KI/el ebsite en Stemwijzer Subsidie voor éelpen kiezer vuilwatertanks eugdhulpverlening geeft inzicht in Jn/achttijden Amateurarcheologen willen opnieuw aan de slag op De Hulst II Kleurknutselplaat Speel-o-theek aar van de Boerderij imburg officieel van start Vrouwen en geweld Lezingencyclus bibliotheken ?agkBW MAAS Donderdag 6 maart 2003 - Pagina 7 De provincie Limburg gaat met een subsidie de recreatie- vaart stimuleren om vuilwa tertanks te laten inbouwen. Momenteel loost naar schat ting nog 90% van deze sche pen, vooral pleziervaartuigen, rechtstreeks op het opper vlaktewater. Gedeputeerde Ger Driessen (waterbeleid) heeft dit bekendge maakt tijdens de Praktijkdag 'Schone omgeving - schoon water' op woensdag 26 februari in con grescentrum Fortunato. De prak tijkdag over het aanpakken van de zogeheten diffuse waterverontrei niging is een initiatief van de pro vincie Limburg samen met Rijks waterstaat directie Limburg en Zuiveringschap Limburg. Het tegengaan van vervuiling door de recreatievaart is een van de speerpunten in het eerder deze maand door Gedeputeerde Staten vastgestelde Gemeen schappelijk Actieprogramma Dif fuse Bronnen Limburg (GAP). Dat geeft duidelijk aan, wie met welke oplossingen'aan de slag kan. Op dit moment beschikken alleen de nieuwere types plezier vaartuigen over een vuilwater- tank. De booteigenaren kunnen het afvalwater lozen op inzamel punten aan de wal, meestal in jachthavens. Die inzamelpunten bestaan al, verspreid over Lim burg. Het inbouwen van een vuil- watertank is overigens niet in alle boten even goed mogelijk en kan in kosten zeer uiteenlopen. GS verwachten echter dat een subsi die van 340 euro per vaartuig een stimulerend effect kan hebben. Naar schatting zijn er in Lim burg 5000 ligplaatsen voor recre atievaartuigen. GS hebben hier voor nadere beleidsregels vastgesteld en zullen deze de komende maand publiceren. Daarna kunnen booteigenaren aanvragen indienen. linsdag 11 maart 2003 zijn verkiezingen voor de Pro- re? iciale Staten. Veel Neder- iders blijken niet goed te er(!< ten wat het provinciaal ituur doet en zijn daardoor tder gemotiveerd om te stemmen. nderen vinden dat er niets te zen valt en laten het om die op de verkiezingsdag afwe- Jammer en onnodig vindt het ituut voor Publiek en Politiek Volgens hen valt er op 11 ariwel degelijk iets te kiezen, internet komt het IPP de kie zer dan ook graag te hulp met onafhankelijke informatie. Op de website www.allesoverdeverkie- zingen.nl kunt u dagelijks een selectie van het provinciale ver- kiezingsnieuws volgen of per pro vincie de politieke programme ring op radio en tv bekijken. Onder het kopje 'Service' vindt u verkiezingslinks, informatie over deelnemende partijen, veelgestel de vragen, een verkiezings-ABC en uitslagen. Verder wordt u kort en bondig geïnformeerd over de werking van zowel de provincie als de Eer ste Kamer. De Provinciale Staten kiezen immers de 75 leden van de Eerste Kamer. Via de website kunt u ook naar 'Kandidaat op Maat', een handig programma om de kandidaat van uw keuze te selecteren; En wie zich wil oriënteren op de belang rijkste verkiezingsthema's kan terecht bij de 'Programvergelijkin gen'. In telegramstijl zijn de stand punten van alle partijen in alle twaalf provincies ten aanzien van bestuur en financiën, verkeer en vervoer, natuur en milieu, wonen en werken, welzijn, zorg en cul tuur verwoord. Als u alle informa tie hebt doorgenomen, kunt u via de 'StemWijzer' een gratis en onaf hankelijk stemadvies krijgen. Op wwvw.stemwijzer.nl klikt u op de provincie waar u woont, waarna u een aantal stellingen krijgt voor gelegd van actuele thema's in uw provincie. Na beantwoording hiervan berekent het programma uw stemadvies en laat in afnemende rangorde de voorkeur voor de andere partijen zien. Vervolgens kunt u per partij alle standpunten bekijken en die vergelijken met uw eigen antwoorden. Er valt dus wel degelijk iets te kiezen op 11 maart! Op 8 maart Internationale Vrou wendag is het vijf jaar geleden dat Vrouwen van Aan den lijve ervaren naar buiten traden om het stilzwij gen van vrouwen met geweldserva- ringen