rojecten Dynamisch Platteland ebben wind in de rug e kleine circustent feestelijk geopend jfenrays Verleden ierste boek LHP Harold Bf LENSSEN ai Kantoor FNV Bondgenoten gaat dicht Nieuwsbrief De Gouden Leeuw Onderzoek naar communicatie Maaien Maar! Hc kastsystemen op maat WielHermkes groot assortim gazonmaaiers Verkeersgewonden Vastenactie Venray Folder fietsvierdaagse in de bus Formidabele prestatie op natuurkunde olympiade (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum p. lEN maas Donderdag 17 april 2003 - Pagina 9 ttds Dynamisch Platteland projectenboek aanbood de provincie Limburg, (de stichting de wind in Dg. in totaal startte de ling Dynamisch Platte- in 2002 voor zo'n 700.000 aan projecten in het fdvan Horst aan de Maas cvenum. Hiervoor stelden cheidene overheden een ie 400.000 euro ter beschikking. Regionale partij en die mede aan de basis ston den van diverse projecten, brachten de restsom op. Coördinator Sjang Drabbels zegt hierover: "Onze stichting stak en steekt met name veel energie in het aanvragen van sub sidie voor projecten. De midde len komen immers niet vanzelf ten goede aan de regio. Sommige projecten vragen meer tijd qua uitvoering terwijl andere minder kansrijk blijken dan oorspronke lijk gedacht. Bovendien maken wij ons wel eens zorgen over de uitgebreide administratieve pro cedures en lange periodes van besluitvorming die aan een subsi dieaanvraag ten grondslag liggen. Desondanks kijken we terug op een vruchtbaar jaar." Stichting Dynamisch Platteland, waarin naast LLTB en Rabobank ook de gemeenten Horst aan de Maas en Sevenum participeren, voert de komende vier jaar een groot aantal projecten uit ter ont wikkeling en verbetering van het platteland in een deel van het stroomgebied van de Groote Molenbeek. Gewapend met het uitvoeringsprogramma Groote Molenbeek, nam de stichting er daarvan in 2002 een behoorlijk aantal ter hand. Deze liepen uit een van herinrichting van de Groote Molenbeek tot aanleg van poelen en bloemrijke akkerran den en van certificering van var kenshouderij tot Culinair Erfgoed. Als doelstelling staat de stichting een plattelandsontwikkeling voor ogen waarbij economische en ecologische belangen met elkaar in balans zijn. j ader grote publieke belangstelling werd zaterdag kindercentrum De kleine Circustent f tnray officieel geopend door wethouder Emons van Welzijn. De kleine Circustent is 000f1 bijzonder kindercentrum. De vorm en de aankleding van het gebouw zijn helemaal oood iierad op het kind. Kinderen worden door het kleur- en materiaalgebruik uitgedaagd om zich verder te ont wikkelen. De individuele groepsruimten zijn ruim en hebben allemaal openslaande deu ren naar de mooie buitenruimte. De centrale hal wordt benut voor diverse activiteiten, zoals klimmen, ravotten, glijden en met fietsjes en autootjes rondrijden. eerste deel van wat een tra- li moet worden zal begin juni J} verschijnen: het boekwerk Verleden. Het is een ini- ïcfvan het Lokaal Historisch jjtfomi Venray. Het boek zal 150 pagina's tellen waarvan pagina's in full color. Het zal |Sdijk geïllustreerd zijn met i#s en afbeeldingen. Vele jftrverpen die het Venrays erf- («den dat van de regio betreffen de revue passeren. De ^■catic is een verzameling arti- passen bij de 21 organi- isdie zich hebben verenigd in platform. Het jaarboek weer- affcdt de aandachtsgebieden 0 vereni8in8en Er staan {felen in over geografie, jeologie, architectuur, kunst, vijs, politiek en cultuur. De pagen hebben betrekking op pchillende historische tijdvak- Ji En de redactie probeert, 1 fcr mogelijk, in te haken op Pde ontwikkelingen. Een mooi A Pibeeld is de terugkeer van het piccuw.se beeld van Petrus Paus Sl Petrus' Bandenkerk deze N na een jarenlange restaura- Et staat