[Handelsonderneming iet buitenopslag van moet stoppen stenen' Mediation kent illeen maar winnaars' SI Werkzaamheden in gemeentebossen Foutje: Tiny Grebenjak bij de VVD Rabobank Nieuwsbrief De Flierefluit introduceert Leefstijl Snelheids controles Rabobank Venray Meerlo-Wanssum Dorpsraad Merselo Hel en maas Donderdag 13 februari 2003 - Pagina 7 lessens van Kempen maakt bezwaar tegen last onder dwangsom landelsonderneming Claes- is van Kempen moet de bui- islag van stenen en han- laterialen en het gebruik opstallen voor haar Irijf aan de Janslust 8 in jde beëindigen. Doet de enaar dat niet, dan krijgt bedrijf van de gemeente iray een dwangsom van )0 euro per week met een ximum van 260.000 euro >elegd. Tegen dit besluit de gemeente Venray akte advocaat Goumans mens zijn cliënt maandag- irgen bezwaar in de com mie bezwaar-, beroep- en chtschriften van de neente Venray. handelsonderneming joiteert aan Janslust 8 in Heide en voormalig agrarisch bedrijf en aantal jaren een groothan- bedrijf in bestratingsmateria- met buitenopslag. De agrari- e bedrijfsvoering is vele jaren den definitief beëindigd en bedrijf was daarna jarenlang varkensverzamelplaats en - editiebedrijf in gebruik. Volgens raadsman Goumans van het bedrijf moet echter eerst de vraag beantwoord worden of burgemeester en wethouders wel bevoegd zijn om met bestuurs rechtelijke dwangmiddelen op te treden tegen de in hun ogen ille gale situatie. "Nagegaan moet worden of het gebruik van erf gronden als buitenopslag en van opstallen als kantoor en kantine in strijd is met het geldende bestemmingsplan buitengebied", stelde Goumans. Ook mag vol gens de advocaat niet uit het oog worden verloren dat het bestem mingsplan buitengebied eind zeventiger jaren is voorbereid en derhalve sterk verouderd is. Het bestemmingsplan geeft volgens Goumans dus absoluut geen actu ele planologische regeling voor het buitengebied, want volgens de wet op de ruimtelijke ordening moet een bestemmingsplan ten minste een keer in de tien jaren herzien worden. Aan de gewijzig de en zich wijzigende omstandig heden in het buitengebied is het bestemmingsplan nog nooit aan gepast, alhoewel dat volgens hem al twee keer had moeten gebeu ren. "Het bestemmingsplan bui tengebied is dus achterhaald en is daarmee de directe oorzaak van veel knelsituaties", aldus Gou- HANDHAY1NG Verder vindt de advocaat het opvallend dat nu actie wordt ondernomen, terwijl burgemees ter en wethouders nog werken aan de voorbereiding van de her ziening van het bestemmingsplan buitengebied. Het gemeentelijk beleid zoals dat is vastgelegd in het voorontwerp-bestemmings plan buitengebied, dient volgens de advocaat nog op tal van pun ten te worden aangepast en zelfs het inspraakrapport is nog niet af. Volgens hem is het te voorbarig van de gemeente Venray om nu al te zeggen dat legalisatie van het bedrijf op de huidige locatie in het nieuwe bestemmingsplan niet mogelijk is, zonder de gemeente raad over het nieuwe bestem mingsplan te raadplegen. Burgemeester en wethouders stellen zich echter op het stand punt dat zij niet aan handhaving kunnen ontkomen, omdat het bestemmingsplan dient te worden gehandhaafd en de illegale situ atie ter plekke moet worden aan gepakt. Maar het is volgens Goumans de vraag of dit standpunt nog wel houdbaar is, bijvoorbeeld omdat het college dacht dat er sprake was van detailhandel, terwijl Cla- essens van Kempen een groothan delsbedrijf is. "Tevens spelen in deze kwestie vele belangen