Margriet Eshuijs en jrafin Mariza MP Kunst Cultuur 1 2 paar paar 45.- 80.- 20% EXTRA e binnenkomer an de week Omroep Venray Speel-o-theek twintig jaar in Venray KidsPower: Voor één middag dierverzorger Amfibieën in nieuwe poelen Oud papier Omgaan met de dood Het geheim van Eberwein OP DE AFGEPRIJSDE PRIJS KC Venray Doe mee met het Literair Café Pag EN MAAS Donderdag 27 februari 2003 - Pagina 11 jgramma Schouwburg Venray ■Inir de carnavalsdampen in fay zijn opgetrokken, pre- eert Schouwburg Venray eiide week twee muzikale ■stellingen: Margriet lijs in concert en de ope Grafin Mariza jektheater Usti. lx 1450 afsp <n< I0f( door repertoire dat op de cd e van Margriet Eshuijs te vin- is en- het levensmotto van jiet. ik leef muziek', zorgen een uniek popconcert in het ier. Het programma onder- idt zich van andere theater concerten omdat er gekozen ioreen thema, verwerkt in op e.e™ gecomponeerde en gearran- de songs van Maarten Peters mist en tekstschrijver voor )de Nijs. Liesbeth List). De draad is tijd, levensvcrande- - momenten en de liefde 2 liedjes zijn in zo n volgorde t dat het publiek zowel tck- oudelijk als muzikaal een reis de tijd maakt. ne. het titelstuk, heeft een hypnotiserende cadans die jzeer berusting als voortgang drukt (Healer of al pain, •t time. Undisputed reign, I time, Develsh and deviner, tfull time). Time will tell is mijmerend lied over de toe- si en verwachtingen. Orchids to grow in the dark vertelt r over de dromen van een meisje en A dress and an old rd is een weemoedig duet Maarten Peters over de verlo- hartstocht. Met haar geweldi- and speelt ze gedurende twee j'lij prikkelend met de tijd. me is ook een muzikaal avon- Het concert kent een grote aiie aan muziekinvloeden, 5country, blues, rock, latin, fonische pop, tex-mex en lurlijk prachtige ballads. De rieten zoals God is asleep, s 1 se for sale en Black Pearl zijn P earrangeerd dat ze als nieuw Iten en volledig passen in de r van het concert. Het instru- Itarium waar de band uit kiest nuitputtelijk; vleugel, Ham ad orgel, keyboards, accor- in,elektrische gitaren, akoesti- j e gitaren, tabla's, conga's, .„Jwcrk. diverse basgitaren en Rtemmige vokalen. e presentatie straalt plezier is ongedwongen en werve- 1. Margriet Eshuijs is donder- maart te gast in de Schouw- tend >rpe AGJ apit KT, -vj \f lllllul I IV. lil VIV ,'V.IIVIUW" J jVenray, aanvang 20.01] uur operette vol verwarringen, hoofdpersoon, Mariza, geeft te ncn dat ze op haar landgoed haar verloving gaat aankondigen. De rentmeester van dat landgoed geeft zich uit voor iemand anders, de verloofde van Mariza kondigt zich aan maar is niet de verloofde. Alles is werkelijk voorhanden om een avond lang de mooiste klan ken en de merkwaardigste ver wikkelingen samen te beleven in het theater. De componist Imre Kalman vierde succes na succes hoewel zijn leven aanvankelijk leek voor bestemd te zijn te mislukken; zijn vader stief toen Kalman 14 jaar was. Hij werkte zich op, schreef theaterkritieken, cabaretteksten en liederen totdat zijn kunde alge meen werd erkend; zijn bijnaam werd De bard van de Hongaarse Poesta. Zijn eerste operette had een geweldig succes. Nog veel meer successen zouden volgen. Muziektheater Usti is een groot gezelschap dat opera, operette en Margriet Eshuijs. Foto: Patricia Steur balletvoorstellingen brengt die internationale aandacht krijgen. Onlangs heeft het gezelschap een samenwerkingsovereenkomst getekend om met het muziek theatergezelschap van Vancouver, Canada. De operette Grafin Mariza wordt vrijdag 7 maart opgevoerd, aanvang eveneens 20.00 uur. laatste week DAMESSCHOENEN ALLE KORTE EN LANGE LAARZEN /tparfe c>c/wetten De gezelligste schoenwinkel Venray Grotestraat 11 www.capretto.nl wr de Lionsveiling op 15 maart aanstaande, waarvan de opbrengst jknul is voor een aantal goede doelen, zoals een vakantie voor een *P ernstig gehandicapte kinderen, ondersteuning van de vrijwilll- p terminale zorg in Noord-Limburg en het busproject van Synthese P ondersteuning hiervan publiceert de Peel en Maas wekelijks een v»n éen van de interessante artikelen. 