ieen woningen op apveldje Oirlo ervang bevrijdingsdag oor nationale dag an de vrijheid' nu 85 jeans shirt t-shirt MTODAGllMCi vlOdW/WWsA Proef supervisor bouwkavels Laagheide Dorpenwebsite van CAI-gelden? Vorig jaar 268 nieuwe woningen PvdA voelt zich gepasseerd door coalitie en Dingus Waals aanbevolen voor herbenoeming IGü&i Onderzoekscommissie vakantieverblijf aan de slag N1EXK AANBIEDING efstal auto Dodelijk verkeersongeval Verkrachters aangehouden Kinderdagverblijf Poeh-beer mode Aangehouden met XTC ien maas iomt geen woningbouw iet trapveldje aan de té Petersstraat in Oirlo. heeft de dorpsraad [gs besloten. Samen met •drijf Saweco, dat er een parkeerplaats wil, het speelterrein inge- als dorpsplein waar evenementen zoals de is kunnen plaatsvinden. n een jaar geleden diende ©directeur Janssen een om de parkeerproblema- ond zijn bedrijf op te lossen, tdaarbij zijn oog vallen op Bpveldje schuin tegenover het bedrijf aan de Deputé Peters straat. De dorpsraad zag wel wat in het plan omdat het dan tevens als dorpsplein ingericht kon wor den. Het trapveldje zou dan een stuk naar achteren verlegd wor den naast de jeu-de-boulesbaan waar nu nog de volkstuintjes zijn. Later ontstond het idee om woningen te bouwen op het trap veldje. Van het geld dat hiermee verdiend werd zou schuin tegen over de kerk. op de hoek Hoofd straat-Pastoor Gerardsstraat, een dorpsplein aangelegd kunnen worden. "We vonden het de moei te waard dit te onderzoeken", zegt dorpsraadvoorzitter Patrick van der Broeck. "We wilden niet alleen naar het belang van een ondernemer kijken want er was plek voor vijf of zes woningen." Tijdens het collegebezoek aan Oirlo op 15 april werd deze kwes tie ook voorgelegd aan wethou der Runen van Stedelijke Ontwik keling. Die liet toen weten dat zijn voorkeur uitging naar woningbouw. Maar hij wist niet dat de hindercirkel van het meng- voederbedrijf Saweco - stank- en stofoverlast - dat verhinderde. De dorpsraad heeft nu de knoop doorgehakt en besloten in te stemmen met de plannen van Saweco. Het trapveldje wordt Jos Waals 3 gpte op Bevrijdingsdag Z indag 5 mei tijdens een 5 s spraak voor de Nederland- 0 lemeenschap in het Franse voor het instellen van dag van de vrij- Hij wil bevrijdingsdag angen door een dag, die I directe relatie meer heeft Wereldoorlog. Nederlandse gemeenschap had Waals uitgenodigd ege zijn opvallende uitspra- rorig jaar rond deze tijd. Hij e toen onder meer voor de ezigheid van de Duitse kkanselier Schroder bij de toale herdenking in Amster- Maar dit jaar ging hij nog lap verder, zo blijkt uit zijn den in het Franse Nice. i ipleit hier, en dat doe ik ook ïderland. voor een ontkoppe- 4 en 5 mei. Voor een ver van de dodenherdenking en in ieder geval een ontkoppe ling van de dodenherdenking en de Duitsers. En voor het instellen van een nationale dag van de vrij heid, waarop we feestelijk vieren dat we in vrijheid gebruik kunnen maken van alle grondrechten, zoals die in de grondwet zijn vast gelegd", zei Waals. De Venrayse burgemeester vindt dat dodenherdenking en bevrijdingsdag losgekoppeld moe ten worden omdat het aantal mensen dat nog een emotionale band heeft met de Tweede Wereldoorlog - en daarmee het draagvlak- steeds kleiner wordt. Ook wil hij de herdenkingen een algemener karakter geven en op 4 mei niet alleen de gesneuvelde soldaten en verzetsmensen uit de periode 1940-1945 herdenken. Om de relatie met het einde van de oorlog helemaal los te laten, zou de nationale dag van de vrij heid in volgens Waals in augustus of september, aan het einde van Ook in Venray werd afgelopen zondag de nationale dodenherdenking gehouden. de vakantieperiode, gevierd moe ten worden en zou die dag het belangrijke grondrecht van vrij heid centraal moeten staan. In zijn toespraak stelde Waals dat het merendeel van de 32.000 op het Duits militair kerkhof in Yssel- steyn begraven soldaten net zo zeer het slachtoffer zijn van het nazi-regime en dat ideologische motieven slechts bij de leidingge vende minderheid aanwezig waren. VERNIEUWING HERDENKINGEN Burgemeester Waals is al jaren een voorvechter als het gaat om vernieuwing van de herdenkin gen. In 1998 kreeg Venray bij voorbeeld al bezoek van de Duit