wenst meer woningen Boze bewoners Brukske verwensen basketbalveld Leefstijl voor jongeren in het onderwijs Explosievenonderzoek in deel Brabander Essent respecteert oude contracten Venkelteler gedupeerd door streng Jachtfonds Nieuwbouw voor de Calimero's? MULTIFLEX LENZEN constructie «jtteland ar Ruyten MTACTLENZEN ger burger- arverslag tei aals odelijke aanrijding I EN MAAS 'agi Donderdag 15 mei 2003 - Pagina 5 gemeester Waals wil aandeel Venray overhevelen strum krijgt er in de inde drie jaar vijftig nieu- looingen bij. Dit gebeurt tweede en derde fase van uitbreidingsplan aan de kant van het dorp. Uit de gehouden enquete (echter dat de woningbe- ic.? fte vee* 8roter *s- Daarin hi hen 142 mensen aangege- (e willen verhuizen. Oostrumse dorpsraad ver- dde 650 formulieren. Daar- J1] eerden er 517 ingeleverd, dit tlitig procent. Meer dan de van de 142 Oostrummers die verhuizen zoeken een woning waarbij een eenge- foning en een seniorenwo- het meest populair zijn. lerde deel van de verhui- lekt een woning in Oos- :;lien een kwart in Venray. De ren willen naar een ander irp. Een groot deel van de - 97 van de 142 - zegt trek een vrije woning ach- laten. tolze cijfers presenteerde graadvoorzitter Joos Linskens i de dagavond in gemeenschaps- aar 1 d'n Oesterham bij het bezoek Ben W. De volledige resulta- tan de woonenquete worden in het dorpsblaadje is 83 t reconstructie van het (eland en de herstructure- van de intensieve veehou- behoren voortaan tot de feuille van wethouder (groep Lemmens). ien neemt deze taken itijds over van zijn colle- ona [eldens (CDA), luf ittelandsontwikkeling is een zich Je zes strategische doelen die {973 :ollege zich voor de regeerpe- ^01 e 2002-2006 heeft gesteld. (19I houder Heidens verklaarde in ommissie Middelen dat deze efeuillewisseling vooraf was sproken. Heidens was bij het w« reden van het college in mei k|t 2nog trekker van het recon- iliedistrict Venray en Meerlo- issum. Op 1 juli 2002 werd de wsteen van het district aange- :n aan gedeputeerde Dries- T# De provincie is daarna aan de gegaan om de bijdrages van s districten samen te voegen één reconstructieplan voor platteland in noord en mid- Limburg. Heidens vindt het Ven iet juiste moment deze taken 580 te dragen aan de portefeuille gepubliceerd. Linskens conclu deerde dat het contingent van vijf tig woningen niet toereikend is voor het dorp. In tegenstelling tot Leunen - dat geen grote aantallen tegelijkertijd wil - heeft Oostrum er geen moeite mee indien de vijf tig woningen in één keer gebouwd worden. Linskens eist wel een diversiteit in de wonin gen. Zowel huur, koop, senioren woningen als vrije kavels. Oostrum is in de loop der tijd een forensendorp geworden dat aan Venray is vastgegroeid. Het heeft ook van alle dorpen de meeste inwoners van buitenaf. Burgemeester Waals stelde voor om Oostrum uit het bouwaandeel van de tien kerkdorpen te halen. "Want de woningbehoefte stijgt boven het contingent uit. Oos trum krijgt dan een directe relatie met Venray. Zodat woningen die in Venray niet gebouwd kunnen worden naar Oostrum overgehe veld worden", aldus Waals die de mening van de dorpsraad wilde weten. Voorzitter Linskens zei het idee de moeite waard te vinden en het te zullen bespreken. De uitbreiding van de TBS-kli- niek houdt de gemoederen in Oostrum nog steeds bezig, Niet zozeer de nieuwbouw van het arbeids- en activiteitencentrum waarvoor het hekwerk wordt uit gebreid. Maar de ongewenste ver lofwoningen die de directie van de Rooyse Wissel buiten het hek wil bouwen. Wethouder Ruyten zei dat hiervoor geen politieke steun is. "Het is ook zeer de vraag of hiervoor nog ruimte overblijft na de uitbreiding." Burgemeester Waals bevestigde dat het raadsbe sluit van maart 1998 nog steeds