Iioalitie sluit zich ond wethouder Ruyten ilechte afwikkeling nilieuvergunningen Platform voor emoties' College bezoekt als eerste Merselo Merselonaren kiezen besteding Rabo-geld Samenwerking tussen stedelijke bibliotheken Burgers merken weinig van BTW-plicht gemeente Samen sterk deskundige partner A&A NIEUWE COLLECTIE INBETWEENS GORDIJNEN Nieuwbouw kinderdiensten centrum Et EN MAAS Donderdag 27 februari 2003 - Pagina 5 GROEP ACCOUNTANTS EN ADVISEURS ACCOUNTANCY - BEDRIJFSKUNDIGE ADVISERING - FISCAAL ADVIES - JURIDISCH ADVIES - LOONSERVICE - PZ-CONSULTANCY AUTOMATISERING REGIOKANTOOR VENRAY LEUNSEWEG 51, POSTBUS 60, 5800 AB VENRAY, TEL: (0478) SI 72 90, FAX: (0478) 5115 66 ■itische vragen VVD slaan geen deuk in het college Krachten worden gebundeld. bepaalt u de strategie, •w fV y* ^11 /Y/tp WIJ kennen het spel, V UUl O UttCo de regels. Weten dat winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. >5 afdeling Bouwen en fjeu (BM) heeft vorig jaar fhts 24 milieuvergunnin- n kunnen afhandelen. Dat 'dden er volgens de plan- n8 honderd moeten zijn. In 0] werden nog 120 milieu- dragen afgewikkeld. oorzaken zijn - naast een aantal aanvragen - de ondui- 'ijkheid over de ammoniak- en Regelgeving, de complexe leuvergunningsprocedures en 1 de gemeente in voorgaande veel te weinig bedrijfscon- heeft uitgevoerd. Daarnaast ®Pte de afdeling BM met veel toneelwisselingen en een ziekteverzuim. Van de 24 leende vergunningen werden S'echts negen binnen de wette- c termijn van zes maanden E8even. Bij de overige vijftien Csl de aanvrager meer informa- geven, werden er bezwaren ^diend, werd gewacht op nieu- regelgeving of was de aan- J'g te complex. Op 31 decem- waren er nog 43 Kuaanvragen in behandeling. Be| aandacht en tijd werden vorig jaar besteed naar de milieu kwestie van racecircuit De Peel en de veranderingen in de agrari sche regelgeving. Vanwege ziekte en onderbezetting zijn vanaf begin november de agrarische vergunningaanvragen uitbesteed aan een extern bureau. Het aantal bedrijfscontroles bleef opnieuw ver achter. Vol gens de planning zouden 300 bedrijven integraal gecontroleerd worden. Gedurende het afgelo pen jaar werd dit aantal al bijge steld tot 180. Uiteindelijk zijn er slechts 159 controles verricht. Wel werden er 136 specifieke controles uitgevoerd. Hiervan waren 72 preventieve horecaeon- troles en negentien voor de opslag van vuurwerk Voor de actualisering van het inrichtingen bestand werden 45 aparte contro les uitgevoerd. Op aanbeveling van de VROM-inspectie is de gemeente haar bedrijvenbestand gaan vergelijken met de adminis tratie van de Kamer van Koophan del en het WOZ-bestand. Dit onderzoek leverde in totaal 1191 grote en kleine verschillen op. Per bedrijfstak worden de ver schilpunten uitgezocht door mid del van een bedrijfsbezoek. De gemeente is begonnen met de akkerbouwbedrijven waarvan er 43 niet in de boeken van de afde ling BM voorkwamen. Hiervan bleken er 35 ook niet meer te bestaan. Zeven akkerbouwbedrij ven werden alsnog door de gemeente 'ontdekt' en er kwam nog een aardappelopslagbedrijf boven water. De melkrundvee- houdèrijen, met zeven verschil len, zijn inmiddels ook allemaal nagetrokken. Deze maand is gestart met de varkenshouderijen waarbij de bestandvergelijking 42 verschillen opleverde. Daarna komen de pluimveehouderijen, goed voor 23 verschilpunten, aan de beurt. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Ie VVD nam dinsdag tijdens raadsvergadering wethou- Frits Ruyten flink onder ür. De oppositiepartij wilde [en of fractie Van de Vorle wel vertrouwen heeft in Jr wethouder na de openlij- kritiek van Joost van de rle op het functioneren van ten. Ook voelde de WD de houder van Stedelijke Ont- jteling stevig aan de tand rzijn uitspraken van vori- feek in deze krant. jiyten kondigde aan de bouw het woonzorgcomplex in elsteyn toch in gang te zetten ader toestemming van rijk en rincie terwijl de stankwetge- ihet evenmin toelaat, e scherpe