Ifonen Noord-Limburg en alans op weg naar fusie In een oorlog gaat het om technologie, de juiste informatie.... en om brandstof! Monumentale kelder Dingus wellicht niet te redden Overleg over vogelpest S Auto in sloot AARDBEIENSLOF «O* Gommans slag loods lor brand rwoest -igevallen Oproep CDA Fietser gewond Noodfonds vogelpestcrisis Frontale botsing len maas Donderdag 17 april 2003 - Pagina 7 juni van het vorig jaar (tekenden de woningcor- Wonen Noord-Lim- Balans een intentieo- (okomst. Afgesproken samen een haalbaar- sonderzoek in te stellen de voordelen van inten- samenwerking of fusie, aanleiding van de uit- jten van het haalbaar- ionderzoek hebben beide oraties nu besloten de plannen verder uit te en. Definitieve besluiten a naar verwachting in jcnomen worden. het onderzoek blijkt dat de tgrijkste meerwaarde voor jers ligt in de garantie voor jekomst. Door samengaan je corporaties kunnen op de lange termijn de belangen van alle huurders gegarandeerd worden. Bijvoorbeeld door de uitvoering van noodzakelijke herstructure ring van wijken en buurten, door goed onderhoud, door nieuwe diensten, door een blijvend goede, dienstverlening vanuit een kan toor in de buurt en door een ver antwoord huurbeleid. Belangrijk is en blijft het overleg met de huurdersorganisaties. Terecht hebben huurdersorganisaties - die uiteraard bij het onderzoek zijn betrokken - om garanties gevraagd. In de komende maan den zullen zij samen met de cor poraties verder praten over een huurdersstatuut. Ook de belangen van de medewerkers worden gewaarborgd door een met de vakbonden overeen te komen sociaal plan. Het samengaan van de corporaties heeft geen gevol gen voor de werkgelegenheid. De nieuwe combinatie is financieel gezond, vergelijkbaar met de gemiddelde woningcorporatie in Nederland. Dit is belangrijk omdat hierdoor de financieel zwakke positie van stichting Woningbeheer Limburg (WBL) - één van de drie corporaties die deel uitmaken van Balans - volle dig wordt opgelost. Er is dus geen enkele grond meer voor de vrees die met name in Weert leeft dat Bouwvereniging Weert - ook een van de corporaties binnen Balans - zou moeten opdraaien voor tekor ten van WBL. De combinatie die door fusie kan ontstaan, is binnen de corporatiewereld dan ook een goed voorbeeld van matching van taken en middelen. Met andere woorden, rijke corporaties hel pen arme corporaties in het belang van de huurders. Voor een volledige fusie is het nodig dat alle partijen. Wonen Noord-Lim burg en de drie corporaties bin nen Balans, juridisch gezien een stichting vormen. Omdat Bouw vereniging Weert in februari nog niet toe was aan een besluit tot omzetting van de Bouwvereni ging in een Bouwstichting is het op korte termijn nog niet moge lijk om Wonen Noord-Limburg en Balans geheel te laten fuseren. De fusie wordt daarom in stappen uitgewerkt. Een eerste stap is dat de corporaties vanaf medio 2003 starten met intensieve samenwer king. Dit betekent dat de Raden van Commissarissen van beide corporaties worden samenge voegd. Degenen die nu direc teur/bestuurder zijn van beide corporaties, de heren De Jong (Wonen Noord-Limburg) en Hobo (BALANS), zullen vanaf juli gaan samenwerken als één bestuur van beide corporaties. Een tweede stap is dat eind 2003 Wonen Noord-Limburg een juridische fusie aangaat met Vastgoed Roer en Maas. Deze laatste corporatie maakt nu, als derde corporatie, deel uit van Balans. Via deze fusie gaat Wonen Noord-Limburg dus deel uitmaken van de samenwerking met de andere twee corporaties. Woning- beheer Limburg en Bouwvereni ging Weert, die nu Balans heet. De laatste stap moet zijn dat de corporaties volledig samengaan door