unstwerk 'geknakte kruisen' p fietsrotonde Kritiek op voortgang bestemmingsplannen Prijswinnaars snuffelstage Raayland College 110 maakt zich los van gemeenten Eendagslenzen! ---Sr1 CDA en VVD vallen over Ruyten heen 'Wtatkerc is ii 1 iv imenwerking I sneller luwen op custerrein IGuinot MTACTLENZEN Pi I en MAAS Donderdag 17 april 2003 - Pagina 5 iptember kunst op eerste vier rotondes [kunstwerk met de hon- i geknakte kruisen krijgt plaats op een fïetsroton- ac p|e wordt aangelegd aan oordsingel links van de [jan naar het St. Annater- De plaatsing op de roton de udhuisstraat-Noordsingel rs^ [armee voorgoed van de i Deze rotonde krijgt ook ander kunstwerk. Hier l hier wel een verwijzing de nieuwe fietsrotonde. ^•projectgroep De Waan gaat ji rotondes op de singels Venray invullen met kunst, tevens de afsluiting van de [kunstmanifestatie die vorig mei tot oktober gehou- srerd. Tegen de plaatsing van unstwerk van Reinier Kur- :k kwam veel protest. Op ptember diende Martin Leen- CDA) een motie in die raads- jwerd aangenomen. Hierin wethouder Emonts (PvdA) diagen de projectgroep te egen het kunstwerk op een M te locatie dan een rotonde te n. Vooral vanwege de ver- 'I! Mnn n Denwerking Venray wil dat gei art wordt gezet in de bouw- eto men voor liet circustterrein. ïa Venray wil op dit braak- nk rnde gebied bij de rotonde i tdsingel-Oostingel zorgwo- iï vo r ouderen bouwen, ie k aadsleden Martin Wijnhoven ïerrit Verkoeijen pleitten er c commissies voor om hier ,-ü snel woningbouw te realise- Het terrein is in eigendom de woningcorporatie die er 14 teens voortvarend aan de wil. Er moeten zorgwonin- komen ter compensatie van [centrum het Schuttersveld op termijn gaat verdwijnen. U/] rit Verkoeijen vindt het cir- errein een ideale locatie voor tenwoningen. Er komt dan is meer spreiding door Ven- lat de meeste nieuwbouw :aliseerd wordt in de 'est hoek van het een- Het circusterrein ligt aan itkant vlak voor de wijk [eert. OPEN DAG f zaterdag 26 april 10.00-16.00 uur elige. vermoeide droge, ver- óoile of vette huid? Guïnol heeft or u de meest effectieve huid- ■«rargingsbehandeling op basis van tn en essentiële oliën: Aromatic, i getrainde handen aorgen K een heilaame. weldadige en Itsgdurige werking. Maak dan een afspraak Guinot, wereldleider in f het schoonheidsinstituut! Dynamus huidverzorgingsinstituut Merseloseweg 80 tel. 0478-589295 keersveiligheid en de uitstraling. De honderd kruisen symbolise ren de psychiatrische patiënten die in de afgelopen honderd jaar anoniem op de Venrayse institu ten St. Anna en St. Servaas gestor ven zijn. Kunstenaars en project groep hechtten sterk aan een prominente plek. Toen dit niet mogelijk bleek hebben zij zelfs overwogen hun opdracht aan de gemeente terug te geven. "We waren zeer teleurgesteld. Het ontbreekt ons blijkbaar aan moed om deze symbolische kruisen een plek tussen ons in te geven", zei Marijke Cieraad afgelopen don derdag tijdens een informatieve bijeenkomst voor de commissie Maatschappelijke Diensten. Daar presenteerden de kunstenaars Mathieu Knippenbergh en Andre as Hetzfeld de nieuwe locatie. De opzet is dat op de negen rotondes een totaalconcept komt met als thema honderd jaar psy chiatrie in Venray. "Geen traditio nele beelden of traditioneel mate riaalgebruik. Maar kunst of delen van gebouwen die gezamenlijk een verhaal verteUen. We willen zo de instituten binnenste buiten keren. En aüe weggestopte patiënten een blijvende plek geven. De geknakte kruisen waren de ziel uit het concept", aldus Cieraad die zich tevreden toonde over de alternatieve loca- tie.Voordeel van de fietsrotonde is dat bezoekers bij het kunstwerk kunnen komen en ook tussen de kruisen kunnen lopen. Dat was een bezwaar van plaatsing op een grote rotonde. Er worden nu ook infozuilen bij de kruisen geplaatst. In september worden de