ledereen voelt aan dat dit niet kan" Ik ben trots op wat ik achterlaat' i 1 Schuldhulpverlening in verordening vastgelegd <c PvdA: welzijns sector ontzien Website gemeente Venray in angst voor vogelpest ELEKTRO V. lertien regionale andidaten voor provincie PEEL EN MAAS Geweldpleging Geen onderzoek vervoerskorting >agj iELEN MAAS Donderdag 6 maart 2003 2002 - Pagina 3 igolees gezin Bombala dreigt te worden uitgezet j® Buys bracht in de com- jje Maatschappelijke Dien- opnieuw een probleem in Venray verblijvende wfeLjzockers onder de aan- i) W ht. Het Kongolese gezin oibala dreigt na negen jaar I land te worden uitgezet, ent* [VVD-commissielid pleitte ai 4°t ir actie. ■rhlii )p initiatief van Elly van Dijck nags fdA) wordt een brief naar De 5BJ |g gestuurd om 'een politiek wal af te geven'. "Omdat wij jen dat dit echt niet kan." Het gezin Bombala woont in de Ravelstraat in Brukske en telt vier kinderen waarvan de jongste drie in Venray zijn geboren en hier naar school gaan. Onlangs ont ving de familie het bericht dat de voorzieningen worden stopgezet en dat ze terug moeten keren naar het land van herkomst. Wim Buys voerde aan dat moeder Bombala al geruime tijd onder behandeling is van een cardioloog en dat uit zetting niet bevorderlijk is voor haar genezingsproces. De WD'er vindt dat alles in het werk gesteld moet worden om dit te voorkomen. Buys meent dat er veel misgaat bij het Centraal orgaan Opvang Asielzoekers (COA). "Daar zit de fout. Zij doen te weinig met de aanwijzingen van doktoren. Wij moeten iets doen. Zodat wij ons niet hoeven scha men als ze toch worden uitgezet", aldus Buys die er rekening mee- houdt dat de drie jongste kinderen wel in Nederland mogen blijven terwijl de ouders en het oudste kind worden teruggestuurd. "Iedereen voelt aan dat dit niet kan. Terwijl de rechter toch meest al het COA in het gelijk stelt." Ed Cadirci (CDA) sprak van 'schande'. Volgens hem hangen 15.000 asielzoekers hetzelfde lot boven hun hoofd. "Dit is het lan delijk beleid dat onmenselijk is. Het is toch schandalig dat we deze mensen zolang hoop hebben gegeven." Tineke Lamers (Samenwerking) probeerde de kwestie genuan ceerder te belichten. "Het is een moeilijk probleem en humanitaire gevallen moeten altijd prevaleren. Maar we hebben te maken met wetgeving die op democratische wijze tot stand gekomen is en die gehandhaafd moet worden. Bij een negatieve beschikking moe ten de asielzoekers binnen 28 dagen het land verlaten. Hoe schrijnend dit vaak ook is", aldus Lamers die aangaf dat deze pro blematiek niet op het terrein van de gemeentepolitiek ligt. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) worstelde met het dilemma van volledig ingeburger de asielzoekers die toch weg moe ten. "Die mensen zouden hier moeten kunnen blijven." Wethouder Emonts (PvdA) vond dat de commissie een onei genlijke discussie voerde. "Want dit is landelijk beleid dat door het COA wordt uitgevoerd. Daar heeft de gemeente nauwelijks een rol in. Indien het COA onzorgvul dig handelt met de tijdelijke inwo ners van Venray dan reageren we daar wel op", aldus Emonts die de commissieleden adviseerde via hun partijpolitieke achterban actie te ondernemen. De internetwebsite van de gemeente Venray wordt op maandag 17 maart operatio neel. Vanaf die dag kan ieder een via www.venray.nl infor matie raadplegen van de gemeente Venray. De website bevat informatie over: bestuur en organisatie, bezoek gemeente Venray, nieuws en actueel, vacatures, ondernemen in Venray, bouwen aan Venray en producten en diensten. De wet houder communicatie, Lei Hei dens, zal 's middags om 14.00 uur het officiële startsein geven in het gemeentehuis. Hierbij zijn de voorzitters van de dorps- en wijk raden, de gemeenteraadsleden en de leden van de commissie Midde len uitgenodigd. In de burgerzaal van het gemeentehuis aan de Raadhuisstraat staan computers waarop