Multinational helpt jiinder bedeelde inderen Jeu Sonnemans verlaat na kwart eeuw Veulense dorpsraad reel reacties op lestemmingsplannen dorpen Maaltijdbezorger Niek in het zonnetje gezet Rabobank Nieuwsbrief latige opkomst dorpsbezoeken en W Gemeente onderzoekt gevolgen nieuwe stankregels Bijenwacht Venray Agressieve man Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Bromfietser betrapt igerie van islijn 'agiL EN MAAS Donderdag 5 juni 2003 - Pagina 5 neider steunt De Wendel lOlli f ie het industrieterrein kaiI) kterheide op komt kan aan de indruk ontkomen vierkante hokken erg tioneel zijn. Maar binnen j fierkante hokken werken one mensen en die doen, j, alve hard werken, ook Ka ere leuke dingen. Goede en steunen bijvoorbeeld. ar aan de Macroweg opende in [anse multinational Schneider Jj iric, met vestigingen in 130 env met bi totaal 72.000 mede- nel ters, in 2001 de deuren van Europese logistieke centrum, eider produceert alles wat wls irische distributie te maken I," legt Eveline van Rooij, ing Human resources, uit, akelkasten, lichtsensoren, waar electriciteit door heen Wie echter in de winkel- ppen de naam Schneider it zal tevergeefs kijken want kan produkten worden onder, ildwijd, zo n 60 merknamen preid naar de vakhandel. nuit de productie in Frankrijk in er dus nu dagelijks vracht- :ns naar Venray en vandaar ^Jden de goederen verspreid ^België, Nederland en Duits- kam i ding hebben alle vestigin- van het bedrijf echter een. Ze steunen allemaal de ne stichting 'Luli' genaamd, 1^, leze stichting staat voor een jntn «ge aan het minder bedeelde lijkiIedere Schneider vestiging aapl ij in het kiezen van een goed in Haarlem bijvoorbeeld ni men de Stichting Jantje Venray koos er voor om de :nde jaren de Stichting De idel te steunen en met name aar het verzorgen van een :rgetelijk dagje uit voor acht rvoudig gehandicapten naar de Manege Zonder Drempels in Bennekom. BAAS VERKOOPT IJSJES Om geld bij elkaar te krijgen organiseert het bedrijf komende vrijdag, 6 juni, een grote barbecue met een tombola waarbij de prij zen beschikbaar zijn gesteld door een aantal toeleveranciers van het bedrijf, zoals Asteria Hotel, Adec- co, Bito Sustems en Restaurant Eigen Wyze. Als prijzen zijn er bij voorbeeld fotocamera's, een mountainbike, dinercheques, een kaasplank of rugzakken met aller lei leuke dingen er in te winnen. Taxibedrijf Van den Munckhoff regelt het vervoer van alle kinde ren naar de manege in Bennekom. De verkoop van de loten en het ijs en het regelen van de hele bar becue is in handen van het management. Het bedrag dat dit alles oplevert, wordt door Schnei der Venray verdubbelt en de Stichting Luli levert daarnaast ook nog een bijdrage. Een extra ver melding verdient het feit dat ruim de helft van de werknemers een bruto uurloon heeft afgestaan aan het project en dat de rest afde- lingsgewijs geld heeft opgehaald waardoor bijna elke afdeling een kind kon steunen. GROTE DAG Op 22 juli is het de grote dag voor de acht kinderen en hun begeleiders. Om half tien 's mor gens gaan ze op weg naar Benne kom en daar zullfcn ze de hele dag bezig zijn. Deze dag zullen de ouders van de kinderen nog niet mee kunnen omdat het gezel schap anders te groot wordt, Eveline van Rooij (rechts) en Anja Stammen tekenen voor de organisatie van het goede doel- project. maar de ouders worden niet ver geten. Anja Stammen van Schnei der, "Aanstaande vrijdag zijn de kinderen met hun ouders uitgeno digd voor de barbecue en als er geld overblijft zullen we ook voor hen een dagje uit verzorgen." Belangrijk voor Eveline van Rooij, Anja Stammen en de rest van de werknemers bij Schneider is