eerste vier rotondes van kunst voorzien. Knippenbergh en Hetzfeld pre senteerden alvast enkele ideeën. Zoals een zes meter hoge perspex buis waarin een boom wordt geplant die maar in één richting kan groeien. Of een te kleine trap naar een wankele brug die de grote overgang van het instituut naar de buitenwereld symboli seert. Een plan is om de oude schom mels van het voormalige speelter- reintje van St. Anna op een roton de te zetten. Het idee hierachter is dat kinderen de ruimte moeten krijgen. Veel psychiatrische stoor nissen vinden hun oorsprong in de jeugd en komen pas veel later naar buiten. Een oude lantaarn paal die fel licht geeft met een sja bloon eronder waardoor op de grond een afbeelding van herse nen geprojecteerd wordt, is een ander idee. De commissieleden wezen op de verkeersveiligheid en vroegen om voldoende informatie over de betekenis van de kunstwerken. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) wilde de waarde weten en hoe het onderhouden wordt. "Want er wordt alleen maar sloop materiaal gebruikt." Andreas Hetz feld probeerde uit te leggen dat de waarde niet in geld is uit te drukken. "Het geeft een belangrij ke geschiedenis weer van psy chiatrische instituten die al hon derd jaar aan Venray verbonden zijn", aldus Hetzfeld die zei dat de kunstwerken twintig jaar lang nauwelijks onderhoud behoeven. Jan Verheijen, van projectteam De Waan, vertelde dat het de bedoeling was om direct na afloop van de kunstmanifestatie al enkele rotondes met kunst in te vullen. Door alle discussies over de geknakte kruizen was er een impasse ontstaan. "Ons eerste concept was daardoor verminkt. We hebben er lang over gestoeid wat we ermee aan moesten." Uit eindelijk hebben kunstenaars en projectteam besloten om hun werk toch af te maken. In juli wordt de commissie geïnfor meerd welke kunst waar in sep tember geplaatst wordt. Leonie Cals (WD) bespeurde telkens een negatieve klank over het naar bui ten toe brengen van de besloten instellingen. "We mogen niet ver geten dat de -instituten ook veel goeds hebben gebracht in Venray. Veel patiënten hebben baat gehad bij hun behandeling." Mathieu Knippenbergh sprak van 'een unieke situatie die ner gens anders in Nederland voor komt'. "Want nergens kom je zoiets op rotondes tegen. Beel dende kunstenaars die samen een concept maken rond dit bijzonde re thema dat het persoonlijke overstijgt." SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD URSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 Het is niet meer haalbaar het bestemmingsplan buiten gebied dit jaar af te ronden. De verwerking van de 360 inspraakreacties heeft ruim een jaar in beslag genomen. In de commissie Stedelijke Ont wikkeling klonk kritiek op de trage voortgang. Het buitengebied is het eerste aan de beurt van de vier deelplan- nen voor het actualiseren van de bestemmingsplannen. Gevolgd door de dorpskernen, het beheer- gebied van Venray en als laatste Met vermoeide gezichten kwa men afgelopen maandag de leer lingen van Vmbo G/T 3 weer terug op school, nadat ze in de voorafgaande week te gast waren geweest in diverse instellingen, winkels en bedrijven in de regio Venray. Zoals elk jaar betrof het een project ter ondersteuning van de moeilijke beroeps/studie keuze in leerjaar 3. In de laatste week van maart waren al 104 leerlingen van de 3de klas van de afdeling B en K (Basisberoeps en Kaderberoeps gerichte leerweg), de jongens en meisjes van de G/T voorgegaan. G. Van Dijck reikte namens de Lozo de prijzen uit aan de drie winnaars Ook de leerlingen van het 4de jaar Vmbo waren al in het najaar van 2002 veertien dagen op beroeps- stage geweest als voorbereiding op de echte werksituatie na het behalen van hun diploma, of op de gekozen middelbare beroeps opleiding. Gedurende een week konden de leerlingen van Vmbo G/T 3 (Gemengde