De Peel moet blijven Aaquette voor Venrayse bevolking LENSSEN Verkiezingsopkomst dorpen veel hoger dan in Venray Venray tekent bestuursovereenkomst Reconstructie orumdiscussie ver arbeid <s op. Uitbreiding parkeerplaatsen bij NS-station Geen debat over normen en waarden HZ. <v (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Echtpaar verdacht van moord 'Succes Deeltaxi kost gemeente geld' Harrie Holtackers vice-voorzitter ouderen [EN MAAS Donderdag 20 maart 2003 - Pagina 7 missieleden eisen dat college motie uitvoert ff commissie Stedelijke jfckeling ontstond vorige consternatie over de ie rond racecircuit De Op 25 februari werd een brede motie aangeno- die het college opdraagt in het werk te stellen het Egt j| op de huidige plek in jajLtpyn de legaliseren. ISK'fil- voor de verwarring enkele uitspraken van wet- f Ruyten (fractie Van de Die beweerde dat er eerst ond ffg'0 een alternatief wordt gars Stvoor De Peel. Ook repte thouder over een ambtelïj- ,ia over ontmanteling van icuit. Frits Ruyten kreeg een deel van de commissie lijn- tegenover zich. "De raad besloten dat het circuit daar En dat het niet ergens wordt gebracht", reageerde Gerrit nets (*U ilet,, 'raps Mg. id isi Verkoeijen (Samenwerking). René Francken (WD): "Dat is toch raadsbreed afgesproken. Waarom wordt hier vanaf gewe ken?" Ook de coalitiepartijen PvdA en fractie Van de Vorle wezen erop dat de motie inzet van het gesprek moet zijn. Want op maandag 31 maart vindt er een belangrijk bestuurlijk overleg plaats op het provinciehuis in Maastricht. Daarbij is ook de VROM-inspectie aanwezig. In het vorige gesprek, op 16 april 2002, besloten de drie overheden dat circuit De Peel nog drie jaar ged oogd wordt en dat er gezamenlijk gezocht wordt naar een alternatie ve locatie voor de lawaaisporten in Noord-Limburg. "Het onderzoekricht zich niet alleen op Venray maar op de regio. Dat ligt meer voor de hand omdat dan de bal bij de provincie ligt", aldus Ruyten. Met deze uit leg namen de commissieleden geen genoegen en zij zwaaiden met de inhoud van de motie. Frits Ruyten liet daarop de vergadering even schorsen om overleg te voe ren met zijn ambtenaren. Alle commotie ontstond tijdens het vragenuurtje. Patrick van der Broeck (CDA) wilde weten welke acties het college heeft onderno men sinds de gemeenteraad op 25 februari de motie aannam. Vol gens Van der Broeck is er haast geboden omdat het reconstructie plan Noord- en Midden-Limburg in juni wordt afgerond. Om cir cuit De Peel gelegaliseerd te krij gen moet het naast het bestem mingsplan ook in het reconstructieplan worden opge nomen. Het circuit bevindt zich in een EFIS-zone (Ecologische Hoofdstructuur). Het verlies aan natuur moet elders gecompen seerd worden. "We moeten ervoor zorgen dat het nu in het reconstructieplan wordt opgeno men. Als dit eenmaal is vastge steld wordt het een "hell of a job' ofti de EHS nog aangepast te krij gen", waarschuwde de CDA'er. Op 31 maart vormen burge meester Waals, Ruyten en enkele ambtenaren de Venrayse delega tie in Maastricht. René Francken (WD) zei het vreemd te vinden dat wethouder Driessen van milieu niet meegaat. "Het wordt daar een stevig robbertje vechten. De gemeente Venray moet 'powerplay' spelen.en met een zo sterk mogelijk team in Maastricht verschijnen. Gezien de vele milieu-aspecten hoort daar zeker ook Driessen bij", vond Francken. Na de schorsing kwam Ruyten met een heel ander verhaal. Hij had het