Vrouwen met geweldservaringen School in bedrijf Britt en Mariëlle beste voorlezers Schooltalent presenteert zich in Traay-Out Rond kerk en kroeg' n De Evenaar iondsspeld ;voor Marius tornel issen E|s El Jan Loonen Tuinen mcnsT Cpkorien voor elkaar Cpkonen voor Venray en Meerlo-Wanssum ONS PROGRAMMA VASTELAOVESSTEMMING STATENVERKIEZINGEN Jan Loonen Op 8 maart Internationale Vrouwendag is het vijf jaar gele den dat Vrouwen van Aan den lijve ervaren naar buiten traden om het stilzwijgen van vrouwen met geweldservaringen te door breken. Inmiddels bestaat op 8 maart de Stichting van vrouwen van Aan den lijve ervaren een jaar. Een op de drie vrouwen heeft te maken met geweldservaringen en is hierdoor slachtoffer. Geweld tegen vrouwen vindt plaats in alle lagen van de bevolking en over de gehele wereld. Daarom willen vrouwen van Aan den Lijve Ervaren op 8 maart Internationale Vrouwendag laten horen dat ook mensenrechten, dus ook vrou wen worden gerespecteerd, over al en altijd. Zij leven nog steeds in een maatschappij waar diepgaan de ongelijkheden zijn, waar geweld de gewoonste zaak van de i wereld is. Zij willen dat het zwij- gen hierover doorbroken gaat worden en roepen vrouwen op deze dag op om te reageren wan neer zij ervaringen hebben met geweldservaringen. Het zwijgen van vrouwen zal dan een spreken gaan worden, zodat geweld tegen vrouwen niet langer meer getoler eerd wordt. Vrouwen van aan den lijve erva ren willen dat alle vormen van geweld wereldwijd verdwijnen en dat er door de regering beleids maatregelen worden genomen. Ben jij slachtoffer of heb je als vrouw te maken gehad met geweldservaringen en wil jij aan dacht voor dit probleem om hier met andere vrouwen over spre ken? Er bestaan in Limburg op diverse plaatsen verwerkingsgroe pen van aan den lijve ervaren. Binnenkort zullen er nieuwe groe pen starten waar jij terecht kan om jouw verhaal te doen. Wil je meer informatie of een brochure over de zelfhulpgroep van Aan den lijve Ervaren en of praten met een ervaringsdeskundige? Bel dan 06 30578955 of 0478 569069. Emailen kan ook: aanden- lijveervaren planet.nl Jenniskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Ketteslratf 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, lax 0478-532645 Email; JenniskensinstBllatleejewa.nl Keuten van Loon Beekweg 52 Venray tel.: 0478-546339 Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl CDA lijst 1 - nr 8 I t/m 4 maart II maart stemmen op lijst 1 nr. 8 Honderdvierentwintigste jaargang - week 9 - donderdag 27 februari 2003 MAAS Dinsdag 11 maart van 14.15 tot 15.15 uur en donderdag 13 maart van 10.30 tot 11.30 uur zet basisschool de Toverbal in Venray haar deuren open voor belangstellenden om een kijkje in de school te nemen en te zien hoe daar geleerd, gewerkt en gespeeld wordt. Onderwijs en opvoeding op de Toverbal worden gekenmerkt door aandacht voor zowel de per soonlijkheidsontwikkeling als de leerprestaties. De sociaal-emotio nele ontwikkeling van het kind vormt het uitgangspunt van de begeleiding. Een kind dat lekker in zijn vel zit' kan optimaal preste ren. Een goed pedagogisch kli maat met een positieve benade ring, zorgt voor een veilige leeromgeving, waarin kinderen leren zelfstandig te werken. Een uitgebreid leerlingvolgsysteem met een goede bewaking, zorgt ervoor dat kinderen in hun ont wikkeling gevolgd worden en er tijdig hulp geboden wordt. Door de mix van bevolkingsgroepen is onze school een afspiegeling van de maatschappij en kunnen kin deren zich, mede door onze opvoedingsstijl, ontwikkelen tot kinderen die stevig in hun schoe nen staan en een goede basis heb ben voor het voortgezet onder wijs. Het pedagogisch klimaat wordt gekenmerkt door samen leren. Samen leren betekent: vrij heid in gebondenheid. Vrijheid schept mogelijkheden, die begrensd worden door het respect voor anderen. Je bent daarbij zelf verantwoordelijk voor je handelen. Door een positieve benadering van het kind, leert het een goede afweging te maken en zelfstandigheid te ontwikkelen. De Toverbal staat borg voor kwa litatief goed onderwijs in een soci aal gevarieerde omgeving. De Toverbal blijft ook met de ontwik keling van het uitbreidingsplan de