Meerlo-Wanssum Hoogtepunt dat we ^iet willen missen" Gemeente zoekt toezichthouders EU subsidieert festival Meerlo Op bedevaart gaan is weer 'in' Poolse vrienden op bezoek €18, Service rubriek De Meuleberg Donderdag 17 april 2003 - Pagina 13 MAAS Verloskundigenpraktijk Horst en Maasdorpen. Gemeenten Horst aan de Maas en Meerlo-Wanssum. Margo Vermazeren, Almut Raaij- makers. Marie-Therese van Loon, Marlon Theunissen U kunt in alle gevallen bellen met tel.nr: 077-3981450 Voor het maken van afspraken kunt u het beste bellen op dins dag. woensdagmorgen of donder dag. Huisartsenpraktijk Meerlo, Pas toor Janssenstraat 3- 5864 BL Meerlo, tel: 691367 Spoedgevallen: tel: 692300; tij dens de uren dat de praktijk geo pend is. Artsen: J.F.H. van Arens- bergen, F.J.P. van Arensbergen Spreekuren: uitsluitend op afspraak Apotheek Maasdorpen: Beatrixstraat la, 5864 AG Meer lo, tel: 530080 Openingstijdens ma-vrij van 8.30- 17.30 uur, za van 10.00-12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur, zo van 12.00-13 00 uur. spoedrecep- ten: Apotheek Antoniusveld, Sta tionsstraat 60d Venray. EHBO: Secr: Oude Heerweg 30, 5863 AE Blitterswijck. tel: 531346 Fysiotherapie. Praktijk voor fysiotherapie Meer lo-Wanssum. Constantijnstraat 7, 5864 BJ Meerlo, tel: 691726, fax: 692626, e-mail: fysiomeerlo@het- net.nl Psycholoog/ -therapeut: Mw A.G.M. van Mieghem-Smo- renburg, Legert 15, 5866 CG, Swolgen, tel: 692532, e-mail: mieghem@worldonline.nl. Spreekuur: volgens afspraak. RIAGG: RIAGG Noord-Limburg, Hogeweg 99, Postbus 242, 5900 AE Venlo, tel: 077-3550222. Geopend: ma t/m vr 8.30-17.30 uur. In deze stichting zijn ondergebracht: kin* der- en jeugdzorg, volwassenen- zorg, ouderenzorg, preventie en dienstverlening. Praktijk voor psychotherapie en bewustzijn, mw D. Van Dijk, Mgr. Aertsstraat 515866 BG Swolgen, tel: 077-4632297. Kruisvereniging: Het Groene Kruis Noord-Lim burg, Drie Decembersingel 48, Postbus 3165, 5902 RG Venlo. Bureau Klantenservice: bereik baar tijdens kantooruren (inclu sief ledenadministratie), tel: 077- 3209595. Rode Kruis: Nederlandse Rode Kruis, afdeling Meerlo Gebouw: Dorpbroekstraat 9a, 5864 CP Meerlo, tel: 692755. Secretaris: W. Baken, Hoofdstraat 40a, 5864 BG Meerlo. Tandartsen: S. H. Tan, De Kievit 8a, 5864 BX Meerlo, tel: 692231 Spreekuur: volgens afspraak. Hulpverlening: Kindertelefoon, tel: 0800-0432 (dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur) SOS Telefonische Hulpdienst: 077-3548888 Buro Slachtofferhulp Noord- en Midden-Limburg, tel: 077-3548030 Buro Jeugdzorg, Noorderhof 14, 5804 BV Venray, tel: 517484 Advies- en Meldpunt Kindermis handeling. Postbus 219. 5913 ST Venlo, tel: 077-3875829. CAD Noord-Limburg, verslavings zorg, tel: 077-3548200. Ziekenvervoer: 077-3575757 Ongevallen: 112 De Meuleberg houdt komend weekend 'Twenty-four on a camp- fire' met veel actie en spel voor jong en oud. De activiteit begint zaterdag om 14.00 uur. Een spek takel wordt georganiseerd door de Jongerentak van de Meuleberg. Zaterdag 19 april wordt het vuur onstoken rond het middaguur. Om 14.00 uur komen de Esta's en Scouts om er een gezellige paasmiddag van te maken met spel en knutselen. Iedereen is welkom. Vanaf 14.00 uur de hele nacht door tot zondag 12.00 uur. Meuleberg@scoutnet.nl, blok hut: 0478-532031 PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Wijers naar wereldspelen voor getranspanteerden in Nancy Oproep om kinderzwembad De Broekberg open te houden De gemeente Meerlo-Wans sum is op zoek naar mensen die het toezicht en beheer wil len verzorgen bij kinderzwem bad De Broekberg in Wans- sum. Als er voldoende toezichthouders gevonden worden, de bevolking bereid is via zelfwerkzaamheid een steentje bij te dragen, de gemeenteraad bereid is een forse investering te doen en de stichting Broekberg er in slaagt externe fondsen te wer ven, is het volgens de gemeen te wellicht toch mogelijk om het kinderzwembad open te houden. Volgens de gemeente is het in de eerste plaats belangrijk om vol doende toezichthouders voor het kinderzwembad te vinden. 