het feit dat het hele project zo enthousiast ontvangen is binnen het bedrijf. "Iedereen, van hoog tot laag, is er bij betrokken. Als het weer nu nog even meewerkt komen er veel mensen naar de barbecue en wordt er dus veel geld opgehaald." dorpsbewoners tonen interesse voor het k van burgemeester en louders aan hun dorp. In Ier dorpen die het college bezocht was de omst matig. Afgelopen e" sdag in Heide waren er 24 psbewoners inclusief de Q van de dorpsraad. het vorige collegebezoek op lütober 2001 kwamen er in fenschapshuis De Gelderkoel 'ijftig belangstellenden. Iede- ree jaar houden Ben W een tocht langs de tien dorpen. B in Merselo (40 mensen), Oos- «1(45) en Oirlo (25) viel de Sfcmst dit jaar tegen. In vergelij- H met 2001 is de opkomst "dan gehalveerd bewoners lopen niet meer isvoor de komst van het eentebestuur. De dorpen pen met steeds grotere pro- ien als gevolg van de stagne- le woningbouw. "Het geloof iet vertrouwen in de politiek zijn inderdaad wat weg", zegt Sieb Nijssen, voorzitter van het dorpsradenoverleg. "Het gevoel heerst dat het college er toch niet veel aan kan doen. En de mensen lezen ook de krant en weten dat de gemeente er financieel slecht voor staat. Dus goed nieuws hoe ven ze op die avond niet te ver wachten." Nijssen denkt dat de inloop avonden over het bestemmings plan van afgelopen voorjaar ook bijdragen aan de matige opkomst. Alhoewel bij de inloopavonden de belangstelling juist wel groot was. "Maar velen hebben dat toch als een teleurstelling ervaren. Omdat ze niets te horen kregen over nieuwe woningbouwplan nen. Daarom laten ze het nu afwe ten", vermoedt Nijssen die de tegenvallende belangstelling betreurt. "Ik vind dat inderdaad jammer. De gemeente heeft dan wel weinig geld maar de burgers kunnen toch meepraten en mee denken om creatieve oplossingen te zoeken voor hun dorp." Met ingang van 1 mei geldt er nieuwe regelgeving voor de berekening van stankcirkels. Bij sommige diersoorten tre den er grote wijzigingen op. De gemeente brengt momen teel de gevolgen voor de Ven- rayse dorpen in kaart. De individuele stankcirkels voor zeugen en kippen in legbat terijen worden flink uitgebreid. Voor bijvoorbeeld scharrelkippen worden de cirkels juist kleiner ter wijl er bij mestvarkens nauwelijks veranderingen optreden. De stankkaarten van de tien kerkdor pen moeten allemaal worden aan gepast aan de nieuwe regelgeving die ook gevolgen heeft voor de milieuvergunningen. Ook wordt onderzocht wat de gevolgen zijn voor de uitbreidingsplannen in Leunen, Oostrum en Veulen. Ambtenaar Jos Kniest probeer de maandag in het dorpsraden- overleg duidelijkheid te scheppen in de steeds ingewikkelder wor den wetgeving rond stankhinder. Er komen telkens nieuwe regels bij terwijl de oude regelgeving nog niet wordt afgeschaft. Zo gelden de brochure Veehou derij en Hinderwet uit 1985 en de richtlijn Veehouderij en Stankhin der uit 1996 nog steeds. De nieu we wet- en regelgeving die dit jaar van kracht is geworden is gekop peld aan de Reconstructiewet en maakt onderscheid tussen land- bouwontwikkelings- en verwe- vingsgebieden. Kniest meldde dat er vanuit het minist'erie alweer een wijziging onderweg is omdat er enkele fouten in de regelgeving zijn geslopen. