ijulumuziek, Aïda en oornroosje Kunst Cultuur Fight For Fame Ars Musica viert 30-jarig jubileum Passieconcert in Mariakapel Holthees Hoe kluts ik een muts? ËZORGEN? Neue Stimmen Russlands Doe mee met het Literair Café Jellygoose in 't Podium 39in jnMAAS Donderdag 27 maart 2003 - Pagina 13 ramma Schouwburg Venray mith Black Mambazo voort op één van de kste tradities binnen unuziek; de meerstem- ang, de schitterende 1,\ida is de meest popu- l' jje ooit werd geschre- Doornroosje is een jf dat iedereen kent en i en cabaret niet Guido ft 0re 5 en Sjaak Bral. Schouw- Venray presenteert ie week vier bijzonder OJC ^te voorstellingen, tent ,a£ opulaire groep Ladysmitli 111111 lambazo uit Zuid Afrika, liding van Joseph Shabala- I nacapellakoor dat voort- weci [top één van de belang- elTÏ tradities binnen de aat- mek. de meerstemmige ionen deze zang komen m iiders, christelijke hymne- en en Amerikaanse gospel ^eD cd vormen een haarzuive- pstrale en trotse zangstijl. ea ziekstijl werd geboren in - ien van Zuid Afrika, waar arbeiders moesten wer- II >nveg bij hun familie van- ■sha n zichzelf te vermaken na 1(|X sdaagse werkweek, pro- ize °P zoncla8 hun zorgen onxi Migen. Geïnspireerd door lun glanders, een koor uit (Zuid Afrika) formeert Shabalala in 1961 met een va jonge familieleden Ladys- lO0^ bek Mambazo. Aanvanke- s men uitsluitend tijdens j0D xc feestdagen, maar in ils Joseph een bijzonder waj rende droom beleeft, ver- Set koor naar Durban en Je muziek verder geperfec- td. De internationale door- volgt eind jaren "80 als Paul enkele songs met de groep ut en op zijn album Grace- et Het door Paul Simon tl|m üceerde album Shaka Zulu 20'a en wereldwijde erkenning jR(j rangt in 1987 een terechte tv Award. Het levert Black een zo een nieuwe schare fans m5( rdehele wereld. Van het jjfei worden ruim 10 miljoen e(lj laren verkocht. De meest eed is Heaverly (1997), cc de groep in de prestigi- ip 10 Albumlijst van Enge- recht komt. Op dit album VïljLj EL EN MAAS p aifee blacfen ttbIs 13 JOURNAAL PEKENDLOOP TELEGRAAF tochn antact cp net zijn wereldbekende stemmen te horen als Dolly Parton, Bonny Raitt en Lou Rawls. In 1998 ver schijnt het verzamelalbum The Star and the Wiseman met alle grote hits van Ladysmith Black Mambazo. Van dit album worden één miljoen exemplaren ver kocht, wat ongehoord veel is voor een verzamelalbum in de Wereld muziek. De voorstelling op zater dag 29 maart begint om 20.00 uur. De schitterende opera Aïda is de meest populaire die ooit werd geschreven. Liefde, tederheid en een oorlog tussen twee naburige volken zijn de onderwerpen waar over wordt verteld in een verhaal dat door de grote componist Verdi op kleurrijke en soms tover achtige muziek werd gezet. Naast sublieme duetten componeerde Giuseppe Verdi monumentale passages, waardoor het werk zowel gevoelig als spectaculair is. Deze opera werd onsterfelijk. Aïda is gespeeld en gezongen op de meest uiteenlopende plaatsen: van gigantische arena's tot intie me schouwburgen. In de opera Aïda wordt de lief de tussen de zegevierende Egypti sche veldheer Radames en Aïda, de dochter van de overwonnen Ethiopische heerser Amonasro tot een onmogelijke relatie. 