ie uitdagingen van ton van den Beuken anfare Moed en IJver én muzikale familie Meerlo-Wanssum Kunstenaar exposeert in St. Oedenrode Koninklijke familie wenst manifestatie Meerlo veel succes Lintje voor Sjaak Wijnhoven Service rubriek Skatebaan 5hen maas Donderdag 23 januari 2003 Pagina 11 igwe dirigent fanfare Vriendenkring uit Swolgen t heilige vuur dat gedoofd Jeugdleden die vertrok- Nieuw elan dat ontbrak, are Dorpsklank uit Cas- iy en fanfare Vrienden- ;uit Swolgen waren naar- ip zoek naar een positieve ctie. Het wekt dan ook verwondering dat beide ires bij dezelfde jonge, itieuze dirigent uitkwa- de 33-jarige Ron van den ;en uit Meterik. Sinds drie- rt jaar geeft hij leiding aan Dorpsklank, met ng van deze week is Ron den Beuken ook de muzi- leider van fanfare Vrien- iring. "Mijn kracht is mis- enwel mijn leeftijd." nvan den Beuken zoekt naar uiste woord om de toestand 'schrijven waarin hij negen nden geleden fanfare Dorps in Castenray aantrof. "Noem laar ingeslapen. Er zat geen geen passie meer in de fan- Optreden deed het gezel- p bijna niet meer, er waren maar twintig leden, van een dige bezetting was geen spra- Dat is fnuikend voor een iekgezelschap in een kleine censchap. Want juist in een ije moet je er hard aan trek- om een fanfare bestaansrecht te geven. De spoeling is immers dun. Voor een muzikant die ver trekt staan er niet drie nieuwe op. Leden moet je koesteren. De fan fare in Castenray miste de spirit. Vandaar dat het bestuur op zoek ging naar een dirigent die nieuw elan in de fanfare kon brengen en die ook invulling kon geven aan ledenwerving." Geheel onbekend en nieuw voor de fanfare was Ron van den Beuken overigens niet. "Ik heb verleden jaar een aantal keren als vervangend dirigent in Castenray opgetreden. Het bestuur wilde destijds van mij weten hoe ik de fanfare had ervaren. Ik heb onver bloemd geantwoord: een ingesla pen gezelschap, met te weinig beleving en bezieling. De volgen de vraag was of ik die beleving en bezieling terug kon brengen in de fanfare? Ja, dat wilde ik wel. Er ligt een grote uitdaging bij fanfare Dorpsklank. Een belangrijke voor waarde voor mij om 'ja' te zeggen, was dat ik niet alleen de kar hoef de te trekken. Er is een aantal commissies actief, waaronder een commissie die actief nieuwe leden werft. En dat met succes doet. Inmiddels telt de fanfare een dertigtal leden. Ik hoop dat we dit jaar op veertig leden uitkomen, zodat we weer met een volledige bezetting zijn en kunnen optre- Dirigent Ron van den Beuken met zijn een dag oude dochter Elle den." NIVEAU VAN WELEER Niet alleen fanfare Dorpsklank zocht een ambitieuze dirigent Ook fanfare Vriendenkring uit Swolgen liep met een profiel schets rond waarin Ron van den Beuken paste. En ook Vrienden kring was geen onbeschreven blad voor de dirigent uit Meterik. "Ik ken de fanfare vrij goed. Vrien denkring uit Swolgen is een gerenommeerde fanfare met een fraaie historie. De fanfare kwam ooit uit in de categorie superieur en speelt nu in uitmuntend. Dat betekent dat je kwaliteit in huis moet hebben." Maar ook bij Vriendenkring dreigde de klad erin te komen. De dirigent vertrok en jeugdleden keerden de fanfare de rug toe. Er moest een nieuwe dirigent komen. Iemand met nieuwe, fris se ideeën en met ambities. Ron van den Beuken twijfelde geen seconde. "Ik heb meteen 'ja' gezegd. Ook bij Vriendenkring ligt een grote uitdaging. Niet alleen om de fanfare weer uitstra ling te geven en nieuwe leden te werven, maar ook om het gezel schap weer naar het niveau van weleer te brengen. Dat spreekt mij aan." LEEFTIJD De kracht van Ron van den Beu ken schuilt niet alleen in zijn gedrevenheid en ambities. De dirigent ziet ook zijn leeftijd als een voordeel. "Ik ben 33 jaar. Dat is jong voor een dirigent. Ik merk dat mijn leeftijd een voordeel is. Jongeren vinden het prettig dat de dirigent een man is die qua leeftijd en inlevingsvermogen dicht bij hen staat. En ik merk dat de 