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief) zei dat hij de dorpsraden zo actueel en actief mogelijk wil blijven informeren over de stand van zaken. Zoals ieder jaar zal ook in 2003 de Bijenwacht paraat zijn om bij overlast van een bijenzwerm en/of hommelnestje in b.v. een nestkastje, zich hierover te ontfer men. Het gaat alléén om vrijhan- gende bijenzwermen; dus NIET in de spouwmuur e.d.! Bij overlast van wespen (en bijen op andere plaatsen) dient men zich te wenden tot een erkend bestrijdingsbedrijf. Dit is het gevolg van de nieuwe wet op toepassing van bestrijdingsmidde len; hierdoor mag de imkerver- eniging deze middelen niet meer toepassen. Beschikbaar zijn: voor Venray: Jan Weys, gebied Leunen en Ven ray, tel. 585806 (tussen 12.00 en 13-00 uur en na 18.00 uur); Piet Michels, gebied Ysselsteyn, tel. 0493-529511; Wim Jacobs, gebied Oostrum, tel. 585652 (na 18.00 uur). De politie heeft donderdag avond op de Prins Bemhardstraat een agressieve man uit Venray (leeftijd onbekend) aangehouden die eerder die avond personeel en bezoekers van een café aan het Henseniuspiein bedreigde. Bij de aanhouding verzette hij zich hevig en de politie maakte gebruik van pepperspray. De politie kreeg rond 22.40 uur een melding dat een man problemen veroorzaakte in het café. De man wilde het café niet verlaten en er was een worsteling ontstaan. Ter plaatse trof de politie de man aan die door enkele betrokken inmid dels uit het café was gezet: Hij werd aangehouden en in de poli- tie-auto gezet Daarbij verzette hij zich hevig en verwondde een agent in zijn geacht. Vervolgens ging hij ervandoor in de richting van de Juiiansingel. Ter hoogte van het busstation maakten de agenten gebruik van peppersp ray. Op de Prins Bemhardstraat is hij vervolgens in de kraag gegre pen. Hij is geboeid overgebracht naar het politiebureau en is voor nader onderzoek ingesloten in een politiecel Het is tijd voor Pinksteren Met Pinksteren zijn onze kantoren gesloten. Bankzaken kunt u 24 uur per dag regelen. Kijk op www.rabobank.nl. Of bel de Rabofoon: 0900 0909 0,10 per minuut). Op zoek naar een passende woning? Kijk op: www.VMWonen.nl Hypotheekrente vanaf 3,1%* Hypotheekrente 1 jaar vast, effectieve rente 3,3%, vraag naar de voorwaarden. Tel: (0478) 530 300 Het is tijd voor de Rabobank Op dinsdag 10 juni neemt Jeu Sonnemans afscheid van de dorpsraad van Veulen. Son nemans heeft zich 25 jaar lang ingezet voor de leefbaarheid van het kerkdorp. De 68-jarige Veulenaar kan met een gerust hart afscheid nemen want de dorpsraad heeft met Henk Hellegers, Ruud Wilms en Gerdi Jansen er vers bloed bij- gekregen. Jeu Sonnemans is geboren en getogen in America. In 1969 ver huisde hij naar Veulen waar hij zich direct in het verenigingsle ven stortte. Hij werd lid van de Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Te!.: 0478-546293 - info@flyers.nl inmiddels opgeheven wandelver eniging en de jeugdclub. "Via de verenigingsraad, waar ik toen voorzitter van was, ben ik destijds in de dorpsraad gekozen. De begintijd was niet altijd gemakke lijk voor de dorpsraad. Maar de laatste jaren draait het juist heel goed. Er is samen met de inwo ners veel bereikt. Zoals de aankle ding van het kerkplein en de beklinkering van De Vlies, Brug- pas en het stuk achter de kerk. Ook krijgen we veel meer gedaan bij de gemeente alhoewel dat soms wel lang duurt", zegt Sonne mans die een echte verenigings mens is. In 1980 was hij prins van 't Dartele Veule en tien jaar later kreeg hij de camavalsonderschei- ding 't Gaolde Paerd. Nu de dorpsraad is versterkt met drie jonge krachten vindt de vice-voorzitter het een goed moment om een stapje terug te doen. Ondanks dat de voorzienin gen zijn teruggelopen vindt hij dat de samenhang in het dorp nog steeds groot is. "Het is toch jam mer dat we geen winkel meer hebben. Dan bedoel ik niet dat er geen plaats meer is om bood schappen te doen. Want de mees te mensen zijn mobiel genoeg of hebben een auto. Die gaan naar de Cl000 in Ysselsteyn of naar Venray. Maar de winkel van