niet meer over een zoek tocht in de regio maar confor meerde zich met de raadsmotie. "De insteek van het college is het circuit te handhaven en te legali seren op de huidige plek. We moeten De Peel zo inrichten met geluidswerende maatregelen dat de overlast geminimaliseerd wordt", verklaarde Ruyten. Patrick van der Broeck (CDA) merkte op dat de wethouder nu honderdtachtig graden gedraaid is'. Frits Ruyten nuanceerde de kwestie. Hij gaf aan dat Venray slechts één van de drie partijen is. De VROM-inspectie heeft duide lijk aangegeven dat het circuit weg moet uit de EHS-zone. Franc ken zei zich zorgen te maken voor het belangrijke gesprek van 31 maart. "Vooral over het gemeen telijk standpunt dat het racecir cuit daar moet blijven." lileumproject Geschied- en Oudheidkundige Kring van start tn maquette van de Ven- se kom anno 1930. Dat is cadeau dat de Geschied- en Iheidkundige Kring Venray Jmgeving in 2005 als jubi- ngeschenk aan de Venray- jevolking wil schenken. jaar viert de kring name- §haar gouden jubileum. De werden maandag- avond in zaal 't Trefpunt in verpleeghuis Beukenrode bekendgemaakt. Tijdens de jaarvergadering werd het officiële startschot gege ven voor het jubileumproject. Het geschenk gaat ongeveer 15.500 euro kosten, een bedrag dat door de Venrayse gemeenschap zelf bij een moet worden gebracht. Om het bedrag voor de maquette, die grofweg het gebied tussen het huidige politiebureau en de Gas- straat in kaart brengt, bij elkaar te krijgen én de Venraynaren een beeld te geven van hoe de maquette er daadwerkelijk uit komt te zien, heeft de kring de maquette alvast op een groot laken getekend. De schaal is 1:500 en de afme tingen van de maquette en het laken worden 2,5 bij 1,5 meter. Het laken wordt vervolgens opge deeld in duizend stukjes, die voor vijftien euro per stuk door belang stellenden gekocht kunnen wor den. De eerste 'adoptiecertifica ten' gingen maandagavond al meteen van de hand. De bouwer krijgt de opdracht om de maquette te gaan bouwen pas op het moment dat duidelijk wordt dat het bedrag van 15.500 euro wordt bereikt. Het is nog niet bekend waar de maquette komt te staan. H Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds Het Vredepeelse echtpaar dat wordt verdacht van de moord op Hanny Kluijtmans-Van de Grint (62) uit Best blijft nog tien dagen in voorlopige hechtenis. Dat besluit heeft de rechter-commissa- ris deze week genomen. Vorige week werd Hanny Kluijtmans door een boeren knecht gevonden aan de Kope- renpeel in Milheeze. De avond ervoor had ze rond 18.30 uur haar kleinkinderen naar huis gebracht bij haar schoonzoon in VredepeeL Vrijdag werden die schoonzoon (41) en zijn vrouw (30) door de politie opgepakt. Het onderzoek is nog in volle gang. De kinderen worden nu door familie opgevan gen. Als een van de laatste gemeenten ondertekent ook Venray de provinciale bestuursovereenkomst 'Reconstructie zandgronden'. Venray en Meerlo-Wanssum die samen één cluster vormen hebben zo lang gewacht omdat de twee gemeenten eerst de gevolgen van de bestuursovereenkomst in beeld wilden brengen. De ondertekening van deze lan delijke modelovereenkomst is meer dan alleen een formaliteit. De gemeente verplicht zich tevens om de herziening van het bestemmingsplan af te stemmen op het Reconstructieplan. Het bestemmingsplan buitengebied bevindt zich momenteel in een afrondende fase. Bouwaanvragen die passen bin nen het bouwblok en het nieuwe voorontwerp