Informatie- en discussieavond over wonen PvdA vraagt aandacht voor mantelzorg Toekomst schouwburg St. Anna in handen van gemeente Ontwikkeling regionaal centrum eestelijke gezondheidszorg 'rijswinnaars ies Techniek bezoeken Inalfa Vouwdak Inalfa genomineerd voor esignprijs Humanitas in Venray SPiSSlS ÉÉÈSÊË Slachtofferhulp KASTSYSTEMEN OP MAAT BEZORGEN? Museum VvGI open fchris Winkelmolen uit groep 8 van basisschool Meuleveld uit Horst vulde op de Kies ek manifestatie, die in januari plaats heeft gevonden, het quizformulier van Inalfa rd in en won daarmee een rondleiding voor hem en zijn klas bij Inalfa. Op 12 mei was fcdan eindelijk zover. Chris werd samen met 33 klasgenoten en zijn leraar in de kantine Inalfa ontvangen met limonade en cake. Medewerkers van Inalfa leidden hen aanslui tend rond langs de productie van o.a. bumpers en dashboarden bij Inalfa Metal en ze namen een kijkje bij de ontwikkeling en productie van schuifdaken bij Inalfa Roof Sys tems. Het enthousiasme bij de nieuwsgierige scholieren was erg groot: Voor velen was het de eerste keer dat ze een montagehal van binnen zagen. Het schuifbare vouwdak van Citroen C3 Pluriel, vervaar- II door Inalfa Roof Systems it Venray, was een van de nomineerden voor de tderlandse Designprijzen. prijs in de categorie profes- onele producten ging uitein- Jj ilijk naar The Door van het jd tdrijf Rosengrens Europe. De prijzen zijn een initiatief van toepsorganisatie Nederlandse itwerpers (BNO) en de stich- g Designlink, die het bedrijfsle- nmeer designfahig wil maken, et is voor het eerst dat de prij- 11 zijn uitgereikt. Althans onder te noemer: bijna twintig jaar tg kregen industriële ontwer- een lintje met het woord lenning' erop. Maar aan die ïy' tautycontest kwam vorig jaar aeinde, net als aan veel regio- ilc designschoonheidswedstrij- Daarom was het de hoogste voor één duidelijke prijs", Jus Gerbrand Bas, woordvoer- rvan de Stichting Nederlandse tsignprijzen. Bas: "Al die lokale beringen komen en gaan. En is tl niet raar dat een land dat in t buitenland alom bejubeld (dt om zijn kwaliteitsdesign, geen grote ontwerpprijs t? Om dit gat op te vullen, tg de erkenning een opwaar- ng. Ook andere designdiscipli- s, waaronder mode en grafi- en interieurvorming, mogen ïhet vervolg een gooi doen naar Trijs." vond het niveau van de Ondingen hoog. Indrukwek- tnd was volgens Bas het schuif je vouwdak van de Citroen C3 Pluriel, vervaardigd door Inalfa Roof Systems uit Venray. "Neder land wil zich internationaal profi leren als toeleverancier voor de grote industrie. Dat doe je niet door alleen de goedkoopste te willen zijn, maar door innovatie aan en product toe te voegen. Co- making heet dat, 'mee-maken' in gewoon Nederlands. Zoals Inalfa met dat schuifdak. Het bedrijf heeft in samenwerking met het ontwerpbureau Flex Develop ment een slimme oplossing voor een technisch probleem bedacht. Bovendien: een Nederlandse toe leverancier voor een Frans bedrijf is bijzonder, het chauvinisme van de Fransen indachtig." Op woensdag 21 mei vindt in de Witte Hoeve een infor matie- en discussieavond plaats met betrekking tot het beleidsplan wonen, deelplan 2. Naast thema's als wonen, welzijn, zorg, stedelijke ver nieuwing en wijkgericht wer ken, wordt ook aandacht besteed aan doelgroepen van de volkshuisvesting zoals star ters, ouderen, zorgbehoeven- den en gehandicapten. Daarnaast is er tijd ingeruimd De zon schijnt, tijd voor iets nieuws. Misschien als vrijwilliger bij Humanitas. Voor een nieuw op te zetten afdeling zoekt vrijwilli- gersvereniging Humanitas kartrek- kers. Er liggen plannen klaar voor kindervakantiekampen, lotgeno tengroepen rouw en verlies, een bezoekersgroep in de gevangenis en de Burendag 2004. De afdeling Venray staat in de startblokken, maar om het echte startsein te kunnen geven zoekt Humanitas actieve bestuursleden. Het gaat om mensen die van aanpakken houden en taken op zich willen nemen als: fondswerving, werk plannen opstellen, vrijwilligers zoeken en het enthousiast uitdra gen van de visie van Humanitas. Plumanitas is gericht op samenle vingsopbouw met in heel Neder land meer dan 10.000 vrijwilligers verdeeld over 80 afdelingen. Het contact van mens tot mens vormt