'Lukt het ons allen niet daar mensen voor te krijgen (vrijwilligers met vergoeding), dan wordt het open houden van het zwembad echt onbetaalbaar', schrijft de gemeen te in een oproep in de verschillen de dorpsbladen in de gemeente Meerlo-Wanssum. De gemeente biedt belangstel lenden een vrijwilligersvergoe- ding naar rato van het aantal uren dat ze beschikbaar zijn of worden ingezet, de mogelijkheid om gra tis de noodzakelijke opleidingen te volgen, professionale onder steuning en een kindvriendelijke en natuurvriendelijke werkomge ving onder gegarandeerd goede werk- en weersomstandigheden. Het bad is open van begin juni tot en met eind augustus. Kinderzwembad De Broekberg in Wanssum moet na dertig jaar wellicht zijn deuren sluiten omdat het niet meer aan de moderne vei ligheidseisen voldoet. Van het buitenbad wordt zomers' veel gebruik gemaakt, vooral door kin deren. Maar het bad, dat toch al aan een opknapbeurt toe was, vol doet op veel punten niet meer aan de veiligheidseisen. Zo is bij voorbeeld het waterzuiveringssvs- teem van De Broekberg niet meer Van donderdag 29 mei (Hemelvaartsdag) tot en met maandagmorgen 2 juni bren gen dertig kinderen en vijftien ouders uit het Poolse Wasosz een bezoek aan de gemeente Meerlo-Wanssum. Drie volle dagen verblijven de Poolse gasten in de gemeente waar mee Wasosz al ruim tien jaar vriendschapsbanden onder houdt. De uitwisseling vloeit voort uit het bezoek dat een delegatie uit de gemeente Meerlo-Wanssum in de herfst van 2002 bracht aan de Poolse plaats. Dit ter gelegenheid Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS van deze tijd en zorgen vrijwilli gers voor het toezicht, terwijl dat eigenlijk moet gebeuren door pro fessionele krachten. De afgelopen weken onderzocht de gemeente wat er moet gebeuren om het zwembad open te houden. Voor meer informatie, kunt u contact opnemen met I. de Schip per van de gemeente Meerlo- Wanssum. tel: 699226. van de viering van de tienjarige vriendschap tussen de twee agra rische gemeenten. In Wasosz ontmoetten ook tal van Poolse en Meerlo-Wanssumse kinderen elkaar en werd de afspraak gemaakt voor een tegen bezoek in 2003. Door de Stichting Vrienden kring Meerlo-Wanssum-Wasosz wordt momenteel een program ma in elkaar gezet dat in het teken staat van ontmoetingen. Tussen kinderen en tussen ouders, tussen twee bevriende gemeenten: Wazosz en Meerlo-Wanssum. De Poolse kinderen verblijven twee nachten en één hele dag bij gastgezinnen in de gemeente. Voor de meeste kinderen een hele belevenis, want vele van hen zijn nog nooit in het buitenland geweest. Een team van ouders uit de gemeente Meerlo-Wanssum neemt de organisatie van de uit wisseling voor zijn rekening. Wijers heeft ondanks jeugdige leeftijd al ogen leven achter de nlang ging de Wans- namelijk ziekenhuis kenhuis uit, want al n geboorte is hij nier en onderging hij al dan dertig operaties, keer kreeg hij een nieuwe de laatste 2,5 jaar gele- Tan zijn vader Jan. Het is ook geen wonder dat (15) uiterst nuchter blijft feit dat hij van 19 27 juli als zwemmer deelnemen aan de ddspelen voor getrans- nteerden in de Franse stad cy. Want er zijn voor hem en veel belangrijke din- in het leven, zoals een Jde gezondheid bijvoor- w u. bn is niet iemand die hoog toren blaast en anderen de lun het hoofd praat. Integen- ,hij is de rust zelve en geniet laar van het enthousiasme |n moeder Petra aan de dag jils ze vertelt over de wcreld- gn voor getransplanteerden. Boort olympische spelen voor :n die bijvoorbeeld een hart-, long- of niertrans itie hebben ondergaan. Met irede grijns op zijn gezicht hij haar verhaal en af en toe jkt hij moeders een corrige- woordje toe, terwijl hij Itzaam door de brochures formatiefolders over de Ispelen bladert, doelstelling van