Ontslag directeur drukt schouwburg in rode cijfers Twee doden bij vliegtuigongeluk Venray krijgt historisch jaarboek College mag schadeclaims Merselo niet zelf afhandelen Wethouders pensioenen tasten reserves aan "Meer aandacht voor oude panden' I I Vliegenier Litjens sterft in het harnas jLliL. \N\eVeis fas-**" Nieuwbouw bij Dingus? PEEL EN MAAS Donderdag 16 januari 2003 - Pagina 3 De Venrayse schouwburg heeft het boekjaar 2001-2002 afgesloten met een verlies van 26.000 euro. Het ontslag van directeur De Neef, totale kos ten 105.000 euro, trok een zware wissel op de financiële huishouding. Het boekjaar werd op 1 juli 2002 afgesloten. Ondanks dat de gemeente de subsidie met 145.000 euro verhoogde naar 643-900 euro wist de stichting Vliegtuigenthousiasteling Jan Litjens is in het harnas gestor ven. Zijn grote wens, een eigen vliegveldje langs de Horster- weg. ging in 1995 in vervulling toen de gemeente Grubben- vorst via de rechtbank werd gedwongen om de gepassio neerde vliegenier toestemming te geven voor het laten opstij gen en landen van ultralichte vliegtuigen. Op zijn eigen vlieg veld verongelukte hij zaterdag morgen tijdens een lesvlucht samen met zijn vliegvriend Peer van Moorsel 50 uit Hel mond. Jan Litjens laat een vrouw en drie kinderen achter. Achter zijn potgrondbedrijf, Holland Potgrond Limburg in Grubbenvorst, legde Litjens een 500 meter lange landingsbaan aan en bouwde er samen met vrienden een hangar die thans plaats biedt aan zo'n twintig vliegtuigjes.. Een enkele keer ging hij vanaf zijn kleine strip in Veulen met een ultralight naar zijn bedrijf in Grubbenvorst. En ook vloog hij geregeld met zijn vliegtuigje Star op één dag op en neer naar Praag om zaken te doen. Litjens importeerde, aan vankelijk voor de hobby en later beroepsmatig, ultralights vliegtuigjes uit Tsjechië. Hij was de grote promotor in Lim burg voor het ultralight vliegen, werd voorzitter van de Stich ting Microlight Aeroplanes Lim burg en was de grote man ach ter de vliegschool van de Stichting Ultralight Limburg. Drie jaar geleden kreeg Litjens alle papieren om zijn vlieg school, de eerste van zijn soort in ons land, te starten met vier instructeurs en vijf lestoestel- len. Zijn droom ging in vervul ling. In zijn woonplaats Veulen organiseerde hij enkele jaren geleden het Nederlands kam pioenschap Ultra Light vliegen en eind augustus vorig jaar tekende hij nog voor het jaar lijks internationaal treffen Air Fair in dit Venrayse kerkdorpje. Hij wilde dit vliegfeest jaarlijks in zijn woonplaats op touw zet ten en verder uitbreiden, maar helaas mocht dat er niet van komen. Zaterdagmorgen verl oor de microlight-vliegwereld in ons land een stuwende kracht, een gepassioneerd vlie genier. Eindstraat 12, tel. 581553 Vervolg voorpagina "Waar bleef de Venrayse politie?" Driessen had voor beide kwes ties navraag gedaan bij chef basis eenheid Van den Heuvel. Die liet weten dat de telefonische meldin gen binnenkomen bij de meldka mer in Venlo. Van daaruit is er een exact overzicht waar de noodhulpauto's zich op dat moment bevinden. Met een GPS- verbinding via de satelliet wordt de dichtstbijzijnde auto opgeroe pen. "In tachtig procent van de gevallen lukt het de politie om binnen vijftien minuten na het ongeval aanwezig te zijn. Waarbij levensbedreigende situaties de eerste prioriteit hebben", meldde Driessen. Gerrit Verkoeijen (Samenwer king) verbaasde zich erover. "Dan kan er in Venray veel gebeuren. Ik vraag me af hoe het met onze vei ligheid gesteld is." Cultureel Centrum Venray een negatief exploitatieresultaat niet te voorkomen. Eind 2001 werden twee parttime kassamedewerkers en een toneelassistent in dienst genomen. De personeelskosten liepen op naar 556.000 euro en vormen verreweg de grootste kos tenpost. Er is ook een halt gekomen aan de sterke groei van de kaartver koop. Het aantal abonnementhou