trijd om Dingus nadert kookpunt loe Venrays wordt de Brabander? Gemeente gedoogt permanente bewoning op De Witte Vennen Maatjesproject presenteert nieuwe folder Samen sterk ASrA Excuses Ingezonden pan 1 EN MAAS Donderdag 22 mei 2003 - Pagina 5 'EU NV KE ekl I ;t college wil de verbou- g van Dingus voor 1,85 oen euro uitvoeren. Het Jt een centrum voor jon- in vanaf 12 jaar en een imaal geluidsniveau van (101 dba. Ook wil de En eente een dikke vinger in ap op het te voeren beleid c e programmering van het uwe' Dingus. Het bestuur het jongerencentrum de plannen resoluut van and en neemt zelf het heft ink: 3fiden. mr )kai neem mijn politieke en [schappelijke verantwoorde nd". zegt wethouder Emonts. college wil één locatie voor el jeugd als jongeren. Ons ivoldoet ook aan de uitspraak de rechter." De renovatie eind september van start Een delegatie van Dingus j afgelopen donderdag inge- door Emonts. Een dag eerder iigde Dingus aan de renovatie u ;er hand te nemen omdat het i vertrouwen meer heeft in de rente. ft Dingus-bestuur reageert :zi us op de plannen van het col- ïui omdat die haaks staan op wat M jongerencentrum wenst. "De eente komt ons terrein niet We zijn alweer niet serieus imen en de gemeente lapt het nis van de rechter aan haar aldus voorzitter Gijsbers. ika komen weer terug op hun i: 011 voorwaarden waarvoor ze door de rechter én de gemeente raad herhaaldelijk op de vingers zijn getikt." Emonts zegt dat het voltallige college hem steunt en hij ver wacht op 27 mei ook groen licht te krijgen van de gemeenteraad. "Dat kan ik me niet voorstellen", reageert Gijsbers. "Want de raad heeft Emonts hiervoor al twee keer tot de orde geroepen. En de rechter is heel duidelijk geweest. De betrouwbaarheid van de poli tiek staat nu op het spel." Emonts wil niet ingaan op het eigen bouwplan van Dingus dat het volgens de rechter - op kosten van de gemeente - mag uitvoeren. "Dat heb ik gehoord. Maar ik wil dat eerst formeel bevestigd zien.- Pas dan geef ik een reactie." Het Dingus-bestuur gaat zelf de renovatie uitvoeren en zal de rekening bij de gemeente depone ren. Precies zoals de rechtbank dat op 27 november 2002 in het vonnis uitsprak. Er moest name lijk binnen drie maanden begon nen zijn met de verbouwing zoals het jongerencentrum dat wilde. Inmiddels zijn er alweer bijna zes maanden verstreken en is er nog niets gebeurd. Er is wel veel over legd tussen beide partijen. De breuk kondigde zich in april aan toen bekend werd dat de bouwte keningen uitgingen van 100/101 dba. Terwijl Dingus volgens het vonnis recht heeft op 110 dba. Omdat dit aan de hoge kant is en om het proces te bespoedigen nam Dingus genoegen met 103 dba. Dit is ook de absolute onder grens om een goede muzikale programmering te kunnen voe ren. De Dingus-delegatie voelde zich 'verraden' toen de aap uit de mouw kwam. De gemeente maak te bekend dat 103 dba isolatie- technisch niet mogelijk is omdat anders de woning van de buur man opgekocht moet worden. Dit feit was al sinds 1998 bij de gemeente bekend en werd al die tijd verzwegen. Omdat Dingus al ontevreden was over de traagheid bij de gemeente was dit incident het sein om de onderhandelingen af te blazen. Het toch al heel broze vertrouwen in het college daalde tot het nulpunt. Binnen twee maanden staat het gebouw in de steigers, beweert Gijsbers die het collegevoorstel onbegrijpelijk vindt. Wethouder Emonts verklaart dat om gezondsheidsredenen 101 dba de bovengrens is. "Uit een rapport van de GGD blijkt dat het risico op gehoorbeschadiging anders te groot wordt. Dit kan op latere leeftijd doofheid veroorza ken. Omdat dit een pand van de lokale overheid is willen we de jeugd