se ambassadeur, wat tot protesten uit kringen van oud-strijders leid de, en in 1999 legde een Duitse vertegenwoordiger een krans in Venray. In 2000 sprak de toenma lige Duitse ambassadeur in Venray en dit jaar hield Hennie Meijer, secretaris van het bestuur van de Bond van Wapenbroeders, die in de afgelopen jaren voor Waals een belangrijk klankbord is geweest, een toespraak in de Grote Kerk. Ook betrekt Venray jaarlijks een school bij de doden herdenking: schoolkinderen voe ren dan tijdens de herdenkings plechtigheid het woord. En nog dit jaar start het Oranjecomité in Venray met een groot project om leerlingen in het basisonderwijs kennis te laten maken met de gevolgen van oorlog en onder drukking. OMBUIGEN SPIRAAL "Door deze benadering van de nationale dodenherdenking nemen er in Venray thans bijna duizend mensen deel, daar waar dat er enkele jaren geleden steeds minder werden. We hebben die spiraal weten om te buigen door deze nationale dodenherdenking in een nieuw, en kennelijk aan sprekend perspectief te plaatsen", aldus de Venrayse burgervader. Verder wees Waals in zijn toe spraak ook op de dodenherden king op het Engelse kerkhof. Die wordt jaarlijks georganiseerd door de Bond van Wapenbroeders. "Ook daar heeft een verbreding plaatsgevonden en worden thans ook Duitsers actief bij deze her denking betrokken. En de Engelse oorlogsveteranen en -weduwen, die deze herdenking traditioneel bezoeken, bezoeken sinds kort ook het Duitse militaire kerkhof. In goed Duits 'Versöhnung über den Grabern' en dat hoort ook zo. bijna zestig jaar na de oorlog", aldus Waals, die in 1993 als eerste Nederlander op het Duitse Oor logkerkhof in Ysselsteyn een toe spraak hield, in zijn rede in Nice. pde nacht van zaterdag op Mag is bij een inbraak in toning aan de Isabellahof o van de 47-jarige bewo- Igestolen. Inbrekers kwa- Phet huis binnen door een popen te breken. lien werden een fototoestel lobiele telefoons gestolen, •n met de autosleutels van de ieuwe Mercedes Benz. Een 45-jarige man uit Cuijk is in de nacht van zondag op maandag overleden bij een verkeersonge val. De man reed rond 01 30 uur met zijn auto over de Maashese- weg in de richting Maashees. Door nog onbekende oorzaak raakte hij links van de weg in de berm en reed daar frontaal tegen een boom. De man was op slag dood. '/AivJIV liCGlt /WlA\' UN KM K UCWC, PC CpvPC (001S1C. PC WBIt Ctv PC IÖIKSR, PC GW». PC MtMölt. vlixl KM KwOOivmMv limit aMm Er komt een proef met een supervisor voor de volgende fase van het bouwplan Laag heide in de wijk de Brabander. Het betreft achttien kavels die binnenkort worden uitgege ven. De supervisor is een architect die er voor moet zor gen dat de woningen van een hoger architectonisch niveau worden. Veel particuliere bouwers kre gen voorheen problemen met de commissie Welstand, Monumen ten en Architectuur (WMA). De gemeente wil daarom een super visor inschakelen zodat de bouw plannen voortaan soepeler en sneller door de commissie WMA komen. Bouwers in Laagheide kiezen veelal voor een cataloguswoning. Dit is een standaardwoning die kan worden aangepast aan de per soonlijke situatie. De architectoni sche kwaliteit is vaak laag en wordt door de aanpassingen nog minder, zo oordelen de commis sie WMA en de gemeente. Dit heeft geleid tot fikse aanvaringen met bouwers en ontwerpers. Dit had ook te maken met onduidelijkheid over de voor schriften en de communicatie. De commissie WMA heeft slechts een toetsende rol. Het aanreiken van pasklare oplossingen voor de gesignaleerde problemen hoort daar wettelijk gezien niet bij. De gemeente Venray werkte in de wijken Landweert 3 en Antoni- usveld al eerder met een supervis or als intermediair tussen de opdrachtgever of architect en de commissie WMA. Voor de achttien kavels in Laag heide wordt vier uur per kavel uit getrokken. De supervisor zal in totaal 72 uur worden ingezet. Dit kost maximaal 8000 euro. De politie heeft maandag morgen in alle vroegte twee mannen van 23 jaar uit Litou wen aangehouden op verden king van verkrachting van een 24-jarige Poolse vrouw. Alle betrokkenen verblijven in caravans op een boerderij aan de Meerselsepeel in Ysselsteyn. Voor zover nu bekend, is de vrouw