ie 'commissaris Kay' van Meerlo Countrydansen wint aan populariteit Effectievere aanpak illegale reclameborden Minder grutto's en wulpen in Limburg Xiltuurbereik in :hijnwerpers Kansrijke Limburgse bosprojecten stagneren Imago provincie verbeterd Duurzaam Ondernemen Prijs Dagrecordomzet veiling ZON PEEL EN MAAS Koninklijk agi J, EN MAAS Donderdag 15 mei 2003 - Pagina 27 Verbruggen met zijn hond Kay in training voor politiehondenkeuring (bekendste politiehond is Jer twijfel commissaris ■van de gelijknamige tv- Kenners schudden mee- |g hun hoofd als ze de ver ingen van Rex zien. Het ■ver van de realiteit. Maar p 'hondenvreemd' zijn de s van Rex niet. Want een [htende boef vloeren, jjsmateriaal opduiken of ibject bewaken zijn vaar- »den die politiehonden lans moeten beheersen. mei vindt in het Mid- mburgse St. Odiliënberg rste keuring dit jaar voor iehonden in opleiding Meerlonaar Rick Ver ben (29) hoopt met zijn r Mechelse herder Kay legeerde certificaat PH- nachtigen. Met het eer dat mag Kay zich officieel ihond noemen. Tien vra- taan zijn baas Rick Ver- Waar komt de ambitie van- lom jouw hond op te leiden Mitiehond? je ambitie is mij met de pap- ingegoten: Ik ben opge- d in een gezin waar honden :t trainen van honden een •1de passie is. Mijn vader is al (33 jaar lid van politiehonden- ing PHV Buitenlust in Ven- jnijn oudere broer is al twin- ir actief in de hondensport J: nu een jaar of acht. Het B gewoon bij onze familie. En jeeft mij voldoening om zo fcfmet herdershonden bezig te |Maar waarom een opleiding Sjüehond? jmdat die opleiding verder (dan de vaardigheden die hon- (bij een gemiddelde kynolo- Jursus moeten kennen. Die is is zeker niet onverdienste- n je hond te leren gehoorza- t maar ik vind het interessan- en een uitdaging om mijn 13 meer vaardigheden en disci- loes aan te leren. Spectaculaire jdingsacties of arrestanten tot «brengen bijvoorbeeld. Dat ||eckt mij aan. En natuurlijk (ethet passen bij de hond. Lang jfidere hond is geschikt als Behond. Dat wordt veelal tald door de karaktereigen- (jpen van het ras." hij bent politieman? fee, ben ik niet. Vaak denken jen dat als je deze sport beoe- fc je ook werkzaam bent bij de «tic. Maar het tegendeel is 1 denk dat zeker 95% van (sportbeoefenaars een andere in heeft. Zij doen dat puur uit pbv. Ik werk zelf bij John Ie Fabriek Horst als kwaliteits- werker." 4. PH-1 is het eerste certificaat dat politiehonden kunnen bemachtigen. Welke vervolgoplei dingen bestaan er? "Een hond die door de keuring komt en het PH-1 certificaat behaalt, is officieel politiehond. Vervolgens kan de hond verder gaan voor PII-2, dat is een verdere verdieping en verfijning van de opleiding PH-1. En je kunt de hond opleiden voor specialisten werk, bijvoorbeeld voor objectbe waking, reddingshond of speur hond. Als Kay PH-1 haalt, dan wil ik met hem doorgaan voor PH-2 en objectbewaking. Maar niet met de intentie om Kay daarna te ver kopen. Ruim 85% van de honden met PH-1 of PH-2 wordt verkocht aan de politie, het leger of bewa kingsdiensten. Ook is er veel vraag vanuit het buitenland. Ik wil Kay behouden. Voor mij, voor het gezin. Kay is thuis een eerlijke en sociale hond die bij ons is opge groeid. Dus hoort hij bij ons. Het enige object dat hij mag bewaken, is ons huis. En verder wil ik met hem graag meerdere certificaten behalen en aan wedstrijden voor politiehonden deelnemen." 