Henrique Kabia presenteert zijn bier in mobiele Afrikaanse bar Wanssums fanfare nog altijd springlevend ONDIEP inspireerde SOS voor Derde Wereldfestival Het nieuwe elan van fanfare Vriendenkring PEEL EN MAAS Mongozo: Exotisch bier met een bijzonder verhaal Sinds kort is er bijzonder Afrikaans bier op de markt. Het begon met een paar fles sen voor de aardigheid en werd zo'n succes dat het nu al wordt geëxporteerd naar zeventien landen. Dit dankzij een succesvol initiatief van de 4l-jarige uit Angola afkomsti ge Henrique Kabia, woonach tig in Wellerlooi, en de 43-jari- ge Venraynaar Jan Fleurkens. Het gaat om heel bijzonder bier, Mongozo genaamd, dat gebrouwen wordt volgens tradi tioneel Afrikaanse recept waarin onder andere bananen zijn ver werkt met Max Havelaar keur merk en het biologisch geteelde graansoort Quinua uit Bolivia. En dat betekent dat als je een Afri kaans pilsje drinkt en daarvan geniet tegelijk ontwikkelingspro jecten in de Derde Wereld steunt. Twee vliegen in een klap. Tijdens het grote Derde Wereldfestival van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum op zondag 18 mei in de gemeente Meerlo-Wans sum zal Henrique Kabia verhalen over zijn passie. Hij doet dat op de Derde Wereldmarkt waar een grote mobiele Afrikaanse bar wordt opgezet en uitsluitend Afri kaanse bieren kunnen worden gedronken uit kalebassen (tradi tionele houten drinkbekers). TRADITIE Het recept van het Mongozo bier is afkomstig van de moeder van Henrique Kabia. In Afrika is het traditie dat alleen vrouwen bier brouwen. Elk land in Afrika kent traditionele bieren die het levensonderhoud van de dorpen moeten waarborgen. Zo ook Mongozo, sinds vele jaren het handelsmerk van het dorp Saluse- ke, het rijk van Lunda, gelegen in Angola. De kennis van het brou wen werd generaties lang van moeder op dochter doorgegeven. Het bier werd in kalebassen gedaan en verder vervoerd naar buurdorpen of familieléden die verder weg woonden. In 1962 werd Henrique gebo ren in het zuidelijk deel van Ango la. Zijn moeder was een directe afstammelinge van de familie die traditiegetrouw het Mongozo-bier brouwde en hij is de enige zoon. Zijn moeder leerde hem de tech niek van het brouwen. Voor het eerst werd een man toegestaan Mongozo te brouwen. "Daarmee brak mijn moeder met de traditie dat alleen vrouwen bier brou wen". vertelt Henrique Kabia. Dan raakt zijn moederland ver zeild in een zware en mensenle vens kostende politieke strijd en moet Henrique vluchten om zijn leven te redden. Hij komt terecht in een asielzoekerscentrum in Friesland. Hij integreert snel, leert de Nederlandse taal en de gewoonten van het gastland. "Ik heb me aangepast aan Nederland, maar ik blijf een Afrikaan", lacht hij. Hij bracht, na het verkrijgen van het Nederlands burgerschap, als thuisbrouwer zijn Afrikaans bier op de markt. "Van asielzoe ker tot zakenman", lacht hij. "Dit avontuur is een geweldige uitda ging. Maar ik heb er erg veel ple zier van". ASSORTIMENT Vijf jaar geleden bezocht Kabia café De Evenaar van Venray naar Jan Fleurkens. Een multi cultureel cafébedrijf dat best wat Afrikaanse bier wilde ver schudden. Kabia en Fleurkens staken de koppen bijeen en korte tijd later werd het eerste Mongozo-bier gebrouwen bij de Friese brouwerij Us Heit in Bolsward. Inmiddels is het Mongozo-bier zo n succes dat het assortiment is gegroeid tot drie bieren en is de productie verplaatst naar de Belgische brouwerij Huyghe in Melle, bekend van onder andere het Delirium Tremens bier. In 1999 verschenen de eerste 35.000 kalebassen met de eer Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld ste flessen mongozo bier offi cieel op de Nederlandse markt. Mongozo is het eerste specialbier dat gebaseerd is op een ware Afrikaanse receptuur die authentieke Afrikaanse ingrediënten bevat. En sinds kort wordt er ook het biolo gisch geteeld graan Quinua in verwerkt. "Dat graan komt uit Bolivia en is een goed alterna tief om