Ruim 50.000 euro voor Mooiland Van kerk tot kantoor Inloopavonden bestemmingsplannen kerkdorpen Dorpsraad wacht nieuwe plannen af 'Dorpen betrekken bij onderhoud bermen' Tevredenheid over groenonderhoud door vrijwilligers Hennepkwekerij opgerold Sterretje in uw autoruit? Overval Hennepplantage ontmanteld PEEL EN MAAS Donderdag 6 februari 2002 - Pagina 3 provincie Limburg verstrekt subsidie aan agrarisch project nl Het agrarisch project Mooi land in de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum krijgt van de provincie Limburg een sub sidie van 53.000 euro. Mooi land heeft tot doel het verbete ren van het imago van de landbouw, de invoering van natuurproductie als onderdeel van de agrarische bedrijfsvoe ring en het aantrekkelijk maken van het recreatief medegebruik van het landelijk Het gebiedsprogramma is een visie voor de langere termijn voor de regio Venray-Meerlo-Wanssum, vertaald naar operationele doelen voor de inrichting van het lande lijk gebied in al zijn facetten (land bouw, natuur, recreatie, water, etc.). Het programma is in samen werking met de streek tot stand gekomen en in mei 2002 door de provincie goedgekeurd. Het gebiedsprogramma is een voorlo per van het reconstructieplan. De financiering vindt plaats via het Subsidiebesluit gebiedsgericht beleid (SGB) van de provinciale en rijksoverheid. Een uitwerking van de doelstel lingen van het gebiedsprogramma Venray-Meerlo-Wanssum is Mooi land. Initiatiefnemer is de stich ting Innovatief Platteland in Ven ray. Andere betrokken partijen zijn het Natuurhistorisch Genoot schap Venray en de gemeenten Venray en Meerlo-Wanssum. Mooiland bestaat uit enkele deel projecten. waaronder 'bestuiven de insecten', 'bloemrijke akker randen' en 'routecoördinatie'. De deelprojecten hebben in decem ber 2002 bijdragen uit de SGB- regeling ontvangen en kunnen nu dankzij deze provinciale bijdrage van start. Eind 2003 zijn ze afge rond. BESTUIVENDE INSECTEN Agrariërs in de regio worden aangezet tot het verbouwen van bloeiende gewassen als groenbe- mester, tussengewas of buffer- strook, die fungeren als voedsel bron en nestgelegenheid voor bestuivende insecten. Dat bevor dert de biodiversiteit. De bloeien de gewassen leveren ook een bij drage aan de cultuurhistorische waarde van de regio en aan de promotie en productie van streek producten. De agrariërs krijgen advies bij de aanplant van groen- bemesters. Het project is een proefproject en zal daarom als demonstratie voor andere bedrij ven worden gebruikt. De kosten zijn 76.225 euro. De SGB-subsidie draagt 38.000 euro bij en de pro vincie 30.500 euro. Akkerranden die 'alternatief beheerd worden, bevorderen de aantrekkelijkheid van het land schap en de biodiversiteit. Het project 'Akkerrandbeheer' heeft een relatie met de bestuivende insecten. De akkerranden worden aangeplant met groenbemestings- gewassen en vormen de voedsel bronnen en nestgelegenheid voor insecten. De akkerranden worden beheerd door agrariërs die naast hun eigen bedrijvigheid de akker randen gaan onderhouden. De totale kosten hiervan zijn 32.375 euro. De SGB-subsidie draagt 16.188 euro bij en de pro vincie 12.950 euro. Via twee recreatieve routes ver bindt het deelproject 'Routecoör dinatie' de deelprojecten van Mooiland. De bewoners en onder nemers in de regio en andere belangstellenden kunnen op een ontspannende manier kennisma ken met agrarische projecten in de regio. Eind 2003 zijn twee rou tes gerealiseerd. De totale kosten hiervan zijn 24.000 euro. De SGB- subsidie draagt 12.000 euro bij en de provincie 9600. Verbouwing Vredeskerk verloopt volgens planning Vorige week vrijdag ging bij de voormalige Vredeskerk de vlag in top. De verbouwing bereikte haar hoogste punt en dan gaat traditioneel de vlag uit. De verbouwing, die voor namelijk aan de binnenzijde plaatsvindt, duurt nog tot de bouwvak. Thuiszorg, de nieu we eigenaar van het pand, zal waarschijnlijk in september overhuizen. Wie nu het gebouw binnen stapt, komt in een wirwar van bouwkundige obstakels, muren en leidingen terecht. Van het ruimtelijk dat het kerkgebouw had, is weinig meer te