oek viel al eerder voor ichouwburg St. Anna let als apen... Harold LENSSEN Ook wonen en detailhandel in oude raadhuis De Kemphaan gaat verbouwen Zoektocht naar bouwlocaties in Oostrum Politiek huiverig voor Floriade PEEL EN MAAS Op (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Serie auto inbraken in Antoniusveld SgUeyettje SfUeyettje cuut de centrum gir EL EN MAAS jorzitter Thomassen: "Dit is mensen voor de gek houden" i de stuurgroepvergadering i maandag 26 mei is defïni- f het doek gevallen voor de ouwburg van St. Anna. neente, Vincent van Gogh stituut en het CSZ (College nering Ziekenhuisvoorzie- woo ogen) hebben toen samen •rg« besluit genomen. Het bod 'ras n de stichting Parktheater is en formeel ingetrokken. »ar in maart en eerder al in mg cember was duidelijk dat i St. Annaterrein te weinig M H zou opbrengen waardoor tVe" meer woningen moesten me, imen ten koste van het run oen en het parktheater. In het persbericht van de meente van 2 juni en in de com- issievergaderingen van 4 en 5 ni waarin het parktheater ter rake kwam - werd vanuit de meente met geen woord gerept er het voortbestaan van de houwburg. De wethouders Hel en Emonts hielden toen ormatie achter. Pas in het per- bericht van het VvGI van 5 juni werd wereldkundig gemaakt dat het bod van 160.000 euro -waar voor de stichting de schouwburg kon kopen - definitief werd inge trokken. Dinsdag in de commissie Mid delen antwoordde wethouder Heidens (CDA) op vragen van Gerrit Lemmens (Lokaal Aktief) dat de gemeente pas op 10 juni hiervan op de hoogte was gesteld. "Toen hebben we een kopie van de brief ontvangen die het VvGI aan de stichting Parktheater heeft gestuurd. Met als dagtekening 3 juni", zei Heidens die over de bewuste stuurgroepvergadering van 26 mei alleen meldde dat het VvGI had verteld dat aan de stich ting uitstel was verleend. Het bod was immers geldig tot 1 april. Afgelopen zondag in het pro gramma Praatcafé vertelde Hei dens - hij is voorzitter van de stuurgroep - iets heel anders. Dat op 26 mei besloten was het bod in te trekken en het gehele terrein te verkopen aan een projectont wikkelaar. 'Opbrengstmaximalisa- tie.' en 'een markttechnische variant' betekenen dat de drie par tijen het maximale uit de verkoop van het St. Annaterrein willen halen. Het VvGI durft ook geen uitspraken te doen wat er nog wel van het groene middengebied behouden blijft. Want het lot is momenteel in handen van pro jectontwikkelaars. Gerrit Lemmens vroeg inzage in de verslagen van de stuurgroep vergaderingen maar Heidens wil die niet openbaar maken. "Er staan namelijk strategische zaken in die niet verstandig zijn om nu naar buiten brengen." De voor man van Lokaal Aktief voelde zich 'in een fuik gestopt'. "Want de projectontwikkelaar gaat het nu bepalen terwijl toegezegd is dat de gemeente de regie zou hou den." Ook partijgenoot Richard de la Rov wees op het belang van het behoud van het parktheater en het waardevolle groene gebied op het instituutsterrein. Hans Thomassen, voorzitter van de stichting Parktheater, moest via de pers vernemen dat het bod was ingetrokken. Pas op dinsdag 1Ü juni vond hij de brief van het VvGI. "Verslagen", zo luidt de eerste reactie van Thomassen. "Dat zo'n prachtig gebouw voor de Venravse gemeenschap verlo ren gaat. Terwijl er in Maastricht en bij allerlei cultuurfondsen genoeg subsidies klaarliggen. Alleen doet de gemeente Venray niet mee en dat is wel een voor waarde." Na ontvangst van de brief nam Thomassen direct contact op met VvGI-directeur Van der Sanden die niet aanwezig was. Hij wacht nog steeds op een telefoontje. Op 28 maart, vlak voor de dead line van 1 april, sprak de stichting Parktheater voor het laatst met het VvGI. "De situatie is toen besproken en Van der Sanden heeft duidelijk gezegd dat er hele maal geen haast bij was. We kre gen nog de tijd. 