De Glorie van de Sint Petrus'Bandenkerk van Venray Thuistrombolyse vergroot overlevingskansen bij een hartinfarct Bedplaza voor uw welverdiende nachtrust Houtzaagkampioenschappen Bibliotheek aan huis De Zonnebloem op vakantie Inschrijven peuterspeel en Teenz PEEL EN MM BEZORGEÏ Wijkraad Antoniusveld Omroep Venray Mossen, een wereld Op zaterdag 3 mei organiseert De Eikenhofkapel uit Oostrum in samenwerking met café zaal Back In Time te Oostrum voor de vijfde maal de Oostrumse Houtzaagkampioenschappen, in de afgelopen jaren is dit gebeuren uitgegroeid tot een prachtig spektakel waaraan 25 tot 30 zaagtcams mee doen. De combinatie van blaasmuziek en zaagwedstrijden, ondersteund door het enthousiaste publiek, staat garant voor een schitterende avond met sfeer en span- ning.Dat houtzagen niet alleen mannenwerk is laten al enkele jaren ook de deelnemende damesteams zien. Hoewel het wedstrijdelement zeker aanwezig is. is meedoen belangrijker dan winnen. De Eikenhof kapel uit Oostrum en blaaskapel de Notenbalkërs uit Gasselj staan garant voor een flinke portie zinvol muzikaal geweld. Zij nodigen vriendenclubs, verenigingen en families uit om met een of meerdere teams deel te nemen aan deze houtzaagwedstrijden. Zowel dames- als herenteams zijn welkom. Inschrijving is mogelijk tot uiterlijk 28 april. Inschrijfformulieren zijn verkrijgbaar bij café zaal Back In Time, Mgr. Hanssenstraat 29 in Oostrum. De inschrijving kost 6 euro per team, graag te voldoen bij opgave. Voor informatie, kan men contact opnemen met Herman Vermeulen, tel. 510852. Eenzaagteam bestaat uit vijf personen: twee zagers, twee helpers welke de boomstam op de plaats moeten houden op de zaagbok, en een coach. Helpers en coach ipogen meerdere zaagteams begeleiden. Bij de dames zijn uiteraard de zagers dames. Helpers en coach mogen echter van het mannelijke geslacht zijn PEEL EN MAAS Donderdag 20 maart 2003 - De bibliotheek aan huis is er voor iedereen die in de gemeente Venray woont, graag van de bibli otheek gebruik wil maken, maar niet zelf naar de bibliotheek kan komen door ouderdom, ziekte of handicap en ook niemand heeft om deze taak van hem of haar over te nemen. Wie gebruik wil maken van deze dienst kan telefo nisch contact opnemen met de bibliotheek, tel.nummer 581970. Er wordt dan een afspraak gemaakt voor een bezoek aan huis waarbij de mogelijkheden van de bibliotheek uitgelegd wor den. De gebruiker kan aangeven welke boeken bij voorkeur gele zen worden. Hierbij kan gekozen worden uit het gehele assorti ment van de bibliotheek. Daarna wordt de gebruiker doorgaans eenmaal per drie weken door een vrijwilliger bezocht, die telkens andere boeken meeneemt. Voor de bibliotheek aan huis service wordt het abonnementstarief inclusief afkoop leengeld in reke ning gebracht. Informatie over de tarieven en uitleenvoorwaarden staan in de speciale folder, welke op aanvraag toegestuurd wordt. Alle informatie over het aanbod van de bibliotheek is te vinden op de website www.obvenray.nl. Met tal van links naar andere inte ressante websites. De bekende tuinspecialist Romke van der Kaa verzorgt op donderdag 17 april in de biblio theek Venray een lezing. Zijn mooie tuinboeken zijn al een grote inspiratiebron, maar tijdens deze lezing mogen de aanwezigen nog meer van hem verwachten. Hij vertelt de kneepjes van het vak als het over het inrichten van de tuin gaat. Hij behandelt de basisprincipes van het ontwerpen en geeft diverse praktische tips. Romke van der Kaa beschikt over een grote kennis van zaken en heeft een eigenzinnig, veelal humoristische wijze van vertel len. Het is mogelijk om nu alvast een plaats te reserveren voor de lezing, telefonisch, aan de balie of per e-mail. De kosten bedragen 6 euro voor leden en 8 euro voor niet-leden van de bibliotheek. De bibliotheek is geopend dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. In een stralend