ie Geweldig Express komt naar sselsteyn Open dag Foekepot Promotieprijs voor Kees Helder De Flierefluit zet de deuren open Partij Nieuw Limburg €0.50 Waals op bezoek bij allochtonen in Venray Jan Loonen mam ONS PROGRAMMA WIJ BLIJVEN IN STEMMING STATENVERKIEZINGEN Winkeldief opgepakt Lijst 4 nummer 2 Frits Timmermans nrw^ ±liüLM MCnST Opkomen voor elkaar Opkomen voor Venray en Meerlo-Wunssum Honderdvierentwintigste jaargang - week 10 - donderdag 6 maart 2003 L EN MAAS ositie over (zinloos) geweld, ruzie, tolerantie en vooroordelen )e Geweldig Express komt het Jongeren tmoetings Centrum elsteyn. De Geweldig iress? Ja, een twaalf meter ge trailer met een interac- e tentoonstelling over (zin- s) geweld, ruzie, tolerantie vooroordelen. Een initia- van de Stichting deseducatie in Utrecht en armd door JOC Ysselsteyn. basisscholen uit de neenten Venray, Deurne en rst staan in de rij om de weldig Express te bezoe- i, Liefst 32 schoolklassen iben zich ingeschreven. 9 maart is de interac tentoonstelling voor ereen geopend, e Geweldig Express reist door Ierland en Vlaanderen op zoek r kinderen en jongeren vanaf jaar die een spannende ten- nsteiling in hun eigen stad of willen bezoeken. De ten- nstelling bestaat uit een spel- órcuit waarin leuke en eigen- lige facetten van de Kculturele samenleving op onverwachte manier aan bod en. Er wordt gewerkt met thema's: waar of niet waar, of mening, verzoening, spijt iben, hoe gewelddadig ben jij, toon of vreemd, vooroorde- de zondebok. let behulp van een routekaart kinderen zelfstandig Irachten uit. Ze worden uitge- gd om antwoorden te beden- meningen te geven en oplos te zoeken. "De kinderen en dat wat waar lijkt, bij inzien niet waar hoeft te legt Myriam Koonings, Rerkster van JOC dsteyn, uit. "Zij leren wat het chil is tussen een feit en een Ze gaan begrijpen wat vooroordeel is en merken dat :reen vooroordelen heeft. Wat :én gewoon vindt, vindt een er vreemd en andersom. Ook nde kinderen hoe ze conflic- Icunnen oplossen." SYMBOLIEK e locatie waar de Geweldig ress komt te staan, bulkt van iymboliek: bij de Duitse mili- ebegraafplaats in Ysselsteyn. t is inderdaad een treffende itie als je praat over geweld, Tantie en vooroordelen. Het sowieso onderwerpen die aan l?od komen als wij groe- op bezoek krijgen. Met name pen Duitse jongeren en lkinderen weten ons te vin- Het thema is meestal de de Wereldoorlog, dat moge zijn. De combinatie van Geweldig Express en een mili- Myriam Koonings rechtsen Tarcicia Voigt van bet JOC hopen dat de expositie een groot succes wordt taire begraafplaats biedt bijzonde re mogelijkheden. De link met en het dwarsverband tussen de Tweede Wereldoorlog en zinloos geweld wordt voor iedereen toe gankelijk en inzichtelijk gemaakt. Het bezoek aan de militaire begraafplaats is voor kinderen en jongeren een confronterende ervaring. Het heeft een grote impact, blijkt telkens weer." JOC Ysselsteyn nodigde de basisscholen uit de gemeenten Venray, Deurne en Horst uit voor de interactieve tentoonstelling. "De interesse is groot. De school klassen krijgen tussen 10 en 14 maart een rondleiding, bezoeken de militaire begraafplaats en de Geweldig Express." ACTIVITEITEN Zondag 9 maart wordt de Geweldig Express geopend met allerlei activiteiten voor jongeren. De middag begint om 13-00 uur met een optreden van de band Hakuna Matata, een Venrayse per cussieband met didgeridoo en zang. Twee leden uit de band zul len gedurende de middag didgeri doo en djembé workshops geven. De bus wordt geopend door jeugdtheatergroep Paljas uit Horst. Verder is er een workshop 'boksen tegen zinloos geweld' met Joshua Vanderlyde, de broer van. Op de binnenplaats van het JOC staat de grote Indiaanse Yellow Moon Tipi, waar de jeugd allerlei Indiaanse activiteiten kan doen. Iedereen kan meehelpen met het opbouwen van een groot kunstwerk. Gedurende de hele dag zijn er diverse informatie kraampjes van Stichting Palet, bureau Halt en de jongeren info- bus van Synthese. Volgens Myriam Koonings is de Geweldig Express niet alleen voor jongeren interessant. "Het gedachtegoed van de interactieve tentoonstelling is van en voor alle leeftijden. Ik ben 28 en volg met veel