Meerlose jeugd iingt mee met cultuurprijs Limburg Meerlo-Wanssum rote interesse in ebsite van verzamelaar >eter Rongen uit Tienray Internationale Pinksterexpositie bij KeraMieke Hulde aan de kampioenen €18, Visverkoper zwaar gewond Service rubriek Topprestatie Kay Een jaarabonnement kost u slechts oo Naam: Adres: Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. Postcode Woonplaats: Tevens machtig ik de administratie van Peei en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr van mijn bank- of girorekening af te halen. handtekening: Stuur deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB Venray (postzegel NIET nodig) agi EL EN MAAS inderen maakten tv-programma op SOS Derde Werelfestival De kinderen van basisschool egelsheim Meerlo dingen ee met de provinciale Jeugd ultuurprijs Limburg. De oep is inmiddels als een van e vijfentwintig deelnemers 'nomineerd met hun zelfge- aakt televisieprogramma 'er het SOS Derde Wereldfes- ral Meerlo-Wanssum en de liili-activiteiten op school. De Meerlose school had zich ngemeld om mee te werken aan M kinderprogramma De Kinjerk- wn van de regionale televisie ader LI. Tijdens het Derde creldfestrival op zondag 18 mei is een cameraploeg van LI in eerlo en interviewden de kinde- n festivalbezoekers, de kinderac- iteiten Kinderen voor Kinderen, &Wn Polka en de twee Chileense loptiemeisjes Linda en Ilona tnissen. Deze twee .mei.den zijn If afkomstig uit het kindertehuis °gar Esperanza dat Meerlo-Wans- steunt en ondersteunen van- ■Well, waar ze wonen, actief de ■les in Meerlo-Wanssum. De Bge interviewers vroegen de twee Chileense meisjes het hemd van het lijf. Daags na het fstival ging de cameraploeg naar basis school De Megelsheim. Op school zijn de kinderen volop bezig met het project Chili. Elke groep heeft daar op zijn eigen manier uiting aan gegeven door het maken van werkstukken. Tijdens deze film dag waren ook Ilona en Linda Denissen weer van de partij, op uitnodiging van de kinderen, en boden de schooljeugd Chileense Casuele-soep aan. Ina de Schipper van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum legt voor de camera aan de kinde ren uit waarom SOS actief is en wat er precies in Chili wordt gesteund. Tijdens de opnames kwam provincie-ambtenaar Stan Spauwen de nominatie uitreiken in de vorm van een oorkonde en een keramiek cactus. Volgens TV- producer Peter Joosten uit Kessel, die het programma voor De Kin- jerkraom samenstelt en produ ceert, hebben de kinderen van Megelsheim een prachtig stukje werk afgeleverd. "Petje af voor de kinderen van Megelsheim. We hebben ervaren dat SOS Meerlo- Wanssum en de school ontzettend goed bezig zijn met dit project. De kinderen waren zeer assertief, hadden goede vragen en hebben een mooi stukje tv gemaakt", aldus Joosten. Dat dit geen loze woor den zijn blijkt onder meer uit het feit dat in plaats van zeven minu ten aan het Meerlo-Wanssum onderwerp een uitzending van vijftien minuten wordt gewijd. De Kinjerkraom met het Meerlo- Wanssumse item wordt zondag morgen 8 juni voor het eerst uitge zonden tussen 7.30 en 9.00 uur. Op zaterdag 14 juni is op herzelf de tijdstip drie keer de herhaling en op woensdag 18 mei wordt het nog drie keer uitgezonden tussen 14.30 en 16.00 uur. Eerder zond LI televisie tot tweemaal toe een reportage uit over het Derde Wereldfestival in het jongerenpro gramma KresjTV met onder ande re opnames van het mammoet- koor- en orkest, de popgroep Ondiep met 'hutje op de hei' en gesprekjes met festivalbezoekers en veel sfeerbeelden. Een 31-jarige man uit Polen die in Meerlo verblijft is zondagavond met zijn bestelbus tegen een vis kraam gereden, waardoor de man die in die kraam werkte ernstig verbrand is geraakt. De 38-jarige man uit Maastricht kreeg de kokend hete bakolie over zich heen. Hij is eerst naar het zieken huis in Venlo gebracht en vandaar opgenomen