zonnetje gin gen de gasten van de Zonne bloem maandagmorgen met een bus op weg naar Lemele, voor de jaarlijkse vakantie week van de Zonnebloem. Van 17 tot en met 22 maart worden de gasten door de vrij willigers in de watten gelegd. De Nationale Vereniging de Zonnebloem is een landelijke vrij willigersorganisatie die zich inzet voor langdurig lichamelijk zieken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen. Het regelmatig bezoeken van zieken en ouderen vormt het hart van de Zonnebloem. Daarnaast zet de vereniging ook tal van activitei ten, zoals dagtochten en aange paste vakanties, op touw. Volgen de week kunt u in Peel en Maas een verslagje over de vakantie week lezen. Op donderdag 27 niaa( gelegenheid om uw peutt melden op het kantoor Stichting, Merseloseweg gebouw Clockert) op de grond, meteen rechts m ingang. U bent daar welki sen 8.30 en 17.00 uur. Deze inschrijving is peuterspeelzalen Blokk (Kruidenlaan 161), Humt hoek (Bachstraat 14a), hoop (Hubènhof 67), Padi (Wilgenlaan 10) en het Spc (Kiosk 116). De inschrijfkosten hedra euro. S.v.p. gepast betalen kunt ook telefonisch o mail een inschrijfformul vragen op donderdag 27 a wel op tel. 586498 of peuti zalenvenray@hetnet.nl. inschrijving is definitief inschrijfgeld (17 euro) Stichting ontvangen is. U kunt uw peuter insc vanaf de leeftijd van 2 jaar, 2,5 jaar worden de peutei plaats is, geplaatst op dej speelzaal én de groep keuze. Plaatsing van de peuter peuterspeelzalen gebeurt orde van de inschrijfdatui sommige groepen besta wachtlijst. Alle peuterspeelzalen Stichting Peuterspeelzalen hanteren dezelfde werkw hebben prima voorziei Ook wordt op alle peuters len dezelfde inkomensafha ke ouderbijdrage geheven, Voor Peuterspeelzaal het huis (Kiosk 116) bepaalt d dinator van de Stichting peuters daar kunnen geplaatst en in welke volgt Teenz in Vierlingsbeell op vrijdag 21 maart een dro Ze vertrekken rond 19.30t uit het Gryphus gebouw ri de dropzone en verwachl 0.30 weer terug te zijn il Iingsbeek. De kosten bcr vijf euro. Dus ben je niet h het donker en houd je een beetje uitdaging geef snel op: maiI2teenz@yah( www.gryphus.nl/teenz, tt 06-20358689. Teenz-actit zijn bedoeld voor middt schooljongeren tot en met If uit Vierlingsbeek en omstreb Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDL001 DE TELEGRAA! Neem dan contact op n Verspreïdingsburo "PERIODIEK^ Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray In verband met de terugkeer telijke wijze in zijn nieuwe van het beeld van Petrus Paus, kleurenpracht aan de Venray- dat op zaterdag 5 april op fees- se bevolking zal worden gepresenteerd, zal Peel en Maas een viertal artikelen wij den aan de Sint Petrus'Banden Kerk, haar beeldenschat in het algemeen en aan het grote beeld van Petrus Paus in het bijzonder. Deel 1 is vorige week verschenen Aan de wieg van Venrays goti sche kerkgebouw, staat een Ven- rayse zoon, Gysbertus van der Gaet, die als student aan de uni versiteit van Keulen bevriend geraakte met ene Aeneas Silvio Piccolomini, die in 1459 tot paus werd gekozen. Van der Gaet trok met hem mee naar Rome en kreeg daar verschillende belangrijke opdrachten die hij blijkbaar met zo'n goed gevolg vervulde dat de paus hem overstelpte met allerlei zeer lucratieve baantjes: naast geheim kamerheer (handig om in het vervolg zijn belangen goed te kunnen bepleiten) werd hij kanunnik van maar liefst vier kapittels (een in Utrecht, twee in Keulen en in Lübeck) Daarnaast werd hij nog pastoor van twee parochies tegelijk (Venray en Rot terdam). Deze baantjes (toen pre benden genaamd) hebben hem geen windeieren gelegd want hij schijnt ontzettend rijk geworden te zijn. Maar gelukkig voor Venray heeft hij zijn invloed en zijn rijk dom niet slecht besteed, want Venray heeft er zijn prachtige kerk aan te danken. De belangrijk ste "geldbron" voor de bouw van onze kerk zal waarschijnlijk toch de aflaatbrief