Bloemen en gratis abonnement! Opening speeltuin Os Speulpletske Roel Cox koning van de skatebaan Meerlo-Wanssui Trots op het 'nieuwe L kinderspeelterrein' Informatie over riolering Overleg over evenementen Voorleesontbijt op Sint Anna Verkeersongeval Ruiterfestijn in Meerlo Niets! PEEL EN MAAS Donderdag 15 mei 2003 - Pagj Mevrouw Verhage 800e abonnee in Meerlo-Wanssum Mevrouw Verhage uit Meer- lo kreeg vorige week een kleurrijke bos bloemen van redacteur Ron Koenen van Peel en Maas. Onlangs werd de Meerlose abonnee van hét nieuwsblad.... de 800e in de gemeente Meerlo-Wanssum. Aanleiding voor de redactie om naar Meerlo te rijden en de 'jubileumabonnee' te ver rassen met een bloemetje én een gratis abonnement op Peel en Maas tot en met het jaar 2004! Sinds het najaar van 2002 besteedt nieuwsblad Peel en Maas de nodige aandacht aan het grote(re) en kleine(re) nieuws uit de gemeente Meerlo-Wanssum. Wekelijks met minimaal één pagi na vol met interessante en amu sante (nieuws)berichten en ach tergrondverhalen uit de zes dorpen die samen de gemeente Meerlo-Wanssum vormen. Ook besteedt de redactie veel aandacht aan sport, sportmensen en -prestaties, verenigingsnieuws, speciale (lezers)rubrieken, prijs uitreikingen en ga zo maar door. Een formule die al jaren blijkt aan te slaan in de gemeente Ven- ray. maar in de afgelopen zes maanden ook in de gemeente Meerlo-Wanssum heel wat nieu we abonnees heeft opgeleverd. In november 2002 had Peel en Maas in de gemeente Meerlo-Wanssum 'slechts' 370 abonnees, begin mei 2003 was dat aantal al gestegen naar 800. Een mijlpaal die gevierd moest worden. Op naar de 1000!!! Redacteur Ron Koenen overhandigt mevrouw Verhage een bloe metje. Zij is de 800e abonnee van Peel en Maas in de gemeente Meerlo- Wanssum, Zondag 25 mei van 14.00 tot 16.00 uur Op zondag 25 mei wordt na ruim drie jaar van plannen maken, brieven schrijven, geld inzamelen en vele week ends aanpakken speeltuin 'Os Speulpletske' in Meerlo offi cieel in gebruik genomen. Die dag is er door het Speeltuin Comité Meerlo van 14.00 tot 16.00 uur een feestelijk pro gramma op poten gezet voor jong en oud. Belangstellenden zijn van harte welkom. Op initiatief van een aantal ouders werd drie jaar geleden het Speeltuin Comité Meerlo opge richt. Doel van dit comité was om op één centrale plek in Meerlo een gevarieerde, uitdagende en veilige speelplek te creëren. Na een eerste inventarisatie bleek het oude speelveld aan de Cocq van Haeftenstraat hiervoor het meest geschikte terrein. In overleg met de gemeente Meerlo-Wanssum werd besloten dat ongeveer de helft van het ter rein voor de speeltuin beschik baar was, de andere helft blijft de komende jaren vrij voor de ker mis en kan gebruikt worden als voetbalveldje. Bovendien bleek de gemeente bereid te zijn een aanzienlijke startsubsidie te willen verlenen. Met het vervolgens opgestelde plan van aanpak werden de ver schillende stappen doorlopen. Er werd een officiële stichting opge richt. informatie ingewonnen bij de NUSO en andere instellingen, een eerste ontwerp gemaakt, gezocht naar een geschikte leve rancier en bovenal natuurlijk op alle mogelijke wijzen geld ingeza meld. Om geld binnen te krijgen heeft het speeltuincomité onder andere een video gemaakt en verkocht, op Koninginnedag spelletjes ver zorgd en soep en broodjes ver kocht, een sponsor-fiets-race voor kinderen en een oliebollenactie gehouden. Daarnaast waren er giften van particulieren en bedrijven en kwamen er subsidies van verschil lende fondsen. Met name kunnen genoemd worden de Cl000 van Van Kessel uit Wanssum. de Rabo bank Venray, de Woningstichting Balans uit Posterholt, de Fondsen Samen Buiten Spelen uit Utrecht, de Stichting Madurodam Steun fonds uit Den Haag en de Funda