en Theoreti sche leerweg) een kijkje nemen op de werkvloer. Het ging hier om 126 leerlingen die hun vleu gels buiten het Raayland College uitsloegen, met het doel een beter inzicht te krijgen in de mogelijk te kiezen studierichting na het Vmbo. Zeer veel bedrijven, instel lingen en winkels hadden weer hun diensten aangeboden, het geen nog eens het belang onder streept, dat ook van die kant aan zo'n stageweek gehecht wordt. In de weken voorafgaand aan deze stage, is er door verschillende docenten in hun lessen aandacht besteed aan dit project. Zij behan delden dan telkens een van de aspecten van arbeid. Tijdens de stageweek zelf zijn alle leerkrach ten van klas 3 bij diverse leerlin gen op hun werkplek op bezoek geweest. Afgelopen maandag was er een evaluatiedag, waarop de belevenissen werden uitgewisseld en er in klasseverband gewerkt werd aan het maken van een pos- ter/presentatiekaart over hun sta geplaats. Dit leverde een groot aantal prachtige kleurrijke wer ken op. die momenteel te bewon deren zijn in de gangen op de tweede en derde verdieping van gebouw B. Zoals elk jaar was ook nu weer de LOZO afdeling Venray bereid gevonden een prijsje beschikbaar te stellen voor de leukste, origi neelste presentatiekaart. Woens dag werd namens deze organisa tie door G. van Dijck van Plus markt Van Dijck de moeilijke klus geklaard om uit 126 werkstukken de mooiste uit te kiezen. Maar zoals elk jaar kweet de heer Van Dijck zich deskundig van deze taak en kon hij na enige tijd over gaan tot het uitreiken van prijzen. De gelukkige prijswinnaars waren: eerste prijs cadeaubon van 25 Esther Rademacher Th 3A. tweede prijs cadeaubon van 15 Job Vullings Th 3D en derde prijs cadeaubon van 10 Lysanne Cre- mers Th 3C. gionaal Indicatie Orgaan ziet sterke toename in aanvragen '1 Regionaal Indicatie in (RIO) valt straks niet onder de verantwoorde nd van de gemeenten. :ns directeur W. Seegers 11 er nog voor de zomer advies dat het RIO een Handigere positie zal De tachtig RIO's in tland komen dan onder |traal toezicht te staan van inspectie Volksgezondheid. Ook zullen er fusies plaatsvin- Waardoor er op termijn nog totaal vijftig organen overblij ft RIO Noord-Limburg wordt raks samengevoegd met Mid- jjjjhmburg. Deze nieuwe ont- BgPgen vertelde directeur %rs vorige week tijdens een "ormatieavond voor de commis- jII ^Maatschappelijke Diensten. "et RIO is nog een vrij jonge organisatie die tussen de zorgaan bieders en de cliënten geschoven is. Voorheen werd er vaak zonder geldig advies een beroep gedaan op de voorzieningen. Met de intrede van het RIO is dit gefor maliseerd. De RIO's moeten op den duur een zelfde zelfstandig orgaan worden zoals bijvoorbeeld het CWI. Mensen die een beroep willen doen op een WVG-voorziening - rolstoelen, woningaanpassingen of vervoer (scootmobiels) - komen automatisch bij RIO Noord-Limburg terecht. Dit gaat meestal via de huisarts, RIAGG of andere instellingen. Het kantoor is gevestigd in Horst en het ver werkt de aanmeldingen voor de gemeenten in de regio van Beesel tot Gennep. Het RIO beoordeelt de aanvragen en geeft een advies aan de gemeenten. Ook behan delt het RIO aanvragen voor de AWBZ zoals thuishulp of opname in een verpleeg- of verzorgings huis. Uit de gemeente Venray kreeg het RIO vorig jaar bijna 1900 aan vragen te verwerken. Dat was een stijging van twintig procent in vergelijking met een jaar eerder. Volgens Seegers heeft deze forse stijging zich in het eerste kwartaal van 2003 doorgezet. De 1298 aanvragen voor de AWBZ konden gemiddeld binnen elf dagen worden afgehandeld. Bij de WVG - 415 verzoeken - lag de doorlooptijd gemiddeld op veer tig dagen. De gemeente Venray maakt pas sinds 1 maart 2002 gebruik van het RIO, daarvoor beoordeelde Boncura de aanvra gen. Een WVG-advies kost 215 euro en een AWBZ-advies 141 euro. "De