Samenwerking hekelt leluidsdemonstratie PvdA Seen vuurwerk tijdens kermis LENSSEN oektocht naar xplosieven Ingezonden Logboek De Waan nu te koop Appartementen zonder parkeren toegestaan S^S Op (0478)539020 Stayerhofweg 2b Wanssum Indycar: volksmennerij of volksmisleiding? Kies voor Hart en Sport Fractie van de Vorle Bonnen Winkeldief aangehouden [EEL EN MAAS Donderdag 30 januari 2002 - Pagina 3 usser: "Beschamend en ongepast voor een politieke partij" De geluidsdemonstratie die A'er Roland Zwiebel op 15 iuari in een commissiever- lering hield is helemaal erkeerd gevallen bij Samen- •king Venray. De partij diende dinsdag tij- :ns de raadsvergadering een mtlotie van afkeuring in tegen met t PvdA. Maar de motie werd )be oor de andere partijen ver- oipen. ge! Zwiebel wilde met een appa- at laten horen hoe groot de 3nds| luidsoverlast van een Indycar- ian is voor de bewoners van jrlo. Het ging over 70 en 80 dba. Tras, tPvdA had vooraf toestemming vraagd aan commissievoorzitter hn Oosterbeek die geen aar maakte. "Een audio-visu- ele presentatie kan de discussie verhelderen", vindt Oosterbeek. "Maar ik wist van tevoren niet wat het precies was. Bij zo'n demon stratie moet wel zorgvuldigheid betracht worden." Ike Busser, fractievoorzitter van Samenwerking, zegt niets tegen een presentatie in beeld en geluid te hebben. "Maar dit moet wel op een juiste, deskundige en objec tieve basis gebeuren De PvdA heeft echter de grenzen van het toelaatbare overschreden. Dit was niet objectief gezien de houding en lichaamstaal naar het publiek toe tijdens de demonstratie. Het was een populistische manier om de gemoederen nog meer op te jutten. Dit optreden was bescha mend en ongepast voor een poli tieke partij. Het leek wel een acti vistenclub." Fractievoorzitter Bert Linskens nam het voor zijn partijgenoot Zwiebel op. "Hij wilde alleen maar het geluidsniveau in Oirlo laten horen volgens het rapport van Arcade. Hij deed dat met geijkte apparatuur en had advies gevraagd van drie milieuambtena ren van de gemeente Venlo. Het was niet zomaar een presentatie. Zwiebel wilde inzichtelijk maken wat 70 en 80 dba betekent. Want velen kunnen zich hier nauwelijks iets bij voorstellen", zei Linskens die zich distantieerde van ver meende stemmingmakerij. Ton Teeuwen-Peeters (CDA) wees de motie van Samenwerking af. "Want de PvdA heeft in de commissie de ruimte genomen die het kreeg. En emoties mogen in de politiek." Ook Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) wilde de PvdA niet veroordelen. "Dat is niet aan ons. Het is ieder zijn eigen verant woordelijkheid hoe met voorlich ting wordt omgegaan." De WD kon zich deels vinden in de motie van Samenwerking. "Geluid is een heel lastig item want ook de frequentie moet juist zijn. Zwiebel moet weten dat het ene geluid niet met het andere te vergelijken valt. Wat hij liet horen was geluid zoals je dat in een café hoort. Hij moet wel een juiste weergave geven van de feiten", meende John Oosterbeek. PvdA'er Linskens wees de kritiek van de WD van de hand. "Want het was wel correct wat hij liet horen. En als Oosterbeek zegt dat dit niet zo is, dan moet hij dit wel kunnen aantonen." Ike Busser vond dat Zwiebel zich door quasi-deskundigen had laten adviseren. "Het was een demonstratie buiten de natuurlij ke context. De akoestiek in een gebouw, dat het geluid ook nog wil binnenhouden, is niet te ver gelijken met buiten. Dit is niet gecompenseerd." Ook René Francken (WD) verweet de PvdA dat er geen rekening was gehou den 'met het absorptievermogen van de omgeving'. Desondanks stemde de WD, met de coalitie CDA-PvdA-fractie Van de Vorle, tegen de motie die met vijf tegen twintig verworpen werd. lieuwe topattracties in Venray x) Showroombezoek uitsluitend op afspraak KEUKENINRICHTING advies aan huis, ook 's avonds In de rubriek Ingezonden krijgt L' als lezer de kans om uw mening te ventileren over actuele nieuwszaken. De redactie behoudt zich het recht voor brieven te weigeren of in te korten. De lengte van de brie ven wordt beperkt tot maximaal 200 woorden. Brieven zonder naam en adres worden niet geplaatst. In de Peel en Maas