ook een artikel in over moderne bouwkunst in Ven- heeft raakvlakken met ebat over de invulling van de tyse ruimte. Kortom Venrays Verleden is een must voor eenie der met een cultuurhistorische interesse. De kosten van het boek bedragen 12,50 euro. Wanneer het boek wordt besteld en betaald voor 2 juni bedraagt de prijs 11 euro per stuk. Twaalf auteurs uit Venray en omgeving hebben historische bij dragen ter beschikking gesteld. In deze gebundelde verzameling van artikelen staat het culturele erf goed uit het oude Land van Rode (Venray) tussen Peel en Maas cen traal. De bijdragen bestrijken de prehistorie tot de jongste geschie denis en handelen onder andere over geologie, archeologie, het wereldlijk en kerkelijk gebeuren, onderwijs, cultuur en politiek. Het Lokaal Historisch Platform Venray heeft ervoor gekozen de redactie toe te vertrouwen aan een klein redactieteam onder lei ding van Paul van Meegeren, bij gestaan door de redactieleden Rien v.d. Brand, Maria van Dorst, Anton Kroft en Eduard Messema- eckers. Het boek kent een beperkte oplage. Voorkom teleur stelling en reageer snel. Toewij zing van bestelling geschiedt in volgorde van binnenkomst. De uitgever is het Lokaal Historisch Platform Venray. Het boek is genaaid gebonden in een stevig gekleurde omslag, rijk geïllus treerd, deels in kleur. Het formaat is 15x23 cm. De artikelen zijn voorzien van bron- en literatuur vermelding, zodat het als naslag werk kan worden beschouwd. Het kantoor van FNV Bondge noten in Venray gaat dicht. Dat is het resultaat van de bondsraadver gadering die FNV Bondgenoten afgelopen vrijdag heeft gehouden. Namens het dagelijks bestuur van Industriestraat 17a, 5961 PH HORST tel. 077-3980889 Fe* 077-3980890 KFUKFN- FN INTERIEUR.BOUW De eerste editie van Nieuws brief De Gouden Leeuw is ver schenen. Het is een uitgave van de gemeente Venray en project ontwikkelaar 3W in het kader van de nieuwe wijk De Gouden Leeuw in het centrum van Ven ray. De nieuwsbrief is een van de middelen die worden ingezet om de Venrayse burger op de hoogte te houden van de ontwikkelingen rond De Gouden Leeuw. De nieuwsbrief wordt huis aan huis bezorgd op ongeveer 500 adres sen in de onmiddellijke omgeving van de nieuwe wijk. Daarnaast zijn exemplaren gratis af te halen bij de openbare bibliotheek, het gemeentehuis, de VW/ANWB, De Kemphaan en de wijkcentra. In de eerste editie van de nieuws brief wordt aandacht besteed aan het belang van De Gouden Leeuw- voor het Venrayse centrum. Het project zet de toon voor de kwali teit die de gemeente Venray daar nastreeft. Ook komen de eerste contouren van het plan en de typische kemmerken ervan in beeld. Belangrijk bij de definitieve vormgeving is de rol van de klank bordgroep De Gouden Leeuw met daarin vertegenwoordigers van belangengroepen als omwo nenden. \oekomstige bewoners, gehandicapten (Gehandicapten- platform), senioren (Seniorenraad en Commissie Ouderenhuisves ting), centrumondememers (Ven ray Centraal) en centrumbewo ners (Wijkplatform Centrum). Er is in deze eerste editie onder andere speciale aandacht voor de inbreng van de Commissie Oude renhuisvesting. De gemeente Venray wil haar partners, burgers en bedrijven, goed informeren over zaken die zich binnen de gemeente afspe len. Daarom is de gemeente momenteel bezig met een onder zoek naar de schriftelijke commu nicatiemiddelen. De gemeente wil graag weten of de ingezette schriftelijke middelen (voldoen de) aansluiten bij de wensen en behoeften van burgers en bedrij ven. Er zijn 1.650 enquêtes ver spreid onder een zeer brede groep inwoners en bedrijven. Zowel gezinnen, alleenstaanden, ouderen en jongeren vanaf 15 jaar en bedrijven werkzaam in ver schillende branches ontvangen de enquête. In de enquête staan onder andere vragen over de gemeentegids, gemeentekrant Burgers bij de tijd en de gemeen tepagina in weekblad Peel en Maas. De uitkomsten moeten ant woorden opleveren over bereik, leesbaarheid en doelgerichtheid. De ingevulde enquêtes kunnen kosteloos in de bijgevoegde enve loppen worden geretourneerd. De gemeente verwacht het onder zoek in juni van dit jaar af te ron den. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur het Iedenservice kantoor van FNV Bondgenoten in Venray wroonden Ger Houtappels, Henk van Egmond en Sjaak Versteegen de vergadering bij. Met lede ogen moesten zij aankijken hoe over het lot van het ledenservice kan toor werd geoordeeld. "We zijn naar de bondsraadvergadering geweest om door middel van een pamflet en gesprekken met de voorzitter van FNV Bondgenoten en enkele bondsraadsleden, hun duidelijk te maken dat het leden- service kantoor te Venray bestaansrecht heeft. Als dagelijks bestuur waren wij gasten bij de bondsraadvergadering en hadden dan ook geen spreekrecht. Wij konden alleen in de wandelgan gen ons protest laten horen", aldus secretaris Henk van Egmond. "De Bondsraadleden hebben ruim een uur gediscus sieerd en daarna werd er gestemd. 53 leden stemden voor de sluiting van 46 kantoren en 19 leden stemden tegen. Dit bete kent voor Venray dat wij ons kan toor zullen moeten sluiten en dat onze leden in de toekomst naar het Vakbondscentrum in Tege- len/Venlo zullen moeten gaan. Maar als het zover is zullen onze leden thuis bericht krijgen hoe verder en wanneer ons kantoor gesloten zal worden. De maand april zijn wij zeker nog te berei ken. Op 22 april zullen wij met al onze consulenten een vergade ring houden, wij zullen daar ook bezoldigde bestuurders van FNV Bondgenoten bij uitnodigen, dan zal besloten worden hoe en wan neer het kantoor gesloten zal wor den. Het is een harde slag voor ons, maar wij hebben gedaan wat we konden." SaWeCo grasmaaiercentrum Overtuig uzelf en kom naar Swolgen eigen service centrum Mgr Aertsstraat 33 Swolgen, tel. 0478-697111 In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Is Waals staatsgevaarlijk? Die arme burgemeester! Ik heb het programma Praatcafé van Omroep Venray helaas niet zelf gehoord, maar afgaande op de berichtgeving in Peel en Maas is er stevige kritiek op hem geuit. Nou zal ik de laatste zijn om Waals te vuur en te zwaard te ver dedigen, maar ik heb het idee dat er op de kritiek op zijn functione ren ook wel het een en ander valt af te dingen. Allereerst is het inte ressant te weten wie de kritiek heeft geuit. Dat schijnt hoofdzake lijk door ex-raadslid en advocaat Thijssen (WD) en ondernemer Weijs te zijn gedaan. Nu doen liberalen en liberaalachtigen in het algemeen niets zonder dat hun eigen belang ermee gediend is, dat is de basis van het liberale gedachtegoed. Daar komen ze meestal rond voor uit en dat siert ze, maar het is wel iets om reke ning mee te houden. Als ze dan maatschappelijke betrokkenheid aan de dag leggen, is enige ach terdocht dus wellicht op zijn plaats. En dat geldt al helemaal als ze zich, zoals Thijssen in dit geval, ongevraagd als de stem van het volk gaan opwerpen door te beweren dat 25000 verontruste burgers een andere burgemeester willen. Hoe weet hij dat eigenlijk, want zoveel kiezers vertegen woordigt de WD in Venray bij lange na niet? Is er misschien een volksraadpleging gehouden die ik gemist heb? Kortom, het is een loze kreet. Volgens mij interes seert het de meeste burgers geen ene mallemoer wie de burge meester is, maar dat kan ik natuur lijk ook niet hard maken. Het is maar een vermoeden. Vervolgens wordt de cultuur binnen de Gemeente op de korrel genomen. De gemeenteraad zou volgens Thijssen bewerkt zijn door het college om het eigen belang veilig te stellen