bestemmingsplan worden met een vrijstellingspro cedure (artikel 19) afgehandeld door de afdeling Bouwen en Milieu. Het probleem doet zich voor dat in het Reconstructieplan bouwblokverkleining is opgeno men voor het extensiveringsge- bied waarin de landbouw wordt beperkt en geen toekomst meer heeft. Dit betekent dat bouwaan vragen die volgens het vooront werp bestemmingsplan wél zijn toegestaan volgens het Recon structieplan als een 'ongewenste ontwikkeling' worden gezien. De afdeling Ruimtelijke Ontwikke ling beoordeelt of hier inderdaad sprake van is. De provincie heeft uiteindelijk het laatste woord en toetst de aanvragen omdat zowel het bestemmingsplan als het Reconstructieplan nog geen definitieve vorm heeft. Toon Loonen (CDA) merkte in de commissie Middelen op dat de bestuursovereenkomst geen juri dische status heeft. De Raad van State heeft het niet zo geaccep teerd. De CDA'er drong erop aan dat de ontwikkelingen in het bui tengebied zoveel mogelijk door gang moeten vinden. "Het platte land mag geen museum worden. Er moet voldoende ruimte blijven voor economische ontwikkelin gen." Ook Henk Bisschops (PvdA) vond de status onduidelijk. Wel vond de PvdA'er het een goede zaak dat de zaken in het buitenge bied op elkaar worden afgestemd. Jeu de' Wit (WD) drong aan op duidelijkheid. "Bij twijfel worden bouwaanvragen aangehouden. Dit leidt tot vertaging en kan lei den tot planschadé. Er moet snel duidelijkheid komen over deze ongewenste ontwikkelingen. Dit is belangrijk voor de mensen in het buitengebied." Theo Mulders (Samenwerking) vroeg zich af of de provincie opdraait voor de kosten die gemeenten moeten maken om hun bestemmingsplannen aan te passen. "En ook planschadé die voortvloeit uit deze bestuursover eenkomst moet bij de provincie verhaald worden", oordeelde Mul ders. Wethouder Heidens (CDA) zei dat de bestuursovereenkomst een tussenstap is naar het Reconstruc tieplan. De provincie denkt het concept in juni gereed te hebben. Dan kan de formele procedure starten inclusief een Milieu Effect Rapportage. In januari 2004 zal het Reconstructieplan door pro vinciale staten worden vastge steld. Volgens Heidens wijkt het voorontwerp bestemmingsplan buitengebied op punten af van het Reconstructieplan. "Dit leidt onvermijdelijk tot aanpassing van het bestemmingsplan. Het draait dan vooral om de ongewenste ontwikkelingen. Hierover moeten we afspraken maken met de pro vincie. Ambtenaar Jos Kniest voert hier momenteel overleg over. Ook moet duidelijk worden wie opdraait voor de planschadé." Komende zomer start de NS met de uitbreiding van de par keergelegenheid bij het NS-sta tion in Oostrum. Er komen 51 vakken bij waarmee het totaal uitkomt op 128 parkeerplaat sen. Uitbreiding is dringend nodig omdat de parkeercapa- citeit veel te krap is. De buurt ondervindt overlast van geparkeerde auto's wat ook tot verkeersonveilige situaties leidt. Het werk wortjt medio 2003 in twee fases uitgevoerd. Eerst 2 cliëntenraad van het Vin- vanGoch Instituut heeft het 5'c "ief genomen om een forum- ussie te organiseren over M. Het thema is: arbeidsreha- [tie en alternatieven voor id Deze forumdiscussie zal isvinden op dinsdag 25 maart 14.00 tot 16.00 uur in de kan- van de arbeidstherapie (loca- itationsweg DHV 7). In het im zitten Cor Rutten en Don pi pn," beide namens de Cliën- c pad, en Jac Swinkels en Mar- 41(Mcs, na mens de arbeidsre latie van het Vincent van h Instituut, Theo