iHans Klok en larc-Marie Huijbregts nternationale rouwendag in Venray Kunst Cultuur Schrijfster Marion Bloem in Venray Expositie Iris Slock De binnenkomer van de week Henk van Ulsen in Mariakapel Marmeren tuin )p;J Kinderbeurs Zin in Zingen in een nieuw jasje Cursus vrijuit spreken Zondagochtend concert Winterwande- ling Merselo Nutellica in 't Podium agi|0,EN MAAS Donderdag 6 maart 2003 - Pagina 15 ogramma Schouwburg Venray jchouwburg Venray presen- na de carnaval meteen Ce artiesten van formaat: msflok en Marc-Marie Huij- s. Beiden treden twee op in de Venrayse cul- irtempel dus de liefhebber illusionisme en cabaret IJrft niets te missen. jiel kan snel gaan in de show- Less Moest Hans Klok twee geleden nog behoorlijk adver- jén om de theaters vol te krij- V tegenwoordig stromen de Ji vol alsof de kaartjes te geef Hans zelf heeft wel een ver- 3ingvoor de grote toeloop: "De ff was twee jaar geleden ook ped, maar het verschil zit hem het feit dat ik nu echt een ïnde Nederlander geworden Vroeger kwamen er alleen tbbers kijken, tegenwoordig |et publiek veel algemener." In iwe show, History of Magie ^ft de illusionist de mensen een reis door de geschie- iusvan de magie. Zoals altijd Itard gaand met veel rook, :r, mooie dames en verbazing- jkkende trucs. Maar wat zijn de [schillen met de vorige show Impossible? Hans Klok: "De «igeshow was nog te veel een Wtnstapeling van mooie illu- I De nieuwe show heeft meer ri verhaallijn, er is uitgebreid JKdacht besteed aan de decors -'look de illusies zijn net weer stukje beter. Ook doe ik nu b kleine trucjes waarbij ik het bliek betrek, dit is me vooral in rest van Europa goed beval- De rest van Europa? Hans "History.of Magie heeft de jelopen 2 maanden in Duits- id, Oostenrijk en Zwitserland draaid. igiet succes was echt overdon- laid, gemiddeld 1500 toe- Touwers per show en ontzet- kd goede kritieken in de pers. [ben heel blij met het succes en hen het feit om dat ik overal j Jwemd wordt als snelste magiër ptijden, ben ik er ronduit trots dat mijn show wordt betiteld •totaaltheater". Wat heeft Hans bit met Limburg? Hans Klok: jmensen in Limburg zijn vrien- hiji, levensgenieters en gek op hie. Zelfs toen ik net begon ld ik hier al een vast publiek. Ontzettend leuk ook dat we in Venray een extra matinee gaan draaien. De directeur van de schouwburg belde me persoonlijk op om me hiervoor te bedanken, waar maak je dat in Nederland nog mee." Hans Klok treedt met zijn History of Magie twee keer op in de Schouwburg Venray en wel op zaterdag 8 maart Venray om 20.00 uur en als extra matinee om 16.00 uur. Voor degenen die vanwege emigratie, invriezing of anderszins de afgelopen twee jaar de media niet hebben kunnen volgen: Marc-Marie Huijbregts speelde en zong in uiteenlopende toneel- en theatervoorstellingen en trad op als stand up comedian bij de Comedytrain. In 1999 won hij op het Camerettenfestival glansrijk de Jury-, Publieks- en Persoonlijk heidsprijs en het jaar daarop volg de ook de Pall Mali Exportprijs. Niet alleen werd hij geroemd om zijn humor, charme en timing, maar ook om zijn oorspronkelijk heid en zijn prachtige (en opval lende) zangstem. Direct daarna maakte hij zijn eerste avondvul lende soloprogramma, 'Marc- Marie H.' dat twee seizoenen lang volle zalen trok en door pers en publiek razend enthousiast werd ontvangen. Ook maakte hij furore met zijn aanwezigheid als panellid in het tv-programma 'Dit was het nieuws' en had hij twee seizoe nen een eigen talkshow op televi sie. Na hel overweldigende suc- Marc-Marie Huijbregts. Foto: Frans Jansen. ces van zijn eerste avondvullende solovoorstelling kijkt iedereen dan ook vol verwachting uit naar Marc-Marie's tweede solopro gramma. En na 'Marc-Marie H.' is er uiteraard geen logischer titel denkbaar dan 'M-M Huijbregts'. Waar gaat het programma over? Vast ligt dat niets zeker is. Behalve dan dat er wordt gezongen, gespeeld, geïmproviseerd, de waarheid verteld en gelogen, veel gelogen. Maar dat wordt eerlijk verteld. Ook Marc-Marie Huij bregts is twee keer te gast in Ven ray, op dinsdag 11 en woensdag 12 maart. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur. ordracht van Afrikaanse verhalen e Venrayse Vrouwenraad I het Internationaal Vrou- pcentrum houden op zater- maart van 14.00 tot 1.00 uur een bijeenkomst in ■Witte Hoeve in Venray. Ven middag met met jizlek, verhalen, drankjes en fpjes en een modeshow uit schillende culturen, waar- Ier een optreden van ver- ïvertelster Angèle Joma. ir verhalen gaan over nijl- arden, olifanten, kippen de lantisch grote Zugulugubamba. Igèle Joma heeft iets met Afri- antï haar echtgenoot Lamin Kuya- h komt uit Gambia. Hij is de nm udste zoon uit een traditionele Jndingue griotfamilie. De griots vertellen al eeuwen- vaii» tag, met behulp van muziek, de schiedenis van hun volk. Angè- voelt zich thuis op het Afri- aose continent. Volgens Angèle er in de verhalen uit Afrika Kr lucht dan in onze west- ïopeese sprookjes. Afrikaanse 'balen hebben zo veel verschil de lagen. De boodschap die zit ligt er nooit duimendik Kenop zoals bij ons soms het *al is. Uit Afrikaanse verhalen je halen van je zelf wilt. De °nal zit altijd verborgen in het •Aaal. Soms hebben verhalen •en diepere lagen, maar zijn ze tooon erg origineel bedacht, lals het verhaal dat uitlegt waar een nijlpaard in het water en LJphet land leeft. Natuurlijk zijn tniet alleen vrolijke verhalen in pa. Er zijn ook gruwelijke en pe verhalen - en die vertelt ze ok-maar die eindigen altijd zo mooi en ze zijn zo prachtig licht. Vertellen betekent bij Angèle Joma niet alleen maar het gebruik van woorden. Tijdens haar verha len danst ze, schreeuwt ze, strooit geluiden in het rond en maakt een handig gebruik van haar omgeving. "Wat ik doe is theatraal vertel len. Dat is vertellen in al zijn facetten. De vertelkunst staat aan de basis van het theater." De verhalen van Angèle wor den muzikaal omlijst waarbij de muziek vaak méér is dan alleen begeleiding. Na een korte pauze volgen de modeshows. Om te beginnen komt De Hakkespits met een nostalgische modeshow, daarna een internationale mode show. Hierbij wordt tekst en uit leg gegeven door Liane de Wit. Tot slot kunnen ze op informe le wijze kennismaken met 'mon diale hapjes', bereid door vrou wen uit het Internationaal Vrouwencentrum en de Venrayse Vrouwenraad. De entree is gratis. GESCHIEDENIS De geschiedenis van Internatio nale Vrouwendag. Sta even stil en denk aan de vrouwen die op 8 maart 1917 in Moskou ruw uit elkaar geslagen werden omdat ze de moed hadden, de straat op te gaan om te demonstreren om hun rechten op te eisen; om mee te kunnen praten en beslissen over zaken die van belang zijn voor het opbouwen en in stand houden van een leefbare wereld. Al vanaf het einde van de 19e eeuw hield met name de socialis tische arbeidersbeweging zich bezig met het verwerven van kiesrecht voor iedereen en met het verbeteren van de arbeidsom standigheden. In 1894 werd de Vereniging voor Vrouwenkies recht opgericht in Nederland. In 1907 werd de eerste internationa le vrouwenconferentie gehouden, waar vrouwen hun eisen formu leerden om te komen tot vrou wenkiesrecht. Een tweede confe rentie volgde in 1910 in Kopenhagen, daar werd besloten om jaarlijks een Internationale Vrouwendag in te stellen. In 1921 werd besloten om deze dag op een vaste datum te houden en uit solidariteit met de vrouwen in Moskou werd toen gekozen voor 8 maart. Sindsdien wordt op deze dag wereldwijd herdacht en gevierd dat vrouwen strijd heb ben geleverd en nog leveren voor