geldt. Toen heeft de gemeente raad besloten dat de verlofwonin gen op het Servaasterrein zouden komen en niet in Oostrum. Onder, die voorwaarde stemde het dorp destijds ook in met de komst van de kliniek. Oostrum reageerde dan ook zeer verbolgen op de gewijzigde plannen. Martien Fre- derix, lid van het omwonenden comité, zei dat directeur De Beer heeft gemeld dat het Vincent van Gogh Instutuut de verlofwonin gen niet meer wil. Dat maakte geen indruk op Waals. "Het gaat erom wat de politiek wil. De gemeenteraad nog het college wil verlofwoningen buiten het hek. Daar kunt u op vertrouwen. Dan komen de woningen er maar niet." Er klonk applaus. Toon van Soest toonde zich namens het actiecomité blij met de woorden van Waals. "Dit geeft hoop. We verzetten er ons al jaren tegen. Want dit bezorgt ons een onveili ge'situatie. Ook voor de gemeente Meerlo-Wanssum. Onze inzet lijkt nu toch resultaat te krijgen." Voorafgaand aan de openbare dorpsraadvergadering maakte het college een rondgang door het dorp en bracht ondermeer een bezoek aan de Watermolen, het onderkomen van jongerensoos Iduna. Daar deden wethouder Driessen en politieman Coumans een bijzondere ontdekking. Er hingen wel tien verkeersborden en evenzoveel straatnaamborden die ooit illegaal naar binnen zijn gesmokkeld. "Dat is voor min stens 3000 euro en dan tel ik de plaatsingskosten nog niet eens mee", zei Driessen. "Dit is wel betaald met gemeentegeld." Frans Coumans zei zelfs geschrokken te zijn van de vondst. "Dit kunnen we niet tolereren. Ik heb een afspraak gemaakt met de beheer der dat de borden volgende week op het politiebureau worden ingeleverd." Een dorpsbewoner vond dat er niet zoveel ophef moest worden gemaakt. Volgens hem hoeft de jeugd er ook niet op aangekeken te worden omdat veel borden er twintig jaar gele den ook al hingen. De toekomst van het monu mentale gebouw baart ook de dorpsraad zorgen. Iduna is de enige gebruiker van de Watermo len. "Er is vandalisme en het pand is door Iduna niet alleen in stand te houden", aldus Joos Linskens. "En er is nauwelijks belangstelling van andere verenigingen om samen met Iduna het gebouw in eigendom te nemen. Maar Oos trum wil dit monument graag behouden." De Watermolen is nog eigendom van de gemeente die het graag wil privatiseren. Maar de jongerensoos heeft hier weinig trek in. Voorzitter Lins kens vond dat de gemeente er eerst voor moet zorgen dat het gebouw in orde wordt gemaakt. Zodat de gebruikers tegen weinig kosten het zelf kunnen beheren. Wethouder Emonts zei het te kunnen begrijpen dat Iduna wei nig trek heeft in privatisering omdat het gebouw moeilijk te exploiteren is. "Het is een gemeentelijke monument dus het gebouw blijft gehandhaafd. Maar privatisering of een andere oplos sing ligt niet direct voor de hand. Het gebouw zou beter ingezet moet worden want bij goed gebruik wordt ook het vandalis me teruggedrongen", aldus Emonts die het binnenkort met de dorpsraad wil bespreken. CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND K U R S T J E N S VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 WIJ HEBBEN RLHME ^AR.NG EN "OOG ^SEÏausten'-I Wethouder Emonts: "Het is bijzonder ernstig dat u bedreigd wordt" Zo'n tien bewoners van de Klarinetstraat en Bazuinstraat in Brukske brachten vorige week een bezoek aan de com missie Maatschappelijke Dien sten. Twee woordvoerders uit ten hun grote ongenoegen over de alsmaar toenemende elijke Ontwikkeling van Ruy- 'Ik wilde eerst de bouwsteen maal afronden. We staan nu [de vooravond van concrete ien voor het platteland. De icie start binnenkort met de ;ring ervan", aldus Heidens, reconstructieplannen deden Istof opwaaien bij de agrari- sector. Omdat agrarische jjven rond kwetsbare natuur- len ongewenst zijn