Twee ondernemers, tête a tête Ingezonden 'olitie werft vrijwilligers voor het district Venray Feestje op Agrarisch Centrum Sten wint prijsvraag tijdens Kies Techniek Ramkraak bij Dixons Leefbaarheids fonds in Limburg Multifocale brillenglazen elk moment haarscherp linaPEEL EN MAAS Donderdag 6 februari 2003 - Pagina 7 gegin januari werden ze uit roepen door de Venrayse idernemers als de prijswin- irs. Manders Industries de Loek Nelissenprijs, jus van Dijck werd door het ibliek als winnaar gekozen, jrige week vrijdag ontmoet- de beide ondernemers met echtgenoten elkaar «nieuw, nu om te zien hoe de jder zijn bedrijf runt en met jelke problemen zij juist wel jf niet te maken hebben. Louis Manders moet al meteen jeanien dat hij niet veel in een ipermarkt komt. "Afwegen? Ik :ond al haast met mijn groente liten", aldus de industriële idernemer, die 18 jaar geleden [jn bedrijf startte. "De eerste tien jar heb ik het rustig aan gedaan «n een goede solide financiële idem voor de toekomst gelegd, urna is Manders Industries, dat jch heeft gespecialiseerd in het ligen van productiemachi- voor de industrie, gaan groei- Bedrijven in Beringe, Eupen Luik werden overgenomen en ik in de Verenigde Staten heeft iders Industries een vestiging, fa totaal werken er bij Manders faim 120 mensen, waarvan een nn Fel ruim een 'aar 8eletlen vanaf gnakterheide naar Keizersveld Erhuisde. Bij Plus van Dijck werken er ts meer. maar veelal zijn dat i arttimers. Maar toch, een hele rganisatie. "Maar ik ken ze bijna lemaal bij naam", aldus Sraar van )ijck. Een minpuntje voor Louis landers want "Ik ben heel slecht I namen", zegt hij meteen. [Plus van Dijck heeft onlangs (in ktober) een verbouwing achter Prijswinnaars kijken in eikaars keuken de rug. Alweer de derde keer sinds Sraar van Dijck zich als Garantmarkt in Landweert vestig de. Tijdens een wandeling door de fabriek van Manders op Keizers veld wordt het bij van Dijck lang zaam duidelijk waar collega Louis mee bezig is. Manders maakt geen eindproduct maar een productie middel, dat weer bijdraagt aan het eindproduct van een ander bedrijf. Dat kan variëren van meetapparatuur tot een volledige productielijn. Het bedrijf straalt vooral rust uit. Veel werk wordt van achter de computer gedaan en in de productiehal speelt de assemblage een belangrijke rol. Anders dan in de supermarkt van Van Dijck. Op vrijdagochtend is de weekenddrukte al merkbaar. Winkelkarren rijden door en langs elkaar en de vakken zijn nog goed gevuld. Een wereld van verschil maar met een duidelijke overen- komst: planning. Beide onderne mers moeten ervoor zorgen dat de juiste goederen op het juiste moment op de juiste plek aanwe zig zijn. Zo niet, ligt bij Manders de productie stil en bij van Dijck de verkoop. Want nee verkopen doet Sraar van Dijck niet graag. "Bij Louis is het inderdaad meer gestructureerder. Er wordt een product gemaakt en vooraf is dui delijk wat er allemaal nodig is. Bij ons is dat anders. Wij moeten de consument aanvoelen. Als wij een actie hebben van product A, moe ten we ervoor zorgen dat we van product B niet te veel op voorraad nemen in verband met de verval datum. Het is continu de markt in de gaten houden. Zeker nu, nu Albert Heijn de prijzenslag is aan gegaan", aldus van Dijck. Naast planning is het bewerken van de klant onontbeerlijk. Bij Plus gaat dat heel duidelijk met advertenties, folders maar ook ser vice, want naast de prijs is de ser vice naar de klant zeer belangrijk. Bij Manders Industries gaat dat iets anders. "Wanneer ik met een mogelijke klant bezig ben, weet ik nog niet wat ik ga verkopen", aldus Louis Manders. "De klant komt met zijn probleem naar ons toe en wij gaan dan bekijken wat daar de oplossing voor zou kun nen zijn. Daar hangt dan een bepaald prijskaartje aan. Wanneer een klant ja zegt, gaan we daad werkelijk pas produceren. Weder zijds vertrouwen is daarbij zeer belangrijk. Alleen op die manier weet je klanten aan je te binden. Maar het komt ook nog regelma tig voor dat je bij een ondernemer zit, samen met