een fusie. Het moment waar op dit kan gebeuren, is nu nog niet precies aan te geven. De politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag op de Oos terbosweg in Castenray een 30- jarige man uit Weert en een 24- jarige man uit Tegelen aangehouden. Omstreeks vijf uur kreeg de politie een melding dat er een auto in een sloot was gere den op de Oosterbosweg. Onder weg naar de melding zagen agen ten twee mannen lopen op de Lollebeekweg. Onderzoek wees uit dat zij onder invloed van alco hol in de auto hadden gereden. Vervolgens zijn beide mannen aangehouden en overgebracht naar het bureau. De zaak wordt met toepassing van snelrecht afgehandeld. z De Echte Bakker Venlo (077) 352 0002 Sevenum (077) 467 4390 Venray (0478) 51 2628 Een afvaardiging van het bestuur van de gemeente Ven ray en van de LLTB Venray en omstreken hebben afgespro ken om voorlopig wekelijks rigc week donderdagarond uur brak er brand uit bij een sdie ligt in het buitengebied ty, achter de McDonalds- in de buurt van de A73- Is brandde volledig uit en [van de aanwezige caravans ftond het vuur. De brand- (kwam met drie tankwagens, igenwagen en aanvullend cel ter plaatse. De loods, [meter lang en 25 meter brandde volledig uit. In de stond een 40-tal caravans i Het betreft caravans van lieren die gebruik maken winterstalling in de loods, ebrand zijn diverse gasfles die in de caravans aanwezig n afgeblazen dan wel ont- Dit leverde overigens geen arlijke situaties op voor de rezige brandweermensen, adviseur gevaarlijke stoffen iter plaatse om te onderzoe- of er asbest bij de brand is ekomen. Op dit moment is resultaat van dit onderzoek oiet bekend. De brandweer k -acht dat de bluswerkzaamhe- Y nog enkele uren gaan duren. ien het feit dat de loods vrij- d is, was er geen gevaar voor 1 ngeving. Er waren geen per nio de loods aanwezig en er tmand gewond geraakt. De jweer zette hij de bluswerk heden ongeveer 35 mensen lerdagnamiddag zijn twee gewond geraakt bij [verschillende aanrijdingen L elfde weg. De gewonden :r ambulance met nekletsel nekklachten naar het zie- iis gebracht. Net voor half een 35-jarige man uit Hel- over de Deumeseweg. hem reed een 29-jarige auto- iliste uit Oostrum. Deze laat- tnoest plotseling remmen. De nondenaar kon zijn auto niet g stilzetten en botste tegen de ivoor hem. Door deze aanrij- [botste de vrouw uit Oostrum (ertegen haar voorganger, een irige vrouw uit Wanssum. De uw uit Oostrum raakte bij de lijding gewond. Ze is met nek- hten naar het ziekenhuis in meer overgebracht, tageveer een kwartier later 15 uur ontstond er ongeveer I meier verder op de Deumese- g een tweede aanrijding. Een prige man uit Heide reed met bedrijfsauto in de richting van te dsteyn. Een 47-jarige automo- uit Grubbenvorst reed voor Den moest plotseling remmen, man uit Heide kon niet tijdig 'pen en een aanrijding was gevolg. De 46-jarige echtgeno- nn de Grubbenvorstenaar lebij de aanrijding gewond. De toekomstige samenwer king tussen landmacht en luchtmacht op De Peel kreeg afgelopen donderdag gestalte tijdens een demonstratie op deze basis. De landmacht showde deze dag het nieuwe grondgebonden luchtverdedi gingssysteem dat binnenkort wordt aangeschaft. Dit sys teem, gericht op dreiging vanaf korte afstand en geringe hoogte, zal in de toekomst gekoppeld worden aan andere luchtverdedigingssystemen zoals bijvoorbeeld de Patriot. Tijdens de demonstratie, op de dag waarop Bagdad viel, werd eens te meer duidelijk dat technologie en de juiste informatie onontbeerlijke bestanddelen zijn van succes. De grondgebonden luchtverde diging van de Landmacht zal vanaf 2005 op basis De Peel gestatio neerd worden. Wie op de basis