/redepeler ook van moord >p eigen vrouw verdacht Maanden hard werken n één klap weggevaagd" Bezuinigingen werpen schaduw vooruit 5,- S IVethouder Emonts noet passen jeans shirt t-shirt 'Nieuwe stankregels nog strenger' Opnieuw uitstel verkeerslichten A73-Maasheseweg Gemeente krijgt maquette Venray- centrum anno 1930 Alcohol controle c vz«t de co&ttd.... TsUt mode centrum MEKK AANBIEDING p el en maas Donderdag 15 mei 2003 - Pagina 3 Ie 4l-jarige Vredepeler H., twee maanden geleden gearresteerd wegens iord op zijn 62-jarige loonmoeder Hanny Kluijt- uit Best, wordt tevens dacht van moord op zijn itgenote Jeanette in 1997. lichaam is zaterdagoch- opgegraven op het rochiekerkhof van de H. Odulphus in Best. Jeannette, die lange tijd ziek was, kwam onder verdachte omstandigheden om het leven na een val van de trap. De politie ging destijds uit van een tragisch ongeluk, maar vreest nu dat ook zij het slachtoffer van H. is gewor den. De weduwe Hanny Kluijtmans werd zondagavond 9 maart voor het laatst gezien met Evi en Rowin, de beide kinderen van de verdachte en zijn vrouw Jeanette. Zij had vier dagen op hen gepast. Nadat ze de kinderen weer veilig thuis had gebracht, ontbrak van haar ieder spoor. De maandag erop werd haar verminkte lichaam ontdekt in het bosgebied de Koperen Peel in Mil- heeze. Zij bleek op gruwelijke wijze doodgeknuppeld. Haar rode Peugeot 205 werd vlakbij aange troffen. Enkele dagen na de moord werd H. met zijn nieuwe vriendin (30) en een kennis (34) aangehouden. Nu H. wordt ver dacht van de moord op de moe der van Jeanette Kluijtmans, is ook de zaak uit 1997 uit de kast gehaald om te onderzoeken of er toch sprake was van een misdrijf. De politie verwacht met nieuwe (DNA-)technieken alsnog duide lijkheid over de doodsoorzaak te krijgen. De 30-jarige vrouw en de 34-jarige kennis zijn inmiddels vrijgelaten, maar ze worden nog wel verdacht van betrokkenheid bij de dood van de 62-jarige vrouw. pening kinderdagverblijf Ollie na brand uitgesteld ogen toen ik de ravage zag", zegt Van den Bekerom. Niet zo ver wonderlijk ook, want na twee maanden van zwoegen, verbou wen en opknappen om het oude kleuterschool van Petrus Banden te verbouwen tot een mooi en modern kinderdagverblijf, zou Ollie eindelijk in gebruik worden genomen. Maar de brand gooide roet in het eten, letterlijk en figuurlijk, want het kinderdagver blijf moet nu eerst weer opge knapt, geschilderd en schoonge maakt worden. "De muren zitten onder het roet", zegt Van den Bekerom, terwijl ze haar zwarte handen laat zien. "Maanden van hard werken zijn in één klap weg gevaagd. Het is verschrikkelijk." Van den Bekerom heeft geen enkel idee wie de brand gesticht heeft, maar heeft inmiddels aan gifte gedaan bij de politie."Het waren jongeren, dat kon ik wel zien aan de teksten die op de muren waren geschreven. Ik hoop dat iemand iets gezien heeft, of dat de daders zich mel den bij de politie." HISTORIE Kinderdagverblijf Ollie bestaat sinds 1 oktober 1995. Vanaf de start zat Ollie in een kleine ruimte van een woonhuis aan de Lathy rus 51 in Venray. Ruim 2,5 jaar is Ollie op zoek geweest naar een grotere locatie. In november van het vorig jaar kreeg Ollie de toe zegging van de gemeente Venray dat het mocht verhuizen naar de kleuterschool van de Petrus Ban den aan de Dr. Poelsstraat. Aange zien de verhuizing van de basis school toen steeds geen feit was_ kon Ollie niet meteen verkassen naar het nieuwe onderkomen en werd een tijdelijke locatie gevon den in het lege kantoorpand van BAM Nelissen van Egteren aan de Stationsweg. Daar kunnen de kin deren en leiding de komende twee weken nog altijd terecht. Als alles volgens planning verloopt, opent Kinderdagverblijf Ollie op maandag 2 juni zijn deuren. Het kinderdagverblijf geeft onderdak aan 24 kinderen in de leeftijd van 0-4 jaar en 15 in de leeftijd van 4- 12 jaar en heeft zeven personeels leden. 