'ouderen' mij vrij snel accepte ren. Ik proef geen weerstand omdat ik een jonkie zou zijn. Inte gendeel, er is begrip en accepta tie. En bovendien introduceer ik door mijn leeftijd nieuwe ideeën en opvattingen." Van den Beuken, beroepsmusi cus met een eigen studio, heeft nog maar amper tijd om zelf muziek te maken. "Ik bespeel trompet en bugel. Maar mondjes maat. Meestal ontbreekt de tijd of heb ik'er de puf niet meer voor. Ik sta 's morgens met muziek op en tot 's avonds laat bepaalt muziek mijn dag. Vaak heb ik na zo'n dag geen inspiratie en ener gie meer om zelf nog muziek te maken. Zeker nu ik dirigent ben van twee fanfares. Dat gaat uiter aard voor." yziekproductie Meerlo-Wanssum en de Derde Wereld „18 mei vindt in erlo-Wanssum een uniek 'ndiaal en muzikaal pro- ®ffla plaats met als titel: trlo-Wanssum en de Derde rcld. Daarin doen alle fan- corpsen en gemengde 'ivoren van Meerlo-Wans- 11 mee en diverse andere itttracties uit binnen- en Finland. peej en Maas por- F'cert de komende weken JJfanfares en gemengde rcn uit de zes kerkdorpen 1 Meerlo-Wanssum: van- fanfare Moed en IJver uit Rcrswijck. fanfare en Drumband Moed en ,fr uit het Meerlo-Wanssumse kerkdorp Blitterswijck staat weer volop in de schijnwerpers. Na een dipje anderhalf jaar geleden, gaat het weer bergopwaarts met het muziekgezelschap onder de bezie lende leiding van de nog jonge dirigent Chris Derikx (22) uit Broekhuizenvorst. "We hebben een zeer vooruitstrevende en enthousiaste dirigent", zegt secre taris Simon Kreutz van fanfare Moed en IJver. De kracht van dit korps is dat het een grote familie is met een erg sterke vaste kern. Gezellig heid staat voorop terwijl de muziekvereniging er op de eerste plaats is voor de dorpsgemeen schap. De vereniging telt honderd leden waarvan 48 actief bij de fan fare zijn en 21 bij de drumband. Fanfare en drumband hebben samen 21 jeugdleden terwijl het ledenaantal van de muziekvereni ging nog steeds groeiende is. Iets dat niet alle fanfares kunnen zeg gen. De drumband van Moed en IJver is een verhaal apart. Ze spe len onder vakkundige en inspire rende leiding van instructeur Mark Roosengarten in de tweede divisie. De drumband is geen onbekende bij de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Meerlo- Wanssum. Tijdens de Indonesië- dag twee jaar geleden speelde ze een verbluffend mooi nummer Safarie in Indonesië. De Blitterswijckse fanfare is de laatste tijd nauw gaan samenwer- Galerie De Bunders in St. Oedenrode viert dit jaar haar tienjarig bestaan. De speciale jubileumexpositie, die het thema gedenktekens heeft, start op zondag 11 mei. Om 15-00 uur is er een gedenk waardige openingsperforman ce waarbij de Amsterdamse theatergroep 'werkplaats Ruim', een verrassende en nog onbekende dichter en een delegatie van de accordeonis ten van het Eindhovense Con certina acte de presence geven. De Tienrayse kunste naar Erik van Maarschalker- waard is een van de exposan ten. Het concept van De Bunders is een groeimodel binnen de koers die de galerie enkele jaren gele den is ingeslagen. De meer expe rimentele (non-commerciële) kunstvormen, met tevens de nadmk op de versterking van de omringende landschappelijke waarde via landart projecten, krij gen binnen haar galeriebeleid steeds meer ruimte. De binnen ruimte van de galerie is afgelopen winter enigszins verbouwd en gerenoveerd. De buitenruimte is verder vergroot door het in gebruik nemen van omliggende weilanden waardoor de symbiose tussen kunst, rust en natuur nog beter tot hun recht kunnen komen. De thema-expositie kreeg het toepasselijke thema gedenkte kens mee, gestolde herinnerin gen, als inspiratiebron voor de deelnemende kunstenaars. Een dertigtal kunstenaars realiseerde (een) speciaal werk, project of installatie voor deze expositie. Erik van Hoorn en Erik van Maar- schalkerwaard realiseerden bij zondere landart projecten. GEVALLEN BOMEN Het 'monument voor de geval len bomen' is negen meter