Je creëert een band met de steen" erste exemplaar enrays Verleden oor Waals "Dit vrijwilligerswerk geeft me ontzettend veel voldoening" Excursie Veldeke-Venray ALCASI Lenteconcert PASFOTOSET VAKANTIE CAMERA Honderdvierentwintigste jaargang - week 23 - donderdag 5 juni 2003 MAAS Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Tuincentrum Leurs De beste graszoden voor de allerlaagste prijs!! Levering dagelijks tel. 077-3216000 Straelseweg 370, Venlo - www.leurs.nl Vrijdag 6 juni zullen het fanfare korps Ons Genoegen uit Oirlo, de drumband van Muziekvereniging Concordia Meterik en de fanfare van diezelfde vereniging, een con cert geven in 't Gasthoes in Horst. De invulling van dit concert zal bestaan uit zowel bekende muziekstukken, alsook concours- werken. Indien u denkt dat deze concourswerken te zwaar zijn om naar te luisteren, dan zult u ver rast worden. Hierbij wordt u allen dus uitgenodigd om dit te erva ren. Het geheel begint om 19.30 uur. De toegang is gratis. VOOR SLECHTS €9: mtvrmséiÈteniBm SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY PRETTIGE VAKANTIE! Jenniskens^ installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Het jaar 2003 is uitgeroepen tot het jaar van het leven op het land en de boerderij, een thema dat Venray en omgeving uiteraard aanspreekt. Veldeke-Venray haakt in op dat thema door een excur sie te organiseren naar De Locht in Melderslo. Immers, in streek museum De Locht wordt op een indrukwekkende wijze een beeld gegeven van het plattelandsleven zoals zich dat in deze contreien heeft afgespeeld: door de gebou wen, de inrichting ervan, gereed schappen, beeldend materiaal enz. wordt het verleden zicht baar. Maar ook de hedendaagse activiteiten op de boerderij vin den een plaats in het museum: zo is er o.a. een aparte afdeling met gegevens over de champignoncul tuur. Op zaterdag 21 juni worden belangstellende leden om 9-30 uur verwacht op het Kennedyplein. In het'restaurant van het museum wordt koffie met vlaai geconsumeerd, waarna gid sen ons rondleiden en alle moge lijke informatie verstrekken. Tegen één uur in de vroege mid dag is het programma voltooid. Voor de goede organisatie is het nodig dat belangstellenden zich uiterlijk 16 juni melden op één van de volgende telefoonnum mers: F.Basten (587101) of J.vd.Heuvel (582739). Als bijdrage in de kosten wordt 5,- p.p. gevraagd, te voldoen bij het ver trek op het Kennedyplein. In overleg (bij de aanmelding) kan voor vervoer gezorgd worden. workshop beeldhouwen in De Lochting os Swinkels laat trots hel eerste exemplaar van Venrays Verleden zien ït eerste deel van het boek- k Venrays Verleden is afge- n maandag gepresen- d. Burgemeester Waals ht het eerste exemplaar in angst nemen uit handen voorzitter Koos Swinkels het Lokaal Historisch form Venray. tboek telt ruim 150 pagina's van acht pagina's in full Het is rijkelijk geillustreerd foto's en afbeeldingen. Vele rwerpen die het Venrays erf- en dat van de regio betreffen tren de revue. De publicatie n verzameling artikelen die tn bij de 21 organisaties die hebben verenigd in het plat- t jaarboek weerspiegelt de ichtsgebieden van alle ver- ogen. Er staan artikelen in' geografie, archeologie, archi- - «r, k nst, ondeiwijs, politiek en cultuur. De bijdragen hebben betrekking op verschillende histo rische tijdvakken. En de redactie probeert, waar mogelijk, in te haken op actuele ontwikkelingen. Een mooi voorbeeld is de terug keer van het 16e eeuwse beeld van Petrus Paus in de St. Petrus' Bandenkerk na een jarenlange res tauratie. Er staat ook een artikel in over de moderne bouwkunst in Venray. Dat heeft raakvlakken met het debat over de invulling van de Venrayse ruimte. Kortom Venrays Verleden is een must voor eenieder met een cultuurhis torische interesse. De kosten van het boek bedragen 12,50 euro. Twaalf auteurs uit Venray en omgeving hebben historische bij dragen ter beschikking gesteld, In deze gebundelde verzameling van artikelen staat het