lerde Wereldfestival S Meerlo-Wanssum p zondag 18 mei Meerlo-Wanssum SOS Meerlo-Wanssum timmert al tien jaar aan de Derde Wereld Het programma Peel en Maas op manifestatie Meerlo Peel en Maas steunt SOS Meerlo- Wanssum PEEL EN MAAS een abonnement waard üjNMAAS Donderdag 30 januari 2003 - Pagina 13 lerden musici, grote wereldmarkt en exotisch eten n gemeente Meerlo- um vindt zondag 18 mei grootste Derde (festival plaats. Op dit ial festival voor de hele treden honderden juten en artiesten op uit i, hl i- en buitenland, is er leid ote Derde Wereldmarkt kin iiuisterijen, kledij en ers instrumenten, exotisch e m n drinken, demonstra- >p[ n tal van bijzondere voor de jeugd waar een speciale clown met rbo latjes. )eS sen ganisatie is in handen van jn i ling Ontwikkeling,ssamen- aan [Meerlo-Wanssum in het in hun tienjarig jubileum, de nement vindt plaats in en de grote manage Megel- le Meerlo.De opbrengst ireen kindertehuis in Chil- zijl utival is mogelijk dankzij rspe [s van de provincie Lim- nojlegemeente Meerlo-Wans- ?eo|et ministerie van Ontwik- imenwerking (NCDO), dei ipese Unie en enkele van organisaties uit wtonssum en Venray. dat litiatief van de Stichting kelingssamenwerking ffanssum wordt er een letorkest en -koor gefor- roor het uniek mondiaal programma Meerlo-Wans- dc Derde Wereld. Hieraan lie vijf de fanfaregezel- rn en zes gemengde koren erlo-Wanssum mee. Die Tienray. Hij zal daar een video tonen over het leven op straat in Rio zoals deze is gemaakt door de straatkinderen zelf. WERELDMARKT Naast muziek is er ook veel informatie op deze Derde Wereld manifestatie met onder andere een exotische markt waarop veel snuisterijen, kleding en instru menten uit derde wereldlanden te koop zijn. Uiteraard ontbreekt de Wereldwinkel uit Venray niet en is er een bijzondere stand van het uitzonderlijk mooie en aparte mis siemuseum in Steyl. Op deze markt is ook een bijzondere Mobiele Afrikaanse Bar met over dekte terras aanwezig waar Afri kaans bier wordt verschud in kale bassen. Het Afrikaanse Mongozo is gemaakt aan de hand van een recept dat de Ghanees Henrique Kabia van zijn moeder heeft gekregen. Kabia zal in Meerlo zijn verhaal vertellen samen met zijn Venrayse vriend en compagnon Jan Fleurkens. Een deel van de opbrengst van het Afrikaans bier wordt beschikbaar gesteld aan projecten in Afrika Bij de Afri kaanse bar zorgt de percussie- band Hukana Matata voor muziek, zang en dans. Er wordt ook aan dacht geschonken aan Chileense wijn vanwege het feit dat SOS Meerlo-Wanssum het kindertehuis Hogar L'spcranza in Chilian (Chili) steunt. Van elke verkochte fles wijn schenkt de Wanssumse slijte rij Lindenhof 25 eurocent aan het Meerlo-Wanssums project. straatjongen Valdo Bonfim amen met de Wanssumse popgroep Ondiep het rDoje of Vrieze. Verder ïze alle volksliederen van waarin SOS Meerlo-Wans- öjecien heeft gehad: Brazi- i, Indonesië en Ethipië. Et buitenland komt de Afri- dans- en percussiegroep La Saaba uit Burkina Faso die ival Mundial op tournee is lederland. De Chileense es Jacqueline Castro en isemble treden niet alleen flanceren er ook de derde 101 deze sympathieke zange- 70 Braziliaanse Showgroep 'i1 «dros tekent voor enkele n' tode shows. Verder heb- 'e' tduo KAJA (Karlijn Sur- vc' enjanine Shell, beiden uit 1011 Wanssum) en Michelle - els sig Uit Meerlo en bekend i"11" d Eurovisie Songfestival- efl edewerking toegezegd. Ze met band zowel apart als °p de bühne staan. STRAATJONGEN 111 io de Janeiro is als speciale d!lt "iwezig de ex-straatjongen üonfim. De thans 29-jarige is onder meer jeugdam- mr bij de VN in New York. 