vragen van de WD tgen geen bres in de coalitie. ten'Samenwerking, de andere oppositiepartij, was het met de kritiek van WD-fractievoorzitter John Oosterbeek eens. Ook Ike Busser vond dat Ruyten veel te voorbarig was geweest met zijn uitspraken. Dat hij eerst de poli tiek op de hoogte had moeten brengen. Gerrit Lemmens, fractievoorzit ter van Van de Vorle, bevestigde dat zijn fractie unaniem achter Frits Ruyten stond. Wel vond Lemmens dat er teveel tijd gesto ken was in de komst van het Indy- carcircuit en dat er meer aandacht moet komen voor sociale woning bouw. Dit is sinds jaar en dag het stokpaardje van de lokale partij. De coalitiepartners CDA en PvdA hielden de rijen gesloten. Bert Linskens (PvdA) vond de WD-vragen 'meer getuigen van zin in publiciteit dan oprechte zorg'. "Wij hebben vertrouwen in de werkwijze van Ruyten. Zijn ambitie waarderen we", aldus Linskens. Patrick van der Broeck (CDA) vond dat de WD 'propjes aan het schieten was naar fractie Van de Vorle en haar wethouder'. John Oosterbeek meende dat Ruyten nu 'de benen onder zijn kont uitrent' na de kritiek van zijn partijleider Joost. De WD'er zei ook voor een snelle realisatie van het wozoco te zijn. Maar hij zette vraagtekens bij de risico's die de gemeente neemt. "En waarom is dit niet met de commissie en raad gecommuniceerd", wilde Ooster beek weten. Ike Busser (Samenwerking) meende dat er verschuivingen waren tussen de portefeuilles van de wethouders. Zo zou het pro ject de Gouden Leeuw naar Hei dens zijn gegaan. "Er is meer aan de hand. Daarom heeft Ruyten nu meer tijd voor het wozoco en sla gerij Drabbels." Burgemeester Waals ontkende dit. "Hier is geen sprake van. De portefeuilles zijn nog precies hetzelfde als bij de start van het college in mei." Wethouder Ruyten hield een gloedvol betoog en zei zich vol mondig gesteund te voelen door zijn partij. "Overal waar ik kom krijg ik vragen van mensen waar om er niet meer gebouwd kan worden. We zijn gestart met het wozoco na signalen van gedepu teerde Bronckers en staatssecreta ris Van Geel. Het is een politieke inschatting. Wij gaan de regels niet overtreden maar zoeken naar openingen. Dit college wil daad krachtig zijn en durft risico's te nemen. Het wozoco moet een breekijzer worden en een door braak zijn voor de afschaffing van de cumulatie van stankcirkels. Want het valt toch niet uit te leg gen dat op deze plek in Yssel- steyn nog steeds niet gebouwd kan worden", zei Ruyten die aang af dat hij het huiswerk wilde afhebben als door de veranderen de stank wetgeving de bouw van het wozoco toch mogelijk wordt. Dat commissie en raad niet zijn ingelicht over deze stap 'komt omdat alle kennis over het wozo co toch bekend is', zo veronder stelde de portefeuillehouder. Oosterbeek was niet onder de indruk van het verweer van Frits Ruyten. "Het college heeft een actieve informatieplicht. Dit ver haal had hij niet eerst tegen de pers maar in de commissie Stede lijke Ontwikkeling moeten vertel len. De wethouder is wettelijk verplicht ons op de hoogte te stel len", aldus Oosterbeek zie de uit leg van Ruyten ook te vaag vond. "Ik heb weinig concreets gehoord. De wethouder heeft het steeds over signalen. Dat is niet duidelijk." Theo Mulders, milieu- en land- bouwspecialist van Samenwer king, had weinig hoop op een spoedige bouw van het Yssel- steynse wozoco. Dat haalde hij uit antwoorden van staatssecretaris Van Geel (milieu) op vragen van CDA-kamerlid Ger Koopmans. "De stankwet die nog moet komen zal de woningbouw in de dorpen niet versoepelen. Er wordt nu veel werk in het wozo co gestoken. De ambtenaren kun nen hun tijd beter besteden aan projecten waarmee we wel voor uit kunnen", vond Mulders. Het college maakt dit jaar weer haar tweejaarlijkse rond gang langs de tien kerkdor pen. Tijdens een openbare dorpsraadvergadering worden de belangrijkste dorpse zaken met de inwoners besproken. Op dinsdag 18 maart bijt Mer selo de spits af. Afgelopen jaar bezochtten B en W de