zien. Toch zal het kantoorgebouw, na vol tooiing, veel ruimte uitstralen. "Wij hebben gekozen voor een open kantoorstructuur", laat Huub Lichteveld, adjunct-direc teur van de Thuiszorg weten Lichteveld is belast met de ver bouwing en heeft daar ook zijn handen vol aan. "Het oorspronke lijke gebouw is eigenlijk best wel gesloten. Er zijn alleen glas-in-lood ramen aan de buitenzijde en meer daglicht was er niet. Dat wordt nu helemaal anders. In het midden van het gebouw wordt een grote open patio gerealiseerd, omgeven door een glaswand. Omdat de patio van boven open is kan het De data voor de aangekon digde inloopavonden in de tien Venrayse kerkdorpen zijn in overleg met de dorpsraden vastgesteld. Leunen bijt op 17 februari het spits af, op 19 maart vindt in Vredepeel de laatste avond plaats. Tijdens de avonden die worden gecombineerd met reguliere dorpsraadvergaderingen wor den de concept voorontwerp bestemmingsplannen gepre senteerd voordat formele pro cedures starten. De avonden beginnen één uur voor aan vang van de reguliere vergade ring. Eind 2002 is het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Venray akkoord gegaan met de start van de voor bereiding van de herziening van de bestemmingsplannen voor de 10 kerkdorpen. Elk kerkdorp krijgt haar eigen bestemmings plan. De bestemmingsplannen kennen een beheersmatig karak ter. Dit betekent dat de bestaande situatie, qua gebruik en bebou wing in de plannen wordt gere geld. Nieuwbouwlocaties worden vooralsnog niet meegenomen. Alleen daar waar de nieuwbouw locaties helemaal zijn uitgewerkt en de benodigde onderzoeken z'jn uitgevoerd worden ze meege nomen in de bestemmingsplan nen. De gemeente heeft een steden bouwkundig bureau de opdracht gegeven om de bestaande situatie In beeld te brengen. Deze gege vens worden vertaald in een bestemmingsplankaart. Het is de wens van de gemeente om de bur gers in de kerkdorpen in een vroegtijdig stadium te betrekken en kennis te laten nemen van deze geïnventariseerde gegevens. In overleg met wethouder Ruy- ten, die burgerparticipatie in zijn portefeuille heeft, en het dorpsra- denoverleg is besloten te kiezen voor een rechtstreeks contact tus sen de gemeente en de bewoners. De inloopavonden gekoppeld aan de reguliere dorpsraadvergade ring bieden deze gelegenheid en gaan vooraf aan de wettelijk ver plichte inspraakavonden die medio mei starten. Tijdens deze avonden worden de geïnventariseerde gegevens gepresenteerd op panelen, waar bij medewerkers van de gemeen te aanwezig zijn om uitleg te geven en vragen te beantwoor den. Tijdens de reguliere vergade ring wordt het concept vooront werp bestemmingsplan toegelicht, aansluitend is er gele genheid tot het stellen van vra gen. Ook zijn er formulieren aan wezig, waarop een ieder zijn wensen en/of bedenkingen schrif telijk kan doorgeven. De inloopavonden vinden plaats op de volgende data: Maandag 17 februari - Leunen - De Brink 19 00 uur. Woensdag 20 februari - Merselo - D'n Hoek 19.00 uur Maandag 24 februari - Castenray - Het Doelhuis 19.00 uur Woensdag 26 februari - Oirlo - De Linde 18.30 uur Maandag 10 maart - Smakt - Het Pelgrimshuis 19-00 uur Maandag 10 maart - Ysselsteyn - Roelanzia 19.00 uur Dinsdag 11 maart - Oostrum - D'n Oesterham 19.30 uur Dinsdag 11 maart - Veulen - De Hoefslag 19.00 uur Maandag 18 maart - Heide De Gelderkoel 19 00 uur Woensdag 19 maart - Vredepeel - De Kleine Loef 19.30 uur De brandweer heeft vorige week naar aanleiding van een onderzoek naar een binnenbrand in een woning aan de Cellostraat op de zolder een hennepplantage aangetroffen. De politie heeft de 33-jarige bewoonster van het pand aangehouden en overge bracht naar het politiebureau waar zij voor verder verhoor werd ingesloten. De politie nam 480 planten, 18 assimilatielampen en andere apparatuur in beslag. De stroom bleek illegaal afgetapt. De brand was ontstaan op een slaapkamer nadat een prullenbak vlam vatte nadat er een gebruikte, gedoofde lucifer in was gegooid. PEEL EN MAAS een abonnement waard daglicht vrij intreden. Een idee, dat Thuiszorgdirecteur Sjef Ram- bags opdeed tijdens een bezoek