van donder dag 23 januari j.I. had de fractie voorzitter van Samenwerking Venray, Ike Busser, geen goed woord over voor de PvdA. Vooral het gedrag in de commissieverga dering stedelijk beheer en midde len van 15 januari waarin de plan nen van Harrie Maessen voor een Indycar-circuit werden bespro ken, leidde bij Ike Busser tot de uitlating "Het was heel discutabel wat de PvdA deed. Die ondeskun dige demonstratie was niet meer dan goedkope stemmingmakerij. De PvdA heeft zich als een actie groep gedragen. Het leek wel volksmennerij." Die 'ondeskundige demonstra tie', zoals Ike Busser het noemt, had enkel en alleen tot doel om de medecommissieleden te laten ervaren wat het betekent om bloot te staan aan 70 dB(A), een geluidsniveau dat de kern van Oirlo zal ondervinden van een Indycar-race op het voorgenomen circuit. Het niveau van 70 dB(A) komt rechtstreeks uit het rapport van Arcadis, opgesteld in opdracht van de initiatiefnemer Maessen.-Geluid is een vak apart, alleen door deskundigen te door gronden en het merendeel van de commissieleden is dat niet. Ike Busser meent kennelijk dat hij dat wel is want hij komt op afstand - hij zit niet in de bovengenoemde commissie - tot zijn oordeel. Het had in de rede gelegen dat hij zich tevoren op de hoogte had gesteld van de wijze waarop de demon stratie is gegeven en of de demon stratie wetenschappelijk verant woord was. Hij had dan van mij te horen kunnen krijgen dat daar voor een geijkte geluidsgenerator is gebruikt die was ingesteld op de frequenties, genoemd in het rapport van Arcadis en dat de afstelling in de raadszaal heeft plaatsgevonden met een even eens geijkte geluidmeter. Beide apparaten worden normaal gebruikt voor het in kaart bren gen van industrielawaai door de afdeling Milieu van de gemeente Venlo. De fractie van de PvdA is bij haar oordeel dat het Indycar-cir cuit onacceptabel is niet over één nacht ijs gegaan. Zo hebben er onder andere twee gesprekken van samen meer dan drie uur met de initiatiefnemer Maessen plaats gevonden en is het rapport van Arcadis met drie ingenieurs, spe cialisten op het gebied van geluid, besproken. Ike Busser beticht mij van volksmennerij. Hij bedrijft daar mee goedkope politiek dat meer weg heeft van volksmisleiding. Mr. R.J. Zwiebel Commissielid SB namens de PvdA, tevens Hoofd afdeling Milieu gemeente Venlo. Het sportstimuleringspro- ject Kies voor Hart en Sport dat bedoeld is voor kinderen, gaat van start in de gemeente Venray. Het project is een samenwerking van de gemeente Venray, de GGD Noord- en Midden-Limburg en Huis voor de Sport Limburg. Sinds 1996 is in diverse gemeenten in Nederland het project succesvol uitgevoerd. De bedoeling van 'Kies voor Hart en Sport' is kinderen van groep 7 en 8 van de basisschool de gelegenheid te geven om ken nis te maken met tal van takken van sport en ze te motiveren om te gaan sporten. Over het alge meen bewegen kinderen op deze leeftijd wel voldoende, maar in de puberteit weten ze deze actieve leefstijl vaak moeilijk vol te hou den. Daarom is het belangrijk te investeren in projecten om het enthousiasme van kinderen voor sport en bewegen vast te houden. 'Kies voor Hart en Sport' probeert kinderen vóór de puberteit te motiveren voor een activiteit of sport waarbij ze zich goed voelen, zodat de kans groter is dat ze die sport als een belangrijk onderdeel van hun dagelijks leven beschou wen. Binnen het project 'Kies voor Hart en Sport' krijgen de kinderen op school eerst een aantal lessen over voeding, het hart en sport. Naast het kennisgedeelte, bestaat er een 'doe'-gedeelte in de gym zaal van de basisschool. Daar vol gen de kinderen introductielessen van diverse sporten, waarna ze vrijblijvend kunnen kiezen voor een sportcursus bij een sportaan- bieder uit de gemeente Venray die zich heeft aangesloten bij het project 'Kies voor Hart en Sport'. Voor de kinderen van de basis scholen uit Venray wordt het startschot voor het project op 16 april, de Junior Hartdag gegeven door de Nederlandse Hartstich ting. Het Logboek van De Waan is af. Op 14 februari wordt het eerste exemplaar gepresen teerd. De mooiste beelden en