de internetwebsite beke ken kan worden. Deze blijven hier staan, zodat alle geïnteresseerden maandagavond tijdens de openingstijden van het gemeentehuis, tot 20.00 uur, een kijkje kunnen komen nemen. Maar iedereen kan natuurlijk vanaf elke computer via www.venray.nl te allen tijde de Internet website van de gemeente Venray bekijken. enriëtte Poels-Peters zwaait zaterdag 8 maart af als voorzitter van Stichting De Opmaat foor een jaartje wilde ze het doen, het voorzitterschap De Opmaat. Om orde op ten te stellen. Het ene jaar- werden er twee, drie en uit- lelijk zelfs zes. Maar nu ndt ze het welletjes. Henriët- Poels-Peters neemt zaterdag Daart afscheid van Stichting Opmaat. Met opgeheven ifd: "ik ben trots op wat ik iterlaat". L en feest doemt op aan de hori- Het afscheid van Stichting De maat. Als voorzitter zwaait nriétte Poels-Peters af, terwijl nooit de intentie had om pre- le worden, laat staan te blij- let voorzitterschap vloeit voort de commissie die in de eerste Ht van de jaren negentig onder st of MMSK St. Petrus' Banden n eigen accommodatie finan- iel kon opbrengen. "MMSK St. tms' Banden repeteerde en erceerde jaren lang in het >ouw van de LTS. Een uitste lde locatie. Maar de komst van nieuwe directie zorgde voor 1 koerswijziging. Nieuwe ideeën, nieuwe opvattingen, en er moest worden bezuinigd. Het gevolg was dat wij zoveel huur moesten gaan betalen, dat het niet meer op te brengen was. Daar hadden wij de financiële armslag niet voor. Kortom: wij gingen op zoek naar een eigen home, een eigen verenigingsge bouw. Er werden allerlei voor waarden aan het nieuwe onderko men gesteld: het moest gezellig worden, het moest ruimte bieden aan meerdere groepen, we moes ten het zelf kunnen exploiteren en bovenal mocht de contributie niet omhoog. En om niet te verge ten: MMSK St. Petnis' Banden wilde zich concentreren op haar kerntaak, het maken van muziek. Het beheren van de accommoda tie moest uit de vereniging wor den gehaald. Er diende een beheerstichting te komen." REGELWERK Vanuit MMSK St. Petrus' Banden werd een commissie samenge steld die alle eisen, voorwaarden, wensen en verwachtingen moes ten vertalen in een verenigingsge bouw en in een beheerstructuur. Henriëtte Poels-Peters, lid van St. Petrus' Banden en voormalig voorzitter van de federatie muziekgezelschappen Venray, trad toe tot die commissie. "Wij lieten ons oog vallen op het voormalige mavo-gebouw in het pand waar ook de Volksuniversi teit is gevestigd. Met de directie kwamen wij snel tot overeen stemming, maar het was een inge wikkelde situatie. De grond was namelijk van de gemeente en het gebouw van de Rijksgebouwen dienst. Er kwam onvoorstelbaar veel regelwerk op ons af: van een schone grond verklaring tot juridi sche aspecten, van verzekeringen tot contracten, van regels en voor schriften van de overheid tot overleg met de notaris. Maar het lukte ons wel: in 1996 passeerde de akte bij de notaris. De Opmaat was ontstaan." TROUBLESHOOTER Het gebouw trok veel vereni gingen en stichtingen aan die De Opmaat huurden voor hun activi teiten en festiviteiten. Maar bestuurlijk klikte het niet binnen de Stichting De Opmaat. De start was moeilijk. Er waren strubbelin gen met het bestuur van MMSK St. Petrus' Banden en de situatie escaleerde: in 1997 viel het bestuur uiteen en stapte op. Een troubleshooter werd gezocht om orde op zaken te stellen. En Hen riëtte Poels-Peters werd gevraagd. "In eerste instantie reageerde ik afwijzend. Waarom zou ik dat nog doen? Maar uiteindelijk zwichtte ik toch. Vooruit, een jaartje, om een nieuw bestuur te benoemen en alles weer op de rails te krij gen. Maar dat ene jaartje werden er twee. en drie. Nu zijn we zes jaar verder en vind ik de tijd rijp om op te stappen. Bovendien kan ik met gerust hart afscheid nemen Het bestuur draait prima en er is in de persoon van Gerard van Stappershoef een nieuwe voorzitter