itartsein uitbreiding luchtmachtbasis lediagekte op vliegbasis De Peel .ompromis over omenrij Heuvelstraat ACTIE 'Te weini Barkeerp ij moskee arkeerpfaatsen Autocross een jaar in Veulen PNL op de bres voor schouwburg St. Anna "Maatregelen tegen overlast bij de Wetteling" Snelheidsduivel Februari aanbieding Dames opgelet tingbij aankoop van een nieuwe. toch 10 korting. Niets! Tussen Kerk en Kroeg Niets! agik, EN MAAS Donderdag 13 februari 2002 - Pagina 3 |andaag (donderdag 13 ruari) wordt op lucht- |chtbasis De Peel in Vrede- el de eerste boom gekapt ter [orbereiding op de komst de Koninklijke Land- |cht. De bomen maken lats voor de bouw van het jnt Air Defence Center en kring- Om 15-00 uur zagen de commandant van de Groep Geleide Wapens, kolonel J. van Hoof en de korpscom mandant van de luchtdoelar tillerie, luitenant-kolonel H. Hof, de eerste boom om. In de Defensienota 2000 werd aangekondigd dat de grondgebon den luchtverdediging (GLVD) van de Koninklijke Landmacht en Koninklijke Luchtmacht worden samengevoegd en gestationeerd op luchtmachtbasis De Peel. Tevens werd hierin aangekondigd dat op De Peel een gezamenlijke luchtverdedigingsschool. Joint Air Defence School (JADS) en een Joint Air Defence Centre (JADC) opgericht worden. Binnen enkele jaren worden naast de huidige 1000 luchtmachtmilitairen nog ruim 900 landmachtmilitairen gestationeerd op luchtmachtbasis De Peel. Aan de bredere opzet van de samenwerking liggen verschillen de redenen ten grondslag, in het bijzonder operationele effectivi teit en doelmatigheid. Zo bevor dert de samenwerking tussen de landmacht en de luchtmacht de doeltreffendheid van de Neder landse GLVD doordat de onderlin ge coördinatie tussen de verschil lende systemen wordt verbeterd. Tevens draagt de samenwerking bij aan een gezamenlijke kennis- opbouw en doctrinevorming. ytzending Patriots naar Turkije in brandpunt belangstelling De landelijke pers rukte n nsdagochtend massaal uit rraa gr luchtmachtbasis De Peel. iar werd een persconferen- gehouden over de uitzen- ngvan drie Patriot-vuureen- den en 370 militairen naar jd-oost Turkije tegen lucht- nvallen vanuit Irak. Het rszaaltje was te klein om de it cameraploegen en dertig ialisten, waaronder ook iele buitenlandse, plaats te eden. Er werden veel kritische vragen ;eld over de verdeeldheid bin- n de NAVO. België, Duitsland JFrankrijk zijn immers tegen de Jfccherming van Turkije tegen ^■vallen vanuit Irak. Generaal De ig en detachementscomman- ntAbma ontweken de lastige H" litieke vragen. "Wat binnen de ger V0 gebeurt is voor ons niet nka ii belang. Onze regering heeft p b mers 'ja' gezegd. Wij doen wat 00 ons opdragen", zei De Jong. k. - De ministerraad stemde op vrij- "|7februari in met het Turkse §»ek om steun. "Dat was een ünend en belangrijk moment, fcaf toen was het voor ons offi- el dat we zouden gaan", meld- bmmandant Van Hoof van de fep Geleide Wapens. an dag later vertrok al een ver- ïingseenheid naar de plaatsen frarbakir en Batman. Ze keren }75( iderdag (vandaag) weer terug Vredepeel. In beide Turkse aatsen. die tachtig kilometer ve n elkaar liggen, worden de triots geplaatst. "Wij moeten akse raketten met chemische biologische wapens uit de Jht halen. Ook de lokale veilig- 2 id en het voorkomen van terro- iflsche aanslagen behoort tot taak. De manschappen zijn foor goed opgeleid en ind", verzekerde de comman- Jaarlijks worden grote interna- ^Inale oefeningen gehouden irin ook wordt samengewerkt (t Amerikaanse en Duitse een- len. De raketten die meegaan overigens niet afkomstig van Peel. Nederland beschikt over