dit hoge geluidsniveau niet aanbieden." In 1997 stelde de raad nog 739.500 gulden beschikbaar voor de renovatie. Nu zes jaar later is dit bedrag opgelopen tot bijna 4.100.000 gulden. Meer dan vijf keer zo veel. Welzijnsambtenaar Ger Last zei nog dat 1,85 miljoen euro de ondergrens is en dat de renovatie wellicht nog veel duur der uitvalt. Dingus vindt dit een absurd hoog bedrag. Pieter Gijsbers ver moedt dat dit is gedaan om de huurprijs zo hoog mogelijk te kunnen opdrijven. Hij wist erop dat de gemeente als verhuurder vijftien jaar geweigerd heeft het pand te onderhouden. De gemeente wil dat voortaan ook de jeugd van 12 tot 16 jaar van Dingus gebruik gaat maken. Om het jongerenwerk vanuit één locatie gestalte te geven. Zij zwaait met het huurcontract waarin staat dat de doelgroep tus sen circa 12 tot 25 jaar ligt. "Din gus bestaat 37 jaar en de doel groep is altijd zestien-plus geweest", aldus Gijsbers. "In het begin was dat zelfs achttien-plus. De gemeente probeert nu een trucje uit te halen met het huur contract. Want de jeugd vanaf 12 jaar is er ingezet omdat Synthese ooit iets voor deze groep organi seerde in Yellow Bean. Vanwege verzekeringen en dergelijke moest dat zo in het huurcontract komen. Maar het was nooit de bedoeling dat dit tot de doelgroep van Dingus zou behoren. En dat weet de gemeente ook drommels goed." Bovendien is het gebouw te klein om ook de jeugd van 12 tot 16 binnen te laten. "En gezien de drank- en horecawet is het ook ongewenst. Probeer dan maar eens te voorkomen dat iemand van beneden de zestien alcohol drinkt", aldus Gijsbers. Het college wenst niet mee te werken aan een volledig zelfstan dig jongerencentrum. Dingus wil in de toekomst verder zonder sub sidie - en dus inbreng - van de gemeente of welzijnsinstelling. De gemeente kiest juist wel voor een subsidierelatie om zeg genschap te hebben op de activi teiten en programmering. "Drie keer lopen ze naar de rechter om ons de subsidie af te pakken en nu willen ze weer wel subsidie geven. Voor ons hoeft dat nu niet meer", zegt Gijsbers die opnieuw bevestigd krijgt wat zijn organisa tie al heel lang wist. "De gemeen te ziet Dingus gewoon niet zitten. Ze zijn al vijftien jaar met een afschaffmgsproces bezig." Naast de schadeclaim van onge veer 500.000 euro die Dingus van wege omzetverlies bij de gemeen te mag indienen, omdat het gebouw niet fatsoenlijk onder houden is, komt er wellicht nog een andere schadeclaim. "En die gaat echt in de miljoenen lopen. Alle betrokken die enige schade zowel materieel als immaterieel hebben ondervonden door de overheidsterreur gaan zich vereni gingen in de stichting SR'03- Want de gemeente is veel en veel te ver gegaan tegenover dit centrum", aldus Gijsbers die SR'03 pas als laatste middel inzet. "Want ik denk ook aan de Venrayse bevol king die het gelag zal moeten betalen." C'Ol heeft eindelijk n licht gekregen voor de eiding van de accommo- Afgelopen dinsdag het verlossende tele- van de gemeente dat vergunning was goed- I en op de post was De sportvereniging u beginnen met de bouw h een nieuwe kantine en te kleedlokalen op sport- 4 Heesakker. >r(t iet geduld van de bouwcom missie is lang op de proef gesteld. Vorige maand bij het collegebe- zoek aan Oirlo meldde wethouder Emonts al dat het nog een kwestie van weken was. Het wachten was nog op goedkeuring van de pro vincie. "Het heeft bijna twee jaar geduurd", zegt John Willems voor zitter van de bouwcommissie. SVOC'01 wil nu voortvarend aan de slag. Willems hoopt dat de twee kleedlokalen begin septem ber, bij de start van de nieuwe competitie, al in gebruik kunnen worden genomen. De nieuwe kantine zal in de loop van de