een rol, niet alleen ruimtelijke belan gen maar ook de belangen van de onderneming én haar personeel", aldus de advocaat. Volgens Goumans betekent de last onder dwangsom van 5000 euro per week met een maximum van 260.000 euro, ingaande op 1 februari 2003, namelijk de dood steek voor het bedrijf. "Want zo'n bedrag is natuurlijk niet te betalen door de BV." En dat terwijl Claessen van Kempen toch alle serieuze vesti gingsmogelijkheden in de gemeente Venray onderzocht heeft, vindt Goumans. "Ondanks alle inspanningen van mijn cliënt is het hem helaas niet gelukt om een geschikte locatie te vinden". aldus de advocaat, die de commis sie vroeg de gemeente Venray te adviseren de huidige situatie te gedogen en af te zien van bestuursrechtelijke maatregelen. De advocaat heeft inmiddels bij de rechtbank in Roermond een verzoek tot voorlopige voorzie ning ingediend. Volgens een woordvoerder van de gemeente heeft de onderne mer 3.5 maand de tijd gehad om de (buiten)opslag van stenen en andere handelsmaterialen en het gebruik van opstallen voor haar bedrijf te beëindigen. Nu dat niet gebeurd is, ziet de gemeente geen andere mogelijkheid dan de ondernemer te dwingen met een last onder dwangsom. Dit om pre cedentwerking naar andere bedrijven toe te voorkomen. Vol gens de woordvoerder is het niet de taak van de gemeente maar van de ondernemer om te zorgen voor een legaal bedrijfsterrein. De gemeente wacht eerst de uit spraak van de rechter af voordat ze de last onder dwangsom tot uitvoering gaat brengen. De com missie doet binnenkort uitspraak in deze kwestie. uzie met de buren. Proble- over een geldkwestie bin- de familie. Echtschei- iperikelen. De ruzies :n hoog op, erover praten niet meer en er lijkt nog ir één uitweg om uit de ise te komen: naar de m iter stappen. Een duur tra aft en bovendien een middel t de verslechterde relatie een nog maar verder op herp zal zetten. Er is ook n andere mogelijkheid: /eili ediation, ofwel conflictbe- ddeling. Sterk in opkomst Nederland en een charman te en goedkopere oplossing neen rechtszaak. Tien vra- q aan Carla Schaeffers (42), cdiator uit Veulen. >elï f Ik heb ruzie met mijn ren over hun honden. Ik u en vraag of u het voor i verder kunt afhandelen en lossen. Helaas, zo werkt het niet. Een ld diator is neutraal en objectief |zal nooit in naam van één van partijen spreken. Als u een nbleem met uw buren hebt en chakelt mij in, dan vraag ik u of ervoor kunt zorgen dat uw ren mij bellen. In sommige rallen kan een andere mediator ntact opnemen met de andere rtij. Ms dat gebeurt, dan wordt U Idaan aan een belangrijke voor- larde voor mediation, namelijk :de betrokken partijen bereid n om met elkaar om de tafel te n zitten en te praten. Verdere "j irwaarden zijn vertrouwelijk- id en neutraliteit. Ik wil aan de foon ook geen inhoudelijke lecten van het conflict horen of spreken, ik wil iedere schijn ipartijdigheid vermijden." 2. Mediation lijkt redelijk raw in ons land. Toch is deze vorm van conflict- n scheidingsbemiddeling al een 10 r of tien sterk in opmars in Ierland. Momenteel lopen erg tcesvolle proefprojecten bij Rtbanken; provincie, politie en mer van Koophandel. De reede Kamer wil in de wet vast- TSgen dat mensen de zorg voor in kinderen officieel regelen ordat ze gaan scheiden. Er i*n ook verschillende projec- in het onderwijs. Via media- krijgen leerlingen alternatief aangeboden dat ze kunnen liken als ze in een conflict ten. Ze hoeven daardoor het 'flict niet te ontlopen