pac-2, terwijl Duitsland over de modernere gem-raketten beschikt. "Op verzoek leveren de Duitsers hun raketten aan ons. Dit zijn de beste raketten die momen teel op de markt verkrijgbaar zijn. Ze hebben een hoger en verder bereik dan onze pac-2", zei De Jong. Na het operatiebevel duurt het vijf dagen voordat het konvooi helemaal is ingescheept. Er gaan ook ondersteunende diensten mee als horeca, bewaking, medisch, materieel en logistiek. Na een bootreis van elf dagen en twee dagen trekken door Turkije, is het detachement op de plaats van bestemming. In de tussentijd is daar een groot tentenkamp opgebouwd. Twee dagen zijn nodig om de Patriots in te stellen, waarna de eenheid operationeel is. Een paar journalisten stelden vast dat het dus drie weken duurt voordat de Patriots inzetbaar zijn. "Dan kan de oorlog toch al afgelo pen zijn", vroegen zij zich af. Een ahtwoord van de luchtmachttop bleef uit. "Die vraag moet je niet aan ons stellen", luidde meermaals de reactie. Luchtmachtbasis De Peel levert mobiele grondgebonden lanceer- inrichtingen en heeft puur een verdedigende missie. Het lucht verdedigingssysteem is volledig geautomatiseerd. Er komen nau welijks mensenhanden aan te pas. De Patriots werden ook al ingezet bij de Golfoorlog in 1991. Sinds dien zijn de systemen flink verbe terd. De radar heeft een bereik van 150 kilometer en de raketten vijftig kilometer. Een afgevuurde scud-raket is vanaf Bagdad binnen enkele minuten boven Turks grondgebied. "De kans is nu nog groter dat we deze aanvallen kun nen onderscheppen", aldus De Jong, die echter geen honderd procent garantie kon geven. De uitzending duurt maximaal zes maanden. GGW De Peel beschikt in totaal over vier Patri ot-eenheden. Eén daarvan blijft in Vredepeel achter en kan later mogelijk als aflossing worden ingezet. Een half jaar is de maxi male termijn die De Peel aan 24- uurs inzet kan bieden. Bij een vre- desopdracht kan de uitzendtijd verdubbeld worden tot twaalf maanden. De gehele operatie kosten 15 tot 20 miljoen euro. Voor iedere raket die in Turkije wordt afge vuurd komt daar nog 500.000 euro bij. les bomen blijven staan, negen worden gekapt en herplant i Samenwerking Venray heeft fj ch wat bereikt. De lokale s tftij vond het onverteerbaar C'ï gemeente kapvergun- n had afgegeven voor fen rij van vijftien bomen in Heuvelstraat. Samenwer- Ing kwam in de raadsverga- ering van december met een ïotie die werd aangenomen, fearin w erd wethouder Dries- ne," ïn (CDA) opgedragen om inieuw met de bewoners in •kerleg te treden om de )men alsnog te redden. Maandag in de commissie Ste- Üjk Beheer meldde Driessen het sultaat van die onderhandelin- n. Zes bomen kunnen nu toch jvcn staan. Dit zijn één esdoorn ^jf kastanjes. De negen andere bomen worden gekapt. Drie esdoorns blijken in zo'n slechte conditie te verkeren dat ze wel geveld moeten worden. De zes lindebomen bezorgen de meeste overlast. Ze hebben last van lui zen wat een zwarte aanslag ver oorzaakt. Hiervoor in de plaats komen negen grotere bomen met een hoogte van minstens vier meter: twee smalle beuken en zeven amberbomen. De herplant vindt plaats eind maart of begin april. