towwen Hèze, Irish Jnplugged en Guus Kunst Cultuur Gelders Overkwartier in de achttiende eeuw Jeopardy in 't Podium De binnenkomer van de week Jovink en de Voederbietels naar Leunen Een jaar als (g)een ander A&A Clover in de Bonte Koe Kinderen kiezen favoriete boek Circusartiest GROEP Limburgs grootste! EN MAAS >rogramma Schouwburg Venray org er idel atioi De Voor de Lionsveiling op 15 maart aanstaande, waarvan de opbrengst bestemd is voor een aantal goede doelen, zoals een vakan tie voor een groep ernstig gehandicapte kinderen, ondersteuning van de vrijwilligers terminale zorg in Noord-Limburg en het busproject van Synthese. Ter ondersteuning hiervan publiceert de Peel en Maas wekelijks een foto van één van de interessante artikelen. Kijk ook een op de website: www.lionsvenray.nl De/c u\'ck cco doublé zakhorloge 'Arctosmet ketting. n?*- Rowwen Hèze is twee keer te gast in de schouwburg. meer dan 250.000 exemplaren over de toonbank; goed voor meerdere malen platina. In febru ari 1996 wordt de langverwachte opvolger Per Spoor uitgebracht waarmee Guus opnieuw een nummer-1 hit en een gouden en platina award scoort. In april Ver schijnt vervolgens het debuutal bum Verbazing. De eerste leve ring bedraagt al meer dan 55.000 exemplaren, waardoor meteen de gouden status bereikt wordt en het album in mei nieuw op num mer 1 binnenkomt in de Album Top 100. De Top 3 hit Zo Ver Weg, een cover van de Belgische groep Mama's Jasje, zorgt ervoor dat het album de 150.000-grens passeert. Met Verliefd Zijn, de vierde en tevens laatste single van het album kunnen Guus Meeuwis Vagant friet trots terug kijken op 4 hits en een met dubbelplati- na bekroond album dat meer dan 70 weken genoteerd stond in de vaderlandse albumlijsten. Na acht jaar lang als band wapenfeiten te hebben verzameld, waaronder waarschijnlijk de meest onver wachte en turbulente beginperio de in de Nederlandse muziekge schiedenis en een drietal succesvolle albums, besluiten Guus Meeuwis Vagant eind 2001 uit elkaar te gaan. In goed overleg besluiten enkele bandle den een andere weg in te slaan en gaan de overgebleven muzikanten verder als sessiemuzikant. Laatst genoemden zullen deel blijven uitmaken van de begeleidings band van Guus Meeuwis tijdens live optredens. Guus zelf heeft een nieuw pad ingeslagen als soloartiest met een platencontract bij major platenlabel EMI en een nieuw management. In april 2002 is Guus' eerste solo single Leve Het leven uitgebracht. Deze zomerse up-tempo song is geschreven en gearrangeerd door Daniël Lohues, ook bekend als frontman van de band Skik. Aan zijn eerste solo-album, die eind vorig jaar uitkwam, werkten ver schillende doorgewinterde muzi kanten, tekstschrijvers en produ cers mee zoals Rob van Donselaar, Rave McKenna, Henk Pool, Han Kooreneef. Guus Meeuwis zingt op zaterdag 22 februari in de Schouwburg Ven ray, aanvang 20.00 uur. winnen of verliezen afhangt van een nauwe samenwerking. Het resultaat: uw bedrijf op voorsprong. ACCOUNTANTS EN ADVISEURS Krachten worden gebundeld. C? r\ ÏY1 p f"| pf p vlr Samen met een ^JCLUld-l 1 OlCI IV deskundige partner bepaalt u de strategie. Glipppc WljkennenhetsPel< *5UVV/Ca rff regels. Weten dat beschouwt hij dan ook als onder deel van 'de grote oversteek' naar het vasteland. Frances Black and band: gepokt en gemazeld in The Black Family, maar ook als soliste iemand met een imposante carrière. De hoog tepunten zijn velerlei; gedurende tien weken bekleedde zij een nummer 1 notering op de albumcharts, tweemaal kreeg zij de prestigieuze IRMA-Award toe gekend als Best Female Artist, deelname aan het megasucces van "A Woman's Heart" en een duet ten-album met Kieran Goss. Fran ces behoort tot de populairste zangeressen van Ierland en weet haar publiek reeds lange tijd te imponeren met haar prachtige stem en gevoelige songs een unie ke ervaring die, dankzij haar deel name aan Irish