De Witte Hoeve sluit convenant met omwonenden 1 ■I Een kunstzinnige en inspirerende dialoog "Genieten van laatste week met de kindjes" Subsidie voor de zorg Veertig bussen naar Maastricht 'Zorgadviesteam Paulus centraal i te duur' 't Zonnelied Borstkanker en lymfoedeem Mishandeling Dorpsraad Oostrum 'Discussie ov schouwburg PEEL EN MAAS Donderdag 6 maart 2003 - Pagjgi Twee bezwaarschriften wer den er ingediend tegen de her bouw en uitbreiding van par tycentrum De Witte Hoeve dat vorig jaar gedeeltelijk afbrand de. Het bezwaar van De Klein uit de Gasstraat werd onge grond verklaard. Terwijl het bezwaarschrift van Houba één dag te laat binnenkwam en daardoor niet-ontvankelijk werd bevonden. Op vrijdag 6 september 2002 ging de wettelijke termijn van zes weken in die eindigde op donder dag 17 oktober. Het bezwaar schrift werd op 18 oktober inge diend. Precies één dag te laat. "Dat klopt", bevestigt Maarten Houba. "Ik had me een dag ver teld. Ik had gerekend vanaf maan dag terwijl de termijn al vanaf vrij dag liep. Ik heb zo lang mogelijk gewacht omdat ik hoopte dat er iets zou veranderen waardoor het bezwaar niet nodig zou zijn", aldus Houba die handelt namens tien buurtbewoners. Volgens hem is er geen man overboord want er is inmiddels een convenant ondertekend met eigenaar Piels van De Witte Hoeve en directeur Worst van Verhoe ven Bouwgroep. Aan de meeste bezwaren van de omwonenden wordt tegemoet gekomen in het bouwplan. "Daarom zien we voor lopig af van verder bezwaar", zegt Maarten Houba. "Het overleg met de gemeente verliep heel moei zaam. We zijn er nu toch uitgeko men met dit convenant alhoewel we het bouwplan nog niet heb ben gezien. Dat zullen we heel goed bekijken." Eén van de klachten was het vullen van de biertank. De bierwa gen komt een of twee keer per maand door de Gasstraat, Heuvel straat en Augustinessenhof om vlak voor een huiskamer een kwartier lang te staan pompen. In het convenant is geregeld dat er vanaf de parkeerplaats aan de Gas straat een leiding wordt gelegd zodat de vrachtauto niet meer de wijk in hoeft. Met de gemeente is overeenge komen dat het lossen en inladen door de muzikanten op een ande re plek - verder van de huizen af - gebeurt. Door de uitbreiding en de over kapping van de binnenplaats vreest buurtbewoner De Klein meer verkeer-, parkeer- en geluidsoverlast omdat er ook een uitbreiding van activiteiten plaats vindt. De commissie bezwaar en beroep verwierp het bezwaar schrift omdat het slechts om een voorbereidingsbesluit gaat waarin nog geen concrete feiten zijn opgenomen. Dat komt pas later in het herbouw- en uitbreidingsplan waartegen nog alle beroepsmid delen openstaan. Houba: "We zijn eigenlijk nog te vroeg maar we wilden er op tijd bij zijn. Nu kunnen onze bezwaren nog vooraf meegeno men worden in de plannen. Ton Ederveen (CDA) plaats te in de commissie Maatschap pelijke Diensten vraagtekens bij het Zorgadviesteam (ZAT) voor het basisonderwijs. In het eerste jaar kwamen er slechts zeventien adviesaan vragen binnen. "Dat is anderhalf probleem per maand waarmee achttien uur gemoeid zijn. Per geval kost het 1300 euro. Ik vraag me af of we hiermee door moeten gaan. Om zoveel geld uit te geven aan zo weinig activiteiten", zei Ederveen. Het ZAT werd vorig schooljaar in het leven geroepen om de basis scholen te adviseren bij specifie ke problemen met leerlingen. Dit kunnen zowel