culturele erf goed uit het oude Land van Rode (Venray) tussen Peel en Maas cen traal. De bijdragen bestrijken de prehistorie tot de jongste geschie denis en handelen onder andere over geologie, archeologie, het wereldlijk en kerkelijk gebeuren, onderwijs, cultuur en politiek. Het Lokaal Historisch Platform Venray heeft ervoor gekozen de redactie toe te vertrouwen aan een klein redactieteam onder lei ding van Paul van Meegeren, bij gestaan door de redactieleden Rien v.d. Brand, Maria van Dorst, Anton Kroft en Eduard Messemaeckers. De uitgever is het Lokaal Historisch Platform Venray. Het boek is genaaid gebonden in een stevig gekleurde omslag, rijk geïllustreerd, deels in kleur. Het formaat is 15x23 cm. De artikelen zijn voorzien van bron- en literatuurvermelding, zodat het als naslagwerk kan wor den beschouwd. Jeanet Kuipers uit Venray gastvrouw in Toon Hermans huis begonnen. Met een zachte steen. Later probeer je ook andere mate rialen uit." Van haar broers en zus sen heeft ze een blauw manneren steen gekregen om 'iets mee te doen'. "Jos is zo'n inspirerende leraar die zegt meteen van 'gewoon doen'. Het is geweldig om er iets van te maken." Een idee heeft ze al. Twee Lotus-bloe men. "In Egypte vormen de Lotusbloemen een belangrijk deel van de cultuur. Het is een uitda ging om doör middel van hakken, polijsten en afwerken de schoon heid van de steen, de kleur en de nerven zichtbaar te maken. Echt fascinerend. En dat hier in de bui tenlucht. Prachtig toch, dat tik, tik, tik." Naast haar geniet ook Evelyn van Kampen. Zij kwam vanuit Nijmegen naar Venray en zocht hier een hobby. Tijdens de open dag van Kunstencentrum Jerusalem kwam zij vorig jaar mei in contact met Jos Beurskens en zijn cursus beeldhouwen. Eerder deed zij al hobbymatig tekenen en boetseren. "Het is een enorme uit laatklep. Met een steen werken is heel tastbaar. Het is ook een uitda ging want als je eenmaal iets ver anderd hebt, kun je er niks meer aanplakken. Het is heerlijk fysiek, maar tevens ontspannen bezig zijn met een steen. Je creëert als het ware ook een band met de steen." Zij werkt met een Griekse marmersteen. Ze omschrijft dat gene wat ze maakt als abstract. "Een deel van de steen blijft ruw en behoudt zijn oorsprong. Het andere deel krijgt ronden vormen en wordt gepolijst. Het is de eer ste keer dat ik met marmer werk. Ik vind het prachtig." Zij ver woordt de mening van alle cursis ten als de driedaagse workshop in De Lochting ter sprake komt. "De gezelligheid, drie dagen samen op stap zijn, is bijna net zo belangrijk als datgene wat we maken. Samen ontbijten, lunchen, dineren, een lekker wijntje drinken en babbe len. Dat aspect hoort ook bij de cursus. Als we aan het werk zijn, blijft er ruimte voor een grapje en lolletje. We werken gaan hartstik ke leuk samen." geniet van iedere 'minuut als aspi rant-kunstenaar. "Hier heb ik vroeger nooit tijd voor gehad. Ik ben altijd maar met mijn eigen bouwbedrijf bezig geweest. Dat slokte alle tijd op. Nadat ik ben gestopt met werken, kijk je uit naar een ander tijdverdrijf. Binnen onze familie zijn alle zussen en broers creatief. Vandaar ook dat ik bij beeldhouwen terecht ben gekomen. Het is een fantastische bezigheid. Niet te moeilijk doen maar gewoon aan de slag gaan met een steen. Ik hoef ook niet zo nodig een 'kunststuk1 te producé- ren, zo Tang ik het zelf maar mooi vind." GA MAAR EEN VAK LEREN De 46-jarige Jos Beurskens her kent wel iets in de woorden van Kessels. Ook in de geboortige Swalmenaar huisde altijd al een stukje creativiteit. "Maar bij ons thuis zeiden ze altijd 'ga maar een vak leren'. En zoals overal moest er brood op de plank komen, waardoor ik koos om timmerman te worden." In 1986 besloot hij naast zijn werk als timmerman een avondopleiding te volgen aan de Kunstacademie in Maastricht. Een studie die hij in 1991 met suc ces afrondde. Sindsdien begon hij voor zichzelf en zocht en vond een gulden middenweg tussen commercie en creativiteit. Zo