Zonder humor had ik iet niet volgehouden" Weerbaarheid voor meiden Ingezonden Ophokplicht voor pluimvee Oscar Hovens laat laatste wens in vervulling gaan Deeltaxi populair bij jongeren Sluiting Informatiecentrum Midden Oosten Vogelpest Presentatie onderzoek agribusiness uitgesteld Man vermist ILEN MAAS Donderdag 24 april 2003 - Pagina 9 >rre en Tiny Pijpers stoppen met hun bakkerij Sa 40 jaar kneuteren en 33 r Tiny en Pierre samen, >en wij besloten om gezondheidsredenen met de zaak". Dit is de uitnodigings die het bakkersechtpaar naar hun relaties ver- het kneuteren wil- alleen maar aangeven het niet altijd rozengeur is geweest" zo bakker Pierrre Pijpers, dat is altijd zo in de dan kan het wat minder gaan. Maar het altijd met ple- gedaan. En vooral met want zonder humor waarschijnlijk Pierre wist al op z'n zes dat hij de zaak van zijn zou gaan overnemen. "Pap dal toen en ik heb toen ja Hen vraag die ik later niet aan mijn kinderen toen zij op die Ieef- Pierre ging bij bakke- in Sevenum in de leer het leerlingstelsel. Hij goede leerling en werd in Nederland en op het gebied van brood Dat had tot gevolg dat aanbiedingen kreeg en tijd in Duitsland ging het bedrijf Bon Beuell. I war was ik proefbakker en ik moest vooral problemen oplos- die door klanten van dat werden aangedragen. Ook ik demonstraties geven. Lubeck, nog altijd de stad marsepein." Maar ondanks [buitenlands avontuur klopte ider bij hem aan om hem te leren aan zijn afspraak. "Ik toen een topsalaris en Tiny lende in het onderwijs ook slecht. Toch hebben we voor lak gekozen. In december pap jarig. Op die dag heb ik dat medegedeeld. Het was van de gelukkigste dagen in leven. De eerste jaren werk- we veel samen, overdag in de 'cerij, 's avonds in de handel van machines etc. Overdag bot sten we nogal eens met elkaar maar 's avonds waren we de beste maatjes" aldus Pierre. Pierre deed in die tijd ook vaak mee aan wed strijden. "Pap vond dat maar niks en verspilde tijd. Toch was hij wel trots als ik weer eens met een prijs thuiskwam". De eerste jaren hadden Pierre en Tiny een eigen zaak in Bruks- ke. 't Kadetje lag onder de flat van de Bachstraat. "Die winkel liep als een trein en het werd een onder linge competitie tussen ons en de zaak van mijn ouders. Het mooi ste moment was de dag dat wij de dag één brood meer hadden ver kocht." Bakkerij Pijpers heeft in al die jaren ook nationaal en internatio naal aan de weg getimmerd. Met name door zijn productie van glu tenvrij brood. Die stap werd inge geven door Cora van Deé uit Ven ray. Zij kwam regelmatig in de winkel om vlaaien te kopen voor bijeenkomsten van de Coeliaky Vereniging. Zij legde uit dat 'deze mensen alleen brood konden eten met meel zonder gluten. Alleen was dat niet te krijgen. "Maar dat kun jij toch niet maken" had ze toen gezegd. Jk heb toen aangege ven het te proberen. En zo ben ik op een zondagmorgen, het voet bal was afgelast (Pierre was in die dagen scheidsrechter), in de bak kerij gaan experimenteren, 's Avonds had ik een container vol met afval en nog geen glutenvrij brood. Alle baksels zakten in elkaar. Mijn laatste probeersel zette ik in de oven en ging vervol gens eten. Toen ik na het eten terugkwam stond het daar. onvoorstelbaar mooi". Achteraf gezien bleek de oplossing voor de hand liggend, maar ja, dat was achteraf." Cora van Dee wilde wel als "proefkonijn" fungeren. Het brood bleek goed te zijn en dat was de aanzet tot het maken van talloze glutenvrije bakkersproduc ten, waarvan Pierre alle recepten in zijn computer heeft zitten. Met het stoppen is er overigens geen einde gekomen aan de productie van