'Ik weet het niet. Ik zou het ht niet weten. Ik zal het t ten uitzoeken." Wethouder Töonts (PvdA) moest herhaal- Üjk passen in de commissie aatschappelijke Diensten, ij wist geen antwoorden op vele vragen die de commis- eleden op hem afvuurden. Aanleiding was de behandeling mhet jaarverslag van 2002. Vier de vijf partijen - behalve de dA - vuurden tal van vragen af tfe wethouder over het afgelo- boekjaar. Het ging vooral om fschrijdingen. Zoals bij onder- puisvesting waar voor 66.000 3 meer uren zijn gemaakt van- £ge het nieuwe huisvestings- to- "Dit dit zijn twee mensjaren. dis wel een heel erg duur plan worden", vond Teanne Hendrix 1 BA). 5°/{ Ook kwamen er vragen over de 'ge uitvoeringskosten bij de bij- tod, Het aantal ABW-cliënten toi vorig jaar toe van 514 naar 4 Terwijl de uitvoeringskosten tfgen met 183.000 euro. De pimissieleden eisten tekst en '"eg. Mathieu Emonts raakte kt geirriteerd. "Deze detailvra-, to horen in de commissie Mid den thuis. Of u had ze vooraf bij ari! afdeling kunnen stellen." j3i Tom van den Hoek (groep Lem- ■a(( e|is) beklaagde zich erover dat togetallen ontbraken of onjuist i30l 'ircn. Hij merkte op dat het aan- voortijdige schoolverlaters l jtkis toegenomen, van 38 naar j 'Terwijl er maar 43 herplaatst Waar zijn die andere school- flaters gebleven. Lopen die nog op straat rond", wilde Van den Hoek weten die genoegen nam met de melding dat de beant woording via het verslag zal plaatsvinden. Elly van Dijck (PvdA) waar schuwde voor de dalende econo mie waardoor meer mensen een beroep zullen doen op een uitke ring. Bij sociale zaken en werkge legenheid zijn er veel open-eind- regelingen waarbij het aantal aanvragers de hoogte van de las ten bepaalt. Dit kan leiden tot grote risico's voor de gemeente. Ook Leonie Cals (WD) sprak haar zorgen uit. Het zijn regelingen als de bijzondere bijstand, leerlingen vervoer, wet voorziening gehandi capten, Deeltaxi en uitkeringen voor levensonderhoud. Martin Wijnhoven (Samenwer king) vond dat van een PvdA-wet- houder meer aandacht voor de minima verwacht mag worden. Hij riep Emonts op om voor deze groep in 2003 een extra inspan ning te doen. De wethouder reageerde dat hij de minima 'altijd hoog in het vaandel heeft staan'. Politiek wil exploitatieoverschot toevoegen aan reserves Begin juni verschijnt de voorjaarsnota. Hierin kondigt het college vergaande maatre gelen aan om het grote finan ciële tekort voor de komende jaren te bestrijden. Er moet voor miljoenen euro's bezui nigd worden. Uit de jaarreke ning 2002 wordt duidelijk dat opnieuw in de sector Maat schappelijke Diensten de zwaarste klappen zullen val len. Want de kosten voor onderwijs, gehandicapten, vervoer (Deeltaxi) en bijstand rijzen de pan uit. In 2002 leidde dit dit niet tot een negatief resultaat. Venray hield zelfs 1,4 miljoen euro over. De extra uitkering van de rijks overheid was een grote meeval ler. Daarnaast werd er minder werk uitgevoerd dan in de begro ting was opgenomen. Het college had zich voorgenomen om in de eerste twee jaar van deze regeer periode geen nieuwe zaken aan te pakken maar eerst de achterstan den weg te werken. Dat is tot nu toe onvoldoende gelukt. Want het 'stuwmeer' van nog uit te voeren