A wil basketbalveldje ukske behouden Laten we maar gewoon oor blijven ademen" Meer ecologisch maaien van bermen Powerman oneens met afbouw subsidie GLUTENVRIJE Gommans ASSORTIMENT PRODUCTEN! De Echte Bakker Belediging agent THiHreMYa.tiega.cd bij sht verder dan ket inkleuren m.et rvtd,geel oj blauw rit Ud-deken Louis Theunissen EN MAAS Donderdag 24 april 2003 - Pagina 5 ;0A wil dat het basket- t in Brukske, waarop JVaatvoetbal wordt I, behouden blijft voor Door klachten van tiden is er sprake van ^^speelterrein wordt ver inaar buiten de wijk. it commissie Stedelijk [.stelde Gerda van Stelten aan wethouder Driessen Van Stelten vindt dat de n jongeren ook een eigen fdienen in hun woonom- Daarbij moet wel de over last aanzienlijk verminderen. Dit kan bereikt worden door een gezamenlijk gesprek waarbij ook de stadswachten aanwezig zijn. Van Stelten hoopt dat zo meer begrip voor elkaar ontstaat. Door het plaatsen van hoge vangnetten wordt voorkomen dat ballen in de tuintjes van aanwonenden terecht komen. Driessen zei dat deze kwestie met de politie besproken is. Gebiedsmentor Werner Paffen heeft inderdaad voorgesteld het basketbalveldje te verplaatsen naar een andere locatie omdat het niet geschikt zou zijn om op te voetballen. "Dit is te gek voor woorden. We zullen het niet in ons hoofd halen om het te ver plaatsen. Dit is niet aan de orde. Het is een prominente en zeer waardevolle speelvoorziening voor jeugd en jongeren", reageer de Driessen die zei dat alle betrok kenen met de politie binnenkort aan tafel gaan zitten. "Er moet meer tolerantie komen tussen gebruikers en omwonenden. Er kunnen dan ook afspraken gemaakt worden bijvoorbeeld over tijden dat het speelterrein gebruikt mag worden." Ook beloofde Driessen te bekijken welke aanvullende voorzieningen er nodig zijn om de overlast terug te dringen. Cor Bijl (PvdA) is tevens vice- voorzitter van het wijkplatform Brukske. Hij vertelde dat er een bord met 'verboden te voetballen' bij het veldje staat. "Vijftig meter verderop ligt een voetbalveld. En het is ook helemaal niet nodig om bewoners te bedreigen. Het is en blijft een basketbalveld. Jeugd die sGeurts op reis door Azië (1) Geurts uit Veulen momenteel een reis e. Voor Peel en Maas j het komend jaar gere- slag doen van zijn nissen in Rusland, jolie, China, HongKong, im, Cambodja, Thailand, nei iie. Indonesië en Laos. "in b start met een artikel Bong Kong en de ziekte zes jaar ben ik terug in de stad waar ik een ir verbleef in 1997. Net als pt de stad weer in het mid- jit van de mondiale belang- ig. In 1997 ging het om de [acht van de kroonkolonie lOot-Brittanië naar het moe- id China, en was er vooral >r de Chinezen gecreëer- Btstemming met veel vuur- m zo. Nu overheersen voor- negatieve emoties. Hong verkeert al vier jaar in een jjjjiiiiische recessie, waarbij in andere de huizenprijzen gnO'ó daalden, de salarissen Opened en werden bijgesteld ^pen hun banen verloren, komt de oorlog in Irak nog pook de zelfmoord van een popster heeft de bevol- diepe rouwstemming :ld. Als of dit nog niet erg was is Hong Kong na het ergste getroffen door mettelijke longziekte SARS. moment (begin april, red.) i842 geinfecteerde mensen doden geregistreerd, en fers stijgen nog dagelijks, it, in de metro en bussen [de vele winkelcentra over- de mensen met mond- Toch draagt nog steeds >t deel van de mensen ider ik) deze mondkapjes )e infecties beperken zich lijk met name tot