een aantal andere collega's, die gevraagd worden om met een oplossing voor het probleem van de klant te komen. Dat houdt je toch wakker", aldus Louis. Wat Louis ook opvalt is de enor me voorraad, binnen de super markt. "Op wat bouten en schroe ven na hebben wij binnen ons bedrijf nul voorraad. Alles wat gemaakt of besteld wordt, wordt meteen gebruikt in de productie. Van de voorraad bij Sraar wordt ik een beetje kriebelig." Wat opvalt is dat zowel Louis Manders als Sraar van Dijck bij hun bezoek aan elkaar, zoeken naar herkenningspunten. "Wij hebben een vleesverpakkingsma chine staan die het traject van worst snijden tot en met verpak ken in een handeling uitvoert. Ik nog geen spijker in de muur slaan maar na een kijkje in de keuken bij Louis, kan ik mij voorstellen wat bij de ontwikkeling van een apparaat komt kijken. En weet ik ook waarom zo'n apparaat duur is", aldus Sraar. Louis daarentegen staat in de supermarkt van Van Dijck uitgebreid te kijken naar het emballage-apparaat waarbij een stukje mechaniek en lasertechno logie in elkaar verweven zijn. Iets waarvan hij niet dacht dat in een supermarkt aan te treffen. Ook met termen als breedte- assortiment en diepte-assortiment is Manders niet bekend. Daarente gen is Louis Manders wel in staat om zaken binnen het bedrijf los te laten. "Ik heb mijn kantoor niet voor niets op Smakterheide. Op Keizersveld is daar wel ruimte voor maar dat heb ik bewust niet gedaan. De bedrijfsleider heeft het daar voor het zeggen en die beschouwt het dan ook als zijn bedrijf. Ik zou dan snel als potten kijker worden beschouwd. Als ik naar een van de vestigingen ga. meld ik dat ook altijd van tevo ren", aldus Louis. Sraar van Dijck constateert ook die kentering bin nen zijn bedrijf. "Het kost mij wel meer moeite om dingen los te laten waar je altijd je vinger ach ter hebt gehad." Toch zijn er ook nog overeen komsten. Beide echtgenotes heb ben jarenlang meegewerkt bin nen het bedrijf. Nu is dat minder. "Ik doe nu alleen nog maar leuke dingen", aldus Ans van Dijck. Iets dat door Wilma Manders wordt onderstreept. En verder is er de drive van beide ondernemers. De manier hoe ze over hun bedrijf vertellen en zaken aanpakken, kenmerkt het enthousiasme waar mee beide ondernemers bezig zijn. Terechte prijswinnaars dus... I Het is woensdagavond en u ent gezellig op stap geweest, la een prima theatervoorstel- ing hebt u de verleiding van een pilsje weerstaan en bent neteen in de auto gestapt. Dat iertje drinkt u thuis wel. U lent bijna thuis, als na een locht van de weg plotseling en rood licht midden op de reg heen en weer bewogen rordt. Een politieman met en zaklamp dirigeert u naar Ie kant van de weg, waar nog neer wagens in de rij staan. )at is duidelijk: een controle. Goedenavond meneer, wij louden een controle. Hebt u ets gedronken?" Deze situatie is u waarschijnlijk liet onbekend. Verschillende genten hebben een parkeer- ilaats ingericht als controleplek n houden alle langsrijdende auto- ïobilisten staande om hun auto- lapieren en rijbewijs te zien. Een laasproef maakt standaard deel lit van de controle. Steeds weer ►lijkt een dergelijke controle hard lodig. omdat er nog altijd een :ategorie verkeersdeelnemers is lie het niet zo nauw neemt met de regels en veiligheid op de weg. Zo'n controle wordt meestal niet door beroepsagenten gehou den. Vaak bestaat een grootschali ge verkeerscontrole uit maar een of twee agenten, aangevuld met vrijwillige politiemensen. Dat geldt overigens niet alleen voor verkeerscontroles, maar ook voor milieucontroles in het veld en op het water. En natuurlijk bij grote evenementen als kermissen en vastenavondoptocht, toertochten of festivals en braderieën. Ook vakantiewoningentoezicht en vuurwerkcontroles rond de jaar wisseling horen bij de taakuitoefe ning van vrijwilligers. Kortom, als de politie ogen en oren, maar vooral handen te kort komt, zet zij vrijwillige politiemensen in. ONDRSTEUNING De vrijwillige politie is een onderdeel van de reguliere politie met dezelfde bevoegdheden als