lök sterk de breedte DUIZENDEN KIEN Laat Edgar, Hans en Frank maar 'schuuve' PUNS ÊDGAil "Ghana een grote familie" IS*1®?! li i lialezing over Sittard «tjÉRBÓÖWi^ Expositie Ton van Reen 1* Overkwartier van Gelre Natuurlijker bossen op de Boshuizerbergen ii Marlène en Margret in 'Zoepkoel' V2 'IHELi WINTERCOLLECTIE MOET GROTESTRAAT 43 VENRAY TEL.:0478 G4 09 89 *w Wj x' VENRAY RLCnST NIEUW! 10x15 cm uit digitale bestanden direct klaar! ÏIjULM Tuinen Venray Muzikaal Totaal Jenniskens JK Honderdvierentwintigste jaargang - week 7 - donderdag 13 februari 2003 'EEL EN MAAS S Kï r jas J Hf; V teus Mok is dit jaar zoals Mök izijn, onderhoudend, amu- Bt en een sterk programma in breedte, met als uitschieter Ir boven de energieke dans van y, maar met geen uitschieters beneden. e avond bevatte veel vaart ïbij vooral de humor de Jhtoon voer, zelfs bij de muzi- fe acts zoals Heej en Weej en itjes Rang uit Venlo. Heej en Kj nam daaarbij nog iets van de latselijke politiek op de korrel. ■Neutjes Rang was het jammer :l onderdelen 'uit de oude bos waren gehaald. Dat gold Haas ook voor Oewie-je. De Jiep, die al vele jaren Circus ik aandoet, greep ook regelma- g op oude grappen, maar m wel weer met een nieuwe muzikale uitsmijter, die de komende vastelaovend nog regel matig te horen zal zijn. Verfrissend was de act van Kees (Druiven) en Frank (van Houdt), die zich als golfer in ruitjesbroek en buitendienstmedewerker van de gemeente, op humoristische wijze de plaatselijke actualiteit op de korrel namen. Tekstueel en visueel kreeg deze act vele malen de lachers op hun hand. Aandoenlijk was ook weer de kindergarde die op de muziek van Lollipop een leuke dans hadden, waarbij het opviel, en dat is een mooie prestatie van die kleine meisjes, dat het met het 'uit de maat dansen' deze keer heel erg meeviel. Nieuw op de circus(dans)vloer was Wax (of is het Waks) een Venrayse meidengroep die met een fraaie dans liet zien dat disco- muziek en carnavalsmuziek niet zo ver uit elkaar liggen als menig een denkt. Vastelaovesklanken en discod(r)euntjes gingen vloeiend in elkaar over. De dans van Dizzy stal echter dit jaar de show. Met bijna tien minuten lang temperament, ener gie, elegance, gehuld in fraaie kos tuums, fascineerde deze dans groep het aanwezige publiek. Kortom, een avond amusement waar je best voor mag gaan zitten. Pluspunt is ook het vroegere aan- vangstijdstip (kwart voor acht in plaats van elf over acht) waardoor de voorstelling ook niet al te laat is afgelopen en het publiek ook nog eens van de nazit kan genie ten. Op maandag 17 februari houdt JGeschied- en Oudheidkundige Jing Venray e.o. een dialezing Ier de geschiedenis van Sittard. lezing wordt verzorgd door A. Janssen. Sittard is meer dan geboorteplaats van Toon •mans. De stad kent een rijke hiedenis die zijn sporen heeft In de 13e eeuw krijgt tl stadsrechten en een ves- ggordel die gedeeltelijk nog ■wezig is. In de loop der tijden Ie plaats een aantal malen ver- lest. In 1677 gebeurt dat zo grondig dat men spreekt van 'het Sittardse rampjaar'. De stad kent vele fraaie monumenten, waaron der vijf kerken in de binnenstad. De hoogste toren van Zuid- Limburg is de 80 meter hoge toren van de Sint-Petruskerk. Niet ver daar vandaan ligt de Basiliek van Onze Lieve Vrouw van het Heilig Hart, de eerste basiliek in Nederland. Sittard kent jonge en oude tradities. De donderdagse markt stamt waarschijnlijk uit de Middeleeuwen. Heel bekend is ook de jaarmarkt van Sint-Jozef (Sint Joep) op 19 maart en de jaar lijkse processie naar de Sint Rosakapel. Wie meer te weten wilt komen over deze interessan te stad mag deze lezing niet voor bij laten gaan. De lezing dient mede ter voorbereiding van een excursie van de Kring naar Sittard op 12 april. Na afloop van de lezing kunt u zich hiervoor opge ven. Aanvang lezing om 19 30 uur in zaal Het Trefpunt in verpleeg huis Beukenrode (Beukenlaan 1). De lezing is gratis toegankelijk voor belangstellende niet-leden. 