Maastricht dichterbij irengen" "Ook aandacht voor Noord-Limburg in Maastricht" "Maak Limburg sterker en socialer" )mbudsvrouw voor loord-Limburg U komt toch ook? agi, 0, EN MAAS Donderdag 6 maart 2003 - Pagina 17 dinsdag 11 maart zijn de verkiezingen voor de Provinciale Staten. Ook uit de gemeenten Ven en Meerlo-Wanssum en net daarbuiten heeft een aantal politici zich kandidaat gesteld voor een de zetels in het hoogste bestuursorgaan van de provincie. In Nieuwsblad Peel en Maas een nade- ismaking met enkelen van hen. Wie zijn ze, waaraan ontlenen ze hun inspiratie en waar- r willen ze zich in het voor deze regio toch verre Maastricht sterk maken? |p deze pagina komen Martinet Roling (D66), John Oosterbeek (WD) en Jan Loonen (CDA) uit uray en Piet Kurvers (PvdA) uit Kronenberg aan het woord. let interview met Dickie Minken-Jansen (PvdA) uit Wanssum vindt u op de Meerlo-Wanssumpagi- ran deze Peel en maas. i Loonen (CDA) op de bres voor Venrayse belangen ibekend maakt onbe- zo typeert Jan Loonen ivinciebestuur. De Ven- ir hoopt de afstand tot icht te verkleinen. "Dat ncie niet meer alleen [lastig en ver weg wordt :n. Er moet op het pro- :huis aandacht zijn voor Ier speelt in Venray. Ik wil ten voor de Venrayse igen", zegt Jan Loonen idie als achtste op de CDA- staat. Loonen uit Venray is gebo- >n getogen in Heide. Hij stamt een agrarisch én politiek Zijn vader Johan was twaalf wethouder en zijn broer M zit voor het CDA in de jeenteraad. Hij kreeg thuis de itiek met de paplepel ingego- Hij weet zich nog te herinne- dat hij al in 1974 meehielp het opplakken van verkie- pposters. "En al die verkiezin- idaarna was ik er ook bij. Het wel vreemd dat dit jaar de ches eens voor mezelf waren." in Loonen vindt dat de tijd nu is om dQ politieke arena bin- itestappen. Hij is in Venray al Hang politiek actief. Als 21- igc meldde hij zich aan als I Mid. In 1986 richtte hij met j£j on Ederveen en Geert Wis- is de Venrayse jongerenafde- CDJAop. ij de eerste bijeenkomst in De Volle Maan waren ook Ria jen en Eelco Brinkman, toen- ig minister van WVC. van de tij In 1993 volgde hij Geert op als voorzitter. Via het A kwam hij in het partijbe ien werd ook commissielid, imissie AEM (Agrarische lie en Milieu) gaf hij in mei op omdat hij Toon Theeu- opvolgde als afdelingsvoor- ben gestopt met het lissiewerk om mijn handen te houden. Als voorzitter vaar ik liever afstand." Langza- id drong bij Loonen, die zijn broer een agrarisch iesbureau runt. het besef door zichzelf verkiesbaar te stellen, it ik wilde met mijn ideeën denkbeelden niet meer aan de kant blijven staan." De raadsver kiezingen van 2002 kwamen nog te vroeg. "Ik was pas als voorzitter gekozen en wilde niet binnen drie jaar die taak weer neerleggen. Ik had me voorgenomen dit acht jaar te blijven doen." Bij de volgende halte stapt hij wel in. Er kwam ook een 'Venray se plek' vrij op de CDA-provinciel- ijst omdat Jan Houben uit Yssel- steyn na acht jaar zijn zeter opgeeft. Jan Loonen wil niet alleen in de voetsporen van zijn CDA-voorgangers treden. Hij neemt Horst aan de Maas als voor beeld. "Horst zit veel dichterbij het vuur. Burgemeester Frissen is provinciaal CDA-voorzitter én oud-wethouder Driessen is gede puteerde. Die lijnen moeten er wel liggen om echt iets te kunnen bereiken." De Venraynaar staat te popelen om als statenlid aan de slag te gaan. Alhoewel hij beseft dat het een tijdrovende bijbaan wordt die hij moet zien in te passen in het werk voor zijn adviesbureau. Hij noemt circuit De Peel en het wozoco in Ysselsteyn als items waarvoor hij zich sterk wil maken. "Ik hoop meer voor Ven ray te kunnen bereiken. Alhoewel ik niet de illussie heb dat ik het allemaal wel voor elkaar kan krij gen." Hij verbaast zich er wel eens over hoe moeizaam de processen lopen. Zoals de bouw van het Ysselsteynse wozoco waarin na drie jaar nog weinig schot zit. "We hebben een gedeputeerde en een commissaris van de Koningin van het CDA. De landbouwminister en de staatssecretaris zijn ook