glutenvrije bakkersproduc ten. "Een collega van mij. Henk de Haas uit Haps, zal de productie van mij overnemen. Daarnaast zul len de glutenvrije producten te koop blijven bij Rozemarijn en Tijm." Hetzelfde geldt overigens ook voor de vermaarde Bossebol- len. Het recept heeft Pierre over gedaan aan "In den Engel". De productie van glutenvrije producten leidde ertoe dat Pierre en Tinv een keer per maand op zondag gingen rondtoeren door België en Nederland om dit brood en banket bij de klanten af te leve ren. "En dan maak je de gekste dingen mee. Zo zijn we ooit door de politie van de autobaan geplukt. Of we maar wilden vol gen. Nu bleek een van onze klan ten hoofdcommissaris bij de poli tie te zijn. Omdat het de eerste keer was dat wij bij hem gingen bezorgen had hij zijn collega's ingeschakeld om ons naar zijn huis te escorteren. Een andere keer kwamen we bij iemand waar we in eerste instantie het huis niet konden vinden. De deur werd vervolgens geopend door een vrouw waarvan wij vrij snel in de gaten hadden dat die daar normaliter niet bij de man des hui zes sliep." Pierre moet nog lachen als hij er aan terugdenkt. Pierre en Tiny kennen in hun zakelijke carrière twee keerpun ten. Ten eerste de invoering van het betaald parkeren. "Ik blijf er nog steeds bij dat ze het plein niet autovrij hadden mogen maken. Als je kijkt welke ondernemers van toen nu nog op het plein actief zijn, blijven er twee over. De rest heeft allemaal het veld moeten ruimen." Dat Pierre en Tiny overleefd hebben, heeft mede te maken met de ommeslag die zij destijds maakten. "Van bak kerij naar konditorei" noemt Pier re het. "Maar succesvol. Het aan geklede kopje koffie, frisdrankje en/of biertje doet het nog steeds goed." Het tweede keerpunt kwam vorig jaar. "Het begon met benauwdheid in de borst. Na con trole bleek dat beide kransslag aders dichtzaten. Via Top Care kon ik snel geholpen worden in Krefeld. Daar kreeg ik te horen dat ik vier omleidingen zou krij gen." aldus Pierre. En ook toen bewaarde hij zijn humor. "Doe er maar drie, want ik ben net op de heenweg omgereden" vertelde hij de arts, die met verbazing naar zijn doodzieke patiënt keek. "Maar ik kreeg tijdens mijn herstel ook te horen dat het beter was om niet meer in de bakkerij terug te keren. En we hadden juist nog zoveel plannen om te verbouwen. We hebben het toen nog enkele maanden aangekeken maar vlak voor carnaval hebben we voor onszelf de knoop doorgehakt. Op aswoensdag hebben we het aan het personeel verteld. Pas toen kwamen bij mij de emoties los. Het personeel, dat mij tijdens mijn ziekte zeer goed heeft opge vangen, heeft inmiddels voor het meerendeel een andere baan. En daar ben ik zeer blij om." Pierre en Tiny hebben inmid dels het pand verkocht aan Grolsch, die ontertussen twee exploitanten heeft gevonden om er een horecagelegenheid met bar en restaurant in te starten. Wat Pierre en Tiny gaan doen weten ze nog niet. "Tiny wil mis schien wel weer in het onderwijs. Waarschijnlijk ga ik examens afnemen of een project voor bak kers in Roemenië begeleiden. Mogelijk dat we ook wat meer van onze camper gebruik gaan maken. Misschien dat ik wel weer liedjes ga schrijven. Dat heb ik in het verleden ook regelmatig gedaan." Niet alleen carnavalslied jes zoals "Kuulekes ien ow wang", "Disco Haas" of "Wat is now Ven- roj zonder Brukske" heeft Pierre Pijpers achter zijn naam staan. Ook schreef hij nog enige tijd voor Dries Holten (Sandra en Andres), die destijds in Holthees woonde. "Ik zie het allemaal wel" aldus Pierre, die op dat moment wordt aangesproken door een oudere dame die hem een bloe metje