werk werd slechts minimaal ver kleind van 7,8 naar 7,5 miljoen euro. De achterstanden zitten vooral bij de automatisering, onderwijs, Dingus, wegen, ver keer, riolering en parkeren. "De uren zijn wel besteed maar het werk is niet uitgevoerd", conclu deerde Theo Mulders (Samenwer king). "De uitvoering van het beleid wordt vertraagd en dit heeft gevolgen voor 2003- Wan neer wordt het werk wel uitge voerd en wat zijn de financiële consequenties", aldus Mulders die constateerde dat het personeels bestand juist was toegenomen. De commissie Middelen was kritisch ondanks het positieve resultaat van 1,4 miljoen euro. Want de voordelen waren inci denteel. Terwijl de nadelen juist van structurele aard zijn. Door de teruglopende economie wacht ook Venray de komende jaren een lagere rijksuitkering. De bijdragen uit het gemeentefonds zijn name lijk gekoppeld aan de uitgaven van de landelijke overheid. Inves teert het rijk minder dan ontvan gen ook de gemeenten minder geld. Daarnaast zal er meer een beroep op de sociale uitkeringen worden gedaan. Wethouder Hei dens (CDA) toonde zich pessimis tisch over de rijksuitkeringen die Venray in de afgelopen jaren zo vaak voor rode cijfers hebben behoed. "De komende jaren hoe ven we geen grote nabetalingen van het rijk meer te verwachten. Deze ontwikkeling baart zorgen. Ik voorzie tekorten waar we nu op tijd op moeten inspelen." Het WVG-budget - bedoeld voor woningaanpassingen en vervoer voor gehandicapten - wordt al jarenlang overschreden. Nu ook de reservepot leeg is zal het beleid bijgesteld moeten worden. Dit geldt ook voor de Deeltaxi dat door de goedkope kaartjes in korte tijd heel populair geworden is. Rein Dupont (CDA) noemde ook onderwijshuisvesting en sociale uitkeringen. "Het huidige beleid kunnen we niet langer handhaven." PvdA, WD en Samenwerking toonden zich posi tief verrast over het voordelige jaarresultaat. Paul Vriesekoop (PvdA) concludeerde dat Venray voor het eerst sinds jaren buiten de extra rijksgelden om ook zelf voordelen heeft weten te beha len. CDA, PvdA en WD vonden dat het voordelige saldo volledig aan de algemene reserve moest worden toegevoegd. Ron van den Heuvel (WD) wees erop dat de bestemmingsreserves vorig jaar met 2,4 miljoen euro zijn afgeno men. "Het is zorgelijk dat er meer onttrokken dan toegevoegd is aan deze reserves. Daarmee worden de problemen naar de toekomst verschoven." Samenwerking vond daarom dat eerst de bestemmings reserves weer op peil moeten worden gebracht. "Want er zijn discutabele bedragen vanaf geboekt. Daarom moeten we dit eerst aanvullen voordat er geld naar de algemene reserve gaat", aldus Mulders. Wethouder Hei dens was ook van mening dat het voordelige saldo moest worden ingezet om het weerstandsvermo gen te versterken. Dat de gemeen te 1,4 miljoen euro heeft overge houden komt volgens Heidens ook door een betere budgetdisci- pine en dat veel externen zijn ingeruild voor eigen medewer kers. u Schouwburg Venray k u ns té *jce» inmx Jerusalem Zondag 18 mei Festival 'Uit de Kunst' Van 12.00-16.00 uur organiseren de Schouwburg Venray en Kunstencentrum Jerusalem het festival 'Uit de Kunst'. Dit festival kan gezien worden als de start van het culturele seizoen in Venray. Naast eigen presentaties op 5 podia; in de Schouwburg de grote zaal, foyer, theatercafé 'De Artiest' in de aula zijn doorlopend optredens, buiten bij het Kunstencentrum is een podium voor bandjes opgesteld. Ook kan het publiek demonstraties (dans, muziek en beeldend) bijwonen en veel amateurverenigingen zijn present. Dus