een hui- wnplex en twee ziekenhui- Een briefschrijver in de iChina Morning Post bracht [fffend:'maandelijks sterven mensen aan 'gewone' long- fking, en 166 mensen aan te ademhalingsziektes. Net jSARS gaat het hierbij voor- "jk om oudere mensen die lere ziektes lijden. ECONOMIE enorme media-aandacht (ook in Nederland heb emomen) is begrijpelijk it iedereen getroffen kan en, zelfs 'gewone' westerlin- Toch staan de huidige cijfers eflw contrast tot de 24.000 doden die dagelijks vallen door ondervoeding en gemakkelijk behandelbare ziektes in ontwikke lingslanden. Het betreft hier ech ter met name andere mensen en geen westerlingen, vandaar dat deze cijfers zo af en toe weer eens rond een VN-top worden genoemd in een klein berichtje in de krant. Ondertussen lijken de economische gevolgen weer enorm te worden vooral in Zuid oost Azië, maar ook in andere lan den. Het aantal vliegtuigpassa giers in Hong Kong is met 50 gedaald sinds half maart, biosco pen en restaurants blijven leeg. Mensen blijven zoveel mogelijk thuis, het internetgebruik en de verhuur van video's en DVD's is dan ook enorm gestegen. Daar- zich hier niet aan houdt moet naar het Halt-bureau gestuurd worden en die van zestien jaar of ouder krijgen een bon." Gerda van Stelten reageerde dat een gesprek beter werkt dan doorverwijzen naar Halt. "Ik ben blij dat er nu wat aan gedaan wordt en hoop dat de gesprekken iets opleveren. Want het is niet acceptabel dat omwonenden wor den bedreigd. Het is jammer dat het af en toe doorslaat. Het zal ook wel met het aloude generatie- verschil te maken hebben." naast zijn de openbare zwemba den voor onbepaalde tijd, en de scholen tot eind april gesloten. Ook worden popconcerten, grote sportevenementen en conferen ties gecancelled. Ook zijn er al meer dan 100.000 minder men sen in Hong Kong dan half maart. De economie wordt daarnaast vooral getroffen door scherp dalende aantal toeristen, buiten landse investeringen die uitge steld worden (vooral ook in China), en zakenmensen die hun bezoek aan Zuidoost Azie uitstel len. Er wordt nu al gesproken over de grootste crisis sinds de Aziatische financiële crisis in 1997. Of dit allemaal bewaarheid zal worden, zal de komende weken moeten blijken. Er zijn overigens ook grote verschillen in de berichtgeving over SARS tus sen HongKong en China. Terwijl in HongKong de media redelijk objectief en kritisch de ontwikke len verslaat, is in China de ziekte van november tot en met februari stil gezwegen uit angst voor eco nomische of persoonlijke schade (het achterblijven van promotie bijvoorbeeld door lokale ambtena ren). Ook nu nog wordt kritiek zoveel mogelijk vermeden, zo is er strenge censuur op internet-! chat- en emailverkeer. Alle nega tieve of kritische berichten wor den tegengehouden. Ook in het verleden zijn al vele mensen opgepakt die te negatief over de Chinese overheid via het internet schrijven. Ik heb ondertussen, net als in 1997, weer enkele figuran tenrollen kunnen spelen voor een Chinese tv-serie rondom de over dracht van Hong Kong aan China). Ook de pubs en discothe ken in Lan Kwai Fong en Wanchai zijn nog gewoon geopend, en het was afgelopen zaterdag gezellig hoewel wat minder druk. Omdat het bier binnen in de café's nog steeds vier keer zo duur is als in de (24 uur geopende) winkels buiten, heb ik de zaterdag net als vele anderen vooral voor de café's doorgebracht. Maar omdat ook de goedkope hostels leeg staan, en