zijn geweest die Paus Pius II in 1462 aan "zijn vriend" Gysbertus de Foramine (zo had van der Gaet zijn naam verlatijnst) gaf, waarin een aflaat werd toegezegd aan iedereen die zou helpen bij de wederopbouw van de in verval geraakte kerk van Venray. Van der Gaet hoefde op de preekstoel maar te zwaaien of te laten zwaaien (hij is vóór zijn dood slechts drie keer in Venray gesignaleerd!) en onze voorou ders stonden klaar om graafwerk te verrichten, stenen te bakken en te versjouwen, steigerhout te organiseren, kortom gratis al het werk te doen wat nodig is om de vaklui "hun" kerk te laten bou wen. In die tijd stonden Kerk en Geloof nog boven alle twijfel ver heven. Men geloofde nog heilig in wat de kerk bij monde van haar geestelijken verkondigde. Men geloofde echt en vast dat men hier slechts "even" enkel en alleen op aarde leefde om later in de hemel te komen en dat alles wat men deed in dienst van dat ideaal moest staan wilde men er zeker van zijn dat men de eeuwi ge gelukzaligheid zou bereiken. Iedereen wilde in de Hemel komen. En die hemel werd aanschou welijk gemaakt in het kerkge bouw als het huis van God, waar de Heer woonde met zijn heili gen. Daarom was niets goed genoeg, niets mooi genoeg en geen moeite te zwaar om van dat kerkgebouw een indrukwekkend, schitterend en waardig huis van God te maken. Dat huis was het Hemelse Jeruzalem, een vooraf beelding, een voorproef zelfs van de Hemel, dat was dé plaats waar de mens zich elke week even in de hemel kon wanen: daar werd mooie muziek en zang ten gehore gebracht, daar schitterde het licht van ontelbare kaarsen op zilveren of koperen kandelaars en luch ters, daar snoof men de heerlijke geur op van brandende wierook, daar traden de priesters op in mooie gouden gewaden en vier den er de liturgie met gouden of zilveren vaatwerk en baden zij in mysterieuze en indrukwekkende gebarentaal vol diepe symboliek. Daar vierde men alle feesten: doop, communie, huwelijk. Daar rouwde men samen met de hele parochiegemeenschap om het verlies van dierbare doden. Daar konden dé mensen al hun ellen de, al hun angsten, al hun zorgen kwijt. Daar kreeg men troost en voelde men zich verlost van alle zorgen en angsten. Daar stond voor elke kwaal en elke zorg een lieve en machtige heilige klaar die kon genezen en helpen. Van daar trokken de mensen weer getroost en gesterkt naar huis. Men was er immers zeker van even in Gods tegenwoordigheid geweest te zijn. Zonder dat geloof is het niet te verklaren hoe een handjevol men sen, (alle te samen hooguit 1500 tussen Horst en Vierlingsbeek en de Peel en de Maas!) in twintig jaar tijd, hier zo'n kolossaal Gods huis heeft kunnen bouwen terwijl men zelf, verstoken van elk com fort en in lemen hutten wonend, een armoedig leven moest leiden. Een Godshuis dat de eeuwen heeft getrotseerd en nog altijd let terlijk en figuurlijk hemelhoog boven het huidige Venray uitto rent. Gysbertus van der Gaet is gestorven in Xanten in 1493 maar is begraven in "zijn" kerk te Ven ray op het priesterkoor. De resten van zijn grafsteen zijn momenteel ingemetseld aan de westkant tegen de toren. In zijn testament schenkt hij zijn potten en pannen, zijn met hermelijn afgezette pelsmantel en zijn beste bed aan zijn geliefde Rick van Zutphen, waarbij hij drie kinderen had verwekt. Zij mag ook tot aan haar dood in zijn huis te Venray blijven wonen. Aan de kerk zelf schenkt hij een bedrag van 500 gouddukaten om een zogenaamd "heilig graf" (een beeld van Christus, zoals hij op goede Vrijdag in het graf was gelegd, zoals dat in vele kerken toentertijd aanwezig was) en een luchter aan te schaffen voor het hoogkoor. Van heel noord en midden Lim burg, ja van heel Nederland, is de St. Petrus' Banden de rijkste kerk wat haar beeldenschat betreft. Maar daarover meer in een vol gende artikel. Wijkraad Sint Antoniusveld houdt op maandag 24 maan haar jaarvergadering