gekomen in wie ik alle vertrouwen heb." COLLECTE HARTSTICHTING Met opgeheven hoofd zwaait ze af. "Ik ben trots op alles wat wij in de voorbije jaren hebben bereikt. Ik ben trots op alle vrijwilligers die het fundament van Stichting De Opmaat en MMSK St. Petrus' Banden vormen. Zonder hen is verenigingswerk onmogelijk." Vervelen zal Henriëtte Poels- Peters. al meer dan dertig jaar lid van MMSK St. Petrus' Banden, zich niet. De Venrayse organiseert binnenkort voor de 35ste keer de collecte voor de Hartstichting - "vorig jaar haalden 400 collectan ten ruim 30.000 op, een knappe prestatie" -, ze is voorzitter van de bridgeclub en blijft lid van St. Pet rus' Banden. Ook al bespeelt ze zelf geen instrument. "Ik heb altijd gniffelend gezegd dat ik wel 'de eerste viool' speel. Nee, ik bespeel geen instrument. Maar ik kan wel genieten van muziek. En ik bestuur graag. Je kunt stellen dat ik was voorbestemd om bestuurlijk in de muziek te belan den. Maar nu is het goed geweest, al weet ik zeker dat ik de mensen van de Stichting ga missen." Wie Henriëtte Poels-Peters wil uitzwaaien als voorzitter van Stichting De Opmaat, kan haar zaterdag 8 maart van 18.30 tot 19 00 uur persoonlijk de hand drukken. De receptie vindt plaats in De Opmaat. Dertien kandidaten uit Ven yen Meerlo-Wanssum doen ee aan de statenverkiezin- ivan dinsdag 11 maart. De eesten staan als lijstduwer een onverkiesbare plek. er personen gaan serieus te doen naar een sta- nzetel. Martinet Roling-Scholten staat tweede op de D66-lijst het •fgste genoteerd. Dickie Min kansen uit Wanssum heeft bij PvdA een prominente derde achter de gedeputeerden Ms en Evers. John Oosterbeek Ne bij de WD) en Jan Loonen jhtste bij het CDA) zullen wel- ■tt met Roling en Minken een fartet regionale provinciebe- turders gaan vonnen. Haast de PvdA'ster Minken an nog twee inwoners uit Bssum-Meerlo op de verkie- iray Inlijst. Het zijn de wethouders Derikx en Leo Beterams. nkx uit Geijsteren staat voor CDA op de veertigste plaats. ^P^onaar Beterams, wethouder WPens de lokale Progressieve W^hinatie. js landelijk lid van Groen Links en staat zestiende. Wil van Ham uit Blitterswijck, voorzitter van CDA Meerlo-Wans sum, is op de dertigste plek van zijn partij terug te vinden. Behalve Oosterbeek telt de WD-lijst nog een Venrayse kandi daat. Het is John Niessen, voorzit ter van de plaatselijke afdeling, die 21e staat. De PvdA-lijst bevat eveneens twee Venraynaren. Wethouder Mathieu Emonts als veertiende en fractievoorzitter Bert Linskens als twintigste. De PNL (Partij Nieuw Limburg) heeft ditmaal geen enkele regio nale kandidaat. Voorheen moes ten een paar leden van fractie Van de Vorle de Venrayse stemmen binnenhalen. Maar de liefde tus sen de PNL en enkele lokale par tijen is de laatste tijcj flink bekoeld. Op de lijst varivGroen Links staan Hélène Stevens uit Venray en Guus Geurts uit Veulen als respectievelijk 22e en 24e. Voor de SP staat Michelle Ste vens uit Venray, voorzitster van de plaatselijke afdeling, op de 21e plaats. De aankomende miljoenenbe zuinigingen weipen hun schaduw vooruit. Elly van Dijck (PvdA) meldde in de commissie Maat schappelijke Diensten alvast dat deze sector ontzien moet worden. "De Partij van de Arbeid vindt dit de laatste sector waarin gesnoeid mag worden", aldus Van Dijck. De PvdA is van oordeel dat de welzijnssector bij de bezuini gingsronde bij de begroting 2003 al veel heeft moeten inleveren. Zoals het schoolzwemmen, breedtesport, buurtbeheer, kunst, jeugd en jongeren en sociale ver nieuwing. De commissieleden willen de naderende bezuinigingsvoorstel len beter kunnen beoordelen. "Want we weten zo ontzettend weinig", zei Tineke Lamers (Samenwerking). "Zoals over het project Wonen, welzijn en zorg." Jeanne Hendrix (CDA) sprak eveneens haar zorgen uit. "We kunnen onvoldoende overzien of we ergens terecht bezuinigen. Het schrappen van 'peanuts' kan