'de als een rat. op straat en Vermalen de dood in de shad. Via de hulporganisa- Martinho in Rio de Janeiro VJn de straat geplukt en mj kansen om zich te ont- tol. Dit straatkinderproject n We project dat SOS Meer- -'imi heeft gesteund. Mm is niet alleen op het Is.,zien en te horen maar °ok een inleiding houden dagavond 16 mei in het Mgerencentrum Gaellus te KINDERPROGRAMMA Voor de kinderen die het festi val bezoeken is er speciaal pro gramma rondom het beroemde clowntje Polka en zijn maatjes. In de huid van de clown zit de Ble- rickse verpleger/groepsleider Paul Linssen. Hij treedt altijd samen op met de verstandelijk gehandicapte Joey van Fielden en de hyperactieve Jeroen Oppers. Maar speciaal voor het Meerlose festival neemt hij nog een stel komieken mee. -Het optreden vindt plaats onder een mammoet parachute. Met deze parachute kunnen militairen een jeep uit een vliegtuig droppen. Het immens grote zeil wordt via een hoogwerker van transportbedrijf Van Leendert uit Broekhuizen- vorst in de lucht gehouden. Clowntje Polka zal de kinderen betrekken in zijn acts. Voor de jeugd is ér verder ook nog schminken en kleien. Onder het motto Kinderen voor Kinderen verkopen kinderen hun eigen speelgoed of zelfgemaakte spulletjes op een speciale kinder- markt. De kinderen staan hun geld af aan het kindertehuis in Chili. Het idee van deze actie is afkomstig van de kinderen van de basisschool in Tienray na het zien van de dia's van het Chileense kin derhuis. EXPOSITIE In de manage is een overzicht stentoonstelling van tien jaar SOS Meerlo-Wanssum met beeldmate riaal van de projecten in Brazilië (straatkinderen), Ethiopië (wees kinderen), Sulawesi-Indonesië (boeren en gehandicapten) en thans in Chili (kindertehuis). Via beeldschermen van Audica Blit- I.a Troupe Saaba uit Burkina Faso terswijck worden films vertoond van de projecten. De Computer club Venray probeert via haar digitale wegen contacten met websites en de projecten te leg gen. Op de expositie geeft Frans Poels uit Meerlo demonstraties met een door hem ontwikkelde wasmachine voor de vrouwen in Etiopië. Frans heeft in dit Afri kaans land gewerkt als vrijwilli gers en kent de problemen waar mee de vrouwen daar worstelen. De uitvinding van Poels heeft veel waardering geoogst bij onder andere het ministerie van ontwik kelingssamenwerking. Hij zal ook een broedmachine tonen die spe ciaal is ontwikkeld voor Afrika. EXOTISCH ETEN Specialiteit van de Meerlose derde wereldfestivals is het eten dat ook deze keer grotendeels wordt verzorgd door de onlangs landelijk bekroonde Versspecialist Philipsen uit Horst/Castenrav in samenwerking met een kookclub. Geserveerd worden heerlijke hap jes uit Chili, Brazilië, Indonesië en Ethiopië. Er zijn ook Vietnamese loempia's verkrijgbaar en natuur lijk ontbreekt de Hollandse frites- wagen ook niet. HET IDEE Het idee van een muziekpro gramma voor dit derde wereldfes tival in deze opzet is ontstaan naar aanleiding van de presentatie van een CD van de Wanssumse dialect popgroep Ondiep. De Wanssum se band verklaarde zich solidair met de activiteiten van SOS en bood aan graag een bijdrage te leveren aan de activiteiten van de Meerlo-Wanssumse derdewereld beweging. Samen met de Wans sumse fanfare Concordia en het Gemengd Koor Wanssum presen- fotoCarta Hoffman) teerde de popgroep toen een van de nummers van de popgroep. Dat succes bracht de mensen van SOS Meerlo-Wanssum op het idee om zoiets te prolongeren, maar dan op grootse wijze. De reacties van de vijf fanfares en zes gemengde koren waren zeer posi tief. De kiem van het nieuwe festi val was gelegd. De organisatie van dit festival is in handen van de vijftien vrijwilli gers van SOS Meerlo-Wanssum. De stichting krijgt hulp van vrij willigers van onder andere fanfare Eendracht Meerlo, de veteranen afdeling voetbal Swolgen, jonge rencentrum Merlin en tal van andere vrijwilligers die hun hulp hebben aangeboden. Tijdens de manifestatie zijn een kleine hon derd vrijwilligers in touw om alles in goede banen te leiden. Zoals bekend heeft de gemeen telijke vrijwilligersorganisatie SOS zich de afgelopen tien jaar inten sief ingezet voor projecten in de derde wereld en voor allerlei bewustwordingactiviteiten in de zes kerkdorpen van de gemeente Meerlo-Wanssum. Bekend