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) verzette zich eind vorig jaar het felste tegen het verlenen van de kapvergunningen. In het bouwplan Jerusalem zijn de woningen vier jaar geleden steeds dichter naar de bomenrij opge schoven. "Bovendien moesten de huizen nog een extra verdieping krijgen omdat ze slecht verkoop baar waren. We hebben toen al voorspeld dat de bomen snel zou den sneuvelen", zei Verkoeijen. Onder druk van de politiek werd in de koopactes opgenomen dat de bomen, die in de privé-tuinen staan, moeten blijven staan. Ver koeijen was dan ook verbolgen dat de gemeente kapvergunnin gen had afgegeven. "Want u wist dat dit politiek gevoelig lag. Dit had eerst in de commissie aan de orde gesteld moeten worden", oordeelde Verkoeijen die het respecteerde dat de bewoners nu hebben gewacht met het vellen van de bomen. De gemeente draagt 25% - tot een maximum van 1500 euro - bij in de kosten van het kappen en herplanten. De bewoners van de Heuvelstraat en Augustinessenhof nemen de overige 75% voor hun rekening. Gerrit Verkoeijen vond dat de gemeente niet voor de kos ten hoefde op te draaien. "Daar voor moet de projectontwikkelaar aansprakelijk gesteld worden. Want die heeft er voordeel bij gehad dat de huizen zo gebouwd zijn." Volgens wethouder Driessen is het juridisch niet mogelijk de pro jectontwikkelaar daarop aan te spreken. Wel meldde de CDA- wethouder dat de afdeling open bare werken en de cluster groen voortaan vanaf het begin bij nieuwbouwprojecten betrokken worden. "Want helaas zijn de bouwplannen wel eens ten koste gegaan van het groen. Op deze manier kan het behoud van het groen in de plannen worden ver ankerd." Gerda van Stelten (CDA) vond dat de rooilijn - de afstand tussen woning en beplanting - voortaan moest worden vastgelegd in de contracten met projectontwikke laars. "Ik kijk dan vooral vooruit naar de ontwikkeling van het St. Annaterrein", aldus Van Stelten. Henk Bisschops (PvdA) kon de irritaties die in commissie en raad ontstonden wel begrijpen. "Het college moet zich houden aan besluiten die de raad neemt. Indien hiervan wordt afgeweken moet de politiek wel eerst in ken nis worden gesteld." Lingerie, Foundations, Borstprotheses, Nacht en Badmode, Gespecialiseerd in alle cup maten AA t/m HH Bij inlevering van uw oude pantylette/corselette Kunt U uw oude niet vinden, niet getreurd maat 75At/m 120F Nieuwe badmode 2003 is binnen!! Auto Cross Club (ACC) 't Veule mag haar jaarlijkse cross dit jaar houden op een weiland aan de Jaegerhofweg. De crossclub maakte eerder gebruik van circuit De Peel, maar door fors gestegen kosten heeft de club het verzoek ingediend om het evenement op 30 en 31 augustus in Veulen zelf te mogen houden. Burgemeester en wethouders van Venray heb ben hiervoor deze week toestem ming gegeven. Volgens ACC 't Veule kon de club de veiligheid van de deelnemers niet langer garanderen vanwege de stenen die in de bovenlaag van het zand- parcours van De Peel liggen. Om het parcours te zeven zou de ver eniging een bedrag van bijna 12.000 euro op moeten hoesten. Omdat ACC 't Veule nog hooguit drie jaar gebruik kan maken van De Peel zou dit een jaarlijkse kos tenpost van bijna 4000 euro bete kenen. De motorcrossclub kan dit bedrag onmogelijk op tafel leg gen, zeker niet omdat er slechts een keer per jaar voor het motor crossweekend gebruik wordt gemaakt van De Peel. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS Enkele omwonenden vrezen voor geluids- en parkeerover last als de moskee in Brukske gerealiseerd is. Dat bleek maandagmorgen in de com missie bezwaar-, beroep- en klachtschriften van de gemeente Venray. De moskee wordt gebouwd ten zuiden van basisschool De Foekepot, het plangebied wordt begrensd en omsloten door De Kiosk. Mevrouw Maessen-Puplichhui- zen tekende bezwaar aan tegen het besluit van het college van B en W van de gemeente Venray om vrijstelling te verlenen van het bestemmingsplan Brukske en een bouwvergunning te verlenen aan de Stichting Islamitisch Marok