Afrikaanse verhalen worden voorgedragen tijdens de Interna tionale Vrouwendag. hun rechten op gebieden als wer ken, wonen, onderwijs en wel zijn. Stichting Wonen Noord-Lim burg houdt een expositie van beeldend kunstenaar Iris Slock. De expositie vindt plaats in de hal van het kantoor van Wonen Noord-Limburg, Plataanstraat 15 in Venray en wordt gehouden van 28 februari tot en met 29 april 2003. De openingstijden zijn maandag t/m donderdag van 08.30 tot 17.00 uur en vrijdag van 08.30 tot 12.30 uur. Rake lijnen en heldere kleuren roepen krachtige gestalten op. De mensen in het werk van Iris Slock weerspiegelen energie, hoewel ze af en toe verstrikt zijn in vragen over de richting die zij moeten gaan. Iris Slock weet in haar werk een eindeloze reeks variaties en stemmingen te verbeelden, die uiteindelijk vooral levenslust weerspiegelen. Voor de Lionsveiling op 15 maart aanstaande, waarvan de opbrengst bestemd is voor een aantal goede doelen, zoals een vakantie voor een groep ernstig gehandicapte kinderen, ondersteuning van de vrijwilli gers terminale zorg in Noord-Limburg en het busproject van Synthese. Ter ondersteuning hiervan publiceert de Peel en Maas wekelijks een foto van één van de interessante artikelen. Kijk ook een op de website: www.lionsvenray.nl Deze week een paarse, handgeslepenkristallen vaas.. Op zaterdag 15 maart wordt weer de halfjaarlijkse kinderkle ding- en speelgoedbeurs in Leu nen gehouden. Ook babybeno digdheden, zoals boxen, maxi cosy's en fietsstoelen. zijn er te vinden (geen luiers, flesjes e.d. en kleding onder maat 80). Dit alles wordt georganiseerd, van 10.00 uur tot 11.30 uur, door peuter speelzaal 't Ukkenest in de Scha kel aan de Kapelweg 4 in Leunen. Zelf spullen inleveren kan ook! Breng dan uw speelgoed, babybe nodigdheden en kleren op vrijdag 14 maart tussen 18.30 uur en 21.00 uur naar de Schakel. Kin derkleding wordt aangenomen in de maten 80 t/m 176 en er geldt een maximum van 30 stuks. Van de opbrengst ontvangt u 70%, 30% is bestemd voor peuterspeel zaal 't Ukkenest. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Op zondag 9 maart wordt in Venray voor de 33e keer onder de naam Zin in Zingen een zang avond gehouden. Voor velen een bekend begrip. Onder muzikale begeleiding van twee accordeo nisten worden door de zanglusti- gen allerhande, goed in het gehoor liggende liederen gezon gen. Voortaan zal dit zanggebeu- ren in Den Hoender, St. Ursulas- traat 2 in Venray plaatsvinden. Dit gebouw ligt dicht bij het Schut tersveld. Iedereen die van zingen houdt is van harte welkom. De entree is gratis. De presentatie is in handen van Gerrit Reintjes uit Veulen. De avond begint om 20.00 uur en de zaal is een uur voor aanvang open. Iedereen kan zijn mondelinge uitdrukkingsvaardigheid en per soonlijke presentatie verbeteren. Tijdens de cursus van Moderne Praktijkopleidingen Communica tie (MPC) wordt aandacht besteed aan het versterken van het zelfver trouwen, helder formuleren, voor jezelf opkomen. Kritiek geven zonder ander te kwetsen en actief aan gesprekken deelnemen. De cursus telt vijf lesavonden van elk tweeënhalf uur en is praktijkge richt. Aan het eind van de cursus zijn de deelnemers in staat om hun gedachten vrij en onbevan gen te verwoorden. De cursus start in Venray op dinsdagavond 25 maart 2003 om 19 30 uur en duurt tot ongeveer 22.00 uur. Voor een brochure kunt u contact opnemen met de MPC, telefoon 078-6127119. Venrode verzorgt, in het kader van de zondagochtendconcerten, op zondag 9 maart een concert in de zaal van de Schouwburg Ven ray. Het concert begint om 11.00 uur. Venrode treedt voor de pauze op, na de pauze neemt har monie de Peelklank uit Ysselsteyn het programma over. Beide bren gen een repertroire van lichte muziek. Op zondag 9 maart treedt de bekende Nederlandse acteur Henk van Ulsen op in de Mariaka pel in Holthees. Hij verzorgt daar een solo-optre den, namelijk een voordracht met de titel De mens heet mens. De voordracht is gebaseerd op het bijbelse boek Prediker. Het thema van de vporstelling is de zoektocht van de mens naar waarachtigheid. De voorstelling begint om 15.