'Hebt uw vijanden lief, mag niet geprakti seerd worden. De liefde van Aïda en Radames eindigt in de gevan genis. De gevangenis wordt hun graf. Een artistiek team. dat eerder werkte voor grote Duitse opera huizen. geeft aan deze nieuwe enscenering die extra waarden mee die de opera tot een fantasti sche avond uit maken. Regisseur Michael Wedekind zegt: 'Ik wil proberen te laten zien wat een triomfmars betekent. Iedere over winning draagt ook een nederlaag in zich, ieder overwinningsfeest is een catastrofe voor de verliezer'. In deze opera is de overwinnaar tevens de grote verliezer. Aïda is op dinsdag 1 april te zien. aan vang eveneens 20.00 uur. DOORNROOSJE Een spannende maar ook hilari sche sprookjesmousse, met mee- zingbare popmuziek! Wat gebeurt er als .blijkt dat Doornroosje wak ker wordt gekust door de verkeer de prins? Hij is oud, verwaand en onaantrekkelijk. Je wordt meege nomen op een zoektocht naar de ware prins, waar Doornroosje wél lang en gelukkig mee wil leven. Prins Gerrit van Galmonië (Mar- nix Kappers) voelt zich afgewe zen en doet er tijdens de show alles aan om het hart van Doorn roosje (Dominique van Vliet) te winnen. Doornroosje voelt er niets voor om haar leven te delen met de lelijke oude Prins Gerrit en vraagt aan de toverspiegel van Sneeuwwitje of er een andere prins in het land is die beter bij haar past. Er schijnt een Knappe Kikkerprins te zijn die ideaal is voor Doornroosje. Zal ze Prins Sacha van Utropica (Juan Wells) vinden en alsnog lang en gelukkig leven? De show wordt visueel bij zonder door o.a. videoprojectie met buitenopnames. De hele voorstelling wordt begeleid door een zevenkoppige band. Doorn roosje is op woensdag 2 april te gast in de schouwburg, aanvang 20.00 uur. Vakantie: een activiteit waarbij men overspannen weg gaat en uit geput terugkomt. Onderzoek heeft uitgewezen dat mensen binnen drie weken na hun vakantie weer in dezelfde stress zitten als daarvoor. De meeste mensen willen onthaasten - maar dan wel snel graag. Hoe komt het dat mensen vaker burn out zijn door het werk dan de zomerzon? Sjaak Bral vouwt de wegenkaart open, neemt vijf keer dezelfde rotonde en komt terecht in de file van het grote en kleine vakantieleed. Hij fileert dit leed vakkundig - met een bot chirur genmesje - op camping het Braam bosch. Met als ingrediënten: con ferences, liedjes, sketches én uiteraard een glansrol voor de aanwezige medekampeerders. Kortom: een vrolijke voorstelling waarbij het publick op het puntje van zijn tuinstoel zit en continu op zijn hurken moet zijn. Hurken in de Berm is zijn derde theaterprogramma na Klappen uit Woensdag 2 april zal het solis tenkoor Neue Stimmen Russlands een concert verzorgen in de parochiekerk in Oostrum. Aan vang 20.00 uur. De entreeprijs bedraagt 8 euro; in de voorver koop echter slechts 7 euro, uit sluitend bij P. Bom, Henri Dunant- straat 35 in Oostrum, tel. 0478-583444. De opbrengst is bestemd voor dit koor. Sjaak Brul hurkt in de berm (Foto: John van Brussel). de Haagse School en Dat had je vroeger niet. Sjaak is auteur van Haags Bloed, een autobiografi sche verhalenbundel, en Hurken in de Berm en andere ongemak ken, een bundel reisverhalen over zijn talloze omzwervingen over de wereldbol. Als medeauteur van de bestseller Ut Groen-geilë Boek je en als bedenker van het Haags dictee is hij een ambassadeur van de Haagse Taal. Velen zullen Sjaak ook kennen uit de media waar hij regelmatig te horen en te zien is als columnist en programmama ker (o.a. Ook Dat Nog). Maar bovenal is Sjaak theater- dier en humorist die zich op het podium beter thuis voelt dan in zijn eigen huis. Niet gehinderd door moeizame deelname aan cabaretfestivals of voorkennis van theaterwètten weet Sjaak op geheel eigenwijze wijze het publiek te vermaken. Hurken in de Berm: een avondje op vakantie met Sjaak Bral! De voorstelling van Sjaak Bral en Guido Weijers op donderdag 3 april begint om 20.00 uur. cabaretduo Miel Verstap- '^arc Damcn en de zange- o0 'ud Wilms zijn de winnaars ijl eersle voorronde van de «nshow De Kans in de "fwburg Venray ens een krachtmeting van een uitzonderlijk hoog niveau kwamen deze twee acts dinsdag avond als beste