kaans Centrum (SMIC). Samen met de gemeente was deze stich ting ruim tien jaar op zoek naar een geschikte locatie voor een moskee. Na onderzoek bleek het plange bied in Brukske de meest geschik te locatie voor een moskee. De moskee, na Venlo en Helmond de derde in de regio, wordt gereali seerd in een groengebied en wordt onder andere omringd door een kerk, gymzalen en basis school De Foekepot. Met ook het winkel- en wijk centrum en een sportcentrum in de buurt, maakt de Venrayse zich grote zorgen over het gebrek aan parkeerplaatsen in de buurt. Het is nu al druk en door de komst van de moskee wordt het alleen nog maar drukker. Verder vreest zij ook voor geluidsoverlast. Woordvoerder Zanders van de gemeente Venray legde uit dat er twaalf extra parkeerplaatsen langs het moskeeterrein zelf (aan de Kiosk) worden aangelegd. Deze parkeerplaatsen zijn niet exclusief bedoeld voor moskeebezoekers, stelde Zanders. Ook is het volgens hem zo dat veel bezoekers te voet of met de fiets naar de moskee zullen komen omdat ze in Bruks ke wonen. Mochten de twaalf parkeer plaatsen toch niet voldoende zijn, dan is er in de buurt van de mos kee nog voldoende plek voor de aanleg van meer parkeerplaatsen Ook met de geluidsoverlast zal het in de praktijk wel bevallen, verwacht Zanders, want de afstand tot de huizen is zo'n dertig meter en er is een verbod voor het oproepen tot gebed. Volgens woordvoerder Hassan Najja heeft de Stichting Marok kaans Islamitisch Centrum 'alle bereidheid om zich als goede buren te gedragen'. "Als er iets is, dan horen wij dat graag vanuit de omgeving en natuurlijk zijn we altijd bereid te praten over pro blemen. Het is voor ons heel belangrijk dat het klikt met de omgeving. Want we willen hele goede buren zijn en blijven." In de moskee zal vijf keer per dag een gebedsdienst worden gehouden, verklaarde Najja. "Bijna alle dagen zal er een toeloop van mensen zijn, maar vooral op de vrijdag, zaterdag en zondag is het wat drukker. Ook op feestdagen is er natuurlijk extra toeloop, net als in het christendom." De commissie doet binnenkort uitspraak. Vervolg voorpagina Renovatie Dingus Daarbij hebben we ook nog een harde juridische strijd moeten voeren. Het is hier elke dag vech ten om te overleven. De liefde moet wel van twee kanten komen." Sinds de voor de gemeente ver nietigende uitspraak van de recht bank op 2'T november, heeft er ook een politieke omslag plaatsge vonden. Na de WD zijn nu ook bij Samenwerking en het CDA de ogen opengegaan. "Die uitspraak betekende inderdaad een door braak. Maar al sinds de verkiezin gen is er een andere poltieke wind gaan waaien. Vooral uit CDA-kring. Het vertrouwen is er nu." Pieter Gijsbers wil dat na de verbouwing het pand geprivati seerd wordt, waardoor Dingus helemaal los van de gemeente komt te staan. "Alhoewel Mathieu Emonts wil dat er toch een subsi dierelatie blijft. Maar dat kan hij vergeten. De gemeente heeft hier geen rechten meer. Een aantal lie den heeft zich zwraar misdragen tegenover dit jongerencentrum. Daar komen ze niet mee weg. Hier past een boetekleedactie Vooral ten opzichte van alle vrij willigers die dit jarenlang hebben moeten ondergaan." Dingus wil het gebouw in han den krijgen, zodat het voor lange re termijn gewaarborgd is en dat het pand beschikbaar blijft voor de doelgroep jongeren. Gijsbers: "En mijn streven is dat Dingus ooit weer haar volwaardige plaats in de Venrayse gemeenschap terugkrijgt." Vervolg voorpagina "Ze beginnen dinsdagochtend om elf uur met opbouwen eh repeteren. De werkelijke opna mes zijn tussen vijf uur en half zes. De