van het CDA evenals de minister-pre sident. En nog lukt het ons niet dit voor elkaar te krijgen", zo lijkt hij te berusten in de trage politie ke besluitvorming. "Ik wil daarom wat doen aan de regelgeving. De provincie moet ontregeld wor den. Voor iedere nieuwe wet moeten er eerst twee verdwijnen. Vanuit mijn werk loop ik ook regelmatig tegen de provincie aan." Jan Loonen toont ook het enthousiasme en ongeduld van iemand die aan het begin van een politieke loopbaan staat. Hij hoopt op het gebied van land bouw, milieu en ruimtelijke orde ning zijn steentje bij te dragen. Voor zijn achterban en als voorzit ter van de Agribusinessclub wil hij opkomen voor de belangen van alle ondernemers in en rond de agrarische sector. Bij de herin richting of reconstructie van het platteland vervult de provincie immers een belangrijke rol. Hij verwacht dat het CDA weer minstens 24 zetels zal behalen. De christen-democraten willen met WD en PvdA opnieuw een colle ge vormen. Het aantal gedepu teerden moet worden terugge bracht. Van acht naar zes of vijf deputes. Loonen benadmkt dat hij naast Venray ook een kandidaat voor de gemeente Meerlo-Wanssum is. Publicitair timmert hij flink aan de weg. Binnenkort worden er huis- aan-huis folders bezorgd waarin prominente CDA'ers hem aanprij zen. Komende zaterdag en op maandag tijdens de markt is hij te vinden tussen het winkelende publiek. Het aankomende staten lid hoopt dat de kiezers niet auto matisch op de lijsttrekker stem men. "Ze moeten beseffen dat er regionale kandidaten zijn die iets voor hen kunnen betekenen. Daarom wil ik duidelijk laten weten dat ik er ook ben." artinet Roling, ervaren politica van D66 John Oosterbeek (WD) weerspreekt vooroordelen John Oosterbeek wil direct afrekenen met een vooroor deel. De gedachte dat vanuit het gouvernement in Maast richt de provincie Limburg boven Sittard zo'n beetje ophoudt wordt door de WD'er ontkracht. "Voor Noord- en Midden-Limburg is ook veel aafadacht. De gelden worden best góed over de provincie verdeeld. Kijk maar naar de musea, het openbaar vervoer en de Maaswerken." Voordat de Venraynaar in 1999 lid van de provinciale staten werd leefde ook bij hem de gedachte dat de noordelijke regio er maar wat 'bijhing'. Vier jaar later is hij een andere mening toegedaan. Oosterbeek denkt dat de twee Noord-Limburgse gedeputeerden Ger Driessen (CDA) uit Horst en Mat Vestjens (WD) uit Venlo daartoe ook hebben bijgedragen. John Oosterbeek (43) staat net als bij de vorige statenverkiezin gen op de vijfde plaats van de noordelijke VVD-lijst. Bij de ver kiezingen van dinsdag 11 maart is de provincie in twee districten (zuid en midden/noord) verdeeld met twee aparte lijsten. Alleen de lijsttrekkers en enkele kopstuk ken vlak daaronder zijn in beide districten hetzelfde. De WD is momenteel met twaalf zetels, na het CDA, de tweede grootste frac tie in de staten. De Venrayse libe raal rekent erop dat zijn partij de twaalf zetels kan behouden. Sinds de raadsverkiezingen van 6 maart 2002 is Oosterbeek ook WD-fractievoorzitter in de Ven rayse gemeenteraad. Samen met zijn Roermondse partijgenoot Jos van Rey is hij de enige van de 63 statenleden die twee politieke functies combineert. Van Rev is zelfs wethouder en loco-burge meester in Roermond. De WD is ook een van de weinige partijen waar deze combinatie mogelijk is. CDA en PvdA hebben bijvoor beeld in de statuten opgenomen dat een statenlid geen raadslid mag zijn. "Vanwege belangenver strengeling", weet hij. "Maar ik vind dat hier geen sprake van is. Beide functies vullen elkaar juist goed aan. Zaken zoals het open baar vervoer en de reconstructie van het platteland worden toch bij de provincie geregeld." John Oosterbeek bekent dat hij even getwijfeld heeft of hij zich herkiesbaar zou stellen. Naast zijn werk als directeur/eigenaar van Hanssen BV in Horst neemt de politiek een fors deel van zijn tijd in beslag. Drie vrijdagen in de maand vertoeft hij op het provin ciehuis in Maastricht. Voor de maandelijkse