5. Hoe ziet een keuringsdag eruit? "De keuring bestaat uit twee dagdelen. Het ochtendprogram ma is het zogeheten 'appèl en speurwerk'. Dat betekent onder meer volgen, springen over objec ten, bewijsmateriaal opspeuren en bewaakoefeningen. Het mid dagprogramma is spectaculairder. Dan worden de honden getest in onder meer het tot staan brengen van een arrestant in verschillende situaties. Variërend van een arres tant die zich verweert met een stok met dreigende houding tot een arrestant die op de fiets vlucht of zich met een geweer verdedigt. Het is belangrijk dat de honden gedisciplineerd te werk gaan en bijvoorbeeld niet meer bijten na een bepaald comman do." 6. En wanneer is Kay officieel een politiehond? "Als hij in de keuring 352 van de maximale 440 punten behaalt. Bij 402 punten krijgt hij het certi ficaat met de vermelding 'met lof. Deze beoordeling gebeurt door gediplomeerde keurmeesters, die je die dag nauwlettend volgen. Als Kay het maximaal aantal punten van 440 punten haalt, mag hij ook deelnemen aan het Nederlands kampioenschap voor politiehon den. Dat vindt ieder jaar plaats in •het voetbalstadion van FC Den Bosch, begin september. Die titef strijd is slechts weggelegd voor een select aantal honden. Jaarlijks behalen in Nederland hooguit een twintigtal honden de maximale 7. Is die maximale score voor Kay haalbaar? "Ik sluit het niet uit. Ik ken mijn hond goed door eerder behaalde resultaten tijdens wedstrijden en ik weet dat hij op een topdag ver kan komen. De factor geluk en vorm van de dag zullen bepalend zijn. Ik bereid Kay nu zo goed mogelijk voor op de keuring. We trainen wekelijks vier keer en nu ook op diverse locaties en onder omstandigheden die zoveel moge lijk vergelijkbaar zijn met die op de keuringsdag. Overigens ben ik niet alleen betrokken bij het africhten en de voorbereiding. Het africhten van een politiehond kun je niet alleen. Daar heb je de hulp bij nodig van medecluble den. Om een voorbeeld te noe men: de arrestant (pakwerker) is een zware, maar belangrijke taak. Hij kan ervoor zorgen dat de hond goed door de keuring komt." 8. Jij bent zelf ook wel eens 'arrestant'. Hoe reageert Kay dan op jou? "Furieus. De meeste politiehon den hebben twee gezichten. Thuis is Kay een lieve familie hond, maar zodra hij op het oefenterrein komt en een pakwer ker ziet, dan zit Kay op zijn com mando's te wachten. Dan wordt hij, zo gezegd, een gedreven jager. Ook als ik in het pakwer- kers pak zit, wil hij alleen maar actie." 9. Als Kay het PH-1 certificaat behaalt, staan de kopers dan in de rij? "Er zullen voldoende instanties zijn die interesse hebben in een gecertificeerde politiehond. Maar rijk worden, doe je er niet van. Het verkopen van de hond hangt ook af van wat voor band je met je hond hebt en of je meer certifi caten wilt halen. Voor mij is het belangrijk om met Kay zo goed mogelijk te scoren, zodat ik straks leuke wedstrijden en demonstra ties kan draaien en ik hem eventu eel een keer mee kan laten dek ken voor een eigen pup." 10. Tot slot: wordt Kay ooit commissaris Rex? "Haha. Nee, geen enkele hond wordt ooit commissaris Rex. Wat Rex kan en doet, staat toch behoorlijk ver van de realiteit af. Rex doet schijnbaar bijna idles uit zichzelf en begrijpt alles, als je het moet geloven. Dat is irreëel. Er moet een fijnzinnig samenspel zijn tussen hond en zijn baas. Kay wordt hooguit 'commissaris Kay' van Meerlo." puteerde Staten (GS) Limburg zijn blij dat de inspanningen die de icie levert voor het irogramma Cultuurbe- delijk zijn opgemerkt, samenwerking tussen rijk, incies en gemeenten op :el gebied heeft resul- De Provincie Limburg it actief deel aan het jlan. Steeds meer men- komen in hun omgeving cultuur in aanraking. Dat [een zeer positieve constate- aldus gedeputeerde Mar- lEurlings. lopdracht van het Ministerie iderwijs. Cultuur en Wel- i(0CenW), het Inter Provinci- erleg (IPO) en de Vereni- Nederlandse Gemeenten 0 presenteerde de Visitatie- lissie Cultuurbereik in Den haar actieplan dat als titel [reeg 'Van jonge mensen en [dingen die gaan komen'. Het is van groot belang voor het irgse cultuurbeleid. In haar irtage geeft de