aanbiedt. "Van mijn neefje uit Amsterdam die altijd bij u het glutenvrij brood heeft besteld" aldus de dame, Pierre en Tiny met een brede glimlach achterlatend... In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te entileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het Rht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie- tn wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en te worden niet geplaatst. Wie is Fons Naus? Afgaande op zijn ingezonden fef, geplaatst op 17 april 2003, !gik: iemand die lui en kortzich- |is. fui omdat hij kritiek op het "iciioneren van Venrays burge- "tfster niet inhoudelijk toetst, tracht te bestrijden met fj l0otjes onder de gordel van dege- die de kritiek uitten. En T ^dat hij niet de moeite nam de C Mo-uitzending alsnog te belui- f* teen. Zo kon Fons nadenken 'daten. Kortzichtig, omdat hij blijkbaar ft tent dat een gewezen raadslid bezwaarlijk nog ooit kan teerpen als verontrust burger '°ider meer; als een van die ver- IJtendc 25.000 dus. Zou Fons BP'8 speurwerk hebben verricht, ht hem zou hebben gepast, dan l2d hij ontdekt, dat noch delibe- aa' noch de 'liberaalachtige' ,n'Bo partij vertegenwoordigde. n°°k, dat de liberaal destijds de Ititieenteraad verliet, omdat de tod zich liet bewerken door het college en niet of nauwelijks weerwerk bood. Die ook door Fons zo genoemde verwerpelijke cultuur wordt nog niet acceptabel doordat zij tientallen jaren bestaat. Lui en kortzichtig, omdat hij niet, alvorens zich in de discussie te mengen, zijn voelsprieten uit stak in de Venrayse gemeenschap en de onvrede peilde. En omdat hij kennelijk meent, dat het ver ondersteld gebrek aan interesse van 'de meeste burgers' een feit zou mogen zijn, dat de weg vrij maakt voor herbenoeming van de burgemeester. Ik heb Fons nog wat te melden: De AIVD heeft ook het aandachts gebied 'Bestuurlijke Integriteit'. En niet is uitgesloten, lijkt mij, dat die dienst er zich tegen zou ver zetten. dat Fons, zo hij ooit zou willen, op een bestuurlijke post van allure belandt. Fons miskent immers, dat het negeren van regelgeving door overheidsbe- stuurders in beginsel inderdaad 'Staatsgevaarlijk' is. Gerard Thijssen Sinds vorige week vrijdag is ook het gebied Ysselsteyn in toezicht- gebied komen te liggen. Dit heeft voor ons legpluimveebedrijf en ook voor vele collega's de conse quentie dat de consumptie-eieren die wij produceren niet in het retail kanaal terechtkomen maar rechtstreeks tegen een sterk gere duceerde prijs naar de eiverwer- kende industrie gaan. Gaarne wil ik nogmaals een beroep doen op de overheid om deze maatregelen nogmaals te bekijken. Onder strenge voorwaarden moet het mogelijk zijn deze eieren voor het consumptiekanaal te behouden. Temeer daar we in Nederland de grens van zelfvoorziening gaan naderen en er dientengevolge eieren uit andere landen inge voerd gaan worden met alle risi- co'§ van dien. De pluimveehoude rijketen dreigt door deze aanpak ook de internationaal opgebouw de contacten cq afzetmarkten te verliezen. Het plaatsen van eieren in quarantaine op een neutrale overslaglocatie kan tot de moge lijkheden behoren. Op deze manier kan de geldstroom naar de legpluimveehouderij intact blij ven en blijven er voldoende mid delen in de sector bij pakstations als wel bij pluimveehouders om straks een nieuwe dan wel een doorstart te realiseren. Gaarne wil ik op deze manier nogmaals als pluimveehouder aandacht vragen voor de problematiek van de afzet van eieren in toezichtgebied. Frans Claessens Ysselstevn De Agribusiness.Groep Venray e.o. heeft de presentatie van het onderzoek naar de aard, omvang