en ver moeten worden naar loca- waar de intensieve luderij nog wel toekomst Maar er blijkt te weinig geld jn om alle bedrijven uit te en te verplaatsen naar een mwontwikkelingsgebied jemeesters zijn voortaan plicht om ieder jaar een 'gerjaarverslag uit te bren- 1 Dit wordt opgenomen in jaarverslag van de leente. Het eerste verslag 1 Venrays burgemeester als bracht niets nieuws Ier de zon. was een obligate opsom- van feiten die allang bekend Het gaat vooral over de intelijke dienstverlening en participatie. De eigen ig van Waals is minimaal. Er hoofdzakelijk geciteerd uit bestaande nota's en het col- tgramma. In zijn afsluitend 'je schrijft de burgemeester ij zich bewust beperkt heeft Ie wettelijke onderwerpen. het als een 'voorschrijden- öntwikkeling' om het burger- tferslag verder uit te bouwen. 'Is zegt de volgende keer aan- l't te zullen besteden aan enfuncties van raadsleden en college, koninklijke onder gingen, het duale stelsel en ienkamer. commissie Middelen toonde iweinig enthousiast. Wethou- Heldens (CDA) vond het 'in aanzet redelijk'. "Het moet ïgroeien, ook qua inhoud." Cheque voor basisschool De Flierefluit Lions Club Venray heeft De Flierefluit in Venray een cheque ter waarde van 2340 euro geschonken. Met de cheque wor den enkele docenten van de openbare basisschool in de gele genheid gesteld de trainingen voor Leefstijl voor jongeren te vol gen. Leefstijl voor jongeren is een methode voor de ontwikkeling van sociaal-emotionele vaardighe den, bedoeld voor jongeren van 4 tot 18 jaar. De methode wordt uit gegeven door de Stichting Lions Quest Nederland. Het van oor sprong Amerikaanse lesprogram ma werd daar aanvankelijk gebruikt bij het terugdringen van drugs- en overmatig alcoholge bruik. Begin jaren tachtig werd de betekenis van het lesprogramma in ons land onderkend en aange past aan de Nederlandse situatie; de naam Lions Quest werd veran derd in Leefstijl voor jongeren Momenteel maken in ons land meer dan 300 basisscholen en 450 scholen voor voortgezet onderwijs gebruik van Leefstijl. In tientallen andere landen wordt de methode eveneens gebruikt. 23 leraren van De Flierefluit volgden in januari de scholing. Sinds drie maanden werkt de basisschool met het lesprogramma. "Tot volle tevredenheid", zegt schooldirec teur Ge Peeters. "We waren op voorhand al overtuigd van het project en de resultaten tot nu toe bevestigen dit alleen maar. We zien bijvoorbeeld dat de leerlin gen in de lessen makkelijker groepjes vormen, ook met kinde ren die ze vroeger zouden vermij den. Het werkt uitstekend, onze leraren zijn heel positief en enthousiast over het project." De educatieve methode richt zich op een groot aantal basisvaar digheden voor de scholier, zoals: luisteren, omgaan met gevoelens, verdraagzaamheid, conflicten hanteren, weerstaan van groep- druk en assertiviteit. De leerlin gen krijgen aldus het nodige 'gereedschap' aangereikt om ster ker te zijn en beter te worden in de omgang met anderen. In een cursus worden de docenten getraind om met deze methode in de Idas te gaan werken. De Fliere fluit is vooralsnog de enige school in Venray die met de methode werkt. Volgens Peeters heeft de training de leraren beïnvloed in hun houding ten opzichte van de kinderen: "De leefstijl gaat uit van een positieve benadering. Op een volwassen manier, niet belerend, en met ruimte voor een eigen inbreng van de kinderen. Ondanks dat we er pas drie maan den mee werken, werpt het pro gramma nu al zijn vruchten af." Ook de ouders van de leerlin gen worden er bij betrokken onder andere door het maken van opdrachten samen met hun kind. De overheid wenst dat het ont wikkelen van sociale vaardighe den een integraal onderdeel van het lessenpakket moet zijn. Scho len moeten, als zij voor