sociaal-emotionele, gedrags of lichamelijke proble men zijn. Het Zorgadviesteam - dat bestaat uit een gedragsweten schapper, jeugdarts, jeugdhulp- verlener, maatschappelijk werker en leerplichtambtenaar - analy seert de problematiek en advi- seert welke hulp in de concrete situatie geboden moet worden. Het CDA-commissielid plaatste zijn opmerkingen ook in het licht van de financiële situatie van de gemeente Venray. Ederveen wilde weten waarom de scholen er zo weinig gebruik van maken en of er alternatieven zijn. Wethouder Emonts (PvdA) gaf toe dat de bekendheid van het ZAT bij de schoolteams onvol doende is. Dat heeft volgens hem vooral met de aanloop te maken. "Maar de scholen die er wel i gebruik van maken zijn tevreden. Het voldoet aan een indringende behoefte. Het is belangrijk dat problemen met leerlingen die met 1 een-twee-drie oplosbaar zijn door een deskundig team behandeld worden." PEEL EN MAAS een abonnement waard Op maandagavond 10 maart zal dr. C. den Heyer een avond verzorgen over Paulus in het Zonnelied in Venray. Den Heyer was hoogleraar aan de Theologische Universiteit te Kampen en heeft belangwek kende boeken op zijn naam staan, waaronder 'Paulus, man van twee werelden'. Paulus, bekend van een aantal brieven die van hem zijn overgele verd, wordt bewonderd en ver guisd. Vaak overheerst echter een stoffig of eenzijdig beeld van hem. Hij was een controversieel figuur, intelligent en erudiet, maar ook gepassioneerd en emotioneel. Hij maakte een indrukwekkend erva ring in zijn leven mee die zijn den ken radicaal veranderde, en zag het daarna als zijn taak zijn bood schap overal bekend te maken. Een jood die zijn herkomst nooit verloochende, maar tegelijk voluit ademde in de cultuur van zijn tijd. Wie geïnteresseerd is in het vroe ge christendom in de hellenisti- sche cultuur én in de bei vandaag, kan nooit om hem Het is een uitdaging een ai kend beeld te schetsen w leven en denken van Paulus Dr. den Heyer doet dat lei en prikkelend. Den Heyer zeker boven de rivieren grote bekendheid verwon is een veel gevraagd spreke wel den Heyer een grote rej heeft in de wereld van i schappelijk onderzoek, zj ook altijd kans een begrijpt aansprekend verhaal te h voor mensen met weinig grondkennis. Daarom is i laagdrempelige avond voor een. Uiteraard is er volop lijkheid tot het stellen van Hartelijk welkom! vanaf 19 in het Zonnelied. Kiosk 6, Nadere info: tel. 077-39 Op dinsdag 18 maart houdt het Maasziekenhuis in Box meer, samen met de Borstkan ker Vereniging Nederland afdeling Boxmeer, een lotge- noten-/infonnatiebijeenkomst voor borstkankerpatiënten. Het thema van de avond is 'Borstkanker en lymfoedeem'. Tijdens de avond zijn er lezin gen en is er een informatiemarkt. Bezoekers kunnen daar prothese lingerie en -badmode en ook pro thesen bekijken en krijgen infor matie over de nieuwste producten. Mariëlla Evers en Monica Roug- oor, huid- en oedeemtherapeuten bij het Maasziekenhuis, geven informatie en praktische tips over voorkomen en behandelen van lymfoedeem en demonstreren twee methoden voor zwachtelen. Mariet ter Woord en Annemieke Janssen, transmurale oncologie- verpleegkundigen, vertellen wat zij kunnen betekenen tijdens de ziekte, behandeling en daarna. Tij dens de avond is er mogelijkheid voor lotgenotencontact en kunt u spreken met twee vrijwilligers van de Borstkanker Vereniging Nederland, afdeling