5 U /ornm acficteis ^ASiG In de bibliotheek Venray is momenteel een expositie te zien van de schrijver Ton van Reen. De expositie bestaat uit foto's gemaakt door Theo Jennissen die betrekking hebben op de roman Het winterjaar. Theo Jennissen is een fotograaf die eigenzinnig met de tekst van schrijvers omgaat. Hij fotografeer de veel schrijvers en zette hun werk op zijn eigen manier in het licht. In een ander deel van de expositie is getracht middels foto's uit de jaren 1939 tot 1946 de roman Gestolen jeugd te ver beelden. Dit laatste grote boek van Ton van Reen is een roman voor jong en oud. De hoofdpersonen zijn de kinderen Leo en Dora Steeghs die de Tweede Wereldoorlog meema ken. Het verhaal is echt, omdat het is opgetekend uit de monden van de twee kinderen. Hoewel het boek is uitgegeven als een roman voor volwassenen is het ook een boek voor kinderen en jongeren. Bladerend in dit tijdsdo cument, krijgt men meer begrip voor het leven in een dorp in oor logstijd. Het unieke fotoalbum Iaat beelden zien van het gezin Steeghs. Omdat er van het echte gezin Steeghs nauwelijks foto's uit die tijd zijn, is gezocht naar foto's van mensen die in hun omgeving op dezelfde manier leefden. Voor wie wil weten wie er echt op de foto's staan: achter in het boek ligt een fotoverant woording met de namen, voor zover bekend. Bij de expositie is een tv geplaatst waar de drie korte films te zien zijn die de omroepen maakten over het boek Gestolen Jeugd. De video duurt in totaal 58 minuten. In de vitrine staan alle van Ton van Reen in Nederland verschenen boeken. De bibliotheek heeft een groot aantal eigen exemplaren van de meeste titels, die geleend kunnen worden. De expositie is zeer de moeite van het bekijken waard. De biblio theek is geopend dinsdag t/m donderdag van 11.00-18.00 uur, vrijdag van 11.00-21.00 uur en zaterdag van 11.00-14.00 uur. Ramen Deuren Serres Horsterweg 10A - Leunen - Tel. 0478-531144 - info@alcast.nl Het Overkwartier van Gelre houdt op donderdag 13 februari een lezing over bidprentjes in Hotel Asteria aan de Maasheseweg 80a in Venray, aan vang 20.00 uur. De spreker is Cor Verberk. Verberk zal uitgebreid ingaan op de geschiedenis van het bidprentje. Waar en wanneer is het ontstaan, wat is de oorzaak geweest, wat was de bedoeling, etc. Vanaf het eerste prentje wordt een uiteenzetting gegeven over de verdere groei en ontwikke lingsfasen die het prentje doorlo pen heeft, in de loop der eeuwen, tot aan onze tijd toe. Het geheel wordt telkens geïllustreerd met dia's van prentjes uit die betreffende periode, maar ook originele bidprentjes zullen op deze avond te zien zijn. Getracht zal worden om ook bidprentjes uit eigen regio de revue te laten passeren. Na de pauze als de heer Verberk kort ingaan op de begraafcultuur in Oost-Brabant en Noord-Limburg. Ook dit gebeurt aan de hand van een aantal dia's van oude grafstenen zoals die bij voorbeeld nog te vinden zijn in Venray, Sevenum, Swolgen, Lottum, Well, Oirlo. De jaarvergadering van 2003 vindt plaats op zaterdag 