Leefstijl kiezen, behoorlijk investeren in het lesmateriaal en de verplichte training en dat geld is niet altijd voorhanden. "In navolging van veel Lions Clubs in Nederland wil Lions Club Venray het Leefstijl les programma naar vermogen onder steunen. Vandaar ook deze bijdra ge aan De Flierefluit", aldus voorzitter Marcus Gerrits van Lions Club Venray. "Het is een geweldig initiatief." Voorzitter Marcus Gerrits van Lions Club Venray (rechts) over handigt in het hijzijn van twee leerlingen van De Flierefluit de cheque aan schooldirecteur Ge Peeters overlast die de voetballende jeugd veroorzaakt. Het is gedaan met de rust en ver- scliillende buurtbewoners zijn al bedreigd. Het verharde basketbalveldje voorin Brukske II ligt tussen de achtertuintjes van de huizen aan de Klarinetstraat en de Bazuin- straat. Het zijn niet de basketbal lers maar de voetballers die de overlast veroorzaken. Onlangs tij dens het werkbezoek van de CDA-fractie aan de wijk kwam dit probleem al aan de orde. Toch vindt het CDA dat de jeugd uit Brukske middenin hun wijk ver tier moet kunnen hebben en de partij vraagt om wederzijds begrip. Maar de omwonenden zijn het spuugzat. Dat bleek wel uit de woorden van de insprekers Huijs (Klarinetstraat) en De Best (Bazuinstraat). De heer Huijs ver telde dat hij meerder keren is bedreigd. Er is zelfs met een steen naar hem gegooid. "De jeugd belt niet aan als de bal bij ons in de tuintjes ligt. Ze klimmen gewoon over de omheining en staan zo bij je in de tuin. En als je naar buiten komt dan vragen ze wat je moet." "Wat daar allemaal gebeurd is afgrijselijk", vervolgt Huijs die moeite heeft om zijn emoties in bedwang te houden. "Je wordt bedreigd en ze staan je voor de gek gehouden. Ik woon al vanaf 1982 in de Klarinetstraat en heb er altijd graag gewoond. Maar nu verwens ik het. We hebben geen dag rust meer. Het gaat tot 's avonds laat door en de kinderen kunnen niet meer slapen. Hét loopt de spuigaten uit. Dit kan toch niet", aldus Huijs die vindt dat een hoge kooi rondom het basketbalterrein geen oplossing biedt. Het veldje moet volgens hem verplaatst worden. Mevrouw De Best had drie voet ballen bij zich. "Die heb ik bij mij uit de tuin geraapt. De politie heeft gezegd dat ik ze mag hou den. Maar ik geef ze terug aan de gemeente", zegt ze terwijl ze de draagtassen met de ballen op tafel legt. "Alle nationaliteiten die wij in de wijk hebben die voetballen er. En ik moet zeggen dat het onderling goed gaat. Ze trekken goed met elkaar op. Het probleem iS/dat de ballen in de Bazuinstraat of Klarinetstraat terecht komen. Oök ik ben al drie keer bedreigd e/rheb daarvan twee keer aangifte gedaan bij de politie." De Best vertelt dat de buurtbe woners niet meer rustig in hun achtertuin kunnen zitten nu het buitenseizoen weer is aangebro ken. Het voetballen en de herrie gaan iedere avond door tot na zonsondergang. Ook mevrouw De Best vindt dat het basketbal veldje verplaatst moet worden. Dat is volgens haar de enige oplossing. Zij wist op het open terrein aan de Plataanstraat net buiten de wijk Brukske. Wethouder Emonts (PvdA) ver klaarde dat, het probleem bij de gemeente en politie bekend is. "Wat u vertelt dat staat me tegen. Want het is bijzonder ernstig dat u bedreigd wordt. En ook dat u niet veilig en prettig in uw straat kunt wonen", aldus Emonts die zei dat het om een bepaalde groep jongeren gaat. Hij wil eerst een gesprek met die jongeren én de bewoners voordat er aan een oplossing gewerkt wordt. Kabelexploitant Essent zal alsnog de contracten die door enkele honderden Venrayna- ren destijds met Kabeltelevisie Venray hebben afgesloten, respecteren. De kabelmaat schappij heeft dat deze week in een brief aan de betrokkene laten weten. Het gaat hierbij om inwoners