hoog, opgebouwd uit populierenhout met een vorm waarin de techni sche grenzen worden opgezocht. In het landschap is verder een 'Gramineoliet' zichtbaar, een soort hooigrasheuvel die bezig is de zon te ontmoeten. Van Maar- schalkerwaard zegt over de vondst: "Bij werkzaamheden in een weiland aan de Bunders in Boskant is onlangs een authentie ke historisch Gramineoliet ont dekt. Deze Gramineoliet, met een doorsnede van zeven en een hoogte van zo'n vier meter, is de eerste in z'n soort die in het gebied van de Brabantse Meierij wordt aangetroffen. Al langer leef de het vermoeden dat de Boskan- tinea-bewoners van deze streek zich in andere tijden aktief bezig hielden met het maken van hooi- grasheuvels. De recente vondst in Boskant geeft daar nu pas een slui tend bewijs voor. Vanwege zijn niet direct onopvallende verschij ningsvorm is het nog een raadsel dat de hooigrasheuvel pas nu is ontdekt. Deskundigen denken dat dit te wijten is aan de zonnestand en de daaruit voortkomende licht val. Over de bouw en functie van de hooigrasheuvels is nog niet zoveel bekend maar vooralsnog worden ze beschouwd als een eerste vorm van 'hooiverwer- king'." De Gramineoliet laat zich omschrijven als een met een hooi mijt bekroonde grasheuvel. Het gras groeit en lijkt als het ware vanzelf over te gaan in hooi. Vanaf de in het weiland gelegen heuvel groeit het via een stellage omhoog. In een ultieme poging de zon te ontmoeten. Erik van Maarschalkerwaard: "De baan die de aarde beschrijft ten opzicht van de zon lijkt duidelijk een rol te spelen in de bouw van de Gra mineoliet. Aan de zuidzijde is er een uitsnede in de heuvel gemaakt waardoor het mogelijk is ook tot de kern van de Gramineo liet door te dringen. Naast de bij zondere eigenschappen van de zon wisten de Boskantineas gebruik te maken van in de aarde verscholen krachten om de natuur naar hun hand te zetten. Op deze manier wisten zij op een even simpele als ingenieuze wijze het groeiproces van het gras zo te beïnvloeden dat het zich tot hooi kon ontwikkelen. Diverse deskun digen buigen zich sinds de vondst over zaken als de geologische bodemgesteldheid, de biologi sche superioriteiten en de astro nomische precisie waarmee de Gramineoliet is aangelegd. Geolo gen. biologen en astronomen lij ken met het willen beantwoorden van zoveel vragen teveel hooi op hun vork te nemen maar laten er vooralsnog geen gras over groeien om tot verklaringen te komen." Prins Willem Alexander en Prinses Maxima hebben de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum schriftelijk veel succes gewenst met de Derde Wereld- manifestatie op zondag 18 mei in Meerlo. SOS Meerlo-Wans sum had contact opgenomen met het koninklijk echtpaar naar aanleiding van hun recent bezoek aan de straat kinderorganisatie Sao Martin- ho in Rio de Janeiro (Brazilië). Dit omdat dit project het eerste project is dat SOS Meerlo-Wans sum tien jaar geleden heeft gesteund bij de realisering van een huis voor straatmeisjes die in verwachting zijn of al een baby hebben gekregen op straat. De prins van Oranje en zijn sympathieke prinses waren diep onder de indruk van dat project. Gezien hun beider belangstelling voor ontwikkelingssamenwerking had SOS Meerlo-Wanssum het paar een brief gestuurd en mel ding gemaakt van het tienjarig jubileum en de derde wereldma nifestatie. Het koninklijk echtpaar heeft het "buitengewoon op prijsge- steld" dat SOS Meerlo-Wanssum aan hun heeft gedacht maar laten weten niet in de gelegenheid te zijn om die dag een bezoek te brengen de derde wereldmanifes tatie. Alexander en Maxima wen sen de alle vrijwilligers en artie sten die meedoen aan deze mani festatie erg veel succes toe. Het prinselijk paar maakt op dat moment een reis door Amerika. ken met de fanfare uit buurtdorp Meerlo om op die manier eikaars sterke kanten te verbreden en wat het instrumentarium betreft elkaar aan te vullen. Muzikaal gaan ze ook samenwerken. Zo is er een idee