wijkraden in Venray-cen- trum. In 2001 kwamen negen van de tien dorpen aan de beurt. Mer selo werd toen overgeslagen omdat door het bouwdebacle het dorp in rep en roer was. Dorps raadvoorzitter Theo Zegers: "De stemming in Merselo was toen zodanig dat het college besloot niet te komen. Vier jaar geleden in café Den Tommes was hun laat ste bezoek. Het lijkt ons toch goed om ze nu weer uit te nodi gen." Voor de discussieavond met de dorpsbewoners maken B en W eerst een rondgang door Merselo. De dorpsraad zal het college wij zen op de open ruimte tussen de nieuwbouw en de molen waar door de stankwetgeving niet ver der gebouwd kan worden. Vier thema's wil de dorpsraad op 18 maart aan B en W voorleggen zoals duidelijkheid over woning bouw en het buitengebied. Ook de veiligheid van de Merselose- weg wordt besproken. Deze door gaande weg is slecht verlicht en er wordt vaak te hard gereden. De inrichting van het dorp is het vier de punt. De dorpsraad vindt de aankleding van de openbare ruim te niet fraai en zou graag meer groen zien op en rond het dorps plein. De inwoners van Merselo kun nen kiezen hoe de schenking van 20.000 euro van de Rabobank wordt besteed. Het dorp kreeg dit bedrag omdat de bank vorig jaar haar filiaal aan het Grootdorp sloot. Vorige week woensdag tij dens de jaarvergadering van de dorpsraad konden de dertig dorps bewoners schriftelijk hun wensen kenbaar maken. De dorpsraad wil alle Merselonaren actief betrekken bij de besteding. "We hebben een behoorlijke pot geld en het is niet verstandig als wij het alleen zou den uitmaken. We willen daarom weten wat de mensen willen om nuttige investeringen te doen", zei dorpsraadvoorzitter Theo Zegers. Er is een wensenlijstje met negen projecten Met de criteria dat het de leefbaarheid bevordert, het algemeen belang dient en het pro ject niet uit andere middelen betaald kan worden. De verbete ring van het schoolplein en de herinrichting van de speeltoestel len, ruimte voor lokale activiteitei- ten van de Zonnebloem, een soci aal cafe met servicepunt (bank, postkantoor, winkeltje), schijn werpers op de kerk en de molen, verfraaiing van de ingang van het dorp op de Merseloseweg/Groot- dorp, steunfonds voor dorpsblad 't Krentje, aankleding verenigings gebouw d n Hoek en verbetering parkeerplaats bij tennisbaan, dorpsarchief en een pad rond het kerkhof. Vredepeel, dat ook gebruik maakte van het Merselose bankfiliaal, heeft tevens een beroep gedaan op de Rabo-pot. Het dorp wil een nieuwe geluids installatie voor de gemeenschaps huis de Kleine Loef. Volgens Theo Zegers is hiermee een bedrag van 3.500 euro gemoeid en onder zoekt de Vredepeelse dorpsraad of het via andere fondsenwerving gefinancierd kan worden. Zo niet dan kan Vredepeel aanspraak maken op de schenking van de Rabobank. hofstraat 32 Vento (inrit 2323) Tel. 077-354.62.62 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.30 uur Zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur Met het plaatsen van een metershoge plataan en het zetten van enkele handtekeningen is de bouw van het nieuwe multifunc tionele kinderdienstencentrum van De Wendel in Horst aan de Maas officieel van start gegaan. Aan de locatie Bemmelstraat is de firma Haegens BV inmiddels druk bezig met de bouwwerkzaamhe den. De verwachting is dat het nieuwe gebouw nog voor Kerst mis 2003 wordt opgeleverd. Het planten van een metersho ge plataan (een kunstwerk ont worpen door de kunstenaar Michel Huisman) vormde de sym bolische start van de nieuwbouw. Het tekenen van de aannemings overeenkomst door de directies van De Wendel en Haegens BV was de laatste horde. Het gebouw (een ontwerp van archi tectenbureau De Jong Gortema ker Algra uit Gouda) krijgt twee gebruikers: naast kinderen met een verstandelijke beperking die gebruik maken van de dienstverle ning van De Wendel zullen ook kinderen van SSK (Samen Sterk in Kinderopvang) in het gebouw worden opgevangen. De kinderen van SSK gaan nu nog naar dagver