en dat moet er dan toe leiden dat Waals soepel zal worden herbenoemd. Als dat waar is is dat natuurlijk verwerpelijk, maar deze cultuur is zeker niet van vandaag of giste ren. Dan doen uitspraken van een vertegenwoordiger van een partij die zelf jarenlang aan zo'n cultuur van het bewerken van de Raad heeft meegedaan toch wel erg huichelachtig aan. Het is politiek opportunisme en top. Tja, de VVD staat natuurlijk buitenspel en dat vindt men niet leuk. Als je een verwend kind zijn speeltje afneemt wordt 'ie vanzelf verve lend. Maar het kan nog erger, want kritische burgers zouden worden tegengewerkt als ze een serre of een winkel willen verbou wen. Nou weet een advocaat natuurlijk als geen ander dat regels soms buitengewoon verve lend kunnen zijn, maar dat ze er wel voor zorgen dat vriendjespoli tiek en dergelijke worden beperkt en dat je rechtsmiddelen hebt als je vindt dat je niet netjes wordt behandeld. Bedoelt Thijssen mis schien dat de regels zonder aan zien des persoons worden toege past en dat er dus weinig te regelen valt? Die suggestie is niet zo gek hoor, want liberalen hou den helemaal niet van regels als In de nacht van zaterdag op zondag raakten drie personen gewond bij een verkeersongeval. Rond half drie reed een 19-jarige automobi list uit Dusseldorf samen met een 17- en een 18-jarige plaatsgenoot over de Puttenweg. Om nog onduidelijke redenen raakte de auto van de weg en belan- ndde in een sloot. De drie mannen raakten gewond en zijn per ambu lance naar het Venlose ziekenhuis gebracht. De bestuurder en de 18- jarige inzittende zijn ter observatie opgenomen. De 17-jarige inzittende is na behandeling aan zijn hoofdwond uit het ziekenhuis ontslagen. De politie onderzoekt of er sprake is yan alcoholgebruik. hun eigen vrijheid erdoor wordt beperkt. Het idee om de ATVD (dat is de Algemene Inlichtingen en Veiligheids Dienst, de vroegere BVD; ik heb het nagevraagd bij de programmamakers en hij schijnt het echt te hebben gezegd!!) een onderzoek te laten instellen bij de Gemeente is helemaal dolko misch. Ik lees op de website van de ATVD dat hun opdracht is te waarschuwen voor bedreigingen van de veiligheid van ons land! Ga er maar aan staan, de burgemees ter als staatsgevaarlijk individu. Ik zou mijn belang niet graag laten behartigen door een advocaat die zo'n onzin verkondigt. Tenslotte wordt geconstateerd dat er op het Gemeentehuis een begrafenisstemming heerst. Dat dank je de koekkoek, het is vol gens mij al vele jaren niet anders. Een paar jaar geleden dacht men het te moeten aanpakken door een Organisatie Ontwikkelings Traject in gang te zetten, onder het motto: we gooien de struc tuur van de Gemeente overhoop, we zeggen dat daarna alles goed komt en dan gebeurt dat ook. Dit soort naïviteit en geldverkwisting (kostte het niet een paar miljoen gulden?) kun je de Raad en het college (destijds nog met de WD...) wel degelijk verwijten. Het lost in de kern niets op, ster ker nog het is niet zelden de beste garantie voor nog veel meer ellen de binnen de organisatie. En dat moet volgens Thijssen dan alle maal door een inspirerende manager worden opgelost. Nu wordt het middel erger dan de kwaal! Een enkele uitzondering daargelaten vinden we inspireren de managers tegenwoordig alleen nog maar in soepreclames op tv. Het is namelijk erg lastig voor die vele managers die we tegenwoor dig hebben, om mensen op de werkvloer te inspireren met denk beelden die ze ontlenen aan de cijfer- en vergaderwereld waarin ze zich dagelijks bevinden en, nog erger, waarmee ze de processen op de werkvloer maar al te vaak frustreren. De oud-burgemeesters Schols en Defesche inspireerden misschien wel, maar ze noemden zichzelf godzijdank geen manager. Dat is het verschil tus sen toen