gribusiness onderzoekt jevolgen vogelpest Roerig collegebezoek aan Heide lector Wauben: teel triest" Triest, Smakt wil woningen meer bouwen enray neemt redesmonument ver "Dorpsraad loopt tegen muren op" Verzet Holthees en Smakt tegen sloop kasteel Makken College naar Maashees IEZORGEN? SpcefeCtje SfUeye&tje aa*t de oueutd.... 'ytceu^i mode centrum agk EN MAAS Donderdag 5 juni 2003 - Pagina 3 e Agribusiness Groep Ven een enquête uitvoeren irin ingegaan wordt op de )ij|olgen van de vogelpest r de bedrijven van haar :n. Nu het er naar ziet uit dat de vogelpest ten einde pt is deze inventarisatie §?L et nadruk wordt gesteld dat •nquête geen veehouderij be en betreft maar puur agribusi- bedrijven. Voorbeelden daar- zijn voerproducenten, iport- en installatiebedrijven, dierenartsen, etc. De ongeveer 50 leden van de Agbribusiness groep Venray zullen via mail bevraagd worden over een aantal zaken. Met name over de directe en indi recte gevolgen van de pest zoals extra kosten, omzetverliezen en blijvende schade voor het bedrijf. Er wordt tevens ingegaan op de vraag of de vogelpest een normaal bedrijfsrisico betreft en wat de overheid in dit soort situaties kan en moet doen. Ook wordt gevraagd naar ver antwoordelijkheden van sector en overheid. Tot slot wordt een alge mene reactie gevraagd over de vogelpest. De vragen zijn begin juni aan de leden gemaild. Vanaf half juni worden alle resultaten verzameld en daarna zullen hieruit een aantal conclusies getrokken worden. Het is de bedoeling deze te gebruiken bij de discussie over de herstart van geruimde bedrijven en de nabije en ook verdere toe komst van de pluimveehouderij en welke gevolgen dit heeft voor de totale agribusiness. De resulta ten zullen in samenspraak met andere belanghebbenden in de sector (overheden en belangen groepen) worden besproken. De enquête staat los van het dit voor jaar uitgevoerde onderzoek naar het belang van de Agribusiness in Venray en Meerlo-Wanssum. De resultaten daarvan zouden op eind april worden gepresenteerd op een symposium in het gemeentehuis van Venray. Door de vogelpest was dit voorlopig uitgesteld. Deze presentatie is nu gepland op woensdag 24 september, even eens in het gemeentehuis van Venray. et college van B en W ,ft besloten tot overname het Vredesmonument lij de voormalige Vredes- k van het kerkbestuur deze kerk. MJlct Vredesmonument ™aat uit een klokkentoren carillon, een aantal enkzuilen en een vijftal enkplaten die voorheen de kerk bevestigd waren. 2001 werd de Vredeskerk Irokken aan de eredienst. Wil jij 'EEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF leem dan contact op met Verspreidingsburo PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Het kerkbestuur vroeg een sloopvergunning voor het gebouw aan bij de gemeente. De sloopvergunning was al ver leend toen de Stichting Thuis zorg zich meldde met plannen om in de voormalige kerk haar regionaal kantoor te vestigen. Nadat de plannen technisch ook haalbaar en betaalbaar bleken, heeft de Thuiszorg de voormali ge kerk gekocht en werd gestart met de verbouw. Het kerkbestuur is bereid om het Vredesmonument, dat een gemeentelijk monument is, aan de gemeente over te dragen om het zo te behouden voor de Venrayse gemeenschap. Het col lege van B en W staat achter de overname en wil het benodigde budget hiervoor vrijmaken. Het kerkbestuur zal het monument nog eerst laten restaureren waarna het zal worden overge dragen aan de gemeente. De gedenkplaten die voorheen tegen de kerk waren bevestigd krijgen een nieuwe plek nabij de klokkentoren. Wanneer