verhalen van deze indrukwek kende manifestatie zijn te zien en te lezen onder de titel: 'Durf de gekte te beleven.' De Waan, landelijk de meest succesvolle kunstmanifestatie van 2002, heeft veel indruk gemaakt. De internationale tentoonstelling, de brede programmering regioac tiviteiten en de spraakmakende kunst voor de rotondes zijn een zeer geslaagd eerbetoon aan 100 jaar psychiatrie in Venray en een culturele prestatie voor de hele regio. Het 100 pagina's tellende logboek biedt iedereen de moge lijkheid dat alles nogmaals te her beleven. Het logboek van De Waan is een zorgzaam samengesteld aan denken aan de unieke manifesta tie die Venray op de landelijke kaart van kunst en cultuur zette. Maar je kunt het boek ook lezen als een catalogus met een eenma lig overzicht van een uitzonderlij ke verzameling kunstwerken. De internationale expositie op het St. Annaterrein in Venray staat met recht centraal in het logboek. Het logboek van De Waan wordt 14 februari officieel gepresenteerd en vanaf dan te koop zijn bij de lokale Venrayse boekhandel. U kunt het boek tot 14 februari bestellen met een aantrekkelijke korting. U machtigt De Waan een malig per boek 25 euro af te schrijven van uw rekening. Het logboek wordt dan, als de bet aling in orde is, automatisch naar u opgestuurd. Voor meer informa tie of een bestelformulier kunt u bellen met het Odapark, 0478- 513690 of per E-mail een aanvraag doen via info@odapark.com PEEL EN MAAS niet ontvangen? Bel 582877! vrijdag tussen 9.00-17.00 uur Vervolg voorpagina Fractievoorzitter Gerrit Lem mens hoopt dat de rust binnen de fractie weer terugkeert. "Ach, we zijn maar een partij van gewone mensen. Het is voor iedereen een gewenningsproces. We zaten altijd in de oppositie en we zitten nu voor het eerst in het college. Daar kwam het dualisme ook nog eens bovenop. We moeten op een andere manier gaan werken en dat is een leerschool. We gaan vernieuwen en daar is de verande ring van de partijnaam een voor beeld van. Bovendien verwachten de burgers, die op ons gestemd hebben, wat van ons. We willen waarmaken waar we voor staan", zegt Lemmens die vindt dat er toch al wat bereikt is.Gerrit Lem mens erkent dat volkshuisvesting, en met name sociale woning bouw, een speerpunt van de par tij is die nog niet goed uit de verf komt. "Toch zijn we als fractie tevreden over het functioneren van Frits Ruyten. Er zijn altijd pun ten die verbeterd kunnen wor den. Maar ik ben ervan overtuigd dat de woningbouw met deze wethouder van de grond komt." Na het gesprek van zondag ver wacht Lemmens dat Van de Vorle, Ruyten en de fractie weer op één lijn zitten en met elkaar verder kunnen. "Joost blijft inderdaad tot 2006 alhoewel hij wel een stapje terug doet. Hij is altijd zo betrok ken geweest bij de politiek dat hij nu niet ineens kan stoppen. Hij heeft de partij opgericht en hele maal opgebouwd. Hij kan nu rus tig afbouwen en over drie jaar op een fatsoenlijke manier de politie ke arena verlaten", aldus Lem mens. Ook Frits Ruyten voert aan dat fractie Van de Vorle voor de eer ste keer 'regeringsverantwoorde lijkheid' draagt. "Ze hebben altijd in een oppositierol gezeten. En veranderingen hebben tijd nodig. Ik kan me goed voorstellen dat Joost, nu hij eenmaal in het colle ge zit, meer vaart wil zetten in de woningbouw. Dat ongeduld begrijp ik. Maar we zitten in een economische recessie en allerlei procedures zorgen voor vertra ging. Daardoor laten resultaten op zich wachten", aldus Ruyten die meldt dat het bouwplan in de Gouden Leeuw binnenkort van start gaat. De wethouder van Stedelijke Ontwikkeling zegt veel respect te hebben voor de wijze waarop Joost van de Vorle en zijn fractie politiek bedrijven. "Ik ga op die zelfde lijn verder. Iedere twee weken bezoek ik het fractiebe- raad. Dat is voor mij een voedings bodem om te weten wat er leeft. Het sociale gezicht van de partij breng ik in het college in. Het contact met de fractie en het lui steren naar de mensen op straat vind ik heel belangrijk. Ik bezoek op maandag ook regelmatig de weekmarkt. In de geest van frac tie Van de Vorle wil ik met open vizier resultaten boeken." Leden