Brabander een zelfstandige school. Momenteel wordt de bin nenkant van de school opge knapt, zodat het past bij het levendige karakter van de school. De buitenkant volgt later dit jaar. In augustus start er een peuter speelzaal in het gebouw. De school is gelegen aan de St. LIrsulastraat 15a te Venray. Telefoon: 550145. Ook de websi te is zeer de moeite waard: w.w.w.de-toverbal.tk ■I Café De Evenaar was dins- het toneel van de tv-opna- es voor het programma jnd kerk en kroeg' van udio RKK. Centraal in de uit- nding stond het gesprek et Nel Aben. Zij was met Mine Peters initiatiefneem- :rvan het monument voor lodgeboren kinderen dat nd vorig jaar onthuld werd. De ramen van het café aan de meloseweg zijn dinsdagmiddag tt zwarte plastic hermetisch chtgeplakt. Op de oprit staat de wgen en binnen heerst een ier voor de start een bedrij- je drukte. Want om vijf uur jjnnen de opnames die woens- (gisteren) zijn uitgezonden, een de publieke belangstelling met zo n twintig mensen wat gen De programmaleiding de bezoekers om aan de r of aan tafeltjes dichtbij plaats nemen zodat het toch een zellige drukte lijkt. Vlak voor het begin van de names wordt eerst het applaus oefend en er volgen enkele structies. "Jullie mogen best ci elkaar praten. Er moet wat roezemoes zijn net als in een oeg. Als het geluid maar niet het sprek overstemt." Presentator ilfred Kemp schuift aan bij het eitje waar Nel Aben en Marinus nden Berg zitten. Van den Berg een Rotterdamse verpleeghuis stor die gespecialiseerd is in het geleiden van mensen tijdens de uw. Nel Aben vertelt het verhaal rer haar doodgeboren kind. Dat begin jaren zestig. Over hoe :cht de opvang en hegeleiding die tijd nog was. De moeder volledig aan haar lot overge- jen Pastor Van den Berg her- het. "In die tijd mocht je er inderdaad niet over praten. Dat helpt het beste om het te verge ten, dacht men toen." Er wordt een filmpje getoond van het Twentse plaatsje Reutem waar twee jaar geleden het eerste gedenkteken werd opgericht. Ook kunstenaar Piet Hermans, die het Venrayse monument maakte, komt aan het woord. De planning is strak en na de korte film gaat het gesprek aan tafel verder. Nel Aben vertelt dat zij bij de geboorte van haar klein kind op het idee kwam van een monument. Ze zegt blij te zijn met de mooie plek die het pal naast de ingang van de Grote Kerk heeft gekregen. "Ik kom er heel vaak. Zo'n vier keer per week want het ligt middenin het centrum. En iedere keer valt het me op dat er weer nieuwe bloe men, kaarsen of beertjes zijn neer- gelegd." Troubadour Frank Brekelmans zingt een lied dat hij speciaal voor deze uitzending heeft geschreven. Er volgen nog beelden over een Irak-bijeenkomst van de kerken en dan wordt het programma na een klein half uur afgesloten. Het geregisseerde applaus klinkt luid en Wilfred Kemp moet nog even blijven zitten om een korte inlei ding op te nemen. Deze 'promo' is een half uur voor de uitzending, na het vier uur-journaal, als inlei ding te zien. Het tienkoppige team begint direct met opruimen en de lam pen worden gedoofd. Het zwarte plastic verdwijnt van de ruiten en De Evenaar krijgt weer snel haar oude aanblik terug. Buiten schiet uitbater Wim Siebers de laatste foto's van deze bijzondere dag voor zijn kroeg. Britt Houwen en Mariëlle van Tilburg zijn de beste voorlezers van de gemeente Venray. Afgelopen zaterdag werd bij de Bibliotheek Venray een Voorleesronde gehouden. Er stre den acht kandidaten om de titel Venrays Voorleeskampioen 2003- Deze acht voorlezers waren de kampioenen van hun school geworden. Er werd voorgelezen door leerlingen van De Bongerd, Coninxhof, De Hommel, De Kruudwis, De Landweert, St. Oda Ysselsteyn, Petrus Banden, en De Toverbal. Aangemoedigd door hun supporters werden de deel nemers om de beurt door presen tator Gon ter Laare naar voren gehaald en aan het publiek voor gesteld. Vervolgens las ieder een fragment voor uit een zelfgekozen boek. De jury die bestond uit Trix van Melis, Toos van Ooi en Anet Versteegen had een moeilijke taak. De kwaliteit van het voorle zen was hoog. Er werd gelet op uitspraak, verstaanbaarheid en tempo. Ook het contact met het publiek was belangrijk. Tijdens het