Holtackers Harrie Bronzen Piëlhaas voor Rode Kruis Venray 'Laot os trio mar schuuve...' Orde van de Hazekeutel Henk II prins van De Karklingels Orde voor Jeugdprins Jonas I Prinsenbal Zagewetters De Hazekeutel Carnaval Landweert I PEEL EN MAAS Donderdag 30 januari 2003 - Pagina gg Zaterdag 1 februari vindt in Merselo in feestzaal t Anker het prinsenbal plaats. Eerst zal om 21.30 uur afscheid genomen worden van prins Theo 3 en zijn prinses Leni en van nar Frank. Prins Theo zal opgenomen wor den als lid bij de APK. En om 11 minuten voor 11 zal de nieuwe heerser over het Zagewcttersland bekend gemaakt worden. De hof- 'kapel Die Fidelen Rosentaler zal weer haar medewerking verlenen om de nieuwe prins te verwelko men, het belooft weer een spekta kelstuk te worden in het Verkes- huus. Zaterdagavond 1 februari is het weer zover, dan verzamelen alle Hazekeutels zich in de foyer van de schouwburg voor de jeugdzit- ting van 2003. Deze avond staat in het teken van het aftreden van prins Joep en zijn adjudanten. Bovendien wachten de jeugdige carnavalsvierders vol spanning op het uitkomen van de- nieuwe jeugdprins 2003. Om de spanning er goed in te houden, zijn er eerst verschillende artiesten die voor de aanwezigen optreden Tevens wordt de orde van de Hazekeutel uitgereikt aan Jac Thijssen en het nieuwe boeren- bruidspaartje bekendgemaakt. Het thema van dit jaar is muziek, Duslot zaterdag 1 februari om 18.33 uur in de schouwburg. Met het naderen van de carna valsdagen heeft de activiteiten commissie Landweert een nieuwe activiteit ontplooid. De commis sie organiseert nl. op dinsdag 11 februari grimeren. Om een goede uitleg te kunnen geven, kan de organisatie maximaal twintig per sonen aan deze avond laten deel nemen. De kosten voor deze avond zijn voor leden vier euro, en voor niet leden zes euro. Bij voldoende deelname wordt de mogelijkheid bekeken om een tweede avond in te plannen. Opgeven kan door naam, adres, telefoonnummer en geld af te geven bij: Angelique Camps, Kla proos 53, lel: 588141 of Lenie Ala- erds, Daslook 6, tel: 580418. Carnavalsvereniging De Kar- klingels in Oostrum heeft de Orde van Verdienste 2003 toe gekend aan Harrie Holtackers. Harrie, geboren in Leunen, is sinds 1969 woonachtig in Oos trum. Hij is getrouwd met Mia die de Orde van Verdienste reeds in 2001 mocht ontvangen. Harrie was in het verleden drie jaar voor zitter van TWC (Tour Wieier Club). Vanuit TWC kwam hij al snel terecht in het bestuur van Fietsvierdaagse De Peel. Tegenwoordig is Harrie nog actief als voorzitter van de route commissie van Fietsvierdaagse Venray. Ook de oudervereniging heeft kunnen profiteren van Har rie, toen de drie kinderen op de basisschool zaten. Niet alleen als bestuurslid, maar ook bij de bui tenschoolse activiteiten was Har rie van de partij als leider van de wandelvierdaagse in Venray. Ook op het gebied van carnaval is hij geen onbekende. 14 Jaar was Har rie lid van de Raad van Elf en enkele jaren zelfs in het bestuur als vice-voorzitter. In 1981 werd Harrie uitgeroepen tot Prins Har rie III. Hierna heeft hij geen jaar overgeslagen als deelnemer (meestal als eenling) in de optocht. Vaak werd een beroep op hem gedaan als veilingmees ter. Bij de harmonie was dit de jaarlijkse rommelmarkt en bij de carnavalsvereniging de goederen en dienstenveiling. Zijn grootste verdiensten voor de Oostrumse gemeenschap lig gen toch wel bij de dorpsraad, waarvan Harrie twintig jaar lid is geweest, waarvan de laatste twaalf jaar als voorzitter. Vanuit de dorpsraad heeft Harrie ook ruim zestien jaar deel uitgemaakt van het dorpsradenoverleg van de gemeente Venray, waarvan vijf jaar