'ik ook een op de website. www.Iionsvenray.nl 2e week een hoge hoed 'John Wright Sons', Westend London. Zaterdag 1 maart zendt Omroep Venray rechtstreek de sleutelover dracht en de installatie van Prins Edgar I uit, vanuit het gemeente huis. De uitzending begint om 14.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Na de installatie gaat het non- stop-vastelaovend-programma van start dat zal duren tot aan aswoensdag. Net als voorgaande jaren zal overdag vastelaovesmu- ziek te horen zijn uit de gemeente Venray en later op de dag wat meer Limburgse vastelaovesmu- ziek. 's Morgens zijn veelal oude opnames uit Circus Mök te belui steren en maandagmorgen de Piëlhazesoundmixshow van het Opstoekmatinée. Ook Omroep Venray staat stil bij de komende verkiezingen voor Provinciale Sta ten. Woensdag 5, vrijdag 7 en maandag 10 maart zijn respectie velijk Martinet Roling (D'66), John Oosterbeek (WD) en Jan Loonen (CDA) te gast in Lokaal Centraal tussen 17.00 en 18.00 uur. Vanwege carnaval verhuist Alternative Pop van zaterdag 1 naar 8 maart tussen 19 00 en 20.00. Verder hebben ze in maart de volgende back2back artiesten Pearl Jam (15/3). Aimee Mann (22/3) en Saybia (29/3). Daarnaast zijn er ook de vaste programma onderdelen zoals de Venrayse CD single top 10. .Alter native Pop nieuws, de weekend hit en de albumtip van de maand. Dit jaar bestaat de Speel-o-theek in Venray twintig jaar. Een moment om bij stil te staan, zeker omdat de Speel-o-theek opgezet is door en nog steeds draait door mensen die enkel op vrijwillige basis werken. Met name de mama's van de jaren '80 zijn des tijds met ontzettend veel enthou siasme dit project gestart, vaak met de kinderen aan de hand. Sommigen zijn nu nog nauw betrokken bij het reilen en zeilen van de Speel-o-theek. Vaak heb ben de mannen ook een steentje bijgedragen en nu nog zijn heren actief om bijvoorbeeld speelgoed dat stuk is te repareren. De nieu we vrijwilliger zien ze echter steeds minder; dat heeft met name de laatste vraag naar nieuwe bestuursleden uitgewezen. Geen enkele reactie. De huidige ver wachting is dat de Speel-o-theek met steeds minder mensen draai end gehouden wordt, niet iets om naar uit te zien en ze hopen dat dat niet het geval zal zijn. De Speel-o-theek is uitgegroeid tot een volwassen organisatie die niet alleen zoekt naar het zogenaamde verantwoorde speelgoed, maar ook naar speelgoed dat bijvoor beeld kostbaar is in aanschaf en toch geweldig is om een paar weken in huis te hebben. Bijvoor beeld Bob de Bouwer-speelgoed, groter buitenspeelgoed, een com putertoetsenbord voor de aller kleinsten, Duplo, lego, Knexx. Barbie-poppen enzovoort. De nieuwste gezelschapsspelen kun nen geleend worden, bijvoor beeld Lord of the Rings. Ze heb ben van gezelschapsspelen ook regelmatig de Junior-versie in huis. De Speel-o-theek, al twintig jaar - voor kinderen van 0 tot 12 jaar, voor oma's en opa's die enkele weken iets nieuws, iels anders in huis willen hebben. In feite is iedereen een graag geziene gast in de Speel-o-theek. Als fees telijk tintje wordt in de Speel-o- theek vanaf woensdag 5 maart 2003 aan alle kinderen een kleur- knutselplaat uitgereikt. Maak iets moois, lever je knutselwerk in op 3 april en er wacht een verras sing. De Speel-o-theek is op vrij dag 28 februari open van 16.00 tot 18.00 uur. Op Goede Vrijdag 18 april gesloten vanaf 18.00 uur en op Koninginnedag gesloten. In de maanden maart en april kunnen de kinderen in Zoo Pare Overloon iedere woensdag- en zaterdagmiddag weer meedoen met Kidspower: ze mogen een middag meehelpen in de dierver zorging. Door zelf