Meerlo-Wanssurtu Metamorfose soos Midgarci Fietsend naar Santiago de Compostela Meerlo's Gemengd Koor: een veelzijdig gezelschap "Afscheid met pijn in het hart Bekeuringen Vergiftigd PEEL EN MAAS Donderdag 27 maart 2003 Pagin jjjj ran Heropening op zaterdag 10 mei Soos Midgard in Wanssum is al jaren een begrip in de regio. Een prima feesttempel, die een rijke en bewogen geschie denis achter de rug heeft. Aan de historie van de populaire soos wordt nu weer een com pleet nieuw hoofdstuk toege voegd, want OJC Midgard ondergaat een complete gedaanteverwisseling. Ruim veertig vrijwilligers werken momenteel hard aan de ver bouwing-van de soos, die offi cieel wordt heropend op zaterdag 10 mei. De Wanssumse jeugd heeft al ruim dertig jaar haar eigen jonge rencentrum OJC Midgard. En daar zijn ze maar wat trots op in het kerkdorp van de gemeente Meer- lo-Wanssum, want de soos staat al vanaf 1971 bol van de activiteiten. Maar zoals elke vereniging bet aamt, moet ook een jongerensoos bij de tijd blijven. En aan de toe komst denken. Vandaar dat de jongeren uit het dorp momenteel de handen uit de mouwen steken om van hun 'tweede huis' een onderkomen te maken dat voldoet aan alle moder ne eisen van de tijd. De soos krijgt er zelfs een nieuwe ruimte bij. De vroegere kleine zaal van de Zand hoek wordt in de nieuwe opzet gebruikt door de jeugdbeweging en de tienerplus, maar de soos- ruimte blijft natuurlijk beschik baar voor de bezoekers van de soos. In de 'soos nieuwe stijl' kun nen de twee ruimten door het verschuiven van een wand een voudig met elkaar verbonden worden. Vrijwilliger Ralf Rambags, een soosganger in hart en nieren, is nauw betrokken bij de werkzaam heden. Maar dat niet alleen, want hij is ook de contactpersoon voor de ontwerpwedstrijd van het nieuwe logo van OJC Midgard. "Samen met de jeugdbeweging en tienerplus hebben we een tijdje terug een nieuwe commissie, 'Opening Soos', in het leven geroepen om alles goed te rege len. Deze commissie was op zoek naar een nieuw logo voor de soos en kwam op het idee om een ont werpwedstrijd te starten." Iedereen mag aan deze ont werpwedstrijd meedoen en vol gens Rambags zijn enkele ontwer pers al volop bezig met het ontwikkelen van een nieuw logo voor de vernieuwde soos. Niet de gemakkelijkste taak, meent hij Ondernemend Venray e.o., houd deze pagina de komende weken goed in de gaten! rijks uniu "Buiten het feit dat het loj natuurlijk mooi uit moet zit i- 0 het net zo belangrijk dat het tioneel wordt gemaakt on het logo op posters en t-sh len gaan drukken. Ook w< logo op het uithangbord g senteerd." De heropening van OJC gard vindt plaats op zaterdi mei, tijdens een driedaags nu[. tweekend (van 9 tot en n* mei) in de populaire soos. Dt 1jn werpen voor het logo ku 7^ nog tot en met komend wet worden ingeleverd op hem de adres: Oude Kerkstraat! -ek attentie van OJC Midgard m logo, 5961 BM Wanssum. X J"r weekend zal de commissie ning soos zich gaan buigen de inzendingen en uiteindelij .(,(rl nieuwe logo bekendmaken. Leden van het verkeershjj 'mzi vingsteam hebben in het jx district Venray in de afgêk 1ZC' week in totaal 1.627 automc zin8, ten gecontroleerd op hun heid. Hiervan hebben 180 wt bruikers een proces-va gekregen. De controles vot I008 plaats in Gennep en Mooi lck hoogste snelheid die met de i1 n auto werd gemeten, was op *c dag 18 maart op de Stiemens in Gennep: 107 km/u wat km/u de limiet is. Bij de politie is donderdag tend een melding binnen? Dtei men van vergiftiging van hoe 1 in de omgeving van Vortum uce( lem en Vierlingsbeek. Zoi cnv honden zouden vergiftigd nadat ze iets van de straat hadden. De politie adviseert deneigenaren uit de omgc alert te zijn en bij twijfel f bezoek te brengen aan de di ?re' arts. :ed Swolgens echtpaar begint aan reis van hun dromen Jeanny en Piet Custers gaan op 1 april beginnen aan hun pel grimstocht naar Santiago de Compostella Voor Jeanny en Piet Custers gaat binnenkort een lang gekoesterde wens in vervul ling. Op 1 april vertrekt het echtpaar uit Swolgen namelijk