vele werkende Britten na 1997 vertrokken zijn, mis ik toch ook de gezelligheid. Waarschijnlijk vertrek ik dan ook volgende week naar Vietnam. Er schijnt ook daar SARS te heersen. Maar volgens de media is de ziekte hier beperkt tot Hanoi. Wat waar is weet onder tussen niemand meer, maar laten we maar gewoon door blijven ademen." Reacties zijn welkom naar guus- geurts@vahoo.com Venlo (077) 352 0002 Sevenum (077) 467 4390 Venray (0478) 51 2628 - De politie heeft dinsdagavond op 't Liene een 30-jarige man uit Venray aangehouden die zijn mid delvinger opstak tegen een sur veillant van de Venrayse politie. De verdachte zat in een personen auto waarvan de bestuurder kort daarvoor was bekeurd vanwege fout parkeren. Bij het wegrijden vond de bijrijder - de aangehou den verdachte - het nodig om zijn middelvinger op te steken. De verdachte werd meegenomen naar het politiebureau en daar gehoord. Tegen hem wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Verkoeijen (Samenwerking) pleit voor aanbesteding Venrays bedrijf De gemeente wil in de komende jaren meer bermen ecologisch gaan maaien langs verharde wegen. Daardoor krijgen de bermen een rijkere plantengroei en worden brandnetels en distels terugge drongen. Ecologisch maaien is duurder omdat het twee keer per jaar gebeurt en het maai- sel moet worden afgevoerd. De bermen in de gemeente Venray worden nu nog één keer per jaar gemaaid. Het contract met de huidige aannemer Van Engelen loopt af en er moet een nieuwe vijfjarige verbintenis afge sloten worden. Het onderhoud van bermen en sloten staat voor 472.000 euro op de begroting van dit jaar. In Venray wordt het klepel- maaien toegepast. Dit gebeurt met een metalen rol die de begroeiing niet afsnijdt maar slaat. Het maaisel blijft in de bermen achter. In het gebied rondom de Ballonzuil is een proef uitgevoerd met ecologisch maaien. Alhoewel dit nog niet de gewenste resultaten hééft opgele verd wil de gemeente in het nieu we vijfjarige bestek het ecolo gisch maaien toch uitbreiden. Door de bermen twee keer per jaar te maaien en het af te voeren komt er minder begroeiing. Maar het aantal kilo's afvoer in het proefgebied bleef vrijwel gelijk. Erik Weijzen, beheerder van wegen, sloten en bermen, ver moedt dat dit door het klepel- maaien komt. Door het 'slaan' blij ven er snippers achter die toch weer uitgroeien. Daarom wil de gemeente voortaan gaan snijden met een messenbalk of een cyclomaaier in plaats van het kle pelen. Ecologisch maaien is duurder maar er kan bezuinigd worden door geen nat maaisel meer af te voeren. Door het maaisel eerst te laten drogen kan flink bespaard worden op de stortkosten. Ook wil de gemeente niet meer maai en langs bosranden. Zichthoeken en viaducten worden twee keer per jaar gemaaid. Door het achtergebleven maai sel in de sloten kunnen duikers verstopt raken waardoor in een natte periode de akkers en velden vollopen. Om dit te voorkomen worden alle duikers voortaan één keer in de twee jaar schoonge maakt. Dit is goedkoper dan het korfmaaien waarbij er over de bodems van de sloten geschraapt worden. Bovendien heeft de gemeente moeite om het zand en slib kwijt te raken door de stren gere regelgeving. De klankbord groep - gevormd door leden van dorpsraden, natuur historisch genootschap en LLTB - kunnen zich vinden in het nieuwe voor stel. Bermen langs onverharde wegen worden eens per vier jaar gemaaid en droge sloten en grep pels een