aan Barcelona." Op de verdiepingen komt een open kantoorstructuur. Iedereen werkt in dezelfde ruimte. "Erva ring heeft ons geleerd dat het werken in hokjes zijn beperkin gen heeft. De open structuur geeft onze organisatie maximale flexibiliteit, maakt communiceren onder elkaar eenvoudiger en, wat niet onbelangrijk is, geeft ruimte voor de toekomst." En die ruimte zal de Thuiszorg nodig hebben. De afgelopen jaren kende de organisatie een forse groei van 800 naar 1100 mede werkers, in een werkgebied van Beesel tot Mook. In het kantoor zullen na de verhuizing zo'n 65 mensen komen te werken, die thans op het kantoor aan de West singel en in de Clockert werk zaam zijn. Lichteveld verwacht dat, mede door de vergrijzing, de organisatie in omvang jaarlijks met vier procent zal groeien. De mensen die nu nog op de Clockert werkzaam zijn zullen in het nieuwe kantoor op de begane grond werken. Op de eerste ver dieping wordt de afdeling perso neel en organisatie en de adminis tratie gehuisvest. De directie en de ondersteunende stafdiensten komen op de tweede verdieping te werken. Bouwkundig heeft het realise ren van twee verdiepingen nogal wat voeten in aarde gehad. Ten eerste moest er een constructie worden gemaakt die los staat van het oude gebouw. "De construc tie van het oude gebouw was te licht. Daarom is er binnen het gebouw een nieuwe constructie gemaakt. Daarnaast hebben we het dak helemaal vernieuwd. Enerzijds omdat het dak slecht was, anderzijds om ruimte te win nen zodat de tweede verdieping ook realiseerbaar was. De verbouwing loopt geheel volgens planning. "Dat komt ook door de goede medewerking van de gemeente Venray. We hebben daar regelmatig overleg mee in het kader van brand- en bouw voorschriften maar de bouw is daardoor op geen enkele manier vertraagd geweest.". Toch waren er ook wel enkele zorgpunten. "Het was bijvoor beeld onduidelijk of en hoeveel asbest er in het gebouw verwerkt was. Dat viel achteraf gelukkig mee. Een ander probleem is de klimaatregeling binnen het gebouw. De kerk had-wel dikke muren maar is verder niet geiso- leerd. Met een uitgekiend systeem kunnen we straks in het hele gebouw een constant klimaat creëeren. Daarbij is ook geïnves teerd in energie via warm water dat uit de grond wordt onttrok ken. Een flinke investering die zich echter op termijn zal terug betalen" aldus Lichteveld. Is er na de verbouwing nog iets herkenbaars van de voormalige Vredeskerk over? "Jazeker, ten eerste is de buitenzijde van het gebouw ongewijzigd. Al het bestaande glas-in-lood blijft gehandhaafd. Verder zullen in het gebouw de kruiswegstaties terug te vinden zijn. In de Vredeskerk waren die in de vloer verwerkt. Die vloer is nu zorgvuldig afge dekt en komt na de verbouwing weer vrij. En dan zijn er nog de panelen van het vredesmonu- ment. Die zullen een plek bij het carillon krijgen, dat eigendom is van de gemeente Venray. Boven dien zal er een paneel aan worden toegevoegd met daarop informa tie over de nieuwe functie van het voormalige kerkgebouw". Gratis ruitreparatie vanaf WA+. Klaar terwijl u wacht! Als u door steenslag een kleine beschadiging (sterretje) in uw autoruit heeft en u bent minimaal WA+ verzekerd, dan kunt u dit geheel kostenloos laten repareren, geen eigen risico en geen aan tasting van uw no-claim. Door een kleine ruitreparatie d.m.v. een harsinjectie wordt verder scheuren van het sterretje voorkomen. Uw voorruit krijgt weer zijn oorspronkelijke sterkte (veiligheid) terug en de beschadiging wordt vrijwel onzichtbaar. RS Auto- ruitservice zorgt voor afwikkeling met alle verzekeraars behalve Centraal Beheer. U hoeft dus niets te regelen, wel de groene kaart of polis meebrengen s.v.p. U kunt zonder afspraak terecht bij de blauwe reklamestand. zaterdag 7 februari in Venray op de parkeerplaats bij Sportcentrum De Sprank van 10.00-17.30 uur U kunt hier ook het kenteken in de autoruiten laten graveren €15,- p/auto. Voor levering kwaliteits tegen prijzen bouw en agra t f Brand- en van werk scherpe inwoning- utiliteitsbouw rische sector, inbraak beveiliging 24-uurs service ELEKTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU VLOETWEG 4 581S AR MERSELO-VENRAY TELEFOONUMMER FAXNUMMER: 0478-569662 VOOR SPOEDGEVALLEN 06-52315244 De politie heeft een onderzocl ingesteld naar aanleiding van eei gewapende overval op een hore cagelegenheid aan de Hoender straat vorige week donderdag Hierbij raakte niemand gewond Rond 21.30 uur probeerden twe« mannen te vergeefs geld uit d< kassa buit te maken van de op da moment lege zaak. De uitbaatste kwam direct poolshoogte nemei en trof de twee gewapende man nen aan die geld eisten. Uiteinde lijk zijn de mannen zonder bui weggevlucht. De politie stelde direct een onderzoek in in d'i direct omgeving, maar trof dii mannen niet meer aan. De politi« j heeft meteen een buurtonderzoel j ingesteld. Werkgroep de Blakt blijft actief ondanks afblazen Indycarcircuit Oirlo heeft een rumoerige periode achter de rug. Die duurde tot vrijdag 17 januari toen initiatiefnemer Harrie Maessen zijn plannen voor het Indycarcircuit weer introk. Sindsdien keerde de rust weer enigszins terug in het dorp. Want Oirlo dreigde verdeeld te worden in twee kampen van voor- én tegenstanders van de Indycarbaan. Vorige week hield de Oirlose dorpsraad een evalu atie. De dorpsraad kreeg een peti tie aangeboden van werkgroep de Blakt. Bij het rondbrengen van de NEE-posters werd aan de Oirlona- ren een handtekening gevraagd tegen de komst van het Indycar circuit. Tachtig procent van de Oirlose huishoudens steunde de petitie. Een jaar geleden hield de dorps raad een enquete over de komst van een bedrijventerrein in de Blakt. Een meerderheid van zeventig procent was tegen de komst van het bedrijvenpark ten noorden van Oirlo. "Wij vallen nu weer terug op de uitslag van die enquete", zegt dorpsraadvoorzit ter Patrick van der Broeck. "We zitten nu weer in een neutrale fase. Eerst wachten we de plan nen van de gemeente af." De dorpsraad is benieuwd welke bedrijfsactiviteiten er na het afblazen van de Indycarbaan naar Oirlo komen. "Wellicht dat we dan weer een enquete houden in het dorp. Want dat is toch een geschikt middel om de meningen te peilen. Daarna zullen we een nieuw standpunt innemen", aldus Van der Broeck die meldt 'een spannende tijd' te hebben beleefd. "Want wij hebben als enige dorpsraad stelling genomen tegen het Indycarcircuit. Terwijl de omliggende dorpen neutraal bleven." Tijdens de evaluatie kreeg de Oirlose dorpsraad complimenten over haar rol. Er kwam ook een vraag uit het publiek om het dorpsradenoverleg meer te betrekken bij zo'n grootschalige plannen die zoveel impact heb ben op de leefomgeving. Van der Broeck stelde dit maandag aan de orde in het dorpsradenoverleg. Hij vond vooral het verzorgen van een goede informatievoorziening in alle dorpen van belang. De meningen waren verdeeld. Secre taris Toon Ewals meldde dat het dorpsradenoverleg wel vaker een gezamenlijk standpunt had inge nomen en dit ook kenbaar heeft gemaakt. Zoals bij de kabelaan sluiting van de dorpen en de komst van de tienerdisco naar Leunen. Voorzitter Sieb Nijssen wilde gezien de verdeelde reac ties een slag om de arm houden. "Indien zoiets groots zich weer voordoet dan zullen we bekijken of we er wel of niet op in moeten springen. Het ligt er ook aan of het dorpenoverschrijdend is." De werkgroep de Blakt, di voortkwam uit de Oirlose dorp.* raad, blijft bestaan om de nieuw ontwikkelingen te blijven volger De groep kreeg later ook aanhan in Oostrum en de wijken Bruksk en Antoniusveld. Deze 'bovenrt gionale' werkgroep de Blak bezindt zich nog op de toekomsi De anonieme groep die pamfle ten verspreidde vóór de koms van de Indycarbaan is anonier gebleven. Van der Broeck: "Vi het dorpsblaadje heb ik ze uitgi nodigd. Want we willen graa met iedereen praten. Maar ze hef ben zich niet gemeld." Tijdens de evaluatie spraken d ruim twintig dorpsbewoners hu ongenoegen uit over de commi nicatie vanuit de gemeente. "Ti1 dens het collegebezoek van twe jaar geleden zijn er toezegginge gedaan om te gaan praten met d bewoners in het gebied. Dat i nooit gebeurd. Wethouder Rm ten heeft later wel zijn bef gedaan maar dat gebeurde pa, nadat