te doorbreken. Inmiddels bestaat de Stichting van vrouwen van Aan den lijve ervaren een jaar. Een op de drie vrouwen heeft te maken met geweldservaringen en is hierdoor slachtoffer. Geweld tegen vrouwen vindt plaats in alle lagen van de bevolking. Daarom willen vrouwen van Aan den Lijve Ervaren op Internationale Vrou wendag laten horen dat ook men senrechten, dus ook vrouwen wor den gerespecteerd. Zij leven nog steeds in een maatschappij waar diepgaande ongelijkheden zijn, waar geweld de gewoonste zaak van de wereld is. Zij willen dat het zwijgen hierover doorbroken gaat worden en roepen vrouwen op deze dag op om te reageren wan neer zij ervaringen hebben met geweldservaringen. Het zwijgen van vrouwen zal dan een spreken gaan worden, zodat geweld tegen vrouwen niet langer meer getoler eerd wordt. Voor meer informatie of een brochure over Aan den lijve Ervaren: bel dan 06 30578955 of 0478 569069. Emailen kan ook: aandenlijveervaren planet.nl Dit jaar bestaat de Speel-o-theek in Venray twintig jaar. Een moment om bij stil te staan, zeker omdat de Speel-o-theek opgezet is door en nog steeds draait door mensen die enkel op vrijwillige basis werken. Met name de mama's van de jaren '80 zijn destijds met ontzet tend veel enthousiasme dit pro ject gestart, vaak met de kinderen aan de hand. Sommigen zijn nu nog nauw betrokken bij het reilen en zeilen van de Speel-o-theek. Vaak hebben de mannen ook een steentje bijgedragen en nu nog zijn heren actief om bijvoorbeeld speelgoed dat stuk is te repare ren. De nieuwe vrijwilliger zien ze echter steeds minder; dat heeft met name de laatste vraag naar nieuwe bestuursleden uitgewe zen. Geen enkele reactie. De hui dige verwachting is dat de Speel- o-theek met steeds minder mensen draaiend gehouden wordt, niet iets om naar uit te zien en ze hopen dat dat niet het geval zal zijn. De Speel-o-theek is uitgegroeid tot een volwassen organisatie die niet alleen zoekt naar het zoge naamde verantwoorde speelgoed, maar ook naar speelgoed dat bij voorbeeld kostbaar is in aanschaf en toch geweldig is om een paar weken in huis te hebben. Bijvoor beeld Bob de Bouwer-speelgoed, groter buitenspeelgoed, een com putertoetsenbord voor de aller kleinsten. Duplo, lego, Knexx, Barbie-poppen enzovoort. De nieuwste gezelschapsspelen kunnen geleend worden, bijvoor beeld Lord of the Rings. Ze heb ben van gezelschapsspelen ook regelmatig de Junior-versie in huis. De Speel-o-theek, al twintig jaar - voor kinderen van 0 tot 12 jaar, voor oma's en opa's die enke le weken iets nieuws, iets anders in huis willen hebben. In feite is iedereen een graag geziene gast in de Speel-o-theek. Als feestelijk tin tje wordt in de Speel-o-theek vanaf deze week aan alle kinderen een kleur-knutselplaat uitgereikt. Maak iets moois, lever je knutsel werk in op 3 april en er wacht een verrassing. Op Goede Vrijdag 18 april gesloten vanaf 18.00 uur en op Koninginnedag (30 april) gesloten. De vier stedelijke bibliotheken Venlo, Roermond, Venray en Weert hebben de handen ineen geslagen. Op het gebied van pro motie gaan zij samenwerken. De vier bibliotheken willen zich met deze bundeling van krachten, gezamenlijk en eenduidig naar buiten toe presenteren. Met als resultaat een kwalitatief beter pro duet en tegelijkertijd een verho ging van het rendement en een kostenbesparing. De eerste gezamenlijke actie is een lezingenprogramma. In elke bibliotheek passeren vier actuele onderwerpen de revue. De start van de lezingen valt samen met de boekenweek. Het onderwerp van de boekenweek, namelijk 'Styx: leven en dood in de letteren' is ook het uitgangspunt van de eer ste lezingen. Per bibliotheek ver zorgt een lokale uitvaartorganisa tie een informatieve avond over de aspecten van een begrafenis of crematie. Hoe boeken een steun kunnen zijn bij een overlijden komt ook aan bod. De tuin is het tweede onder werp van de lezingen. Romke van dë Kaa is de spreker op deze vier avonden. Deze alom gerespec teerde schrijver van tuinboeken als 'Buiten de perken' en 'De getemde wildernis' beschikt over een grote kennis van zaken en heeft een eigenzinnige, veelal