22 maart in Baarlo. Veel heidevelden en andere 'woeste gronden' zijn in de twin tigste eeuw bebost met productie- bos. Dat is eenvormig en daardoor voor de bezoeker en de natuur minder aantrekkelijk. Stichting het Limburgs Landschap streeft bij het bosbeheer naar meer varia tie in de bossen. De Boshuizerbergen bij Venray/ Gevsteren zijn vooral bekend van wege de prachtige jeneverbes struwelen. Er omheen liggen ech ter ook uitgestrekte bossen. Het is een gevarieerd gebied met bos dat varieert van droog bos op zandgrond aan de Venrayse kant tot vochtiger bos richting Maashees. Van oorspong zijn bijna allemaal productiebossen met naaldbomen. JONGE BOOMPJES Ruim 10 jaar geleden is Het Limburgs Landschap begonnen met een aangepast bosbeheer om het bos sneller een natuurlijker en gevarieerde aanzien te laten krij gen. Met het ingezette omvor- mingsbeheer is het na tien jaar duidelijk dat hier veel planten- en diersoorten van geprofiteerd heb ben. In plaats van overal gelijkmatig in het bos verspreid bomen weg te halen (dunnen) is er voor geko zen om op verschillende plaatsen in het bos open plekken te kap pen. Die open plekken zijn geva rieerd qua grootte. Hiermee worden natuurlijke processen nagebootst waarbij ook wel eens bomen over grotere of kleinere oppervlakten omwaaien of door ouderdom of ziekte afster ven. Door niet alle hout uit het bos te verwijderen zijn de dode stammen nog steeds een eldorado voor paddestoelen, mossen en insecten en daarmee ook voor spechten en andere vogels. Doordat kleine luwe zonbesche nen bosranden ontstaan komt bij voorbeeld de rode bosmier nu voor op vele plekken. Nu het alweer tien jaar geleden is dat de eerste dunningsingreep op deze manier heeft plaatsgevon den zijn de meeste open plekken van toen langzaamaan weer aan het dichtgroeien met berk, grove den, eik en beuk. In het winterbos zijn deze geva rieerde plekken met enorm veel jonge boompjes goed te zien. Om er voor te zorgen dat er in het bos steeds open plekken aanwezig blijven moeten er dus nieuwe gemaakt worden. Daar is de afgelopen maanden hard aan gewerkt en het zal nog tot half maart duren voordat de werkzaamheden klaar zijn en de paden weer opgeknapt. Dan kan het bos er echter weer jaren tegen. De wandelroutes blijven gewoon open zodat de wande laars van het gebied kunnen genieten. AFDRUKKEN SCHOOLSTRAAT5 5801 BN VENRAY Keuten van Loon Beekweg 52 Venray tel.: 0478-546339 Laot os trio mar schuuve en same mit ollie diezze vastelaovend pruuve. Met dit motto zijn prins Edgar en zijn adjudanten Hans en Frank er helemaal klaar voor. Vastelaovend 2003 wordt een feest om nooit meer te vergeten. De straatbewoners van prins Edgar aan de Kempweg hebben er de afgelopen twee zaterdagen alles aan gedaan om het prinselijke trio alvast een beetje sfeer te laten 'pruuve'. Met man en macht, jong en oud, zijn zij twee" dagen van vroeg tot laat in de weer geweest om de straat en het huis van de hoogheid in carnavaleske sferen te brengen. Versieringen, geschilderde portretten van clowns en Piëlhaeskes en een tot kasteel omgebouwd prinselijk verblijf. De Kempweg is de komende weken voor eventjes de straat van prins Edgar en zijn kompanen. Maud Kessels vrijwilligster in Afrikaans weeshuis Op 4 januari 2002 is Maud Kessels (20) uit Oostrum voor 2,5 maand naar Ghana ver trokken om als vrijwilligster te gaan werken in een wees huis in Tamare. "Door het vrij willigerswerk kan ik de echte cultuur in Ghana van dichtbij meemaken. Je kan wel in een land