juryberaad trad Gon ter Laare op met de voorstelling De Kleine Prins, waarbij zij regelmatig de hulp van het publiek inriep. Dit zorgde voor de nodige hilariteit. Uiteindelijk kon jurywoordvoer der Toos van Ooi meedelen dat er twee voorleeskampioenen waren gekozen: Britt Houwen en Mariëlle van Tilburg. Britt Houwen van De Bongerd las voor uit Het kloddermonster van R.L. Stine en Mariëlle van Tilburg van De Kruudwis las een fragment voor uit Pietje Bell van Chris van Abcoude Zowel Britt als Mariëlle zullen deelnemen aan de Regionale Voorleesdag die op 21 maart in De Wingerd in Sevenum gehouden wordt. Daarna volgt de provinciale finale. Alle provinciale winnaars treffen elkaar tenslotte op 14 mei in Utrecht tijdens de Nationale Voorleesdag. Wat een talent! Muziek, dans, cabaret, toneel. De jaarlijkse Traay-Out van het Raayland College in Venray is ook dit jaar weer een gigantisch succes. Dinsdagmorgen en -middag moch ten de brugklasleerlingen de eer ste show van en door leerlingen en leerkrachten van het Raayland bekijken in de Venrayse schouw burg. Ongeveer 260 deelnemende leerlingen en 30 medewerkers zorgden voor een spetterende show met 29 acts. "We hebben helaas weer de helft van het aan tal aanmeldingen moeten teleur stellen. De show geeft nu een dwarsdoorsnede van de leerlin gen op school", aldus Leo Peeters die samen met Annie Engels de Traay-Out voor zijn rekening neemt. De Traay-Out is donderdag Marius Cornelissen is afge- pen maandag bij zijn scheid als vice-voorzitter °or de Reumapatiënten- tcniging Venray e.o. in het innetje gezet. Cornelissen kreeg als eerste lid 1 verenigingsspeldje voor zijn Ie verdiensten. Hij zat twaalf ür in het bestuur, waarvan Tgen als voorzitter en drie als •voorzitter. Van de overkoe- Ïide Reumapatiëntenbond Cornelissen de bondsspeld irkonde. Ook Truus Reuling f diezelfde avond in het zon- k' :tie gezet door voorzitter Hein lessen van de r ^patiëntenvereniging e.o. Reuling nam na vijf r ar afscheid als bestuurslid. In n bestuur werden twee nieuwe t«»|fen gekozen. erigens start het Reumafonds ;l een nieuwe publiciteitscam- ?ne Wie reuma heeft, moet 'I missen Even een sms-je stu- een blokje om met de hond, maaltijd bereiden, je optutten »r een avondje uit. Normaalste 'k van de wereld, zou je zeg- P' Maar niet voor mensen met ima. Dagelijkse bezigheden zijn b°r hen vaak niet vanzelfspre- end door de beperkingen die jUma met zich meebrengt. En er gaat de nieuwe campagne 111 het Reumafonds dit jaar dan ik over. Met verschillende afbeeldingen, grepen uit het dagelijks leven, aagt het Reumafonds aandacht voor reuma en de vergaande gevolgen van de ziekte op het leven van de patient. Want veel mensen realiseren zich niet hoe reuma iemands leven kan veran deren. De campagne is gekoppeld aan de landelijke collecteweek, die loopt van 9 t/m 15 maart. BESTRIJDING Ruim anderhalf miljoen Nederlanders heeft reuma. Dat is een op de tien inwoners! Met andere woorden: iedereen krijgt er vroeg of laat in zijn omgeving mee te maken. Toch weten maar weinig men sen wat de ziekte precies inhoudt. Daarom brengt het Reumafonds reuma en de gevolgen van reuma zo breed mogelijk onder de aan dacht. Duizenden vrijwilligers gaan in de week van 9 t/m 15 maart op pad om te collecteren voor het Reumafonds. Want het Reumafonds heeft geld nodig, veel geld. De collecte vormt een belangrij ke bron van inkomsten voor het fonds. De opbrengst gebruikt het Reumafonds enerzijds voor de bestrijding van reuma en wel door de financiering van weten schappelijk onderzoek om oorza ken te vinden en tot betere behandeling te komen. Anderzijds wil het Reumafonds mensen met reuma helpen de ziekte beter draagbaar te maken door voorlichting, individuele financiële hulp, aangepaste vakan ties en het ondersteunen van patiëntenorganisaties. 27 februari (vandaag) nog een i keer te zien in de Schouwburg Venray. Vanaf 19.30 uur zijn ouders en andere belangstellen den van harte welkom. De beste f acts van de Venrayse school gaan naar de tweede editie van de Regio Revue op donderdag 24 j april in de Schouwburg Venray. I Hieraan doen zes scholen uit Noord-Limburg mee.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13