tie van den Santheuvel uit Sobbe. Maar ook werd door sommige fir ma's in 'natura' gesponsord. Zo stelde de firma Jacobs uit Geijste- ren bijvoorbeeld een hele dag een minigraver en bestuurder ter beschikking. KOSTEN Om de kosten zo laag mogelijk te houden is er door vele vrijwilli gers de handen uit de mouwen gestoken. Graven, bestraten, het groen planten en sproeien en zelfs het storten van de tafeltenni stafel is allemaal te danken aan de inzet van vrijwilligers. Bij het ontwerp van de speel tuin is gebruik gemaakt van de inbreng van de kinderen uit het dorp. Alle kinderen hebben mid dels een enquête en een tekening kunnen aangeven hoe volgens hen de speeltuin eruit zou moe ten zien. Ook is er een prijsvraag uitgeschreven voor een bijzonder, door de Woningstichting Balans te sponsoren. wiebel(veer- wip)toestel. Het winnende ont werp is van Gijs Verheven en stelt een grote gele octopus voor met paarse vlekken. Ook de naam van de speeltuin is naar voren geko men uit een prijsvraag onder de Meerlose kinderen. Hier won Mil lie Dinghs die de naam 'Os Speul pletske' had bedacht. Bij het kiezen van de leveran cier van de speeltoestellen is het speeltuincomité niet over één nacht ijs gegaan. Verschillende leveranciers en bijbehorende prijsklasses zijn bij de keuze betrokken. Uiteindelijk is gekozen voor speeltoestellen van Acacia Robinia, omdat deze leverancier de natuurlijke vorm van de stam men terug Iaat komen, waardoor de speeltoestellen een aantrekke lijker uiterlijk hebben. Op diverse fronten is rekening gehouden met de bereikbaarheid van de speeltuin voor gehandicap ten. In plaats van een gewone schommel is gekozen voor een schommelnest, waarvan overi gens ook de overige Meerlose jeugd graag gebruik maakt. Ook is door de speeltuin heen op speelse wijze een pad aangelegd, waar door ook de zandbak met een rol stoel bereikbaar is. Roel Cox (15) is ongetwij feld de koning van de gloed nieuwe skatebaan in Wans sum. Want als onze fotograaf vraagt welke skater even een spectaculaire demonstratie wil geven op de zogenaamde 'ramp', wordt Roel door zijn maten naar voren geschoven. Niet zo verwonderlijk, zo blijkt, want even later laat Roel zich van z'n beste kant zien. Hij rost van links naar rechts over de baan en maakt de gekste capriolen en hoog ste sprongen op zijn skate board. Hij springt soms zo hoog, dat hij bijna over de twee meter hoge omheining dreigt te 'zweven'. De skatebaan in Wanssum is nu al een groot succes, want in het afgelopen weekend maakte de jeugd al massaal gebruik van de nieuwe 'ramp', een soort half- pipe met een langer horizontaal stukje aan de Venrayseweg. "We zijn allemaal erg blij met de baan", zegt Bas Gielen (15), één van de vele fanatieke skaters uit Wanssum. Hij en een groot aantal andere jongeren uit Wans sum begonnen vijf jaar geleden met een handtekeningactie voor de aanleg van een skatebaan in hun dorp. Want daar had de Wanssumse jeugd behoefte aan, vonden de initiatiefnemers. Ze begonnen een handtekenin genactie en overhandigden de steunbetuigingen voor de aanleg van een skatebaan aan het college van B en W. Daarna hoorden ze een tijdje niets, maar na een gesprek met de burgemeester en wethouders, werd het sein voor de aanleg van een skatebaan voor de jeugd uit Wanssum toch op Roel Cox voelt zich al goed thuis op de nieuwe skatebaan in Wans sum. Vorige week ging de baan aan de Venrayseweg open groen gezet, weet Jannes Bete- rams (14) nog goed. De baan wordt binnenkort nog uitgebreid met een half-pipe en een fun-box. Om de overlast voor de buurtbewoners binnen de per ken te houden, is met de gemeen te Meerlo-Wanssum afgesproken dat de jongeren dagelijks voor 22.00 uur stoppen met skaten. De Schoevert in Wanssum gerenoveerd en uitgebreid