Unplugged ook het Nederlandse publiek ten deel mag vallen. Dave Munnelly and Friends: deze virtuoos op 'the box' heeft een betrekkelijk korte, maar indrukwekkende, geschiedenis; hij heeft getoerd met de band van Niamh Parsons, Matt Mollory, Arty McClynn en the Cieftains en speelt ook bij De Dannan. De groep rondom dit 'wonder op de trekzak bestaat enkele en alleen uit muzikanten van eenzelfde kali ber en het gevolg is niet alleen indrukwekkende live optredens, maar ook swingende virtuositeit op zijn recente cd. De luisteraar zal het met ons eens zijn: Dave Munnelly is de Stochelo Rosen berg van de trekzak. Uitgebreid met een gastvocalist staan Dave Mullelly Friends borg voor even verbluffende als swingende bijdra ge aan Irish Unplugged. De voor stelling op donderdag 20 februari begint om 20.00 uur. De carrière van Guus Meeuwis begint in 1994 als hij met een aan tal studievrienden de band Guus Meeuwis Vagant vormt, ver noemd naar het Tilburgse stam café van de zanger. In augustus dat jaar doen zij mee aan het AHC Studenten-Songfestival in Leiden met het nummer Het Is Een NaCht. Het lied wint het festival en verschijnt in juni 1995 als sing le op de markt. Nog geen vijf weken later belanden Guus en z'n band op nummer 1 in alle hitpara des van Nederland en België. Het Is Een Nacht wordt dé zomerhit van dat jaar en staat maar liefst 37 weken in de Top 40. Er gaan Schouwburg Venray staat de tomende week in het teken rail muziek. De cocktail in de ultuurtempel van Venray estaat deze keer uit twee con- erten van Rowwen Hèze, erse muziek in al haar facet- in en een optreden van Guus leeuwis. Rowwen Hèze bouwde de afge- ipen jaren een stevige reputatie p Ze speelden op festivals als inkpop. Lowlands en Parkpop, lij de Rolling Stones en ontvingen mder andere de hoogste muziek- lerscheiding de Gouden Harp oor het hele oeuvre dat inmid- els acht albums beslaat. Het jury- ipport vermeldde: 'Een groep, ie over zo n lange periode wars lijkt van trends, geen knieval laakte voor de commercie, maar list zelf een trend zet, en boven- ien in artistiek opzicht meer en leer diepgang weet aan tc bren- en in geluid en composities, is en blijver'Rowwen Hèze heeft let mooie voorstellingen bewe en dat de groep óók in het lieater thuishoort Met de (regio- taal gespeelde) voorstelling Row- ten Hèze Giet Vremd; (m.m.v. en groep acteurs) werd het ijs ebroken. Met de voorstelling (an America helemaal naar Ame lia' (over de reis naar Texas, op oek naar de roots) trok de groep wé seizoenen lang volle zalen in et hele land. De laatste voorstel- ng 'D.A.D.P.G.S.' overtrof zo ïogeiijk nog de voorgaande qua elangstelling: 44 volle zalen in weeeneenhalve maand tijd, Richtlijsten en overtekende voor tellingen. Waar de letters voor laan. blijkt tijdens de voorstel- ng. Vóór de pauze vertoeft de roep in het oefenhok, waar nder andere gewerkt wordt aan ;en nieuw liedje. Vanuit de bui- ïnwereld komen er impulsen en ereiken sommige verzoeknum- iers de band. D.A.D.P.G.S. blijkt en welgemeend doktersadvies te ijn. en is tevens de titel van het ieuwe liedje. Na de pauze evindt de groep zich in een testtent en geeft een wervelende jtow, waarin ook het nieuwe ed)e een plaats krijgt. Met het rogramma beoogt de groep e'de kanten aan bod te laten omen: beide kanten van het Nek maken en beide kanten van het repertoire. De ingetogen nummers in hun mooiste arrange menten èn het feestelijke up tempo repertoire met een fraaie lichtshow. Een kijkje in de keu ken in het eerste deel, mee naar de feesttent in het tweede deel, een buitenkans voor degenen die zich niet naar een echte feesttent willen begeven. Na een jaar 'oefe nen' zullen er bij de reprise onge twijfeld nieuwe aanwinsten te beluisteren zijn. Rowwen Hèze speelt op dinsdag 18 en woens dag 19 februari in de Schouwburg Venray. Beide concerten begin nen om 20.00 uur. Ierland is momenteel één van