statenvergadering of voor de commissie Ruimte en Groen of Verkeer en Waterstaat waarvan hij lid is. "Daarnaast heb ben we iedere woensdagavond fractievergadering in de Oranjerie in Roermond. De reistijd naar Maastricht neemt drie uur in beslag. En de voorbereiding vergt meer tijd dan voor de gemeente raad. Bij de provincie krijg je nog meer stukken en ander leesvoer voor je kiezen." Toch besloot de Venraynaar er nog een tweede termijn aan vast te plakken. "Na vier jaar ben je net goed ingewerkt. Je weet hoe het politieke spel gespeeld wordt. Dan is het ook zonde om niet door te gaan. En ik krijg het nog allemaal ingepland." Als hij ooit voor de keuze komt dan kiest hij voor de gemeete- raad. "Alhoewel die keuze wel las tig is. Als raadslid sta je veel dich ter bij de burgers. In de provincie gaat het er zakelijker en afstande lijker aan toe. Je komt elkaar ook niet op de markt tegen." Toch bespeurt hij in Maastricht ook betrokkenheid. De publieke tribu ne van het gouvernement is regel matig goed bezet met publiek of belangengroepen. Ook hoort hij reacties over de live-uitzendingen van de statenvergadering op LI. Maar de opkomst is beduidend lager dan bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer of de gemeen teraad. "De provincie is een tus senlaag. De onderwerpen liggen vaak niet op het bordje van de burgers. Zij raken pas betrokken als de zaken hun direct raken. Ik vind dat ook niet zo'n probleem alhoewel we er alles aan moeten doen de burgers er wel bij te betrekken." De WD vormt in de staten een coalitie met CDA en PvdA die de liberalen graag willen voortzetten. Maar dan wel met een afgeslankt college. Om de vorige verkie zingsuitslag - CDA 24, WD 12 en PvdA 10 zetels - vorm te geven rolde er een college van liefst acht gedeputeerden, waarvan drie parttimers, uit de bus. Vier van het CDA en twee van zowel WD als PvdA. "Vijf gedeputeerden is voldoende", oordeelt Oosterbeek. "Want het huidige aantal werkt niet goed. Het komt bij een com missievergadering wel eens voor dat twee of drie gedeputeerden moeten opdraven." De WD-collegeleden Vestjens en Haazen zijn opnieuw beschik baar terwijl Van Rey fractievoor zitter blijft. John Oosterbeek ziet de populaire Roermondenaar als zijn voorbeeld. "Ik leer nog steeds veel van hem. Vooral hoe hij zich helemaal in de onderwerpen vast bijt." De voorgenomen inkrimping van 63 naar 47 statenleden is voorlopig van de baan. "Voor mij had dat best mogen doorgaan. Die zestien statenleden minder mis je echt niet. Ook zou de gemeente raad kleiner moeten zijn." Ongeveer de helft van de sta tenleden keert na de verkiezingen niet terug. Oosterbeek juicht het toe dat er veel 'vers bloed' bij komt. Als hij volgende week dinsdag gekozen wordt is John Ooster beek het langst zittende Venrayse statenlid. "Toch zit ik er niet alleen voor Venray. Het ligt ook aan de onderwerpen waar je mee bezig bent. Dat moet net passen. Maar als het kan, zoals de voorge nomen verplaatsting van circuit De Peel, dan pak ik het wel mee." Op dinsdag 11 maart 2003 vinden de provinciale-staten- verkiezingen plaats. Door te stemmen, bepaalt u mee wie de komende vier jaar uw pro vincie gaan besturen. In deze rubriek vindt u het antwoord op de vraag wie er allemaal uitgenodigd zijn, om op 11 maart te komen stem- De stembureaus heb ben ruime openingstijden; ze zijn open van 7:30 uur tot 21:00 uur. U kimt stemvrij krijgen. Als u door uw werk niet binnen de openingsuren kunt stemmen, is uw baas verplicht u een uurtje stemvrij te geven. U-kunt een andere kie zer, die een oproep heeft gekre gen om bij hetzelfde stembureau als u te gaan stemmen, machti gen om uw stem uit te brengen. Hiervoor vult u de achterkant van de oproepkaart in. Vervol gens ondertekent u beiden de oproepkaart. Daarna kan de gemachtigde de kaan meene men. Dit kan tot op de dag van de verkiezingen. Als de gemach tigde niet bij u in het stemdLstrict woont (met andere woorden: niet bij hetzelfde stembureau stemt als u), kunt u uiterlijk