uit de bus. Miel en Marc en Maud zijn verzekerd van een plaats in de finale, in septem ber van dit jaar. De tweede en derde voorronde van De Kans zijn op respectieve lijk dinsdag 8 april en woensdag 14 mei. Op de foto vieren Miel Verstap pen en Maud Wilms een feestje na hun winst in de eerste voorronde van De Kans. PEEL EN MAAS een abonnement waard De maand maart brengt aan alle liefhebbers van poëzie deze bood schap: "Uiten we de vlag uitsteken nu het spoedig lente wordt ga het ijs met handen breken maak een rugzak van uw denken keer de kussens, schud de bedden raag de spinnen en de webben. Wat is de naam van de dichter van dit gedicht en hoe luidt de titel? Antwoorden op deze vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio. Rochusstraat 1. 5801 RR Venray, tot vrijdag 18 april a. 5. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er ook dit jaar weer een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trekken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juis te naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Ieder een die de oplossing weet. spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers, behalve voor de jaarwedstrijd, w ordt er voor mensen die wel eens een of tw ee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! Na de tweede ronde is de stand als volgt: de dames H. van Beek, R. van Daal en L. Coisen en de heer J. Craghs ieder 20 punten: dhr J. Kroft 10 punten; de Sprookjesfiguur "Repelsteeltje" met 20 punten "Vertrek van dochters" heette het gedicht waarnaar de vorige maand gezocht werd. Het is van de hand van Rutger Kopland. De ikfiguur ziet zijn dochters volwassen worden en het huis verlaten. Voordat ze vertrokken verzamelden ze hun spullen, maar ook hun herinnerin gen; de periode van verlangen, geluk, pijn en verdriet liggen achter hen. Nu de dochters vertrokken zijn ziet de ikfiguur, dat er in twintig jaar niets aan zijn uitzicht is veranderd. De wereld is hetzelfde geble ven! R. Kopland - Vertrek van dochters Ze moesten inderdaad gaan. ik beb het gezien aan bun gezichten die langzaam veranderden van die van kinderen in die van vrienden van die van vroeger in die van nu. En gevoeld en geroken als ze me kusten, een huid en een haar die niet meer voor mij waren bedoeld, niet zoals vroeger, toen we de tijd nog hadden. Er was in ons huis een wereld van verlangen, geluk, pijn en verdriet gegroeid, in hun kamers waarin ze verzamelden wat ze mee zouden nemen, hun herinneringen. Nu ze weg zijn kijk ik uit hun ramen en zie precies dat zelfde uitzicht, precies die zelfde wereld van twintig jaar her, toen ik hier kwam wonen. Op zondag 6 april zal Gert J. Peelen een vraaggesprek houden niet Maarten Doorman, dichter filosoof en criticus. Deze bijeenkomst wordt gehouden in samenwerking van het Literair Café met de Vrije Universiteit van Amsterdam in het Theehuis van het Odapark, aan vang 11.30 uur. Het zal een unieke bijeenkomst worden, waarin behalve boven genoemden ook "het lied der dwaze bijen" in twee verschillende composities ten gehore zal worden gebracht. Anita Bij voet en de dochter van de interviewer, Mara Sophie Peelen, tekenen ervoor. Anton Kroft zal een inleiding verzorgen. En verder voor uw agenda; 25 méi bezoekt Leon de Winter het Lite rair Café om 11.30 Theehuis St Odapark. Als u donateur wilt worden van het Literair Cafe Venray-regio - mini male bijdrage van 16,00 euro per jaar - dan krijgt u het programma toegezonden. Als donateur steunt u hiermede de activiteiten van het Venrayse Literair Café en krijgt u bovendien reductie op de entree- kosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over het werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretari aat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, Telefoon: 0478-582948 maar ook op onze website: Www.literair-cafe-venray.nl Op vrijdag 28 en zaterdag 29 maart is het dan zover. Dan zal de strijd voor de openings- plek op het festival Jera on Air losbarsten. Een tiental regio nale bands zal dan onderling op deze twee dagen met elkaar gaan uitmaken, wie op dit fes tival zal gaan optreden met Osdorp Posse, Green Lizard, Feuerengel (D), Dreadlock Pussy, Peter Pan Speedrock en Clover. Ondanks een minimum aan reclame, volgden vele aanmeldin gen. Hieruit werd een selectie gemaakt van tien bands die hun opwachting maken op Fight For Fame. De bands die op vrijdag zul len aantreden zijn: Fan; een Lieropse band, opge richt in 1998. Ze maken 100% punkrock en hebben al eens het genoegen gehad om (toen nog) Jera Open Air te mogen openen. Na het uitbrengen van hun nieu we single zullen ze het nu weer gaan proberen. ApeSjit; aanstekelijke Neder landstalige muziek waarbij stijl geen rol speelt en waarmee ze iedereen weten te verbazen. Dat dit niet alleen in de eigen regio lukt blijkt uit de optredens die ze het hele jaar door heel Nederland en af en toe bij onze zuiderburen verzorgen. Eigenlijk zouden ze stoppen met talentenjachten en open podiums maar voor de JERA maken ze nou een uitzondering. Juice Tigers; deze band maakt, wat ze zelf noemen, dialect metal. De naam zelf zegt eigenlijk al genoeg, deze is namelijk ontleend aan een merk sapcentrifuge. Ze spelen een mix van furieuze metal en humoristische Horsterse dia lect-teksten over slechte TV pro gramma's uitgaan enz. PEEL EN MAAS een abonnement waard Stab Back; deze band uit Sint Anthonis speelt metalcore (een mix van metal hardcore), aan gevuld met wat melodische invloeden van grunge en nu- metal. Bij Regionaal Kabaal wisten ze al de publieksprijs in de wacht te slepen. Wie weet wat ze hier gaan doen! Whatletto; de band 'wat let ow', maar dan op z'n engels, komt uit de regio Horst en speelt eigen nummers die een mix zijn van punk metal en hardcore en die tot doel hebben vooral snel kort en heftig te zijn. Op zaterdag zullen vijf andere bands hun muzikale kunsten ten toonstellen: Last Crewsaders; een hip hop collectief (Engelstalig) en verzorgt een show met alle elementen van de hip hop zoals: rappen, scratchen, beatboxen freestylen en breakdance. Ze stonden al op Nokia totally Board 2003 (Arena), Paaspop Schijndel 2002 en zijn winnaars van de publieksprijs van "de Wraak van Brabant 2002". Duke Resurrection; wat in eer ste instantie is begonnen als een crossover-punkbandje is in krap anderhalf jaar uitgegroeid in een volwassen speed/stonerrockfor- matie, waarin duidelijk de invloe den van de Eindhovense bands 7- zuma-7, Peter Pan en Candvbar Planet te horen zijn. Agitator; vijf man, vijf stijlen die samensmolten tot rap-over crosscore. Vanaf het begin wer den verschillende talentenjachten gewonnen. Zo ook het Weerter Amateur Festival 2002 waarmee de band zich een plaats verwierf op Bospop 2002 en nu mis schien... Cleech; deze band maakt eigen nummers geïnspireerd door bands als The Deftones, Limp Biz- kit e.d. Dit allemaal in een wat afwisselende stijl, variërend van harde grunge tot rap-achtige tek sten tot de richting punk/metal maakt Cleech. Nadat ze vorig jaar op het laatste moment afhaakten gaan ze het nou proberen waar te maken op Fight For Fame 2003. Stoosh; de band afkomstig uit Asten. Vlierden en Lierop maakt poprock met een eigen geluid, eigen melodien en een eigen gevoel. Bij de festival s Op 't Tuf- felke in Vierlingsbeek en op 0492 in Helmond leverde dat twee keer de eerste prijs op. Ook hebben ze