juist voor de gebruikers heel hard aankomen. Dat inzicht missen we." Frits Vossen, hoofd welzijn, kon de vragen begrijpen. Hij wees naar de perspectiefnota en de begroting die houvast kunnen bie den. Bovendien zullen bij iedere bezuiniging ook de consequenties in beeld worden gebracht. niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur De politie heeft een onderzoek ingesteld naar de aangifte van openlijke geweldpleging van een 17-jarige jongen uit Venray. Het slachtoffer werd door een groep van zes onbekende mannen op zondagmorgen op de De Gouden Leeuw naar aanleiding van een woordenwisseling geslagen en geschopt. Nadat hij kon ontko men is hij nogmaals door de groep geslagen en bij de keel gegrepen Snelheidscontroles Leden van het verkeershandha- vingsteam hebben in het politie district Venray in de afgelopen week in totaal 10.883 automobi listen gecontroleerd op hun snel heid. Hiervan hebben 1080 weg gebruikers een proces verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Bergen, Gennep, Kro nenberg, Leunen, Mook, Oos trum, Siebengewald, Venray, Ven- Zelderheide, Wanssum, Wellerlooi en Ysselsteyn. De hoogste snelheid werd op maan dag 24 februari gemeten op de Middenpeelweg in Kronenberg: 130 km/u waar 80 km/u de limiet Wethouder Emonts claimt primeur voor gemeente Venray Volgens wethouder Emonts (PvdA) heeft de gemeente Ven ray een landelijke primeur door als eerste gemeente de schuldhulpverlening in een verordening vast te leggen. Doordat er nu een publiek rechtelijke basis ligt kunnen bezwaren van cliënten voor taan door de gemeentelijke beroeps- en bezwaarcommis- sie (BBK) worden behandeld. Voorheen moest de rechter eraan te pas komen. "Dit is uniek in Nederland. Andere gemeenten hebben deze verordening niet", vertelde Mathi eu Emonts in de commissie Maat schappelijke Diensten. Het aantal aanmeldingen voor schuldhulp verlening neemt de laatste tijd sterk toe. Sinds vorig jaar is Ven ray lid van de Nederlandse Vereni ging voor Volkskrediet (NWK) waardoor de kwaliteitseisen wor den gewaarborgd. De gemeente is nu gehouden aan een gedragsco de waarin afspraken met schuldei sers zijn vastgelegd. De belangrijk ste schuldeisers bij mensen die in financiële problemen raken zijn nutsleverancier Essent, zorgverze keraar VGZ en woningstichting Wonen Venray. Schuldhulpverlening richt zich op budgetadvies, begeleiding en beheer, schuldbemiddeling en schuldsanering. De nadruk ligt sterk op gedragsverandering van de schuldenaar. Tineke Lamers (Samenwerking) vond de aansluiting bij het NVY'K een goede zaak. Wel vroeg zij zich af waarom dit niet eerder was gedaan. Ad Steverink (WD) wees erop dat niet alleen de lage inkomens aankloppen voor schuldhulpver lening. "Daar zitten ook mensen met inkomens van boven 25.000 euro bij. Door de economische situatie en de toenemende werke loosheid zullen steeds meer bur gers moeite krijgen hun verplich tingen te voldoen." Piet Kroft (PvdA) pleitte voor een verruiming van de doelgroep. "Er moet ook ruimte zijn voor lichtere gevallen. Mensen die advies of begeleiding willen moe ten er ook gebruik van kunnen maken." Fractie Van de Vorle kon geen oordeel geven. "Schuldhulpverle ning is een heel belangrijk onder werp", zei Tom van den Hoek. "Maar we zijn er niet uitgekomen. De verordening was voor ons een voudige mensen te ingewikkeld. We moesten de zinnen twee keer lezen en dan wisten we het nog niet." Van den Hoek nam daarop contact op met de betreffende ambtenaar. "Maar die bemoeide zich niet met beleidszaken." De commissieleden van Van de Vorle hebben nu op 12 maart een afspraak met'hoofd welzijn Frits Vossen die de verordening zal toe lichten. "Pas daarna kunnen we een oordeel vellen", aldus Van den Hoek. Ton Ederveen (CDA) merkte fij ntjes op dat hij de verordening 'goed leesbaar' en een 'helder ver haal' vond. "Die meneer van het CDA leeft blijkbaar