het interna- le evenement is op de eerste is om donorwerving wereld- te stimuleren, legt Petra Wij- uit. "Dit jaar worden de tldspelen voor het eerst ook ïuden voor kinderen onder eventien jaar. Men wil laten dat niet alleen volwassenen, rook getransplanteerde kin- Ji normaal aan sport kunnen n. Er zullen waarschijnlijk ■eer honderd kinderen deel- ien uit de hele wereld, waar- vier junioren uit Nederland", Petra Wijers. ZWEMMEN ihn Wijers' grootste hobby is tomen, een van de weinige nen die hij (relatief) zonder Nemen kan uitoefenen. In gaat hij meedoen aan de 25 >0 meter schoolslag en de 25 50 meter vrije slag. De laatste len is hij zich intensief aan voorbereiden op het intema- lesportspektakel. Onder lei- fvan zijn 'personal trainer', jfrt van Rijt van recreatiepark •n Vink. trekt hij twee keer in *cek ongeveer anderhalf uur V.l.n.r.John Weijers, Hans Maas en Wilbert van Rijt. in het zwembad van het bekende recreatiepark in Arcen fanatiek zijn baantjes en schaaft hij aan zijn zwemtechniek. Wat in eerste instantie begon als recreatief zwemmen, is de laat ste zes maanden uitgegroeid tot een training met een doel: de wereldspelen in Nancy. "Wilbert zegt altijd dat ik 'door de muur heen moet gaan', alles moet geven. En ik voel dat mijn condi tie en techniek steeds beter wor den. Maar ik heb absoluut geen idee wat voor niveau de andere deelnemers hebben. Ik zie het allemaal wel....zegt John nuch ter. DONOREN In een overgroot deel van de wereld bestaat een ernstig tekort aan orgaan- en weefseldonoren. Ook in Nederland. Door te demonstreren dat mensen na een transplantatie over het algemeen weer op niveau kunnen sporten, en in feite als volwaardig persoon in de maatschappij kunnen func tioneren, wordt tijdens de werel- spelen de nadruk gelegd op de kwaliteit van het leven na een der gelijke ingreep. Publiciteit rondom de spelen is van groot belang voor patiënten voor wie een orgaantransplantatie noodzakelijk is. De tweede doel stelling van de spelen is dat wach tende lotgenoten een hart onder de riem wordt gestoken door hen te tonen hoe de kwaliteit van het leven na een transplantatie van bijvoorbeeld een nier, hart, long of van beenmerg kan toenemen. In 1978 werd in Engeland een aarzelend begin gemaakt met het organiseren van sportwedstrijden voor getransplanteerden. In dat zelfde jaar nam de Engelse chirurg dr. Maurice Slapak het initiatief tot de organisatie van de eerste wereldspelen: World Transplant Games. Deze spelen vinden om de twee jaar plaats en staan open voor hen die een orgaantransplan tatie hebben ondergaan en afkom stig zijn uit landen die zijn aange sloten bij de World Transplant Federation (WTGF). De Stichting World Transplant Games Nederland (WTGN) orga niseert elke twee jaar selectie wedstrijden voor getransplanteer den, waaruit een Nederlandse afvaardiging wordt samengesteld. Daarnaast wordt een aantal spor ters- geselecteerd op voordracht van de selectiecommissie. Naar de wereldspelen voor getrans planteerden in Nancy reizen circa veertig Nederlandse sporters af, die deelnemen aan sporten als tennis, squash, badminton, golf, atletiek, wielrennen, volleybal en zwemmen. Per sport geldt een (verschillende) indeling per leef tijdscategorie: van kinderen vanaf 8 jaar tot en met veteranen van ouder dan 55 jaar. Ook de ouders van John gaan mee naar Nancy. "We verblijven in het hetzelfde hotel als de rest van de Nederlandse ploeg en heb ben onze zomervakantie voor de wereldspelen opgezegd. Want na al die jaren van zorgen, is dit een hoogtepunt dat we absoluut niet willen missen", zegt Petra. Omdat een en ander echter een vrij dure gelegenheid is, is de familie Wijers op zoek naar enke le sponsoren die iets willen bijdra gen in de kosten van de trip. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Petra of Jan Wijers, Helling 3, 5861 AA Wanssum. tel: 0478-532315. Rabobank: 128164670 t.n.v. John W.T.G. Zondag 18 mei met wereldmuziek en grote derdewereldmarkt De Stichting Ontwikkelings samenwerking Meerlo-Wans sum heeft een toezegging gekregen van de Europese Unie voor een belangrijke sub sidie voor het grote derdewe reldfestival op zondag 18 mei te Meerlo. Op die dag wordt het tienjarig jubileum gevierd met het grootste derdewereld- festival dit jaar in de provincie Limburg. "We zijn erg blij met de bijdrage van de Europese Unie. Het is een steuntje in de mg van alle vrijwilli gers die aan dit festival meewer ken", Iaat een woordvoerder van SOS Meerlo-Wanssum weten. Het is de vierde keer dat SOS Meerlo- Wanssum een derdewereldmani festatie organiseert. In 1993 werd een Rio-dag gehouden waarna een Afrika-dag en een Indonesië- dag volgden. Op alle dagen kwa men duizenden mensen. De zegs man van SOS wijst er op dat de, bemiddelende rol van Synthese Horst in de aanvraag van belang is geweest bij de uiteindelijk goed keuring van deze financiële ondersteuning. Om het festival in Meerlo-Wanssum georganiseerd te krijgen doen de vijftien vrijwil ligers van SOS Meerlo-Wanssum een beroep op tientallen vrijwilli gers en organisaties in de zes kerkdorpen die daaraan belange loos hun medewerking verlenen. SOS Meerlo-Wanssum steunt momenteel het kindertehuis Hogar Esperanza van de Belgische zuster Lucienne Hardy. De opbrengst van dit festival gaat naar dat kinderproject. EUROPEES De Europse Unie en het college van Gedeputeerde Staten van Lim burg zijn het met de plaatselijke commissie van de Peelregio eens dat het Meerlo-Wanssumse festi val bijdraagt aan de ontwikkeling en structurele aanpassing van de regio waarop het ontwikkelings plan Plaatselijke Groep Peelregio en het Leader+ programma Zuid- Nederland van toepassing is. Een jaarabonnement kost u slechts aam: Ik word tot wederopzegging abonnee van Peel en Maas en word zo wekelijks geïnformeerd over al het nieuws uit Venray en Meerlo-Wanssum. testcode -t- Woonplaats: - -- - - -------- fevens machtig ik de administratie van Peel en Maas om een keer per jaar het abonnementsgeld Jr tan mijn bank-of girorekening af te halen. handtekening: F deze bon op naar Antwoordnummer 13, 5800 VB (postzegel NIET nodig) Leader+ is een Europees program ma dat speciaal bedoeld is voor plattelandsgebieden. De Peelregio wordt geconfronteerd met het verdwijnen van voorzieningen. Om die regio te ondersteunen worden projecten ondersteund door de Europese Unie die samen werking van vrijwilligersorganisa ties stimuleren. De vrijwilligersorganisatie SOS Meerlo-Wanssum doet dat met name door het organiseren van en multicultureel muziekfestival. Het levert daarbij een bijdrage aan het bevorderen van de leefbaarheid in een kleine kern. Daarnaast wordt met het project op vernieuwende wijze een verbinding gemaakt tus sen ontwikkelingssamenwerking en het vrijwilligerswerk in de regio. De Europse linie heeft toe gezegd om 31 procent van de kos ten van het derde wereldfestival voor haar rekening te nemen, oftewel een bedrag van 7500 euro. Het Derde Wereldfestival in Meerlo-Wanssum is uitzonderlijk vanwege de grote deelname van lokale muzikanten (alle fanfares en gemengde zangkoren spelen in één groot orkest) in combinatie met optredens van traditionele groepen uit Afrika, Brazilië en Chili, de Wanssumse popgroep Ondiep en de meidengroepen Kaja en Michelle. Daarnaast is er een grote Derde Wereldmarkt met veel snuisterijen, gebruiks voorwerpen, kledij en souvenirs uit ontwikkelingslanden en is er voor de jeugd een speciaal kinder- progamma. Uit Rio de Janeiro komt ex-straatjongen en VN.jeug- dambassadeur Valdon Bonfim. Hij zal in de gemeente een aantal keren zijn verhaal vertellen over het leven als een rat op stralen van Rio de Janeiro en hoe hij via de hulporganisatie Sao Martinho weer op het goede pad is geko men. Sao Martinho (Sint Martinus) is het eerste project dat SOS Meer lo-Wanssum heeft gesteund. Gerestaureerd