'De bijl valt niet', zei hij letterlijk", aldus Thomassen die zeer verbaasd is over het besluit. "We zijn gewoon voor de gek gehouden. Ook door wethou der Heidens die zijn mond had moeten opendoen. Want hij heeft steeds gezegd dat hij voor hon derd procent achter ons stond en ons zou steunen. En nu blijkt dat al een paar weken terug het doek is gevallen. Dit is mensen voor de gek houden." De stichting Park- theater laat het er niet bij zitten. Technisch adviesbureau Peuth heeft een onderzoek gedaan naar de schouwburg en kwam tot de conclusie dat zowel het dak als de akoestiek prima in orde was. Voorzitter Thomassen denkt nog steeds dat de 160.000 euro bij elkaar gebracht kan worden. Mocht de schouwburg niet meer haalbaar zijn dan wil de stichting met het VvGl-bestuur gaan praten over een ander vrijkomend gebouw op St. Anna of St. Ser- vaas. Zeetjc hoek ik em middag v.it. e-mail: redactie: redactie@vandehmunckbof.nl advertentie-afdeling; advertentie@vandenmunckhof.nl Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weer- bestendig, kleurvast en sfeervol. Tuinmeubelen zomer en winter buiten? Bij Rien van Mierlo. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel.0493 314593 Donderdag 19 juni 2003 - Pagina 5 <5 Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds In de Venrayse wijk Antonius veld is in de nacht van zondag op maandag ingebroken in veertien auto's. Uit de voertuigen werden diver se waardevolle spullen gestolen, zoals radio's en kledingstukken. "De politie is bezig met het onder zoek naar de inbraken", vertelt Mart Pijnappels, gebiedsmentor van de politie. "Het is nog nooit voorgekomen dat er zoveel auto- inbraken in een nacht plaatsvon den. En dan ook nog in één wijk. We hopen dat mensen die iets gezien of gehoord hebben, zich melden bij de politie." Naast horecagebruik krijgt het oude raadhuis ook andere bestemmingen. Zoals kantoor- en vergaderruimten, exposi tieruimte, detailhandel en wonen. Het rijksmonument op Grote Markt 1 krijgt in hoofdzaak een horecabestem- ming. In de commissie Stedelijke Ont wikkeling werd vorige week de functiewijziging van het gebouw- besproken. Het bestemmingsplan moet herzien worden omdat nu nog de bestemming 'openbaar of bijzonder gebouw' op het voor malige gemeentehuis rust. Dit moet gewijzigd worden in 'cen trumdoeleinden'. Het ontwerp van architectenbu reau Colsen is inmiddels goedge keurd door de welstands- en monumentencommissie. Op de begane grond komt een centrale gang met aan de linkerzijde een café in twee verdiepingen. Aan de rechterkant komt een expositie- en winkelruimte. Op de eerste verdieping is er plaats voor een restaurant, trouwzaal, kantoor- en vergaderruimte. Ook is het mogelijk om er te wonen. "Maar daarvoor moeten wel veel technische maatregelen getroffen worden", antwoordde wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) op een vraag van Leonie Cals (WD) die het er niet mee eens was dat het pand uitsluitend geschikt zou zijn voor horeca.. Henri van de Ven (CDA) vond het wat vreemd dat in het monu mentale pand ook winkelactivitei ten zijn toegestaan. "Als het in de toekomst slechter gaat met de horeca, komen er dan allemaal winkels in", vroeg hij zich af. Vol gens Runen betreft het slechts een kleine ruimte van veertig vier kante meter op de benedenver dieping waar detailhandel is toe gestaan. "Daar kunnen spullen van tentoonstellingen verkocht worden. Anders was er geen gele genheid voor verkoop geweest", lichtte Ruyten toe. Jacques Lamers (Samenwer king) en Ton Mulders (Lokaal Aktief) drongen aan op snelheid omdat de plannen al veel vertra ging hebben opgelopen. Wethou der Ruyten zei dat alles nu vol gens plan verloopt. "De huidige karakteristieke gevels blijven geheel intact. Er komt alleen iets meer glas bij in de arcade waar vroeger het politiebureau geves tigd was." Hoge kosten, risico's en dubieuze economische voordelen Op 25 maart werd bekend dat de gemeenten Venlo, Hel den, Horst aan de Maas en Venray zich gezamenlijk kan didaat stellen voor de Floriade in 2012. Volgend jaar zal de Nederlandse Tuinbouwraad bekend maken wie van de drie of vier meedingende regio's de wereldtuinbouwtentoonstel ling krijgt toegewezen. De gemeente Venray moet voor 1,54 miljoen euro delen in het verlies plus 69.000 euro bij dragen aan het 'bidbook' dat in 2004 wordt ingediend. Volgende week dinsdag neemt de gemeenteraad een besluit of Venray deelneemt aan dit grote project vol financiële risico's. Afgelopen dinsdag boog de com missie Middelen in een snel