met de fiets naar Santiago de Compostella in Spanje, de populaire bedevaartplaats van de heilige St. Jacobus. Santiago is een eeuwenoud pelgrims oord dat jaarlijks duizenden gelovigen uit de hele wereld trekt. Ook Jeanny (54) en Piet (59) gaan vanuit hun christe lijke overtuiging naar de Spaanse stad. Eigenlijk is het een 2600 kilometer lange voet tocht, maar Piet stapt liever met de fiets: "Te voet is de reis veel zwaarder en bovendien fietsen we graag. Ja, we zien dit echt als een uitdaging." Natuurlijk vereist zo'n zware tocht een gedegen voorbereiding. En dus lieten ook Piet en Jeanny Custers niets aan het toeval over. De reis werd tot in de puntjes voorbereid, zo blijkt uit de woor den van Piet. "We zijn al vanaf midden 2002 bezig, met het uit zoeken van fietsen en banden, het plannen van routes en het regelen van slaapadressen. Ook hebben we speciale kleding gekocht, geschikt voor alle weersomstan digheden." De tocht voert via Maastricht, Chalons, Troyes, Vezelay, St. Leo nard, Rocamadour en Olazon naar St. Jean Piece de Port. Vanuit die plaats worden de bergtoppen van de Pyreneeën overgestoken. In Spanje gaat de route via Pamplona naar Santiago, een reis van in totaal 2600 kilometer. GENOOTSCHAP Jeanny en Piet zijn lid van het Nederlands Genootschap van St. Jacob, een 4600 leden tellend genootschap dat zich ten doel stelt de belangstelling voor de pel grimstochten naar Santiago de Compostella en voor de apostel Jacobus de Meerdere te verbrei den en te verdiepen. Daarnaast wil het wandelaars, fietsers en andere belangstellenden op weg helpen naar Santiago de Compos tella. Deze doelstelling willen ze niet alleen bereiken door het geven van praktische informatie of het leggen van contacten, maar ook door het vragen van aandacht voor alles wat betrekking heeft op de weg naar Santiago de Compos tella. Jeanny en Piet zullen het sym bool van het genootschap, de Jacobusschelp, op hun fiets bevestigen. De twee pelgrims laten niets aan het toeval over en hebben zich de laatste maanden en weken terdege op de grote reis voorbereid. Zo hebben ze circa tweeduizend kilometer in de benen en zijn de fietsen technisch helemaal aangepast, om aan de zware eisen van deze lange pel grimstocht te kunnen voldoen. WIERTZ Voordat ze Nederland verlaten gaan Jeanny en Piet op zondag 30 maart nog even op bezoek bij bis schop Wiertz in Roermond, die ze zal zegenen voor de pelgrims tocht. Ook ontvangen ze van hem een document, 'Credencial del Peregrino' genaamd, waarmee tal van instanties de twee pelgrims onderdak zullen verlenen. Op dit document worden tijdens de reis in kerken en kathedralen dertig stempels gezet, die nodig zijn om aan het einde van de rit in het bezit te komen van het felbegeer de 'Compostelaat', een getuig schrift als bewijs voor het vol brengen van de pelgrimstocht. Slapen doet het Swolgense echtpaar niet in een sober tentje of een luxe hotel, maar in kloos ters en speciale jeugdherbergen, zodat ze niet zelf hoeven te zor gen voor een natje en een droog je. Per dag denken ze, uiteraard afhankelijk van de weersomstan digheden, ongeveer 50 kilometer af te leggen. BERNADETTE Onderweg zullen Piet en Jean ny vele bijzondere dorpen en ste den doorkruisen, waaronder ook de plaats Nevers in Frankrijk, waar het graf van Bernadette (Soubirat), bekend van de Lour- desgrot in Tienray, ligt. Op 29 mei hopen de twee pelgrims in Santia go de Compostella te arriveren, precies op de dag dat Jeanny haar 55ste verjaardag viert. Jeanny en Piet staan te popelen om aan hun bijzondere reis te beginnen. Ze hebben zich goed voorbereid, maar dat is nog geen garantie dat ze de eindstreep ook halen, zegt Piet. Uit cijfers blijkt namelijk dat 60% van de wande laars en 50% van de fietsers de pelgrimstocht voltooid. "Je bent toch twee maanden van huis. In die tijd kan er natuurlijk veel gebeuren, onderweg en thuis. We zullen regelmatig moeten afzien, maar vooral willen we genieten van de reis, van de kerken, de kloosters, de kathedralen, de mensen en de cultuur. Wc hopen op