zijn onder andere de grote en druk bezochte derde wereldmanifesta ties in Meerlo-Wanssum zoals de Rio-dag in 1994) de Afri ka-dag (in 1997) en de Indonesie-dag in 2000. Zoals bekend steunde SOS- Meerlo-Wanssum o.a. een meisjes tehuis voor straatkinderen in Rio de Janeiro (Brazilië), een school tje voor weeskinderen in Ethiopië (Afrika), een boerencoöperatie op Sulawesi (Indonesië) en op dit moment staan de schijnwerpers gericht op een kindertehuis in Chilian. Voor de innoverende wijze van werken werd de organi satie vorig jaar genomineerd voor de Rabobank Innovatieprijs 2002. Clowntje Polka is te gast in Meerlo (Toto: Vincent v.cl. Uoogen) "We hebben geluk dat we in Nederland zijn geboren en niet in een krottenwijk in Rio de Janeiro, als weeskind in Ethiopië, als landloze boer in Indonesië of te vondeling zijn gelegd in Chili", zeggen de enthousiaste vrijwilligers van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wans sum. De situatie in veel Derde Wereldlanden is vaak een direct gevolg van de activitei ten die de rijke landen daar ontplooiden en de wijze waar óp wij in het rijke westen leven. "Daar mogen we best eens bij stil staan. Ons bewust van worden. Onze solidariteit tonen", is het credo van SOS Meerlo-Wanssum. Dat is de reden dat in 1993 op initiatief van enkele inwoners de Stichting Ontwikkelings Samen werking (SOS) Meerlo-Wanssum werd opgericht. Belangrijkste doel van deze vrijwilligersorgani satie is om bewustwordingsactivi teiten op te zetten en te stimule ren bij de ruim zevenduizend inwoners -jong en oud- van Meer lo-Wanssum gekoppeld aan een project in een Derde Wereldland. Daarnaast zamelt de stichting samen met inwoners, verenigin gen en scholen geld in voor dat project. De projecten die worden gesteund hebben veelal een rela tie met een of meerdere (ex)inwoners uit een van de zes kerkdorpen van de gemeente Meerlo-Wanssum. Zo'n twintig inwoners uit de zes kerkdorpen zijn als vrijwilliger actief voor de stichting. Burgemeester Joep Hahn maakt ook deel uit van de werkgroep. De gemeenteraad van Meerlo-Wanssum steunt de activi teiten jaarlijks met een bijdrage van 2200 euro. Bovendien krijgt de stichting ambtelijke en facilitai re ondersteuning. Het tienjarige jubileum wordt op zondag 18 mei met een Derde wereldfestival gevierd. WERKWIJZE Inwoners, oud-inwoners en organisaties uit Meerlo-Wanssum die een relatie hebben met ont wikkelingsprojecten in de Derde Wereld kunnen elke drie/vier jaren projecten indienen bij de Het dagelijks bestuur v.l.n.rKarin Vestjens, Patrick Beterams, Chris Cuppen en René Poels. Foto: Gé Hirdes stichting. Aan de hand van criteria wijst de stichting dan een project aan dat gedurende drie jaren in de schijnwerpers wordt gezet en waarvoor fondswerving plaats vindt. Door spreekbeurten, lezingen, informatie, exposities, dia- en/of videoavonden te verzorgen bij verenigingen en scholen en gere gelde propaganda via de zes dorpsbladen in de gemeente pro beert de stichting zoveel mogelijk inwoners te bereiken. Voor elk project maken vrijwilligers van de stichting een speciale scholen map ten behoeve van het onder wijs op de basisscholen. Daar naast stimuleert de stichting inwoners en organisaties tot het ondernemen van initiatieven die de acties van de stichting onder steunen. In de praktijk is de afge lopen jaren gebleken dat veel inwoners en verenigingen daar creatief mee omgaan. De acties rondom een project worden afge sloten met een grote feestelijke Derde Wereldmanifestatie die in het teken staat van het land waar in het project ligt. Bekend zijn de Rio-dag (1994), de Afrika-dag (1997) en de Indonesië-dag (2002). STRAATKINDEREN In 1993 startte de stichting met acties voor de bouw van een meisjeshuis voor straatkinderen in Rio de Janeiro (Brazilië). In deze wereldstad zwerven dagelijks dui zenden kinderen op straat. De Limburgse karmeliet Martin Cox is al vele jaren actief voor de ver