in september de res tauratie van het monument en het opknappen van aangrenzen de voorterrein ook gereed is, zal het worden overgedragen aan de gemeente. baarbij zal het carillon dan na afwezigheid van bijna een jaar weer haar eerste deuntjes laten horen. Tijdens het collegebezoek aan Heide uitte dorpsraad voorzitter Lei Pouwels zijn bezorgdheid over de toekomst van de dorpsraad. "Het wordt steeds moeilijker om de vaca tures opgevuld te krijgen. Vooral in de kleine dorpen. Dit komt omdat de dorpsra den zo weinig bereiken." "We lopen tegen muren op", zei dorpsraadlid Maria Spee. "Het vertrouwen in de gemeente is echt zoek. Pouwels vond dat de dorpsraadleden steeds meer op hun bordje krijgen. "Er gaan steeds meer uren in zitten. En naast de vergadering 's avonds wordt ook verwacht dat er over dag tijd vrijgemaakt om naar de gemeente te gaan." Volgens Lei Pouwels kampen andere dorpsra den met dezelfde problemen. Wethouder Mathieu Emonts (PvdA) meende dat de frustraties voortkomen uit 'hoge verwachtin gen die de gemeente niet kan waarmaken'. "Het vrijwilligers werk is de basis van de samenle ving. De vrijwilligers moeten wel het gevoel hebben dat hun werk betekenis heeft. Maar de muren op het gemeentehuis zijn morgen echt niet weg. Dat kan ik niet van de ene op de andere dag verande ren ook al zou ik dat graag wil len." Oud-dorpsraadlid Lei van Dijck hoorde het betoog van Emonts aan. "Och, ze praten alle maal zo mooi. Ik heb ook vier jaar in de dorpsraad gezeten. Stapgls papieren moest je doorwerken. En als ik om een aanhangwagentje met zand vroeg om gaten in de weg te dichten dan kreeg ik het niet van de gemeente. Ik was de dorpsraad kotsmoe." Donderdag 5 juni bezoekt het college van b en w van Boxmeer Maashees. Dit in het kader van de bezoeken die het college dit jaar wil brengen aan alle dorpskernen en wij ken in de gemeente Boxmeer. Maashees is het vierde dorp waaraan een bezoek wordt gebracht. Groeningeri, Beugen, Sambeek en de wij Boxmeer Noor gingen voor. Om 15 00 uur ont vangt de dorpsvereniging Maas hees het college, waarna een bezoek aan de Antoniusschool wordt gebracht. Daarna volgt een rondwandeling door een gedeelte van Maashees, wordt een boot tocht gemaakt naar 'De Watervo gel' en worden daarna nog enkele andere locaties in het dorp bezocht. Vanaf 19 30 uur kunnen de inwoners van Maashees aan schuiven om op informele wijze via 'tafelgesprekken' met college leden van gedachten te wisselen over algemene onderwerpen zoals renovatie Kalverstraat, reconstructie Heilig Hartplein, groenonderhoud, verkeer, ver lichting. Dorpsbewoners ergeren zich aan opstelling B en W De gemoederen en de tem peratuur liepen dinsdagavond soms hoog op in gemeen schapshuis De Gelderkoel bij het bezoek van B en W. De bewoners van Heide maken zich grote zorgen over de toe komst van hun dorp. Er ont stond dan ook steeds meer ergernis in de zaal omdat er anderhalf uur lang niet over het dorp Heide gesproken werd. De wethouders Emonts en Hei dens hielden ellenlange betogen over plannen en nota's. Emonts had het over het gebiedsgericht werken en de perspectiefnota, het collegeprogramma. Heidens presenteerde een lange rits van veelal economische cijfers die door het donkere scherm en de kleine letters niet eens leesbaar waren. Het dorp Heide kwam in het betoog van Heidens slechts één keer aan bod. Met de melding dat het inwoneraantal in vijf jaar tijd gedaald was van 490 naar 470. "Wanneer wordt er eens over ons dorp gesproken. Dit gaat me het ene oor in en het andere oor uit", fluisterde een oudere dorps bewoner. In