en nu. Wat echt ongelofelijk is in dit hele verhaal is dat verscheidene mensen blijkbaar niet voor de microfoon hun mening durfden te geven, bang als ze zijn om hun eigen belang te schaden. Als dit de mores van de politiek in Ven ray weergeeft vraag ik me af hoe iemand met enig gevoel voor eigenwaarde aan zo'n systeem kan meedoen. Joost mag het weten, maar die schijnt zich tegenwoordig met andere gewichtige vraagstukken bezig te houden. Venray, Fons Naus Vanaf de grond een gemeen schap opbouwen, waar nog niets is, geen waterleiding noch riool, geen school noch een gezond heidscentrum. En niet eens midde len van bestaan hebben om in het eigen onderhoud te voorzien.Dat is de situatie waarin tientallen Maya gemeenschappen zich in het noorden van Guatemala zich bevinden. Veel mensen moesten uitwijken toen de orkaan Mitch enkele jaren geleden hele dorpen wegvaagde. Nu hebben zij de moed een nieuwe start te maken. In het departement - Verapaz, in het noorden dus, bestaat de bevol king voor meer dan 90 procent uit Maya's. De organisatie Pastoral Social PS richt zich in dit departe ment op de opbouw van vijftien leefgemeenschappen. Van essen tieel belang is allereerst dat deze gemeenschappen beschikken over land en over middelen om landbouw op gang te brengen. Verder probeert deze organisatie de landbouw producten tegen redelijke prijzen op de markt te brengen. De Vastenactie Venray 2003 steunt dit project volledig. U kunt dit ook doen door dit jaar uw vastentijd te besluiten met een extra gave. U kunt dit doen op de gebruikelijke wijze in de kerken in Venray, maar zeker ook op bankrek 49-60.08.188 t.n.v. de MOV Commissie Venray. Zo rond de paasdagen kun nen de mensen uit het uitge breide adressenbestand van de Fietsvierdaagse Venray weer de jaarlijkse uitnodiging voor deelname aan het fiets- festijn verwachten. Dit jaar zit het inschrijfformulier aan de folder gehecht. Belangstellenden kunnen een tevens een folder afhalen bij de VW-kantoren in de regio. Daar naast kunt u voor uitgebreide informatie terecht op de website van de fietsvierdaagse: www.fiets- vierdaagse-venray.nl Dit voorjaar namen tien leerlingen van VWO 5 en 6 deel aan de voorronde voor de natuurkunde olympiade, te weten Charll Linsen, Rick Phillipsen, Luuk Janssen, Ste fan Hudales, Behroez Kianzad, Chiel Pel, Joost van de Borg, Joris Stegen, Simon Wintels en Clemens Rammeloo. Vijf leerlingen zijn bij de beste 10% van Nederland geëindigd en beloond met een oorkonde: Ste fan Hudales, Chiel Pel, Clemens Rammeloo, Luuk Janssen en Joris Stegen. Als school eindigde het Raayland College als vierde van Nederland. Er namen 173 scholen deel aan de wedstrijd. Deze rang orde wordt vastgesteld aan de hand van de vijf beste resultaten van iedere school. Stefan Hudales hoort bij de beste twintig leerlingen van Nederland en mag van 5 tot 12 juni naar de Nationale Olympiade op de Universiteit van Groningen. Mocht hij bij de beste vijf van Nederland eindigen, dan volgt van 12 tot 21 juli de internationa le Olympiade in Taiwan. In de voorronde maken de leer lingen over alle VWO-natuurkun- de stof een theoretische toets van 2 uur met 15 meerkeuze en 4 open vragen. Bij de nationale en internationale wedstrijd is dat een theoretische toets van twee keer twee uur. Bestaande uit open vra gen en 4 uur practicum. Ter voor bereiding bestudeerden de leer lingen hun VWO natuurkunde boeken, oefenden met vragen uit voorgaande jaren en bespraken in een aantal bijeenkomsten met z'n allen de problemen. Voor de VWO 5 leerlingen is het een extra prestatie omdat zij eigenlijk nog niet alle stof in de natuurkunde les hebben behandeld. 2e Paasdag c geopendKjp Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds

Peel en Maas | 2003 | | pagina 9