voer klaar te maken, de dieren te voederen maar natuurlijk ook de verblijven schoon te maken, maken de kin deren kennis met het beroep dier- verzorg(st)er. Na een middagje hard werken staat er een bakje patat en drinken klaar en krijgen de kinderen een echte dierverzor- geroorkonde. De meeste mensen denken dat het beroep dierverzor ger alleen maar bestaat uit het voeren en knuffelen van dieren. Er komt echter heel wat meer bij kijken. Ook het schoonmaken van de verblijven, het in de gaten hou den van de gezondheid van de dieren en de voederpraatjes voor de bezoekers zijn belangrijke taken van de dierverzorgers. Het voeren van de dieren houdt meer in dan de bekende voederronde. Het voer klaarmaken is namelijk een tijdrovende klus. De menu's van alle dieren moeten netjes worden samengesteld. Iedere diersoort krijgt weer wat anders voorgeschoteld. Het groente en fruit wordt gewassen, het vlees en de vis schoongemaakt en eventu eel in stukken gesneden. Voor ieder dier wordt netjes een bak met voer gevuld en dat is goed opletten: een dwergaapje lust nou eenmaal geen vlees en een otter geen fruit. Pas als alle menu's klaar zijn, kan worden begonnen met de voederronde. De kinderen die deelnemen aan KidsPower krijgen een rondleiding door de voederschuur en mogen daarna helpen met het samenstellen van de menu's Vervolgens worden enkele verblijven door de kids uit gemest zodat de dieren weer in een schone omgeving kunnen rondstruinen. Aan het eind van de middag worden de zelf klaarge maakte menu's gevoerd. KidsPo wer start om 14.00 uur en kost vijf euro per persoon, dit is exclu sief entree. In verband met beperkte deelname is reserveren noodzakelijk. Inschrijvingen kun nen telefonisch of bij de kassa worden doorgegeven. Op donderdag 27 februari (van avond) houdt de Kring Venray van het Natuurhistorisch Genoot schap Limburg een dialezing over het migratiesucces van amfibieën op nieuw aangelegde poelen. De avond begint om 20.00 uur in het Gemeenschapshuis van Oostrum, Watermolenstraat 1 (tegenover de Rabobank). De toegang is gratis en ook geïnteresseerden zijn van harte welkom. Er is de laatste jaren veel geld besteed aan het aanleggen van nieuwe poelen voor amfibieën, zowel in het agra risch cultuur landschap als in natuurgebieden. Maar wat levert dit nu eigenlijk op? Niet iedere kikker wil dezelfde poel, heeft het wel effect? In de lezing geeft Martijn Dorenbosch resultaten over het succes en de misstappen van de aanleg van poelen voor amfibieën. Martijn heeft als bio loog een aantal poelen projecten gevolgd en onderzocht welke soorten gebruik maken van de nieuw aangelegde wateren. Aan de hand van voorbeelden uit het veld en evaluatieresultaten zal hij aangeven hoe verschillende amfi- biesoorten reageren op de aanleg van nieuwe wateren. Aan bod komen een aantal algemene soor ten zoals bruine kikker, Gewone pad, groene kikker en Kleine watersalamander. Maar ook een aantal zeldzame soorten zoals vin- pootsalamander, kamsalamander, heikikker en knoflookpad zullen de revue passeren. Naast de pre sentatie van resultaten uit het veld en tips voor de toekomst, zullen de soorten geïllustreerd worden aan de hand van dia's. De heikikker (foto: H. Heijli- gers). DESSELKE Op vrijdag 28 februari wordt er papier opgehaald route 't Dessel- ke, het gebied gelegen tussen Lan- geweg, St. Jozefweg, noordsingel, Westsingel, Merseloseweg en alle tussenliggende straten. Aanvang 18.00 uur. Zorg dat het papier goed gebundeld of in dozen aan de straat wordt geplaatst. VREDESKERK Woensdag 5 maart wordt er papier opgehaald route Vredes- kerk: Langeweg, Merseloseweg. Westsingel, Langstraat en al de tussenliggende straten. Aanvang 18.00 uur. Wilt u het papier goed gebundeld aan de straat plaatsen. In overleg met de gemeente zal ook het eerste gedeelte van de Merseloseweg en de Kruitweg in