humoristische wijze van vertel len. Naast tuinieren en schrijven verzorgt Romke van de Kaa ook een wekelijkse tuinrubriek voor de regionale radio en televisie en stelt hij ieder jaar de Tuinscheur- kalender samen. Naar aanleiding van de weken van het reisboek is het onderwerp van de lezingen in de maand mei reizen. Per bibliotheek vertelt een vrijwilliger van Wereldcontact over zijn/haar favoriete land. Zij hebben deze landen veelvuldig bezocht en beschikken over een schat aan tips en adviezen. Als afsluiter van deze lezingen komt er in het kader van de maand van het spannende boek een voorlichter van de lokale poli tie naar de bibliotheek. Deze avonden worden gevuld met ver- halen over bloedstollende gebeur tenissen in eigen regio. Geruch ten zullen worden bevestigd of ontzenuwd. Vrijdag hebben de Limburgse 0112 tellingen voor jeugdhulpverle- ng een unieke website in ncn briiik genomen: www.jeugd led glimburg.nl. Op deze website 'nde irden wekelijks de actuele niei chttijden voor jeugdhulpverle- is' ig openbaar gemaakt. Daarmee leggen de instellingen 'de feite in het openbaar verant- lording af over het terugdrin- 0r. n van de wachttijden. Voor de derlandse jeugdzorg is dit nut iek. De website is in opdracht 'pu n de provincie Limburg ontwik- pan ld Het is voor het eerst dat lellingen voor jeugdhulpverle- ng in een provincie gezamenlijk registratie van wachttijden uni form en via een publieke website voor iedereen zichtbaar maken. De website maakt onderdeel uit van het programma 'Aanval op de wachtlijsten'. In het aanvalspro- gramma heeft de provincie Lim burg, samen met de instellingen voor jeugdhulpverlening als doel geformuleerd: nul wachtenden op 1 januari 2004 (bij gelijkblij vende instroom). De cijfers op de website gaan terug tot 1 juli 2002. Dit maakt het mogelijk de ontwik kelingen in wachttijden goed te volgen en te analyseren. In eerste instantie zijn de cijfers opgeno men van de zorgaanbieders (XONAR, Stichting Zorgcircuits en Rubicon Jeugdzorg). Bureau Jeugdzorg volgt op zeer korte termijn. Wekelijks worden de cijfers op de website geactuali seerd. Dit gebeurt door de zor gaanbieders en Bureau Jeugdzorg zelf. Naast cijfermateriaal wordt de website ook gebruikt als com municatiemiddel tussen alle betrokkenen bij jeugdhulpverle ning. Er komen actuele berichten en presentaties op de website over jeugdhulpverlening c.q. jeugdzorg en er is een agenda van belangrijke data voor workshops, conferenties enzovoorts. De web site is ontwikkeld in opdracht van de Provincie Limburg. Met de ont wikkeling is een bedrag gemoeid van 25.600 euro. jVorige week donderdag verricht- gedeputeerde Martin Euriings ïltuur) in het Limburgs Museum Venlo de provinciale aftrap voor t Jaar van de Boerderij'. Tijdens f themajaar vinden in heel Lim- "g activiteiten en evenementen evc als elders in Nederland. q jaar brengt de unieke waarde euc n 'let Nederlandse platteland "der de aandacht, ook voor de ekomst. "De achterliggende dachte van het Jaar van de Boer- hj is aandacht te vestigen op de baarheid van het platteland in toekomst. Juist de jongeren van tdaag zullen daarin een belangrij- gaan spelen. We nodigen alle holen en leerlingen in Limburg 'omaan activiteiten in het thema- en] lr c'ecl fe nemen", aldus Martin de; things. De Montessorischool Venlo ontvangt een waardecheque die een educatief pakket vertegen woordigt met onder andere een gratis trip naar een streekmuseum in Limburg, een bezoek aan een boerenbedrijf en ondersteunende onderwijsmiddelen. Tijdens de feestelijke start, donderdag 27 februari vanaf 14.30 yur, licht Jean van der Linden, voorzitter van Boer derijstichting Limburg, het belang van dit bijzondere jaar toe. Het behoud van de boerderij en haar cultuurhistorische en landschappe lijke waarden staan daarin centraal. Het Limburgs Museum schetst een beeld van de typisch Limburgse boerderij in verleden en heden. Gedeputeerde Martin Euriings geeft vervolgens het officiële startschot voor het Limburgse Jaar van de Boerderij. In heel Limburg zijn tal van enthousiaste initiatiefnemers inmiddels druk met het opzetten van