Truus van Gassel was heel belangrijk voor de omgang. Daar kon je nog een praatje maken. Zoals dat vroe ger ook na de mis buiten bij de kerk gebeurde. Vooral voor de leefbaarheid was de winkel een belangrijke voorziening." De twee urgenste punten in Veulen vindt Jeu Sonnemans momenteel het ontbreken van woningbouw en het nieuwe ver enigingsgebouw. De school van Veulen is een van de snelst groei ende in de gemeente Venray. "Maar dat zal snel afnemen als er niet meer gebouwd kan worden voor de jongeren. Veulen heeft geen belemmeringen meer van stankcirkels. En toch is het moei lijk om nieuwe woningen te krij gen. Daar moeten we voor blijven strijden. Eigenlijk zouden er ieder jaar twee of drie nieuwe huizen bij moeten komen. Dat is ideaal om de eigen aanwas te kunnen opvangen. Want het is niet goed voor het dorp wanneer, zoals in begin jaren tachtig het geval was, er twintig woningen tegelijk gebouwd worden." Het nieuwe verenigingsgebouw is al jarenlang een heet hangijzer. De 'keet' aan de Brugpas is niet meer geschikt om daarvoor dienst te doen. Een probleem is de nieu we locatie. Sonnemans vindt de plek tegenover de school de meest ideale. "Want dan liggen alle voorzieningen in het dorp dicht bij elkaar. Een nieuw club gebouw is heel hard nodig." De politie heeft dinsdagmiddag een 31-jarige bromfietser uit het Duitse Keulen betrapt toen hij over de A73 reed. Naar aanleiding van een mel ding werd de man even voor de afslag Maashees richting Venlo aangetroffen. Hij kreeg hiervoor een boete van 57 euro opgelegd. I in 2 juli inspraakavonden in Oostrum en Ysselsteyn fien bestemmingsplan- Ivoor de kerkdorpen gaan ■formele inspraakcircuit in. 116 juni tot en met 13 juli ken de plannen ter inzage iet gemeentehuis. In deze worden ook twee kavonden gehouden. P dinsdag 1 juli is de eerste raakavond die wordt gehou- in gemeenschapshuis d'n ierham in Oostrum. Deze bij- wfomst is bestemd voor de dor- Leunen, Oostrum, Smakt, en Vredepeel. Een dag op woensdag 2 juli, is er een |n 60-jarige bewoner van de apllahof zag vrijdagavond hoe onbekende man lingerie van echtgenote van de waslijn lie. De verdachte was de ach- lin ingelopen, haalde het was- weg en rende daar mee weg richting van de Kuluutweg. inspraakavond in zaal Roelanzia in Ysselsteyn voor de andere vijf dorpen (Castenray, Heide, Merse lo, Oirlo en Ysselsteyn). De inde ling van de dorpen lijkt lukraak. Er werden maandagavond ook vragen over gesteld in het dorps radenoverleg, Ambtenaar René Bladder legde uit dat bewust voor deze indeling is gekozen. De vijf dorpen die op 1 juli in Oostrum aan de orde komen hebben alle maal nog bouwmogelijkheden. Dat geldt in veel mindere mate voor dè vijf dorpen die in Yssel steyn aan bod komen. In Leunen wordt na de vakantie gestart met de volgende fase in het project De Korenmolen. Voor de uitbreidingslocatie in Oostrum wordt momenteel een steden bouwkundig plan opgesteld. Voor Veulen moet eerst onderzocht worden wat de gevolgen van de nieuwe stankregelgeving zijn. Wellicht moet hier in twee fases gebouwd worden. In Smakt lig gen toch mogelijkheden binnen een stankcirkel. Volgens Bladder hoeft deze locatie alleen maar juri disch getoetst te worden aan het bestemmingsplan. Omdat deze bouwlocatie al was aangewezen voordat de stankregelgeving in werking trad. In Vredepeel belemmert een gasvulpunt verdere woningbouw. De gemeente onderzoekt of dit verplaatst kan worden zodat er weer nieuwe kavels kunnen wor den uitgegeven. Zowel Smakt als Vredepeel biedt directe bouwkan- sen omdat beide locaties al zijn uitgewerkt in het bestemmings plan. Voor de andere vijf dorpen zijn nieuwe woningen