoeringen van diverse componisten, zoals Jan van der Roost. Phil Collins, Johan de Mey en Juri Briat. Sem per Unitas uit Sambeek vertoeft al geruime tijd in de hoogste afde ling van de amateur-blaasmuziek, de superieure afdeling. Regelma tig weet het orkest te komen tot zeer goede scores. Brabantse kam pioenschappen hebben zich in het verleden afgewisseld met het Nederlands kampioenschap. Op diverse concoursen weet het gezelschap tot zeer hoge scores te komen. Onlangs bewees Semper Unitas nogmaals dat ze in de superieure afdeling thuishoren door op het jaarlijkse Peeltour- nooi als enige orkest te komen tot de vermelding zeer goed. De onderlinge saamhorigheid bij het orkest is zeer groot.Dit was vooral zeer goed te merken tij dens de muzikale reis die Semper Unitas vorig jaar ondernam naar Spanje met als absolute hoogte punt het concert in de vermaarde basiliek Mare del Pi in Barcelona. Semper Unitas maakt een keer per vijf jaar een buitenlandse reis. Daarnaast verzorgt het orkest regelmatig goede concerten, vaak in samenwerking met andere gerenommeerde muziekvereni gingen. Een van de jaarlijkse hoogtepunten is het kerstconcert in Sambeek. Dit wordt gehouden in de plaatselijke sporthal op eer ste kerstdag en elk jaar opnieuw komen ruim 700 belangstellenden naar dit concert luisteren. Een brede laag van het orkest heeft een zeer uitgebreide muzikale ontwikkeling en ervaring met daarnaast een aantal zeer gedre ven topmuzikanten. Enkele jaren geleden vierde Semper Unitas zijn 100-jarig bestaan met een avondvullend programma in de grote sporthal in Boxmeer samen met de beide koren uit Boxmeer. Het Boxmeers Vocaal en het Weijerkoor. Semper Unitas heeft op deze avond op een fantastische wijze de bariton Ernst Daniel Smid begeleidt.Een absoluut hoogtepunt van de ver eniging. Het Sambeekse muziek gezelschap telt momenteel 85 spelende leden bij het grote A orkest. Daarnaast bestaat er een jeugd-opleidingsorkest waar ruim 35 leden zich door gedegen muzi kale opleiding voorbereiden om de grote stap naar het A orkest te maken. Dit kan overigens alleen wanneer men het B diploma bezit. Ook het tamboergedeelte van Semper Unitas maakt goede tijden door. Ruim achttien leden telt dit orkest en vorig jaar nog werd het 40-jarig bestaan gevierd.met een uitgebreide muzi kale slagwerkmiddag in Buurthuis de Elsenhof samen met een acht tal verenigingen uit de directe omgeving. Semper Unitas is meer dan 100 jaar jong, het enthousias me straalt er vanaf, ook tijdens het concert in het Odapark in Venray. De entree is geheel gratis en de aanvang is om 18.30 uur. Deze zomer zal de Klojo Radio Caravan door de regio trekken om verschillende evenementen te bezoeken. Zondag 29 juni is dat in Leunen tijdens de Leunse Zomer- fieëste. Tussen 14.00 enP.OO urn- zal het radioprogramma in dit kerkdorp aanwezig zijn bij het beachvolleybaltoemooi Boekrecensie in Peel en Maas 'De nachtwandelaar' is het lievelingsboek van de Zweed se schrijfster Marianne Fred- riksson. Het is een roman over het onvermogen om lief de te geven en te ontvangen. In het begin van de jaartelling wordt in Rome een jongen gebo ren: Marcus. Zijn ouders hebben een verstandshuwelijk en zijn moeder stuurt het kind naar Sele- me, een jonge slavin, die de jon gen voedt en grootbrengt. Later verkoopt Marcus' moeder Seleme aan een bordeel, Marcus is dan vijf jaar en het verlies van Seleme raakt hem zo dat hij blind wordt van verdriet. Dan benadert zijn grootvader de mysticus en astronoom Anjalis om de in zichzelf gekeerde jon gen te genezen. Anjalis wil zijn tijd eigenlijk niet aan zo'n kind verdoen, maar als hij Marcus ont moet, verdwijnen zijn bedenkin gen. Het is het begin van een boeiend gevecht, waarbij Anjalis de jongen laat ervaren hoe de wereld en de mensen in elkaar zitten. Marianne Fredriksson is ook de auteur van 'Anna, Hanna en Johanna'. Het boek 'De nachtwan delaar' van uitgeverij De geus is uit het Zweeds vertaald door Janny Middelbeek-Oortgiesen en is voor de prijs van 22.50 euro te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11