met nieuwe speeltoestelle! Het begon met gaten in het hekwerk. Slijtage. Speeltoe stellen die mankementen ver toonden en gevaar oplever den. Reden voor Stichting Kinderspeelterrein De Schoe vert om twee jaar geleden te beginnen met een grondige renovatie van het terrein. Met dank aan vele uren vrijwilli gerswerk, subsidies en steun vanuit het bedrijfsleven en van particulieren, wordt komend weekeinde het ver nieuwde speelterrein weer in gebruik genomen. Met een heuse attractie: een kabel baan. Gemeentelijke subsidie maakte de realisatie van kinderspeelter rein De Schoevert in Wanssum een vijftiental jaar geleden moge lijk. Maar de toenmalige gemeen te Wanssum verbond wel voor waarden aan de subsidie: de gemeente zou zelf verantwoorde lijk blijven voor de toestellen en de veiligheid ervan, maar de dage lijkse beheerstaken en het onder houd werden bij een Stichting neergelegd. Een Stichting die, zoals secretaresse Petra Lensen het omschrijft, lang een 'rustend bestaan' leidde. Tot twee jaar geleden. Veroudering en slijtage hadden het speelterrein dusdanig in hun grip, dat de Stichting moest ingrijpen. "Het begon met het hekwerk", weet Petra Lensen. "Gaten, scheu ren. Wij zijn toen naar de gemeen te Meerlo-Wanssum gegaan met het verzoek om het hekwerk te herstellen. Uit die gesprekken kwam een nieuw, ambitieus voor stel: als het kinderspeelterrein eens ingrijpend gerenoveerd zou worden. Want ook veel speeltoe stellen en het basketbalveldje waren aan vernieuwing toe. Ook werd gekeken of de aanleg van een skatebaan mogelijk was. De gemeente liet de toestellen ieder half jaar keuren en merkte dat steeds meer toestellen moesten worden aangepast en opgeknapt om het veiligheidskeurmerk te krijgen." TROTS Een ingrijpende renovatie bleek echter duur: het hele plan werd begroot op 105.000. De Stich ting ging de boer op en kreeg het benodigde bedrag binnen: aan subsidies, aan donaties en giften. De gemeente Meerlo-Wanssum gaf 35.000, het fonds 'Samen Buiten Spelen' subsidieerde 35000, Rabobank Zevenrode maakte een gift over. "Het geld is gebruikt om het kinderspeelter rein grondig te vernieuwen. Ook de skatebaan aan de Venrayseweg is onderdeel van dit plan." Vele vrijwilligers begonnen met het aanleggen van looppaden zodat ook rolstoelgebruikers en ouders met kinderwagens en de oudere mensen het terrein gemakkelijk kunnen bereiken. Er kwam een nieuw hekwerk. Nieu we toestellen werden aange schaft. Bestaande toestellen, die nog in redelijke staat waren, wer den opgeknapt. De firma Jakobs uit Geysteren stelde gratis tracto ren en graafmachines ter beschik king. Machines die de nodige kubieke meters zand verplaatsten. "De afgelopen maanden is hard gewerkt aan het kinderspeelter rein. En gelukkig hadden we ook nog net genoeg geld om een aan sprekende, nieuwe attractie te kopen: een heuse kabelbaan. Daar zijn we erg trots op." TRAPV! Het kinderspeelterrein, h e ketbalveldje en het trapvek met name bedoeld voor kii mi tot 12 jaar. "Zij kunnen er jns en ravotten. Ómdat we faciliteiten niet mikken op;L t en oudere jongeren, hebl* es in overleg met de gemeente een ten dat het voortaan verben iatj< om kinderspeelterrein DeS vert na 21.30 uur te beu gan Kinderen tot 12 jaar zijni unt tijdstip thuis en liggen waan -Mi lijk al in bed." ml De afgelopen dagen is dt ner satie van het speelterrei tooid. Toestellen als een wichtsbalk - geschonkeafcei 'Woonstichting Balans' - gi ifli schommel en kabelbaan zip sn week geplaatst. Kindersp rein De Schoevert zal nc - keer officieel worden get 1 n Een datum is nog niet "Het belangrijkste is dat de ipe: ren er weer kunnen spela tn kan komend weekeinde wt fa het officiële gedeelte, dat nti; nog wel." teli Wa Dinsdag 20 mei in zaal 't Brugeind In de commissie