die in 1985 met Kabeltelevisie Venray een contract hadden afge sloten waarin was bepaald dat de Van donderdag 22 mei tot maandag 2 juni vindt in een deel van Brabander Laagheide explosievenonderzoek plaats. Het onderzoek wordt uitge voerd door ervaren explosie- venopruimingsexperts, die ook zijn betrokken bij de voorbereiding van het werk. Deze specialisten zoeken de mogelijke munitie op en graven het gevonden voorwerp vrij zon der het aan te raken. Indien niet gesprongen explosieven worden gevonden wordt in overleg met de Explosieven OpruimingsDienst (EOD) van de Koninklijke Land macht gekeken of verdere maatre gelen nodig zijn om het gebied veilig te stellen. Naar aanleiding van concrete aanwijzingen bij het St. Anna-ter- rein begin 2002 heeft de gemeen te Venray besloten om voor woningbouwprojecten in Venray- Noord een munitieonderzoek te laten verrichten. In het project Brabander-Laagheide zijn uit het verkennend historisch onderzoek twee verdachte locaties gebleken. Deze resultaten zijn in oktober 2002 bekend geworden. Uit nader onderzoek blijken vijf gebieden in fase 2b die mogelijk verdacht zijn van niet gesprongen explosieven. Met behulp van geavanceerde metaaldetectors zijn deze resulta ten in kaart gebracht. Om onge lukken in de toekomst te voorko men worden deze locaties benaderd en als het inderdaad munitie betreft veiliggesteld. Door de specialisten is bere kend dat tijdens de werkzaamhe den geen personen aanwezig mogen zijn binnen een straal van 55 meter rondom de graafwerk zaamheden. De gemeente Venray heeft opdracht gegeven om risi co's en overlast voor haar omwo nenden tot een minimum te beperken. Het explosievenopspo- ringsbedrijf brengt daarom rond om de ontgravingen beschermen de voorzieningen, zoals containers, aan. De direct omwo nenden zijn schriftelijk geïnfor meerd over de werkzaamheden en kunnen door de maatregelen in de woningen blijven. Afhanke lijk van de resultaten, het onder zoek kan natuurlijk ook andere metalen voorwerpen opgraven in plaats van niet gesprongen explo sieven, volgen verdere stappen. Het werk wordt voltooid voordat de uitgifte van andere kavels in Laagheide begint. Direct omwo nenden ontvangen schriftelijk bericht. Voor informatie kan het publiek contact opnemen met de gemeente Venray. tel. 523333- Een venkelteler uit Leunen eist 18.000 euro wegens hazenschade. Het Jachtfonds vindt dat hij de schade had kunnen voorkomen en wei gert de schadevergoeding, zo bleek op een zitting bij de Raad van State in Den Haag. J. Litjens teelt sinds 1995 venkel nabij de Laagriebroeksweg. In wn eenzijdig ongeval op de A73 onder Boxmeer afgelopen zondag omstreeks W GO uur is een 23-jarige man uit Venray dodelijk verongelukt. Een 33-jarige automobilist uit Venray raak ten slip en sloeg met de auto over de kop. Hierbij werd het slachtoffer uit de auto geslingerd. Een 25- inzittende is gewond overgebracht naar het ziekenhuis. Van de bestuurder is een bloedproef afgeno- De peuterspeelzaal van de Calimero's voldoet al lang niet meer aan de eisen. Maar er is nog steeds geen oplossing gevonden voor de slechte huisvesting aan de Peter Jans- senweg in Ysselsteyn. Daar deelt de peuterspeelzaal een ruimte met de jongerensoos Jera. Martin Leenders (CDA) stelde vragen in de commissie Maat schappelijke Diensten. Hij wees erop dat al vanaf 1997 met de gemeente onderhandeld wordt over een nieuwe locatie en dat dit nog steeds niet tot resultaten heeft geleid. Terwijl het huidige onderkomen niet geschikt is. Dit laatste werd door wethou der Emonts (PvdA) bevestigd. De ruimte is te klein en een deel van Jera wordt gebruikt als binnen- speellokaal. "Er moet zo snel mogelijk iets gebeuren", vindt ook Emonts die verklaarde dat naast basisschool Sl. Oda een nieuwe peuterspeelzaal gebouwd zal wor den. Op deze plek staan nu nog de noodlokalen van de school. Maar die moeten vanwege de brandveiligheid toch verplaatst worden zodat er ruimte vrijkomt voor de peuterspeelzaal. Volgens Emonts is dit ook de beste plek maar zal op zijn vroegst in september 2004 het nieuwe onderkomen door de Ysselsteynse peuters in gebruik kunnen worden genomen. "De oplossing is afhankelijk van tijd en geld", aldus Emonts die zei dat de lange artikel 19-procedure via de provincie alleen al negen maan den in beslag neemt. 