Korsten als igsdeskundige, de heer tons van Centrum voor werk nkomen en een vertegen- fdiger van Welzijnsorganisa- nthese. Om een tipje van de Top te lichten lichten Cor en toe waarom ze het thema jnjk vinden. Don: "Projec- de kunstwerkplaats stel- nsen in staat om hun cre- talenten te ontwikkelen. Dat geeft voldoening. Ergens aan werken is belangrijk voor cliënten om de vicieuze cirkel van proble men te doorbreken. Als je cliënt bent, zak je soms tot op de grond, maar met dit soort dingen kom je er weer meer bovenop. Voor mij gaat dat met kunst en met muziek. Het maakt eigenlijk niet uit wat, als het maar voldoening geeft." Cor: Ik heb al een aantal jaar een eigen bedrijfje, een plantenkwe- kerij. Dat heeft mij erbovenop geholpen. Daarmee komt er weer evenwicht in het leven en kun je weer opbloeien. De vraag van de cliënt moet daarbij centraal staan, niet het aanbod. Het gaat erom wat jij als cliënt graag wilt. Het hoeft ook niet altijd fysieke arbeid te zijn. Het kan ook in een andere vorm, zoals schrijven. En wie weet kan er wel betaalde arbeid uit voortkomen." Iedereen die geïnteresseerd is van harte uitgenodigd de forum discussie bij te wonen. Heide scoort opnieuw verreweg de beste opkomst De opkomst bij de verkiezin gen voor de provinciale staten op 11 maart was in de gemeente Venray iets hoger dan vier jaar geleden. De opkomst steeg van 43,7% naar 45,9%. De tien kerkdorpen trokken het percentage flink omhoog. Want in alle dorpen ging meer dan de helft van de kiezers naar de stembus. Heide hield een goede traditie in stand. Het kleine kerkdorp haalde opnieuw de hoogste opkomst. Liefst 76,6% procent van de kiezers bracht hun stem uit in gemeenschapshuis de Gel- derkoel. Er waren nog drie dor pen die boven de zestig procent scoorden. Veulen was een goede tweede met 68,5% gevolgd door Vredepeel (61.7%) en Ysselstyen (61,5%). Vooral in Venray viel de opkomst tegen. Met de wijken Brukske en Landweert wederom als negatieve uitschieters. Op slechts één van de twaalf stemlo kalen in Venray-kom werd de grens van 50% overschreden. Dat was bij sportcentrum De Sprank aan de Kempweg waar de opkomst 52,5% was. Het absolute dieptepunt werd bereikt in wijk centrum Kiosk in Brukske met een opkomst van nog geen dertig procent (26,8%). Ook het PLIV- kantoor aan de Mozartstraat in Brukske (32,7%), en de basisscho len de Landweert (34,5%) en de Kruudwis (37,6%) in de wijk Landweert bleven beneden de veertig procent. Op 20 van de 22 stembureaus kwam het CDA als grootste uit de bus. Alleen bij Kiosk in Brukske en 't Stekske in Landweert boekte de PvdA meer stemmen. Bijna 32% van de 13-158 Ven raynaren die gingen stemmen brachten hun stem uit op Jan Loonen, de nummer acht van de de CDA-lijst. Hij werd met 4181 Venrayse voorkeurstemmen de grote triomfator. Bij de WD boekte John Ooster beek 655 stemmen en John Nies- sen, die 21e stond, kreeg er 54. Mathieu Emonts stond op de veertiende plaats van de PvdA. Hij was goed voor liefst 528 stem men. Bert Linskens, die zes plaat sen lager stond, kreeg er 143. Bij Groen Links kreeg de Ven rayse Helène Stevens 73 stem men. Zij stond op de 22e plaats vlak boven Guus Geurts uit Veu len die 18 stemmen wierf. Martinet Roling (D66) trok ruim 75% (453) van de 600 Venrayse stemmen op haar partij naar zich toe. Michelle Stevens, op de 21e plek bij de SP, wist 159 voorkeur stemmen te bemachtigen. De lijst van de individuele sco res in Venray. Zeventien kandida ten behaalden meer dan honderd stemmen. 