in de Kiosk in het Brukske. De vergadering begint om 20.00 uur. Op de agenda staat onder andere het jaarverslag 2002, de bestuursver kiezing, de begroting 2003 en het spreekrecht publiek/rond vraag. Nieuwe kandidaten voor het bestuur van de wijkraad kun nen zich statutair tot vrijdag 21 maart 20.00 uur schriftelijk aan melden bij het secretariaat (Sint Servatiusweg 80). Aansluitend aan de jaarvergadering zal Willy Sassen, gemeentelijke wijkbe heerder van Sint Antoniusveld een toelichting geven op het pilot project wijkgericht wijkbe heer. De gemeente gaat het onderhoud van groen en straat voorzieningen afstemmen met de wijkraad. Bij de Lokale Omroep Venrav wil een wekelijkse uitzending ver zorgen met betrekking tot de ope ratie Tulip Guardian van de Groep Geleide Wapens in Turkije, die zowel in de regio De Peel te belui steren valt als ook in het inzetge bied. Onderdelen van het pro gramma De Uitzending kunnen zijn: wetenswaardigheden, bood schappen van het thuisfront (groetjes, verjaardagswensen) informatie uit het inzetgebied, maar ook verzoekplaten (verzoe ken uit het inzetgebied voor het thuisfront en andersom). De start van het programma De Uitzen ding zal niet eerder plaatsvinden dan nadat bij het detachement in het inzetgebied een zekere vorm van rust is te constateren. Enkele keren per jaar is het tijd voor Klojo Café. Zaterdag 22 maart is het weer zover. Tijdens deze live uitzendingen kunnen Nico en Paul helemaal uit hun dak gaan. Alle toeters en bellen wor den letterlijk uit de kast getrok ken en er is alleen maar plaats voor feestmuziek. Klojo cafe is te beluisteren van 17.00 tot 18.00 uur. PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur natuur zijn onder andere het geschikt maken van de bodem voor hogere planten, bijvoorbeeld op stuifzand, brandplekken, steile hellingskanten of akkers. Veel mossen zijn dan ook echte pio niers. Anderen beïnvloeden de temperatuur en de vochtigheid van de bodem door deze als een soort deken af te dekken. Ze bie den daar vaak een geschikt leefmi lieu voor veel kleine dieren. Ook kunnen ze een goede kiembodem vormen voor zaden, of er juist voor zorgen dat de kieming wordt tegengegaan. En dan zullen we het nog maar niet hebben over de Veenmossen. Zonder deze plan ten zou er nooit veen ontstaan zijn. Sinds de invoering van de thuistrombolyse, ruim een jaar geleden, hebben mensen in de regio Noord-Limburg die worden getroffen door een hartinfarct een grotere kans om te overleven. Dit is de belangrijkste conclusie uit de evaluatie van liet afgelopen jaar. Maar liefst 59 patiënten met een middelgroot tot groot infarct werden behandeld en bij alle patiënten werd tijdswinst geboekt, waardoor de schade voor de patiënt kon worden beperkt. Bij 38 patiënten werd binnen twee uur na het begin van de klachten gestart met de behan deling. Een dergelijk resultaat kan worden vergeleken met een behandeling in een gespeciali seerd ziekenhuis waar gedotterd kan worden. Thuistrombolyse is een metho de waarbij patiënten met een groot tot middelgroot hartinfarct de medicatie al thuis krijgen toe gediend in plaats van na opname in het ziekenhuis. Om dit te bewerkstelligen zijn alle Noord Limburgse ambulances uitgerust met geavanceerde hartbewakings- apparatuur dat behalve het meten van onder meer bloeddruk en zuurstofgehalte in het bloed, heel nauwkeurig hartfilmpjes (ECG's) kan maken, onderzoeken en via faxmodem verzenden. Dit appa raat is voor het ambulanceteam een belangrijk hulpmiddel bij het stellen van de diagnose. Het regis treert of er sprake is van een har tinfarct, maar geeft ook aan hoe groot het is. Wanneer de klachten van de patiënt wijzen op een har tinfarct en dit wordt bevestigd door de apparatuur, kan de ver pleegkundige ertoe overgaan het medicijn toe te dienen. Voor de thuistrombolyse wordt een strak landelijk protocol gehanteerd. Iemand krijgt een hartinfarct