blijf Kleinhorst in Horst. De kin deren van De Wendel maken momenteel nog gebruik van KDC den Doevenbos in Horst en KDC Kindervreugd in Venlo. Ook de kinderen die gebruik maken van kortverblijfopvang in Oostrum en Venlo, krijgen een eigen plek in de nieuwbouw. Door deze manier van 'samen onder één dak wer ken' geeft De Wendel ook inhoud aan het voornemen om waar mogelijk te integreren in de samenleving. In het gebouw wor den straks verschillende functies ondergebracht. De SSK zal regu liere kinderopvang voor kinderen van 0-4 jaar en buitenschoolse opvang (4-12 jaar) aanbieden. De Wendel zal orthopedagogisch opvang voor 74 kinderen aanbie den, terwijl daarnaast allerlei behandelvormen (fysiotherapie, logopedie, ergotherapie, muziek- en speltherapie), een gespeciali seerde speel-o-theek en logeermo- gelijkheden voor weekends en vakantie in het gebouw een plek zullen krijgen. Ook medewerkers van allerlei ambulante vormen van dienstver lening, zoals thuiszorg, zullen werkzaam zijn vanuit dit nieuwe gebouw. formatiecentrum over crisis in Irak De vier stedelijke bibliothe ken Venlo, Roermond, Venray en Weert hebben de handen ineen geslagen. Op het gebied van promotie gaan zij samen werken. De vier bibliotheken willen zich met deze bunde ling van krachten, gezamen lijk en eenduidig naar buiten toe presenteren. Met als resul taat een kwalitatief beter pro duct en tegelijkertijd een ver hoging van het rendement en een kostenbesparing. De eerste gezamenlijke actie is een lezingenprogramma. In elke bibliotheek passeren vier actuele onderwerpen de revue. De start van de lezingen valt samen met de boekenweek. Het onderwerp van de boekenweek, namelijk 'Styx: leven en dood in de letteren' is ook het uitgangspunt van de eer ste lezingen. Per bibliotheek ver zorgt een lokale uitvaartorganisa tie een informatieve avond over de aspecten van een begrafenis of crematie. Hoe boeken een steun kunnen zijn bij een overlijden komt ook aan bod. De tuin is het tweede onderwerp van de lezin gen. Romke van de Kaa is de spre ker op deze vier avonden. Deze alom gerespecteerde schrijver van tuinboeken als 'Buiten de per ken' en 'De getemde wildernis' beschikt over een grote kennis van zaken en heeft een eigenzin nige, veelal humoristische wijze van venellen. Naast tuinieren en schrijven verzorgt Romke van de Kaa ook een wekelijkse tuinru- briek voor de regionale radio en televisie en stelt hij ieder jaar de Tuinscheurkalender samen.Naar aanleiding van de weken van het reisboek is het onderwerp van de lezingen in de maand mei reizen. Per bibliotheek vertelt een vrijwil liger van Wereldcontact over zijn/haar favoriete land. Zij heb ben deze landen veelvuldig bezocht en beschikken over een schat aan tips en adviezen. Als afsluiting van deze lezingen komt een voorlichter van de loka le politie naar de bibliotheek. Deze avonden worden gevuld met verhalen over bloedstollende gebeurtenissen in eigen regio. Geruchten zullen worden beves tigd of ontzenuwd. n de Bibliotheek Venray is laf vrijdag 28 februari een pgU ormatiecentrum over de s «is in Irak te bezoeken. Het itrum is een initiatief van gemeente Venray in samen ging met de bibliotheek, ^4 oep Geleide Wapens, de ker- Tijke instanties in Venray en Stichting Turkse Gemeen- ip in Venray. :rder deze maand zijn de eenten door de minister van enlandse Zaken gevraagd om minderheidsgroeperingen in act te treden met betrekking de situatie in het Midden-Oos ten. Door de aanwezigheid van 350 militairen van de Groep Geleide Wapens, waaronder een substantieel aantal Venraynaren, is de Venravse samenleving nauw bij deze crisis betrokken", aldus burgemeester Jos Waals. "Boven dien wonen in Venray zo'n 350 mensen van Koerdische afkomst, waarvan velen nog familie in Tur kije en Irak hebben wonen." Reden voor de gemeente om een algemeen informatiepunt in te richten. "Wij hebben vervolgens contact gezocht met de biblio theek, de Venrayse kerkgemeen schappen, Groep Geleide