1Jan Loonen (CDA/Venray) 4181 2. Martin Eurlings (CDA/Valkenburg) 1570 3. Odile Wolfs (PvdA/Gronsveld) 1098 4. Jos van Rey (VVD/Roermond) 4 773 5. John Oosterbeek (WDA'enTay) 655 6. Mathieu Emonts (PvdA/Venray) 528 7. Martinet Roling (D66/Venray) 453 8 Dickie Minken (PvdA/Wanssum) 398 9. Edwin Bus (SP/Heerlen) 361 10. Ger Driessen (CDA/Horst) 346 11. Ben Bettinger (GroenLinksA'enlo) 228 12. Pierre Seeverens (LPFAlaastricht) 178 13- Mat Vestjens (WDA'cnlo) 169 14. Michelle Stevens (SPA'enray) 159 15. Bert Linskens (PvdA/Venray) 143 16. Paul Wessels (D66/Gennep) 128 17. Harry van de Loo (CDA/Horst) 118 komen er 51 nieuwe vakken bij. Daarna worden de 77 bestaande parkeerplaatsen gerenoveerd. Tij dens deze renovatie is er tijdelijk minder parkeergelegenheid. Dit wordt opgevangen door eenzijdig parkeren langs de Stationsweg toe te staan. De gemeente betaalt een inves teringsbijdrage van 27.226 euro aan de NS. De kosten voor beheer en onderhoud van 9700 euro per jaar neemt de gemeente voor haar rekening. De onderhandelingen met de NS over de noodzakelijke uitbrei ding van het parkeerterrein lopen al langer. Sinds kort is er overeen stemming bereikt. Voor de uit breiding moet een strook van 280 vierkante meter openbaar groen sneuvelen. Om de overlast voor de bewoners van Stationsweg 211B - pal naast het parkeerter rein - te beperken wordt er een scheidingsmuur van gestapelde bloembakelementen aangelegd. Ook de openbare verlichting wordt opgeknapt en uitgebreid. Er is tevens gekeken naar alter natieve parkeerlocaties zoals het braakliggend terrein aan de over zijde van het spoor of op indus trieterrein de Hulst. Maar om vei ligheidsredenen vielen deze alternatieven af. In de gemeenteraad van Venray wordt géén debat gevoerd over normen en waarden. Dat schrijft het college in een brief aan de raadsleden. Bij de begrotingsbe handeling in oktober 2002 had Samenwerking Venray een motie ingediend om zo'n discussie te houden in het eerste halfjaar van 2003- Het .college wil ervan afzien. Volgens B en W zou het debat te weinig toegevoegde waarde hebben en teveel verzanden in een abstracte discussie die onvol doende resultaat zou opleveren. 'Ervaringen elders in het land met normen- en waardendiscussies bevestigen dit", aldus het college dat voorstelt het debat te koppe len aan de behandeling van de strategische thema's uit het colle geprogramma 'Perspectiefnota 2002-2006'. De Deeltaxi, die vanaf 1 januari 2003 door Noord-Limburg rijdt, is erg populair en wordt veel vaker gebruikt dan de gemeenten voor af dachten. Henk Bisschops (PvdA) wees in de commissie Mid delen op de keerzijde van de medaille. "Want hoe groter het succes hoe meer het de gemeente gaat kosten. Wat zijn de financiële gevolgen voor Venray", wilde de PvdA'er weten. Wethouder Hei dens (CDA) had de gevolgen nog niet in beeld. Hij zei wel dat dit onderwerp van gesprek is tussen de deelnemende gemeenten. Harrie Holtackers uit Oostrum is dinsdag benoemd tot vice-voor zitter van de centrale van oude renverenigingen en de senioren raad. Hij volgt Wim Claessens uit Ysselstevn op die jarenlang de vertegenwoordiger van de kerk dorpen was in het hoofdbestuur van de Venrayse overkoepelende ouderenvereniging. Harrie Holtackers nam vorig jaar afscheid als voorzitter van de Oostrumse dorpsraad en het dorpsradenoverleg.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7