herfst worden opgeleverd. Daarna kan de volgende fase van start gaan. De huidige kantine wordt omgebouwd tot twee kleedloka len, twee scheidsrechterslokalen en bergruimtes. "We hopen dat in het voorjaar van 2004 de verbou wing helemaal achter de rug is", aldus John Willems. De bouw van twee kleedloka len in de bestaande kantine moet SVOC zelf financieren. De gemeente neemt alleen de eerste twee lokalen voor haar rekening. De sportvereniging kreeg eerst te horen dat gezien het aantal leden en sportvelden de club slechts recht had op een uitbreiding van twee. "We zouden niet voldoen aan de normen. Dat hebben we zelf nagetrokken en toen bleek dat we wel recht hadden op vier kleedlokalen. De gemeente gaf dat later ook toe maar toen was er geen geld meer. We voelen ons wel aan het lijntje gehouden. Want daardoor lopen we 70.000 euro mis", zegt John Willems. SVOC'01 moet dit bedrag nu uit eigen zak betalen. Door fondsen werving, eenmalige sponsorac ties, uitgifte van obligaties en een contributieverhoging moet het geld bij elkaar gebracht worden. Bovendien kan de sportclub uit Oirlo-Castenray een beroep doen op een negental vutters. Zij heb ben hun handen al flink uit de mouwen gestoken toen afgelopen winter de bestaande kleedlokalen werden gerenoveerd. Met de bedrijven is overeengekomen dat zij hun werkzaamheden tegen kostprijs verrichten. Krachten worden gebundeld. Samen met een deskundige partner bepaalt u de strategie. m* CllPppC WiJ kennen het sPel' V V7 U1 regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOON5EKVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG SI, POSTBUS 60. 5800 AB VENRAY. TEL. (0178) 51 72 90. FAX: (0478) 5115 66 OVERIGE KANTOREN: HEERLEN - HORST - MAASTRICHT PANNINGEN - ROERMOND - SITTARD VALKENBURG VENLO- WEERT Limburgs grootste w.aagroep.nl Wethouder Ruyten heeft in een brief aan de commissie Stedelijke Ontwikkeling zijn excuses aangeboden. Daarin geeft Ruyten toe dat hij tekort geschoten is in de beantwoor ding van de vragen. Ruyten kwam in de commissie I in fikse aanvaring met CDA en WD. Deze partijen hadden tij dens het vragenuurtje vragen gesteld over de herbouw van bur gerwoningen in het buitengebied De beantwoording van Ruyten werd later in de notulen volledig tegengesproken door ambtena ren. "Wat is het woord van een wethouder nog waard", zei een boze Patrick van der Broeck (CDA). Ruyten vraagt in zijn brief ook om begrip. "Ik bied u mijn verontschuligingen aan voor het onstane misverstand. Mijn eerlijke en oprechte bedoeling is geweest om u op uw vragen steeds naar beste weten een zo goed mogelijk antwoord te geven." De gemeente gaat niet actief optreden tegen de permanen te bewoning van recreatiewo ningen op pare De Witten Vennen in Oostrum. "We gaan geen hetze of een heksenjacht ontketenen", zei wethouder Driessen (CDA) tijdens het col- legebezoek aan Oostrum. Er staan ruim honderd inwo ners op adres Sparrendreef 12 ingeschreven bij de gemeente Venray. "We hebben een ernstig vermoeden van permanente bewoning. We hebben dit al jarenlang gedoogd. Hoe langer dit duurt des te moeilijker het wordt dit probleem aan te pakken", zei Driessen. De dorpsraad vroeg zich af of de permanent bewoon de recreatiewoningen ten koste gaan van het bouwcontingent van Oostrum. Driessen antwoordde dat dit niet het geval is en dat omzetting in 'gewone' woningen ook niet aan de orde is. "Want de provincie is hier heel terughou dend in." In het gemeentelijke handha- vingsprogramma heeft controle niet de hoogste prioriteit. "We handhaven één keer per jaar. We zijn wel in overleg met de eigena ren dat zij hun cliënten hierop moeten wijzen", aldus Driessen. Op donderdag 