keer per jaar. Dit was ook al zo in het huidige bestek. In de commissie Stedelijk Beheer was Jan Classens (CDA) Van een tuin een lusthof maken, daar komt meer bij kijken dan het planten van bloemen. Op basis van uw wensenpakket omzoomt Rien van Mierlo uw woning met een weelderige natuur, sierbestrating en tuindecoraties. Een aanwinst voor het leven, de meerwaarde van uw bezit nog niet meegerekend! VAN MIERLO P Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur Hefmondseweg 111 Deurne Tel.0493 31459 blij dat het onderhoud van de'dui- kers meer aandacht krijgt. Ook vroeg hij om hardnekkige distel haarden beter te bestrijden. Land bouwers hebben er last van omdat het zaad overwaaid naar de akkers. Ambtenaar Weijzen vertel de dat de aanpak van distels door kantonniers gebeurd. "Niet door te maaien maar door'selectief te spuiten. Want maaien is zaaien." John Niessen (WD) vond dat dit onderwerp eerder in de com missie behandeld had moeten worden. Want binnenkort moet alweer voor de eerste keer ecolo gisch gemaaid worden. Niessen vreesde dat de aanbesteding aan de aannemer daardoor niet zorg vuldig gebeurt. Weijzen erkende dat er tijdsdruk is. Dit komt ook doordat er nog een klankbord groep geformeerd is. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) hoopte dat de opdracht nu aan een Venrays bedrijf gegund wordt. Hij is niet te spreken over de huidige aannemer die het niet zo nauw zou nemen met de veilig heid en wegafzettingen. Ook zou het bestek ieder jaar zijn aange past omdat er extra werk bij kwam zoals het maaien rond bomen. "Het heeft de gemeente veel extra tijd gekost. Want die aannemer wist niet eens de weg waardoor ambtenaren moesten meefietsen." Verkoeijen wees erop dat Venrayse bedrijven men sen hebben moeten ontslaan doordat de gemeente vijf jaar geleden voor een bedrijf van bui tenaf koos. "Loonwerkers hebben vanaf eind augustus hun tractoren in de schuur staan. Die kunnen toch worden ingezet bij de grote maaibeurt in oktober. Dit zijn bedrijven die in Venray hun brood moeten verdienen. We moeten hen een serieuze kans geven." Erik Weijzen zei dat de opdracht naar de goedkoopste bieder gaat en dat het niet uit maakt of het bedrijf wel of niet uit Venray komt. "Want dit staat niet in het aanbestedingsbeleid." Verkoeijen vroeg zich ook af waarheen het verontreinigde slib is afgevoerd. Want het grondde- pot in Vredepeel mag door de gemeente niet meer gebruikt wor den vanwege het bouwstoffenbe sluit. Volgens Weijzen is daardoor ook gestopt met het verlagen van bermen en sloten. "Alle grondact- viteiten zijn toen uit het bestek gehaald." Verkoeijen was niet helemaal overtuigd en wilde het grondstromenbeleid binnenkort op de agenda geplaatst zien. Memoriam nacht van paaszondag op ig is op 82-jarige leeftijd Theunissen. oud-deken van overleden. Deken Theu- was al enige tijd.ziek. lissen werd geboren in en werd op 5 augustus tot priester gewijd, na zijn Jng in Roermond en In zijn eerste jaren gaf hij het Bisschoppelijk Colle- Roermond. In 1948 werd benoemd tot kapelaan in sbree. In 1952 verhuisde hij f.Hórêt om vervolgens via it weer opnieuw in Horst Kht te komen, waar hij als ^pastoor van de Norbertus- *werd aangesteld. '1971 werd hij benoemd tot cn van Venray. Deze functie oefende hij uit tot zijn emeritaat in 6 Louis Theunissen ging echter niet op zijn lauweren rusten en rector in Het Schuttersveld, waar hij een zeer nauwe band j* met de