van het verkeershandha- vingsteam hebben in het politie district Venray in de afgelopen week in totaal 16.220 automobi listen gecontroleerd op hun snel heid. Hiervan hebben 996 wegge bruikers een proces-verbaal gekregen. De controles vonden plaats in Horst, Siebengewald, Ysselsteyn, Wanssum en Weller- looi. De hoogstgemeten snelheid was 109 km/uur, waar 50 km/uur de limiet is. Bij controles met 'staande hou ding' werden 126 bestuurders geverbaliseerd voor de volgende feiten: het niet-dragen van de ver plichte autogordel: 103 en hand held bellen: 2. PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandenmunckliof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk Willemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582872 uitsluitend tot vrijdag 17 00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven Op aanvraag verkrijgbaar Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18 00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58..) 30,- (overige binnenland) j jpoggetuigeverslagen en dagboeken leveren bijdrage aan onderzoek In opdracht van de gemeen- Venray verricht het Amster- hnse bedrijf T&A Survey nomenteel een historisch nderzoek naar de aanwezig- eid van niet-gesprongen xplosieven uit de Tweede Wereldoorlog, de zogenaamde Hndgangers. Ooit wordt nderzoek gedaan naar de lig- jng van de verdedigingswer- «n tijdens WOU, zoals loop- riven en luchtafweergeschut. Jlet doel van het onderzoek is H 'm de risico's tijdens de herin- chtingwerkzaamheden op de icatie St. Servatius te verkleinen vertraging tijdens de werk- hmheden te voorkomen. Het fdrijf is daarom op zoek naar ie lensen die informatie kunnen a- even over de bombardementen artilleriebeschietingen op Ven- »y in 1944 en de locaties van ventuele verdedigingswerken, kze informatie kan van pas *J omen bij het lokaliseren van b )fct-gesprongen explosieven op «nabij de genoemde locatie. (Gedurende de Tweede Wereld- [rlog lag Venray enige tijd in de iv r 'v jOrk frontlinie tussen geallieerde en Duitse troepen, waarbij zware artillerieaanvallen in en rond Ven ray plaatsvonden. Ook is Venray zeker twee keer het doelwit geweest van geallieerde luchtaan vallen, op 12 en 14 oktober 1944. De eerste aanval was gericht op een spoorwegknooppunt waarbij per ongeluk het doel werd gemist en een deel van de bommen in het centrum van Venray beland de. De tweede aanval was ter ondersteuning van de dichtbij gelegen grondtroepen, en gericht op een Duitse uitkijkpost in de Sint Petrustoren in het centrum van Venray. Naar schatting 15% van de afge schoten of afgeworpen explosie ven is als blindganger verdwenen in de grond. T&A zoekt nu naar informatie, zoals ooggetuigever slagen en/of dagboeken, die'kan bijdragen aan het lokaliseren van deze niet-geëxplodeerde explosie ven op of nabij het terrein St. Ser vatius. Ook informatie over de aanwe zigheid van verdedigingswerken, zoals loopgraven, antitankgrach ten en luchtafweergeschut, komt bij deze zoektocht van pas. Als het onderzoek is afgerond kan T&A beoordelen waar eventueel nader onderzoek moet gebeuren. Als ook dit is gebeurd, kan de gemeente zonder risico starten met de werkzaamheden op deze locatie. Indien u informatie heeft over de artilleriebeschietingen en bom bardementen op Venray in 1944, of heeft u andere informatie die van pas kan komen bij dit onder zoek, dan kunt u contact opne men met T&A Survey BV in Amsterdam. U kunt vragen naar Mark van Gulik of Michiel van Oers, tel: 0206651368. Het college stemt in met de bouwplannen van bouwbe drijf Van Santvoort aan de Langstraat. Er worden twaalf woningen zonder parkeer voorziening gebouwd op het terrein van de inmiddels ges loopte discotheek d'n Alden Hoed. Hoewel dit in strijd is met de bouwverordening, die voldoende parkeerplaatsen eist, gaat het col lege toch akkoord. Omdat er in de nabijheid voldoende parkeergele genheid is. Zo wordt op de Gou den Leeuw een grote parkeerkel der gebouwd. Van Santvoort is, op verzoek van de gemeente, bereid hiervoor een tegemoetkoming te betalen. Maar de gemeente Venray De politie heeft vrijdagmiddag in een winkel aan het Henseniusplein een 