het college in decembej een standpunt had ingenomer Het was toen al te ver doorgeit pen", aldus de dorpsraadvoorzi ter. Ook plaatsten de Oirlonare i vraagtekens bij de verplaatsin van racecircuit de Peel van Ysse steyn naar de Blakt. "Daar snap1 niemand wat van. Vooral omdt het circuit daar al zolang ligt." De gemeente gaat een klank bordgroep instellen voor het onderhoud van de bermen. Het vijfjarige contract met de aannemer die de bermen maait loopt dit jaar af. Nu er een nieuw meerjarencon- tract wordt afgesloten wil de afde ling Openbare Werken de dorps raden erbij betrekken. Het gaat vooral om het in kaart brengen van (verkeers)onveilige plekken waar vaker gemaaid moet wor den. Momenteel worden de ber men, met een totale lengte van meer dan 500 kilometer, twee keer per jaar gemaaid. De gemeente wil voortaan de maai- schema's publiceren in de dorps blaadjes. Regelmatig zijn er klach ten van burgers over te hoge ber men vooral rondom de kruispun ten. Wethouder Driessen (CDA) zei maandag in het dorpsraden overleg dat de bermen niet verge leken mogen worden met tuinga- zons. Harrie van Rijswijck, voorzitter van de Veulense dorpsraad, vroeg aandacht voor het maaisel dat in de sloten en duikers achterblijft. Bij hevige regenval raken de tun nels verstopt en kunnen sommige sloten overlopen. Alle straten worden acht keer per jaar geveegd. De veegmachi- ne is drie weken bezig met één ronde door de Venrayse straten en wegen. Toon Ewals, lid van Zowel de gemeente als de dorpsraden zijn tevreden over het onderhoud van het groen dat in eigen beheer wordt uit gevoerd. Momenteel verzor gen in zes dorpen vrijwilligers van verenigingen het onder houd van de beplanting. Ook in de andere dorpen, waaronder Leunen, bestaat belangstelling voor deze vorm van zelfwerkzaamheid. De verenigin gen ontvangen jaarlijks een ver goeding voor het schoffelen van het openbaar groen in hun dorp. Het maaien of snoeien valt hier niet onder want dat is uitbesteed aan een aannemer. Wethouder Driessen (CDA) meldde in het dorpsradenoverleg dat het vaker schoffelen van de plantsoenen niet betekent dat de vergoeding verhoogd wordt. De gemeente is tevreden over deze uitbesteding en wil het in de komende jaren zo voortzetten, "Het enthousiasme is groot en de resultaten zijn goed. Het brengt ook geld in het laadje voor de ver enigingen of stichtingen", aldus Driessen. Indien het onderhoud niet volgens het door de gemeen te gewenste basisniveau gebeurt dan wordt de dorpsraad daarop aangesproken. In het ergste geval wordt de vergoeding verlaagd. De politie heeft vorige week woensdag een hennepplantage ontmanteld in een woning in Leu nen. Bij het onderzoek in het pand werden ruim 500 hennep planten aangetroffen en in beslag genomen. Ook is beslag gelegd op de diverse randapparatuur. Een medewerker van de stroomvoor ziening zal onderzoeken of er sprake is van diefstal stroom. Tegen de eigenaar wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Oirlose dorpsraad, vroeg om ee centraal punt waar extra overlaf van bloesem en blad gemeld ka worden. Ewals noemde de Gertn disstraat in Oirlo en de Julianasii gel als voorbeelden. Daar zijn d bomen zo groot en hoog dat i het voor- en najaar extra geveeg zou moeten worden. Bart va Dijk, hoofd Openbare Werker zei dat onveilige situaties altij gemeld moeten worden. Dat d gemeente niet direct in acti komt ligt vaak aan de weersve wachting bijvoorbeeld als t storm voorspeld wordt. Wim Jenniskens, voorzitter va de Leunse dorpsraad, vroeg oi op plaatsen waar de veegmachin niet komt zelf te mogen vegei Zoals het pad langs de Leuns school en rondom de glasbal Van Dijk antwoordde dat dit voc september gemeld moet worde bij de gemeente. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redacne@vandenmiinckhoi.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Wiüemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582877 uitsluitend tot vrijdag. 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenïgingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58 30,- (overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3