hun TV debuut (Yorin) al achter de rug en nu staan ze op Fight For Fame. De bands zullen op de dag zelf via een loting de speelvolgorde bepalen. Elke band krijgt een half uur speeltijd en zal spelen over een vaste backline. Na afloop zul len ze worden beoordeeld door een deskundige jury. De winnaar mag het festival Jera on Air 2003 openen, de tweede prijs is een optreden in OJC Jera '70 en de derde en vierde prijs zijn vrijkaart- jes voor het festival. De entree voor deze avonden bedraagt: 3,- per avond of een passé partout van: 5,- voor beide avonden. Het festival begint op beide avon den om 1930 uur. De band Jellygoose speelt zater dag 29 maart in café 't Podium in Venray. Jellygoose kenmerkt zich door de energie die de band op de bühne uitstraalt. Oude en nieuwe poplegendes worden op eigen tijdse wijze gereanimeerd in de vorm van punkrock. Jellygoose wordt geïnspireerd door de for matie Me First and The Gimme Gimmes. De vijf heren leveren buiten hun pakkende en meezin gende songs, een overtuigende podiumact en weten op eigen wijze het publiek te boeien van begin tot eind. Jellygoose begint haar optreden na de interland Nederland-Tsjechië dat in café 't Podium live tc volgen is op groot beeld (entree vrij). Op vrijdag 28 maart is het pre cies 30 jaar geleden dat in Venray de Gemengde Zangvereniging Ars Musica werd opgericht. Onder lei ding van Rob Berben had de ver eniging vele successen in binnen- en buitenland. Na ruim twintig jaar onder leiding van Rob te heb ben gestaan werd, bij diens over lijden in 1995, zijn plaats ingeno men door Cees Wouters. Tevens werd de naam van Gemengde Zangvereniging gewijzigd in groot vocaal ensemble Ars Musica. Inmiddels was het ensemble uit gegroeid naar circa 75 leden. Onder de bezielende leiding van Cees Wouters werd bewust geko zen voor een repertoire gericht op thema's en grotere, meer com plete producties. Daarnaast maak ten zowel geestelijke als profane muziek, variërend van klassiek tot modern deel uit van het repertoi re Het ensemble wilde door ver hoging van de kwaliteit een bre der publiek aanspreken. Dit kwam vooral tot uiting bij de uit voering van het Liverpool oratori um van Paul McCartney, dat door het ensemble werd uitgevoerd met het Nederlands symfonie orkest en het kinderkoor de Ois- terwijkse nachtegalen. Deze uit voering vond plaats ter gelegen heid van het 25-jarig jubileum in de schouwburg in Venray en kan als een van de hoogtepunten wor den beschouwd. In 2002 werd het roer drastisch omgegooid omdat de financiën dusdanig waren geslonken dat het niet meer verantwoord was nog grote integrale werken met orkest en solo zangers uit te voeren. Tevens vonden diverse koorleden de druk om steeds op een hoog niveau te moeten presteren te groot worden. Momenteel bestaat het koor uit 51 leden en staat het Dirigent Jos Ardts. onder leiding van Jos Ardts. Jos Ardts woonachtig in Venray werkt ruim een jaar met Ars Musi ca en is de uitdaging aangegaan het koor te dirigeren. Jos studeer de piano en zang aan het Conser vatorium te Maastricht en bekwaamde zich later in koordi rectie. Ars Musica start haar jubi leumjaar zaterdag 29maart met twee workshops o.l.v. zangpedag oog Wout Blankers, die de Dr. Phan-methode doceert en Peter Johansen. slagwerkdocent, die een workshop djembe begeleidt. Op deze manier worden de ko'or- leden extra in het zonnetje gezet. Op zondag 27 april wordt ter gelegenheid van dit 30-jarig jubi leum een lente concert uitge voerd in de schouwburg van Ven ray in samenwerking met Ensemble Transparent uit Duits land dat bestaat uit een viertal solisten. Er worden onder andere delen uit die jahreszeiten van Joseph Haydn uitgevoerd en