geeft hij les aan cursisten van een kunstencentrum, geeft projecten in opdracht gestalte, maar zet ook zijn ideeën neer in vrij werk. "Een ideale combinatie. De werken die ik in opdracht vervaardig, zorgen voor een finan ciële basis. Daarnaast kan ik me in mijn vrij werk creatief helemaal uitleven. Dan werk ik met nieu we, andere materialen en ontdek weer nieuwe elementen. Ik ben als beeldhouwer begonnen met het werken in steen. Inmiddels gebruik ik zoveel andere materia len die ieder op zich een nieuwe uitdaging betekenen." Het werken met de cursisten vindt Beurskens heel verfrissend. "Je werkt dan met mensen die vanauit een bepaalde stimulans, een hobby, iets moois willen neérzetten. Voor hén gaat vaak een hele nieuwe wereld open. Als kunstenaar geniet je er van hoe je ze kunt laten proeven om van niets iets moois te maken. Bovendien zijn deze mensen zo enthousiast. Tijdens de lessen is er altijd genoeg gespreksstof voor een heerlijke discussie over kunst." INSPIREREND Ans van Oers uit Venray is een van de enthousiaste leerlingen van Jos Beurskens. Ze geniet met volle teugen van de cursus beeld houwen. "Het is mijn eerste jaar, maar ik plak er in ieder volgend seizoen nog een jaartje aan vast. Jos is een heel geduldige en pretti ge leraar. Het is toch fantastisch als je hier in de buitenlucht cre atief bezig kunt zijn." Tiny Teeuwen volgt voor het tweede jaar de cursus beeldhouwen. "Het is prachtig om van zoiets weerbar stigs als een steen iets te maken. In het begin ben ik heel sober Drie jaar geleden werd in Venlo het tweede Toon Hermans huis in Limburg, na Sittard, gevestigd. In het jaar 2002 kon het inloophuis voor mensen met kanker en hun naasten aan de Nieuwstraat 4la maar liefst 1500 gasten verwelkomen. Jeanet Kuipers uit Venray is een van de 24 gastvrouwen en -heren in het inloophuis. Kanker. In dat ene woord lig gen zoveel emoties besloten: angst, pijn en verdriet. Maar ook onzekerheid, zorgen en twijfel. Artsen en verpleegkundigen doen alle moeite de ziekte te bestrijden. Het Toon Hermans huis helpt kan kerpatiënten en hun naasten zo goed mogelijk met de ziekte te leven en om te gaan. Bep Gerits (61 jaar) uit Venlo is gastvrouw in het Venlose inloophuis. Ze heeft zelf kanker gehad en weet als geen ander wat iemand door maakt. "Er zijn natuurlijk zo ont zettend veel vormen van kanker en behandelingsmogelijkheden. Dus ik kan mijn eigen situatie niet projecteren op anderen. Maar in gesprekken zijn er natuurlijk wel de herkenningspunten. De bood schap 'ik heb kanker', 'waarom ik', 'ik ga dood'. Je hoort van de mensen die hier komen, verhalen waar je zelf ook mee geconfron teerd bent geweest. Het verdriet is heel groot." Petra Dammeijer (36), even eens uit Venlo, is evenals Gerits vanaf het eerste uur actief in het Venlose Toon Hermans huis. Kanker blijft volgens haar niet alleen beperkt tot de ziekte op zich. "Het heeft ingrijpende gevol gen voor diegene die de ziekte heeft, maar ook voor de naaste omgeving. Problemen op het werk, in de relatiesfcer, in de vriendenkring. Het heeft een enorme weerslag op het leven." De belangrijkste eigenschap van een gastvrouw is goed kunnen lui steren. Een praatje maken, warm te en betrokkenheid tonen. Gerits en Dammeijer beamen dit vol mondig: "Een luisterend oor kan soms voldoende zijn. De mensen Jeanet Kuipers (helemaal links) uit Venray en Petra Dammeijer en Bep Gerits zijn gastvrouw in het inloophuis. zitten midden in een proces en willen vaak de dingen op een rij tje zetten. Bij ons kunnen ze hun verhaal kwijt", aldus Dammeijer. Er zijn ook mensen die, nadat ze hun ziekte hebben overwonnen, blijven komen. Of vrienden en familieleden die afscheid hebben moeten nemen van een dierbare, die van tijd tot tijd het Toon Hermans huis. Om bij te kletsen, het rouwproces te voltooien. "Omdat je je hele leven kanker meedraagt", zegt Gerits. Jeanet Kuipers (46), een van de gastvrouwen uit Venray die in het inloophuis aktief is, beaamt dit: "Kanker