uiteenlopende evenementen en activiteiten. Zo is het vanaf het voorjaar mogelijk mee te doen aan een museumestafette langs de diverse Limburgse musea. Speciale fiets- en wandelroutes bieden de kans het Limburgse platteland eens op een andere manier te leren ken nen. Ook zijn er uiteenlopende pre sentaties, tentoonstellingen en lezingen over de huidige én toe komstige functie van de boerderij in een veranderend landschap in Limburg. Meer informatie over de activiteiten is te vinden op www.jaarvandeboerderij.nl. Wie ideeën heeft om de boerderij of het Limburgs platteland in de spotlights te plaatsen, kan mailen naar 2003j2Uirboerderij@imagro.nl. Archeologische Werkgroep Venray verdient een beter lot Onlangs vond een excursie plaats naar de opgravingen aan de Maasboulevard in Venlo. Daar zijn inmiddels de eerste panden gesloopt voor de aan leg van een ondergrondse par keergarage en voor de verdere ontwikkeling van het gebied langs de havenkade. Onder de excursiedeelneniers ook drie belangstellende leden van het Heemkundig Genootschap uit Castenray, te weten Hay en Jan Strijbos en Hay Willemssen. Een verslag van drie bevlogen amateurarcheologen. De deelnemers aan de excursie werden ontvangen in het Lim burgs Museum door drs. Wim Hupperetz, als conservator geschiedenis prehistorie/Romein se tijd/Middeleeuwen) verbonden aan dit museum. Aan de hand van een aantal dia's schetste hij een historisch beeld van het gebied langs de Venlose Maaskade. Het is vrij algemeen bekend dat in de 14de eeuw de stad omzoomd werd door een verdedigingsmuur. Een gerestaureerd restant van deze in de 19de eeuw verdwenen stads muur staat nog als een wat vreemdsoortig monument langs de havenkade. Door de bouw van de toekomstige parkeergarage, die drie tot vier lagen de grond in gaat en door andere bouwactiviteiten die binnenkort gaan plaatsvinden in dit gebied, wordt de bodem ver stoord en komt er tijdelijk een groot werkterrein vrij voor archeo logisch onderzoek. Rond 1980 ont dekte men bij de bouw Viin schouwburg De Maaspoort sporen van een Romeinse nederzetting in dit gebied. De archeologische dienst is dan ook vol verwachting wat men nu onder de te slopen gebouwen zal aantreffen. De win kel- en woonpanden, die ten behoeve van de nieuwe Maasbou- ae!je2oje£/j ueeeeéMi&JoM iu-HetteisuuuuA otxeue&cKogHer uereaouieeas&x. fa&ie -ns ///itncji - levard tegen de grond gaan, zijn architectonisch en historisch gezien van weinig belang. Het zijn uitsluitend naoorlogse gebouwen, omdat in 1945 de half verwoeste gebouwen door geldgebrek niet herbouwd werden. Complete nieuwbouw bleek een stuk goed koper te zijn. "Na de uiteenzetting in het Lim burgs Museum en een vluchtig kijkje in de Romeinse Zaal wandel den we via de binnenstad naar het opgravingsterrein aan de Maaska de. Behalve wat Middeleeuwse muurresten viel er weinig bijzon ders waar të nemen. De toelich ting van de heer Hupperetz maak te de excursie nog enigszins de moeite waard. Ook het bezoek aan het opgravershuis, waar enkele vondsten te zien waren, bracht let terlijk (de lichtschakelaar van de kelderruimte, waar Romeins aarde werk lag, was onvindbaar) weinig opzienbarends aan het licht en met een licht gevoel van deceptie keerden we huiswaarts", aldus Jan Strijbos. De excursie vormde het sluitstuk van een door het LGOG Horst georganiseerde archeologie- cursus. Dat archeologie bij steeds meer mensen in de belangstelling komt te staan, bleek eens te meer uit het feit dat liefst 38 personen uit de regio van Bergen tot Kessel zich voor de cursus hadden aange meld. Zo ook dus de drie leden van de Stichting Heemkundig Genoot schap Castenray. Twee van hen volgden vorig jaar al een uit tien lessen bestaande archeologiecur- sus in Venray. "In de Horster cur sus kwam de bewoningsgeschie- denis van Noord-Limburg aan bod. Door de cursusleiders werd een globaal beeld gegeven van de archeologie in zijn algemeenheid en van enkele belangrijke opgra- vingën in deze regio in het bijzon der. Zo werd onder andere een kijkje gegeven op de opgravingen op het Anthoniusveld in Venray. Voordat deze nieuwbouwwijk tot ontwikkeling