ders liep terug van 39.297 naar 38.132. Door de stijging van de losse verkoop namen de bezoe kersaantallen nog wel licht toe. Omdat de inkoopkosten van de voorstellingen sneller stegen dan de prijzen van de kaartjes hield de schouwburg minder over. Het resultaat op de voorstellingen daalde van 106.000 euro naar 84.000 euro. Van de abonnementhouders komt slechts 38% (14.570 stuks) uit de gemeente Venray. De gemeente Deurne is met 16,6% (6.347 abonnementen) een goede tweede gevolgd door Boxmeer (11%) en Horst aan de Maas (7,5%). In Meerlo-Wanssum had den 2069 mensen (5,4%) een schouwburgabonnement en in de gemeente Bergen werden 1839 abonnementen verkocht. De Ven rayse schouwburg is een echte regionale cultuurtempel met bezoekers tot ver in Brabant tot Helden en Venlo. Per 1 augustus 2001 is het hore cagedeelte afgestoten. De ver pachting van theatercafé De Artiest bracht in het afgelopen boekjaar 37.000 euro op. Het bestuur gebruikte deze opbrengst om het negatieve eigen vermo gen, ontstaan door horecaverlie- zen uit voorgaande jaren, te com penseren. Per 1 juli 2002 was het eigen vermogen nog 55.000 euro negatief. Nadat dit verlies is weg gewerkt worden de pachtgelden van de Artiest aangewend om de foyer te renoveren. "Heel jammer dat er weer 20'n mooi pand in Venray sneuvelt", merkte Tineke Lamers (Samenwerking) op in de commissie Middelen. De gemeente heeft de woning Langeweg 24 gekocht om het te slopen voor de nieuwbouwplannen in de Gouden Leeuw. Het is één van de twee vrijstaande huizen aan de Langeweg die ontworpen zijn door de Venrayse architect Van Bergen. "Ook al staat de gemeente er financieel niet goed voor toch moet het haar verantwoordelijkheid nemen om het cultureel erfgoed te behouden", zei Lamers die al vaker pleitte voor het behoud van oude en karakteristieke woningen. Zij vroeg Ook aandacht voor de witte woning aan de Hoenderstraat - het oudste huis in Venray - dat op instorten staat en het karak teristieke pand op Markstraat 8 waarin de vrijwilligerscentrale gehuisvest is. De afhandeling van schade claims naar aanleiding van het bouwdebacle in Merselo ver loopt traag. In het afgelopen halfjaar is slechts met één Afgelopen'zaterdag is in Grub benvorst een ultralight-vliegtuigje neergestort. De 57-jarige instruc teur Jan Litjens uit Veulen en een 50-jarige leerlingpiloot uit Hel mond, die bezig waren met een instructieles, zijn daarbij om het leven gekomen. Tijdens het oefe nen van de zogenaamde doorstart gebeurde het ongeval. Het ongeval vond plaats rond 11.15 uur in een weiland aan de Horsterweg in Grubbenvorst, in de buurt van het vliegveld voor microlightvliegtuigen. Vanaf dit vliegveldje was het tweetal eerder in de ochtend gestart met een les in een klein model sportvliegtuig. Het vliegtuig raakte ernstig beschadigd bij de val. Medewerkers van de Rijkslucht vaartdienst stellen een onderzoek in naar de toedracht van het onge val. Politie en brandweer assi steerden bij het onderzoek ter plaatse. Zaterdagmiddag zijn de slachtoffers tiil het wrak gebor gen. Een traditie is het nog niet, maar moet het wel worden: het historisch jaarboek van - en geïnitieerd door - het Lokaal Historisch Platform Venray. Het eerste jaarboek wordt in juni verwacht. Ruim 150 pagina's die een boeiende, afwisselende en verrassende inkijk geven in het cultureel erfgoed van Venray. Mét nieuws! Want wist u dat de burgemeester van Venray zich in 1855 niet meer over straat durfde te vertonen en dat in zijn huis de ruiten werden ingegooid? Het hoe en waar om wordt uit de doeken gedaan in het historisch jaar boek, dat een kleurrijke scha kering van artikelen en beschouwingen zal bevatten. Is een historisch jaarboek een primeur voor Venray? Ja en nee. Ja, omdat er nog nooit eerder een zo uitgebreide beschrijving vanuit zoveel perspectieven over het cul tureel erfgoed van Venray in