22 mei zal het Maatjesproject Venray en Venlo haar nieuwe folder en maatjes krant presenteren. Het Maatjes project zet vrijwilligers in voor een vriendschappelijk contact met mensen die een achtergrond kennen in de psychiatrie. Door deze achtergrond is er vaak een klein sociaal netwerk en is er sprake van eenzaamheid. Samen met het vrijwillig maatje worden gewone allerdaagse activiteiten ondernomen zoals wandelen, een fietstochtje, winkelen, zwemmen bioscoop etc. Door het weke lijks contact ontstaat er een soort vriendschapsband en groeit in veel gevallen weer het zelfver trouwen van de deelnemer om nieuwe sociale contacten op te gaan bouwen. Het project bestaat drie jaar en heeft inmiddels 60 succesvolle koppelingen gemaakt. Omdat er voortdurend behoefte is aan nieuwe vrijwilli gers voor het project, hebben stu denten van de Hogeschool Eind hoven en Arnhem en Nijmegen een nieuwe folder, poster en krant ontworpen. De presentatie hiervan vindt plaats in café zaal De Evenaar in Venray en is bedoeld voor genodigden. Vanaf vrijdag 23 mei zal de folder en poster in de regio verspreid wor den. Voor informatie over het pro ject kun je contact opnemen met Mieke Michels, telefoon 0478-52 72 80 e-mail: mmichels@wgi.nl of Silvia Janssen, telefoon 06- 10461607/ e-mail: maatjes.nlim- burg@tiscali.nl In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuws- zaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weige ren of in te korten. De lengte van de brieven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Een halve meter 'Betrokken Burger' De rubriek "Ingezonden" van Peel en Maas dient ter lering en vermaak van de Venrayse bevolking. Dat moge als bekend worden veronder steld. Momenteel houdt de kwestie van onze staatsgevaarlijke burgen-a der de gemoederen van 'betrokken en verontruste burgers' danig bezig. Wekelijks worden we onthaald op proza van bijzonder gehalte. Een lite rair hoogtepunt vormt het schrijven van Henk Elegeert in de krant van donderdag 15 mei j.l. In een weerga loze stijl en met een niet te evenaren interpunctie schrijft deze Betrokken Burger een ingezonden stuk over twee kolommen van liefst een halve meter lang. Tezamen één meter ver ontrustheid zwart op wit. Nou. daar hebben de staatsgevaarlijke Jos Waals en de onvervaarde Mr. G. Thijssen, alsook de gewone burger Fons Naus niet van terug. Gelukkig weet de redactie van Peel en Maas het werk van Elegeert naar waarde te schatten, want anders had men onge twijfeld gebruik gemaakt van het recht om ingezonden brieven in te korten. Geachte redactie, geef derge lijke auteurs altijd de vrije ruimte, kort niets in en breng geen verande ringen aan in hun hoogstaand proza. We genieten er van. Blije Burger Twan van Els De zak Sinds de opkomst van wijlen Pim roept bijna geheel Nederland om een rechtvaardiger land waarin normen en waarden strak overeind staan. Recht moet weer recht worden en krom moet krom blijven. En terecht, op sommige vlakken is het slecht gesteld met begrip en respect voor medemens en omgeving. Echter, afgelopen week was ik met stomheid geslagen toen ik het bericht las over de ontslagen vuilnis mannen vanwege het "illegaal stor ten" van afval. Vooral de tekst "ille gaal storten" vond ik eigenlijk wel komisch omdat de betrokken dader de zak in een vuilniswagen kieperde. Dit zegt veel over de bomvolle con tainers. Natuurlijk, een medewerker mag op geen enkele illegale wijze profijt halen uit zijn bedrijf. Ik wil echter niet graag een eurodubbeltje geven voor elke schroef die op een nieuw- bouwbedrijf in de zak van de tim merman verdwijnt noch zou ik graag verantwoordelijk worden voor het ophalen van, pak 'm beet, alle onderdelen van xeroxcopiers bij oud-medewerkers van Rank Xerox. fen eigentijdse woonwijk tVenrays karakter', zo affi- eert de gemeente nieuw- Wwijk Brabander die ten örd-westen van het cen- 0 verrijst. De commissiele- 'van Stedelijke Ontwikke- 1 waren nieuwsgierig en de wel eens weten wat het irays karakter precies wudt. fethouder Ruyten (groep Lem- fó) legde uit dat de eigen iden- van het oorspronkelijke fed behouden blijft. "We gaan landschap niet vlak maken en °on poetsen. Maar we gebrui- 1 de bestaande elementen. 