Marktstraat krijgt jitstraling van achterbuurt Harold öf LENSSEN VvGI draagt archieven over Vincent van Gogh Instituut houdt open dag Verwen Uzelf met BROOD dviezen ZAT zinvol en aruikbaar Themaochtend gehandicapt kind t/i ?- "5 De Peel niet naar Smakterheide Forse toename extra verlof Open Dag van de Zorg 2 halen 1 betalen!! ff (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Niets! Opruimactie zwerfafval in september Wat dacht U van.... [1 EN MAAS' Donderdag 13 februari 2003 - Pagina 5 agirt ^nraynaren vechten bouwvergunning Berden Meubelen aan Del Michiels en Jos Arts ken bezwaar tegen het luit van het college van B tfom een bouwvergunning rerlenen aan Berden Meu- En voor de verbouw van pand Grote Markt 12. In gebouw zijn de winkels Bristol, It's en Halfords estigd, die hun hoofdin- g aan het Kapelaanspad en aan de Markstraat heb- En dat is, vinden de Ven naren, niet in overeen- mming met het temmingsplan. Ook zetten vraagtekens bij de vergun- igverlening aan Berden, andagmorgen werd het waarschrift behandeld in commissie bezwaar-, nep- en klachtschriften i de gemeente Venray. ;t feit dat er geen etalages en lodigende entreedeuren van kels meer zijn aan de Mark- itzijde van het pand is Wiel iels, eigenaar van het pand café 't Upke en een video- ik aan de Markstraat, en Jos eigenaar van de gelijknamige •dmodezaak aan de Markt- t, een doom in het oog. Want lenten kijken als ze over straat lopen een etalage in iet oude tv's, opgestapelde iten en dozen van de maga- imte van It's. Bepaald geen ikkelijk plaatje voor consu lten en zeker geen upgrading het centrum zo vinden Jsen Arts. entreedeuren van It's zijn, lals die van Halfords en Bris- aan het Kapelaanspad geves- I, En dat mag niet in de ogen s en Michiels. Volgens de iakers is het namelijk zo iet Kapelaanspad jaren terug lts door de gemeente is aan- ;d om de circulatie van het ilend publiek door het cen- te bevorderen en met name wolstraat meer bij het cen- te betrekken. In de praktijk it van die bedoelingen niet p terecht, vindt Michiels, want groot deel van het winkelend iliek wandelt-en winkelt van- de Grotestraat hetzij tot de itraat hetzij tot de Markstraat, om en loopt terug in de iting van de Grotestraat. "Onze Iers hebben destijds bezwaar letekend tegen de aanleg van Kapelaanspad omdat zij vrees dat de belanghebbenden aan Markstraat hiervan ernstig zouden ondervinden. Deze aren zijn toen afgewezen lat het slechts om een verbin- ispad zou gaan tussen Markt 'wolstraat. U kunt inmiddels zien en beoordelen hoe de ilijke ontwikkelingen zijn /eest", aldus Michiels. BOUWTEKENINGEN lichiels en Arts zetten vooral te vraagtekens bij de door Ber- Mode ingediende bouwteke- ;en. Want op de eerste bouw- ening, op 14 mei 2002, was gens Michiels aan de Mark- Jatzijde een ingang van It's, ter- I op de tekening van augustus De Marktstraat: winkelstraat of achterbuurt plotseling bleek dat er een 'dode gevel' aan de Markstraat zou komen. De bezwaarmakers dien den daarop een bezwaarschrift in bij de gemeente Venray, die Ber den Meubelen dringend verzocht om 'de bouw in afwijking van de bouwvergunning onmiddellijk te staken en gestaakt te houden tot dat hiervoor en bouwvergunning is verleend'. Op 24 oktober werd de nieuwe bouwvergunning aan Berden Meubelen verleend, vijf dagen later dienden Arts en Michiels hun bezwaarschrift tegen de vers trekte bouwvergunning in bij het college van B en W. Gelijktijdig dienden ze ook bij de rechtbank in Roermond een verzoek tot een voorlopige voorziening