Visitatiecom- aan dat de wijze waarop de icies omgaan met hun regie- Wie bijzondere aandacht ögt. Als positief voorbeeld de Visitatiecommissie in rapport het 'model Limburg', 'oral de aandacht voor de klei- gemeenten die niet rechtst as door het Ministerie van fcnW worden gefinancierd is "belang. De Visitatiecommissie "dt de Limburgse aanpak van «amentele aard. Zij constateert er toewijding is op regionaal lokaal niveau. Verankering van 'cultuurbeleid is daarmee een sentieel element van de ontwik- lóg. De commissie constateert "de investeringen in het Actie- ogramma Cultuurbereik snel Ichten begint af te werpen en 'het van belang is het program- voort te zetten in de periode 35-2008. Iet Actieprogramma Cultuur lijs een vierjarig programma. "0r dit programma is voor het eerst binnen de Rijkscultuurnota gebruik gemaakt van het zogehe ten matchingsprincipe. Het minis terie van OCenW besteedt jaar lijks 68 miljoen aan het Actieplan. De provincies en 32 deelnemende steden investeren in totaal samen 30 miljoen. Voor de routes 'Cultuurbereik'. 'Beeldende Kunst en Vormgc- ving(BKV)' en 'Cultuur en School' stelt de Provincie Limburg jaar lijks 2,25 miljoen beschikbaar. Hiermee kan snel en programma tisch worden gewerkt. Hel inzet ten van flexibele budgetten heeft volgens de Visitatiecommissie veel effect gehad op het reguliere cultuurbeleid. FloraHolland vestiging ZON realiseerde vorige week een dag- recordomzet aan de klokverkoop van bloemen en planten. Er werd voor 910.956 euro gekocht het geen een omzetstijging van 3 pro cent is ten opzichte van vorig jaar. Vestiging ZON heeft een dergelij ke omzet aan de klok nog niet eer der kunnen realiseren. Deze recordomzet is vooral te danken aan moederdag in combinatie met bijna zeven procent hogere totale aanvoer en de betere klokprijsvor- ming van met name tuinplanten en kamerplanten. Ten opzichte van dezelfde dag in 2002 stegen de prijzen van kamerplanten met 24 procent bij een 14 procent hogere aanvoer. De prijzen van tuinplanten stegen met 9,5 pro cent bij een 9 procent hogere aan voer. De prijzen van bloemen daalden met bijna 18 procent bij een 5 procent hogere aanvoer. Sinds begin dit jaar is er een ster ke omzetgroei waarneembaar bij vestiging ZON. Nieuwe commer ciële initiatieven zoals 'Vrijdagvei ling, een complete veiling' en de 'Tuin- en Terrasplantenveiling' worden als positief ervaren door de relaties. Bijna vier jaar geleden ver huisde Henri te Kaat vanuit de Achterhoek naar Noord-Lim burg. Om sociale contacten te leggen, ging hij in clubver band countrydansen in Cas- tenray en Meijel. Inmiddels heeft hij zijn hart helemaal verpand aan deze steeds popu lair wordende tak in de dans- sport. De 52-jarige Te Kaat geeft nu wekelijks les aan meer dan 130 liefhebbers in heel Noord-Limburg. Iedereen heeft ze al wel eens gezien, een groep enthousiaste dansers die, gehuld in cowboykle- ding, vol overgave en met de voe ten stampend een demonstratie countrydansen weggeven. Is countrydansen dan ook een sport, cultuur of folklore? Te Kaat: "Het is van alles wel een beetje. Cul tuur en folklore, een soort van levensstijl waarin gelijkgezinden zich prettig voelen. De mensen die de lessen volgen, hebben ook buiten de dansavonden contact met elkaar." Om dit gevoel uit te dragen startte Henri te Kaat in augustus 2001 met een groepje van ruim twintig enthousiaste dansers in een zaaltje in Broekhuizen vorst. Onder de naam Country Highway Country Dancers kwamen de lief hebbers een keer per week onder leiding van Te Kaat bij elkaar. Al snel volgden er wekelijkse dans avonden in Koningslust, Merselo, Horst en in februari van dit jaar Meterik. "Het aantal deelnemers aan de dansavonden groeit nog steeds gestaag. Ik geef nu aan zeven groepen les, in totaal