overige bewoners, pijn Venrayse periode heeft Louis Theunissen ook diverse maat- "polijke functies vervuld. Zo was hij voorzitter van het schoolbe- [L werd hij ere-Iid van Schutterij 't Zandakker Gilde St. Jan en was Jermeer lid van de Rotary Club, Voor zijn verdiensten voor de -happij werd hij geridderd in de Orde van Oranje Nassau en tog hij de Aid Prinse Kompeneej-plak. h zijn afscheid als deken van Venray ontving hij vele giften, die Wend werden om de vele kerkschatten die de Grote Kerk rijk is, '1()n re stellen. Zijn parochianen kenden hem vooral als een raad- pén rustpunt, zeker in de woelige tijden die de kerk in de jaren Ftig meemaakte. Plechtige uitvaartdienst is op vrijdag 25 april om 10.00 uur in de Bandenkerk (Grote Kerk) in Venray. Organisator Raadschelders: "Het moet wel eerlijk gebeuren" De jaarlijkse internationale run-bike-run wedstrijd krijgt voortaan nog slechts 2.300 euro subsidie van de gemeen te. Organisator John Raad- schelders van de stichting Powerman Holland is het er niet mee eens. "De afbouw van de subsidie is absoluut onjuist. Het moet wel op een eerlijke manier gebeuren", zei Raad- schelders in de commissie Ste delijk Beheer. Vorig jaar kreeg Powerman nog 11.345 euro. Raadschelders had voor dit jaar hetzelfde bedrag gevraagd. Maar vorig jaar was hem al te kennen gegeven dat dit niet haalbaar was. De gemeente oordeelt dat het evenement wei nig toeschouwers trekt en het niet kan rekenen op draagvlak van de Venrayse bevolking. Dit komt vooral door de vele wegafsluitin- gen en verkeersmaatregelen in het weekend dat Powerman plaatsvindt. Sinds de start in 1992 gaf de gemeente flink wat subsidie omdat het dacht dat Venray inter nationaal op de kaart zou worden gezet. Ondermeer door de komst van veel tv-ploegen. Maar in de praktijk bleek het effect tegen te vallen. In 2001 - toen het WK in Venray georganiseerd werd - gaf de gemeente nog 71.000 gulden subsidie. Raadschelders vertelde dat de gemeente zich altijd tevreden heeft getoond ('het was steeds hosanna') en dat hel sportevene ment bij de evaluatie telkens met veel plussen beoordeeld werd. Hij vindt het daarom onbegrijpelijk dat er nu zo weinig subsidie over schiet. Volgens Raadschelders heeft Powerman wel degelijk bij gedragen aan een grotere naams bekendheid van Venray. Want er worden ook opnamen.vertoond op de Belgische en Duitse tv en bij Studio Sport. Hij verzocht de commissie niet in te stemmen met het voorstel van B en W. Maar hij kreeg alleen steun van Samenwerking. Jacques Lamers vond de afbouw veel te rigoureus. Hij stelde voor Powerman dit jaar 8.900 euro te geven en het bedrag daarna jaarlijks af te bouwen met 2.300 euro. "Want dit is niet ele gant. Het is de enige Venray pro motie die nationaal en internatio naal hoog scoort en ook de provincie doet mee", aldus Lamers die vroeg waarom Power man geen antwoord heeft gekre gen op haar protestbrief. Wethouder Driessen (CDA) ant woordde dat de afbouw voor Powerman gerechtvaardigd is aan de hand van de criteria. Als de evenementensubsidies formeel zijn vastgesteld dan zal Powerman bericht krijgen waartegen bezwaar mogelijk is. Volgens Lamers was vorig jaar in toenmali ge commissie COS een langzame re afbouw afgesproken. Hij zei dat Samenwerking mogelijk in de raadsvergadering met een motie komt. Henk Bisschops (PvdA) stelde de subjectiviteit van de beoorde lingen ter discussie. Hij vond dat soms met twee maten gemeten