als voorzitter. Voor deze ver dienste heeft hij al de Zilveren Bij van de gemeente Venray mogen ontvangen.De Oostrumse gemeenschap doet nooit tever geefs een beroep op Harrie. De Orde van Verdienste wordt uitge reikt op 15 februari a.s. om 21.30 uur tijdens het Klingelbal in D'n Oesterham. De Bronzen Piëlhaas is de hoogste onderscheiding die vastelaovesvereniging de Piël haas kent. Reeds tweeëndertig jaar wordt deze onderschei ding van verdiensten, inge steld in 1971, uitgereikt aan hen, die belangrijke sociale en/of culturele verdiensten hebben voor de Venrayse gemeenschap of een deel van die gemeenschap. Zonder dat deze verdiensten voortkomen uit professionele activiteiten of op materiële gronden geho noreerd worden. Voor het vas- telaovesseizoen 2002-2003 heeft de Piëlhaas besloten deze onderscheiding uit te rei ken aan het Rode Kruis, afde ling Venray. Het Rode Kruis is wereldwijd het symbool geworden voor hulp aan mensen in nood. Of het nu gaat om slachtoffers van een con flict of een aardbeving in een ver- land of mensen die het moeilijk hebben in Nederland: het Rode Kruis helpt.Zonder mensen uit te sluiten, als neutrale en onafhanke lijke organisatie. Ook de gemeente Venray beschikt over een afdeling van het Rode Kruis, die door zo n hon derd vrijwilligers draaiende gehouden wordt. Het werk van de Rode Kruis afdeling Venray is zeer divers. Uiteraard hoopt niemand op een noodzakelijke inzet bij calamitei ten of ernstige incidenten, maar de inzet reikt veel verder. De vrijwilligers van het Rode Kruis zijn ook in Venray onmis baar bij tal van activiteiten, varië rend van de wandel- en fietsvier daagse tot atletiekevenementen. speedwaywedstrijden en uiter aard de vastelaovesactiviteiten in Venray. Bij al deze activiteiten worden de vrijwilligers van het Rode Kruis ingezet om als de omstan digheden daar om vragen op bekwame wijze hun taak uit te voeren. Een taak waar ze door voortdurende (bij)scholing en training prima voor toegerust zijn Maar het Rode Kruis doet veel meer. Veel inzet wordt besteed aan jeugd- en jongerenprojecten en er worden speciale ouderen- projecten georganiseerd. Daar naast wordt een telefooncirkel in stand gehouden en wordt er veel stilzwijgend werk achter de scher men verricht, bijvoorbeeld als een beroep op hen gedaan wordt om een ernstig zieke te vervoeren naar een plaats waar deze graag nog eens naar toe wil. Als een van de weinige afdelin gen van het Rode Kruis beschikt Venray over een eigen jeugdafde ling met zo n vijftien leden in de leeftijd tussen de 11 en 20 jaar. Deze jeugdafdeling besteed veel aandacht aan EHBO-lessen, n ook aan andere scholingsactivi ten. Voor de jeugdafdeling j aparte lespakketten ontw ikkel) Vorig jaar werd door de jeu afdeling het Bulgarije-proj gehouden met tal van activitej en een internationale uitwij ling. Het Rode Kruis afdeling Ven kenmerkt zich door een uitstek de organisatie, bestaande uit i willigers die trouw en loyaal z De vereniging mag zich geluk prijzen dat er weinig verloop is de toestroom van vrijwilligers i voldoende is om de continuïi te garanderen. Het Rode Kruis mag rekenen een brede steun onder de Vera se bevolking en heeft deze ste ook nodig om voort te kunt bestaan. Met de uitreiking van de Br zen Piëlhaas aan het Rode Kr afdeling Venray, eert de ven ging alle vrijwilligers die mei veel inzet en toewijding de dt stellingen van het Rode Kruis 1 pen uitvoeren. Zeker in deze zo onstuimi samenleving hecht de Piëlhaas veel waarde aan om juist d( inzet te benadrukken. De uitreiking van de Bronj Piëlhaas vindt plaats op zaterdf februari tijdens de gala-avond i Circus Mök, in de Venra] schouwburg. Prins Edgar I regeert met adjudanten Hans en Frank over Venray Jac is als Spurriemök geboren en met zijn vijfde jaar naar Venray gekomen. Een sociaal bewogen kerel die graag vertoeft in gezel schap en het ruige buitenleven niet schuwt. Kinderen hebben een groot vertrouwen in Jac en is voor vele kinderen een vaderfi guur. In 1980 werd hij jeugdleider bij Jong Nederland. Bij de blok hut op de hoek van de Kemp- weg/Westsingel, leidde hij spel len, clubtoemooien en stookte Jac menig vuurtje. 