de zaal ontstond steeds meer gemor. De 24 dorps bewoners hadden weinig bood schap aan de algemene verhalen van de wethouders. "Het zijn alle maal mooie woorden maar ik ver trouw ze niet merkte een ander op. Nadat Lei Heidens zijn laatste 'sheet' had afgehandeld klonk er een kunstmatig applausje uit de computer die ambtenaar Guus Spelbos bediende. "Maar hiervoor krijg ik de handen niet op elkaar", zei Jan Loonen die als eerste de kritiek openlijk uitsprak. "Jullie praten heel veel over Venray. Maar we zitten hier wel in de Hei. Het gaat vanavond toch over dit dorp. Jullie hebben het over een gedifferentieerd woonaanbod in Venray Wat hebben wij daaraan? Dat zegt ons helemaal niets. Kom eens met concrete dingen waar wij wel wat aan hebben." Lei van Dijck viel hem bij. "Het is nu tien uur. Jullie zijn al ander half uur bezig en ik heb nog niets over de Hei gehoord. Daar zijn we toch voorgekomen." Mathieu Emonts probeerde uit te leggen dat de industrieterrei nen en de werkgelegenheid toch efstal in kapel Smakt ii monstrans, de paaskande- vier kandelaars en antieke fen. Dat is de trieste balans ten diefstal vorige week don- hg in de St, Jozefkapel in it, waarbij ook werd gepro- 'i 'd het offerblok open te brc- WtjRector J. Wauben schat de waarde van de buit op eer tienduizend euro. Vol- Wauben is een diefstal nog nooit voorgekomen in de driehon derd jaar oude historie van de kapel. De diefstal vond vermoedelijk plaats donderdagavond tussen half zes en half acht. De daders hebben om de monstrans, waarin de hostie ter verering wordt uitge stald, te stelen het tabernakel in de kapel opengebroken. Op de antieke borden die werden ont vreemd staan kalligrafische liturgi sche teksten. De eigenaresse van de goede ren, de orde van Karmelieten. Is niet verzekerd voor diefstal. Er is wel aangifte gedaan bij de politie. Voor de St. Jozefkapel is de dief stal een grote strop. "Het is heel erg triest dat zoeits op klaarlichte dag gebeurt. Alles wat is meege nomen, is onvervangbaar. Geluk kig zijn twee dagen Voor de dief stal nog twee schilderijen en twee beelden naar het restauratieatelier in Maastricht gebracht. Er is op dit moment alleen nog één kruis beeld over. Triest, heel triest", aldus rector Wauben die diep onder de indruk is van de diefstal in de kapel. Voortaan worden de spullen in de kapel niet meer onbeheerd Rector Wauben kan het nau welijks bevatten dat de kapel het doelwit is geweest van dieven. achtergelaten. Alleen voor een viering worden ze achter slot en grendel vandaan gehaald. Wau ben: "Het is erg dat het zo moet, maar schijnbaar zijn ook de spul len in een kapel of kerk ook niet meer veilig voor dieven." ook belangrijk waren voor Heide. "Waar willen jullie het dan wel over hebben", vroeg Emonts. "Over de woningbouw zeker." Maar dat is voor de Heidenaren allang een voldongen feit. In de afgelopen vijftien jaar is er amper meer gebouwd. De negatieve gevolgen ervan worden nu steeds duidelijker zichtbaar. De peuter speelzaal, de school, de verenigin gen, het gemeenschapshuis en de kerk worden bedreigd in hun voortbestaan. "Het is een dalende trend. Hier moet iets aan gebeu ren", stelde Loonen. "Ik deel jullie zorgen", reageerde Emonts. "Maar ik kan niet beloven dat de school er over tien jaar nog is." Dat wak kerde de ongerustheid alleen nog meer aan. Toon van Rens wees met de beschuldigende vinger naar bur gemeester Waals. "Ik weet nog goed toen u voor de eerste keer hier in de Hei kwam. U was toen met de fiets. En zei: het is maar tien minuten fietsen naar Venray. Hier hoeft niet meer