krijg je niet alleen. De olievlek erom heen, de impact, is zo groot. Chronische vermoeid heid door de bestraling met als gevolg daarvan weer minder wer ken of zelfs helemaal stoppen met werken. De gevolgen zijn zo immens voor de betrokkenen." Jeanet komt zelf uit de verpleging en was eerder werkzaam in het Venrayse ziekenhuis. "Ik was afge knapt op de bezuinigingen. Toen ik het gevoel had dat ik dat stukje kwaliteit dat vereist is niet meer kon leveren, heb ik ontslag geno men. Ik zat in de gelukkige omstandigheid dat ik dit besluit kon nemen," Als gastvrouw in het inloophuis vindt ze wel de voldoening die ze in het ziekenhuis gaandeweg ging missen. "In het ziekenhuis had je nauwelijks tijd om goed naar de problemen van een patiënt te lui steren. Hier kun je een luisterend oor zijn. In het inloophuis hangt ook geen klok. De mensen krijgen hier de aandacht die ze nodig heb ben. Dat kan een kwartiertje zijn, maar ook enkele uren." De broer van Jeanet Kuipers is met darm kanker geconfronteerd geweest. Het gaat nu gelukkig weer goed met hem. Jeanet weet wat kanker kan betekenen voor fariiilie, vrien den én bekenden. Toch is ze in staat om de soms trieste, emotio nele verhalen die ze als gastvrouw te horen krijgt, niet mee naar huis te nemen. "Je moet wel in staat zijn dit vrijwilligerswerk achter je te laten. Als ik de deur van het inloop huis achter me dicht doe, probeer ik alles te vergeten. In 98 procent van de gevallen lukt me dat. Maar soms heb je zulke indringende gesprekken die je heel erg raken. Als een vrouw van 36 jaar met een dochtertje van twee geconfron teerd wordt met kanker, heb je het heel moeilijk. Je krijgt ook te maken met de dood. Van mensen met kanker die hier komen en uiteindelijk het leven moeten laten. Dat grijpt je aan, maar je moet het ook weer loslaten. Gelukkig hebben we een ont zettend hechte groep van gast vrouwen en -heren waar je altijd op kunt terugvallen. We hebben ontzettend veel steun aan elkaar, zodat we dat wat we hier horen niet mee naar huis hoeven te nemen. Alles wat hier wordt besproken blijft onder ons. Ik voel me in het inloophuis ontzet tend op mijn plaats. Ik kan iets van mezelf geven aan mensen die het heel moeilijk hebben." Het Toon Hermans huis in Venlo kan nog steeds gastvrou wen en -heren gebruiken. Voor meer informatie over dit vrijwilligerswerk kunt u bellen, telefoon (077)3211433 of een kijkje nemen op de website: wwwtoon hermanshuisnl jteen workshop in galerie achting in Venray sloten erlingen van beeldhou- os Beurskens het cursus- en aan Kunstencentrum alem af. In drie dagen tijd ten de veertien cursisten een eigen kunstwerk. »r de bezielende leiding je kunstenaar uit Beesel inspirerende omgeving de beeldentuin aan de teidseweg in Venray. Een is duidelijk. Ihouwen is niet alleen Sef bezig zijn en heel erg maar ook goed voor de lie contacten. Want geen je cursisten heeft aspira- om een tweede Jorge a, de wereldberoemde use beeldhouwer, of dich- iij huis Rob Schreefel, Mader of Hans Leutscher irden. ry en Mariet van de Locht Je galerie zijn gastheer en ouw van de cursisten beeld en van Kunstencentrum lem. Niet zo vreemd, want volgt zelf lessen bij Jos kens en in de tuin van de e aan de Laagheidseweg en van tijd tot tijd beelden irkende kunstenaars. "Het ije is gaan rollen op een ver- lg", zégt Harry van de Locht, I werd het idee geopperd met de cursisten in de ing een workshop te hou- "En niet ten onrechte, want toch een fantastische loca- ult Beurskens aan. sympathieke kunstenaar ckt symposia in binnen- en iland en weet wat het is om öllega's enkele dagen onder dak te vertoeven. 'Tn het proeven de cursisten de zoals die ook tijdens sympo- 1 staat. Samen met elkaar aan erk, praten over kunst, een eten, iets drinken. Het is ttend leuk om die ervaring jj iet je eigen cursisten te*' een lange tafel zitten de van Beurskens aan de Gé Kessels uit Panningen het hoogste woord. Hij

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15