in, een verzoek dat begin 2003 door de rechtbank werd afgewezen. De bezwaarmakers verdenken Ber den Meubelen ervan van meet af aan met dubbele bouwtekeningen te hebben gewerkt: tekeningen die werden gebruikt tijdens de onderhandelingen met potentiële toekomstige huurders en tekenin gen die werden gebruikt bij de aanvraag van de bouwvergunning en het op het verkeerde been zet ten van belanghebbenden, stelde Michiels, die vindt dat zowel de gemeente als de bezwaarmakers door Berden zijn misleid. Ook de gevels op de nieuwe bouwaanvraag weken volgens Michiels af van de tekeningen op gfond waarvan eerder de bouw vergunning door de gemeente was verleend. "Dit betekent dus dat de nieuwe aanvraag voor de gewijzigde bouwvergunning ook door de welstandscommissie getoetst had moeten worden. Dat is niet gebeurd. Hier is dus sprake van een procedurefout", aldus Michiels. "De taak van de wel stand is om naast de beoordeling van de uiterlijke schoonheid van het gebouw ook een oordeel te geven over de inpassing van het gebouw in de omgeving." Het upgrading-argument beperkt zich volgens Michiels immers niet slechts tot het Kapelaanspad, maar betreft het totale plan en dus zeker ook de Marktstraat. UITSTRALING De bezwaarmakers vinden dat de Markstraatzijde van It's 'qua uitstraling is verworden tot een onooglijke achterzijde', met in de Marktstraat neergezette afvalcon tainers van zowel het Griekse res taurant Sirtaki, ook een huurder van Berden, als van It's. Ook erge ren ze zich aan de op dozen gesta pelde tv-toestellen en andere oude apparaten die door de ramen voor het winkelend publiek te zien zijn in de maga zijnruimte van It's Verder is de Marktstraatzijde volgens Michiels en Arts van de It's slecht verlicht, wat tot een gevoel van onveilig heid kan leiden onder het winke lend publiek en consumenten zeker niet uitnodigt de Markt straat in te lopen. "Een winkel met op klanten- werving gerichte etalages is wel even wat anders dan de huidige onaanvaardbare achterkant van de winkel van It's", stelde Michiels. "Ook het gedeeltelijk gesloopte pand van Tillemans draagt echt niet bij aan een upgra ding van het centrum. Er heeft bij de verstrekking van de gewijzigde bouwvergunning geen toetsing plaatsgevonden op grond van welstand en van de criteria die in de bouwvergunning van 20 juni 2002 zijn vermeld. Integendeel. Alles bij elkaar genomen begint de Marktstraat ondertussen de uit straling van een gore achterbuurt te krijgen. Met medewerking van de gemeente Venray dus." WIJZIGINGEN Paul Berden hoorde het relaas van Wiel Michiels hoofdschud dend en zichtbaar geërgerd aan. Want dat Berden Meubelen met twee tekeningen gewerkt zou hebben, is volgens hem absolute kolder. De wijzigingen zijn ont staan tijdens de onderhandelin gen met potentiële huurders, die de ingang van de winkels uit com mercieel oogpunt liever aan het Kapelaanspad zagen komen. "Ik denk dat we met Bristol, Halfords en It's op een goede manier invulling hebben gegeven aan het pand Markthof. Het zijn drie prima toevoegingen voor de gemeente Venray", aldus Berden. Daar was Michiels het mee eens. "Het zijn inderdaad drie prima formules, ze liggen alleen aan de verkeerde straat." Volgens Jan Zanders van de gemeente Venray heeft Berden Mode echter aan alle geldende voorschriften voldaan en is er voor de gemeente dan ook geen grond om de bouwvergunning te weigeren. "Ook wij zouden liever etalages aan de Marktstraat zien, maar dat is niet afdwingbaar. Het plan is in overeenstemming met het