kerkwinkeltje Tienray wordt in mei heropend Het winkeltje achter de kerk in Tienray gaat in mei na vele jaren weer open. Het herope nen van het gerestaureerde kerkwinkeltje past naadloos bij de opleving van een room se traditie: op bedevaart gaan. De kerk in Tienray, met de Lourdesgrot, wordt door steeds meer mensen bezocht. Jan Nabben, kerkbestuurder in Tienray en één van de ini tiators van de restauratie van het winkeltje, kijkt er niet van op. "Onze samenleving is zo gejaagd, gestrest en vluchtig, dat steeds meer mensen behoefte krijgen aan bezin ning en een moment van rust. Dat vinden ze in kerk in Tien ray." De historie van het winkeltje achter de kerk in Tienray brengt ons bijna honderd jaar terug in de tijd. Het winkeltje werd in 1908 gebouwd en deed een jaar later dienst als verkooppunt van devo- tionalia zoals pelgrimsboekjes, kaarten, prentjes, medailles, rozenkransen, kaarsen, flesjes Lourdeswater. In november 1944 werd de oude kerk in Tienray ver woest en raakte ook het winkeltje beschadigd. Na de oorlog werd het winkeltje een toevluchtsoord voor mensen die in de oorlogsja ren alles waren kwijtgeraakt en een tijdelijk dak boven hun hoofd zochten. Ook verenigingen repe teerden er. De wederopbouw ging echter aan het winkeltje voorbij. Terwijl Tienray de won den likte en werd gerenoveerd, verpauperde het winkeltje meer en meer. Het gebouw werd een doorn in het oog van de bevol king. Inwoners van Tienray klaag den over de bouwval en het kerk bestuur besloot daarop vier jaar geleden om het winkeltje van bin nen en buiten te restaureren. De financiën kwamen uit eigen mid delen. Jan Nabben: "Tienray heeft zeven, acht jaar lang geen eigen pastoor gehad. Daardoor hadden wij minder uitgaven dan begroot. Kortom: we hielden extra geld over. Uit eigen middelen konden we daarom de restauratie beta-' len." KUNSTSCHATTEN In het gerestaureerde winkeltje, ingezegend door de pastoor, zijn tegenwoordig de Heemkundige kring en het kerkbestuur geves tigd. In mei opent het winkeltje haar deuren voor de vele bede vaartgangers die de kerk in Tien ray bezoeken. Op de zondagmid dagen 4, 11, 18 en 25 mei zijn de vele kunstschatten van de kerk in de winkel te bezichtigen. Kunst schatten die bedevaartgangers en pelgrims uit heel Nederland in het verleden uit dank aan de kerk schonken. Schatten die normali ter veilig in kluizen zijn opgebor gen, maar nu voor het grote publiek toegankelijk zijn Voor velen zal de expositie in het win keltje nostalgische gevoelens oproepen. Want naast de kunst schatten zijn ook devotionalia uit vervlogen tijden te zien, waaron der prentjes uit de jaren dertig van vorige eeuw. Deze prentjes zijn zelfs in beperkte oplage te koop. Ook Lourdeswater, kaarten en kaarsen worden in het winkel tje verkocht. Twee van de vitrines in het winkeltje zijn afkomstig uit de oude kerk van Tienray. Een andere vitrine behoorde oor spronkelijk de winkel van 'Kuupers Giel' in de Spoorstraat toe. Het winkeltje zal in mei niet alleen op de vier zondagen - van 14.00 tot 16.00 uur - zijn geo pend. Ook op een aantal doorde weekse dagen kunnen bezoekers er terecht. Veelal gaat dat op afspraak, in combinatie met een bedevaart. Want op bedevaart gaan, is weer 'in'. Jan Nabben schrijft de opleving van de bede vaart toe aan maatschappelijke ontwikkelingen. "Het gaat econo misch niet goed, veel mensen hebben problemen, iedereen klaagt dat hij of zij het zo druk heeft. We zijn gestrest, we zijn gejaagd. Steeds meer mensen krij gen behoefte aan bezinning. Ze zoeken een plek waar ze tot zich zelf kunnen komen, waar ze steun kunnen vragen. Die plek vinden ze in de kerk in Tienray, in de Lourdesgrot. Er branden continu kaarsen in de kerk. aangestoken door bezoekers. In het gasten boek staan mooie en ontroerende verhalen. De kerk in Tienray wordt door steeds meer mensen omarmd."

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13