en het belang van de agribusiness in Venray en Meerlo-Wanssum uit gesteld. Twee onderzoekers van HAS-kennistransfer uit Den Bosch zijn de afgelopen maanden daar intensief mee bezig geweest. De resultaten van dit onderzoek wor den momenteel verwerkt. Het lag in de bedoeling het onderzoek te presenteren tijdens een middag symposium afgelopen woensdag in het gemeentehuis van Venray. De onderzoekers en betrokkenen zouden tijdens deze middag een toelichting geven op het onder zoek. Het bestuur van de Agribusi ness Groep Venray e.o. heeft het symposium uitgesteld in verband met de ontwikkelingen rond de vogelpest in Limburg. Volgens het bestuur waren de betrokkenheid bij de sector en de gevaren van besmettingsrisico's te groot om dit symposium door te laten gaan. De bedoeling is om het symposi um in september alsnog te organi seren. Voor de gehele gemeente Venray geldt een ophokplicht voor pluimvee. Het is ver plicht vogelpestgevoelige die ren in stal of hok te houden. Alle inwoners die vogelpestge voelige dieren houden moeten maatregelen nemen. Het gaat dan niet alleen om bedrijven, maar ook om hobbyhouders. Vogelpestgevoelige dieren zijn kippen, kalkoenen, parelhoen ders, eenden, ganzen, zwanen, duiven, fazanten, pauwen, patrij zen, loopvogels (struisvogels, emoes en nandoes). Ook minder bekende soorten van de families grootpoothoenders, hoko's en hoatzin. Bij duiven gaat het alleen om dieren die voor consumptie worden gehouden (dus niet om postduiven). De ophokplicht betekent dat u verplicht bent om de dieren binnen te houden in stal of hok. Ze mogen namelijk niet in aanraking komen met vogels of hun uitwerpselen. De ophokruim- te moet tenminste een dakbedek king hebben en de zijkanten moe ten zo fijn mogelijk gaas hebben. De algemene Inspectiedienst con troleert hierop. Houdt u dus aan de regels, dan voorkomt u een boete. En nog belangrijker, u helpt mee om de kans op het overbrengen van het virus te ver kleinen. De coördinatie van de aanpak van de Vogelpestproblematiek ligt bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij LNV). Voor informatie over de Klassieke Vogelpest zijn de volgende infor matiebronnen en telefoonnum mers beschikbaar: De internetsite van het ministe rie van LNV: www.minlnv.nl/vogelpest; het LNV-Loket: 0800-2233322, maan dag t/m vrijdag 08.30 - 20.00 uur; zaterdag en zondag 10.00 - 16.00 uur; teletekst: pagina's 461 (LTO) en 462/463 (LNV); voor agrariërs: de Limburgse Land- en Tuinbouw- bond: 0475 - 38 18 40: CD met muziek Limburgse en Brabantse artiesten Een cd maken met muziek van Limburgse en Brabantse artiesten. Dat was de laatste wens van de in september 2002 overleden Pan- ningse presentator en program mamaker Chiel Verhaegh. Terwijl Chiel. door vele betiteld als een onmisbare schakel in de samen werking tussen de Limburgse en Brabantse artiestenwereld, op zijn sterfbed de artiestenseleetie maakte, kwam de daadwerkelijke realisering van deze cd voor hem helaas te laat. Reden voor Chiefs vrienden en collega's Chris Trines (Gaer Gedaon; Maas en Grens radio) en Oscar Hovens (Waar zijn de troubadours gebleven?; Omroep Venray) hun gemaakte belofte na te komen. Zij wisten zich gesteund door vele bevrien de Limburgse en Brabantse artie sten, om Chiefs laatste wens toch in vervulling te laten gaan. Op zondag 15 juni om 14.00 uur zal Chiefs laatste wens in vervulling gaan. In een theatershow in theater hotel de Oranjerie in Roermond zal de cd gepresenteerd worden. Een cd-presentatie die, in meerde re opzichten, uniek i's. Uniek omdat Limburgse en Brabantse artiesten, voor het éérst in de geschiedenis, samen