interesse de Geweldig Express. Ik denk dat het juist goed is als ouders samen met hun kinderen de tentoonstelling bezoeken en er vervolgens thuis samen over verder praten." Voor meer informatie: 0478-541916. Donderdag 13 maart houdt basisschool de Foekepot in Venray open dag. Alle ouders die op zoek zijn naar een goede school voor hun kind(eren) zijn dan tussen 8.45 en 11.30 uur en tussen 13-15 en 15.00 uur van harte welkom. De Foekepot is een katholieke basisschool in 't Brukske. Eenderde deel van de leerlin gen komt uit gezinnen waarvan een of beide ouders afkomstig zijn uit heel veel verschillende landen in en buiten Europa. De overige CDA lijst 1 - nr 8 maart stemmen op lijst 1 nr. 8 Jan Loonen leerlingen zijn van Nederlandse afkomst. Dat betekent dat de anderstalige leerlingen spelender wijs en in hoog tempo de Nederlandse taal leren beheersen om dat in en rond de school enkel Nederlands wordt gesproken. Samen leren en samen leven staan in de school centraal. Ze doen dat in afzonderlijke lessen over gedrag, in de katecheselessen en door heel veel positieve aandacht voor de goede voorbeelden die ze zelf geven. Samen leven betekent ook gezamenlijke activiteiten als de jaarlijkse sportdag, de kerst markt en de crea-uren. Samen leren betekent in eerste instantie veel nadruk op zelfstandigheid en eigen verantwoordelijkheid van de kinderen. Want alleen dan kun nen ze samen leren met alle ver schillen in tempo en capaciteiten die er zijn. Vanaf groep 1 wordt wekelijks en vanaf groep 3 dage lijks gewerkt met dag-en weekta ken. Kinderen weten welke taken ze iedere dag zelfstandig kunnen maken. Voordeel daarvan is dat de kinderen al heel vroeg leren om hun taken in eigen tempo en op hun eigen niveau te maken. Omdat ze daar al heel vroeg mee beginnen en er in alle groepen mee doorgaan, wordt het als snel een gewoonte om elkaar te hel pen. Omdat ze relatief veel anderstalige leerlingen hebben krijgen ze aanzienlijk meer leer kracht-uren dan de meeste andere scholen. Gevolg is dat ze veertien groepen hebben met in iedere groep gemiddeld negentien leer lingen. Daarnaast zijn twee leer krachten bijna fulltime beschik baar voor begeleiding van individuele leerlingen die op enige manier extra hulp nodig hebben. De resultaten van de Cito-toets en de rapporten die ze terug krijgen van het Raayland laten zien dat alle kinderen op hun niveau prima presteren. De Foekepot is een veelkleurige en bruisende school, waar kinderen zich thuis en geborgen weten en waar ze veel leren, van elkaar en van hun leerkracht. Als u wilt zien hoe dat in de praktijk werkt, bent u van harte welkom op donder dag 13 maart a.s. tussen 8.45 en 11.30 uur en tussen 13-15 en 15.00 uur. Informatie: http//home.wana- doo.nl/defoekepot Cees Helder van restaurant Parkheuvel in Rotterdam heeft onlangs de Rotterdam Promotie Prijs 2002 ontvan gen. De kok, getrouwd met Rosalie (geboortige Aarts uit Venray), kreeg de prijs vanwe ge de grote toeloop van bui tenlandse toeristen naar zijn culinaire mekka onder de Euromast, één van de 33 res taurants ter wereld, en het enige in Nederland, dat drie sterren van de restaurantsgids Michelin draagt Vorig jaar kreeg Cees Helder als eerste kok in Nederland de derde Michelin-ster. Samen met zijn vrouw Rosalie runt Helder het res taurant op een van de mooiste plekken in Rotterdam. Cees en Rosalie ontvingen in 1990 de eerste Michelinster, in 1995 volgde de tweede en vorig jaar dus de derde. Drie sterren betekent elke avond een vol res taurant gevuld met zakenmensen uit Rotterdam en culinaire jetset ters; rijke Japanners en Amerikanen die hun reisdoel zelfs afstemmen op driesterrenrestau rants. En precies zo heeft Michelin het ook bedoeld. Drie sterren is in Michelintermen 'de reis waard'. Helder, serieus, bescheideh en gezegend met een droge humor, is erg vereerd met de prijs, die bestaat uit een kunstwerkje van George Belzer. Openbare basisschool De Flierefluit in 't Brukske zet de deu ren open. Donderdag 13 maart is iedereen die geïnteresseerd is van harte welkom op de school, 's Morgens van half negen tot half twaalf kan en mag iedereen zien hoe De Flierefluit het onderwijs aanpakt. Men kan zich