'Is het groen, de wegenstruc- f en de landschapskenmer- •De wijk wordt sober en inge- acn met veel aandacht voor Kn en forse bomen die een 'heid creëren", verduidelijkte Hen. 'n dit te bereiken schreef de ilel [eente voor het deelplan Laag- een beeldkwaliteitsplan. Voor de bouwers van vrije sec torwoningen staan hierin een groot aantal regels. Over de land schapsinrichting, stedenbouw kundige opzet, inrichting openba re ruimte en architectuur. Omdat de bomen, hagen en struiken zo'n sterke uitstraling krijgen, kunnen de eisen aan de woningen wat los ser worden waardoor er voldoen de ruimte overblijft voor de per soonlijke voorkeur van de bewoners. Laagheide grenst aan de achter zijde van het St. Annaterrein en bevindt aan de overkant van de Overloonseweg, tussen de Broek- weg en Zwarteklef. De wijk wordt straks omsingeld door de Nieuwe Overloonseweg die wordt aangelegd vanaf de rotonde Westsingel-Noordsingel en komt uit op de bestaande Overloonse weg net voorbij de chalets van Struikheide. Hier komt ook een rotonde evenals op de kruising met de Broekweg. Rond de bestaande landwegen wordt een boomrijke omgeving geschapen op de flanken van Brabander. De straten worden smal (3,5 of 4 meter) en zijn bedoeld als auto- luwe erfstraten. Tussen de kavels en langs de straatkant komen hagen. Dit voorkomt allemaal ver schillende erfafscheidingen en het geeft een geheel eigen uitstra ling, zoals bijvoorbeeld ook in de Gasstraat is gedaan. De hagen worden door de gemeente aange legd en in de eerste drie jaar onderhouden. Buiten de groene woonstraten komen langs de Overloonseweg straten met een formelere en strakkere opzet. De bewoners kijken wel uit op het bos van het St. Annaterrein. Van daken en verhardingen vindt een maximale afkoppeling plaats van schoon regenwater. Via een verzamelgoot wordt het afge koppelde water geinfiltreerd in de bodem van de groene ruimte langs de Nieuwe Overloonseweg. Patrick van der Broeck (CDA) toonde zich niet zo tevreden over de smalle en krappe wegen. Hij pleitte ervoor de toekomstige bouwers zo vroeg mogelijk bij de planvorming te betrekken. "Zodat ze vooraf kunnen meepraten over hun eigen huis en omgeving. Het is nu nogal regentesk met van tevoren opgelegde regels." Victorine Derks (groep Lem- mens) vond dat het beeldkwali teitsplan er goed uitzag. "Vooral de duurzaamheid en de beperkin gen voor auto's spreken ons aan." Roland Zwiebel (PvdA) zei dat de overgang van het platteland naar het stedelijk gebied om een bijzondere invulling vraagt. Ook hij vond de wegen binnen het bomencluster te smal. "Drieënhal ve meter is krap. Daar kunnen geen twee auto's elkaar passeren." René Francken (WD) zette vraagtekens bij het onderhoud van de hagen. "Als de gemeente na drie jaar met het onderhoud stopt, wat gebeurt er dan? In de Hardcweg is dit ook een stille dood gestorven." Jacques Lamers (Samenwer king) vindt dat het verlenen van de bouwvergunning veel te lang duurt. "De mensen moeten niet zo lang hoeven vechten om een woning volgens hun wensen te kunnen bouwen. Ze zouden daar om pas moeten betalen als de ver gunning verleend is." Wethouder Rmten antwoordde