als een bloedstolsel, ook wel trom bus genoemd, de kransslagader verstopt. Om dit bloedstolsel direct op te lossen, waardoor het bloed weer kan gaan stromen, krijgt de patiënt stolseloplossende medicatie - de zogenoemde trom- bolytica - toegediend. Bij deze behandeling is snelheid een essentiële factor. Een half uur na de eerste klachten begint bescha diging op te treden van dat gedeelte dat door de verstopte kransslagadër van bloed wordt voorzien. Normaliter krijgen de patiënten met een hartinfarct de medicatie pas in het ziekenhuis toegediend. Met de thuistrombo lyse is het moment van de start van de behandeling aanzienlijk vervroegd. Is men er snel bij, dan kan de schade voor het hart van de patiënt worden beperkt. Na ruim een jaar kan worden gesteld dat de thuistrombolyse succesvol in de regio Noord-Lim burg is ingevoerd. De tijdswinst is groot en de methode werkt naar tevredenheid bij patiënten en hulpverleners. Alternatief is het direct aanbieden van patiënten bij een centrum waar gedotterd kan worden. Echter, gezien de uitge strektheid van de Regio Limburg Noord en de lange aanrijtijd naar gespecialiseerde centra waar gedotterd wordt (Eindhoven, Maastricht, Nijmegen) en hun beperkte opvangcapaciteit, heeft de thuistrombolyse nadrukkelijk de voorkeur. Sinds 1 januari 2003 is de ambu lancedienst van VieCuri verzelf standigd in de nieuwe stichting Regionale Ambulance Voorzie ning Limburg Noord. Behalve de ambulancedienst van VieCuri is ook de Ambulancedienst Engelen Midden Limburg BV en de verant woordelijkheid voor de meldka mer opgegaan in de nieuwe RAV. Gezien de positieve resultaten het afgelopen jaar, zal de RAV de thuistrombolyse in Noord-Lim burg voortzetten en de kwaliteit van de behandeling waarborgen. Daarnaast zal de invoering in Mid den-Limburg volgen. De wens is hiermee nog deze zomer te kun nen starten. Met vijftienhonderd vier kante meter en een bijzonder ruim assortiment is Bedplaza in Bakel een van de grootste speciaalzaken in de omgeving. De zaak van Eugene van den Bosch en Paul Hageman is inmiddels een begrip in de regio geworden, met een grote tevreden klantenkring. Specialisten in slaapcomfort is de ondertitel die de twee onder nemers aan hun zaak mee hebben gegeven. En terecht? want als u een bezoek brengt aan Bedplaza zult u er een zeer uitgebreide col lectie vinden in de ruimste zin van het woord. In het assortiment van Bedplaza ligt het accent op het middensegment. Met uitstap jes naar beide uitersten. Dus men heeft ook producten voor mensen met een kleinere beurs en voor mensen die topproducten zoe ken. In het assortiment van Bed plaza vindt u ondermeer de mer ken Ubica, Cinderella. Damai, Eastbom en Avek. Bedden zijn er in alle soorten en maten, van de meest eenvoudige latten- en spi raalbodem tot viermotorige en afstandbediende systemen. "Daar naast hebben we veel keuze in kastsystemen en mag je zeggen dat we specialist zijn in box- springs .aldus van den Bosch. De ondernemers hechten veel waarde aan persoonlijk contact. Hageman: We vinden het belangrijk dat we onze klanten voorzien van uitgebreide informa tie en een persoonlijk slaapadvies. Belangrijker is nog dat in het natraject, dezelfde service en aan dacht gegeven wordt. Vaak stopt de service op het moment dat de koop gesloten is. Zo willen wij zeker niet werken. Een persoon lijk advies, snelle levering en goede service staan bij ons hoog in het vaandel." Als specialisten in slaapcomfort hebben de ondernemers van Bed plaza alles in huis voor een goede en gezonde nachtrust. Zoals de vision schotelbodem, een revolu tionaire bedbodem. Deze bedbo- dem past in vrijwel ieder ledikant en past zich volledig aan de lichaamshouding aan. De innova tieve -schotelelementen kunnen in alle richtingen bewegen en onder steunen. Toepassing van zeer duurzame materialen waarborgt dat de elementen blijvend veer krachtig zullen