rondrijdt, kan constateren dat de voorbereidingen daarvan in volle gang zijn. Onderdeel van het luchtverdedigingssysteem van de Landmacht is de Cheetah, een tankvoertuig, voorzien van radar en geschikt om doelen binnen een straal van vijf kilometer uit te schakelen. Nadeel van de Cheetah in de huidige vorm is dat de tank, door haar radar, ook door de vij and gesignaleerd kan worden. Ook ontbreekt op dit moment een goede integratie tussen de verschillende luchtverdedigings systemen. Geen enkel op zichzelf staand luchtverdedigingssysteem is namelijk in staat om een totale dreiging te weerstaan. Reden om in 1995 een project op te starten onder de noemer Future Ground Based Air Defence (FGBAD). Doel van het project, dat overigens pas in 2012 volledig operationeel zal zijn, om diverse luchtverdedigingssystemen met elkaar te laten samenwerken. Een internationale samenwerking, waarbij ook Duitsers, Noren, Zweden en Canadezen betrokken zijn. Deze samenwerking is overi gens ook ontstaan vanwege de financiële investeringen. Geen van deze landen is in staat om zelf een compleet luchtverdedigings systeem aan te schaffen. De demonstratie moest aantonen dat het beoogde systeem ook daad werkelijk functioneert. De Twee de Kamer moet immers nog for meel de goedkeuring geven voor de investeringen die de Land macht moet gaan doen. Overigens zijn daarvoor al wel budgetten gereserveerd. Kolonel Wijnandts van de Land macht was deze ochtend de gast heer op de luchtmachtbasis Tij dens een visuele presentatie liet hij zien welke stappen inmiddels waren gezet in het kader van FGBAD. Daarbij werd op groot beeldschermen weergegeven hoe het systeem zou moeten werken. Uiteindelijk werd het systeem realtime getest. Op de basis ston den enkele .Stingers, Cheetah's, een Gepard tank en een Giraffe radarsysteem opgesteld. Alle onderdelen waren gekoppeld aan een commandovoeringssysteem. Daar kon men het hele luchtruim in de wijde omgeving zien, inclu sief alle vliegtuigen die daar vlo gen. Voor de demo zou een heli copter als doelwit fungeren. De aanwezige militairen en defensie- functionarisen konden zichzelf overtuigen hoe de systemen de informatie aan elkaar overdeden. Technologisch klopte het prima. Echter, op het moment suprème, maakte de helikopter, al in het vizier om 'afgeschoten te wor den', rechtsomkeer om uit het gezichtsveld van de radar te ver dwijnen. Een verbaasde kolonel kreeg vervolgens te horen dat de helikopter out of fuel was. En zo kreeg de demonstratie die tot dan perfect verliep, een ongewenst einde. Alleen de bemanning van een van de Cheetah tanks kreeg haar zin en mocht alsnog haar losse flodders afschieten. En zo bleek donderdag dat införmatie en technologie alleen niet vol doende zijn in tijden van oorlog. Want, wie zonder brandstof zit komt nergens meer... met elkaar in overleg te blij ven. Nu de dreiging van vogel pest in deze regio steeds dich terbij komt, vinden beide besturen het belangrijk om het contact te intensiveren. Venray wil weten wat er leeft onder de boeren en wat de gemeente kan doen om te helpen. Vorige week heeft het eerste gesprek plaatsgevonden. Beide besturen benadrukken de voor zichtigheid en loyaliteit in de regio. De gemeente heeft aange geven dat het belangrijk is dat de inwoners hun verantwoordelijk heden nemen ter voorkoming van besmetting en dat ze hun loyali teit tonen ten opzichte van de boeren in deze regio. Het ministe rie van Landbouw Natuurbeheer en Visserij heeft regels opgesteld rondom de vogelpest en wat men kan doen om verspreiding tegen te gaan. Deze heeft de gemeente opgenomen op haar website en deze zijn ook te vinden op www.minlnv.nl/vogelpest. Zo