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bekende ver koopadressen in Holthees: de fam. Ermers, Kapelstraat 3. tel. 0478-636480, en bij de fa. Wijen- berg, Gildestraat 6, tel. 0478- 636390. Kaarten zijn ook te bestellen via de website, www.mariakapel.nl of een half uur voor aanvang bij de ingang van de kapel. Op zondag 9 maart houden de Natuurvrienden uit Merselo de derde winterwandeling van dit winterseizoen. De afstanden en starttijden zijn: 5-10 km 08.00-14.00 uur; 20 km 08.00-12.00 uur en 30 km 08.00- 10.00 uur. Speciaal voor gezinnen met kinderen is er 's middags een puzzeltocht van 5 km uitgezet. De starttijd hiervan is tussen 13 00 en 14.00 uur. Voor de winnaars zijn er weer enkele leuke prijsjes te winnen. Na afloop van de tocht ontvangt iedere deelnemer die dat wenst tegen een geringe ver goeding een medaille. Het startbureau is in café d'n Tommes, Grootdorp 40 Merselo, tel. 0478-546236. Op de rustplaats van de 10. 20 en 30 km is er tegen een redelijke prijs koffie, thee, soep en choco mel te koop. Tevens zijn er diver se belegde broodjes te koop. Inschrijfgeld voor deze tocht is 2 euro met medaille en 1,20 euro zonder herinnering. Het inschrijf- bureau sluit om 17.00 uur. Inlich tingen: tel. 0478-586556 of 546496. De band Nutellica treedt op zaterdag 8 maart op in café "t Podium. Wie Metellica kent, weet ook wat hij van Metallica kan verwachten. Genadelose heavy metal. Het repertoire van Nutellica bevat alle klassike Metallica songs van Seek Destroy, tot I Disappe ar daar tussen zit alles waarbij het hart van een echte di hard fan sneller zal gaan kloppen. Nutellica is niet zomaar een coverband, Nutellica laat Metalli ca leven. De band speelt in authentieke bezetting en met de stem van Stefan Fieker heeft de band een zanger waar alle andere tribute bands jaloers op kunnen zijn. Deze band is niet zomaar een project maar een echte band met vele kontracten met Metallica-fan- clubs door heel Europa. Nutellica speelde zelfs op de newcomersta- ge als mini support op Rock- werchter bij Metellica zelf. Telefonisch reserveren moge lijk! Telefoonnummer 0478- 581143. Het Literair café Venray-Regio heeft op donderdag 13 maart weer een bijzondere schrijvers avond in het Theehuis, in het Venrayse Odapark tegenover het ziekenhuis. Marion Bloem, de veelzijdige schrijfster, filmmaak ster en reiziger is dan de hoofd gast. Het programma wordt muzi kaal opgeluisterd door Pauline van Dijck (gitaar en zang) van Venrayse muziekschool. De entree bedraagt acht euro, dona teurs en leden van Rabo-bank Venray/ Meerlo-Wanssum krijgen twee euro korting. Het begint om 20.00 uur. Marion Bloem is een veelzijdige vrouw die naam en faam heeft verworven als schrijf ster, filmmaakster en reizigster De zon trekt, de kou niet, is een gezegde van haar. Als ze niet filmt of schrijft of op reis is aquarelleert of schildert ze. Tien jaar geleden kreeg ze al voor haar gehele oeu vre de E. de Perronprijs. Marion Bloem werd in 1952 in Arnhem geboren. Ze is kind van Indische ouders die in 1950 naar Neder land zijn gekomen. Haar eerste non-fictie boek voor volwassenen verscheen in 1976 en heette 'Overgang'. Samen met haar man, de schrijver en arts Ivan Wolffers, schreef ze ook 'Hyperventilatie'. In diezelfde periode verscheen ook haar eerste echte jeugdroman 'Waar schuil je als het regent'. Tegelijk was ze ook volop bezig met filmen. 