te telen voor de boeren in plaats van het verbouwen van coca bladeren", zegt Fleur kens. De uitbater heeft café De Evenaar inmiddels verlaten en zich samen het Henrique vol ledig gericht op de verkoop van Afrikaans bier. "Mongozo is niet alleen bier, het is ook het verhaal van een cultuur. Hoe je samen met mensen in Afrika en Europa fantastische dingen kunt doen", legt Henri que uit. Om en nog breder publiek aan te spreken is het karakter van Mongozo als typisch Afrikaans bier losgelaten. "So fair so good' is de nieuwe slogan. "Van traditioneel Afrikaans bier gaan we naar exotisch" legt Fleurkens uit. KALEBASSEN Het hoofdingrediënt palmnoot en de exotische 'glazen' kalebas sen, die gebruikt worden om de mongozo uit te drinken komen uit Afrika. Henrique controleert de import. De groep Afrikaanse vrou wen die de kalebassen verbou wen krijgen een percentage van de verkoop. Een voorbeeld van ontwikkelingshulp als gevolg van een persoonlijk initiatief. De Wereldwinkels ondersteunen dit initiatief door het mongozobier te verkopen. Ook bij Slijterij Linden- hof in Wanssum en Wijnhuis Ven- ray is het bier van Henrique Kabia verkrijgbaar. Slijterij Lindenhof en Mongozo steunen de komende drie jaren het Chili-project van de Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum: van elk geschenkartikel van Mongozo dat wordt verkocht krijgt SOS Meerlo-Wanssum 30 eurocent. Eerder was al overeengekomen dat van elk verkochte fles Chi leense wijn de stichting 25 euro cent ontvangt. De importeur van Mongozo is De Brouwketel in Den Bosch en Mongozo wordt onder andere door Heineken-groothandels gedistribueerd Mongozo bete kent zoveel als 'proost' en 'gezondheid'. Dat wordt gezond proosten op zondag 18 mei tij dens het festival in Meerlo. Meer info: Mongozo, Venray tel: 0478-550968 (www.mongozo.org) Stichting Ontwikkelingssamen werking Meerlo-Wanssum (tel: 0478 - 698241) Website: (www.sos-meerlowanssum.nl) Zondag 18 mei vindt in Meerlo-Wanssum een uniek mondiaal en muzikaal pro gramma plaats met als titel: Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld. Daarin doen alle fan farekorpsen en gemengde zangkoren van Meerlo-Wans sum mee en diverse andere topattracties uit binnen- en buitenland. Peel en Maas por tretteert de komende weken de fanfares en gemengde koren uit de zes kerkdorpen van Meerlo-Wanssum: van daag Fanfare Concordia uit Wanssum De Wanssumse fanfare Concor dia is met haar 125 jaar een van de oudere gezelschappen in de gemeente Meerlo-Wansum maar nog steeds springlevend. Eind november vorig jaar wist het muziekgezelschap onder leiding van de zeer bekwame dirigent John Gubbels uit Lottum een eer ste prijs te behalen in de afdeling uitmuntendheid met promotie naar de ere-afdeling. En vlak daar voor hadden de Concordianen op grootse wijze nog het 125-jarig jubileum gevierd. En ook voor het bijzondere concert tijdens de Derde Wereldmanifestatie in Meerlo heeft de Wanssumse fanfa re samen met de popgroep Ondiep uit die plaats de kiem gelegd. Samen met het gemengd koor presenteerde ze tijdens de lancering van de nieuwe cd van de populaire dialectband Ondiep het liedje Doje of Vrieze. Dat werd zo'n succes dat de organisa tie van SOS Meerlo-Wanssum het idee opvatte om dat nog eens te doen. maar dan met alle vijf de fanfares uit Meerlo-Wanssum en de zes gemengde koren. Deze unieke uitvoering staat op het programma rond de klok van half drie op zondag 18 mei. Alle fanfa res en koren spelen dan onder lei ding van dirigent John Gubbels, die ongetwijfeld hier en daar assistentie.zal krijgen van colle ga's. Fanfare Concordia is voor dit soort manifestaties en uitdagingen te vinden. En dat tekent het Wans sumse gezelschap dat 43 spelende leden heeft, een drumband van elf personen en een majoretten en minirettencorps van 45 leden. Voeg daarbij het feit dat liefst 25 jongeren in opleiding zijn en het bewijs is geleverd dat de oude fanfare zich jong voelt en spring