bestemmingsplan." Op ver zoek van de commissie gaat Zan ders wel even nakijken of de nieu we bouwaanvraag door de welstandscommissie getoetst is. Met de constatering van de ambtenaar dat ook de gemeente duidelijk een voorkeur heeft voor winkels aan de Markstraatzijde, waren Michiels en Arts het uiter aard eens. Maar met de conclusie dat de gewenste winkelentree aan de Marktstraat niet kan worden afgedwongen uiteraard niet. De bezwaarmakers blijven van mening 'dat het huidige bouw plan niet voldoet aan de eisen van het uit de vijftiger jaren stammen de en later ietwat opgepoetste bestemmingsplan', aldus Michiels. De Marktstraat is volgens Michiels en Arts al meer dan vijftig jaar een winkelstraat, ook aan de Markt straatzijde, en de voorgevels van de gebouwen dienen naar de weg te worden gekeerd. "In het in mei 2002 ingediende bouwplan was dat het geval", volgens Michiels. "En ook in de huidige winkeluni- tuitvoering was dat zeker moge lijk geweest." De commissie bezwaar-, beroep- en klachtschriften doet binnenkort uitspraak in deze kwestie. Kluatie onder basisscholen wijst uit Uit een recent gehouden itie onder alle basisscho- in Venray blijkt dat het •rg Advies Team (ZAT) vol- >et aan een behoefte. De lft van de basisscholen geeft to in het eerste jaar gebruik hebben gemaakt van de ogelijkheden van het Zorg 9 vies Team. De afgegeven viezen worden als goed, zin- en bruikbaar bestempeld. De evaluatie geeft ook aan dat helft van de scholen het ZAT 8 niet consulteert. Het onder- ek wijst uit dat dit waarschijn lijk voortkomt uit een te lage bekendheid van het onderwijzend personeel met het ZAT. De coördinatoren leerlingen zorg hebben als taak de leerkrach ten omtrent het bestaan van het ZAT te informeren. Het ZAT kan door alle basisscholen benaderd worden en adviseert scholen zodat hulp in een zo vroeg moge lijk stadium gegeven kan worden, zo dicht mogelijk bij huis en school in een to licht en kort mogelijke vorm. Het ZAT is in het schooljaar 2001-2002 van start gegaan. In het ZAT participeren een gedragswetenschapper van BCO, een jeugdarts van de GGD, jeugd- maatschappelijk werkers van Syn these, een jeugdhulpverlener van Bureau Jeugdzorg en de leer plichtambtenaren van de gemeen te Venray. Op grond van signalen van scholen en het maatschappelijk werk heeft de gemeente Venray structureel gelden beschikbaar gesteld voor het inrichten van een Zorg Advies Team voor het basis onderwijs in Venray. Het ZAT is in augustus 2001 gestart. St. Stand-by houdt op dinsdag 25 februari een themaochtend voor ouders met een verstandelijk gehandicapt kind van 9 30uur tot 12.00 uur in het ~t Gasthoes in Horst op kamer 103- De presenta tie wordt verzorgd door Marleen Verbeeten, teamleider van t Raayke in Tienray. Waar loop je als ouder o.a. tegen aan? Financië le en gedragsproblemen, proble men met broertjes en zusjes, de verwerking van de handicap door de ouders. De hulpverlening, van crisisop vang, thuishulp tot opname kent vele mogelijkheden. De thema ochtend kan gratis bezocht wor den. Voor meer informatie kunt u bellen: telefoon (077)3987805. Iedereen is van harte welkom. sa 'howroombezoek 'tsluitend lP afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds De verplaatsing van circuit De Peel naar bedrijvenpark Smakter heide III gaat mogelijk niet door. Burgemeester en wethouders van Venray stellen de gemeenteraads leden voor om niet akkoord te gaan met een verplaatsing van het circuit. Indien de gemeenteraad akkoord gaat met het voorstel, zou