een kunstzinnige dag voor iedereen met veel informatie en inschrijfmogelijkheden voor cursussen en theatervoorstellingen. Graag tot 18 mei! Schouwburg Venray, telefoon 0478 530999 De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag de jaarlijkse alcoholcontrole gehouden op de Stationsstraat en de Venrayseweg in Horst en op de Leunsewreg in Venray en de Rijksweg (271) in Well. Met zestien medewerkers werden in totaal 451 bestuurders aan een blaastest onderworpen. In totaal werden negen bestuur ders betrapt op rijden onder invloed. Twee bestuurders kregen een bekeuring, omdat ze geen gel dig rijbewijs bij zich hadden. Mooi de Mooiste Mode rrairnw m iisiwgCiwpi St Lambertusptein 12 Horst tel. 077 3986464 Normaal 122,80 casual wear far man bleek 82, venray Cel. 0478 - 512306 De nieuwe stankwetgeving die op 1 mei 2003 is ingegaan betekent alleen voor plui mveebedrij ven een versoepeling. Voor de andere intensieve veehouderij - varkens en rundvee - komt er zelfs een uitbreiding van de stankcirkels. Dat meldde Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) in de commissie Ste delijk Beheer. "Dit is slecht nieuws voor Venray", aldus Verkoeijen Zijn partij heeft de gevolgen van de gewijzigde berekening van stank cirkels in beeld heeft gebracht. Volgens de nieuwe normen ontstaan er nog meer knelpunten voor woningbouw op de kerkdorpen; Twee jaar geleden trok de gemeente veel geld uit om de stankcirkel van het veebedrijf van Van Dijck te verkleinen om woningbouw in Merselo mogelijk te maken. In plaats van mestvarkens schakelde het bedrijf over op zeugen zodat de in aanbouw zijnde woningen toch afgebouwd konden worden. Volgens Verkoeijen liggen deze -wonin gen nu weer middenin de oude stankcirkel. "Dit betekent nogal wat voor Venray, Het heeft ook consequenties voor het te bouwen woon zorgcomplex in Ysselsteyn. Alle berekeningen van stankcirkels moe ten helemaal opnieuw gedaan worden", zei Verkoeijen. Wethouder Driessen (CDA) meldde dat het probleem op het gemeentehuis hekend is. Maandagochtend heeft hij hierover overleg gevoerd met wethouder Ruyten en de hoofden van de afdelingen Ruimtelijke Ordening en Bouwen en Milieu. Driessen wilde nog mets kwijt over de consequenties. "Sommige stankcirkeLs worden verkleind en sommigen worden vergroot. De ambtenaren zijn bezig om alles in kaart te brengen." De komst van verkeerslich ten bij de op- en afritten van de A73 op de Maasheseweg bij hotel Asteria in Venray is opnieuw uitgesteld. Tot grote ergernis van wethouder Dries sen (CDA) die door Rijkswa terstaat al een aantal jaren aan het lijntje wordt gehouden. Maandag meldde Driessen het slechte nieuws in de commissie Stedelijk Beheer. Rijkswaterstaat moet landelijk 400 miljoen euro bezuinigen waarvan 20 miljoen euro in Limburg. Veel projecten zijn daarom geschrapt. "Ik baal als een stekker. Het lijkt wel of al het geld naar de HSL en de Betuwelijn is gegaan", zei Driessen. "Want er zijn bijdragen toegezegd voor twee verkeersregelinstallaties aan beide zijden van de A73. Dit zijn keiharde toezeggingen die moe ten worden nagekomen." Rijkswa terstaat zou 80% van de kosten voor de aanleg voor haar rekening nemen, de gemeente Venray 20%. Tevens zou aan de noordzijde van het viaduct een fietsoversteek over de Maasheseweg komen. Het gaat om een totaalbedrag van 360.000 euro. Daarbij komen dan nog wel de extra kosten voor de realisatie van een fietspadover- steek naar Mac Donalds, die wor- Cadeau bij 50-jarig bestaan Geschied- en oudheidkundige kring den geraamd op nog eens 15.000 