de hofleveranciers van goede muziek; niet alleen de traditionele folk maar ook muziek uit andere genres mag zich verheugen in een enorme belangstelling. Irish Unplugged is een avondvullend programma met een kwalitatief indrukwekkend artiestenaanbod afkomstig uit diverse muzikale genres Dit indrukwekkende muzikale aanbod wordt gecombi neerd met een Ierse informatie markt alwaar men u trakteert op een gevarieerd informatie aanbod. Uiteraard wordt de ruggengraat van het evenement gevormd door het muzikale gedeelte Tijdens Irish Unplugged worden een drie tal artiesten gepresenteerd van een uitzonderlijk kaliber, allen zijn, zonder voorbehoud, leading artists' in hun genre, te weten Kieran Goss, Frances Black en Dave Munnelly Friends. Kieran Goss (solo) is een sin ger/songwriter die met zijn albums Worse than Pride' en 'Red Letter Day' een sterrenstatus in Ierland heeft bereikt. Dubbel platina, een verkiezing door het Irish Music Magazine, diverse suc cesvolle singles en één van de meest gedraaide artiesten in eigen land resulteren in een ongeëven aarde populariteit van Kieran Goss. Met zijn melodieuze pop die refereert aan de muziek van Crowded House, Neil Finn en James Taylor weet hij zonder moeite zalen te vullen die ook op het lijstje van Sting, Van Morris- son en Roxy Music prijken. Kier an vindt de tijd rijp om ook het Nederlandse publiek kennis te laten maken met zijn toegankelij ke en melodieuze pop; zijn deel name aan dit Irish Unplugged Donderdag 13 februari 2003 - Pagina 13 Zondag 16 februari speelt Clo ver in Café de Bonte Koe. Deze band is na het uitkomen van hun laatste CeeDee bezig met een reeks van optredens in de regio. Zij hebben de laatste weken het podium gedeeld met diverse bekende en minder bekende bands, waaronder V-Male: dé Top 40-sensatie van dit moment. Kort om: Clover is een beetje aan het doorbreken. Al meerdere malen stonden zij in de Bonte Koe, waar van de laatste keer (kermiswoens- dag) veruit de meest memorabele was. Zondag a.s. knallen zij weer in de Bonte Koe. Aanvang 17.00. Entree 3,- euro. Verwacht: Zaterdag 22 februari: Landidandidododildodixosound- parade! In 2002 verschenen er weer honderden kinderboeken. De Nederlandse Kinderjury gaat op zoek naar de beste. Wat zijn jouw favorieten? Er zijn twee leeftijdsgroepen: 6 t/m 9 en 10 t/m 12 jaar, dus twee winnende boeken. Bij boekhandel Van den Munck- hof in Venray kun je de lijst van boeken bekijken die door mensen in boekwinkels en bibliotheken goed gevonden worden. Ook op www.kinderjury.nl vind je alle titels die meedoen aan de Neder landse Kinderjury 2003- Stemfor- mulieren zijn natuurlijk ook in de boekhandel in de Grotestraat in Venray verkrijgbaar. Dit stemfor- mulier is tevens een lot. Het geeft kans op een fantastische prijs: voor iedereen in jouw klas een boekenbon ter waarde van 12,50 euro om een boek voor de zomer uit te zoeken. Of wie weet win je een van de 25 boenebonnen ter waarde van 12,50 euro! Spelregels: stemformulier invul len en voor zondag 1 juni 2003 insturen naar Nederlandse Kinder jury, Postbus 2186, 1500 GD Zaandam. De winnaars worden in juni bekend gemaakt in een tv-uit- zending van de NPS. In de sportzaal van basisschool Coninxhof vindt op zondag 16 februari een cursus 'circusartiest worden' plaats. De cursus duurt van 12.30 tot 13.30 uur. De vol gende cursusdagen zijn op 16 maart en 6 april. Voor meer infor matie/reserveringen: telefoon 0413-253984. Meer info ook via http://www.delachendezon.nl Dames en heren jongens en meis jes! Komt dat zien. Komt dat zien! Het circus is in de stad. De tijgers, paarden, olifanten, clowns en jongleurs zijn in optocht door de stad getrokken. Nu is de voorstel ling. De tent zit tot de nok toe vol. De trommels roffelen. Het zoek licht schijnt op het zaagsel in de piste en glijdt dan omhoog naar het dak van de tent. Daar hele maal bovenin, klaar om - zonder