een reis vol bijzondere ont moetingen", zegt Piet. De route voert langs tal van indrukwekkende bezienswaardig heden, langs oude wegen en pel grimssteden. "Zo'n reis maak je maar een keer in je leven", weet Jeanny. "En tijdens de tocht schijnt het zo te zijn dat je je ook echt pelgrim gaat voelen, je ondergaat een bewustwordings proces. Dat hebben we gehoord van pelgrims die de tocht hebben gemaakt." Lachend: "Ja, ik begin nog liever vandaag dan morgen aan de reis." De pelgrimstocht van Jeanny en Piet Custers staat ook in het teken van een goed doel: de stichting Vrienden van Elzenhorst, het ver pleeghuis in Horst waar Jeanny werkt. Mensen kunnen het echt paar bijvoorbeeld per afgelegde kilometer sponsoren. Het geld dat Jeanny en Piet bijeen fietsen, wordt gebruik voor de aanschaf van rolstoelen voor de bewoners van het verpleeghuis. Het rekeningnummer van de stichting is 12.36.56.222. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Stan Linsen van verpleeghuis Elzenhorst, tel: 077- 3977977. Muziekproductie Meerlo-Wanssum en de Derde wereld ipi Door en Gerrit stoppen met werkzaamheden in gemeenschapshuis frci Zondag 18 mei vindt in Meerlo-Wanssum een uniek mondiaal (muziekprogram ma plaats met als titel: Meerlo- Wanssum en de Derde Wereld. Daarin doen alle fanfarekorp sen en gemengde zangkoren van Meerlo-Wanssum mee en diverse andere top attracties uit binnen- en buitenland. Peel en Maas portretteert de komende weken de fanfares en gemengde koren uit de zes kerkdorpen van Meerlo-Wans sum die aan deze productie hun medewerking verlenen: vandaag het Meerlo's Gemengd Koor. Het Meerlo's Gemengd Koor is een gezelschap met een grote veelzijdigheid. Dat komt onder andere tot uiting in het repertoire maar ook uit het feit dat het koor elk jaar op de zaterdag voor carna val een dialectmis van carnavals vereniging De Vöskes opluistert. Het koor luistert deze mis op in een goede mix van de traditionele liturgische gezangen en liederen in het Limburgse dialect. Het koor werd opgericht op 12 maart 1969 als dameskoor onder de naam 'Meerlonia. In mei 1982 werd het voortgezet als gemengd koor en kreeg het de huidige naam: Meerlo's Gemengd Koor. Het ledenaantal bedraagt 35 ter wijl de wekelijkse repetities plaatsvinden op maandagavond in de nieuwe muziekzaal van fanfare Eendracht Meerlo, de Speulplats. Enkele leden zingen alleen bij de zanggroep die maandelijks de Hoogmis opluistert. Het koor kent een zeer divers repertoire van moderne lichte muziek, interna tionale volksmuziek, negro's, oud Nederlandse muziek tot en met religieuze liederen. Enkele hoogtepunten de afgelo pen jaren zijn onder andere in 1997 een succesvol Lloyd Webber concert en twee jaar later een geslaagde uitvoering van hoogte punten uit de musical Les Miséra- bles. In december 2000 werd samen met het Pastoor Kemmere Koor uit Geijsteren het kerstorato rium 'Als Appelbloesem in de Winter' opgevoerd. Verdere optredens zijn er op de hoogtijda gen in de kerk, op uitnodiging van andere verenigingen, in ver pleegtehuizen en op de jaarlijkse gemeentelijke korenavond. ENTHOUSIAST Het Meerlose koor reageerde meteen enthousiast op de vraag van de Stichting Ontwikkelingssa menwerking Meerlo-Wanssum om het feest op zondag 18 mei muzikaal mee op te luisteren. Deze uitdaging sluit naadloos aan op het zeer bijzondere concert dat de vereniging eind vorig jaar gaf in zaal 't Brugeind te Meerlo. Op 6 oktober 2002 presenteerde het koor zich op een geheel ande re manier met wereldmuziek. Voor een volle zaal werd een muzikale happening gepresen teerd onder de naam 'Musica Mundi'. Met vlotte zang, dans, beeld, theater en geluid werd een reis om de wereld gemaakt. De muzikale leiding is sinds 2001 in handen van de ambitieuze diri gent Marco Marien uit Venlo. Marien is zeer enthousiast over de muziekproductie Meerlo-Wans sum en de Derde Wereld. 