nog lang niet aan de orde. In Heide en Yssel steyn liggen mogelijke bouwloca ties binnen stankcirkels. Deze gronden zijn in particulier eigen dom en hebben een agrarische bestemming. Indien de eigenaren daarom verzoeken is de gemeente verplicht hiervoor een uitwer kingsplan op te stellen. Dat moet via het provinciehuis lopen waar bij het de vraag is of de provincie dit zal toetsen aan de stankregel geving. Wethouder Ruyten (Lokaal Aktief): "We willen de procedures inkorten en de ambtenaren inzet ten voor kansrijke locaties. We hopen zo spoedig mogelijk te kunnen bouwen. Ook in dorpen die op slot zitten." Voor Castenray, Oirlo en Merse lo kan de gemeente weinig con creets doen. Er wordt wel een ruimtelijke visie voor deze drie dorpen ontwikkeld. Dit is een soort quick scan naar toekomstige woningbouw. Dit voorjaar is de gemeente alle dorpen langs gegaan met een inloopavond voor het ontwerp- bestemmingsplan. Vanuit sommi ge dorpen werd teleurgesteld gereageerd omdat de plannen alleen de bestaande situatie weer gaven. Veel inwoners dachten juist meer te weten te komen over toekomstige bouwplannen. Wethouder Ruyten en René Blad der waren wel te spreken over de tien avonden. "Het contact met de dorpen willen we graag voort zetten", zei Ruyten. "Het maken van de bestemmingsplannen is een omvangrijk w.erk. Dit levert straks voor de burgers veel voor delen op. Ze kunnen sneller bediend worden en er ontstaat rechtsgelijkheid." Tijdens de drukbezochte inloopavonden kwamen er veel reacties binnen. Veel dorpsbewo ners maakten opmerkingen over fouten of uitten hun wensen om de plangrenzen te verleggen. Ook het ontbreken van bijgebouwen werd veelvuldig opgemerkt. "We hebben al deze opmerkingen met Arcadis doorgesproken en - indien nodig - de bestemmingsplannen hierop aangepast", zei Bladder. Het definitieve voorontwerp is op 27 mei door het college goedge keurd. Na de informele inloop avonden volgt nu de formele inspraak. Komend najaar worden de inspraakrapporten opgesteld. Begin 2004 worden de ontwerp plannen ter inzage gelegd. In het najaar van 2004 moeten de nieu we bestemmingsplannen voor de tien kerkdorpen door de gemeen teraad worden vastgesteld. Niek Juffermans werd vori ge week door enkele mede werkers van Maaltijdservice Noord-Limburg in het zonne tje gezet. Hij brengt als vrijwil liger namelijk al vijftien jaar lang de maaltijden bij ouderen in Venray en omgeving. Een hele prestatie gezien zijn 83-jarige leeftijd. Niek Juffermans rijdt twee keer in de week een vaste ronde. Het eten wordt gemaakt in de keuken van verzorgingstehuis het Schuttersveld. De bqzorging bij de mensen thuis gebeurt door vrijwilligers. Op donderdag en zaterdag meldt Niek Juffermans zich bij de keuken van Schutters veld om de maaltijden op te halen. Dan gaat de route begin nen. Veel tijd om te kletsen met de oudjes heeft hij echter niet. Iede re minuut die verloren gaat, bete kent namelijk dat de temperatuur van het eten daalt. Na afloop van de route gaat hij weer terug naar het Schuttersveld om de lege maaltijdsets terug te brengen. Niek Juffermans is een graag gezien persoon, met zijn onaf scheidelijke dikke sigaar. Collega- bezorgers bezorgt hij vaker kom kommers, die hij meebrengt van het komkommerbedrijf van zijn dochter en schoonzoon. Helaas gaat het met de gezondheid van mevrouw Juffermans wat minder. Woensdag zijn meneer en mevrouw Juffermans daarom in het ziekenhuis, waar mevrouw op dit moment verblijft, door mede werkers van Maaltijdservice Noord-Limburg in het zonnetje gezet. Niek Juffermans kreeg de Synthesespeld uitgereikt.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5