Ruimte van 8 april is een voorstel bespro ken voor sanering van lozin gen van huishoudelijk afval water in het buitengebied van de gemeente Meerlo-Wans sum. In het buitengebied zijn nog ongeveer 230 panden niet aangesloten op de riolering. Deze bedrijven lozen in de bodem, op oppervlaktewater of in een gierput of septictank. Het lozen in de bodem en op oppervlaktewater is vanaf 2005 niet meer toegestaan. De panden moeten dan voorzien zijn van een deugdelijke en meer milieuvriendelijke voor ziening voor opvang en ver wijdering van huishoudelijk afvalwater. Aansluiting op de (druk)riole- ring of de aanleg van een zoge naamde iba (individuele behande ling van afvalwater) zijn twee milieuvriendelijke systemen. Beide systemen hebben voor- en nadelen. Hoewel de beste oplos sing aansluiting op de riolering is, vergt dit fors hogere investerin gen dan aanleg van iba's. Investe ringen, die deels door alle burgers via (een verhoging van) het riool recht opgebracht moeten wor den. Daarom ook was het voorstel van het collége van burgemeester en wethouders aan de raad om geen riolering aan te leggen maar iba's. Zowel bij de aanleg van riole ring als bij de aanleg van een iba wordt de burger in het buitenge bied volledig 'ontzorgd', dat wil zeggen dat hij zelf geen omkijken heeft naar de voorzieningen en hij rioolrecht en zuiveringslasten betaalt, evenals alle andere bur gers in de dorpen. Daarnaast beta len burgers in het buitengebied voor aanleg van riolering of iba een eenmalige bijdrage. Ook bur gers, die in een dorp een woning bouwen, betalen via de grondprijs een bepaalde eenmalige bijdrage voor aanleg van riolering. ONDUIDELIJKHEID Over de werking, duurzaam heid en kosten van iba's blijken nogal wat onduidelijkheden te bestaan en verschil van mening bij bewoners van het buitenge bied. Om een aantal onduidelijk heden weg te nemen en de meningen van de betrokken bewoners hierover te horen, heeft de commissie besloten een informatiebijeenkomst annex hoorzitting te houden. Deze bijeenkomst is bedoeld om nader informatie te geven over de aanleg, mogelijkheden, werking, duurzaamheid, kosten, etc. van iba's. Daartegenover wordt het alternatief, aanleg van (druk)riolering en kosten daarvan, zowel individueel als maatschap pelijk, besproken. Aanleg van riolering in het bui tengebied kan ook consequenties hebben voor de hoogte van het rioolrecht, dat alle inwoners ver schuldigd zijn. Deze verhoging van het rioolrecht is afhankelijk van de (extra) eigen bijdrage, die bewoners van het buitengebied bereid zijn te betalen. De hoogte van deze (extra) eigen bijdrage en de verhoging van het rioolrecht zijn voor de politiek belangrijke bepalende factoren voor de keuze tussen aanleg van iba's of riole ring. Ook hierover wil de commis sie graag de meningen horen, zowel van burgers uit het buiten gebied als de burgers wonend in de dorpen. De informatiebijeenkomst vindt plaats op dinsdag 20 mei in zaal 't Brugeind in Meerlo (ingang sport hal) en begint om 20.00 uur. In verband met vogelpest De gemeente Meerlo-Wans sum wil zoveel mogelijk rust in de pluimveesector. In over leg met de LLTB Venray/Meer- lo-Wanssum wil burgemeester Hahn grote publiekstrekkers in het buitengebied alleen onder voorwaarden laten doorgaan. De vogelpestcrisis roept vragen op over het al dan niet laten door gaan van evenementen. De gemeente Meerlo-Wanssum advi seert net als de gemeente Venray om terughoudend te zijn met het Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS organiseren van evenementen in het buitengebied. Sowieso doet de gemeente een beroep op de eigen verantwoordelijkheid van pluimveehouders om geen onno dige contacten aan te gaan en grootschalige evenementen te bezoeken. Dit om de kans op het