dit opnieuw een domper zijn voor ondernemer Harrie Maessen uit Ysselsteyn, die het verzoek tot verplaatsing van het circuit had ingediend. Circuit De Peel ligt al jaren in Ysselsteyn, maar heeft niet de benodigde vergunningen. Maessen had daarom voorgesteld het circuit te verplaatsen naar Smakterheide III. Volgens het Venrayse college is dit echter geen optie omdat 'een auto- en motorcrossterrein niet past op het bedrijvenpark'. Venray wil Smakterheide III verder ontwikke len tot een hoogwaardig regionaal bedrijvenpark. Eerder zag onder nemer Harrie Maessen al af van zijn plannen om op Smakterheide III een Indycarcuit in combinatie met een multifunctioneel auto sport- en testcenter re realiseren. Maessen deed dit omdat de dis cussie omtrent het Indycarcircuit leidde tot een storm van protes ten, met name uit de kerkdorpen Oostrum en Oirlo. De grote druk die op hem, zijn familie en werk nemers werden gelegd, was de voornaamste reden om de plan nen af te blazen. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Het Vincent van Gogh Insti tuut in Venray draagt donder dag 20 februari officieel een deel van zijn archieven over aan het Sociaal Historisch Centrum te Maastricht. Het behoud van deze archieven maakt het voor historici mogelijk om de ontwikkelin gen in de geestelijke gezond heidszorg te onderzoeken. De overdracht vindt plaats met een officieel programma en een lezing over de geschiede nis van de psychiatrie en de archieven van psychiatrische instellingen door mevrouw Klijn. Voor de geschiedvorsing is het van groot belang dat archieven van medische instellingen wor den bewaard voor onderzoek en publicaties, zo bepleitte het Nederlands Centrum Geestelijke Volksgezondheid in 1989 Dat belang zal opnieuw blijken als de archieven van het Alge meen Psychiatrisch Ziekenhuis Vincent van Gogh Instituut in Venray officieel worden overge dragen aan het Sociaal Historisch Centrum voor Limburg te Maast richt (SHCL). Het behoud van deze archieven maakt het voor historici mogelijk de ontwikke ling in de geestelijke gezondheids zorg te onderzoeken en de veran deringen in psychiatrische inzich ten en de behandeling van indivi duele patiënten te onderzoeken. Natuurlijk zijn de archieven tevens van belang voor de geschiedschrijving van het Vin cent van Gogh Instituut zelf en de invloed van deze psychiatrische instelling op de historie van Ven ray en omgeving. Daarbij is de anonimiteit van de persoonlijke gegevens van patiënten altijd gewaarborgd. Het SHCL gaat de archieven na de overdracht in een periode van vier jaar bewerken. Het Vincent van Gogh Instituut ondersteunt tevens het SHCL met een aanzien lijk subsidie. De stichting van de psychiatri sche inrichting door een broeder- congregatie uit Gent dateert uit 1905. Aanvankelijk kozen de broeders als domicilie voor Roer mond. Als gevolg van de trage besluitvorming in die gemeente en gestimuleerd door de belang stelling van een Venrays lid van Provinciale Staten, viel al snel het besluit de instelling in die plaats te huisvesten. Zo kwamen twee instituties naar Venray: Sint Anna geleid door de Zusters van Liefde en Sint Servaas beheerd door de Broeders van Liefde. Toentertijd was het Venrayse paviljoensysteem waar bij patiënten naar de aard van hun ziekten in een parkachtige omge ving werden verpleegd heel nieuw. Ook werden baanbrekend nieuwe methoden van psychiatri sche behandeling toegepast, zoals arbeidstherapie of stimulering van de eigen creativiteit en sportieve prestaties. In de Tweede