ruim 130 countrydansers." Henri te Kaat is meer dan twintig uur per week druk bezig met zijn hobby. Daarnaast organiseert hij van tijd tot tijd country-avonden in de regio. Het countrydansen komt van oorsprong uit Ierland en is door Ierse emigranten in Amerika geïntroduceerd. Aan het einde van de vorige eeuw waaide het countrydansen over naar Europa. En, niet vreemd, Nederland was een van de eerste landen waar de nieuwe rage voet aan de grond kreeg. Volgens Te Kaat liggen ver schillende oorzaken ten grondslag aan de populariteit in Nederland: "De leuke muziek, de gezellige sfeer en de onderlinge samenho righeid zijn de belangrijkste oor zaken. Bovendien heb je bij deze dansvorm geen partner nodig. Je kunt lekker als individu met de groep meedansen. Countrydan sen kan iedereen, jong en oud. Onze dansers variëren in leeftijd van 8 tot 74 jaar." Naast de wekelijkse Iesavonden en de maandelijkse countryavon den hebben de Country Highway Country Dancers binnenkort een hoogtepunt in het nog jonge bestaan. In het weekend van 18 tot en met 20 juli is er een drie daags countryfestival op het eve nemententerrein in Kronenberg. "Onder de naam Fox Mountain Country Weekend valt er heel wat te beleven en zijn er naast de optredens van bekende Neder landse, Belgische en Duitse count- rvartiesten, onder meer works hops. shows. een grote countrymarkt en op de zondag en grote braderie/sfeermarkt", licht Te Kaat alvast een tipje van de sluier op. Voor info over de club en/of het festivan kunt u bellen met Henri te Kaat, telefoon 077- 4660218, mobiel 06-10917164 of per e-mail: info@countryhigh- way.nl Op internet kunt u infor matie vinden onder www.count- ryhighway.nl Countrydansen is plezier voor jong en oud niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De provincie Limburg laat voortaan overtredingen van de Landschapsbeschermings- verordening Limburg 1996 voortaan eerst langs strafrech telijke weg aanpakken. Tot voor kort gebeurde dat langs bestuursrechtelijke weg, maar die procedure vergt vaak een lange tijd. Bedoeling van de nieuwe werk wijze is, dat overtreders die illega le reclameborden in het land schap plaatsen sneller kunnen worden aangepakt. Pas in tweede instantie zullen Gedeputeerde Sta ten als bestuursrechtelijke maatre gel een dwangsom opleggen. GS hebben de richtlijnen voor deze dwangsommen verhoogd. De dwangsom kan nu oplopen tot 45-000,- per bord. Met het Open baar Ministerie zijn afspraken gemaakt die inhouden dat eerst strafrechtelijke maatregelen (pro ces-verbaal) ingezet worden. Ook kunnen illegale borden in beslag worden genomen. Als deze maat regelen niet tot het gewenste effect leiden, dan kunnen GS de overtreder dwingen om het illega le bord te verwijderen op straffe van een dwangsom die kan oplo pen tot maximaal 45.000,- per bord. Limburg kent al sinds 1918 een provinciale Landschapsbescher- mingsverordening, die reclame borden in het buitengebied ver biedt. Reclame-uitingen vormen immers een aantasting van natuur en landschap. Desondanks signa leren politie, gemeenten en bur gers regelmatig illegale borden. Ook controleert de Provincie regelmatig in het buitengebied, waarbij ook illegale reclamebor den worden aangepakt. Om tegemoet te komen aan de maatschappelijke behoefte aan reclameborden kent de provincia le verordening enkele uitzonde ringen, waarin het plaatsen van borden toegestaan kan zijn. Bij voorbeeld bij bepaalde grootscha lige evenementen, voor seizoens gebonden agrarische producten en toeristische bewegwijzering. De uitzonderingen (en de voor waarden die daarvoor gelden) staan beknopt in een nieuwe fol der die verkrijgbaar is bij gemeen telijke informatiecentra en de Pro vincie Limburg. Daarnaast is meer informatie over de Landschapsbe- schermingsverordening