op vakantie gaan, maar door ergens te werken en bij een familie te wonen snuif je pas de echte cultuur op. Ja, het is een hele uitdaging", aldus de Oostrumse. De komende weken schrijft Maud Kessels af en toe een verslag over haar bezigheden in het verre Afrika. Deze week een eerste verslag. "Ik ben hier nu dus ruim een maand, een maand die echt voor bij is gevlogen. Er is hier ook zoveel te zien en te doen. De Ghanezen zijn heel aardig en soci aal. Iedereen groet je en is bereid je te helpen. Het is een grote fami lie. Ik werk en woon in Tamale, een plaatsje in het noorden van Ghana. Het is hier droog en erg warm. Aan de hitte heb ik erg moeten wennen. Ik woon in een gastgezin waarbij ik het erg naar mijn zin heb. Mijn gastouders zijn heel lief en zorgzaam en ook met mijn tienjarige gastzusje kan ik het prima vinden. Het huis is vrij groot, met veel grond eromheen- en. Daar lopen kippen, geiten en schapen vrij rond, maar dat is overal in Ghana zo. In de stad struikel je bijna over de dieren. Mijn werkplaats is een weeshuis in een arm gedeelte van de stad. Het laatste stukje moet ik door deze wijk lopen om bij het wees huis te komen. In het begin schrok ik van de armoede. De hui zen zijn krotten en lemen hutjes, maar de mensen zijn heel vrolijk en vriendelijk. Ze zijn gelukkig met wat ze hebben. In het weeshuis zijn de omstan digheden ook niet echt ideaal. Er wonen zeventien kinderen, alle maal baby's en peuters. Het ergste vind ik dat de meeste kinderen een vader hebben die niet voor ze wil zorgen. Het zijn wel echte schatten, die heel blij zijn met de aandacht en knuffels die ze van de vrijwilligers krijgen. De Ghanese vrouwen die er werken doen dat namelijk niet. Vaak kom ik s'mor- gens en lopen alle kinderen nog bloot en ongewassen rond. Eten krijgen ze ook niet veel, laat staan dat er vitaminen in het voedsel zit ten. Ze krijgen s'morgens en s'a- vonds pap en s'middags warm eten. Tussendoor krijgen ze nog niet eens een slok water. De kle ren en het speelgoed dat ze heb ben is vies en kapot. Alles wat ze nieuw van vrijwilligers krijgen, wordt meegenomen door de werkneemsters of komt alleen voor de dag als er belangrijke mensen komen kijken. Dit alles maakt het werk hier heel dank baar en ik ben blij dat ik dit ben gaan doen. Om 13.00 ben ik afge werkt en ook de weekenden heb ik vrij. Ik ontmoet dan andere vrij willigers of ga in een andere stad kijken. Ik heb al vanalles gezien, maar ben nog lang niet uitgeke ken. Die laatste maand zal dus ook wel zo voorbij zijn." Venray Muzikaal Totaal het feest voor en door Venrayse muzi kanten, zal dit jaar plaats vinden op vrijdag 11 juli. De organisatie is volop bezig met de planning om er ook dit jaar weer een schit terend muziekfestijn van te maken. Zoals ieder jaar zijn de winkels tot 23.00 uur geopend voor het Midnight Shoppen en zult u verrast worden door leuke aanbiedingen. Voor meer informa tie kunt u bellen met het VW kantoor, telefoon 0478-510505 (Marga) of met Maja Kateman-van Opbergen, telefoon 0478-515155 installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441tax 0478-532645 Email: Jennlskenslnstallatie@Jewa.nl De twee Venrayse zangeressen Marlène en Margret zien uitgenodigd voor de buitengewone buitenzitting in Venlo. Het tweetal maakt tij dens dit carnavalsseizoen furore met hun aanstekelijke nummer Wat 'n moj menneke. De buitenzitting vindt traditioneel plaats op de zaterdag voor carnaval, dit jaar dus op 1 maart. v

Peel en Maas | 2003 | | pagina 15