schoppelingen van de straat. Via een inwoner uit Meerlo kwam er contact met pater Cox. De acties in Meerlo-Wanssum brachten 122.500 gulden op inclusief een bijdrage van het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking van ruim 46 mille. Het meisjeshuis is gerealiseerd en wordt bewoond door 25 meisjes die tot voor kort op straat leefden. WEESKINDEREN Kinderen zijn vaak de dupe van een burgeroorlog. In Ethiopië is dat niet anders. In de hoofdstad Addis Abeba zet mevrouw Almaz zich in voor de vele weeskinde ren. Via een inwoner uit Meerlo- Wanssum die daar werkte als SNV-vrijwilliger kwam de stich ting in contact met de organisatie van mevrouw Almaz. Dankzij de acties in Meerlo-Wanssum kon het project enkele melkkoeien aan schaffen, werd een klein school tje gebouwd en ingericht en de financiering geregeld voor één schooljaar voor 120 kinderen. Voor dit project zamelde de stich ting 25.400 gulden in. BOEREN Op het Indonesische eiland Sulawesi zijn gehandicapten en landloze boeren geholpen via de Nederlandse broeder Han Gerrit- se van de humanitaire stichting Yamaru. Oud-Meerlonaar Jan Camps en Erik Boots uit Horst zijn daar als vrijwilliger actief. Meerlo- Wanssum hielp bij de start van een land- en tuinbouwproject, de oprichting van een pluimveecoö peratie en ondersteuning voor hulp aan revalidatie voor gehandi capte kinderen met een bedrag van 94.933 gulden. Voorts zijn samen met de Stichting steun door Rabobanken in Utrecht (15.000 US Dollars) enkele boe renleenbank coöperaties opge richt. Het succes is zo groot dat binnen een jaar al zo'n duizend arme boeren lid werden van deze organisatie en daardoor in de gele genheid zijn geld te lenen voor de aanschaf van een koe en een stuk grond. In de Chileense stad Chilian steunt SOS Meerlo-Wanssum gedurende drie jaren de kinderte huizen van de Belgische zuster Lucienne Hardy. Het betreft hui zen voor opvang van kwetsbare kinderen, verkracht en/of mishan delt, te vondeling gelegd, straat kinderen en kinderen uit zeer arme families die woonachtig zijn in krotten. De steun aan deze organisatie betreft de aanschaf van een bestelbusje en hulp bij de opvoeding en het onderwijs aan de kinderen. In de regio Meerlo- Wanssum en Venray wonen diver se Chileense kinderen bij adop tiefouders. Dat kan. Inwoners, bedrijven en lezers van Peel en Maas die bij zondere giften willen geven of fondswervende suggesties heb ben kunnen zich melden bij pen ningmeester Chris Cuppen (tel: 0478691210). U kunt ook op de website kijken: www.sos-meerlo- wanssum.nl of mailen nar het secretariaat: k.vestjens@wxs.nl De Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum is als volgt samengesteld: René Poels (voorzitter), Karin Vestjens (secretaresse), Chris Cuppen (penningmeester), Patrick Bete- rams (bestuurslid) en de leden Riny Claassens, Elly Hesen en Wil Eibers uit Swolgen, Karin Euwals en Ger Eibers uit Geijsteren, Wies Hamstra, Bertha Wolters en Peter Surminski uit Blitterswijck, Stan Cruijsberg en Agnes Vennekens uit Tienray, Karin Koopmans en Joep Hahn (burgemeester) uit Meerlo. Flarry Smits geeft ambte lijke ondersteuning. 1,3.00 uur: start wereldmarkt, jeugdactiviteiten met o.a. clowntje Polka, demonstraties, exposities, actie Kinderen voor Kinderen, Afri kaanse bar en percussiegroep Hakuna Matata 14.30 uur: officiële opening door voorzitter René Poels en burge meester Joep Hahn Korte performance door ex-straatjongen Valdo Bontim Meerlo-Wansum en de Wereld: uniek optreden van de gezamenlijke fanfares en zangkoren uit de gemeente Meerlo-Wansum samen met de popgroep Ondiep uit Wanssum o.l.v. dirigent John Gubbels van fanfare Concordia Wanssum en anderen. Vervolgens diverse optredens, concerten en shows van: Popgroep Ondiep uit Wanssum la Troupe Saaba uit Burkina Faso Duo Kaja Michelle met band CD presentatie Jaqueline Ravelo Castro met Chileense band Braziliaans show- en sambagrocp Os Malandros 21.00 uur de finale