Wereldoorlog boden de kelders van de instelling de inwoners en vele vluchtelin gen een veilige schuilplaats. Toen Venray in de frontlinie kwam te liggen, moesten beide instellingen worden geëvacueerd. Zwaargeha- vend troffen de bewoners de inrichting aan na het einde van de oorlog. Pas in 1958 kon na de wederopbouw een nieuw hoofd gebouw worden betrokken. Organisatorische ontwikkelin gen in de psychiatrie leidde in 1976 tot een fusie tussen beide instellingen. Voortaan sprak men van het Vincent van Gogh Insti tuut, Psychiatrisch Centrum te Venray. inmiddels gewijzigd in Algemeen Psychiatrisch Zieken huis Venray. De twee locaties ble ven voortbestaan na de fusie, maar de kliniek St Anna is inmid dels opgegaan in een groter orga nisatorisch verband. Evenals andere zorginstellingen in de regio en in het land houdt het Vincent van Gogh Instituut in Venray open dag. Deze wordt gehouden op zaterdag 15 februari van 12.00 tot 16.00 uur in het hoofdgebouw van het VvGI, Sta tionsweg 46 in Venray. Als thema is dit jaar gekozen voor 'Onze cliënten en het gewo ne leven', of, in technische ter men 'vermaatschappelijking'. De zorg is er steeds meer op gericht om cliënten te begeleiden in hun eigen woonomgeving. In het ver leden werden cliënten van het psychiatrisch ziekenhuis zo veel mogelijk binnen de muren van de instelling gehouden. In de afgelo pen jaren zijn cliënten, indien mogelijk, steeds meer geïnte greerd in de samenleving. Cliën ten kunnen zelfstandig of groeps gewijs in een gewone woonwijk gaan wonen en ontvangen zorg en begeleiding die hen helpt zo zelfstandig mogelijk te functione ren. Het Vincent van Gogh Insti tuut wil laten zien wat dat voor de cliënten betekent en hoe de omgeving daar mee omgaat. Tij dens de Open Dag zijn er diverse presentaties over het thema en over de manier waarop de zorg vandaag de dag verleend wordt. Zoals presentaties van Zorg op Maat, van psychiatrische thuis zorg, van psychiatrische zorg in de huisartsenpraktijk, etc. Omdat ook het Servatiusterrein van het instituut zodanig wordt ingericht dat het een combinatie wordt van een woonwijk en een zorginstelling, kunnen bezoekers d.m.v. een presentatie kennis maken met de plannen voor de nieuwbouw op het terrein. Ook is er op het terrein een informatier oute langs de plekken waar ges loopt en gebouwd gaat worden. In het hoofdgebouw zijn er nog andere activiteiten: er draaien his torische films over het terrein en over het leven in de instelling, er zijn informatiekraampjes en de vaste cartoonist van het instituut tekent op verzoek karikaturen van en voor bezoekers. In het muse um van de psychiatrie kan men een rondleiding krijgen en het Informatiecentrum Geestelijke Gezondheidszorg is de gehele tijd geopend. Deze bevinden zich beide vlak achter het hoofdge bouw. Voor kleine kinderen is er binnen speelgelegenheid. De grootscheepse schoonmaak actie tegen het zwerfafval wordt in september gehouden. Bij de begrotingsbehandeling kwam de PvdA afgelopen najaar met dit ini tiatief dat door het college werd overgenomen. In de commissie Stedelijk Beheer vroeg Henk Bisschops (PvdA) wanneer de campagne, met behulp van een leger vrijwilli gers, gehouden wordt. Hoofd openbare werken Van Dijk meldde dat de gemeente voor de zomervakantie met voor stellen in de commissie komt van hoe en wanneer de schoonmaak actie - verspreid over meerdere dagen? - wordt uitgevoerd. In sep tember kan dan de grote schoon maak plaatsvinden. De PvdA wil het groots aanpak ken en op alle mogelijke