in het ziekenhuis in Nijmegen. Het ongeluk gebeurde even voor zeven uur, toen de automobilist met zijn bestelbus de luifel van de viskraam raakte die op de Hoofdstraat stond vanwege de kermis in Meerlo. Bij de aanrij ding raakte de hele viskraam ont zet. De politie heeft de automobi list aangehouden. Die is eerst even naar het ziekenhuis in Venlo gebracht, waar bleek dat hij niets mankeerde. Hij wordt er van ver dacht te hebben gereden onder invloed. Van de man is een adem analyse genomen. Na zijn verhoor en het opmaken van twee proces sen verbaal is de man weer terug gebracht naar zijn bus die hij ook als woning gebruikt. Door de technische recherche is een onderzoek ingesteld naar het ongeval. Nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum leest U in PEEL EN MAAS Donderdag 5 juni 2003 - Pagina 9 Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981430 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3, 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13.00 uur, spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum, Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Politiehond Kay van Rick Ver- bruggen uit Meerlo heeft afgelo pen week tijdens de politiehon den keuring in St. Odilienberg een topprestatie geleverd. Rick, lid van politiehondenvereniging Buitenlust uit Venray, wist als enige hond een foutloos program ma af te werken en de maximaal te behalen 440 punten te verdie nen. Door dit resultaat wordt Rick afgevaardigd naar de Nederlandse kampioenschappen die in sep tember worden gehouden. Ook clubgenoot Dennis Baens nam met zijn Mechelse herder Robbie deel aan deze certificaat keurin gen. Ondanks de extreme warme weersomstandigheden wist Den nis met zijn eerste afgerichte hond toch certificaat met lof met 419 punten te behalen. 'Ieder bidprentje vertelt een jen verhaal' SÜjn site is pas enkele maan- (i in de lucht, maar de regis- ilieteller geeft al meer dan eeduizend bezoekers aan. Irwijl het onderwerp toch en breed gekoesterde passie bidprentjes. Peter Rongen v K l Tienray verzamelt bid- entjes, archiveert en publi- ert ze op zijn website m.bidprentje.tk. Zijn cente oproep om bidprent- s op te sturen, kende een ote respons. Meer dan drie- jiizend prentjes heeft hij in v? me tijd verzameld. "Soms ijg ik schoenendozen vol et prentjes. En ieder bid- entje vertelt een eigen ver- lal." Rongen verzamelt niet Ift een commercieel oog- |Jlrk. "Nee, absoluut niet. pjjn verzameling is bedoeld [ÏBor genealogische doelein- i, ik wil er geen eurocent verdienen." Tienraynaar Peter Rongen is regelmatig voor zijn grote hobby en passie achter de computer te vinden De hobby om bidprentjes te rzamelen, komt voort uit een dere passie: genealogisch iderzoek naar de familiegeschie- nis Rongen. "Op een beurs in irst-America trof ik een verza- :laar van bidprentjes. Die man eek vijf bidprentjes van mijn uilie te hebben. Ik wilde die entjes uiteraard graag hebben, ïdat de informatie mij verder dp in mijn genealogisch onder- ek. Ik vroeg of ik de prentjes icht hebben. Dat kon, maar dan nest ik wel vijf andere prentjes hem geven. Het was een ruil- urs. Toen ben ik prentjes gaan izamelen, om te kunnen ruilen. Ier kwam ik op een andere nrs een verzamelaar tegen die ilprentjes verkocht. Ieder prent- kostte 0,10 eurocent. Hij had er sduizend bij zich, dat is omgere- nd 600 euro. Ik schaamde me ervoor dat ik dezelfde hobby had. Want iets verkopen dat je gratis krijgt, dat stuit me tegen de borst. Ik verzamel bidprentjes, ik ruil dubbele en verder wil ik er geen eurocent aan verdienen." Het verzamelen van bidprentjes met de naam Rongen werd ver breed tot het verzamelen van bid prentjes met iedere willekeurige achternaam. Om zijn verzameling ook openbaar te maken, zette Rongen in januari zijn prentjes keurig gearchiveerd op zijn web site. Klik op de letter van het alfa