levend is. Fanfare Concordia heeft altijd toonaangevende dirigenten gekend. De eerste, de heer Bier man, was hoofd van de school in Meerlo. Een stempel in de positie ve zin heeft Nico van de Iconen- berg gezet op dit korps. Hij diri geerde Concordia zo'n twintig jaar met veel succes. Kronenberg werd in 1985 opgevolgd door Jan Bartels uit Meerlo en toen deze tien jaar later het dirigentenstokje verruilde voor de kookpot in res taurant Tante Jet Blitterswijck ver scheen John Gubbels uit Lottum ten tonele. Eén anekdote uit de Wanssum se fanfare geschiedenis heeft niets met muziek te maken, maar is te mooi om niet te vermelden. De ijverige muzikanten haalden in oktober 1999 oud ijzer op om de kas te spekken. Op de Postbaan bij de familie Vermazeren-Peters stond een zeer oude zware ijzeren ploeg in de tuin. Kassa!, dachten de muzikanten en ze gooiden het zware landbouwwerktuig bij het andere oud ijzer. Oei! De ploeg behoorde tot de tuininventaris van de familie Vermazeren. Toen de vermissing werd opgemerkt was de ploeg al vernietigd. Con cordia en de familie vatten het incident sportief op en enige tijd later kon voorzitter Piet Jacobs namens zijn Concordia de familie een nieuwe oude ploeg schen ken. Fanfare Concordia repeteert altijd in gmenschapshuis De Zand hoek te Wanssum en beschikt over een fraaie en informatieve website: www.tum.to/concordia Donderdag 30 januari 2003 - PaJLE stein, Rogier Rutten, sen en de afscheid Robert van Rattingen, heeft inmiddels drie cd markt: Kameraod (opg aan hun overleden ban j Wim Koster). Van Vleis™ en de laatste Hemel Deze CD was korte tijd radio CD van de week ej je Hutje op de Hei sc« T hoog op de Limburg 1 U: Ondiep is bekend van de dankzij optredens bij ond re De Muziekfabriek Hovers Ll-televisie. Zo cui band op in voorprograa The Scene en Rowwen H (e Ondiep een graag geziene1 het FUNPOP-festival in A jubilerende SOS-organis geen mooier cadeau kui gen dan de solidarit Ondiep en het idee wati geboren. Als dirigent J« bels zondagmiddag 18 f sein geeft om te beginne jje hier en daar mensen krijgen. Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld Zondag 18 mei vindt in Meerlo-Wanssum een uniek mondiaal en muzikaal pro gramma plaats met als titel: Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld. Daarin doen alle fan farekorpsen en gemengde zangkoren van Meerlo-Wans sum mee en diverse andere topattracties uit binnen- en buitenland. Peel en Maas portretteert de komende weken de fanfares en gemengde koren uit de zes kerkdorpen van Meerlo-Wans sum: vandaag Fanfare Vrien denkring uit Swolgen. Samen muziek maken en het muzikale wij-gevoel uitdragen en beleven. Dat is het credo van voorzitter Leo Nabben van Fanfa re Vriendenkring uit Swolgen. Een mening die gedeeld wordt door het hele bestuur. "We moe ten het samen waarmaken", zegt hij. Dit nog relatief jonge gezel schap, de fanfare werd in 1936 opgericht, timmert hard aan de muzikale weg. "Maar het belang rijkste is dat we er samen veel ple zier aan beleven", zegt de voorzit ter. De 1300 inwoners van Swolgen zijn fanfare-gezind, hetgeen blijkt uit de steun die het korps vanuit de bevolking krijgt. De Vrienden kring is destijds ontstaan vanuit een zangkoor, telt zestig leden en speelt in de afdeling Uitmuntend heid. Het hoge niveau hebben de Swolgenaren bereikt onder de bezielende leiding van de Ameri- caanse dirigent Chris Cuppen. Zo wonnen de Swolgense muzikan ten de laatste jaren geregeld het De Noord-Limburgse dialect zesmansformatie ONDIEP uit Wanssum heeft ruim ander half jaar geleden de kiem gelegd voor wat nu het Derde Wereldfestival in Meerlo- Wanssum is geworden. De zes bandleden staan sympathiek tegenover het werk van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum en haar projecten. Reden dat de band haar solidariteit uit sprak en te kennen gaf dat de bandleden graag een keer iets extra's willen doen bij gele genheid. Vlak daarvoor presenteerde de