zijn. Het bijzonde re van de vision schotelbodem is dat de drukbelasting wordt weg genomen door spreiding van de schotels. De wervelkolom krijgt optimale ondersteuning, spieren en gewrichten worden minimaal belast. Lichaam, hoofd, rug en voeten krijgen precies de juiste tegendruk. De vision schotelbo dem garandeert een jarenlange optimale nachtrust. De garantie termijn bedraagt tien jaar. De revolutionaire traagschuim- matras heeft zijn oorsprong gevonden in samenwerking met NASA. Door middel van de bijzon dere eigenschappen van het Medicpro- slowfoammatras ont staat een perfecte drukverdeling die het totale ligcomfort verbe tert. Rug-, spier- en gewrichtspij nen zullen sterk verminderen. Medicpro-traagschuimmatras- sen worden veelal gebruikt in zie kenhuizen en revalidatiecentra en worden aanbevolen door medici en therapeuten. Bedplaza is specialist in box- springs, de verende bedbodem. Een boxspring bestaat uit een ste vige boven en onderlaag met daar tussen een binnenvering die over het gehele oppervlak van het bed is aangebracht. Deze verende bed bodem maakt de boxspring, zeker in combinatie met een goede matras, zeer comfortabel. Box- springs zijn er in velerlei uitvoe ringen en van vlak tot volledig elektrisch met afstandbediening. De boven en onderlaag van de boxspring zijn volledig gestoffeerd, in diverse kleuren en dessins. Bedplaza heeft deze als specialist in diverse merken en in Op donderdag 27 maart houdt de Kring Venray van het Natuur historisch Genootschap Limburg een dialezing over Mossen. Jan Kersten, amateurbryoloog zal deze avond op een uitstekende manier verzórgen. De avond begint om 20.00 uur in het Gemeenschapshuis van Oostrum, Watermolenstraat 1 (tegenover de Rabobank). De. toegang is gratis en ook geïnteresseerden zijn van harte welkom. Ondanks dat er in de omgeving van Venray mogelijk wel meer dan driehonderd soorten mossen voorkomen zullen slechts weinig mensen hier weet van hebben. Hierbij zijn de korstmossen nog alle prijsklassen. KASTEN Opgeruimd staat netjes. Onder dit motto vindt men bij Bedplaza een zeer ruime collectie aan slaap- kamerkasten en opbergsystemen. In augustus vorig jaar heeft de consumentenbond een uitgebrei de test gedaan naar Boxsprings en pocketvering matrassen. Uit deze test zijn een aantal produkten naar voren gekomen welke bij Bedplaza verkrijgbaar zijn. Zo heeft de Pulsar boxspring van het merk Eastborn een zeer goed testoordeel gekregen. Voorts is het pocketvering matras Dreamer als beste getest en heeft dan ook het predikaat Beste koop gekre gen. Bedplaza heeft de komende weken een spectaculaire actie aangaande deze matras. Zo krijgt elke klant bij aanschaf van het Dreamer pocketveren matras 349,-) een schitterend donzen dekbed cadeau. Verder zijn er diverse spectaculaire aanbiedin gen in boxsprings, kasten,slaapka mers en textiel. Kortom, het is altijd de moeite waard om een bezoek te brengen aan Bedplaza in Bakel. Met meer dan honderd slaapkamer en een ruime sorte ring aan tienerkamers, kasten, bodems en matrassen en box springs kan Bedplaza zich met recht een specialist in slaapcom fort noemen. Bedplaza vindt u aan de Brak ken 1 in Bakel en beschikt over voldoende gratis parkeergelegen heid. Telefoonnummer: (0492) 340505 eens niet meegerekend! Onbe kend maakt onbemind, zullen we maar zeggen. Toch zijn mossen overal te vinden, zelfs in huis. Bui tenhuis zijn nauwelijks plaatsen te bedenken waar we geen mossen aan kunnen treffen: rondom het huis tussen trottoirtegels en straatklinkers, op muren, daken en bomen, op stuifzand en in water en op vele plaatsen in de vrije natuur. Kortom overal kun nen we mossen verwachten. Aan al deze verschillende standplaat sen hebben allerlei soorten mos sen zich in de loop van de evolu tie aangepast. Over heel Nederland gezien wel meer dan vijfhonderd soor ten. Functies van mos in de

Peel en Maas | 2003 | | pagina 16