gebouwd te worden." Jan Loonen vond dat het colle ge veel te voorzichtig te werk was gegaan met het nieuwe bestem mingsplan voor Heide. Daarin is slechts mondjesmaat ruimte voor woningbouw opgenomen. Loonen vindt dit onbegrijpelijk. Want er zit een versoepeling van de stankwetgeving aan te komen. "En dat ziet er hoopvol uit. Daar op had veel beter ingespeeld moeten worden door meer woningbouwlocaties aan te wij zen. Zodat er straks ook daadwer kelijk gebouwd kan worden." Dorpsraadvoorzitter Lei Pou wels probeerde de scherpe kan ten in de discussie wat weg te nemen. "We moeten niet zo nega tief zijn. Het is nog geen verloren zaak. We moeten er allemaal voor blijven gaan dat de school, de kerk en het gemeenschapshuis blijven bestaan. Want als die weg gevallen dan is het gedaan met Heide." De collegeleden verweer den zich dat zij er ook niets aan kunnen doen dat het dorp bedol ven ligt onder de stankcirkels waardoor woningbouw onmoge lijk is. Martien Derikx vond dat de fout al in het verleden gemaakt is. "Nu wordt er wel aan gewerkt maar dat is twintig jaar te laat." Burgemeester Waals erkende de grote problemen van de kleine gemeenschap Heide. "Dat is voor ons ook een grote zorg. De reali teit is dat er momenteel niet gebouwd kan worden met de bestaande regelgeving. Maar we spannen ons wel maximaal in om de leefbaarheid te behouden." Er werden ook nog enkele con crete zaken besproken. Zo wordt in de eerste helft van 2004 het buitengebied van Heide aangeslo ten op de riolering. Bij het colle gebezoek van twee jaar geleden werd ook al gevraagd om een betere verlichting van de Heidse- weg richting Venray en de wegen naar het sportpark in Leunen. Wethouder Driessen (CDA) kon opnieuw weinig beloven. "Het budget voor de verlichting is gehalveerd. Ik heb geen enkele financiële ruimte meer." Driessen meldde dat hij de landelijke norm voor openbare verlichting wilde loslaten. De Oirloseweg en de weg tussen Oirlo en Castenray zijn zo ingericht en hebben een grote dichtheid aan lantaarnpalen. Volgens Driessen kunnen hier .enkele lichtpunten worden weg gehaald die elders geplaatst gaan worden. In de week van 25 tot 29 augus tus wordt de Deurneseweg hele maal afgesloten. De provincie gaat de weg - tussen de rotonde in Ysselsteyn en de rotonde van Ven- ray/Heide - van een nieuwe asfalt- laag voorzien. Er komen in die week twee omleidingsroutes. Eén over de Ysselsteynseweg en Heidseweg en de grotere lus loopt over Veulen. Het nieuwe wegdek zal twee a drie DBA min der geluidsoverlast geven. Mooi de Mooiste Mode St Lambertusplein 12 Horst tel. 077 3986464 Smakt mag in de periode tot en met 2006 nog slechts drie woningen bouwen. Uit het woningbehoefte onderzoek dat de dorpsraad Holthees-Smakt in beide dor pen heeft gehouden blijkt dat er veel meer behoefte is aan woningbouw. Volgens het oude bestem mingsplan kunnen er nog twaalf woningen in Smakt gebouwd worden. Doprsraadlid Sjaak Koopmans vroeg daarom maandag in het Eindstraat 12, tel. 581553 dorpsradenoverleg om medewer king van de andere dorpen. "We hebben de mogelijkheid om meer te bouwen. Dit is heel belangrijk voor onze gemeenschap. Daarom willen we graag contingenten overnemen van dorpen die toch op slot zitten", vroeg Koopmans. De gemeente Venray heeft in het tienjarenplan (1997-2006) aan alle tien kerkdorpen een bouw- contingent toegekend. Van de in totaal 366 woningen zijn er inmid dels 20.5 daadwerkelijk gebouwd. Veel dorpen (Ysselsteyn, Oirlo, Merselo, Castenray, Heide) lopen achter op de planning omdat ze door de stankregelgeving op slot zitten. Smakt