Limburg 1996 te vinden op de provinciale website (www.limburg.nl). De Provincie Limburg is geste gen van plaats 334 naar plaats 111 in de MT500, de lijst van 500 bedrijven en instellingen met het beste imago in Nederland. De lijst wordt jaarlijks opgesteld door het vakblad Management Team, op basis van een Nipo-onderzoek onder 1200 hoogopgeleide managers. Limburg scoort daar mee het hoogst van alle provin cies. Aan de 1200 managers is onder meer gevraagd voor welk bedrijf ze graag zouden willen werken. Vorig jaar scoorde de Provincie Limburg positie 334 op deze deel- lijst, tegen positie 73 dit jaar. Op de andere deellijst, de 'business- ranglijst' (met wie wilt u graag zaken doen) maakte de provincie vorig jaar al een sprong: van 677 naar 190. Dit jaar scoort Limburg op deze businesslijst positie 187. Boeren en vrijwilligers die zich inzetten voor het behoud van de weidevogel in Limburg maken zich zorgen over het voortbestaan van weidevogels als de grutto en de wulp in Limburg. Dat staat in het jaar verslag weidevogelbescher ming dat de stichting Instand houding Kleine Landschapselementen in Lim burg, IKL over 2002 opstelde met 22 lokale samenwerkings verbanden van boeren en vrij willigers. Sinds 1995 spannen vrijwilli gers en boeren zich in voor de bescherming van weidevogels als de kievit, wulp, grutto en scholek ster. In de meeste gevallen sporen vrijwilligers de nesten op, die ver volgens worden gemarkeerd met stokken. Op deze wijze kan de boer tijdens de voorjaarsdrukte van ploegen, maaien en de onkruidbestrijding de nesten en jonge vogels ontzien. In totaal werd er vorig jaar op 2.403 hectare aan landbouwgron den 1300 nesten van akker en weidevogels gevonden en indien nodig beschermd. Twee jaar gele den ging het nog om 2900 ha, waar toen 1302 nesten werden gevonden. De kievit is de meest algemene weidevogel die beschermd werd. Het ging daarbij om 1185 nesten van deze vogel. De meeste kieviten (1014) wer den overigens op de bouwlanden aangetroffen. Opvallend is de afname van markante weidevogels als de grut to en de wulp. Zo werden er in 2000 nog 48 nesten van de grutto gevonden. Afgelopen jaar waren dit er nog maar 34. Van de wulp vonden de beschermers slechts 17 nesten, tegenover 44 in 2000. Deze twee vogels zijn kritisch vanwege hun voorkeur voor natte graslanden en open landschap pen. De afname van grutto en wulp in Limburg wordt mede ver oorzaakt door de uitbreiding van industrieterreinen in voormalige weidevogelgebieden en het afne mend areaal van geschikte gras landen. Overigens werden voor het eerst nesten gemeld van de geelgors, roodborsttapuit, en witte kwikstaart. Verder werden ook nesten gevonden van de patrijs, kleine plevier en veldleeu werik. In 2002 pakte een afgeno men aantal vrijwilligers de lijn van de weidevogelbescherming weer op. In 2001 was het bescher- mingswerk vanwege de MKZ-cri- sis nauwelijks mogelijk. Het jaar daarvoor was er nog sprake van 108 vrijwilligers en 203 boeren. In 2002 was dit teruggelopen tot 94 vrijwilligers en 157 boeren. Meer dan driekwart van de beschermde nesten was succes vol. Dat wil zeggen dat er een of meer eieren uitkwamen. In totaal ging 24 procent verloren. Van dit verlies wordt 11 procent toege schreven aan ei-roof door kraaien en vossen, werkzaamheden op het land (6 procent). Eenzelfde percentage werd verlaten door de oudervogels en van een procent is het niet bekend. Het project vrij willige weidevogelbescherming is mede mogelijk met financiering door de Provincie Limburg en het ministerie van LNV. Thissen Installatietechniek BV, Autoschade Peter Brou wers BV en Gulpener Bier brouwerij BV maken kans op de Duurzaam Ondernemen Prijs Limburg. Deze drie bedrijven zijn door de jury zorgvuldig geselecteerd uit de 