gebundelde vorm is uitgekomen. Een boek waarin de redactionele lat op een behoorlijke hoogte is gelegd. Nee, omdat in het verle den vaker pogingen en aanzetten zijn gegeven om tot een reeks van jaarboeken te komen. Vaak werd het initiatief afgeblazen, of het mondde uit in gestencilde boekjes zonder foto's, kleur en opsmuk. Het stramien van het historisch jaarboek dat in juni van de persen moet rollen, heeft geen voorvade ren in de historie van Venray. En dat maakt het volgens Paul van Meegeren, gemeentearchivaris en secretaris van de redactie van het jaarboek, zo boeiend. "Het mag best als een experi ment worden gezien. Een histo risch jaarboek is een verkenning. We weten niet of het aanslaat in Venray, of er een markt voor is, of we het ritme van jaarlijks een boek uitgeven kunnen vasthou den, of onze artikelen aanspre kend genoeg zijn. We weten ook niet of Venray wel openstaat voor een historisch jaarboek. Noord- Limburg heeft op dat gebied wei nig traditie, andere delen van de provincie wel. Daar zijn series jaarboeken gemeengoed, in onze contreien niet." Joseph Esser, burgemeester van Venray (1847-1875). In 1855 riep men in café's in Venray: Jozef met de baard die moet eraan... ste eeuw, gelardeerd met oogge tuigenverslagen. Paul van Meege ren zelf publiceert het verhaal van de burgemeester van Venray die zich in 1855 niet meer op straat durfde te vertonen en in wiens huis de ruiten sneuvelden. "Daar is nog nooit eerder iets over geschreven, terwijl het destijds toch een grote impact had op de samenleving in Venray." De redactie zet met het histo risch jaarboek bescheiden in: slechts vierhonderd exemplaren worden gedrukt. De verkoopprijs: 12. "Wij hebben geen idee of vierhonderd exemplaren te veel of te weinig is. Maar liever een uit verkocht boek of een tweede dmk, dan dozen met boeken die wij niet kunnen slijten." Uit de naam 'historisch jaar boek' spreekt een belofte: jaarlijks een historisch boek. Paul van Meegeren houdt echter een slag om de arm. "Ik durf nu niet te garanderen dat er jaarlijks een his torisch jaarboek zal verschijnen. Misschien wel. misschien niet. Dat is afhankelijk van meerdere factoren: is er een markt voor. is er geld voor want het boek moet zich op termijn zelf terugbetalen, zijn er voldoende boeiende verha len voor een jaarlijks terugkerend boek? Wellicht komt er iedere twee jaar een boek uit. Maar het is hoe dan ook de inzet om een tra ditie in Venray op te bouwen. Het wordt geen eenmalige uitgave." Over het aanbod voor het eer ste historisch jaarboek heeft de redactie, die bestaat uit Rien van den Brand, Anton Kroft, Maria van Dorst, Eduard Messemaeckers en Paul van Meegeren, niet te klagen. "Kopij en leuke, afwisselende arti kelen zijn er voldoende voor 150 pagina's." Twan van Els. secretaris van het Lokaal Historisch Platform Ven ray, is blij met het jaarboek. "Er zijn in Venray veel mensen bezig om zich te verdiepen in een aspect van ons cultureel erfgoed. Die mensen duiken regelmatig verrassende en boeiende verhalen en bevindingen op. Maar het in eigen beheer uitgeven van een boek is erg kostbaar. Door de krachten te bundelen, hebben wc nu letterlijk en figuurlijk een plat form gecreëerd voor al die men sen." Van Els signaleert een groeien de interesse in de 'eigen bescha vingsgeschiedenis'. "De gemeente Venray geeft daarin het goede voorbeeld door het Lokaal Histo risch Platform financieel te onder steunen en interesse te tonen. Daarnaast heeft De Waan aange toond hoe groot de belangstelling voor het verleden is. Van het boekwerkje over de historische wandeling door het gesticht zijn liefst 3500 exemplaren verkocht, terwijl we hadden gerekend op ongeveer de helft van dat aantal. Venray staat steeds meer open voor haar eigen cultureel erf goed." Wat houdt een historisch jaar boek in? Paul van Meegeren: "Het historisch jaarboek is een verza