in andere sfe ren", reageerde Van den Hoek. Wethouder Emonts lichtte toe dat een beschrijving van de prak tijk nu is vastgelegd. "Het is Uant- vriendelijker want de cliënt hoeft niet meer naar de rechter toe Geen moeilijk gedoe meer want hij kan voortaan dichtbij huis bij de BBK terecht als de procedure niet goed loopt." Volgens de wel- zijnswethouder 'functioneert de schuldhulpverlening uitstekend in Venray'. Emonts wees op de eigen ver antwoordelijkheid van de cliënt. "Die moet leren anders met z'n financiën om te gaan. Voor deze gedragsverandering is iedereen zelf verantwoordelijk. Zonder motivatie van de cliënt lukt het niet. Indien er niet aan de afspra ken wordt gehouden dan ontstaat er een prouleem en zal de hulp verlening worden gestaakt." vervolg van voorpagina Uit vrees voor een uitbraak van de klassieke vogelpest brengen ook de ambtenaren van de gemeente Venray voorlopig geen bezoek aan de pluimveebedrijven in de gemeente. Het betreft bijvoorbeeld ambtenaren van de afdelingen Bouwen en Milieu en Openbare Werken. De gemeente Venray blijft de ontwikkelingen en maatregelen van het ministerie van Landbouw met zorg op de voet volgen. Mocht ook in Venray de vogelpest uitbreken, dan zal de gemeente volgens een woord voerster de maatregelen van het ministerie volgen en tevens zorgen voor voldoende zorg en nazorg van de pluimveehouders. Tot woensdag was in de gemeente Venray geen klassieke vogelpest geconstateerd. Ook de pluimveehouders in de regio stellen sinds de uitbraak alles in het werk om een uitbraak in Lim burg te voorkomen (zie verhaal elders op deze pagina). Limburg telt 351 kippenbedrijven. De gemeente Venray is de kippenrijkste gemeente van Nederland met, volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek, circa 3 346.880 kippen. In Oirlo wordt zo'n vijf procent van alle Nederlandse legkippen (ruim 600.000) gehouden. De vieeskuikenhouderij is behalve in de regio's Weert en Helden ook goed vertegenwoordigd in Yssel steyn. De zogenoemde moederdierensector (broedeieren) zit verspreid over Noord- en Midden-Iimburg. De kalkoenhouderijen. waarvan zestig tot zeventig procent in Limburg is gevestigd, is vooral te vinden in Weert en de omgeving van Ysselsteyn. De gemeente stelt geen onderzoek in naar de gevol gen van het afschaffen van de vervoersbijdrage van 450 euro voor gehandicapten. Met de invoering van de Deeltaxi wilde het college deze vaste vergoeding met ingang van 2003 afschaffen. Onder druk van de gemeente raad, die een motie van het CDA overnam, stelde wethouder Emonts (PvdA) eind december deze maatregel uit tot 1 juli 2003. Er zou, eerst een onderzoek komen naar de gevolgen voor de gehandicapten. Daarna werd de vervoersvergoeding opnieuw bekeken. In de commissie Maatschappe lijke Diensten meldde Emonts vorige week dat zo'n onderzoek er niet komt. 'Want het blijkt heel lastig dit goed uit te voeren. We moeten dan weten hoe de gehan dicapten de Deeltaxi benutten en wat zij eraan kwijt zijn. Zo'n enquete vergt veel meer tijd. Het lukt ons niet een goed onderzoek voor 1 juli af te ronden." Emonts zei na overleg met het gehandicaptenplatform en de seniorenraad te hebben besloten slechts de bestaande situatie te analyseren. Aan de hand hiervan komt er een voorstel hoe de vaste vervoersvergoeding er na 1 juli komt uit te zien. De commissiele den konden hiermee instemmen. Voor levering kwaliteits tegen prijzen bouw van werk scherpe in woning- utiliteitsbouw rische sector, inbraak- 24-uurs service ELEKTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU VLOETWEG 4 S8IS AR MERSELO-VENRAY TELEFOONUMMER FAXNUMMER: 0478-569662 VOOR SPOEDGEVALLEN 06-52315244 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 .AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhof.nl Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsmeuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3