'Laot os trio mar schuuve en same mit ollie diezze vastelao- vend pruuve'. Met dit motto presenteerde Edgar van Kessel zich zaterdagavond tijdens de prinsenproclamatie 2003 in de Venrayse schouwburg als prins Edgar d'n Urste. Met zijn adjudanten Hans Kerstjens en Frank Arts gaat hij de Piëlhaas voor tijdens de komende vas- telaovesw eken. "En dat wor den drukke, maar ook mooie weken", aldus de kersverse prins, wiens agenda inmiddels bol staat van de camavalsacti- viteiten. De Piëlhaas kan terugkijken op een geslaagde proclamatie. Voor een volle zaal werd onder het motto 'Spooklamasie een sfeer van angst, griezelen en spoken gekweekt met daarbij een hoof drol voor verteller Frits Basten, die zich regelmatig tijdens die avond liet zien en het verhaal naar het absolute hoogtepunt bracht: het uitkomen van de nieuwe prins Maar er w aren ook vaste punten, zoals het aftreden van prins Henk, die gezeten op een hekje samen met zijn adjudanten op een ontspannen wijze het bij zondere jaar nog eens de revue liet passeren. Na zijn aftreden werd door de APK bekeken of de oud-prins 'waanzinnig genoeg was' om in de Aid Prinse Kliniek opgenomen te worden. Voor de vrolijke noot zorgde de Helmondse groep Striepke Veur, die met korte sketches de lachers veelvuldig op haar hand kreeg Daarna volgde het hoogtepunt van de avond, het uitkomen van de nieuwe prins, opgeluisterd door een dans/zangroep van 'grie zeldames' en de Raad van Elf. Uit de kookpot kwam uiteindelijk het nieuwe trio naar boven. Het motto van het trio verwijst naar de muzikale achtergrond van prins Edgar van Kessel. Edgar is 35 jaar, getrouwd, heeft twee kin deren en is in het dagelijks leven unit-manager sports bij Center Pares Heijderbos in Heijen. Maar zijn grootste hobby is muziek. Vroeger in de harmonie, de hof- bende en Design, tegenwoordig bij de Basement Band. Daarnaast houdt hij van mountainbiken en duiken. Adjudant Hans Kerstjens is een jaartje ouder en ook muzikaal onderlegd als lid van de Basement Henk van Goch is de nieuwe prins van carnavalsvereniging De Karklingels in Oostrum. Zaterdag avond werd prins Henk II in een bomvolle Oesterham aan het publiek gepresenteerd. Maar eerst werd afscheid geno men van prins Ron I. Nadat prins Ron I door de nieuwe ceremonie meester Hans Holtackers was ont daan van de mantel, steek, medail le en scepter werd de regie overgelaten aan de AAP. Tijdens een mini-Eurovisie Songfestival passeerden achtereenvolgens ABBA, Jan Vahne. De Spelbrekers, Heino en Linda Wagemakers de revue. Na een korte pauze werd D'n Oesterham omgetoverd tot een Indy-karklingel-circuit. Een hevige strijd om de eerste plaats brak los. Na de huldiging en de champagne volgde de onthulling van de onherkenbare coureur. Echter deze coureur werd niet de nieu we prins van Aostrum, Lull en D'n Boshuuze, maar afvlagger Henk van Goch. Nadat Prins Henk II door ceremoniemeester Hans Hol tackers was voorzien van strik, jas. medaille, mantel, steek en scepter en nadat de procamatie was voorgelezen, richtte prins Henk II zich in dichtvorm tot zijn onderdanen met als afsluiting zijn motto: Ut makt nie uut waor, hoe