de route worden opgenomen. De container aan de Westsin gel, parkeerplaats Hubenhof is elke zaterdag open van 08.30 tot 17.00 uur. Hier kan iedereen papier deponeren ten bate van Heil der Zieken. VELTUM Vrijdag 28 februari wordt er door leden van DOS Venray wederom het oud papier opge haald in de wijk Veltum (gedeelte omsloten door de straten Westsin gel, Langstraat, Weg in den Berg en Kempweg). Om 13 00 uur wordt met het inzamelen begon nen en daarom wordt iedereen vriendelijk verzocht het papier goed gebundeld of verpakt in dozen tijdig aan de straatkant te zetten. IANDWEERT IH Maandag 3 maart wordt er in Landweert III door leden van DOS Venray het oud papier opgehaald. Verzocht wordt om het papier om uiterlijk 09.00 uur gebundeld aan de straatkant gereed te zetten. KC Venray en omstreken start in het weekend van 8 en 9 maart en donderdag 13 maart gehoorzaam heidscursussen. Er worden diver se soorten cursussen gegeven Het cursusaanbod bestaat uit: socialisatie (vanaf 8 weken)Basis Opleiding 1 (4 tot 6 maanden) Basis Opleiding 2 (6 maanden en ouder) Vervolgcursussen zijn: Elementaire Gehoorzaamheid, Voorbereidende Gedrag en Gehoorzaamheid en de cursussen voor de landelijke examens Gedrag en Gehoorzaamheid I, II en III, Verder Uithouding Vermo gen, Gehoorzame Hond en Ver- keers Zekere Hond. Ook zijn er cursussen voor Behendigheid en Flyball. Aanmelden kan telefo nisch, per website of op zaterdag en zondag 8 en 9 maart tussen 8.30 en 11.00 uur op het terrein. Voor nieuwe baas-hondcombina- ties bestaan er een mogelijkheid om op een later tijdstip in te stro men. Voor vragen of nadere infor matie over de vereniging kan men bellen. Tel. 077-3071128 of 0478- 569022 of www.kcvenray.nl Voor de maand februari luidt de opgave als volgt: 'Er was in ons huis een wereld van verlangen gelukpijn en verdriet gegroeid, in hun kamers waarin ze verzamelden wat ze mee zouden nemenhun herinneringen. Van welke dichter zijn deze versregels en wat is de titel van het gedicht waar ze uit afkomstig zijn? Antwoorden op deze vragen kunt u insturen naar het secretariaat van het Literair Café Venray-regio. Rochusstraat 1. 5801 RR Venray, tot vrijdag 21 maart a.s. Elke laatste donderdag van de maand verschijnt er ook dit jaar weer een nieuwe opgave. Poëzieliefhebbers kunnen dus weer aan hun trek ken komen! Er zijn steeds 10 punten te verdienen: 5 voor de juiste naam van de dichter en 5 voor de goede titel van het gedicht. Iedereen die de oplossing weet, spoort het Literair Café aan in te zenden. Immers behalve voor de jaarwedstrijd, wordt er voor mensen die wel eens een of twee keer een fragment herkennen, aan het einde van het jaar een prijs verloot! De volgende deelnemers scoorden in de eerste ronde 10 punten: de dames H. van Beek, R. van Daal en L. Colsen en de heer J. Craghs. Ver der kwam de sprookjesfiguur "Repelsteeltje" binnen met de goede P.A. de Genestet is de dichter na "Boutade" waar het januarifragment aan ontleend was. Het is een gechargeerde, spottende beschrijving van ons land, het land van mest en mist, het land vol met allerlei soort ellende. Het is wel gewijde grond, maar had beter niet op de zee vero verd kunnen worden! PA. de Genestet - Boutade O land van mest en mistvan vuilenkouden regen. Doorsijperd stukske grond, vol killen dauw en damp. Vol vuns, onpeilbaar slijk en ondoorwaadbre wegen, Vol jicht en parapluies, vol kiespijn en vol kramp! O saaie brij-moeras, o erf van overschoenen, Van kikkersbaggetiui, schoenlappers, moddergoön. Van eenden groot en klein, in allerlei fatsoenen, Ontvang het najaarswee van uw verkouden zoon Uw kliemerig klimaat maakt mij het bloed in de aderen Tot modder; 'k heb geen lied, geen honger, vreugd noch vree. Trek overschoenen aan, gewijde grond der Vaderen, Gij - niet op mijn verzoek - ontwoekerd aan de zee. Op donderdag 13 maart