de leidraad in haar werk. De dienstverlening van Humanitas kenmerkt zich door wederzijds respect, gelijkwaardigheid en wederkerigheid. Op maandag 19 mei om 19.30 uur vindt er een informatieavond plaats in café zaal De Evenaar, Merseloseweg 96 in Venray. Deze avond staat open voor alle belangstellenden. De bezoeker krijgt uitleg over de acti viteiten van Humanitas en over wat het besturen inhoudt. De kof fie staat klaar. Geïnteresseerden kunnen meer informatie krijgen bij Humanitas district Zuid, tel. 040-2130711. om te praten over actuele ontwik kelingen en de kerkdorpen. Voor deze avond zijn belangengroepe ringen en instellingen die vanuit hun professie betrokken zijn bij het wonen uitgenodigd deel te nemen aan de discussie. Ook andere belangstellenden worden van harte uitgenodigd voor deze avond. De avond begint om 19.00 uur. Deelplan 2 is het vervolg op deelplan 1 waarin in hoofdlijnen het volkshuisvestingsbeleid zijn vastgelegd en nog nader uit te werken beleidsthema's en doel groepen zijn benoemd. In deel plan 2 is naast de bovengenoem de thema's ook aandacht voor kwaliteitsvraagstukken, aanpas baar- en duurzaam bouwen, woonomgeving en particulier opdrachtgeverschap. De belang rijkste doelgroepen waaraan aan dacht wordt besteed zijn de tradi tionele aandachtsgroep van de volkshuisvesting, starters, senio ren en ouderen, zorgbehoeven- den, gehandicapten, culturele en etnische minderheden, woonwa genbewoners, asielzoekers en sta tushouders en de huisvesting van buitenlandse werknemers. Voor de afzonderlijke beleidsthema's en doelgroepen zijn gemeentelij ke visies geschreven. Tevens zijn er doelen geformuleerd en activi teiten benoemd om deze te reali seren. In een apart hoofdstuk wordt aandacht besteed aan actu ele onderwerpen zoals de regio nale afstemming in het kader van de uitwerking van het Regionaal Volkshuisvestingsplan (RVP), partnerschap met Wonen Venray en de Nieuwe Woonwet. De kerk dorpen komen in deelplan 2 van zelfsprekend ook aan bod. In dit onderdeel wordt de aandacht gericht op het actuele woning bouwprogramma, milieuwetge ving en reconstructie en de her ziening van de bestemmingsplannen. Voor deze bespreking zijn een aantal betrok ken professionals, zoals zorgaan bieders, woningstichting, wel zijnswerkers en makelaars en belangengroeperingen zoals zoals de Commissie Ouderenhuisves ting, de Huurdersvereniging, het Dorpsradenoverleg Venray, het Wijkradenoverleg, het Gehandi capten Platform en het Platform Lage Inkomens Venray uitgeno digd. Daarnaast vindt de gemeen te Venray het belangrijk dat ook belangstellende burgers als toe hoorderdeze avond bijwonen. De heer Theo van Tilburg, hoofd van de afdeling Ruimtelijke Ontwikke ling, leidt deze avond. De verant woordelijk portefeuillehouder, wethouder Frits Ruyten, is ook aanwezig. Slachtofferhulp Nederland is een onafhankelijke organi satie die opkomt voor de belangen en rechten van slachtoffers van misdrijven en verkeersongelukken. De Bureaus Slachtofferhulp vor men samen met het Fonds Slachtofferhulp, Slachtoffer hulp Nederland. In september 2003 gaat er, voor de regio Noord- en Midden-Lim burg, in Venlo een nieuwe basis cursus van start. Als u zich wilt inzetten voor uw medemens en denkt dat deze vorm van hulpver lening bij u past, kunt u contact opnemen tijdens kantooruren. U krijgt dan informatie toegestuurd. Telefoonnummer: 0900-0101 (lokaal tarief) of 046-4203500. - Slaapkamer - Kantoor - Woonkamer - Keuken Plyers Wernert O-C*"* U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - info@flyers.nl Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray industrlestraat 17a, BBSS1! 