of met 'dd te reageren. Deze vaardig- J nemen ze buiten de school- :n mee naar al hun andere 'te contacten." J3. Wat dreef u tot de profes te van mediator? poen twee jaar geleden de jortwachterwet van kracht [jlN- kwam ik in gesprek met mediator die mediation toe- te bij arbeidsconflicten ter voorkoming van langdurig ziekte verzuim. Hij wist me te overtui gen van de meerwaarde van mediation. Ik ben een opleiding gaan volgen en heb me daarna gespecialiseerd in echtscheidings bemiddeling en arbeidsconflic ten." 4. U laat dus de betrokken partijen niet alleen weer met elkaar communiceren, u gaat ook in op de inhoud. "Ja. In eerste instantie is het op gang brengen van de communica tie belangrijk. Partijen moeten bereid zijn om weer met elkaar te willen praten. Als dat lukt, gaan we een slag verder en zoomen we in op het conflict zelf. De media tor zal het probleem niet voor de partijen oplossen, maar proberen ze weer met elkaar in gesprek te brengen zodat ze samen de oplos sing kunnen vinden, die recht doet aan de belangen van alle par tijen." 5. Hoe gaat dat in z'n werk? "Alle aspecten worden bespro ken en afgewogen. Meestal is een beperkt aantal gesprekken vol doende en is de acceptatie van de gezamenlijk gevonden oplossing hoog. De partijen besparen tijd, geld en ze kunnen elkaar recht in de ogen blijven aankijken, want het is immers een gezamenlijke oplossing. Er zijn geen verliezers, alle partijen winnen. Dat is ook het grote verschil met het naar de rechter stappen. Als u voor een oplossing naar de rechter stapt, weet u dat u voor hoge kosten komt te staan en dat er veel tijd overheen zal gaan. Bovendien beslist de rechter dan voor u en weet u niet zeker of het vonnis voldoende rekening met uw belangen zal houden." 6. Wanneer is mediation geen probate oplossing? "Als partijen niet gelijkwaardig zijn door bijvoorbeeld de culture le achtergrond of als één van de partijen er niet meer over wil pra ten. Soms ook als er sprake is van sterke machtsverschillen, in een aantal gevallen is dit te compense ren door de zwakkere partij te laten assisteren door een ver trouwd persoon of een deskundi ge." 7. Dus als ik een conflict heb met mijn baas, hoef ik u niet te bellen? "Dat is niet helemaal waar. Als de onderlinge relatie erg stroef of verstoord is, maar u en uw baas willen eigenlijk wel met elkaar verder, dan leent mediation zich daar uitstekend voor. Want dan is er toch sprake van een bepaalde mate van gelijkwaardigheid. Dat verandert als bijvoorbeeld bedrijfseconomische aspecten ten grondslag liggen aan een ontsla gaanvraag." 8. Waarvoor wordt u als mediator het meest frequent ingeschakeld? "Voor echtscheidingsconflicten en bemiddeling bij omgangsrege lingen, dat komt het meest voor. Maar mediation is ook zeer geschikt bij burenruzies, familie kwesties en conflicten op het werk." 9. Heeft u een eigen bedrijf of maakt u deel uit van een landelijk netwerk van media tors? "Allebei. Ik ben als mediator een zelfstandig ondernemer en ik sta ingeschreven in het register van het Nederlands Mediation Instituut in Rotterdam. Het Insti tuut biedt een kwaliteitswaarborg met gedragsregels en een klach tenregeling. Ik ben ook werkzaam binnen het netwerk van The Lime Tree, dat op haar beurt contrac ten heeft met zorgverzekeraars en de Arbo." 10. Tot slot: is mediation duur? "Nee, zeker niet als je het verge lijkt met wat een rechtsgang kost. Bovendien is een oplossing vaak al in een paar gesprekken bereikt." Voor meer