ver der liederen van de componisten Schubert, Mozart en Edward EIgar. Verder maakt het koor in mei een driedaagse concertreis naar Belgie. Ars Musica zal dit jaar diverse malen te beluisteren zijn in Venray en omgeving. Op zondag'6 april wordt in de Mariakapel in Holthees een pas sieconcert verzorgd door het Vocaal Ensemble Uden onder lei ding van dirigent Ben Dikkers. Het concert begint om 15.30 uur. Het Vocaal Ensemble Uden is een kamerkoor, opgericht in 1989, dat in de relatief korte periode van haar bestaan een uit stekende naam heeft opgebouwd door de vele concerten, die in de afgelopen jaren in heel Brabant te horen zijn geweest. Het koor bestaat uit een kleine enthousias te groep van 12 zangers en zange ressen, die er desondanks niet voor terugdeinzen om 4-, 5- en zelfs 6-stemmige koorwerken op het programma te nemen. Het repertoire van het koor omvat koorwerken van de Middeleeu wen tot aan heden. Het koor zingt voornamelijk a capella, soms met instrumentele begeleiding. Het Passieconcert, dat het ensemble in de Mariakapel ten gehore zal brengen, staat geheel in het teken van de passie- tijd. Het lijden staat centraal in de koorwerken van grote meesters, die ieder zo op hun eigen wijze dat lijden in muziek hebben weten uit te drukken. Zo staan er oude koorwerken op het pro gramma van Da Vittoria, van Allegri en van Ignegneri, en wordt van Michaël Haydn het Tenebrae factae sunt vertolkt. Het derde deel van de Matthaeuspassie van Jacob Obrecht staat op het pro- gramma. Uit het Requiem van W.A. Mozart klinkt het droeve Lacrimosa op, dat wordt gevolgd door het De Profundis van de moderne Finse componist Arvo Part. Het concert wordt afgeslo ten met het beroemde slotkoraal uit de Mattha?us Passie van J.S. Bach: Wir setzen uns mit tranen nieder. AI met al belooft het een schitterend concert te worden, zoals dat past in de rijke historie van passieconcerten in Neder land. Kaarten voor dit concert kosten 8.00 per persoon, kin deren tot en met 12 jaar half geld. De kaarten zijn te verkrijgen en te reserveren bij de bekende voor verkoopadressen in Holthees, de fam. Ermers, Kapelstraat 3, tel. 0478 - 636480, en bij de fa. Wijen- berg, Gildestraat 6, tel. 0478 - 636390. Ook kunnen kaarten gereserveerd worden middels de website van de Mariakapel, www.mariakapel.nl. Verder wor den er op de dag van het concert vanaf een half uur voor aanvang van het concert nog kaarten ver kocht bij de ingang van de kapel, voor zover er dan nog kaarten beschikbaar zijn. Boekrecensie in Peel en Maas Hoe kluts ik een muts? Een verrukkelijk venijnig verhaal over voedsel, familie en vreemdgaan, geschreven door Nina KiUham. Jasmina March is een beroemd kookboekenschrijfster wier over dadige eten zo misdadig lekker is, dat ze gedumpt is door haar uitge ver omdat haar recepten teveel calorieën bevatten. Ondertussen heeft haar man een midlifecrises en een verhouding met een van zijn graagmagere studenten- en is haar puberdochter zo vastbeslo ten niet te worden als haar vol slanke moeder, omdat ze nauwe lijks iets eet. Iedere andere vrouw zou zijn ingezakt als een soufflé, maar Jasmine March is vastbeslo ten de strijd uit te laten vallen in het voordeel van het voedsel- en de vormen van een echte vrouw. 'Pijnlijke grappige en verontrus tende debuutroman Een bij tende satire'. Nina Killham is geboren in Was hington DC, en bracht haar jeugd door in België en Frankrijk. Ze schrijft artikelen over voedsel, rei zen en lifestyle. Momenteel woont ze in Londen. Hoe kluts ik een muts? is haar debuutroman. Dit boek is te koop bij boekhan del Van den Munckhof in Venray en kost 16,95 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13