5961 PH HORST tei. 077-3980889 WiclHenTikes - KEUKEN FN I NT ER IEUR8 0U W Fax 077-3980890 wattttatm Donderdag 15 mei 2003 - Pagina 7 In de gemeente Venray zijn vierhonderd zwaar belaste mantelzorgers. Zij verzorgen een familieleden of bekenden die vanwege gezondheidspro blemen hulp nodig hebben. Piet Kroft (PvdA) vroeg in de commissie Maatschappelijke Diensten aandacht voor deze steeds groter wordende - maar ondergeschoven - groep. Mantelzorgers rollen vaak in hun zorgtaak en blijven meestal verborgen voor dienstverleners. Zij zijn ook niet georganiseerd. Ze helpen chronische of kortduren de ernstige zieken, gehandicap ten, stervenden of weinig redza- me ouderen. De hulp bestaat meestal uit huishoudelijke hulp, persoonlijke verzorging en bege leiding. Kroft had de mantelzorg op de agenda laten zetten omdat deze groep ook in de Venrayse samenleving een onmisbare rol vervult. "Het beroep op mantelzorgers zal alleen maar toenemen. Omdat er steeds meer thuiswonenden komen en doordat de huishoude lijke hulp wellicht uit de AWBZ wordt gehaald", aldus Piet Kroft. Volgens hem worden de mantel zorgers vaak niet serieus geno men. Bijkomend probleem is dat deze groep moeilijk te bereiken is. Er is een steunpunt voor man telzorg maar dit is nauwelijks bekend. De PvdA'er vroeg bij de ambtenaren op het gemeentehuis om een andere en meer onder steunende benadering. Jeanne Hendrix (CDA) sprak ook van een zorgwekkende ont wikkeling. Het motto uit de jaren zeventig 'de verzorging van de wieg tot het graf is voor de rijks overheid onbetaalbaar geworden. "De zorg wordt steeds meer ont manteld en dit wordt voor de lagere overheden een groot pro bleem. Mantelzorg is daarbij de sluitpost van de zorg." Tineke Lamers (Samenwerking) had onlangs een bijeenkomst van mantelzorgers bijgewoond. Ze zei geschrokken te zijn van de verha len die ze daar te horen kreeg. "Het is iets wat in je leven sluipt en waar je niet meer omheen kunt." Piet Kroft vond dat de gemeen te het voortouw moet nemen. "Er moet vooral iets gebeuren voor de groep overbelaste mantelzor gers." In het nieuwe contract met welzijnsinstelling Synthese zou mantelzorg een plek moeten krij gen. Wethouder Emonts (PvdA) zei dat hij meer wilde weten over deze problematiek. "En ik ga er vanuit dat er bij de ambtenaren begrip is dat mantelzorgers onder druk staan. Ik zal hier intern aan dacht aan besteden", beloofde hij. IEL EN MAAS h Venray zal de ontwikke- jovan een volwaardig regio- T| centrum voor geestelijke Eondheidszorg kunnen star- ji Tot deze conclusie komen drie samenwerkende Itellingen, ziekenhuis Vie- Jri, Stichting Zorgcircuits en IVincent van Gogh Instituut leen recent capaciteitson- Voek. Dit onderzoek is uit gevoerd door het bureau Plexus. In opdracht van de drie boven genoemde instellingen is onder zoek verricht naar de toekomstige behoefte aan geestelijke gezond heidszorg in Noord-Limburg. De rapportage van het onderzoek maakt duidelijk dat zowel voor Venray als voor Venlo en omge ving de noodzaak voor een vol waardig regionaal centrum aan wezig is. Bestuursvoorzitter A. van der Sandenwan het Vincent van Gogh Instituut verklaart dat hiermee het capaciteitsvraagstuk zoals dit in januari van dit jaar nog aan de orde was, van tafel kan. De onderzoeksresultaten laten vol gens Van der Sanden zien dat ook in Venray volwaardige geestelijke gezondheidszorg geboden kan worden en de drie instellingen minder bevreesd kunnen zijn voor onrendabele overcapaciteit. In januari van dit jaar maakte hij nog melding van een mogelijk kleinere dependance voor Ven ray. Het Regionaal Centrum in Venlo zal worden gehuisvest in een nieuw gebouw op het terrein van het ziekenhuis aldaar. Over de definitieve locatie van het Regionaal Centrum Venray is nog geen besluit genomen. Dit zal nog nader worden onderzocht. Met het besluit een regionaal cen trum in Venray te ontwikkelen is door de drie instellingen een belangrijke volgende stap gezet op weg naar laagdrempelige, vraaggestuurde zorg. Peter van der Velden (Samenwerking) hield in de commissie Maatschappelijke Diensten een warm pleidooi voor het behoud van de schouwburg op het St. Anna- terrein. Volgens het commis sielid zijn er genoeg subsidie mogelijkheden. Maar deze bronnen kunnen niet worden aangeboord omdat de gemeente weigert mee te doen. "Het gaat slechts om een klein bedrag. Ongeveer 25.000 euro. Subsidiegevers zoals de provincie werken alleen met co-financie ring. De provincie snapt het gemeentebestuur ook niet", aldus Van der Velden. De directie van het Vincent van Gogh Instituut heeft de schouw burg voor een symbolisch bedrag aangeboden aan de stichting Park theater. De stichting wil de schouwburg renoveren om het geschikt te maken voor de Ven rayse cultuur- en muziekvereni gingen. De renovatie kost 