27 bedrijven die zich heb ben aangemeld voor de prijs. De prijs is een initiatief van de Lim burgse Milieufederatie in samen werking met de Kamer van Koop handel Zuid-Limburg en de Pro vincie Limburg. Met deze prijs beogen de initiatiefnemers dat duurzame ontwikkeling op de agenda van het Limburgse bedrijfsleven komt te staan. Duur zaam Ondernemen staat voor een bedrijfsvoering waarbij de econo mische positie en winstgevend heid van een bedrijf kan groeien, zonder dat dit ten koste gaat van de kwaliteit van natuur en milieu. De prijsuitreiking vindt plaats op donderdagmiddag 22 mei in Roermond op de binnenplaats van het Groen Huis, waar onder andere de Milieufederatie is gevestigd, en het kantoor van de Limburgse Werkgevers Vereni ging. In Limburg staat de omvor ming van agrarische gronden naar bos ernstig onder druk. De 'Subsidieregeling Natuurbe heer' van het Ministerie van Landbouw, Natuur en Visserij (LNV) die de waardedaling van de grond als gevolg van de bosaanleg compenseert, schiet danig te kort. "Nu er landelijk gezien maar 10 projecten gehonoreerd kunnen De firma Verhaag Afbouwsyste men Parketvloeren Aannemersbe drijf BV in Sevenum heeft bij gele genheid van het 100-jarig bestaan van dit bedrijf het predikaat koninklijk gekregen. Gouverneur baron van Voorst tot Voorst'heeft de oorkonde behorende bij dit predikaat aan het bedrijf overhan digd. De richtlijnen behorende bij het Recht tot het voeren van het predikaat Hofleverancier vereisen onder andere dat de onderneming in de branche of bedrijfstak in de regio een eerste of vooraanstaan de plaats inneemt. worden vallen een groot aantal kansrijke Limburgse projecten buiten de boot. De overheid boet opnieuw in aan geloofwaardig heid als blijkt dat de inspanningen voor niets zijn geweest. Ons met succes gestimuleerde bosbeleid dreigt hierdoor te mislukken", aldus gedeputeerde Odile Wolfs. Voor de Provincie is de proble matiek zodanig urgent dat gede puteerde Odile Wolfs een brief naar Minister Veerman heeft gestuurd. Hierin vraagt zij een ver hoging van het budget, het 'ont- schotten' van de regeling, het ver eenvoudigen en het meer op de praktijk afstemmen van de proce dures. Op deze manier moet aan de huidige onzekerheid een einde worden gemaakt. Odile Wolfs: "We hebben voorop gelopen in het realiseren van de landelijke bosuitbreidingstaakstelling en wil len die positie graag behouden". Knelpunten De aanleg van bos sen en nieuwe landgoederen is een langdurig proces. Nieuwe projecten hebben een gemiddel de voorbereidingstijd van twee tot vier jaar. Voorbeelden van knelpunten die nu dreigen te ont staan zijn: het 'Rucydo bos' in Eckelrade, het 'Taterbosch' uit Landschapspark Susteren, 'Kro- nenbergerheide' in Sevenum, de nieuwe landgoederen 'De Schans' in Stramproy en het 'Lemmenhof in Ell. Deze initiatiefnemers mochten er redelijkerwijs vanuit gaan dat op het moment dat men tot uitvoering zou komen er een reële kans bestaat op het verkrij gen van een rijksbijdrage. Het is juist Minister Veerman geweest die bij zijn aantreden heeft aange geven dat het particulier omzet ten van landbouwgrond in natuur en bos prioriteit heeft en gestimu leerd dient te worden. De Provin cie Limburg heeft hierin de afge lopen periode juist veel draagvlak bereikt en daardoor wordt juist hier de pijn het meest gevoeld. Het Rijk stimuleert al jaren de aan leg van nieuw bos. Zo moet er landelijk 30.000 ha bos op land bouwgronden bijkomen. Aan de provincies is gevraagd actief mee te werken. Door de inzet van eigen menskracht en bijbehoren de stimuleringsregeling leidt dit de komende jaren tot bijna 300 ha nieuw bos in Limburg. Op dit moment is ongeveer een kwart van de doelstelling gerealiseerd.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 27