informatie: 0478- 550890 of 06-20580634. Zie ook: www.itk-mediation.nl Basisschool De Flierefluit heeft als eerste school in Venray de methode Leefstijl geïntroduceerd. Leefstijl is een methode voor de ontwikkeling van de sociaal-emo tionele vaardigheden van de kin deren. Kinderen moeten op school meer dan alleen rekenen, lezen of andere vakken. Om kin deren tot gezonde, weerbare en mentaal-stevige mensen te laten opgroeien is het noodzakelijk sociaal-emotionele vaardigheden te ontwikkelen. Vaardigheden als inlevend vermogen, zelfrespect, zorg voor anderen en andere karaktereigenschappen zijn niet alleen voor de persoonlijke ont wikkeling van de kinderen onont beerlijk, maar ook voor het (late re) functioneren in de samenle ving. Leefstijl is een methode die hierin voorziet en waarin de ouders worden uitgenodigd actief mee te denken en te doen. De Flierefluit heeft bewust voor Leef stijl gekozen, omdat Leefstijl méér dan een methode is. Leefstijl is een houding die zich binnen de hele school weerspiegelt. Leer krachten en leerlingen hanteren een open en positieve houding naar elkaar, waarbij zaken als respect voor volwassenen en fat soenlijk taalgebruik centraal staan. Met de keuze voor Leefstijl sluit De Flierefluit aan bij recente ontwikkelingen binnen het onder wijs, waarin steeds meer aandacht voor de totale ontwikkeling van ~*JKa 1 het kind is. Ook andere scholen binnen Venray. zoals De Hommel, zijn zich op de methode Leefstijl aan het oriënteren. Belangstellen den (waaronder oiiders) in Leef stijl kunnen contact opnemen met De Flierefluit. Leden van het verkeershandha- vingsteam hebben in het politie district Venray in de afgelopen week in totaal 2.635 automobilis ten gecontroleerd op hun snel heid. Hiervan hebben 546 wegge bruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Oostrum, IJsselsteyn en Venray. De hoogst gemeten snel heid was 120 km/u waar 80 km/u de limiet is. Bij controles met staande houding werd een bestuurder geverbaliseerd voor het ontbreken van een geldige APK voor zijn auto. Nieuws uit Venray en omgeving leest U in PEEL EN MAAS Tijdelijke huisvesting van de Rabobank aan de Kempweg Enige tijd geleden berichtten wij u al over een verbouwing van ons kantoor aan het Schouwburgplein in Venray. Het kantoor gaat een ingrijpende aan passing ondergaan en zal daarom tijdelijk niet te gebruiken zijn. Om die reden zal medio mei een verhuizing van de bankdiensten plaatsvinden van het Schouwburgplein naar de voormalige Basismarkt aan de Kempweg in Venray. De tijdelijke huisvesting wordt zodanig aangepast zodat wij u van daaruit ook prima van dienst kunnen zijn. De verbouwing van het kantoor aan het Schouwburgplein gaat ongeveer een jaar duren. Ondernemers van nature 'Ondernemers van nature' is een campagne die gestart is door de Neder landse land- en tuinbouw. De Rabobank is partner van deze campagne. De campagne belicht de aantrekkelijke en interessante kanten van ons Neder lands platteland. Voor alle mensen die het belangrijk vinden dat in Nederland een vitaal plat teland blijft bestaan wordt in 2003 de stichting 'Vrienden van het Platteland' opgericht. Vriend wordt u al voor 18,- per jaar. Daarvoor krijgt u onder meer vier maal per jaar een kleurrijk magazine. Meer informatie over 'Vrienden van het Platteland' vindt u op de site www.vriendenvanhetplatte- land.nl of via info@vriendenvanhetplatteland.nl Rabobank en Van Gogh Museum Per 1 januari 2003 is een vijfjarig partnerschap