meling van artikelen over het cul tureel erfgoed van Venray die pas sen bij de 21 organisaties die zich hebben verenigd in het platform. Het jaarboek weerspiegelt de aan dachtsgebieden van alle vereni gingen. Er staan artikelen in over geografie, archeologie, architec tuur, kunst, onderwijs, politiek, cultuur. De verhalen hebben betrekking op verschillende histo rische tijdvakken. En we probe ren waar mogelijk in te haken op actuele ontwikkelingen. Nu speelt bijvoorbeeld de terugkeer van het Petrusbeeld in de Grote Kerk in Venray. Het beeld is gerestaureerd. In het jaarboek wordt het Petrusbeeld in een his torische setting ingebed. We zoomen ook in op de moderne bouwkunst in Venray. dat heeft raakvlakken met de het debat over de invulling van de Venrayse ruimte." SCHOOLSTRIJD De redactie streeft er ook naar om nog nooit belichte of uitge schreven historische gebeurtenis sen en incidenten uit de anonimi teit te halen. In het jaarboek wordt bijvoorbeeld uitgebreid stil gestaan bij de schoolstrijd tussen Oirlo en Castenray in de twintig- Flyers U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites content management systemen content creation webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flyers.nl Flyers Internet Communicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo - Tel.: 0478-546293 - info@flyers.nl gedupeerde bouwer overeen stemming bereikt over een schadeuitkering van 14.000 euro. Zes van de dertien schade claims zijn nu afgewikkeld voor een bedrag van 130.000 euro. Een externe deskundige heeft de tota le schade berekent op 200.000 euro terwijl de gedupeerden voor 312.000 euro hadden ingediend. Tijdens het raadsdebat over de kwestie Merselo op 5 november 2002 ontnam de gemeenteraad het college de bevoegdheid om de schadeclaims zelfstandig af te handelen. De commissie Middelen kon vorige week akkoord gaan met de uitkering van 14.000 euro. Het college verzocht tevens om weer het mandaat te krijgen over de schadeafwikkeling. Nu ieder scha degeval eerst naar de commissie en raad moet, levert dit extra werk, vertraging en kosten op "Dit is niet bespreekbaar". René Francken (WD). "De raad i< in november heel duidelijk geweest en heeft het college in het strafbankje gezet." Theo Mul ders (Samenwerking) vond de argumenten onvoldoende om hei mandaat terug te geven aan hei college. "We willen er met dt neus bovenop zitten", zei Gerrii Lemmens (fractie Van de Vork; die ook niets voelde voor hel voorstel. Wel pleitte Lemmens. evenals de andere fracties, vooi een snellere afhandeling. Ook Henk Bisschops (PvdA) wilde ei 'heel dicht opzitten om precies te volgen wat er gebéurt'.'Huub Muijsers (CDA) wilde geen advies geven. Hij vond dat de gemeente raad zelf maar moest beslissen ol het college het mandaat over de schadeclaims terugkrijgt. De gemeente moet 780.000 euro uit de algemene reserve halen om een voorziening te treffen voor pensioenen van (voormalige) wethouders. Dit om een pensioenbreuk te voorkomen. Jaarlijks wordt nog eens 100.000 euro gestort om deze voorziening op peil te houden. Fractie Van de Vorle was in de commissie Middelen de enige par tij die kanttekeningen plaatste bij dit hoge bedrag. De andere frac ties benadrukten dat het een wet telijke verplichting is. Martien Manders van de lokale fractie sprak zijn zorgen uit. "Dit schaadt het vertrouwen van de burgers in de politiek. Dat zo'n groot bedrag bij zo'n beperkt groepje wethou ders terecht komt. Vooral nu het economisch minder gaat zullen veel burgers hier negatieve gedachten bij hebben." Vorig jaar is de Algemene Pen sioenwet Politieke Ambtsdragers (APPA) gewijzigd. Gemeenten moeten - op verzoek van de wet houder - opgebouwde pensioe nen bij een voormalige werkgever overnemen maar ook. pensioen rechten overdragen naar de nieu we werkgever. Door het instellen van een voorziening wordt voor