de beroepscollega's. Het taken pakket van de vrijwillige politie is wat minder uitgebreid. De vrijwil ligers zijn er ter ondersteuning van de reguliere politie op momenten van piekbelasting. Een vrijwilliger is ongeveer twintig uren per maand beschikbaar voor de politie. Hiervoor krijgt hij of zij een kleine onkostenvergoeding. De politie in het district Venray is op zoek naar nieuw e, enthou siaste collega's die de Vrijwillige Politie komen versterken. Denkt u: "Dit is misschien iets voor mij!", dan bent u van harte welkom tij dens de informatiedag op zater dag 8 februari van 10.00 uur tot 16.00 uur in de politiebureaus van Horst en Venray. Daar zijn enkele leden van de Vrijwillige Politie aanwezig die u uitleg kunnen geven over hun werkzaamheden. Komt dit tijdstip u ongelegen, maar wilt u wel meer informatie over de Vrijwillige Politie, bel dan het landelijke nummer van de politie 0900-8844 (lokaal tarief) en vraag naar een van de drie basiseenheden van ons politiedis trict, of kom persoonlijk even langs. Er wordt dan op een later tijdstip een afspraak met u gemaakt. Als u na deze informatie serieuze belangstelling heeft voor de Vrijwillige Politie, dan neemt de Regio Limburg-Noord contact met u op. Afgelopen maandag was er :den voor een klein feestje op iet AOC in Horst. Reden: symbo- isch werd een cheque overhan- aan vertegenwoordigers van nevrouw Colson die op het Indo- lesische eiland Flores enkele kin- Iertehuizen leidt. Zoals u bekend is hielden de eerlingen van het AOC in decem- )er van het afgelopen jaar een ipeculaasactie waarvan de opbrengst ten goede kwam aan iet werk van mevrouw Colson (mama België). De organisatie Wilde Ganzen en de Interkerkelij ke Organisatie voor Ontwikke lingssamenwerking (ICCO) spon sorden de actie. Het was echter nog niet precies bekend voor hoe pel. De leerlingen verkochten •amen met de Stichting Nativitas linnen 14 dagen 5830 pakken speculaas en haalden daardoor een bedrag bij elkaar van 6410,69. Onlangs is bericht ontvangen dat dit bedrag door de Wilde Gan zen en ICCO wordt aangevuld tot het gigantische bedrag van maar liefst 21995,03. Van dit bedrag worden in Indonesië twee kip- 'nstallen gebouwd en een embad voor therapie aan lehandicapten. De cheque ter "aarde van dit bedrag werd sym- ilisch aangeboden aan mevrouw Agustina Bakker-Kapu en mevrouw Lies Dinnissen, secreta ris van de St. Nativitas. Mevrouw Bakker is geboren en getogen op Flores en heeft in de kindertehui zen van mevrouw Colson gewerkt. Thans woont zij in Nederland en is actief binnen de Stichting Nativitas. Speciaal voor deze gelegenheid heeft zij zich gehuld in de traditionele kleding van Flores. De jongelui die het meest actief geweest waren kre gen als blijk van waardering uit handen van mevrouw Bakker een in Flores vervaardigde deurklop per cadeau, alsmede een cadeau bon voor Cas Goumans uit Venray die maar liefst 258 pakken specu laas verkocht had. Omdat het AOC jaarlijks actie voert ten gun ste van het werk van mevrouw Colson zal de St. Nativitas tijdens de open dagen van het AOC ook aanwezig zijn om het werk van mevrouw Colson toe'te lichten. Cas Goumans uit Venray (links op de foto met cheque) verkocht maar liefst 258 pakken speculaas In de rubriek Ingezonden krijgt U als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. Guldens Hebben jullie ook al een leuk kadootje gekregen van de gemeente Venray? Nou, wij anders wel hoor. We hebben de jaarlijkse gemeentelijke heffingen ook weer ontvangen. Schijnbaar De Provincie Limburg heeft een zogenoemd 'leefbaarheidsfonds' ingesteld. Limburgse gemeenten kunnen een beroep doen op dit fonds voor activiteiten die gericht zijn op het bevorderen van de leefbaarheid van (plattelandsker nen en (achterstands)wijken. Gedeputeerde Staten hebben eind januari de criteria vastge steld. Met het leefbaarheidsfonds wil de Provincie een actievere aanpak bevorderen van de leef- baarheidproblematiek van kleine kernen en bepaalde stadswijken. Het leefbaarheidsfonds komt voort uit de wens van Provinciale