inge laste vergadering zich over de Flo riade. CDA, PvdA, VVD en Samenwer king spraken nog geen politiek oordeel uit. Verrassend was dat Lokaal Aktief, bij monde van Richard de la Roy, liet doorscher- meren er positief tegenover te staan. "Dit is een misser", zei Toon Loonen (CDA). "Dat we voor zo'n belangrijke beslissing zo weinig tijd krijgen. Terwijl ik van raadsle den uit de andere gemeenten heb gehoord dat ze al twee, drie maan den geleden zijn geinformeerd." De commissieleden zaten dui delijk in dubio. Enerzijds staat de politiek open voor de vele econo mische voordelen die de Floriade kan bieden. Anderzijds moet Ven ray flink bezuinigen en dat zullen de burgers en verenigingen de komende jaren gaan merken ook. Paul Vriesekoop (PvdA) wees erop dat het Venray veel meer gaat kosten dan de bijdrage van 1,54 miljoen. Met de kapitaalslas- ten erbij over de gehele periode moet de gemeente in totaal 3,4 miljoen euro opzij leggen. "Waar moeten we dat geld vandaan halen", vroeg Vriesekoop zich af. 'We komen in de voorjaarsnota al miljoenenen tekort. Dit betekent nog meer bezuinigingen. Ik snap niet dat wij hier zoveel geld voor vrijmaken terwijl Venray in zo'n zwaar weer zit." De vier gemeenten dragen samen 7 miljoen euro bij in het verlies. Dit wordt verdeeld aan de hand van het inwoneraantal waar door Venray na Venlo de tweede grootste investeerder wordt. Veel partijen vonden dit geen goede verdeelsleutel. De verwachte eco nomische voordelen moeten mee gewogen worden waardoor Ven ray op een veel lagere bijdrage uitkomt. Wethouder Heidens (CDA) was het daarmee niet eens. "Een verdeling op basis van het inwoneraantal is het meest logi sche. Want dit is het enig objec tief meetbare criterium. Hierover is ook geen enkele discussie geweest in de stuurgroep." De Floriade wordt gehouden op het bedrijventerrein Trade Port Noord in Venlo. Venray ligt op ruim 25 kilometer afstand er het verste vanaf. De politiek verwacht dat Venray - met nauwelijks glas tuinbouw - ook het minst zal pro fiteren. Bovendien ontbreekt het in Venray aan toeristische trek kers. Venlo zal het meeste publiek trekken terwijl Helden en Horst aan de Maas echte tuinbouwge- meentes zijn. De voorspelde eco nomische voordelen voor Venray zijn dan ook dubieus, meende CDA'er Loonen die vond dat ook Roermond en Weert financieel moesten bijspringen. Projectleider Harrie Curfs ver telde dat Venray er zelf voor moest zorgen dat het economisch profijt gaat behalen. "De toeristi sche infrastructuur zal daarvoor op orde moeten zijn." Maar Curfs wist blijkbaar niet dat Venray nog nooit heeft geinvesteerd in toeris me of grootschalige recreatie. Zelfs iets kleinschaligs als het fiet- senpadenplan is onlangs gesneu veld bij de bezuinigingen. René Francken (WD) sprak van een 'hoog Venlo-gehalte'. "De toe gevoegde waarde voor Venray is absoluut niet duidelijk. Het plan zit vol vaagheden en aannames terwijl de financiële onderbou wing onvoldoende is", aldus de kritische VVD'er die zich afvroeg waarom het 'bidbook' 840.000 euro moest kosten. "Want zoiets is toch achterhaald." Theo Mulders (Samenwerking) wees erop dat Horst aan de Maas wel over veel agro-industrie en recreatie beschikt. "De vraag is wat de voordelen voor Venray zijn." Richard de la Roy (Lokaal Aktief) vond dat de provincie moest bijspringen indien de ver liezen groter worden. "De huidige bijdrage moet voor Venray echt het maximum zijn." Projectleider Curfs zei dat de gemeenten niet op extra provinciale steun moe ten rekenen. Het is bovendien nog onzeker of de provincie wel de gevraagde 7 miljoen euro zal bijdragen. Komend najaar nemen provinciale staten hierover een besluit. Wethouder Heidens probeerde de commissie te overtuigen. Hij had het over 'kennis en innovatie- kracht', 'vliegwielfunctie voor de plattelandsvernieuwing', en de positieve effecten voor de werk gelegenheid, recreatie en toeris me. "De Floriade biedt voor Ven ray enorme kansen. Deze investering is alleszins verant woord. Het is een ondernemersri sico dat we willen nemen", aldus Heidens. Na afloop van de Floria de gaan de vier gemeenten samen verder met de ontwikkeling van bedrijventerrein Trade Port Noord in