bezoekt de schrijfster van onder andere Geen gewoon Indisch meisje", Marion Bloem, Venray. Zij wordt ont vangen in het Theehuis, St Odapark, om 20.00 uur. Op zondag 6 april, 11.30 uur, is er een heel speciale activiteit van het literair Café in datzelfde Theehuis. In samenwerking met de Amster damse Vrije Universiteit heeft het bestuur een lang gekoesterde wens in vervulling kunnen doen gaan en een dichter van formaat naar Ven ray kunnen halen. Maarten Doorman zal geïnterviewd worden door G. Peelen van de Amsterdamse Universiteit Vrijdag 14 februari schreef de interviewer nog in de Volkskrant: Kwaliteit gewaarborgd.! U mag dit niet missen! En verder voor uw agenda: 25 mei Leon de Winter om 11 30 Theehuis St Odapark. Als u donateur wilt worden van het Literair Café Venray-regio - mini male bijdrage van 16,00 euro per jaar- dan krijgt u het programma toe gezonden. Als donateur steunt u hiermede de activiteiten van het Ven rayse Literair Café en krijgt u bovendien reductie op de entreekosten van de bijeenkomsten. Informatie over het bovengenoemde of over liet werk van het Literair Café kunt u verkrijgen bij het secretariaat: Rochusstraat 1, 5801 RR Venray, Telefoon: 0478-582948 maar ook op onze website: www.literair-cafe-venray.nl Lies Oosterveld van Lies Ooster- veld Begrafenis- en Crematiever zorging geeft op 18 maart om 19.30 uur een lezing in de Biblio theek in Blerick over 'omgaan met de dood'. Deze lezing maakt onderdeel uit van de boekenweek 2003 met het thema: 'leven en dood in de Ietteren. Bij een over lijden komen er ontzettend veel zaken op de naaste familieleden af. Terwijl het rouwproces net begint, moet er een begrafenis of crematie geregeld worden. Lies Oosterveld zet allerlei praktische zaken op een rij en bespreekt wat een persoon voor zijn overlijden al kan regelen of vastleggen. Er is ook aandacht voor nieuwe keuze mogelijkheden. Als de dood in de directe nabijheid van iemand opdoemt kan de confrontatie hard zijn. Juist op zo'n moment kunnen boeken een enorme steun vormen, als welkome bron van troost voor rouwenden en achter blijvers. Lies Oosterveld gaat hier tijdens de lezing dieper op iri. Deze lezing is de eerste van een uitgebreid lezingenprogramma van de bibliotheken Roermond, Weert, Venray en Blerick en is ook op andere datums in de ande re plaatsen te volgen. Op 11 maart in Roermond, op 13 maart in Venray en op 18 maart in Weert. Speciaal voor deze lezing is er een folder samengesteld met toepasselijke boeken, tijdschrif ten en websites. Deze boeken en tijdschriften zijn te leen bij de bibliotheek. Ook is het mogelijk om in de bibliotheek gratis infor matie over dit onderwerp op internet op te zoeken (via de eigen startpagina). Boekrecensie in Peel en Maas In 1985 verscheen Boude- wijn Büchs roman De kleine blonde dood, een boek dat herdruk op herdruk haalde. Het geheim van Eberwein is daarop het langverwachte ver- volg. De roman pakt de draad op van het geknakte leven van de vader uit De kleine blonde dood en beschrijft het wedervaren van de jongen zonder identiteit: een schrijnend verhaal van misluk king, onverwacht verdriet en een desastreuze vaderbinding. De hoofdpersoon van de roman, die Boudewijn heet, gaat op zoek naar het verleden van zijn vader in Duitsland en komt op het spoor van een vergeten compo nist. In Duitsland neemt de roman een uitzonderlijke wending en krijgt het verhaal bijna detective achtige trekken, maar er is ook - en vooral- plaats voor een immens verlangen naar de vader en het overleden kind. Het geheim dat de hoofdpersoon najaagt, spookt op onontkoombare wijze door de hoofdstukken, die elk op zich een spiegeling zijn van de hoofdstuk ken in De kleine blonde dood. Het geheim van Eberwein is te koop in boekhandel Van den Munckhof en kost 15 95 euro.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 11