Het aantal abonnees van Nieuwsblad Peel en Maas in de gemeente Meerlo-Wanssum is sinds het najaar van 2002 van 370 naar 800 gestegen. Reden genoeg voor de redactie om op de ingeslagen weg verder te gaan en ook de komende jaren het nieuws uit zes dor pen die samen de gemeente Meerlo-Wanssum vormen te coveren. Zoals u in de afgelopen tijd al heeft kunnen lezen, heeft de redactie wekelijks een of twee pagina's ingevuld met nieuws, achtergrondverhalen en andere wetenswaardigheden uit de gemeente Meerlo-Wanssum. Ook voor sport- en verenigingsnieuws uit Tienray, Swolgen, Blitterswij ck, Geijsteren, Wanssum en Meer lo is wekelijks ruimte gereser veerd, zoals u op de sportpagina's van Peel en Maas kunt zien. Heeft u tips of suggesties, dan houdt de redactie zich altijd aan bevolen. Tijdens de Derde Wereldmanifestatie in Meerlo zijn de medewerkers, acquisiteurs en journalisten, van Nieuwsblad Peel en Maas ook present met een informatiestand. Wellicht stuurde u in het verle den uw berichten alleen naar het plaatselijke dorpsblad of naar andere week- en/of dagbladen, sinds kort zijn uw berichten (het liefst per e-mail in Word-bestand aangeleverd) ook bij Peel en Maas van harte welkom. Ook bijdragen en tips over jubilea, achtergrond verhalen, bijzondere activiteiten) zijn van harte welkom. Peel en Maas Grotestraat 68, 5801 BH Venrav Tel: 0478-582727 Fax: 0478-510916 E-mail: redactie@vandenmunckhofnl Ballonwedstrijd tijdens manifestatie Nieuwsblad Peel en Maas steunt de jubilerende Stich ting SOS Meerlo-Wanssum. Niet alleen redactioneel, zoals u in de afgelopen weken in dit blad kon lezen, maar ook financieel. Want tijdens de grote Derde Wereldmanifestatie op zon dag 18 mei in manege Megel- sprong in Meerlo kunnen belangstellenden voor slechts tien euro een abon nement nemen op hét nieuwsblad voor de gemeen ten Venray en Meerlo-Wans sum. Van die actieprijs gaat één euro naar de kas van de Stichting SOS Meerlo-Wans sum, die het geld prima kan gebruiken voor de financie ring van haar goede doelen. Nieuwsblad Peel en Maas steunt al jaren redactioneel tal loze liefdadigheidsprojecten in binnen- en buitenland. Overhan digingen van cheques, jubilea, achtergrondverhalen: regelma tig kunt u in Peel en Maas, al ruim 120 jaar een begrip in Ven ray en omgeving, lezen over bij voorbeeld het blindenproject van Venraynaar Paul Kronen berg in het verre Tibet of het project Helpende Handen van Steven Vidyakar in India. Ook de projecten van de Stichting SOS Meerlo-Wanssum draagt de redactie echter een warm hart toe, vandaar dat ze besloot de stichting ook finan cieel een steuntje in de rug te geven. Mensen die zich zondag melden bij de informatiestand van Nieuwsblad Peel en Maas en zich aanmelden als abonnee, steunen het goede doel met één euro én blijven daarbij voor slechts negen euro de rest van 2003 op de hoogte van het nieuws uit hun naaste omge ving. BALLONWEDSTRIJD Maar dat is nog niet alles. De redactie van Nieuwsblad Peel en Maas houdt tijdens de Derde Wereldmarkt tevens een grote ballonwedstrijd voor kinderen. Bij de stand van Peel en Maas kunnen ze gratis een kleurige en met helium gevulde ballon afha len. Natuurlijk stelt Peel en Maas enkele prachtige prijzen beschikbaar voor die kinderen waarvan de ballon het verst reikt. Er zijn onder andere toegangs kaartjes voor het familiepark Kernwasser Wunderland in de Duitse stad Kalkar te winnen. Meer informatie over de ballon wedstrijd kunt u bij de stand van Nieuwsblad Peel en Maas krijgen. Maar natuurlijk kunt u bij de stand ook terecht voor meer informatie over Nieuws blad Peel en Maas, tips, sugges ties en ga zo maar door. De medewerkers van Peel en Maas staan de hele middag voor u klaar om uw vragen te beant woorden en u te informeren over het reilen en zeilen van Nieuwsblad Peel en Maas. U kunt uw tips of suggesties ook mailen: redactie@vandenmunckhof.nl

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13