euro. GEVAARLIJK PUNT De verkeerswethouder reageer de in de commissievergadering zo teleurgesteld omdat de afrit een gevaarlijk punt is waar al jaren veel ongevallen gebeuren. Vorig jaar zelfs twee met dodelijke afloop en ook dit jaar vond bij de afrit al een dodelijk ongeval plaats. "Het aantal verkeersdoden op die plek tikt door. Ik wil samen met de provincie Rijkswaterstaat bewegen om dit toch op hun lijst te houden. Zodat het wellicht vol gend jaar wordt uitgevoerd." Driessen spreekt woensdag morgen het bericht in Dagblad De Limburger tegen, dat de afrit van de A73 in Venray wel nog dit jaar wordt beveiligd met verkeerslich ten. "Dat klopt niet. Ik heb woord voerder Wu van Rijkswaterstaat vanmorgen nog gesproken en die heeft me verzekerd dat de ver keerslichten in Venray hoge prio riteit hebben en dat dat ook zo aan de directeur-generaal van Rijkswaterstaat in Den Haag wordt doorgegeven. Maar in Den Haag wordt besloten waar het geld naartoe gaat. Wél zeker is dat de verkeerslichten er in 2003 niet meer komen. Als Rijkswaterstaat het geld vrij geeft, duurt het namelijk nog zeker acht maanden voordat de verkeerslichten er staan. En daar baal ik als wethou der van verkeer van." De Geschied- en oudheid kundige kring Venray wil de bevolking een maquette schenken van het centrum van Venray van omstreeks 1930. Kunstenaar Erik van Maarschalkerwaard gaat de maquette - van 2,5 bij 1,5 meter - bouwen. Het moet str aks een plek krijgen in de nieuwe publiekshal op het gemeentehuis. Het cadeau wordt gegeven naar aanleiding van het vijftigjarig bestaan op 14 oktober 2005 van de Geschied- en oudheidkundige kring Venray en omstreken. De maquette heeft een schaal van 1:500 waarop alle gebouwen die voor de Tweede Wereldoorlog in hartje Venray stonden te zien zijn. Het ontwerp gaat 12.500 euro kosten exclusief bijkomende kos ten van ongeveer 3000 euro. Dit kan niet alleen uit de verenigings kas betaald worden. De Kring heeft daarom de plattegrond in duizend genummerde stukjes ver deeld. Iedereen krijgt de kans om voor 15 euro een maquetje te adopteren. Zodat dit unieke aan denken er ook daadwerkelijk komt. In februari 1955 namen A. Jans sen, B. Kruysen en H. Messemaec- kers het initiatief voor een heem kunde vereniging in Venray. Zij waren bezorgd dat de historische waarden, die nog in Venray aan wezig waren, verloren zouden gaan. Op 14 oktober van dat jaar werd de Heemkunde kring Ven ray opgericht. In 1964 kreeg het de huidige naam en in 1968 werd aansluiting gezocht bij het LGOG (Limburgs Geschied en Oudheid kundig Genootschap). De Kring heeft zich al die jaren bezig gehouden met de Venrayse cultuur en historie. Zoals de oprichting van het museum, het gemeentearchief, de oude grafste nen in en om de Grote Kerk, de kruisen en kapellen, archeologie, behoud van historische gebou wen, uitgeven van boeken en her denkingen van Henschenius. Bij mevrouw T. Raaijmakers (tel. 691446) en de heer C. Storms (tel. 516040) is informatie ver krijgbaar over adoptie van een maquetje. Het banknummer van de Geschied- en oudheidkundige kring is 22.96.43.876. PEEL EN MAAS een abonnement waard PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen - Christ van den Mtmckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven; Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhofni Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau. Periodiek - Tel. 0428-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en veremgingsnieuws tot uiterlijk dinsdag1 Ö.Ö0 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3