'Feest' heette haar debuutfilm, een poëtische korte film over de eerste menstruatie. Daarna maakte ze de films 'Buiten spel', 'Aanraken', 'Nieuwsgierig' en 'Borsten'. Al deze films heb ben te maken met de rol van de vrouw en/of de erotiek. In 1980 verscheen de jeugdroman 'De geheime plek' waarvan fragmen ten wekelijks werden gepubli ceerd in de 'Blauw geruite kiel' van Vrij Nederland. Ze schreef nog enkele jeugdromans en legde zich vervolgens toe op romans voor volwassenen. 'Geen gewoon Indisch meisjes' werd gepubli ceerd in 1983 en handelde over een Indisch meisje dat op zoek is naar haar identiteit. In diezelfde periode verscheen ook de docu mentaire 'Het land van mijn ouders'. Een soort standbeeld voor alle Indische Nederlanders, die voor een vaderland vochten dat ze niet kenden én die zich hier in Nederland onbegrepen voelden. De film trok uitverkoch te zalen, wat voor een documen taire in ons land opmerkelijk is. Voor de televisie maakte ze ver volgens een documentaires over minderheden en de film 'Wij komen als vrienden'. Deze docu mentaire gaat over vijf deserteurs en hun geweten. Over minderhe den schreef ze ook jeugdromans zoals 'Kermis achter de kerk' over een aantal verschillende kinderen uit een en dezelfde klas en 'Brie ven van Souad' over een Marok kaans meisje en het isolement waarin zij verkeert. In opdracht van het Noordhollands Philhar- monisch Orkest maakte Marion Bloem een film over klassieke muziek. Voor deze film, getiteld 'De Tovenaarsleerling' kreeg ze tal van eervolle vermeldingen en filmprijzen. Haar tweede roman voor volwassenen 'Lange reizen, korte liefdes' verscheen bij de Arbeiderspers in februari 1987, meteen gevolgd door de novelle 'Rio'. Twee jaar later verscheen 'Vaders van betekenis' over de speciale en ontroerende band tus sen een Indische vader en zijn dochter. Bloem bleef zeer pro ductief. Achtereenvolgens ver schenen de verhalenbundel 'Vlie gers onder het matras' (1990). de roman 'De honden van Slipi', de dichtbundel 'Schilderijen en gedichten' (1992), de roman 'De leugen van de kaketoe' (1993), het reisboek 'Muggen mensen oli fanten' (1995), de jeugdroman 'De droom van de magere tijger' (1996), en de romans 'Mooie Meisjesmond' (1997), 'Ver van familie'(1999) en 'Games4girls' (2001). Deze laatste is een van de eerst emailromans in ons land. Vorig jaar verscheen van deze veelzijdige vrouw tenslotte de dichtbundel 'Liefde is soms lastig, liefste'. Op zondag 6 april 2003 houdt het Literair Café samen met de Vrije Universiteit Amsterdam een bijzondere bijeenkomst met de dichter Maarten Doorman. Deze bijenkomst vindt plaats in het Theehuis in het Odapark te Venray en begint om 11.30 uur. Geert J. Peelen van Vrije Universi teit Amsterdam gaat dan in gesprek met de dichter, filosoof en hoogleraar literaire kritiek Maarten Doorman. Boekrecensie in Peel en Maas De Ierse schrijfster Deirdre Purcell, beroemd van onder meer Afscheid van Inishere en Die Nacht aan het meer, treedt met de onlangs gepresenteer de aangrijpende roman Mar meren tuin in de voetsporen van haar landgenote Maeve Binchy. Sophie en Riba kennen elkaar hun hele leven al. Ze lijken abso luut niet op elkaar: Sophie is ele gant en verlegen, terwijl Riba opzichtig en extrovert is. Toch zijn ze hartsvriendinnen. Hun vriendschap komt onder druk te staan als Riba's tienerd ochter Zelda ernstig ziek wordt. Sophie ziet niets in de alternatieve genezer waar Riba naar toe gaat; ze vindt dat het meisje niet de goede medische hulp krijgt. Ondertussen voelen Riba's man en Sophie zich steeds sterker tot elkaar aangetrokken. Is er nog tijd om Zelda te redden? Hun huwelij ken, hun vriendschap? Dit aangrijpende boek is te koop bij boekhandel Van den Munckhof in Venray en kost 1990 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15