plekken in de gemeente de rommel oprui men. Zoals in winkelcentra, bij kruis punten, langs uitvoegstroken en in plantsoenen en bossen. multikoren, drie granen, elf zaden, zonnefluit, maisbrood, bunderbrood, bosbrood of andesbrood?! Deze week: Echte Bakker Gommans Sevenum 077 467 4390 Venlo 077 352 0002 Venray 0478 51 2628 In het schooljaar 2001/2002 hebben ongeveer 30 kinderen niet de school bezocht omdat zij met hun ouders op vakantie waren. De omvang van dit zoge naamde luxe verzuim ligt al jaren stabiel rond dit aantal. De ouders van het kind krijgen bij de eerste keer een waarschuwing, gebeurt het vaker dan wordt proces ver baal opgemaakt. Dit blijkt uit het jaarverslag leerplicht schooljaar 2001/2002. Opvallend is de forse toename van extra verlof in ver band met 'gewichtige omstandig heden Een directeur van een basisschool kan maximaal tien schooldagen per jaar verlof verle nen aan ouders van kinderen, zon der dat dit hoeft te worden gemeld bij de gemeente. De gemeente heeft wel gevraagd om deze verlofaanvragen toch te mel den. Omdat enkele scholen aan deze oproep gehoor hebben gege ven, is er een forse toename geconstateerd. In het schooljaar 2001/2002 kwam het twaalf keer voor dat een leerplichtig kind niet stond ingeschreven op een school. Er wordt dan gesproken over absoluut verzuim. In de meeste gevallen was dit omdat de ouders nog op zoek waren naar een geschikte school voor hun kind. Na bemiddeling door de leer plichtambtenaar zijn alle kinderen alsnog ingeschreven op een school. Liefst negen zorgcentra van Zorggroep Noord-Limburg doen zaterdag 15 februari mee aan de landelijke Open Dag van de Zorg. Iedereen is van harte welkom om een kijkje te komen nemen in de wereld van Zorggroep Noord-Lim burg. Er is van alles te zien en te beleven. Tijdens de Open Dag kunnen bezoekers ook terecht voor infor matie over banen, opleidingen en vrijwilligerswerk. En voor infor matie over de vele diensten en producten van Zorggroep Noord- Limburg, zoals bijvoorbeeld Zorg aan Huis. Zorg aan Huis is de nieu we naam voor het complete thuis zorgpakket van Zorggroep Noord- Limburg. De open dag is dus beslist de moeite waard, ook voor mensen die niet meteen op zoek zijn naar een boeiende baan of opleiding! Voor wie het nog niet wist: Zorggroep Noord-Limburg is de naam vann de nieuwe organisatie waarin begin vorig jaar vijf regio nale zorgaanbieders zijn samenge gaan. Dat waren Woon-Zorgpalet, Boncura, Huize Erkenkamp, Pro fessor Dubois Stichting en Groene Kruis Noord-Limburg. Zorggroep Noord-Limburg staat voor goede en betrouwbare zorgdiensten en zorgproducten voor alle mensen in Noord-Limburg, jong en oud. Verpleeghuizen, verzorgingshui zen, Zorg aan Huis, Kraamzorg Groene Kruis, Jeugdgezondheids zorg Groene Kruis, Voeding en Dieet Groene Kruis, Pluspakket Groene Kruis en Thuiszorgwin kels Groene Kruis. De volgende locaties van Zorg groep Noord-Limburg zijn te bezoeken op zaterdag 15 februari: Servicecomplex Maasduinen Stae- te in Nieuw Bergen (11.00-16.00 uur). Verpleeghuis Beukenrode in Venray (11.00-16.00 uur), Ver pleeghuis Het Schuttersveld in Venray (11.00-16.00 uur). Ver pleeghuis Elzenhorst in Horst (13 00-16.00 uur), Verzorgings huis Berkele Heem in Horst (13 00-16.00 uur), Verpleeghuis D n Horstgraaf in Venlo (11.00- 16.00 uur), Verzorgingshuis Meeuwbeemd in Venlo (11.00- 16.00 uur), Verpleeghuis Marti- nushof in Tegelen (13.00-16.00 uur) en Verzorgingshuis Erken kamp in Steyl (10.00-16.00 uur). i

Peel en Maas | 2003 | | pagina 5