Boxmeer Annie Kroef en Mieke van Boekei. De bijeenkomst begint om 19 30 uur. De toegang is gratis. U kunt zich dagelijks aanmelden tussen 11.00 en 12.00 uur via de receptie van het Maasziekenhuis, telefoon (0485) 567 567. De politie heeft een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een aangifte van een 18-jarige man uit Venray. De man gaf aan woens dagmorgen in het Schoutenstraat je te zijn mishandeld. Hij werd door een nog onbekende man geslagen en kreeg twee tanden door de lip. De onbekende had geprobeerd voor te kruipen om een horecagelegenheid binnen te gaan en werd hierop aangespro ken. PEEL EN MAAS een abonnement waard Venrayse docente en kunstenares Marlies van Zeben exposeert in Beek en Donk Ontmoetingen, zo heet de expositie van Marlies van Zeben (Venray), Tineke Hel- linga (Deurnej en Mien Parid- aans (Eersel) in 't Oude Raad huis in Beek en Donk. Ontmoetingen. Een meer voudsvorm. En dat klopt. Want in de expositie schuilt een aantal ontmoetingen: tus sen drie kunstenaars, tussen drie stijlen, in meerdere kamers. Zo ontstaat een boei ende dialoog tussen de diverse schilderijen, tekeningen, beel den en ander ruimtelijk werk. De ontmoeting van Marlies van Zeben, docente tekenen en cultu reel kunstzinnige vorming aan het Raayland College in Venray en docente aan de Vrije Academie, met de twee andere kunstenaars in Beek en Donk is geen toevals treffer. De drie beeldend kunste naars komen regelmatig bij elkaar om van gedachten te wisselen en projecten en tentoonstellingen voor te bereiden. Verleden jaar huurden ze voor drie maanden een bunker op een Duitse basis in België waar ze exposeerden met installatiekunst. Marlies van Zeben bracht twee uitersten samen: haar droom en haar vingerafdruk: "De droom is alleen van mij, daar komt nie mand achter. Mijn vingerafdruk daarentegen is realiteit en publiek bezit, die laat ik overal achter." De ontmoetingen tussen de drie kunstenaars zijn een belang rijke inspiratiebron voor Marlies van Zeben. "Wij werken ieder in een eigen atelier, maar treffen elkaar regelmatig. Om eikaars werk en projecten te bespreken, om elkaar te inspireren en te sti muleren, om te bekijken of we samen kunnen exposeren." UITERSTEN Van Zeben noemt zich beel dend kunstenaar. Haar roots lig gen in het tekenen en schilderen. "Uit nieuwsgierigheid ben ik begonnen te onderzoeken of ik mijn tekeningen en schilderijen ook ruimtelijk kan vormgeven. Een inspirerende uitdaging en kruisbestuiving, want ik merk dat het zowel mijn teken- en schilder werk als de ruimtelijke installaties beïnvloedt." Marlies van Zeben laveert conti nu tussen twee uitersten: bewe ging versus stilstand, ingetogen heid versus extraversie, bescher ming versus onveiligheid, droom versus realiteit. "De beelden die ik daarbij zoek, komen uit de werke lijkheid voort. Maar ik hervorm ze dusdanig, dat ze een eigen leven gaan leiden en loskomen van die werkelijkheid. Mijn werken bevat ten figuratieve elementen, je her kent de werkelijkheid. Binnen die kaders van de werkelijkheid kan iedereen zijn eigen invulling aan het werk geven. Op die manier krijgen mijn kunstwerken voor iedereen een andere invulling van de werkelijkheid." VERRASSEND De expositie in 't Oude Raad huis in Beek en Donk is een voort durende ontmoeting van werken, stijlen en ideeën, in meerdere kamers. "Wij hebben drie grote ruimten in 't Oude Raadhuis gehuurd