Venlo. De aangelegde infrastructuur voor het expositie terrein van veertig hectare, een investering van 10 miljoen euro, wordt ingebracht in het bedrij venpark. De Kemphaan gaat deze zomer voor 30.000 euro ver bouwen. In het ontmoetings centrum voor ouderen is het momenteel niet goed mogelijk om grote groepen, vanaf negentig personen, op te van gen. De stichting wil daarom een muur op de benedenver dieping slopen en vervangen door een vouwwand. Omdat de bestaande muur een draagconstructie is lopen de kos ten op tot 30.000 euro. De Kemp haan betaalt zelf 7000 euro. Dit is het exploitatieoverschot van 2002. De stichting heeft 10.000 euro subsidie uit het Oranjefonds weten te bemachtigen. Voor de resterende 13-000 euro deed de stichting met succes een beroep op de gemeente. Die wil 13-000 euro bijdragen onder voorwaarde dat de subsidie verlaagd wordt. Want door een grotere zaal kan De Kemphaan meer eigen inkom sten krijgen. Vanaf 2004 wordt de jaarlijkse subsidie daarom ver laagd van 17.065 naar 15.000 euro. Het ontmoetingscentrum aan het Kennedyplein is in 1999 geprivatiseerd. Met de beheers- s stichting is toen afgesproken dat 1 De Kemphaan zoveel mogelijk il van eigen inkomsten moest zien l rond te komen en dat de gemeen- 0 telijk subsidie geleidelijk afge bouwd zou worden. Door het stij gende aantal bezoekers zijn de inkomsten uit de kantine toegeno- j men. Ook levert de vrije verhuur van de accommodatie extra j. inkomsten op. De afgelopen jaren heeft de stichting al enkele inves- e teringen gedaan zoals de plaatsing t van een nieuwe keuken en de aanleg van een jeu de boulesbaan. 1 t t «a ting De wijze waarop apen in bomen klimmen is door de mens niet te evenaren. Maar ,chl tn groep ervaren boomklimmers, die momenteel in bet Franciscanerpark actief is, orgt ook voor een spectaculair beeld. Zij is momenteel in opdracht van de gemeente ezig om de monumentale bomen in het park te snoeien en te onderhouden. Daarbij HR- wet vaak tot in de toppen van de metershoge bomen geklommen worden. Voor deze las: groep, waaronder zich de Nederlands kampioen boomklimmen en de vicekampioen van Europa bevinden, is dit een dagelijkse routine. De boomklimmers zijn nog wel enkele dagen bezig met hun werkzaamheden. Eerder dit jaar vonden dergelijke werk zaamheden plaats in bet Odapark, waarbij studenten werden ingezet om de bomen een onderhoudsbeurt te geven.. Oostrum wil graag meer woningen bouwen dan het dorp krijgt toegewezen. De dorpsraad vind het een goed idee om woningen die in Ven ray niet gebouwd kunnen worden over te hevelen naar Oostrum. De gemeente onder zoekt momenteel waar de nieuwe uitbreidingslocaties moeten komen. De komende drie jaar kunnen er nog vijftig woningen gebouwd worden aan de oostkant van Oos trum. Uit de enquete van de dorpsraad bleek dat de woningbe hoefte onder de Oostrummers veel groter is. Liefst 142 mensen hebben aangegeven te willen ver huizen. Burgemeester Waals kwam tijdens het collegebezoek met het voorstel om Oostrum te betrekken bij de woningbouw van Venray. Dat biedt meer bouw mogelijkheden. Een afvaardiging van de dorpsraad had onlangs een gesprek met wethouder Ruyten. "We staan positief ten opzichte van extra woningbouw", zegt dorpsraadvoorzitter Joos Lins- kens. "Alleen is er nog geen loca tie in beeld waar dat het beste zou kunnen. Het moet ook steden bouwkundig inpasbaar zijn. De gemeente brengt de bouwmoge lijkheden in beeld en dan praten we weer verder", aldus Linskens. Na Leunen en Ysselsteyn is Oostrum met 2070 inwoners het derde grootste kerkdorp. Er komt wellicht een oplossing voor het monumentale pand de Watermolen. Jongerensoos Iduna CiHZttd.... is als enige gebruiker niet in staat het gebouw goed in stand te hou- r den. Op de benedenverdieping is een zaal die nog maar sporadisch gebruikt wordt. De ouderenver eniging KBO, die niet over een eigen honk beschikt, wil wel samen met Iduna de Watermolen exploiteren. Komende maandag vindt er met de dorpsraad en beide verenigingen een gesprek r plaats over het toekomstig i gebruik van de Watermolen. Mooi de Mooiste Mode j St. Lambertusplein 12 'Horst tel. 077 3986464

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5