WVG is lastiger omdat er vaak elders informatie moet worden ingewonnen zoals een medisch onderzoek", zei de RIO- directeur. Over de Wet Voorziening Gehandicapten komen ook de meeste klachten binnen. Van cliënten die het niet eens zijn met een afwijzing of zich onheus beje gend of niet serieus genomen voe len. Tiny Grebenjak (fractie Van de Vorle) vroeg of mensen die moeite hebben met hun indicatie adviseur iemand anders toegewe zen kunnen krijgen. Seegers erkende dat de relatie cliënt-advi seur 'een lastig thema is'. "De con frontatie is harder dan bij de AWBZ. Omdat het bij de WVG om zwart-wit beslissingen gaat. De aanvrager krijgt bijvoorbeeld wel of niet een roltrap in huis. Het kan mis gaan als de verwachtin gen hoog zijn en er een negatief advies uitkomt." Overigens geeft het RIO alleen een advies en ligt het definitieve besluit bij de gemeente. Over de AWBZ-aanvra- gen neemt het RIO wel een besluit voor het zorgkantoor. Tin)1 Grebenjak vond een goede voorlichting aan de cliënten van belang zodat er ook een keuze uit het zorgaanbod kan worden gemaakt. "Want dit is een heel probleem voor veel ouderen en gehandicapten." Jeanne Hendrix (CDA) meende dat er in deze regio met allemaal grote zorgin stellingen weinig te kiezen valt. Elly van Dijck (PvdA) vroeg welke personen bij de intake betrokken zijn. Seegers zei dat de telefonis tes, die het eerste meldpunt zijn, allemaal een achtergrond hebben in de verpleging of verzorging. Daardoor kon het RIO Noord-Lim burg 1600 van de in totaal 17.000 aanvragen al direct telefonisch afhandelen. Seegers toonde zich minder enthousiast over de invoe ring van de PGB (Persoons Gebonden Budgetten). Volgens de RIO-directeur ziet deze rege ling er in theorie mooi uit maar pakt het in de praktijk vaak min der goed uit. M MsheVets Eindstraat 12, tel. 581553 komt Venrays centrum aan de beurt. Het ontwerp bestemmingsplan buitengebied zou - gelijktijdig met het inspraakrapport - in december 2002 ter inzage worden gelegd. Dat is nu vijf maanden opgescho ven naar mei 2003- De gemeente raad behandelt dan in september het bestemmingsplan. Daarna wordt het naar de provincie gestuurd die binnen een half jaar moet reageren. De definitieve goedkeuring wordt in het voor jaar van 2004 verwacht. Henri van de Ven (CDA) merkte op dat alle reacties toch verwerkt zijn. Hij vroeg zich af wat er nu nog moet gebeuren en hij wees op de financiële consequenties van de vertraging. Theo Mulders (Samenwerking) wilde weten waarom de planning niet gehaald is. "De raad heeft vorig jaar nog een extra krediet beschikbaar gesteld. Er kan nu geen excuus meer zijn", aldus Mulders die wilde weten welke andere priori teiten er zijn geweest en of het budget nog wel toereikend is. Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) moest op de meeste vra gen het antwoord schuldig blij ven. Hij vertelde dat de ontwikke ling rond de reconstructie van het platteland nog zijn meegenomen. Van de Ven raakte wat geïrriteerd nadat hij ook in tweede instantie geen antwoord kreeg. "Ik zal het maar met een antwoord in het verslag moeten doen." De onlangs gehouden inloop avonden voor het ontwerp- bestemmingsplan van de tien ker- dorpen - alléén de dorpskernen - stuitte eveneens op kritiek. CDA'er Henri van Ven vond dat de gemeente beter had moeten communcicren en het zorgvuldi ger had moeten presenteren "Want de burgers ervaren een nieuw bestemmingsplan anders. Zij denken dat de bestemming verandert waardoor woningbouw mogelijk wordt. Daardoor waren de verwachtingen zo hoog. De gemeente had ook duidelijker het voordeel voor de burgers moeten uitleggen." Theo Mulders meende dat het imago van de gemeente een deuk heeft opgelopen. "Want de mensen kregen niets nieuws te zien. Ze waren ontevreden want ze hadden er meer van verwacht.' Wethouder Ruyten verklaarde dat