en er bewust niet voor gekozen om iedere kunstenaar haar eigen kamer te geven. Want dan wordt het zo'n afgebakend geheel. In de geest van de titel van de expositie staan in iedere kamer werken van ons alledrie. In iedere ruimte vinden zo ontmoe tingen van kunstenaars en stijlen plaats. Verrassende en inspireren de ontmoetingen, die de expositie een bijzonder karakter geven. En toch blijft de 'handtekening' van ieder van ons zichtbaar: je her kent de stijl van de kunstenaar. Ik exposeer inkttekeningen, schilde rijen in acryl en gemengde tech nieken, en ik laat ruimtelijk werk in onder meer gips en textiel zien." OP LOCATIE Marlies van Zeben, Tineke Hel- linga en Mien Paridaans hebben - samen met Inez Swinkels (Deur- ne) - hun zinnen gezet op een tweede gezamenlijke expositie dit jaar. "Wij hebben ons ingeschre ven voor een Nederlands-Belgisch project, dat deze zomer wordt gehouden. Het is een manifestatie waarbij je op locatie een kunst werk vervaardigt. En die locatie kan heel verschillend zijn. Een boeiend project. Wij hopen dat wij worden uitgenodigd voor die manifestatie." De expositie in 't Oude Raad huis is nog te zien tot en met zon dag 23 maart op zaterdagen en zondagen van 14.00 tot 17.00 uur, en op werkdagen na afspraak, 't Oude Raadhuis is gelegen aan Heuvelplein 8 in Beek en Donk. Op dinsdag 11 maart wc de zaal van D'n Oeste Watermolenstraat 1 in 0o de openbare vergadering! Dorpsraad Oostrum gehc Aanvang 20.30 uur. Voor vergadering houdt de gei Venray in samenwerking Dorpsraad een inloopavo de inwoners kennis te maken met het concept va werp bestemmingsplanher Oostrum. De inloopavond van 19.30 tot 20.30 uur ini van D'n Oesterham. Tijde uur zijn twee medewerke de gemeente aanwezig ieder toelichting te geven e jj, gen te beantwoorden. K vt volgt om 20.30 uur de reg lcj openbare dorpsraadvergad 1(j waar het voorontwerp verdt ,e gelicht gaat worden. 'Fractie Van de Vorle wi nenkort in de commissie schappelijke Diensten eend sie voeren over de schou« "Want we moeten bezuinigt wijl op de schouwburg hek niet bezuinigd wordt", zei van den Hoek. Het commit uitte zware kritiek op het reel centrum. "Het moet eens afgelopen zijn me gehannes met de managers', Van den Hoek die zijn opiw gen plaatste naar aanleit het financieel verslag 20 Het tekort op de exploit 26.000 euro werd veroi door het ontslag van direcl Neef medio 2002. "Het wordt weliswaar door de sd burg zelf weggewerkt- maa bestuur moet nu maar eens kracht tonen." Tom van den vindt dat het oude 'patronai tc voel' moet terugkeren. "Wan ig is het ooit mee begonnet geven nu een hoog budget i rg schouwburg terwijl de ondc ir van de samenleving er nie d kan profiteren. Maar dat is» ig helft van de Venrayse bevd D: We vragen ons af of voor da fi prestatie geen lagere gevraagd kan worden." One dat de gemeente een convt d met het schouwburgbestuut gesloten dat nog doorloopti met 2005 wil de lokale pan ld cultureel centrum politiek cussie stellen. Maud Kessels vrijwilligster in Ghanees weeshuis Op 4 januari 2003 is Maud Kessels (20) uit Oostrum voor 2,5 maand naar Ghana ver trokken om als vrijwilligster te gaan werken in een wees huis in Tamare. De komende weken schrijft de Oostrumse af en toe een yerslag over haar bezigheden in het verre Afrika. Deze week deel 2. "Nog een week werken en dan zit het werk er weer bijna op voor mij. 1 Maart vertrek ik uit Tamale