komen dat in een bepaald jaar de begroting fors overschreden wordt. Toon Loonen (CDA): "We heb ben weinig te willen want het is een wettelijke verplichting." Wel vroeg de CDA'er zich af waarom er niet eerder een pensioenvoor- Het pand van jongerencen trum Dingus aan de Hoender straat verkeert in zo'n slechte staat dat renovatie wellicht niet meer mogelijk is. Dat meldde wethouder Emonts (PvdA) vorige week in de com missie Maatschappelijke Dien sten. "De bouwtechnische staat is zodanig dat wellicht alleen de voorgevel en enkele monumenta le delen overeind kunnen blijven staan. Voor de rest zal er nieuw bouw moeten plaatsvinden", denkt Emonts. Op 8 januari kwa men vertegenwoordigers van Din gus en de gemeente voor het eerst bij elkaar na de gerechtelijke uitspraak van 28 november. De kantonrechter stelde Dingus toen in het gelijk en droeg de gemeen te op om binnen drie maanden te starten met de renovatie van het gebouw. Deze termijn is volgens wethouder Emonts niet haalbaar. Er is een bouwcommissie ge vormd die de renovatie/nieuw bouw gaat begeleiden. De PvdA- wethouder kondigde alvast aan dat het bedrag van 750.000 gul den, dat de gemeenteraad in augustus 1997 beschikbaar heeft gesteld, bij lange na niet meer toe reikend zal zijn. Dingus-voorzitter Pieter Gijs- bers dringt vooral aan op snel heid. Indien er nieuwbouw moet plaatsvinden dan zal het bouw proces veel langer gaan duren. Gijsbers wil tijdens de bouwperio de een alternatieve locatie. Ook heeft het Dingus-bestuur opnieuw om een voorschot van 50.000 euro gevraagd. Omdat het verloe derde pand al jarenlang niet meer exploitabel is is het jongerencen trum in de schulden geraakt. ziening gevormd is. Paul Vriese- koop (PvdA) sprak van 'een logi sche zaak'. "De pensioenrechten moeten op een fatsoenlijke manier weggezet worden. Zoals dat bij de meeste werknemers gebeurt." Vriesekoop had moeite met de reactie van Manders. "Fractie Van de Vorle moet dit niet op deze manier ter discussie brengen." Martien Manders zei dat hij de pensioenen niet in twij fel trekt. "Maar wel het gevoel wat de burgers op straat hierbij krijgen. Veel mensen hebben hier problemen mee. Volgens Paul Vriesekoop kan dit voorkomen worden. "Als je het maar goed uit legt." Manders wees ook op het gat dat wordt geslagen in de algéme- ne reserve. 'Hoe wordt ditopge-; vuld", wilde hij weten. Ron'van den Heuvel (VVD) was het eens met de vorming van een pen sioenvoorziening. "Maar waarom nu pas en niet zeven jaar eerder. Want de verplichtingen waren toen ook al bekend." Ook.Theo; Mulders (Samenwerking) vbnd dat de voorziening al in 1995 - bij de nieuwe gemeentelijke compta- biliteitsvoorschriften - gevormd had moeten worden. Mulders merkte op dat de algemene reser ve nog verder van het minimum- peil verwijderd raakt. "Betekent dit straks geen extra lasten voor de burgers?" Wethouder Lei Heidens (CDA) was niet aanwezig om uitleg te geven. Hij was vlak na aanvang van de vergadering vertrokken naaf de schouwburg waar de ondernemersprijs werd uitge reikt. Twan Jansen, directeur Algeme ne Zaken, erkende dat de toch al veel te lage algemene reserve nog verder uitgeput wordt. "Maar we kunnen hier niet onderuit. Eenma lig worden we hiertoe gedwon gen. We hebben geen keuze en het is een gangbare systematiek." PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail: redactie@vandermimckhof.nl Redactie Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Henk WïHemssen Bezorging Donderdagmiddag/avond B ezor gklachten Verspreidingsbureau Periodiek - Tel. 0478-582827 uitsluitend tot vrijdag 17.00 urn Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven Óp aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk dinsdag 18.00 uur Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur. Abonnementen: 18,- (postcode 58. 30(overige binnenland)

Peel en Maas | 2003 | | pagina 3