rond middernacht aangevallen door de mannen, op het moment dat zij van haar caravan naar het toilet ging. De vrouw is voor onderzoek naar het ziekenhuis gebracht, de beide verdachten zijn ingesloten in een politiecel. De politie kon beide mannen zo snel aanhouden, omdat er na de verkrachting verschillende men sen wakker werden en de politie belden. Het slachtoffer kon ver volgens de twee verdachten aan wijzen. PEEL EN MAAS een abonnement waard helemaal verhard en voorzien van verlichting en bomen/beplanting. Er komt een parkachtige verbin ding naar de jeu-de-boulesbaan en het nieuwe trapveldje toe. De volkstuintjes moeten daardoor worden verplaatst. Van der Broeck meldt dat er nog wel eerst een veiligheidsonderzoek moet komen naar de nieuwe locatie van het trapveldje dat dichtbij de spoorlijn komt te liggen. De huidi ge plek ligt goed in het zicht en is veilig ondermeer door het hoge hek langs de straatkant. De Oirlose dorpsraadvoorzitter is teleurgesteld in het 'meeden ken' van het college. "Een paar weken voor het bezoek hadden we deze vragen al voorgelegd. Dan is het teleurstellend dat er geen serieus antwoord komt." Van der Broeck heeft sowieso geen goed gevoel overgehouden aan het tweejaarlijkse bezoek van B en W. "De opkomst was bedroe vend laag omdat er nog drie ande re vergaderingen in het dorp waren. Ook de voorbereiding en de inbreng van het college viel tegen. Ik had de indruk dat ze alleen maar kwamen om te kijken wat er leeft in het dorp. Terwijl wij als dorpsraad serieus zaken wilden doen. Dat is helaas anders uitgepakt." Waals in toespraak voor Nederlandse gemeenschap in Nice Donderdag 8 mei 2003 - Pagina 3 i Vaste en flexibele opvang in een huiselijke sfeer! Tel: (0478) 569706 E-mail: kdvpoehbeer@hetnet.nl Het dorpsradenoverleg heeft bij de stichting CAI (Centrale Antenne Inrich ting) een verzoek inge diend voor een bijdrage aan een gezamenlijke web site van de tien kerkdor pen. CAI beheert nog gelden uit de verkoop van het Venrayse kabelnet in de jaren negentig- De stichting wil hiervan af en subsidieert daarom allerlei ini tiatieven op het gebied van automatisering en communi catie. De dorpsraden hebben al eerder het plan opgevat om een website op te zetten. Naast de tien kerkdorpen krijgt hierin ook het dorpsra denoverleg een plaats. "Het wordt een soort paraplu waar in alle dorpen zitten. De ver enigingen kunnen hierbij aan haken en meedraaien tegen lage kosten", zegt bestuurslid Theo Zegers van het dorpsra denoverleg. Er is inmiddels een offerte aangevraagd en het CAI-bestuur behandelt het ver zoek in de vergadering van juni. In de gemeente Venray zijn vorig jaar 268 nieuwe wonin gen opgeleverd. Waarvan 228 in Venray en veertig op de kerdorpen. In nieuwbouwplan Jerusalem kwamen de meeste woningen gereed. In totaal 104 waarvan 32 huurwoningen en 72 vrije sector. De andere uitbreidingslocaties Antoniusveld en Franciscaner- poon leverden respectievelijk 64 en 43 nieuwe huizen op. In de Brabander, dé uitbreidingswijk van de toekomst, kwamen elf woningen gereed. Van de reste rende zes woningen in Venray werden er vijf gebouwd in Vlak water en één aan de Julianasingel. Oostrum nam met 22 woningen meer dan de helft van het aantal van de tien kerdorpen voor haar rekening. De andere huizen wer den gebouwd in Merselo (acht), Leunen (drie), Castenray (twee) en Ysselsteyn, Vredepeel, Smakt, Oirlo en Veulen werden ieder één huis rijker. Heide was het enige dorp waarin in 2002 geen woningbouw plaatsvond. De raadscommissie die een onderzoek gaat doen naar de afgebroken vakantiewoning in Merselo kan aan de slag. In de raadsvergadering werd de vijf koppige onderzoekscommis sie gekozen. Die bestaat uit Rein Dupont (CDA), Henk Bisschops (PvdA), Victorine Derks (groep Lem- mens), Leonie Cafs (VVD) en Mar tin Wijnhoven (Samenwerking). De commissie brengt voor 1 okto ber 2003 rapport uit aan de raad en krijgt voor het onderzoek een budget van 10,000 euro. Er was onduidelijkheid over of de commissie zich alleen diende te beperken tot het vakantiever blijf op Veldstraat 36 in Merselo. Burgemeester Waals zei dat de commissie de ruimte heeft om 'bredere conclusies te trekken'. PvdA en CDA herhaalden