'Ik houd van dit soort grote en bij zondere evenementen. We wer ken er keihard aan om er een spetterend hoogtepunt van te maken', zegt de dirigent. Hij zelf speelt tijdens de uitvoering nog een bijzondere rol waarbij hij de hulp krijgt van de Wanssumse popgroep Ondiep. Beeld van de repetitie van 't Meerlo's Gemengd Koor in de muziekzaal van fanfare Een dracht Meerlo, De Speulplats. Nog enkele dagen en dan stoppen Door en Gerrit Kes- sels met hun werkzaamheden in het gemeenschapshuis van Blitterswijck. Ruim zeventien jaar stonden ze in het gemeen schapshuis achter de tap en waren ze paraat als het dorp dat vroeg: voor vergaderin gen, bruiloften, begrafenissen, evenementen en carnavalsac tiviteiten. Met ingang van 1 april nemen ze echter afscheid als hulpkasteleins in het gemeenschapshuis. Een interview. De Stichting Gemeenschaps huis Blitterswijck is nog altijd drif tig op zoek naar (bij voorkeur) twee enthousiaste opvolgers voor Gerrit (63) en Door (65). Mensen die plezier hebben in het werk achter de tap en dit ook uitstra len. Want dat deed het echtpaar zeker. En ook nu glunderen Gerrit en Door nog altijd van oor tot oor als ze vertellen over hun prachti ge tijd. En roemen ze de samen werking met de Stichting Gemeenschapshuis Blitterswijck en de plaatselijke verenigingen. Want nooit viel er een onvertogen woord, zegt Door. En nooit had den ze problemen met wie dan ook. Geirit en Door Kessels brachten heel wat uurtjes oor achter de tap van het gemeenschapshuis in Blitterswijck Nooit ook deed een club uit Blitterswijck een vergeefs beroep op Door en Gerrit. Altijd stond het echtpaar in het gemeen schapshuis voor de plaatselijke gemeenschap klaar. Maar het is mooi geweest, vertelt Door. "Ik ben op 8 maart 65 geworden en heb altijd gezegd dat ik op die leeftijd zou stoppen. Maar het is zeker een afscheid met pijn in ons hart, want het zijn echt prachtige jaren geweest." Dat Door en Gerrit hart hebben voor Blitterswijckse gemeenschap blijkt wel uit het feit dat ze het stichtingsbestuur hebben laten weten een maandje uit te helpen zolang er geen opvolgers zijn gevonden. "Want we kunnen de verenigingen toch niet in de kou laten staan. Maar dan is het ook echt afgelopen", weet Door^perti- nent zeker. GEMEENSCHAP Door en Gerrit zijn ervaren kas teleins. Ook voor hun tijd in het gemeenschapshuis staken Gerrit en Door namelijk al regelmatig de handen uit de mouwen achter het buffet. Want zolang Door en Ger rit getrouwd zijn, staan ze ook al achter de tap. En zorgen ze ervoor dat de inwoners van Blit terswijck op tijd van een natje en een droogje, worden voorzien. In café De Swart in Blitterswij ck bijvoorbeeld, dat gerund werd door een zus van Door, Gonnie, en haar man Jan de Swart. Door hielp daar regelmatig mee en door haar werd ook Gerrit vaste invalkracht bij het café, het huidi ge café De Koning. "Ik stond in het café als Jan, die ook bakker was, aan het bezorgen was. Daar naast werkte Door ook nog in de hotels in Arcen. Dit hebbt) gedaan tot Jan twintig j; den met het café stopte." Na die periode in het c een jaartje vrijaf gingen D Gerrit aan de slag in het gemj schapshuis, vertelt Door.l werden door de toennii beheerder gevraagd om u pen. Maar dat bleef niet b pen, want na twee jaar z het zelf gaan doen. alweer ruim zeventien j den." Het echtpaar kijkt met ei plezier terug op zijn tijd acl[ tap in het gemeenschap^ "Het is hard werken, vaakoj de avonduren. Maar dat h wij nooit als een problecffll ren. Want het is leuk werkof doen en je krijgt er vei terug, zeker in een gemeenschap als Blitters zegt Gerrit. "Met de carnavfl gen bijvoorbeeld ben je totl| late uurtjes in de weer. En dl gende dag weer alles klaar® voor de volgende feestavot| Lachend: "In al die jaren li we de optocht bijvoorbeeld gezien." Dat de Blitterswijckse C valsvierders het werk van Oj en Door erg waarderen, j onlangs toen Door en Gerri den uitgeroepen tot Ruuk jaar, de hoogste ondersche van carnavalsvereniging de Rj "We kregen een luid en Ij applaus", zegt Door. "En iedei vertelde ons dat we deze off scheiding echt verdienden. J* waardering deed ons echt' Het was een emotioneel mo3 dat we nooit zullen vergeten

Peel en Maas | 2003 | | pagina 12