bedoeling is dat er wat publiek binnen is en dat de bar vol zit. Ik ben al bezig met het maken van de affiches." Twee jaar geleden was het pro gramma te gast in Ysselsteyn waar in zaal Roelanzia opnames wer den gemaakt rond het thema var kenspest. Het is nog niet bekend welke gasten er ditmaal wordep uitgenodigd. De Partij Nieuw Limburg (PNL) wil dat de provincie Limburg Venray financieel gaat helpen om de schouw burg en het restaurant op het St. Annaterrein te behouden. PNL-statenlid Frits Timmer mans uit Maasbree heeft schriftelijke vragen gesteld aan Gedeputeerde Staten. Timmermans wil dat GS midde len beschikbaar stellen uit het Leefbaarheidsfonds. "Voor het behoud van de vitaliteit van de kern en de dorpen van de gemeente Venray". aldus het PNL- lid die constateert dat de gemeen te Venray problemen heeft met Er worden binnenkort maat regelen getroffen tegen jonge ren die met hun auto's gevaar lijke capriolen uithalen op de parkeerplaats bij sporthal de Wetteling. Dat meldde wet houder Driessen (CDA) maan dag in de commissie Stedelijk Beheer op vragen van Hennie Olde Daalhuis (fractie Van de Vorle). Wat de maatregelen precies inhouden wilde Driessen nog niet zeggen. De politie en de gemeen te zijn al langer met de buurtbe woners in overleg om w at aan de overlast te doen. "Vooral het 'spin nen' met de auto's is een bron van ergernis", zei Driessen. "Niet alleen voor onwonenden maar ook voor de parkeerders en gebruikers van de sportaccommo daties. De veiligheid is hier in het geding." Volgens de CDA-wethouder wordt het lik-op-stuk beleid al toe gepast. Tegen het roekeloos rijge drag kan meer dan alleen verbali serend met een geldboete worden opgetreden, aldus Dries sen. De politie heeft het rijbewijs van een 23-jarige inwoner van Ysselsteyn ingenomen, omdat de man met een onverantwoord hoge snelheid reed. Een patrouille zag de automobilist afgelopen donderdagmiddag omstreeks 13-30 uur over de Middenpeelweg rijden. De politie klokte de snelheid met de surveillance-wagen op 140 km/u, terwijl de limiet terplaatse op 80 km/u is gesteld. De snelle automobilist haalde in een onoverzichtelijke bocht ook nog een andere wagen in. Gezien de weersomstandigheden waarbij het wegdek glad was van wege smeltende sneeuwresten, hebben de politiemensen overleg gevoerd met de officier van justitie over te nemen maatregelen tegen de automobilist. Resultaat hiervan was dat het rijbewijs van de man werd gevorderd en tegen hem proces-verbaal wordt opgemaakt voor de snelheid. Het rijbewijs van de verdachte wordt met het opgemaakte proces verbaal aan de officier van justitie gezonden. het onderbrengen van sport- en culturele verenigingen zoals de harmonie, zangkoren, seniorenor kest. judo- en taekwondoclubs. Timmermans wijst erop dat op het St. Annaterrein, dat opnieuw wordt ingericht, eén prachtige schouwburg met restaurant ligt dat ideaal is voor deze verenigin gen. "De financiële situatie van de gemeente Venray is zodanig dat gevreesd moet worden dat deze zeer reëele wens niet uitgevoerd kan worden. Terwijl er in Venray juist een grote behoefte is aan een dergelijke locatie", zo schrijft Tim mermans in zijn brief aan GS. Wat gebeurt er als U niet adverteert PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen redactie@vandenmunckhöf.ni Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar. advertentie@vandenmunckhof.nl Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws: tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur, Abonnementen: €18,- (postcode 58..) 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3