werd. Zo scoren de muziekfees ten in Merselo goed vanwege de betrokkenheid van het dorp. En wordt het Zes Dorpen Festival juist lager beoordeeld omdat het in een kerkdorp gehouden wordt. Ook vond Bisschops het niet terecht dat sporttoernooien lager gewaardeerd worden. "Omdat ze in de sporthal of op een sportpark georganiseerd worden. Maar ze kunnen toch nergens anders terecht. Zo kunnen deze evene menten nooit goed scoren. We moeten daarom de criteria opnieuw aan de orde stellen." De PvdA'er kreeg steun van Jan Classens (CDA) en John Niessen (WD) die eveneens pleitten voor meer objectiviteit. Bisschops wees erop dat het Sportgala geen evualuatieverslag heeft ingele verd. "Daar moeten ze wel voor zorgen want dit is een voorwaar de. Anders hebben ze pech gehad." Ook werden er kantteke ningen geplaatst bij de subsidië ring van evenementen met een fors batig exploitatiesaldo. Wethouder Driessen zei dat in de tweede helft van dit jaar de kademota Evenementen geëvalu eerd wordt. "We moeten inder daad subjectiviteit uitbannen. Het is een hele worsteling met het puntensysteem. De criteria kun nen wellicht verbeterd worden. En het financiële resultaat van een evenement moet een hoger crite rium worden." Twee evenementen krijgen meer geld dan vorig jaar. De orga nisatie van de Vlakwatercross had extra subsidie gevraagd vanwege de uitbreiding met de 'koppel- koers'. De subsidie gaat daardoor met 150 euro omhoog naar 2.000 euro. Het internationaal judotoer nooi had vorig jaar al meer subsi die gevraagd vanwege de randac- tiviteiten op het Schouwburgplein. Het verhoogt de betrokkenheid van de Venray se gemeenschap en de vele bui tenlandse deelnemers wordt meer geboden dan alleen judowedstrij den. Dat gebeurt dit jaar weer, in het weekeinde van 14 en 15 juni, en ditmaal in samenwerking met zaalvoetbalclub Lake Valley. De subsidie steeg daardoor met 600 euro naar 2.200 euro. Aan de Kennedvmars was vorig jaar 3-630 euro toegekend maar omdat fiet evenement niet door ging werd de subsidie niet uitge keerd. Nieuwe evenementen zijn het jaarlijks terugkerende internatio naal tafeltennistoernooi met 225 deelnemers per dag in sporthal de Wetteling. Het krijgt een beschei den subsidie van 250 euro. De folkloristische dansgroep De Hak- kespits organiseert op 20 septem ber een nationale folkloredag in de schouwburg. Voor dit eenmali ge evenement was 2.100 euro gevraagd. Gezien de minimale scores vond de gemeente dit bedrag niet reëel en stelde de sub sidie vast op 500 euro. Van het budget van 40.916 euro resteert nog een bedrag van 18.217 euro. Driessen zei dat er een verzoek van de stichting Kerststal was binnengekomen voor een eenmalige bijdrage voor een nieuwe stal. Ook is er vanuit ondernemersvereniging Venray Centraal een nieuwe groep opge richt die tijdens de kerstvakantie een ijsbaan in het winkelcentrum wil realiseren. Een overzicht van de toegeken de subsidies met tussen haakjes de bijdragen van 2002. Evenementensubsidies 2003 2002 Vlakwatercross 2.000 (1.850) Powerman 2.300 (11.345) Muziekfeesten Merselo 2.730 (2.730) Avondvierdaagse 1.600 (1.600) Fietsvierdaagse 4.100 (4.100) Muzikaal Totaal 2.500 (2.500) Judotoernooi 2.200 (1.600) Sportgala 1.850 (1.850) Zes Dorpen festival 454 (454) Top A-toemooi SV Venray 1.815 (1.815) Int. A-toernooi W Oostrum 1.000 (1.000) Int. Tafeltennistoemooi 250 (-) Nationale folkloredag 500

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5