bet om naar de beginletter van de achternaam te gaan. Er is boven dien een balk 'Nieuw' toege voegd, om de nieuw toegevoegde bidprentjes te kunnen zien. Ron gen verbaast zich over de bezoe kersaantallen. "In vijf maanden tijd meer dan tweeduizend bezoe kers, gemiddeld twaalf per dag. Dat vind ik veel voor een onder werp als bidprentjes. Ik had nooit gedacht dat er zoveel mensen interesse zouden hebben in mijn verzameling." Peter Rongen (44) plaatste de voorbije weken in een aantal dorpsblaadjes een oproep om bid prentjes op te sturen. De oogst was groot: vele honderden prent jes. "Vaak nemen vrouwen van 65,70 jaar contact op. Zij hebben op zolder een oude schoenen doos met bidprentjes, willen het liefst van die prentjes af maar weten niet hoe. Weggooien bij het oud papier vinden ze oneer biedig en verbranden geeft het idee van een crematie. Bij mij zijn de prentjes in goede handen." Rongen merkt wel dat hij het ver trouwen moet winnen. "Ik krijg de bidprentjes niet zomaar mee. Mensen willen eerst weten wie ik ben, waarom ik verzamel en wat ik met de prentjes doe. Ze zijn argwanend, omdat ze niet willen dat ik ze verzamel met commer ciële doeleinden. Ik moet eerst hun vertrouwen winnen. En dat duurt soms een half uur of drie kwartier. Die tijd krijg ik om in een persoonlijk gesprek het ver trouwen te winnen. Lukt me dat, dan krijg ik de prentjes mee. En gelukkig schenken mensen mij dat vertrouwen. Omdat ze weten dat ik geen commerciële belan gen heb en niet verzamel om te handelen." LEVENSLOOP Bidprentjes bevatten belangrij ke informatie over dierbare over ledenen. Zoals datum van geboor te en overlijden. En in vele gevallen de geboorteplaats en overlijdensplaats, evenals de plaats van begrafenis of crematie. "Over het algemeen geeft een bid prentje ook inzicht in de sociale en economische omstandigheden cn achtergrond van de overlede nen. Veelal staat er een uitgebrei de levensloop op het prentje. Daaruit kun je opmaken uit welk sociaal milieu iemand afkomstig is, hoe hij zijn leven invulling heeft gegeven, welke functies en beroepen hij heeft vervuld. Dat is belangrijke informatie voor gene alogisch onderzoek." Peter Rongen wil zijn site niet inrichten en gebruiken als een markplaats. Maar iemand die een lang gezocht bidprentje op de site van Rongen ontdekt, kan aan de bel trekken. "In principe wil ik een digitale kopie van een prentje maken en dat per e-mail toestu ren, als iemand daar om vraagt en motiverende redenen heeft. Het origineel hou ik zelf. Maar stel dat iemand op mijn site het bidprent je ontdekt van zijn lang geleden overleden grootvader of vader en dolgraag het originele bidprentje wil hebben, dan doe ik daar niet moeilijk over. Als ik daarmee een goede daad kan doen, zal ik het zeker niet laten." DOORSNEE SAMENLEVING Het oudste bidprentje uit de verzameling van Peter Rongen stamt uit 1894. Het meest recente kan een dag oud zijn. "Mijn bid prentjes zijn een doorsnee van de samenleving. Bidprentjes van jonge en oude mensen, mannen en vrouwen, volwassenen en kin deren, uit alle sociale lagen." Rongen scant de prentjes in en publiceert ze op zijn site. Een tijd rovende klus. "Laatst kreeg ik van een vrouw een doos met vijfhon derd prentjes. Die moet ik eerst allemaal sorteren, vervolgens inscannen en ze daarna met behulp van een speciaal compu terprogramma rubriceren op de site. Daar ben ik een tijdje mee bezig. Maar dat is niet erg, een hobby mag tijd kosten. Al had ik niet verwacht dat het zo'n vlucht zou nemen. Ach, dat er zoveel mensen mijn site bezoeken, geeft aan dat er belangstelling is voor het werk dat ik doe. Ik merk dat ik mensen een plezier doe. Ik ken verzamelaars die tienduizenden bidprentjes hebben, maar niets met die verzameling doen. Ze maken die verzameling niet publiek toegankelijk. Ik wil dat wel, omdat ik ervaar dat er inte resse voor