om nog twee weken door Ghana te reizen. Eerst nog even genieten van mijn laatste week met de kindjes. Ik zal ze wel missen hoor. Tot nu toe zijn we elke week met zes vrijwilligers geweest, maar- de laatste week sta ik er alleen voor. Je moet dan best hard werken, want van die Ghanese vrouwen hoef je niet veel mede werking te verwachten. Ik begin 's morgens om 8 uur. De kinderen die dan nog in bed liggen, haal ik eruit en de aller kleinste kinderen geef ik pap. Daarna gaan ze allemaal op de pot, zelfs de baby's die nog niet zelfstandig kunnen zitten. Pas als ze gepoept hebben mag ik ze eraf halen. Dan was ik ze en trek ze schone kleren aan. De vier oudste kinderen gaan dan naar school en ik vertrek met de rest naar de speelruimte of het hok buiten. Meestal zitten we buiten. Het hok waar we dan zitten is een hok van gaas. Onder de vrijwilligers wordt het dan ook vaak het kippenhok genoemd. Ik speel de rest van de ochtend met de kinderen en ver schoon ze als dat nodig is. De meeste van hen mogen geen luier meer aan, dus ik loop vaak de vloer te dweilen. Als het middage ten komt breng ik iedereen weer naar binnen en geef de kleinste kinderen weer pap. Daarna ieder een weer op de pot, wassen en naar bed. Als iedereen in bed ligt, ben ik afgewerkt. Dit is meestal om een uur of één. Dan ga ik in het centrum wat eten, want lunch krijg ik niet in mijn gastgezin. Er zijn twee eet cafés waar alle vrijwilligers regel matig komen. Daar is het ook altijd heel gezellig. Na wat gege ten of gedronken te hebben, gaat iedereen weer zijn eigen weg. Meestal is dat internetten, bood schappen doen, wassen of je gast gezin gezelschap houden. Erg veel doe je 's middags niet, want daar is het echt te warm voor. 's Avonds eet ik bij mijn gastgezin. Ik eet daar altijd alleen want gezellig samen aan tafel eten ken nen ze hier niet. Mijn gastzusje eet altijd op een krukje in de keu ken en mijn gastvader eet bij de tv. Mijn gastmoeder eet als laatste als ze klaar is met al haar werk zaamheden. Ghanese vrouwen hebben het zwaar. Ze doen alles in en om het huis. De man zal nooit helpen. Daarnaast wordt ook nog verwacht dat ze geld in het laatje brengen. Mijn gastmoe der heeft daarom ook nog een winkeltje in tweedehands kleren. Mijn gastvader werkt ook, maar als hij dan thuiskomt doet hij echt niks meer. Hij gaat op de bank zit ten, Iaat zich bedienen en komt er pas vanaf als hij naar de kerk of naar bed gaat. Dat laatste is trou wens erg vroeg. Om 23.00 is het stil in huis. Ik lig ook altijd vroeg in bed. De hitte vraagt veel ener gie. Uitgaan kan toch niet, want er is een avondklok in Tamale. Om 22.00 moet je binnen zijn. Ook op tv is dan niet veel meer, dus lekker vroeg slapen is echt niet erg." Limburgs gedeputeerde H. Evers en de voorzitter van ZorgaanZet, de heer J. Soren- sen, hebben constructieve afspraken gemaakt over de voortgang van het project dat 2000 extra mensen toeleidt naar de zorg. Afgesproken is dat ZorgaanZet nog deze week een brief aan de provincie stuurt waarin zij aan geeft hoe zij voldoet aan de voor waarden die gesteld zijn aan de subsidie. Naast deze mogelijkheden om aan de subsidievoorwaarden van de provincie te voldoen, dient ZorgaanZet een verzoek in voor een voorschot op de totale subsi die van 1,8 miljoen euro. De pro vincie zal uiterlijk eind maart deze aanvraag afhandelen. "Ik ben blij dat we de gevraagde informatie