vangnet - aan de trapeze naar de ander kant van de tent te zwaai en... sta jij. Droom je daar ook wel eens van? Om als een echte cir cusartiest het hooggeëerd publiek te vermaken? Het Niederrheinische Muse um für Volkskunde und Kul- turgeschichte in Kevelaer organiseert samen met Preuften-Museum NRW in Wezel en Museum 't Freulekes- huus in Venray een tentoon stelling over het door de Prui sen bestuurde gedeelte van het oude Gelderse Overkwartier in de achttiende eeuw. Deze periode is met name in Noord-Limburg bijna vergeten. Slechts weinigen zijn zich ervan bewust dat Noord-Limburg in de achttiende eeuw door de Pruisen werd bestuurd en de regio rond Kevelaer, Gelder en Straelen toen nog gewoon Nederlandstalig was. De museum is op 30 maart voor het eerst te zien in het Duitse Kevelaer en van 10 oktober tot en met 18 januari 2004 in 't Fréulek- eshuus. Het oude Gelderse Over- kwartie met de hoofdstad Roer mond maakte in de 17de eeuw deel uit van de Spaanse Nederlan den. Tijdens de Spaanse Succes sieoorlog (1701-1713/14) werden in 1703 de stad Gelder en het noordelijke gedeelte van het Gel derse Overkwartier door de Prui sen bezet en vervolgens in 1713 na het verdrag van Utrecht gean nexeerd. Het bestuurlijke cen trum van dit Pruisisch bestuurde Gelderse gebied werd de stad Gel der. Bijna één eeuw lang heersten de Pruisen vanuit Gelder over 55 dorpen in de omgeving. De stad Gelder zelf werd verder versterkt en tot een van de modernste ves tingen tussen Maas en Rijn gemaakt. Deze belangrijke periode van de Pruisische geschiedenis in de Peel en aan Maas en Niers wordt in 2003 in een tentoonstelling in de musea van Kevelaer, Wezel en Venray herdacht. De bevolking in de regio tussen Venray en Sint- Anthonisberg en tussen Afferden en Viersen moesten zich toen aan de nieuwe heersers aanpassen, maar kon vele oude rechten, de eigen taal en regionale tradities handhaven. De tegenwoordige staatsgrens tussen Nederland en Duitsland dateert pas van het Congres van Wenen in 1814/15. Zij doorsneed een regio die eeuwenlang poli tiek, taalkundig en cultureel één was. De tentoonstelling herinnert aan de laatste periode in de geschiedenis van het Gelderse Overkwartier, waarin de latere Nederlands-Duitse grens nog niet aanwezig was. De toenmalige conflicten tussen de oude rechten op zelfbestuur en de autochtone cultuur enerzijds en de Pruisische centralisatie- en aanpassingspoli tiek anderzijds waren een voorbo de van de gebeurtenissen in de negentiende eeuw. De tegen woordige politieke en culturele structuren in de regio gaan in vele gevallen terug op de achttiende eeuwse situatie. De tentoonstel ling en de begeleidende catalogus geven een beeld van de geschie denis en cultuur in het noordelij ke Pruisische gedeelte van het Gelderse Overkwartier herdacht. Naar aanleiding van de tentoon stelling verschijnt een geïllustreer de catalogus met meer dan 200 afbeeldingen in kleur en aanvul lende bijdragen. Voor de scholen wordt een educatief programma ontwikkeld. De band Jeopardy speelt op zaterdag 15 februari in café 't Podium in Venray. Het optreden begint om 22.00 uur. In de zomer van het jaar 2000 wil gitarist Luc Schell iets totaal nieuws. Na tal van jaren heeft hij een serieuze top bereikt bij Noisy Stuff. Hij zocht iets in de richting van stevi ge, maar populaire rock. De zoek tocht begon. Uit tal van kennissen en bekenden wist hij een aantal muzikanten te benaderen die het wel zagen zitten. Een goede bekende voor Luc was Joost Zegers uit Horst. Een uiterst talentvolle toetsenist die al bij diverse bandjes had gespeeld. De bassist was ook snel genoeg gevonden. Ton van Els werd de bassist en had veel te maken met Jazz en Fusion. Ton had wel zin in iets nieuws en stemde hierin toe. De zanger Rudy Noya uit Venray was ook uit de kring van beken den. Rudy had al enige ervaring opgedaan in diverse bandjes en trad onder meer