op één cd zullen staan; de presentatie met live muzikanten ten gehoren wordt gebracht; alle platenmaat schappijen (ondanks hun ver plichtingen) toestemming hebben gegeven aan hun artiesten om mee te werken aan deze cd en dat alle nummer speciaal werden geschreven en gearrangeerd voor deze cd. De opbrengst van de cd zal in zijn geheel ten goede komen aan het Koningin Wilhel- minafonds Nederlandse Kanker bestrijding, waar het project is aangemeld en goedgekeurd als fondsenwervingproject. Kaarten a 6,00 per stuk zijn verkrijgbaar aan de kassa van theaterhotel de Oranjerie in Roermond. Telefonisch bestellen kan ook: 0475-391491. Sinds dinsdag 22 april is vanuit de Korsakov-kliniek O'incent van Goghinstituut) >ioordsingel 39, Op den Wrang 4 in Venray. Koen Vossen vermist. De 53-jarige Vos sen droeg een donkerblauwe effen trui, lichte spijkerbroek, zwarte schoenen, donderblauw zomerjack en een bril. Hij is moeilijk lopend. Degene die weet waar Koen Vossen nu is, kan contact opnemen met con tactpersoon Sandra, telefoon (0478)527456. De Deeltaxi blijkt een ande re doelgroep te bereiken dan de bedoeling was. Vooral onder jongeren is dit goedko pe openbaar vervoer populair. De gemeenten beraden zich binnenkort met gedeputeerde Vestjens over deze trend die flinke financiële gevolgen heeft. De Deeltaxi is vanaf 1 januari gaan rijden in Noord-Limburg. Het is openbaar vervoer op afroep en van deur tot deur. Het wordt zwaar gesubsidieerd door de gemeente en provincie. De ver wachting was dat 90%van de gebruikers 65-plussers en WVG'ers zouden zijn en slechts 10% overige gebruikers. Deze laat ste groep - vooral jongeren - blijkt nu zelfs het meeste te reizen met de Deeltaxi. Uit cijfers over janu ari en februari blijkt dat 37% van de reizigers niet tot de doelgroep ouderen (28%) of gehandicapten (35%) behoort. Wethouder Driessen (CDA) kondigde in de commissie Stede lijk Beheer aan dat de tarieven voor de Deeltaxi wellicht tussen tijds worden verhoogd. Door de grote populariteit van het ver voermiddel zijn de gemeenten veel meer geld kwijt dan vooraf werd gedacht. Het Informatiecentrum Mid den Oosten is in de loop van vorige week gesloten. De ver anderde situatie in Irak en omringende landen maakt het voortbestaan van een derge lijk informatiecentrum niet langer noodzakelijk. Het informatiecentrum, een gezamenlijk initiatief van de bibli otheek Venray en de gemeente Venray, was ingericht in een gedeelte van de bibliotheek. Het was bedoeld als bron van informa tie over de situatie in en de ach tergronden van de situatie in Irak en omringende landen. Boven dien bood het centrum de moge lijkheid voor burgers om emoties te delen met elkaar en met verte genwoordigers van gemeente. Turkse gemeenschap in Venray en de Protestantse en Rooms Katholieke kerkgemeenschappen. Gezien de veranderde situatie in Irak en de daarmee samenhangen de afname van de informatiebe hoefte, hebben de initiatiefne mers besloten het centrum per direct te sluiten. Mochten er zich nieuwe ontwikkelingen voordoen dan kan er te allen tijde weer wor den opgeschaald. Bibliotheek en gemeente heb ben de samenwerking bij dit ini tiatief als zeer constructief en positief ervaren. Als de actualiteit hiertoe aanleiding geeft zal deze samenwerking zeker een vervolg krijgen. Rian Stiphout start cursus in Venray Rian Stiphout startte twee jaar geleden in Helmond en Deurne met weerbaarheids- trainingen voor meiden. Op dinsdag 29 april start zij voor het eerst eenzelfde cursus in haar woonplaats Venray. Een groep meiden van 10 tot 12 jaar krijgt dan les in het Moluks gebouw aan het