er bewust voor is gekozen om géén nieuwe ontwikkelingen in het bestemmingsplan buitenge bied op te nemen. "Want dit zou weer tot vertraging leiden. Er is daarom gekozen voor alleen een beheerplan met een actualisering van de stand van zaken." Ook Ruy ten had geconstateerd dat in de inloopavonden per dorp heel ver schillend zijn beleefd. Hij zegde toe binnen een half jaar met plan nen naar buiten te komen waar toekomstige woningbouw moge lijk is. En dit met de dorpen te bespreken. "Het gaat dan om kansrijke locaties. Waar door afna me van de cumulatie van stankcir kels weer lucht komt voor woningbouw." Tijdens de inloop avonden constateerden dorpsbe woners dat veel stankcirkels nog steeds staan ingetekend alhoewel de stallen al geruime tijd leeg staan. Dit komt omdat de milieu vergunningen nog niet zijn inge trokken. Ruyten gaat dit nu per dorp bekijken. Indien er inder daad bouwlocaties vrijkomen wil hij ze via een artikel 19-procedure zo snel mogelijk tot ontwikkeling brengen. De wethouder vond dat de inloopavonden zeker niet voor niets waren geweest. Door reac ties van de bewoners worden de bestemmingsplannen actueler en completer gemaakt. "Met een actueel bestemmingsplan kunnen bouwaanvragen sneller worden afgehandeld. Dat is het grote voordeel voor de burgers. Door de inloopavonden is er een breed contact met' de bewoners geweest. We weten nu beter waar de gevoeligheden liggen", aldus Ruyten. Van de Ven vroeg naar de stand van zaken van het derde deelplan. Dit is het beheergebied van Ven ray (zoals wijken en bedrijventer rein) waarmee in 2003 zou wor den gestart. Maar Ruyten kon niet vertellen of hiermee al een begin was gemaakt. "Ik ben met stomheid gesla gen", reageerde een verbijster de Patrick van der Broeck (CDA) op wethouder Ruyten in de commissie Stedelijk Ont wikkeling. De CDA'er en René Francken (WD) spuiden forse kritiek op de portefeuillehou der omdat zijn eerdere toezeg gingen door ambtenaren weer zijn teruggedraaid. Francken sprak zelfs van een vertrouwensbreuk. Van der Broeck vroeg zich af wat het woord van een wethouder nog waard is. In de commissievergade ring van februari hadden CDA en WD vragen gesteld over her bouw van burgerwoningen in het buitengebied. Op de vraag of een woning van 700 m3 na brand weer in dezelfde omvang her bouwd mag worden antwoordde Ruyten bevestigend. Dit gold tevens voor het opnieuw optrek ken van een oude boerderij. In de notulen van de maartvergadering wordt via het secretariaat een heel ander antwoord gegeven. Herbouw van woningen met een groter volume dan 600 m3 blijkt niet zonder meer mogelijk. CDA en WD nemen deze kwestie heel hoog op. "Ik vraag me af wat we hier nog komen doen", zei Van der Broeck. "De wethouder heeft twee keer 'ja' geantwoord. Dit staat ook zo in de notulen. En nu worden deze woorden weer onderuit gehaald." Francken wees erop dat Ruyten met zijn uitspra ken verwachtingen heeft gewekt. "Dit kan nog wel eens juridische consequenties hebben." Wethouder Ruyten (fractie Van de Vorle) verweerde zich nauwe lijks tegen de kritiek. Commissie voorzitter John Oosterbeek con stateerde dat de antwoorden van Ruyten niet helemaal volledig waren en dat dit nu via het verslag is rechtgezet. Tie jeer vak tven ik cck MAteriaa.1 vak kh: Bij Rien van Mierlo Tuinen kunt u plaats nemen in een van de meest exclusieve series zitmeubelen voor tuin of serre. Alle modellen zijn met de hand gevlochten. Het resultaat is verbluffend. Zeer exclusief design voor buiten en binnen, comfortabel, absoluut weerbestendig, kleurvast en sfeervol. Tuinmeubelen zomer en winter buiten? Weathercraft, aluminium met vinyl is het antwoord. Bij Rien van Mierlb. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur VAN MIERLO f Helmondseweg 1)1 Deurhe Tel.0493 314593

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5