had met zeven toegewe zen woningen het kleinste aan deel. Daarvan zijn er nu vier gebouwd. Maar de andere dorpen reageerden niet enthousiast om een gedeelte van hun contingent aan Smakt af te staan. Er leeft nog steeds de stille hoop dat door een soepelere wetgeving er straks toch weer bouwmogelijkheden komen. Uit het onderzoek van de dorps raad blijkt dat er in Smakt en Holt hees in de komende tien jaar behoefte is aan 68 nieuwe wonin gen. De geënqueteerden spraken de voorkeur uit voor 20 vrije sec torwoningen, 28 starterswonin- gen, 5 huurwoningen en 15 senio renwoningen. Beide dorpen tellen momenteel samen 670 inwoners die wonen in 230 huizen. Het gemiddeld aan tal mensen per woning is 2,9. Vol gens de vereniging van Kleine Kernen neemt de gemiddelde bezetting per huis in de komende tien jaar met 0,5 af. Voor de huidi ge 670 inwoners zouden er over tien jaar dan 278 woningen nodig zijn. Deze uitbreiding van 48 hui zen ligt lager dan de uitkomst van het woningbehoefte onderzoek. De dorpsraad pleit daarom voor extra woningbouw want het vreest dat in de komende tijd dorpsbewoners gaan uitwijken naar omliggende plaatsen en daar door verlóren gaan voor de eigen gemeenschap. De dorpsraad Holthees- Smakt wil per se voorkomen dat het voormalige kasteel Makken in Holthees gesloopt wordt. Afgelopen weekeinde werd bij alle 230 woningen in beide dorpen een brandbrief bezorgd. De bewoners werden verzocht het meegestuurde bezwaarschrift te onderteke nen en in te leveren bij de dorpsraad. Op donderdag 5 juni wil de dorpsraad de bezwaarschriften aanbieden aan het college van B en W van de gemeente Boxmeer. Dorpsraadvoorzitter Peter Koe nen verwacht dat de bliksemactie zo'n 150 bezwaarschriften zal opleveren. Op dinsdag 10 juni vindt er in het Pelgrimshuis in Smakt om 20.00 uur een openba re dorpsraadvergadering plaats. Eigenaar Heinert heeft bij de gemeente een verzoek ingediend voor een sloopvergunning van het bouwvallige rijksmonument Makken. Het is een restant van de voorburcht van het voormalige kasteel. Deze voorburchtschuur is het laatste overblijfsel van een uniek waterkasteel. Het heeft gedurende vele eeuwen een belangrijke rol gespeeld in de his torie van het buurtschap ten noor den van Holthees. De dorpsraad wil daarom dat dit bouwkundig, maatschappelijk en cultuur-histo risch erfgoed behouden blijft. De eerste actie is erop gericht te voorkomen dat de sloopvergun ning wordt verstrekt. Daarna wil de dorpsraad bekijken hoe een verder verval gestopt kan worden en welke reddingsmogelijkheden er zijn. Gedacht wordt aan subsi dies, fondsen, zelfwerkzaamheid en een bijdrage van de eigenaar. Ook wil de dorpsraad overleggen op welke wijze de gemeenschap straks gebruik kan maken van het pand. Daarom worden alle inwo ners van Holthees en Smakt opge roepen om op 10 juni naar de ver gadering te komen. De dotpsraad is ook in gesprek met eigenaar Heinert. Voorzitter Peter Koenen erkent de proble men die Heinert ondervindt met de vele regels die vastzitten aan de status van rijksmonument. "Het is een probleem waar we de heer Heinert niet alleen mee moe ten opzadelen. Hier moeten we met zijn allen de schouders onder zetten." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-58-2727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. adverteniie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18 00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-58287Z uitsluitend tot vrijdag. 11.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58. 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3