kwam, konden archeologen hun hart ophalen aan allerlei sporen van vroegere bewo ning. l)it de vele vondsten bleek eens te meer dat de zuidoostkant van Venray archeologisch gezien een bijzonder interessant gebied is", zegt Hay Strijbos. "De gemeen te heeft toentertijd een fiks bedrag geïnvesteerd, om hier archeolo gisch onderzoek mogelijk te maken en het is dan ook erg vreemd dat zeven jaar na dato hier van nog steeds geen eindrapport verschenen is. Zo werd althans tij dens de cursus medegedeeld. De Venrayse gemeenschap mag toch verwachten dat er met haar geld zorgvuldiger wordt omgesprongen en dat er op wordt toegezien dat investeringen ook blijvend resul taat opleveren. Een publicatie over de bevindingen behoort ook daar toe", vult H2iy Willemssen aan. Onlangs vonden op De Hulst II nog opgravingen plaats door het Archeologisch Dienstencentrum uit Bunschoten. Leden van de Archeologische Werkgroep Ven ray hebben een belangrijk aandeel gehad in het bodemonderzoek langs de Henri Dunantstraat. Behal ve een vrij zeldzame, van twijgen gevlochten. Germaanse waterput en een uit houten planken opge trokken Romeinse waterput wer den diverse andere sporen gevon den van vroegere bewoning. Uit een van de putten kwam zelfs nog een puntgaaf kruikje te voorschijn. Verder werden er naast diverse scherven van Romeins aardewerk ook fragmenten gevonden van een dolium en een wrijfschaal. Dat het toekomstige industrieterrein archeologisch gezien nog veel meer te bieden heeft, staat inmid dels wel vast. Jan Strijbos: "Het valt dan ook te betreuren dat verder onderzoek niet kan plaatsvinden. Geld. om het Archeologisch Dien stencentrum verder te laten speu ren, is er niet en de ervaren Ven rayse amateurarcheologen van de gemeentelijke Archeologische Werkgroep krijgen geen toestem ming, om zonder professioneel toezicht aan de slag te gaan. Dol graag zouden ze op eigen initiatief verdere naspeuringen doen, voor dat dadelijk de grote graafmachi nes alle sporen uit het verleden hebben uitgewist. Onlangs stelde het Lokaal Historisch Platform Venray, waarin ruim twintig cul tuur-historische groeperingen ver tegenwoordigd zijn, nog 3000 euro beschikbaar voor verder onderzoek. Ook deze instellingen zijn dtis van mening, dat het een gemiste kans is. wanneer de opgra vingen op De Hulst II geen vervolg krijgen." "En het zijn juist de amateurar cheologen die zo n bijzonder belangrijke bijdrage leveren 2ian archeologisch onderzoek", is de mening van Hay Strijbos. "Als we de archeologische landkaart bekij ken, dan zijn het uitgerekend de regio' s met zeer actieve archeolo gische clubs, zoals bijvoorbeeld in midden-Limburg, waar veel over de bewoningsgeschiedenis in kaart is gebracht. In Venray beschikken we even eens over zo n actieve groep. Maar de mogelijkheden en beschikbare middelen voor de Archeologische Werkgroep zijn helaas zeer beperkt. Zo moet men het al jaren doen met e.en krappe Hay en Jan Strijbos en Hay Willemssen breken een lans voor de amateurarcheologen in Ven ray. en wat bedompte kelderruimte onder het gemeentehuis, waar de wekelijkse 'bijeenkomsten plaats vinden. En de talloze vondsten die in de loop der jaren in het Venray se gedaan zijn, liggen voor het publiek onzichtbaar in het kleine keldervertrek. De enthousiaste leden van de werkgroep verdienen beter." In de toekomst zal de archeologische markt volgens de heer Hupperetz steeds verder open komen te liggen. Zo zullen financiële middelen een grotere rol gaan spelen. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) doet zelf nauwelijks opgravingswerk meer, maar besteedt het uit aan geprivatiseer de instellingen als het Archeolo gisch Dienstencentrum. "Met de uitbreiding van de EU is het niet denkbeeldig, dat over enkele jaren bedrijven uit de voormalige Oost- 1 bloklanden hier opgravingswerk j verrichten, omdat ze in een betere concurrentiepositie verkeren dan Nederlandse bedrijven. En ook dan kan het enthousiasme, de betrok- kenheid en daadkracht van de eigen amateur-archeologen zeker niet gemist worden", besluit Hay Willemssen.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7