krijgen en ga er vanuit dat de lucht is geklaard. Uiteinde lijk hebben wij samen een gemeenschappelijk doel, namelijk die 2000 extra paar handen aan het bed van zorgbehoevenden te krijgen"; aldus gedeputeerde Henk Evers. PEEL EN MAAS een abonnement waard Veel belangstelling voor Open Huis provincie Ruim tweeduizend Limbur gers komen met de bus zater dag 8 maart naar het Open Huis in het Gouvernement. De provincie zet veertig bussen in om de bezoekers te vervoeren. De helft van de busreizigers is afkomstig uit Noord- en Mid den-Limburg. Het Open Huis vindt plaats op zaterdag 8 maart van 10.00 tot 17.00 uur en staat in het teken van de provinciale verkiezingen op dinsdag 11 maan. Mensen konden zich de afgelo pen weken met een bon uit huis- aan-huisbladen en via internet aanmelden voor het gratis busver voer naar het Open Huis. Daar is massaal gebruik van gemaakt: van het seniorenconvent uit Venlo met ruim vijfhonderd reizigers tot de bussen voor fans van de vijf Limburgse popbands die optre den in het Gouvernement. Tal van activiteiten staan op het programma. Omdat het Open Huis in het teken staat van de Pro vinciale Verkiezingen op 11 maart, presenteren de politieke partijen zich op de verkiezings- markt. U kunt dus de politici leren kennen, maar ook meer te weten komen over de vele activiteiten en taken van de Provincie. Boven dien kunt u de gelegenheid aan grijpen om het gebouw te bezich tigen. Maar dat is niet alles. U kunt daarnaast kennismaken met Limburgse streekproducten, onze provinciale musea en tal van orga nisaties waarmee de Provincie samenwerkt. Iedereen is welkom en er is voor elk wat wils. Spellen, rond leidingen (door het laboratori um), videopresentaties over aller lei onderwerpen, archeologische vondsten bekijken, een 'cocktail bar', knutselactiviteiten voor kin deren, uw huis op een luchtfo to...te veel om op te noemen. Deelnemende organisaties Aan het Open Huis werken onder meer mee: Stichting IKL, Milieufederatie Limburg, het IVN consulentschap, de Maaswerken, Stichting het Limburgs Land schap, Energiebureau Limburg, het Dubocentrum, Stichting Pop muziek Limburg, het Sociaal His torisch Centrum, Streektaalfunc tionaris Pierre Bakkes Veldeke, KreaThea, het Limburgs Geschied- en Oudheidkundig Genootschap, de Boerderijstich ting, Monumentenhuis Limburg, het Huis van de Sport, de Lim burgse Vrouwen Raad, Stichting Meer Kleur en Kwaliteit, Stichting I Bureau Jeugdzorg, Xonar, con, Voorziening voor Plecf Jongerennetwerk Limburg,) ren Organisaties Limburg (N KPJ, Jong Nederland, Steuri Scouting Limburg, PGCJ). Huis van de PCGO, Distri nair, Via Limburg, het R0V transnationale Universiteit burg, de Euregio Maas-Rijn mes, het Aachener Verkeht bund, Limex Grensinfopunt. Popfestival en lijsttrekkt Als klap op de vuurpijl bi Gouvernement die dag een, Uf urn aan vijf topbands uit dei te wetem: Jill uit Weert, Ou aked Nerds uit Venlo, Sutldt Cult uit Kerkrade, Pikkat# Maastricht en Dufus uit Steic popfestival vindt plaats van tot 16.00 uur in de Feestzaal afsluiting vindt van 16.00 17.00 uur een lijsttrekkers* plaats in de Statenzaal. VERll In verband met de moge* drukte wordt bezoekers aan,' den zoveel mogelijk gebruil maken van openbaar vervofl rijdt zaterdag 8 maart ook (gratis) pendelbus tussen hf traal NS station in Maastrid1 het Gouvernement.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 6