tussen de Rabobank en het Van Gogh Museum te Amsterdam ingegaan. De Rabobank is de exclusieve partner voor het Van Gogh Museum en zal gedurende de sponsorperiode hoofdsponsor zijn van drie bijzondere tentoonstellingen. Daarnaast zal de Rabobank zich als naamgever verbinden aan een unieke gebeurtenis in de museumwereld, namelijk de avondopenstellingen, die het Van Gogh Muse um in de loop van 2003 tot en met 2005 als proef gaan houden. Het partnership tussen het Van Gogh Museum en de Rabobank sluit aan op de samenwerking die de Rabobank heeft met de Stichting Museum laar- kaart (SM1K). Vanuit die samenwerking draagt de Rabobank bij aan het bevorderen van de toegankelijkheid van kunst en cultuur in Nederland. Vanaf half februari vinden er onderhoudswerkzaamhe den plaats in de Ballonzuilbos- sen, Zwartwater in de Vrede- peel en de Boshuizerbergen rondom de begraafplaats. Delen van het bos worden uit gedund om meer groeiruimte te geven aan de blijvende bomen maar ook voor strui ken en kruiden. Vele diersoor ten zullen daarmee geholpen worden om voldoende slaap- en rustplekken te vinden en om voldoende voedsel te vin den. Het is, volgens De Marke, die de bossen beheert, van belang om de natuurkwalitei ten in het bos te versterken en daarmee ook, het voor de bos- bezoeker nog aantrekkelijker te maken. Met behulp van twee moderne machines verrichten medewer kers van houthandel Franssen de kap werkzaamheden. De te dun nen bomen worden geveld en uit het bos gereden. Maar niet elke boomstam zal uit het bos verdwij nen. Sommige stammen blijven bewust in het bos achter omdat deze dan kunnen verteren. Op plaatsen waar vogelnesten zitten worden geen bomen in de directe omgeving geveld. Het is voor de bewoners van die vogelnesten van belang dat die nesten in tact blijven, maar ook dat de directe vertrouwde en veilige omgeving niet wordt verstoord. De kap werkzaamheden zijn afgerond voordat de vogels weer zullen nestelen in het bos. Heel bewust blijven ook vele takken in het bos achter. Voor het oog misschien een rommelige bende, maar dat is tijdelijk. Strui ken en kruiden zullen deze tak ken overgroeien en de takken ver teren in het bos. De natuur heeft er profijt van. De takken bieden schuilplaatsen voor kleine zangvo gels en zoogdieren en de verte rende takken dragen bij aan de ecologische kringloop waarin insecten en vele andere dieren hun bestaan vinden. Dat afbraak proces van het dode hout is van essentieel belang voor de natuur kwaliteiten. De gevelde boomstammen wor den verkocht. Van de opbreng sten van de houtverkoop worden weer nieuwe bosbeheer werk zaamheden uitgevoerd. Het ver kochte hout wordt gebruikt om papier en planken van te maken. Milieuvriendelijke producten waarvan we in Nederland veel gebruiken. Tijdens de werkzaam heden is het mogelijk dat de toe gankelijkheid van het pad tijdelijk wordt verstoord. De Marke heeft met de uitvoerder de afspraak gemaakt dat de wegen en paden zo veel als mogelijk toegankelijk blijven en dat onveilige situaties niet mogen voorkomen. Het wordt dus even onrustig in het bos. Maar, zo verzekert De Marke, het is slechts tijdelijk om daarna weer volop te kunnen genieten van de vele planten en dieren die een beter huis krijgen, met func tionele tuin, inclusief restaurant. Zo kunnen we dat lezen op de vele bordjes die tijdens de werk zaamheden in het bos worden geplaatst. Als u meer wilt weten over het Nederlandse bos en het hout wat daaruit voortkomt is het raadzaam de web-site