dat ze tegen het onderzoek zijn. Maar omdat de drie andere partijen voorstander zijn, wilden ze er toch aan deelnemen. PvclA-fractie- voorzitter Bert Linskens vond het voornaamste bezwaar dat dit indi viduele geval niet kan leiden tot generieke conclusies of aanbeve lingen voor de gehele organisatie. Ike Busser (Samenwerking) reageerde dat zijn partij als initia tiefnemer dit zich van tevoren heeft gerealiseerd. Gerda van Stel ten (CDA) was tegen 'omdat de raad niet op de stoel van de amb tenaren moet gaan zitten'. Dingus had vorige week alle politieke partijen - behalve de PvdA - uitgenodigd om bijge praat te worden over de impasse rond de renovatie. Naar aanleiding van het bezoek aan het jongerencen trum stelden CDA, WD, Samenwerking en fractie Van de Vorle in de raadsvergade ring gezamenlijk vragen aan wethouder Emonts (PvdA). Burgemeester Waals merkte op verbaasd te zijn waarom de PvdA de ingediende vragen niet onder tekend had. Hij vroeg zich af of de partij nog wel achter de CDA- motie staat die in december 2002 was aangenomen. Daarin wordt het college opgedragen het von nis van de rechter na te komen. Het Dingus-bestuur had de PvdA bewust links laten liggen. Zij zijn van mening dat de partij tegen het jongerencentrum is en dat toch te allen tijde wethouder Emonts de hand boven het hoofd wordt gehouden. De visies van Emonts en Dingus over de invul ling en de toekomst van het jon gerencentrum lopen ver uiteen. Vandaar dat de PvdA niet is uilge nodigd. Fractievoorzitter Bert Linskens uitte zijn teleurstelling in de raads vergadering. Hij zei dat zijn partij de motie nog steeds onderschrijft. Linskens voelde zich niet alleen gepasseerd door Dingus. Maar vooral door de coalitiegenoten CDA en de groep Lemmens. "Wij zijn een van de partners in deze coalitie. Dan is het niet correct dat wij bij zo'n belangrijk onder werp buiten de deur worden gehouden", aldus Linskens die om uitleg vroeg. Ton Teeuwen (CDA) zei het te betreuren dat de PvdA niet was uitgenodigd. "Ik heb er verder niet naar gevraagd. Busser heeft dat wel gedaan en hij heeft als uit leg gekregen 'dat de relatie met uw partij niet goed was Ike Bus ser (Samenwerking) meldde dat het vooral om de vertrouwensre latie ging. De vertrouwenscommissie - bestaande uit de vijf fractie voorzitters - wil dat burge meester Waals (59) wordt her benoemd in Venray. Op 1 september 2003 loopt de twee de ambtstermijn van Waals af. In het geheim heeft de vertrou wenscommissie in de afgelopen maanden overlegd over de herbe noeming van Waals die op 1 sep tember 1991 in Venray aantrad. De commissie heeft zijn func tioneren beoordeeld, advies inge wonnen bij de wethouders en overlegd met de commissaris der Koningin Van Voorst tot Voorst. Ton Teeuwen-Peeters, fractie voorzitter van het CDA, meldde in de raadsvergadering een positieve aanbeveling te sturen naar Van Voorst tot Voorst. De gouverneur dient vervol gens Waals bij de minister van Binnenlandse Zaken officieel voor te dragen voor herbenoeming "Hartelijk dank voor het ver trouwen", reageerde Waals. "Ik hoop het niet te beschamen en zal mijn beste krachten geven aan het besturen van de gemeente Venray." £Oée 7&ee4 "Ttiecctvc &olUctie4- Mooi de Mooiste Mode St. Lambertusplein 12 Horst Tel. 077-3986464 Een oplettende portier heeft in de nacht van zaterdag op zondag een 19-jarige man uit Baarlo aan gehouden in het bezit van enkele tientallen XTC tabletten. De por tier zag dat de verdachte die pil len wilde verkopen aan mensen in het jongerencentrum. De ver dachte verklaarde die even tevo ren voor 100 euro bij een jonge rencentrum te hebben gekocht. Hij was van plan daar de pillen met winst te verkopen. ï)e pillen zijn in beslag genomen en na het opmaken van een proces-verbaal is de man weer in vrijheid gesteld. Normaal 122,80 i i Bi casual a sar for men 1 bleek 82. venray Cel 0478 - 512306 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. advei1entie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17 .00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Spori- en verenigingsmeuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,-(postcode 58..) 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3