op bij the Night Eindstraat 12, tel. tï81553 Op vrijdag 4 april presenteert harmonie St. Catharina uit Leunen Jovink en de Voederbietels. Als onderdeel van hun In Teelt We Trust-tour treden zij op tijdens de Muziekfeesten Leunen, die plaats zullen vinden in het weekend van 4, 5 en 6 april. Het voorprogram ma wordt verzorgd door rock 'n roll band Trade Mark. Zij zijn geen onbekende voor Jovink, aange zien ze al vaker met elkaar op het podium hebben gestaan en de zanger ook enige tijd bij Jovink heeft gezongen, wat ook zal gebeuren op 4 april. De locatie van het geheel is aan de Steegse Peelweg 80, in de tot feestloods omgebouwde loods van laanboomkweker Michels. De zaal gaat open om 20.00 uur en de entree bedraagt 12,50 euro. Kaar ten zijn binnenkort in te verkrij gen bij Texaco-station "De Alde- Smidse" in Leunen, of telefonisch te reserveren via 0478-585617. of the Proms in Venray. Ook had hij reeds enige jaren opgetreden als entertainer bij Center Pares. De band was nagenoeg compleet. Er heerste een klein probleem. De slagwerkers bleken schaars te zijn. Na een aantal mensen gevraagd te hebben waren ze ten einde raad. Totdat Ton binnen kwam met een krantje in de hand genaamd de Vondst. Deze had hij meegenomen bij een tankstation. Daarin vonden zij Pierre Denissen uit Afferden (L). Pierre had voor de grap een advertentie geplaatst. Wonder-boven-wonder werd hier op gereageerd door Luc. Pierre heeft ook al een muzikaal verle den. Hij deed tot twee keer toe een tour met Scapegoat in Tsje chië en speelde ook nog bij een progressieve metall band genaamd Harvest. Pierre werd snel goed bevonden en werd omgedoopt tot Pieter. Hiermee was de band compleet in Augus tus 2000. Jeopardy was geboren. De muzikanten bleken binnen een snelle tijd ontzettend goed met elkaar over weg te kunnen. Jeopardy probeert zich van ande re coverbands te onderscheiden door zorgvuldig een repertoire samen te stellen met nummers die niet of nauwelijks door andere rock-cover bands gespeeld wor den. Zo brengen Ton van Els, Luc Schell, Rudy Noya, Joost Zegers en Pierre Denissen nummers van o.a. Deep purple, Sum 41, Van Halen. Bon Jovi, Aerosmith, Kane. Creed, en Limp Bizkit ten gehore (Zie Setlist). Een optreden van Jeopardy zal een zeer energieke en meezingende ervaring opleve^ ren gezien het feit dat alle num mers zeer bekende (kortstondige) hits zijn of zijn geweest. Boekrecensie in Peel en Maas 'Onderwerp jezelf aan de discipline om iedere dag bij voorbeeld dertig minuten te schrijven.' Dat was de opdracht die Kristien Hemme- rechts haar studenten gaf, maar in werkelijkheid gaf ze die opdracht aan zichzelf. Van 5 februari 2001 tot 15 februari 2002 hield ze nauwgezet een dagboek bij om zo veel moge lijk 'de waarheid te zeggen'. In dat jaar bracht ze veel tijd aan haar werktafel door, maar gaf ze ook lezingen in Nederland, Bel gië, Italië, Hongarije en Duitsland. Ze ontmoette lezers en schrijvers, fietste samen met haar vriend op de tandem door Madagaskar, volg de met verbijstering de terroristi sche aanslag in New York en de bombardementen op Afghanistan; ze kookte maaltijden, ging uit met vrienden, gaf les, ergerde zich, wond zich op en genoot. Dikwijls werd het dagboek een geheugen- boek wanneer een beeld, en gebeurtenis of een uitspraak haar terug naar hef verleden sleurden. Een onschuldig kaartje van een behulpzame lezeres confronteer de haar echter met de onbe^ouw- Kristien Hemmerechts Een jaar a/s (g)een ander baarheid van haar geheugen. Een cruciale herinnering aan haar kin dertijd, die ze in menig interview enthousiast had verteld, bleek niet met de waarheid te stroken. De waarheid, moest zij vaststel len, laat zich niet zo makkelijk zeggen. Een jaar als geen ander is een uigave van uitgeverij Atlas en is te koop in boekhandel Van den Munckhof in Venray, voor een bedrag van 19,5ö euro. r

Peel en Maas | 2003 | | pagina 13