twee weken van tevoren schriftelijk bij de gemeente een verzoek doen om hem of haar te machtigen. Met het indienen van een schrif telijk verzoek hoeft u niet te wachten tot u uw oproepkaart binnenheeft. f Wie de verkiezingen echt niet wil vergeten, kan via de SMS-dienst een herinnering krij gen. Piet Kurvers, nummer 7 op lijst PvdA: Met de daverende entree van de Lijst Pim Fortuyn in Neder land een jaar geleden ging ook het politieke bloed in de ade ren van Piet Kurvers (57) weer wat sneller stromen. Hij ergerde zich namelijk groen en geel aan de in zijn ogen populistische prietpraat die Nederland meer en meer in z'n greep kreeg en besloot om die reden zijn politieke comeback te maken. De Kro nenberger was van 1986 tot 1994 namelijk al eens wethou der namens de Progressieve Kombinatie (PK) in de gemeenteraad van Sevenum. Piet Kurvers staat op nummer zeven van de kandidatenlijst van de Partij van de Arbeid voor de Provinciale Verkiezin gen. Een portret. Na zijn studie aan HTS in Venlo met succes afgerond te hebben, kwam de twintiger Piet Kurvers in 1974 voor de PK in de raad van Sevenum. Veertien jaar later werd hij in diezelfde gemeente parttime wethouder gedurende twee raads periodes. Hij combineerde in die acht jaar zijn baan, eerst in de logistiek later bij P&O, bij Inalfa in Venray met het wethouderschap en deed op tal van beleidsterrei nen veel ervaring, kennis en kunde op. Na die jaren zegde hij de poli- 11 maart 2003 www.ukomttochook nl tiek echter vaarwel. Het was mooi geweest, Kurvers wilde zich meer gaan bezighouden niet zijn baan bij Inalfa, waar hij vijftien jaar geleden op de afdeling perso neelszaken aan de slag ging. Na de politiek jarenlang vanaf de kantlijn met veel interesse gevolgd te hebben, vindt hij het nu echter weer hoog tijd om zelf politiek actief te worden. Want in Nederland zijn nog tal van zaken gaande die in zijn ogen verbeterd kunnen en moeten worden en hij wil tegengas gaan geven aan de populistische praat in politiek Nederland. "Het moet gaan om de inhoud, niet om het plaatje of de mooie kreet. Besturen is een seri eus vak, waarin je op op basis van feiten, regelgeving en kennis beslissingen moet nemen. Nu krijgt helaas vaak de emotie de overhand." De PvdA'er was jarenlang voor zitter van Jong Nederland Kronen berg en nog steeds is hij voorzit ter van de Stichting Katholiek Onderwijs Overkwartier, een overkoepelende organisatie van twaalf basisscholen met circa 3000 leerlingen en 250 perso neelsleden in de voormalige gemeente Horst en de gemeente Sevenum. VOORTREKKERSROL De provincie heeft een belang rijke 'aanzwengel- en coördinatie functie', vindt Kurvers. "In tegen stelling tot de CDA en de WD vindt de PvdA bijvoorbeeld dat de provincie ook bij economische ontwikkelingen en op de arbeids markt een rol van betekenis kan vervullen. Alles moet uit de kast gehaald worden om banen te behouden en nieuwe banen te creëren. Voorkomen moet wor den dat goed opgeleide medewer kers, die straks weer broodnodig zijn, op straat komen te staan." Ook op het platteland moet de provincie volgens de PvdA een voortrekkersrol op zich nemen. Bijvoorbeeld op het gebied van woningbouw voor jongeren en senioren in hun eigen omgeving. "Want woonzorginstellingen en gemeenschapshuizen zijn net als woningbouw en scholen belang- rijk voor de leefbaarheid in de dorpen. Ook de weg naar duurza me landbouw en verantwoord natuurbeheer is nog lang, en de herstructurering verloopt met vele hindernissen. Hierbij moet ook nadrukkelijk de vinger aan de pols worden gehouden." De PvdA kiest duidelijk niet voor een allesregelende overheid, maar wil wel nadrukkelijk opko men voor burgers die de dupe dreigen te worden van de markt werking. "Ook wij gaan voor zelf ontplooiing en emancipatie, maar ons motto is niet 'ikke ikke en de rest kan stikken'. Wij willen een schild zijn voor de zwakkeren in onze samenleving. Ook vinden wij een mooie en natuurrijke pro vincie belangrijk, een provincie 1 waarin iedereen veilig kan