Staten om twee succesvolle stimu leringsregelingen in 2002, name lijk het vitaliteitsfonds en de sti muleringsregeling multifunctioneel gebruik (wijk)centra te integreren en te continueren. De Provincie kan uit het leefbaarheidsfonds een inves teringssubsidie verstrekken voor een activiteit die gericht is op het behoud en herstel van de vitaliteit en leefbaarheid van een (platte landskern of (achterstands)wijk. Die activiteit moet betrekking hebben op een of meer van de volgende aandachtsterreinen: de lokale economie, volkshuisvesting en/of sociale problematiek in een kern of wijk. Belangrijk is ook dat de activiteit ten goede moet komen aan meerdere bevolkings groepen danwel bestemd is voor de hele kern of wijk. Essentieel is dat een gemeente slechts een keer per jaar in aanmerking kan komen voor een investeringssub sidie uit het leefbaarheidsfonds, onder voorwaarde dat een gemeente minimaal een zelfde bedrag investeert. Voor toekenning van de subsi die moet de activiteit en de aan vraag aan bepaalde criteria vol doen. Deze criteria zijn vastgelegd in een zogenoemde beleidsregel Leefbaarheidsfonds. Deze kan worden opgevraagd bij de subsi dieadministratie van de Provincie Limburg, telefoonnummer (043) 389 71 87, maar is ook te vinden op de internetsite www.lim- burg.nl. zijn de ambtenaren binnen onze gemeente ook nog steeds niet zo gewend aan onze nieuwe Euro. Wat hebben ze nu bij ons gedaan vraag je jezelf zeker af? Waar het totaalbedrag vermeld staat is (waarschijnlijk) het bedrag in Euro's vermeld. Links op het blad in diezelfde rij hebben ze erbij vermeld: "Totaalbedrag van de aanslag(en)(in guldens)". We kunnen er dus vanuit gaan dat het totaalbedrag in guldens vermeld wordt wat er op neer komt dat het bedrag (vergeleken met vorig jaar) nu dus gehalveerd is. Nou, ik kan hier maar een ding over zeggen, "Dank je wel gemeente Venray." Paul Willems, Venray Indycar Oproep aan de PvdA en de bewoners van Oostrum Oirlo. Uw actie voor het wegstemmen van het Indycar-circuit was indrukwekkend. Ik maak mij ieder jaar ongeloof lijk kwaad over het lawaai van de joekskapellen tijdens de carnaval en het enorme lawaai tijdens de kermissen in Venray, Oostrum en Oirlo. Gelukkig ben ik met deze dagen niet in Venray, Oostrum of Oirlo te vinden. Sluit u bij mijn actie aan en hang achter ieder raam twee A4- tjes met de teksten: 1. Weg met het carnaval, weg met de overlast van joekska pellen 2. Weg met de kermissen en het veel te harde lawaai. Misschien slagen we er in óók deze bronnen van lawaai en ellen de te stoppen. Frans van de Kamp Zaterdag 18 januari werd een geluksdag voor de 10-jarige Sten Houwen uit Leunen. Hij bezocht de Manifestatie Kies Techniek in Venray en deed daar mee aan de prijsvraag van Rocom Telecommunicatie BV uit Venray. net zoals vele anderen trouwens. Uit de liefst 384 goede ant woorden werd Sten uit eindelijk door de com puter aangewezen als winnaar van een mobie le telefoon. De prijsuit reiking vond afgelopen woensdag bij Rocom plaats en daar werd hem door eigenaar Robert van Rijswijck een Nokia 3310 met prepaid pak ket overhandigd. Sten is nu dus overal te berei ken! Bij Dixons in winkelcentrum De Bleek in Venray vond in de nacht van zondag op maandag een ramkraak plaats. Rond 03.30 uur boorde zich een personen auto in de voorgevel van de zaak. De auto bleek in Deume te zijn gestolen. De daders zijn de winkel niet binnengeweest, maar de schade aan de rolluiken bedraagt volgens eigenaar Ruud Verweij naar schatting 30.000 euro. In oktober van het vorig jaar vond bij Dixons ook een ramkraak plaats. Toen werden zes vitrine kasten met daarin telefoons en foto- en videoapparatuur vernield. De schade bedroeg destijds 45.000 euro. De naar aanleiding van die ramkraak genomen maat regelen sorteerden effect. "Ik ben blij dat er niemand is binnenge weest, maar hoop ook dat dit de laatste keer is geweest", eigenaar Verweij. Een BMW boorde zich in de voorgevel van Dixons Grotestraat 48, 5801 BH Venray 0478-582409

Peel en Maas | 2003 | | pagina 7