350.000 euro. Voorzitter Hans Thomassen maakte bij de commissievergade ring gebruik van het spreekrecht en wees op het belang voor de Venrayse gemeenschap. "De muziekverenigingen zijn slecht gehuisvest. Harmonie Euterpe moet zelfs in Helmond repeteren. Venray heeft geen gemeenschaps huis zoals de dorpen dat wel heb ben. Dat is ons ontnomen door de Het Museum van de Psychiatrie van het Vincent van Gogh Insti tuut zal van donderdag 22 tot en met zondag 25 mei dagelijks geo pend zijn. Het museum, dat door gaans alleen op afspraak te bezichtigen is, opent zijn deuren voor een breed publiek. In vitri nes en opgebouwde scènes bevin den zich honderden voorwerpen, documenten, instrumenten, schil derijen en foto's. Deze zijn afkom stig van St. Anna en St. Servatius, respectievelijk de vrouwen- en manneninrichting die in 1975 fuseerden tot één psychiatrisch centrum. Het museum vierde vorig jaar zijn 25-jarig bestaan. Het initiatief was genomen door drie medewerkers die niet meer gebruikte spullen verzamelden. De collectie is sindsdien blijven groeien. Het museum wordt geleid door een commissie van vrijwilligers. Een bezoek aan het museum is een ware ontdekkings tocht door de geschiedenis van de psychiatrie. De toegang is gratis. Openingstijden dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur. komst van de schouwburg. En daarin kunnen de verenigingen niet repeteren", aldus Thomassen die wil dat het parktheater straks gaat samenwerken met de 'grote' schouwburg. "Er kan zo een win- win-situatie ontstaan. Kleinere voorstellingen waarbij de zaal niet vol komt kunnen dan op St. Anna worden gehouden." Samenwerking Venray had het parktheater op de politieke agen da gezet. De partij vindt dat de gemeente over de brug moet komen. "Want veel koren en muziekverenigingen kunnen niet goed oefenen. Dit is een bittere noodzaak", aldus Van der Velden die ook wees op het Wilhelmina Sangersfonds dat culturele doel einden subsidieert. Wethouder Emonts (PvdA) sprak van een 'sympathiek idee'. "Maar gezien de financiële situatie is de gemeente niet in staat een bijdrage te doen. Bovendien komt er dan weer een voorziening met een financieel verhaal bij. Terwijl de bestaande voorzieningen rede lijk tot goed zijn. Alhoewel ik moet toegeven dat Euterpe niet goed gehuisvest (in de Perdstal aan de Kempweg, red.) is", ver klaarde Emonts die aangaf dat de stichting een beroep kan doen op ISV-subsidie dat bestemd is voor stadsvemieuwingsprojecten. Van der Velden verduidelijkte dat het slechts om een eenmalige subsidie gaat. Het parktheater kan straks geheel op eigen benen staan. Leonie Cals (WD) zag voor de schouwburg van St.Anna alleen een toekomst als oefenruimte. "Daarvoor willen we het graag behouden. Niet als een professio neel theater." Tom van den Hoek (groep Lem- mens) vond ook dat het gebouw moet worden behouden. Vooral als het zonder gemeentelijke sub sidie de exploitatie rond krijgt. "Maar de verenigingen horen eigenlijk in de schouwburg thuis. Dat is toch ons gemeenschaps huis." Voor Elly van Dijck (PvdA) heeft het parktheater niet de eer ste prioriteit. "Gezien de tekorten die er zijn bij de minima en lage inkomens moeten we hier geen geld voor vrijmaken in de begro ting. We willen wel meedenken als het budgettair neutraal kan. Maar er moet naast de schouw burg geen tweede podium bijko men in Venray. Er kan ook in de kerken gerepeteerd worden want die staan 's avonds toch leeg." Jeanne Hendrix (CDA) vond dat de muziekverenigingen recht heb ben op een fatsoenlijke repetitie ruimte. "De schouwburg van St. Anna is waardevol genoeg om te bewaren voor de samenleving. Maar het moet wel op een finan cieel redelijke manier kunnen. We moeten alle zeilen bijzetten om het betaalbaar te maken." Hendrix wees erop dat door de aanwezigheid van een dassen- burcht aan de noordkant van het St. Annaterrein veel woningen niet gebouwd kunnen worden. Daardoor komt het behoud van de schouwburg ook in het gedrang. "De das neemt veel ple zier weg bij de Venrayse bevol king. Er moet een groot terrein braak blijven liggen terwijl daar huizen gebouwd kunnen worden. Daar moeten we het nog eens ste vig over hebben."

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7