overdragen van het virus zo veel mogelijk te beperken. De gemeente treedt in overleg met de organisaties van 'risico- evenementen'. De coördinatie van de aanpak van de Vogelpest problematiek ligt bij het Ministe rie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Ook het ministerie heeft richtlijnen opgesteld voor evenementen. De meest actuele informatie is te vinden op de web site www.minlnv.nl/vogelpest en aan te vragen via het LNV-Loket 0800 - 22 333 22 en teletekst pagi na's 461 (LTO) en 462 463 (LNV). Agrariërs kunnen bellen naar de Limburgse Land- en Tuin- bouwbond 0475 - 38 17 77. Ook dit jaar hielden een groot aantal peuterspeelzalen, kinderdagverblijven, basis scholen en bibliotheken op Nationale Voorleesdag woens dag 14 mei een voorleesont bijt. Zo ook basischool Sint Anna in Blitterswijck, waar de kinderen een klein uurtje ademloos luister den naar verhalen over het centra le thema 'Voorlezen één groot avontuur'. Vorig jaar organiseerden meer dan 1200 peuterspeelzalen, kin derdagverblijven en basisscholen een voorleesontbijt tijdens De Nationale Voorleesdag. De voorleesdag werd voor de tiende keer geh Met de voorleesontbijten de organisatoren op een a manier de aandacht vrage voorlezen, leesbevordering kinderboek. NATIONALE VOORLEE De Nationale Voorlees! een initiatief van Stichting in samenwerking met de Stil CPNB en de Verenigin Openbare Bibliotheken Nationale Voorleesdag financieel mogelijk gemaal Stichting Lezen. Een vijftigjarige bromfietser uit Wellerlooi is vrijdagi gewond geraakt bij een verkeersongeval in Swolgen. De bron reed op de Legert, toen een bestelbus uit een oprit kwam, vlak ra !Si flauwe bocht. De remmen van de bromfiets waren defect, waarodoor de moest uitwijken en ten val kwam. De ongelukkige man brak zijn been en is naar het zieken!» Venlo overgebracht Op zaterdag 14 en zondag 15 juni Nu de vogelpestperikelen op haar retour lijken en het ministerie goedkeuring geeft voor de concoursen in Eind hoven en Nijmegen, heeft de organisatie van het Ruiterfes tijn Meerlo besloten de organi satie op te pakken van haar ruiterfestijn op zaterdag 14 en zondag 15 juni in Meerlo. Dit zou voor de landelijke rui tersport weer het eerste concours na lange tijd zijn, want alle con coursen werden na het uitbreke- nen van de vogelpest afgelast. Ook in 2001 kreeg de organisatie al de twijfelachtige eer toebe deeld toen zij als eerste na de mond - en klauwzeercrisis een concours mocht organiseren. "Het is een hele klus voor de ver eniging om binnen vier weken een concours te organiseren, met het risico dat bij calamiteiten de zaak alsnog afgelast wordt, maar als bestuur zijn wij van mening dat we dit risico moeten lopen om de ruitersport een hart onder de riem te steken" laat voorzitter Jan Janssen weten. Onlangs is gestart met het aan schrijven van verenigingen circa tweeduizend starts zo| mogelijk binnen te krijgen het programma kan worden o steld. De sponsorcommissiel haar taken hervat in de wef van de circa honderd benod w sponsoren en de personeels ling met het werven en ind i van de 150 vrijwilligers dien zijn om de organisatie vlekke te laten verlopen. "Het is een uitdaging een' cours te organiseren in weken waar normaal drie n io den voor staan" aldus voorz^ Jan Janssen, die zich weet door vele enthousiaste^ tersportliefhebbers die bereid w de handen uit de mouwen te (de ken. Het programma zal ai ne, past worden met een e ;h, rubriek voor die paarden, <i« concourservaring de afgeto u, weken gemist hebben. Meerlo verwacht een flink tal inschrijvingen, net als in toen er tot laat in de avond' doorgesprongen. "Maar vol is fci want de kwaliteit van ons cours staat bij ons voorop".1 oo een enthousiaste voorzitter jfo

Peel en Maas | 2003 | | pagina 12