Wapens en de Turkse gemeenschap en hen gevraagd of zij aan dit infor matiepunt wilden meewerken. Ik ben blij dat zij die medewerking hebben toegezegd." Op een aan tal televisies staan verschillende (nieuws)zenders terwijl Neder landse, Turkse, Engelse en Ameri kaanse kranten en opiniebladen ter inzage liggen. Ook is een aan tal internetverbindingen beschik baar. Volgens Waals heeft het infor matiepunt geen politiek karakter. "Dat is ook niet de opzet. Het is meer een platform voor emoties. Burgers moeten hier terecht kun nen om informatie in te winnen, maar ook om hun emoties kwijt te kunnen. Het is een plek waar mensen en culturen over hun gevoelens met elkaar moeten kun nen praten." De opzet is dan ook dat er per manent mensen aanwezig zijn die als aanspreekpunt kunnen die nen. Dominee Boot onderstreept dat. "De protestantse en katholie ke kerk zullen zoveel mogelijk vertegenwoordigd zijn. Wanneer er aanleiding toe is, zal ook de organisatie van een discussie avond overwogen worden, moge lijk zelfs een interreligieuze gebedsdienst in een van de ker ken", aldus de dominee. Ook het college van b en w, ondersteund door ambtenaren, zal zoveel mogelijk op het centrum aanwe zig zijn. "Zeker wanneer de span ning oploopt", aldus Waals. Ver der zal er een gastenboek komen, waarin bezoekers, wanneer zij daar behoefte aan hebben, hun emoties kwijt kunnen. Het informatiecentrum, voor zover bekend het eerste in Lim burg, zal tijdens de openingstij den van de bibliotheek (di. t.m. do. 11.00-18.00 uur, vr. 11.00- 21.00 uur en za. 11.00-14.00 uur) bereikbaar zijn. Wanneer de span ning in Irak verder oploopt, zal het centrum ook buiten die ope ningstijden bereikbaar zijn. Vanaf 1 januari 2003 vallen ook de gemeenten onder de omzetbelasting. Voorheen was dit alleen het geval indien de lokale overheid als onderne mer optrad. Zoals het grond bedrijf in Venray. De burgers zullen nauwelijks iets merken van de nieuwe BTW-plicht die voortkomt uit Europese wetge ving. Het hoofdoel is versto ring van de concurrentie tegen te gaan. De gemeente kan vanaf dit jaar goedkoper werk uitbesteden. Omdat het de 19% BTW die het betaalt op de facturen weer kan terugvorderen bij de fiscus. Het laten aanleggen van riolering of het ophalen van huisvuil kost de gemeente nu dus een veel min der. Maar de Venrayse burgers profiteren niet van dit voordeel omdat de gemeente door het rijk als compensatie weer wordt gekort op de algemene uitkering. De invoering van het BTW-com- pensatiefonds kan voor de gemeenten zowel voor- als nade lig uitvallen. Dit heeft te maken met de uitbesteding van werk zaamheden en investeringen. Het uitgavenpatroon van de gemeente Venray levert jaarlijks een BTW- nadeel op van tussen de 300.000 en 400.000 euro, zo heeft de afde ling Financiën becijfert. In 2003 zou het nadeel 393.500 euro bedragen. De gemeente ver wacht dit jaar 2.073.000 euro BTW terug te krijgen van de belas tingdienst terwijl de korting op het gemeentefonds 2.466.500 euro bedraagt. Het rijk heeft ech ter besloten om de gemeenten dit jaar nog te ontzien. De korting op de algemene uitkering gaat pas in 2004 in. Dit betekent dat Venray dit jaar ruim 2 miljoen euro over houdt. Dit bedrag wordt gestort in de nieuwe bestemmingsreserve 'BTW-compensatiefonds'. Uit deze reserve moeten de verliezen van de komende jaren bekostigd worden. Van 2003 tot en met 2007 bedraagt het totale BTW- nadeel 1.721.000 euro. In de reservepot zit nu nog ruim 2,6 miljoen euro. De reserves en voorzieningen wórden met het BTW-percentage verlaagd en dit eenmalige voordeel vloeit even eens naar de reserve. De gemeen te moet eigenlijk ook de boek waarde van de investeringen, waarop nog afgeschreven wordt, zuiveren van omzetbelasting. In navolging van veel andere gemeenten heeft Venray besloten dit nog niet te doen. Dit is één van de onderdelen van het BTW- compensatiefonds waarover nog onduidelijkheid is.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5