om in het voorjaar van 2004 een groot concert te geven samen met Meerlo in de Venrayse schouwburg. Het programma gaat heten Music Trends en er worden allemaal bekende filmmuzieknum mers gespeeld door de twee fanfa res en natuurlijk de drumband. Maar er is dan veel meer te zien, er wordt een hele show omheen gebouwd. Hoogtepunt van Moed en IJver is wel de promotie naar de ere- afdeling in 1993 en de handha ving in deze hoge afdeling in 1996. Omdat het korps in 2001 niet op concours kon is de fanfare en afdeling gezakt en speelt ze nu in de afdeliqg Uitmuntendheid. In oktober van dit jaar gaat Blitters wijck deze plek verdedigen tij dens het concours in de Maas poort in Venlo. In het weekend van 4, 5 en 6 juli bestaat Moed en IJver 85 jaar en dat wordt op bescheiden wijze gevierd. Met name is er dan op 6 juli een open luchtconcert door een aantal fan fares op het idyllische dorpsplein voor de kerk in Blitterswijck. Maar het eerste grote optreden dat voor de boeg staat is het geza menlijke concert van de Meerlo- Wanssumse fanfares en de zang koren uit de gemeente Meerlo-Wanssum op zondag 18 mei -volgende week zondag- tij dens de grote Derde Wereldmani festatie. Daarna geeft de fanfare dit jaar nog een concert aan de Maas bij restaurant Tante Jet en doet Moed en IJver ook mee in juni aan het Peeltoumooi in Neer- kant. Dan volgt op 20 september het Mewa-concours in de Venray se schouwburg en is er ook nog een deelname aan een muziekfes tival in Melick. Zowel aan het pro gramma als aan het enthousiasme van dirigent, leden en bestuur valt af te leiden dat muziekvereniging Moed en IJver uit Blitterswijck weer in de muzikale lift zit. Niet Jan, maar Sjaak Wijnho ven kreeg vorige week dins dagavond in verenigingsge bouw de Speulplats door burgemeester Hahn van de gemeente Meerlo-Wanssum de koninklijke onderscheiding Lid in de Orde van Oranje Nas sau opgespeld. Sjaak Wijnhoven ontving het lintje vanwege zijn grote verdien sten voor Fanfare Eendracht in Meerlo. Zijn vader Jan ontving in 1965 al een koninklijke onder scheiding. Onze excuses, redactie Peel en Maas Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren. Almut Raaij- makers, Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag, woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3. 5864 BL Meerlo. tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300: tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la. 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur. za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur. spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck, tel: 531346 Fysiotherapie: Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum. Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg. Legert 15, 5866 CG, Swolgen. tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99. Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin- der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 51, 5866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a. 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray. tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219, 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg. tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 Op donderdag 8 mei 2003 wordt gestart met de bouw van een skatebaan aan de Venravse- weg in Wanssum. Voor de buurt bewoners kan deze bouw wel licht enige overlast meebrengen;door de gemeente wordt echter gepoogd de overlast tot een minimum te beperken. Indien de werkzaamheden vol gens planning verlopen, gaat de baan vanaf vrijdag 9 mei open. Het is het verboden om na 22.00 uur van de skatebaan gebruik te maken. De gemeente Meerlo- Wanssum vraagt skaters en ande re belangstellenden de baan en de omgeving netjes te houden. Natuurlijk wordt de skatebaan officieel geopend, dit gebeurt tegelijk met de opening van kin derspeelterrein De Schoevert.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11