is." Mensen die nog bidprentjes hebben en deze willen afstaan, kunnen contact opnemen met Peter Rongen: 0478-692497. De bidprentjes kunnen ook per post worden verstuurd: Peter Rongen, Constant Dietzstraat 4, 5865 BC Tienray. De verzamelaar wil ze desgewenst ook komen ophalen. Voor meer informatie: www. bidprentje .tk Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. In het idyllische Maasdorpje Geijsteren (Meerlo-Wanssum) wordt tijdens het Pinkster weekend voor de derde keer een bijzondere internationale expositie gehouden bij Kera Mieke Atelier. Twee Spaanse en twee Hel- mondse kunstenaars exposeren samen met initiatiefneemster Mieke van Uden van KeraMieke Atelier. De beelden en schilderij en worden uitgestald in de sfeer volle woning van de kunstenares, haar atelier/galerie en in de 5000 m2 grote tuin. Naast het kijken naar de prachtige kunstobjecten heeft de Pinksterexpositie in Geijsteren zich ontwikkeld tot een ontmoetingsplek voor kunst liefhebbers. "Het is een tweejaar lijks terugkerend ongedwongen feestje geworden met bijzondere kunst, muziek, 'n hapje en 'n drankje", legt Chris Roose de levenspartner van Mieke van Uden uit. De manifestatie wordt muzikaal opgeluisterd met muziek van troubadours, pianis ten en uit Geijsteren de volksmu zikanten "Jong belegen". Bloem- sierkunst September uit Venray zal het geheel verfraaien met plantaardige materialen. In een zinderende beslissings wedstrijd wist Swolgense Boys enkele weken geleden dë titel te pakken in de zesde klasse E van het amateurvoetbal. Met 2-1 werd Resia teruggewezen en kon de kampioensvlag uit in Swolgen. Afgelopen vrijdag werden de kam pioenen gehuldigd in zaal Wilhel- mina. Spelers, trainer en begelei ders werden tijdens een drukbezochte receptie in het zon netje gezet door het bestuur van de nu vijfdeklasser. Vele collega voetballers en -trainers, bestuursle den en andere sympathisanten kwamen de kampioenen felicite ren. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling, Postbus 219. 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829 CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 De Spaanse kunstenaar Rainer Schumacher is in Geijsteren een bekende exposant. De vorige keer verraste hij het publiek met zijn sculpturen genaamd de eroti sche heksen. Als vervolg daarop exposeert hij deze keer engelen en demonen. Landgenoot Pedro del Rio was vier jaar geleden ook in Geijsteren present en expo seert deze keer grote keramische beelden. Zijn werk straalt vrolijk heid en levenskunst uit. De Belgische beeldhouwer Jan van de Pol woont en werkt in Hel mond en toont in Geijsteren semi- abstract werk. Van de Pol zoekt contrasten door te polijsten of juist door de steen de steen te laten. Schilder René de Vries uit Helmond maakt composities op panelen omspannen met jute of linnen en bewerkt met zand, metaalpoeder en acrylverf. SCULPTUREN De keramiste Mieke van Uden toont tijdens haar Pinksterfeestje haar gestileerde figuren in kera miek. Speciaal voor deze exposi tie heeft ze nieuwe grote bronzen beelden gemaakt. De Geijsterse kunstenares startte veertien jaar geleden een eigen keramiekatelier waar ze fulltime bezig is. Sinds dien heeft ze veel bekendheid verworven en waardering afge dwongen met haar werk en de organisatie van de eveneens twee jaarlijkse Geijsterse kunstmanifes tatie. Ze exposeerde in binnen- en buitenland en kreeg opdrachten van overheidsinstellingen, bedrij ven en particulieren. Van een aan tal keramische sculpturen zijn de laatste jaren bronzen beelden ver vaardigd. Zo staat in de trouwzaal van het gemeentehuis van Meerlo- Wanssum in Meerlo het bronzen beeld 'vriendschap'. De Pinksterexpositie in Geijste ren vindt plaats op zondag 8 en maandag 9 juni telkens vanaf 12.00 uur bij KeraMieke Atelier aan de Sint Wilbertsweg 18.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9