2000 kelderde zijn opbrengst van 37.500 kilo venkel naar een scha mele 7.500. De helft van zijn veld van 2,5 hectare was opgevreten, de andere helft aangevreten: scha de ruim 18.000 euro. Het Jachtfonds wijst zijn ver zoek om schadevergoeding ech ter af. "De teler wist in 1999 al dat de hazenpopulatie flink was gestegen. Venkel is zeer geliefd bij de hazen. Dat was ook in eer dere jaren gebleken. Hij had tijdig preventieve maatregelen moeten nemen, zoals het plaatsen van een elektrisch hazennetwerk. Dit heeft hij nagelaten, andere maat regelen kwamen veel te laat", aldus het fonds. Volgens Litjens heeft hij alles gedaan om schade te voorkomen en geeft het fonds een verkeerde voorstelling van zaken. "Het enige advies dat ik kreeg, was om meer hazen af te laten schieten. Meer hoefde ik niet te doen. Ook de provincie Limburg vond het aan brengen van gaas niet nodig. Dat jaar zijn er 23 hazen afgeschoten, terwijl het er normaal zo'n vijf per jaar waren. Ik dacht dat de zaak daarmee was opgelost. In april 2000 bleek er toch beginnende wildschade te ontstaan. Ik heb toen onmiddellijk de jagers gewaarschuwd, gaas en schrik draad geplaatst en gespoten met Aminosol. Toen dat niet hielp, heb ik op eigen initiatief zelfs een duur raster geplaatst." Litjens voelt zich gedupeerd door de werkwijze van het Jacht fonds. "Pas nadat de schade is ont staan, zeggen ze dat ik meer maat regelen had moeten nemen. Toe geven dat ze in 1999 zelf een inschattingsfout hebben gemaakt, doen ze niet. Dit is niet de eerste keer dat de wildschadecommissie van het Jachtfonds zo te werk gaat. Ik hoop dat de Raad van State hier nu eens een stokje voor kan steken", besluit de teler. De Raad van State doet binnen twee maanden uitspraak. inwoners tegen een gereduceerd tarief een abonnement konden nemen op de kabel. Wel moest eenmalig een bedrag van 1200 gulden worden betaald. In het contract stond ook dat deze over eenkomst tenminste voor de duur van de afschrijving, twintig jaar, geldig zou zijn. Essent was van mening dat het huidige kabelnet geenszins meer te vergelijken is met het kabelnet van destijds en wil de gedane investeringen terugontvangen met uniforme abonnementsgel den. Essent stelde in een brief aan de abonnees dat er geen geldig heidstermijn van de afkoopsom zou zijn afgesproken. De handelwijze van Essent leid de tot een stroom va'n veront- waardige reacties. Velen hadden bovendien hun oude contract nog bewaard waaruit duidelijk bleek dat zij als abonnee zeker twintig jaar tegen een gereduceerd tarief tv mochten kijken. Essent heeft dus bakzeil gehaald en de abonnees laten weten dat het contract uit 1985 gerespec teerd zal worden. Dat betekent dat de abonnees pas in 2005 geconfronteerd zullen worden met een tariefwijziging. Voor een koninklijke zit (Royal LL' Bot aula) Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voqr tuin of serre. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weerbestendig, kleurvast sfeervol. Tuinmeubelen zomer en winter buiten? Bij Rien van Mierlo. Helmondseweg 111 Deurnè Tel.0493 314593 Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur t^'i'l'MINil'HiliilHIHI'lliliilSI

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5