Kiri- wennopad. Altijd maar alles doen wat een ander wil, is niet goed. Altijd over al ruzie maken, is ook niet goed. Daarom moet je op een passende manier aangeven dat je iets niet leuk vindt of dat je iets niet wilt. Maar wat is een goede manier om dat te doen? En hoe leer je die manier? Rian Stiphout uit Venray geeft al jaren weerbaarheidstrai ningen in Helmond en Deurne. De GGD, GGZ en Onderwijs Begeleidingsdienst hebben in die gemeenten dit project opgestart om kinderen te begeleiden om beter voor zichzelf op te komen. Volgens Rian Stiphout is het pro ject geen overbodige luxe. "Kin deren vinden het vaak moeilijk om voor zichzelf op te komen zonder anderen te kwetsen. Maar vaak laten ze zich ook meetrek ken door een groep, omdat ze anders bang zijn er niet bij te horen. Dan durven ze geen nee te zeggen. Maar het is beter je gevoel te uiten, anders krijg je mzie met jezelf. Daar krijgen kin deren last mee in de vorm van bij voorbeeld depressief zijn of een minderwaardigheidscomplex. In de lessen werken we aan het zelf vertrouwen van de kinderen om op eigen kracht nee te durven zeggen." Stiphout kiest bewust voor mei den in de groepen 7 en 8 van de basisscholen, in de leeftijd van 10 tot 12 jaar. "Kinderen in die leef tijd weten inmiddels te relative ren en zich in te leven in anderen. Op jongere leeftijd is dat nog niet het geval." De 47-jarige Venrayse denkt dat er in haar woonplaats behoefte is aan dit project: "Abso luut, de weerbaarheidstrainingen zijn al in vele gemeenten een groot succes. Op de scholen in Venray worden ze nog niet gege ven, omdat de gemeente hiervoor subsidie moet verlenen. En dat zal moeilijk worden. De kans dat het project op scholen van de grond komt, acht ik dan ook niet zo groot. Vandaar ook het initiatief om zelf de cursus te gaan geven." DOEN-LESSEN Rijk wordt ze niet van de cur sus. idealisme is haar drijfveer om ook in Venray te starten. Rian Stiphout woonde en werkte 21 jaar in Friesland. Vorig jaar kwam ze terug naar haar roots. Ze denkt dat er ook in haar woonplaats behoefte is aan de cursus. "Ik besef maar al te goed dat het moeilijk wordt om dit project van de grond te krijgen. Toch heb ik er het volste vertrouwen in dat ik slaag. Dit initiatief moet zich rond- praten, zodat kinderen, maar vooral ook ouders van het bestaan afweten. Dan ben ik ervan over tuigd dat de noodzaak ervan wofdt ingezien." Een cursus duurt tien lessen en de bijeenkomsten vinden iedere dinsdag van 16.30 tot 17.30 uur plaats in het Moluks gebouw aan het Kiriwennopad. De eerste les, dinsdag 29 april, is een kennisma kingsles waar kinderen en ouders vrijblijvend kennis kunnen maken met het project. De lessen zijn gevarieerd en hebben als voor naamste uitgangspunt: werken aan je zelfvertrouwen. Dat gebeurt op velerlei manieren. Rian Stiphout: "We werken met een schrift en behandelen iedere les een hoofdstuk. In spelvorm waarbij je moet vertrouwen op jezelf en anderen, het aanleren van zelfverdedigingstechnieken, het werken aan beweging en hou ding, op te komen voor jezelf en bespreken hoe je vervelende situ aties voorkomt en hoe je er mee omgaat. Het zijn echte 'doen-les- sen'. Hoogtepunt voor de meiden is les 9 als ze een plankje gaan doorslaan of doortrappen. Ja, net zoals in die vechtfilms. Dat is voor de meeste meiden symbolisch een bewijs dat ze geloof in eigen kunnen hebben." Voor meer informatie over de cursus en aanmelding kunt u bel len met Rian Stiphout: telefoon (0478)690190. Rian Stiphout: "Ik heb er het volste vertrouwen in dat het pro ject ook in Venray slaagt"

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9