www.nederlandshoutdoetmee.nl te bezoeken. Nieuwe partij van ex-PvdA'er Van Egmond krijgt gestalte Tiny Grebenjak werd vorig jaar namens fractie Van de Vorle in de gemeenteraad gekozen is. Maar volgens de gids Gemeentebesturen 2003 is ze raadslid van de WD. "Welnee", reageert Grebenjak. "Daar weet ik helemaal niks van. En al zou ik naar een andere partij overgaan dan wordt het zeker niet de WD." De VNG, Vereniging Nederland se Gemeenten, brengt jaarüjks een dik boekwerk uit waarin alle Nederlandse gemeenteraden wor den vermeld. Op bladzijde 757 staat bij Venray nog een fout. Vol gens de zetelverdeling heeft Frak- tie (met een k) Van de Vorle 4 zetels en Fractie (met een c) Van de Vorle 1 zetel. Is er na de strub belingen van de laatste tijd een afsplitsing in de vijfkoppige frac tie geweest? "Nee, nee, nee", haast partijleider Joost van de Vorle te zeggen. "Dat is een fout die de gemeente Venray gemaakt heeft. Ze hebben dat verkeerd doorgegeven. De gemeenten zijn ook verantwoordelijk voor de ver meldingen in dat boek." Op het gemeentehuis is nie mand zich van enig kwaad bewust. De afdeling voorlichting verzekert dat de vermelde gege vens niet door hen zijn aangele verd. "We weten ook niet hoe de VNG hieraan komt." Even terug naar Tiny Greben jak. Zij is onlangs wel benaderd door een andere partij. Niet door de WD maar door iemand van de nieuwe partij van Henk van Egmond. De ex-PvdA'er is bezig een lokale groepering op te rich ten die zich vooral richt op mini ma en gehandicapten. "Praten kan altijd", had Grebenjak geant woord. Zij trekt zich de perikelen binnen fractie Van de Vorle behoorlijk aan. Joost leeft in onmin met zijn wethouder Frits Ruyten wraardoor de fractie ver deeld raakt en de spanningen soms hoog oplopen. "Ik heb het er verschrikkelijk moeilijk mee. Dat mag je gerust weten. Ik weet nog niet wat ik ermee aanmoet. Ik ben vorig jaar met voorkeurstem men gekozen. Maar ik wil de kie zers wel recht in de ogen blijven kijken", aldus Tiny Grebenjak. De nieuwe plaatselijke groepe ring in oprichting heeft nog geen naam. Wel heeft Henk van Egmond een clubje van acht enthousiaste mensen om zich heen verzameld. "Nee, ik kan nog niet zeggen wie het zijn. Maar de meesten hebben zich zelf bij mij gemeld. Ik heb sowieso veel posi tieve reacties ontvangen. Dat geeft moed om door te zetten. Binnenkort komen we weer bij elkaar." Van Egmond stapte teleurge steld uit de PvdA omdat hij vond dat de partij haar sociale gezicht aan het verliezen was. De nieuwe politieke groepering zit in dezelf de hoek als fractie Van de Vorle. Om dezelfde reden als Van Egmond stapte Joost van de Vorle negentien jaar geleden uit de PvdA om met een eigen lijst ver der te gaan. "Toch denk ik dat er nog ruimte is voor een nieuwe partij. Want het leeft wel. Mensen uit gehandicaptenorganisaties die kennen ons allemaal. Velen beho ren nu nog tot de CDA-aanhang. Maar zij zien ook dat die partij weinig voor hen doet", aldus Henk van Egmond die hoopt 'mei de juiste mensen' een goede lijst samen te stellen die aan de raads verkiezingen van 2006 gaat mee doen. Donderdag 13 februari verga dert de Dorpsraad Merselo om 20.00 uur in d'n Hoek. Op de agenda staat onder andere het ver slag van het dorpsradenoverleg. Daarnaast wordt ook nog gespro ken over de aanstaande jaarverga dering en het bezoek van het col lege van B&W aan Merselo. Zoals altijd zijn belangstellen den van harte welkom.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7