wonen 1 en waarin we weer voor elkaar 1 opkomen. Daarbij is het natuurlijk ook van belang dat de provincie zelf uit haar schulp kruipt en de burgers actief opzoekt. Immers hun bood- schap moet onze boodschap zijn", r zegt Kurvers, die staat voor het motto: "Maak Limburg mooier en socialer: kies PvdA." het ziekenhuis regelmatig op de agenda gezet en zijn altijd heel vasthoudend geweest. De provin cie kan werkelijk zaken in gang zetten en wat voor de mensen betekenen. Daarom is het ook zo belangrijk dat ze op dinsdag 11 maart gaan stemmen." Martinet Roling staat als demo- crate in hart en nieren voor onder andere een menselijk gezicht in de politiek, respect voor de ander en voor jezelf, een duurzame onwikkeling van economie en milieu en een groen Limburg. Ver der vindt ze net als haar partijge noten de bevordering van kunst en cultuur onder de jeugd, hoog waardig onderwijs, het doelmatig opknappen en herinrichten van bedrijfsterreinen en meer aan dacht voor toerisme en recreatie als hoofdpijler van de Limburgse economie enorm belangrijk. Ook op het gebied van de zorg kan ze zich helemaal vinden in de plan nen en denkbeelden van haar par tij. "D66 is ervoor dat de vraag van de burger, de cliënt, centraal uit gangspunt is in de zorg: alle voor zieningen zijn op maat en vraag- gestuurd", vertelt Roling. "Verder willen we dat er extra zorgwonin- gen en extra handen aan het bed komen om de wachtlijsten korter te maken en dringen we bijvoor beeld ook al jaren aan op de komst van een centrum voor jeugdzorg in Noord- en Midden- Lintburg en een dependance van een Boddaertcentrum, wellicht in combinatie met andere hulpvor- men voor kinderen en jongeren, in Venray. D66 staat voor vrije mensen in een betrokken en leef bare wereld." Wie meer wil weten over Marti net- Roling, haar activiteiten en plannen, kan terecht op de websi te: www.d66Iintburg.nl. iet Roling (55) staat op 'tweede plaats van de kandi- itenlijst van D66 voor Pro- aciale Staten. De Venrayse is ervaren politica, zat zeven ar voor Samenwerking Ven- ly in de gemeenteraad en is li al drie jaar statenlid van 66. Martinet Roling wil zich ik de komende jaren graag lor meer dan 100% inzetten >r de belangen van Limburg [het algemeen, maar Noord- •urg in het bijzonder, 'sblad Peel en Maas stelt gedreven politica aan u irtinet Roling woont al dertig fin Venray en heeft in de loop jaren een breed netwerk aan 'tacten opgebouwd. Op poli- en gemeentelijk niveau, maar jorbeeld ook in verenigings- band en de gezondheidszorg. Nat komt de voormalige onder- Ijperes bij haar werk voor Pro- jöciale Staten goed van pas. )t Roling, die in de afgelopen jc jaren in de provinciale cont- Nes Welzijn, Zorg en Cultuur I Economie en Werkgelegen- haar sporen verdiende, wil 'ing houden met de gewone i of vrouw in de straat en £en wat er in de plaatselijke Uleving leeft. Maastricht kan ze prima haar .kwijt, zo blijkt. De afgelopen '°n noemt ze 'vooral boeiend en r°''- "De provincie kun je zien een belangrijke laag tussen de delijke en lokale overheid in. f1 gevaar is tegelijkertijd echter je onzichtbaar bent.. Sommige ïnsen zeggen wel eens 'de pro- lc'e is te groot voor het servet n klein voor het tafellaken', ^zo kort door de bocht zou ik het toch niet willen typeren. De provincie stimuleert, coördineert en initieert namelijk zaken die de gemeentegrenzen overstijgen. Denk aan belangrijke thema's als de reconstructie van de land bouw, economie, verkeersveilig heid en gezondheidszorg. Het is daarom enorm belangrijk dat er voldoende mensen uit de regio Noord-Limburg in Maastricht ver tegenwoordigd zijn." ZIEKENHUIS Zo zijn bijvoorbeeld op aandrin gen van enkele statenleden de directie van het ziekenhuis en de actiegroep Behoud Ziekenhuis Venray weer met elkaar in gesprek geraakt en is de werk groep onder leiding van professor Spreeuwenberg ingesteld. "Na alle negatieve berichten over de afkal ving van het ziekenhuis een posi tieve ontwikkeling. We hebben

Peel en Maas | 2003 | | pagina 17