is het belangrijk om hobbypluimvee en vogels achter het huis te hou den en zo mogelijk op te hokken en niet op bezoek te gaan bij pluimveehouderijen en andere bedrijven of instellingen waar pluimvee gehouden wordt zoals kinderboerderijen enzovoorts. Ook het bestuur en de ambtena ren van de gemeente Venray gaan al langere tijd zo min mogelijk naar het buitengebied en komen niet meer op de boerenbedrijven. Ook heeft de gemeente op haar website informatie gepubliceerd over wat klassieke vogelpest is, hoe er wordt bestreden, of er gevolgen zijn voor de volksge zondheid, wat de meldingsplicht inhoudt en om welke vogels het nu precies gaat. De gemeente is ook terughoudend met het laten doorgaan van bijeenkomsten waarbij agrariërs en andere bewo ners uit het landelijk gebied betrokken zijn. Zo gaat ze de bij eenkomsten van de klankbord groep over reconstructie van het landelijk gebied in het district Venray, Meerlo-Wanssum voorlo pig afzeggen. De coördinatie van de aanpak van de Vogelpest pro blematiek ligt bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Naast 'de website is er de mogelijkheid om meer informatie aan te vragen via het LNV-Loket 0800-2233322 en teletekst pagi na's 461 (LTO) en 462/463 (LNV). Agrariërs kunnen bellen naar de Limburgse Land- en Tuinbouw- bond 0475-381777. De CDA-Statenfractie roept de Limburgse gemeenten, banken en andere betrokken partijen op een storting te doen in het noodfonds Vogelpestcrisis. De statenfractie geeft de gemeenten in overweging een bedrag van 0,50 per inwoner ter beschikking te stellen. Het noodfonds Vogelpestcrisis is opgericht door de minister van Landbouw, Visserij en Natuurbe heer, die een bedrag van 5.000.000 in dit noodfonds heeft gestort. Het kabinet heeft daarbij aangegeven dat alle overige stor tingen in het fonds zullen worden verdubbeld. De provincie Limburg heeft als eerste provincie hieraan direct gevolg gegeven en een bedrag 125.000 ter beschikking gesteld. Een 60-jarige Venravnaar raakte vrijdagmorgen gewond nadat hij met zijn fiets in botsing kwam met een andere fietser. De 60-jarige reed rond half twaalf over de Zuidsingel richting Leunseweg. Op een gegeven moment zag hij een groepje fiet sers op het Fietspad staan. Met een 19-jarige fietser uit Leunen kwam de man in botsing. De man viel op de grond en is voor nader onderzoek overgebracht naar het Venrayse ziekenhuis. Gedeputeerde Staten (GS) van Limburg hebben besloten 125.000,- als Limburgse bijdrage te storten in een noodfonds vogel pestcrisis. Dit noodfonds is door het Kabinet in het leven geroepen voor de bedrijven die geconfronjj teerd worden met de vogelpest Het Kabinet verdubbelt elke euro die door andere partijen in het fonds wordt gestort. "Er is sprake van een maatschappelijk en eco nomisch probleem in onze pro vincie. Wij blijven als provincie niet aan de zijlijn staan", aldus ver antwoordelijk gedeputeerde Ger Driessen. Het Kabinet heeft beslo ten maximaal 10 miljoen euro beschikbaar te stellen voor het opkopen van dieren van pluim- veebedrijven in het gebied waar vogelpest heerst. Daarmee wor den welzijnsproblemen voor de dieren beperkt. Daarnaast heeft het Kabinet besloten een extra noodfonds in het leven te roepen voor de psvcho-sociale hulp voor de eigenaren van pluimveebedrij- ven. In dat extra fonds komt 5 miljoen euro. Het Kabinet verdub belt elke euro die door andere partijen in het fonds wordt gestort. Uit het fonds kan psycho sociale hulp worden betaald en kunnen bedrijven worden gehol pen als zij door de vogelpestcrisis failliet dreigen te gaan. PEEL EN MAAS een abonnement waard Jongeren willen cybercafé in het oudste gedeelte De kelder