Wanssumse band, die tot dan toe Diep Sjit heette, niet alleen een de nieuwe naam Ondiep maar ook de derde cd: Hemel op Aarde. Deze cd werd met een groot muziekspektakel in garage Jans sen te Wanssum gelanceerd en als hoogtepunt was de samenwer king tussen fanfare Concordia, Gemengd Koor Wanssum en de popgroep Ondiep met het prach tige lied Döje of Vrieze. Dat laatste bracht het bestuur van de jubilerende SOS Meerlo- Wanssum op het idee om het tien jarig jubileum muzikaal te gaan vieren. Geen receptie maar een muziekfeest met veel muzikanten en zangers. Na overleg met Huub Janssen van Ondiep werden voor dit project alle vijf de fanfares en de zes gemengde koren in de gemeente Meerlo-Wanssum bena derd. Enthousiast reageerden allen op het idee om het tienjarig jubileum op te luisteren met het gezamenlijk spelen en zingen van de volksliederen van landen waar SOS Meerlo-Wanssum projecten heeft gehad: Chili, Indonesië, Ethiopië en Brazilië en alle volks liedjes van de zes kerkdorpen. En natuurlijk het dialectlied van Ondiep: Döje of Vrieze. Een mammoetproductie! Alle koren en fanfares zijn per kerk dorp de nummers al gedurende enkele maanden aan het repete ren en zaterdagmiddag 17 mei is de generale repetitie onder lei ding van dirigent John Gubbels van fanfare Concordia te Wans sum. Zondagmiddag 18 mei rond de klok van half drie staat een mammoetkoor van zo'n 350 muzi kanten en zangers/zangeressen op het grote podium in manage Megelsprong te Meerlo. En mid den tussen dit grote koor/orkest staat de zesmans formatie Ondiep. De band geeft na dit gezamenlijk optreden een concert van drie kwartier. LIMBURGSE FOLK De Wanssumse band begon in 1992 vanuit jongerencentrum Midgard onder de naam Diep Sjit en wist in korte tijd een eigen stijl te ontwikkelen van Limburgse folk, tex mex en folkrock. Maar ook liedjes met country-invloeden met meestal een gevoelige onder toon. Live speelt de band voorna melijk eigen werk van de hand van zanger/gitarist Huub Janssen De andere bandleden zijn: Frans Gielen, Hans van Peer,_Marc Lahn- MeWa-toernooi, de jaarlijkse muziekmeeting in de gemeente Meerlo-Wanssum die door een jury wordt beoordeeld. De Ameri- caan heeft zo'n twintig jaar met de Swolgenaren gemusiceerd, hij hoorde bij de inventaris van de Vriendenkring. DIRIGENT Enkele maanden geleden heeft het Swolgens muziekgezelschap afscheid genomen van hun topdi- rigent. Deze maand heeft de uit Meterik afkomstige dirigent Ron van de Beuken het dirigeerstokje van Vriendenkring aangenomen. Overigens, als de dirigent om welke reden verstek laat gaan, neemt de voorzitter zelf het diri geerstokje ter hand. Met zijn con servatorium achtergrond staat hij zijn nootje ook wel. Wat de jeugd betreft is het in Swolgen een beet je kwakkelen. In deze voor ieder een drukke tijd kost het de vereni ging meef moeite om leden te krijgen en te houden dan vroeger. "We hebben behoefte aan jeugd. Om de jeugd weer warm te krij gen voor fanfaremuziek zijn we met een nieuw elan aan het werk gegaan. We moeten de jeugd weer zien te winnen. Ze hebben tegenwoordig andere interesses waartegen wij als fanfare moeten opboksen. Door gezamenlijk onze schouders daar onder te zet ten moet dat lukken", aldus Nab ben. VERENIGING De band tussen dorp en vereni ging is steeds zichtbaar bij jubilea, kerkelijke plechtigheden, de pro cessie naar Tienray maar ook bij hel de intocht van Sinterklaas carnavalsoptocht. De vereniging heeft behoefte aan nieuwe ufli* Maar het aankleden van« »e korps kost handen vol gdd om heeft het muziekgetf uit de vroegere woonplï landelijke bekende mens Bertus Aafjes en Herman I? g* Boer een beroep gedaan o| lei fondsen om subsidies. 11 chii Op de Derde Wereldniaü tie, zondag 18 mei in 5 speelt Swolgen nog in bet vertrouwde kostuum. Mj [Q muzikale kwaliteiten van dj nen en vrouwen uit dit Wanssums kerkdorp zijn' minder door. Integended kwaliteiten zijn uitmuntend

Peel en Maas | 2003 | | pagina 14