laat, beej wie of hoe zat, As ge daornao mar kunt zegge: soode- juu, weej hebbe schik gehad'. Na de gebruikelijke prinsendans met zijn echtgenote Renate volgde natuurlijk nog vele felicitaties. De Orde van de Hazekeutel is de hoogste onderscheiding van Venrayse jeugdvastelo- avendvereniging "De Hazekeu tel", en wordt ieder jaar uitge reikt aan personen die zich meer als 20 jaar belangeloos voor de Venrayse jeugd heb ben ingezet. Dit jaar wordt de onderschei ding uitgereikt aan Jac Thijs sen, die zich meer als 20 jaar heeft voor ingezet Jong Neder land Venray. Het hoogtepunt elk jaar bij Jong Nederland is toch wel het zomer kamp, waarvan Jac medeorganisa tor is. Een keer per jaar moeten leiding en kinderen hun luxe thuis laten en geniet Jac van de primitieve gang van zaken, zoals het zomerkamp in Herkenbosch. Geen water, stroom of toilet. Uit gedost als Noormannen trokken ze door de straten van Herken bosch. Iets opbouwen vanaf nul is een uitdaging voor deze regel neef. Jac moest o.a. 600 liter water per dag zien te regelen voor het wassen en verzorgen van de kinderen en het koken van eten. En eten koken dat kan Jac! Jac is momenteel medeleider over ca 15 jongens op de dinsdag avond en benadrukt de verant woordelijkheid over zo n groep. In de loop der jaren volgde Jac dan ook diverse cursussen zoals de introductie- en vervolgcursus Kamp en Bivak bij Jong Neder- Band, de hofkapel en de harmo nie. Als hobby laat de financieel medewerker van de veiling in Grubbenvorst uitgaan' noteren. Ook Hans is (pas) getrouwd en het eerste hazekeuteltje is al onderweg. Hans is daarnaast nog op de cd van de Piëlhaas te horen met de groep Prut. Deze groep werd tij dens het liedjesfestival vierde met het nummer 'Hallo, daor zien wij wér'. Nog geen uur voor zijn uitko men, stond hij samen met de andere adjudant, Frank Arts, nog op de bühne. Frank is als inwoner van Leunen dit jaar de 'afgevaar digde' uit de kerkdorpen. De jon- ste van het trio (34 jaar) is getrouwd, heeft twee kinderen en is general manager bij Ewals Transport BV. Carnaval vieren (ook in Leu nen) is één van zijn hobby's, naast het zingen in Prut (naar eigen zeg gen het enige muzikale) en ook hij zit regelmatig op de mountain bike. SPANNING De drie hebben vijf drukke weken voor de boeg, maar heb ben inmiddels ook al drie drukke maanden achter de rug. Woens dag 23 oktober stond de keuze commissie van de Piëlhaas name lijk al bij de prins op de stoep, eerst om te informeren of Edgar voor muziek kon zorgen. Op de vraag wanneer, kreeg hij te horen van 23 oktober tot en met aswoensdag. Pas toen begon het kwartje bij hem te vallen. "De adjudanten konden pas enkele dagen later gevraagd wor den omdat Frank op vakantie was. In het tussenliggende weekend kon ik dus al met Hans discussië ren over vrije dagen, wanneer Hans gevraagd zou worden als prins, wetende dat hij een dag later als adjudant gevraagd zou worden. Die discussies, ook later met andere mensen als het ging om wie er prins zou worden, zijn hartstikke leuk", aldus Edgar. Maar ook spannend, want het trio moest zijn geheime afspraken zorgvuldig plannen en goed kort sluiten. "Een heel geregel, want we hebben sinds 23 oktober wel 25 keer bijeen gezeten, samen met de prinsenkeuzecommissie. Voor hen was het net zo span nend als voor ons, want Joris (v.d. Velde) en Leon (Janssen) deden dat dit jaar voor de eerste keer. Zelfs op de avond van het uitko men waren zij nog zenuwachtiger dan wij." TRADITIES Het trio heeft de Piëlhaas de laatste maanden ook van een andere kant leren kennen, weet Edgar van Kessel inmiddels uit eigen ervaring. "Van het werk dat door al die