ervan overtuigen dat er op een leuke, ontspannen en creatieve manier lesgegeven wordt. Het is een uitgelezen kans om te zien dat alle kinderen vol doende aan hun trekken komen en dat kinderen met een voor sprong of een achterstand op hun eigen niveau worden geholpen. De inspecteur van het onderwijs bestempelde de zorgstructuur van De Flierefluit als 'deskundig opge bouwd'. De school heet het onderwijs zodanig vorm gegeven dat kinde ren hun werk zelfstandig kunnen plannen. In de groepen 1 tm 4 wordt er gewerkt met een plan bord, in de groepen 5 tm 8 met dag- en weektaken. Het is mooi om te zien dat de verschillende kinderen op hetzelfde moment met een taal-, reken- of leesop- dracht bezig zijn. Leerkrachten van andere scholen die De Flierefluit binnen stappen, valt het vaak op dat de school een geordende, gestructureerde en rustige indruk maakt. Ook ouders maken vaak soortgelijke opmer kingen. Met het introduceren van de spraakmakende methode 'Leefstijl' hoopt de school deze indruk verder te versterken. In alle groepen zullen deze morgen lessen van Leefstijl wor den gegeven, zodat de belangstel lende kan zien wat er gebeurt met de kinderen als ze op deze manier werken. Het computeronderwijs is op De Flierefluit ver ontwik keld. Er staan in alle klassen com puters en er is voldoende nuttige software waarmee de kinderen hun eigen vorderingen kunnen waarnemen. Vanaf groep 5 heb ben alle kinderen een eigen email adres. De ICT-coördinator van De Flierefluit is door verschillende andere Venrayse scholen gevraagd om het computeronder wijs op deze scholen op dezelfde manier vorm te geven. Na de 'nor male' lestijd biedt De Flierefluit allerlei activiteiten aan voor de kinderen. Deze activiteiten (onder de naam Verlengde Schooldag) worden druk bezocht door de kinderen die spelender wijs leren omgaan met metaal, met hout en met computers. De jongste kinderen krijgen voorle zen en vertellen. De Flierefluit wordt geregeld genoemd als 'zwarte school'. Maar als u op deze donderdag komt kijken, zult u zien dat De Flierefluit synoniem staat voor 'kleurrijk' en 'spranke lend'. De politie heeft dinsdagmiddag in een winkel aan de Kiosk een 52-jarige vrouw uit Venray aange houden op verdenking van win keldiefstal. De vrouw probeerde goederen ter waarde van 21,83 euro mee te nemen zonder te betalen. De vrouw werd meegenomen naar het politiebureau voor nader ver hoor. Joost van de Vorle - mede-oprichter PNL - ere-lid - lid van verdienste PNL Frits Timmermans - lid van Provinciale Staten - regio-kandidaat PNL voor Noord-Limburg Joost van de Vorle, reeds 15 jaar lid van de steunfractie, heeft altijd prettig met Frits Timmermans samen kunnen werken als het belang van Venray en/of van haar inwoners dat noodzakelijk maakte (o.m. onlangs de inzet voor het behoud van de schouwburg op het St. Annaterrein voor het Venrayse verenigingsleven!!) Bezoek onze website eens: www.partijnieuwlimburg.nl Steun mijn advies en stem op dinsdag 11 maart Jenniskens^^^ installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel 047^532441. bx 047^532645 Email: Jennlskenslnslallatieejewa.nl Alle APs formaten per foto bij ontwikkelen en afdrukken Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Burgemeester Waals van Venray gaat op bezoek bij de Iraakse, Somalische en andere minder heidsgroeperingen in Venray. Waals zei dit afgelopen vrijdag bij de opening van het Midden- Oosten informatiecentrum in de Bibliotheek Venray. Diezelfde avond was hij al te gast bij de Turkse en Marokkaanse gemeen schap in Venray. Informeel gaat hij met de Venraynaren van allochtone afkomst in gesprek over de situatie in het Midden- Oosten. In het Midden-Oosten informatiecentrum kan iedereen terecht voor actuele bericntge- ving over en achtergronden van de situatie in Irak en de omringen de landen. Verder kunnen de bezoekers van de bibliotheek in een gastenboek en op internet hun reacties weergeven. Er komt mogelijk ook een informatie avond over de situatie in Irak in de Bibliotheek Venray. Ed Cadirci van de Turkse gemeenschap in Venray opperde dit idee bij de opening van het informatiecen trum.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13