met tongewelf is het oudste deel van het pand van jongerencentrum Dingus. Het behoorde al tot de vorige bebouwing die dateert van voor 1855. Het bureau BAAC uit Den Bosch voerde een bou whistorische verkenning uit bij het gebouw aan de Hoen derstraat. De kelder is een van de delen die een hoge monu- etf e&aor is iémaup u)&m& am mentale waarde kreeg. Vol gens het bureau is behoud noodzakelijk. De kelder, die slechts 1,40 meter hoog is, wordt nu als opslagplaats voor drank gebruikt. Het staat op instorten. Straks na de verbouwing zouden de jonge ren de kelder graag willen inrich ten als cybercafé. Maar dan moet het helemaal opnieuw worden opgemetseld en aan alle ARBO- regels voldoen. Dit zou het bouw plan ruim 200.000 euro duurder maken. "Het is prachtig om er een verblijfsruimte van te maken maar het opnieuw metselen en isoleren wordt wel duur", zegt architect Frans Brakkee. In de commissie Welstand, Monumenten en Architectuur (WMA) vroegen de bouwkundi gen zich af hoe het komt dat deze aloude kelder pas in de laatste jaren zo in verval is geraakt, Din- gus-voorzitter Pieter Gijsbers ver moedt dat de werkzaamheden aan de Bontekoestraat, waar vijf jaar geleden ondermeer een nieuw riool is aangelegd, er mede schul dig aan zijn. Omdat de straat vlak voor Kerstmis weer dicht moest is toen met grof geweld in de bevro ren grond gewerkt. Volgens Gijs bers staat daardoor ook het naast gelegen witte huis, de oudste woning in Venray, nu op instor ten. BAAC (Bouwhistorie, Archeolo gie, Architectuur en Cultuurge schiedenis) voerde in opdracht van de gemeente een onderzoek uit in de panden Hoenderstraat 10 en 12. De buitenmuren met de twee elkaar kruisende kappen is de oorspronkelijke bouwmassa die stamt uit het midden van de negentiende eeuw. Dit heeft een hoge monumentale waarde. Tij dens de renovatie zal de kap - met tweehonderd jaar oude eiken kap- spanten - tijdelijk verwijderd moe ten worden om lange balken naar binnen te kunnen krijgen. Frans Brakkee, van architectenbureau Nieuwe Ruimte in Utrecht, heeft het plan aan het bouwhistorisch onderzoek aangepast. Alleen de kelder, inclusief de trap, is nog een vraagteken. De karakteristieke Gelderse voorgevel heeft ook een steden bouwkundige waarde. De achter gevel is door de aanbouw van de zaal in 1975 deels in het pand opgenomen. De nieuwbouw uit 1975 wordt straks weer afgebro ken. Hiervoor in de plaats komt een 'strakke dichte doos' van don kere bakstenen met geluidsisola tie waarin de zaal komt. De leden van de commissie WMA. die in februari een bezoek brachten aan Dingus, vroegen om een goede overgang tussen het oude en nieu we gedeelte. De houten trap naar de eerste verdieping wordt ook bewaard en keert op een andere plek terug in het gebouw. Brak kee en de commissie WMA zaten snel op één lijn over het bouw plan. Na een positief advies van WMA aan het college kan weinig meer de renovatie van het jonge rencentrum in de weg staan. Bij een frontale aanrijding op de Helling zijn vrijdagmiddag twee automobilisten gewond geraakt. Een getuige verklaarde dat een 37- jarige vrouw uit Venray, die voor hem reed, opmerkelijk ver naar links over de rijbaan reed. De vrouw kwam daardoor in aanrijding met een tegenligger Deze auto werd bestuurd door een 25-jarige man uit Horst. Bij de aanrijding kwam de vrouw bekneld te zitten in haar auto. De brandweer bevrijdde haar uit haar benarde positie. De vrouw is per ambulance naar het Venlose ziekenhuis gebracht waar ze meteen naar de operatiekamer is gereden. De Horstenaar is voor een nacht ter observatie opgenomen, eveneens in het Venlose zieken huis.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7