commissies wordt gedaan achter de schermen, sta ik iedere keer opnieuw verbaasd. Daarnaast heb ik nu ook een aan tal tradities leren kennen die bin nen de Piëlhaas leven. Zo gaat het nieuwe trio jaarlijks naar Keulen voor de mutsen. Dat hoorde je weieens, maar nu je dat Foto: Hoedemaekers Venray. Voor dit vrijwilligerswerk 1 het bestuur van "de Hazekeut Jac Thijssen in het zonnetje zeti door haar de Orde van de Ha keutel toe te wijzen. De uitreiking zal plaats vind in de foyer van de schouwburg dens de jeugdzitting op 1 febn 2003 Zijn vrouw Guusta en k deren Luc en Gijs zullen li eveneens bij aanwezig zijn. uitreiking zal om 21.00 uur pla vinden. Een gelegenheid tot fel teren zal om 21.40 uur zijn. ie men met het nieuwe prinsel trio. eens zelf mee hebt mogen maken, weet je dat daar meer achter zit. En het was een geweldige dag. Daar kun je gewoon je gang gaan en overal rondbazuinen dat je prins van Venray wordt. Op een gegeven moment ben ik een kroeg ingegaan en heb ik voor het aanwezige publiek een paar keer ons motto laten horen In een carnavalsstad als Keulen wordt dat ook geaccepteerd...." Vastelaovend zal in ieder geval een muzikaal feest worden. Zon dag kreeg het nieuwe trio al een serenade van de harmonie "Wij zitten in ieder geval vol energie en gaan er de komende weken vol tegenaan, of dat nu in het Schut tersveld, op Circus Mök of tijdens het Vorstenhal is. Natuurlijk wor den we wel een beetje geleefd, maar dat is niet erg. Maar we zul len ons wel in acht houden, want het moet natuurlijk niet zo zijn dat we op carnavalszaterdag al uit geblust zijn. Want dan gon we pas echt schuuve", aldus prins Edgar d'n Urste. Jonas Vergeldt is uitgeroepen tot 35e jeugdprins van alle jeugdi ge Knöllekes en Knöllinnekes van Leunen. Hij woont samen met zijn ouders, Jan en Corrie Vergeldt en zussen Jolijn en Nina, aan de Vica- rieweg. Jonas is 13 jaar en zit in de tweede klas van het Raayland College in Venray. In zijn vrije tijd voetbalt hij bij de Cl van SV Leu nen. Een andere grote hobby van Jonas is lekker uit zijn bol gaan! Carnaval vieren is natuurlijk ook een grote hobby van hem. Jeugd prins Jonas d'n Urste wordt tij dens deze carnaval bijgestaan door jeugdvorst Jorn (Janssen). Samen met hun gevolg zullen zij er een kei-gave carnaval van maken, want: Doet mit Prins Jonas lekker maf, Gelüf mar. dan springe de vonke d'r van af!!! Foto Hoedemaekers Venray Foto Hoedemaekers Venray Jeugdvorst Jorn Jorn Janssen is uitgeroepen tot jeugdvorst van alle jeugdige Knöl lekes en Knöllinnekes van Leu nen. Hij woont samen met zijn ouders, Frank en Marie-Louise Janssen en broertje Remco aan het Loenerveld. Jorn is 14 jaar en zit in de derde klas van het Raay land College in Venray. Zijn hob by's zijn voetballen en compute ren. Jeugdvorst Jorn gaat er samen met jeugdprins Jonas I (Vergeldt) een geweldige carnaval van maken. Op zaterdag 15 februari krijgt iedereen de kans de nieuwe heer sers te feliciteren met hun benoe ming. De receptie vind plaats bij zaal Martens en wel vanaf 19 00 uur (ingang achterom). Aanslui tend is er een discoavond land. Sowieso is iedere leider in het bezit van een EHBO diploma. Een man een man. een woord een woord, is zijn motto en hij regelt alles wat van hem wordt verwacht. Zijn inbreng bij de ten tencommissie is ook zeer wel kom. Jac is ook behulpzaam bij de Hazekeutel. Met het carnaval is hij enkele avonden in de jcugdtent te vinden bij de verkoop van snoep of als toezichthouder bij de ingang. Dit om de jeugd een fan tastische tijd te bezorgen. Met de kinderoptocht deed Jac de bege leiding van de jeugdprinsenwa gen.

Peel en Maas | 2003 | | pagina 16