32-jarige man uit Venray aangehouden op verdenking van winkel diefstal. De man probeerde goederen ter waarde van 6,70 euro mee te nemen zonder te betalen. De verdachte werd meegenomen naar het politiebureau voor nader verhoor. Hij kreeg in het kader van snelrecht een transactie aangeboden van 115 euro die hij meteen betaalde. beschikt niet over een parkeer- fonds. De gemeente wil dit wrel invoeren om voortaan vo woningbouw in het centrum zon der parkeergelegenheid een bij drage in het parkeerbedrijf te kun nen vragen. Het bouwplan bestaat uit vier eensgezinswoningen en acht bovenwoningen. De huizen zijn vooral geschikt voor starters. De woningen zijn niet al te groot, er komt geen lift en ook geen dure ondergrondse parkeervoorzie ning. Volgens het bestemmingsplan centrum mogen op deze plek ook kantoren, banken, ateliers of horecagelegenheden komen. Van wege een overcapaciteit aan kan toorgebouwen en omdat de hore ca rond de pleinen in het centrum wordt geconcentreerd gaat de voorkeur van de gemeente uit naar woningbouw. Dit sluit ook beter aan bij de ontwikkelingen in de Gouden Leeuw. Het apparte mentencomplex krijgt twee ingangen gericht op de Langstraat en op het Gouden Leeuwplein. Nadat de welstandscommissie met het bouwplan heeft inge stemd kan de bouwvergunning worden afgegeven. [et programma voor de ker- ps Venray 2003 is rond. Bur- ieester en wethouders heb- afgelopen dinsdag temd met de verpachting de attracties voor de ker- in het centrum van Ven- in 2003. Voortbouwend op succes van vorig jaar heeft gemeente Venray dit jaar x enkele topattracties kun- ai programmeren. De Ven- e kermis vindt plaats van idag 1 tot en met woensdag ugustus. Enige domper is it dit jaar geen vuurwerk fordt afgestoken. De topattracties van dit jaar zijn: de Kick Down, een geheel nieuwe attractie in de vorm van een draaiende luchtschommel, de Roller Ghoster, het grootste en mooiste spookhuis in Nederland én de alom bekende Supermouse. Op veler verzoek zal dit jaar weer de Katapult Bungee geplaatst wor den en de Space Roller. Nieuw voor Venray is dé Gravitron, een schotel waarin men het bijzonde re gevoel van gewichtloosheid kan leren kennen. Natuurlijk is dit jaar ook weer aan de kinderen gedacht. Op het traditionele kin derhoekje op het Raadhuisplein zal een nieuwe Miniscooter geplaatst worden en zal samen met de Babyflug, een Vortex en De in totaal ongeveer 52 attrac ties voor de Venrayse centrumker- mis 2003 zullen evenals voorgaan de jaren geplaatst worden op de volgende locaties: Hensenius plein. Schouwburgplein, Grote Markt, Raadhuisstraat tussen de Hofstraat en de Stationsweg en het Raadhuisplein tussen de Grote Kerk en het gemeentehuis. De definitieve intekening van de attracties op de pleinen moet nog plaatsvinden. Zoals gebruikelijk vindt maan dagmiddag van 12.00 tot 16.00 uur de kermismarkt weer plaats op de Julianasingel. Dit jaar is een promotiecommis sie opgericht waaraan vertegen woordigers van Horeca, VW, ker misexploitanten en gemeente deelnemen. Op dit moment is deze commissie druk bezig invul ling te geven aan het promotie- programma tijdens de kermis. Er zal in ieder geval een afwisselend programma komen; voor elk wat wils. Net als voorgaande jaren zul len er voor de kinderen kinder middagen georganiseerd worden. Door het enorme succes van de kermisloterij zal deze ook in 2003 weer gehouden worden. Diverse pogingen zijn ondernomen om in 2003 weer het traditionele vuur werk te kunnen afsteken. Helaas is gebleken dat dit door de aange scherpte veiligheidsafstanden in de nabijheid van de kermis niet meer mogelijk is. het Kiddy-wheel weer voor veel plezier gezorgd worden. Over de gehele kermis zullen naast de vele vermaak- en kinderzaken, sfeer volle terrasjes, diverse eetzaken, balspelen, behendigheids- en gok- zaken verspreid staan. Kortom, genoeg volksvermaak voor jong en oud. Met deze formule hoopt de gemeente Venray het succes van de kermis 2002 minimaal te evenaren. De organisatie van de evenementenmonitor top 100 voorspelt zelfs dat de kermis in 2003 in de top 20 zal eindigen.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3