dat de breedte van de wegen nog verruimd kan worden. "Het beeld kwaliteitsplan wordt in overleg met de bewoners verder uitge werkt. We zitten nu nog heel vroeg in het ontwerpstadium." Ruyten vond het moeilijk om nu al met de toekomstige bewoners te overleggen omdat nog niet bekend is wie de kopers zijn. Hij beloofde - onder druk van vooral het CDA - dit toch zo spoedig mogelijk te doen maar hij wilde ervoor waken dat daardoor de uit gifte van de kavels vertraagd wordt. Runen wees erop dat voor dit plandeel een supervisor wordt ingeschakeld die de bouwers ondersteunt. Tevens moeten de bouwaanvragen daardoor soepe ler door de commissie Welstand, Monumenten en Architectuur komen. In de eerdere fases van Laagheide heeft dit veel proble men gegeven omdat de gemeente en de commissie WMA ontevre den varen over de architectoni sche kwaliteit van de woningen. De portefeuillehouder van Ste delijke Ontwikkeling hoopt de bewoners enthousiast te krijgen voor het onderhoud van de hagen zodat de gemeente zich na drie jaar kan terugtrekken. "We zullen in de eerste jaren ervoor zorgen dat alles aan het groeien komt en begeleiden de bewoners bij het knippen. Daarna kunnen ze het zelf overnemen." Ingrid Loozen (WD) vond dat vooraf goed vastgelegd moest worden hoe hoog de hagen moe ten worden. Zij voorzag anders een wir-war van hoge en lage heg gen. "De hagen zijn beeldbepa lend en ik ga er niet vanuit dat de mensen allemaal hetzelfde idee hebben", aldus Loozen. TkejiKtrt coltectiOHjrOM. j VAN MIERLQ f* Rien van Mierlo biedt u een fraaie collectie meubelen van Por- tofino een designlijn van Val-eur. De Portofino reeks is ontworpen door de nederlandse ontwerper Hugo de Ruiter Hij creëerde uit een fraaie mix van materialen een kwalitatief meubel dat de tand des tijds zonder enige moeite doorstaat. De combinatie van teakhout en roestvast staal samen met het comfort van de uitgebreide lijn van Portofino maakt dit meubel een aankoop waar u jarenlang plezier van zult hebben. Kom, ga eens zittenl Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Helmondseweg 111 Deurne Tel,0493 314593 Al helemaal niet wil ik beginnen aan het terug halen van gelden bij de, op dit moment zo ter discussie staande, 5 top-managers van grote bedrijven die klauwen vol met geld uit de samenle- ving hebben gerukt, al dan niet met voorkennis van Ook wil ik zwijgen over mensen waarvan namen beter niet genoemd kunnen worden maar die wel weke lijks de afvalcontainer reeds 's nachts aan de openbare weg hebben staan. En zeker niet wil ik het hebben over onze fatsoenlijke burgers die hun grof vuil bij elke glasbak, al dan niet in hun eigen wijk, neer flikkeren. Nee, vuilnismannen die waar schijnlijk al bij Sita werkten voordat het bedrijf de naam Sita droeg en die op zijn minst het fatsoen hebben het vuil "semi-Iegaal"te storten (het had ook in een bos kunnen belanden) die moeten we aanpakken om een daad te stellen. Laf, meer dan laf. Ik moet eens goed gaan nadenken of ik zelf wel klant wil blijven bij een bedrijf dat zich op deze manier door een over heid, die zelf niet durft in te grijpen op andere plekken, Iaat gebruiken. Het -is schandalig dat iemand die waarschijnlijk jaren zakken afval heeft verzameld nu op deze manier als afval de zak krijgt. Driewerf hoera voor gemeentelijk ambtenaar van Dijk die vindt dat "de integriteit in het geding is". Laten we hopen dat dhr. van Dijk de gehele samenleving mag doorlichten op integriteit. Samen met de, niet met naam genoemde medewerker van de gemeente en diens fototoestel, moet dit toch heel wat op kunnen leveren. Willy Janssen Ysselsteyn

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5